Agenda Voorlichtingsdag over de afzetmogelijkheden in verband met de E.E.6. Vrijdag 31 januari verjaardag H.K.H. Prinses Beatrix Attentie voor de agenda De heer H» L Bolink nam afscheid van Veefonds Subsidieregeling voor enting van jonge honden verlengd De stijl van de plattelandssamenleving Burgerlijke Stand Gezinsverzorging Zaterdag 1 februari 1964 No. 5. Jaargang 16 NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2.per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05^88 - 234 Adv.-prys 115 mm. (a contant) f 2.50. Iedere mm. meer 0.10 De vooruitzichten voor de afzet van varkensvlees binnen de EEG-landen la ten zich vrij gunstig aanzien, o.m. door de kwaliteit van onze varkens en doordat onze concurrentiepositie .binnen bet raam van de zes landen beter wordt, met als schaduwzijde, dat de concurrentiepositie naar de z.g. derde landen, daardoor zal verslechteren. Voor rund- en (kalfsvlees ligt de positie gunstig, omdat de Euro pese gemeenschap importerend is en de vraag naar rund- en kalfsvlees door de welvaartsstijging nog steeds toeneemt. Vooral de produktie van kalveren zal lo nend zijn, omdat jong vee een goede af trek zal hebben. Dit waren de voornaam ste conclusies, waartoe de heer F. Bikker, hoofdambtenaar van het Produktschap voor Vee en Vlees, kwam aan het slot van zijn inleiding op de voorlichtingsdag, welke de afdelingen van de OLM. de CB- TB en de bedrijfsverenigingen Holten en Dijkerhoek vrijdag hielden in hotel Hol- terman en waarvoor een flinke belang stelling bestond. Zijn mede-inleider, de heer Rouwen horst, staffunktionaris van het Produkt schap voor Pluimvee en Eieren, kon in zijn causerie over „Is er toekomst voor de Pluimveehouderij in de EEG?" niet dezelfde optimistische geluiden laten ho ren. De heer Rouwenhorst kwam aan het slot van zijn betoog tot de conclusie, dat het door de verminderde export van eieren naar Duitsland de eerste jaren met de pluimveehouderij niet zo best gesteld zal zijn, maar dat wanneer door de EEG- maatregelen onze concurrentiepositie met de andere landen in 1970 op gelijke ba sis zal zijn gekomen, er voor de Neder landse pluimveehouders weer voldoende concurrentiemogelijkheden aanwezig zul len zijn. Met betrekking tot de afzet van slachtpluimvee was de heer Rouwenhorst niet zo somber gestemd, omdat Nederland wat dat betreft kan concurreren met de beste landen ter wereld, mits de sluis- prijsbewaking in Brussel beter aan de or de wordt gesteld. De voorlichtingsdag werd na een kort inleidend woord van de voorzitter der organisatiecommissie, de heer J. W. Wes- seldijk, geopend door de burgemeester van Holten, mr W. H. Enklaar, die er op wees, dat het houden van deze voorlich tingsdagen zeer nuttig is, omdat de boe renstand niet meer kan voortgaan op de platgetreden paden, maar kennis moet nemen van alles wat zich op het gebied van de landbouw ontwikkelt. Het is niet meer voldoende om goede ploegers te zijn, aldus de burgemeester. Men moet ook kennis vergaren. Gelukkig valt bij de landbouwers groot idealisme te constate ren om eën mooi .boerenbedrijf te heb ben,'maar naast boer is hij ook onderne mer en moet hij dus van alles op de hoog te blijven. De beide inleiders hebben in de mor gen- en middagbijeenkomst hun verwach tingen met tal van argumenten en cijfers toegelicht, waarbij de heer Bikker er o.m. op wees, dat het aantal gemeste varkens in pl.m. 10 jaar is verdubbeld en thans 5 miljoen bedraagt. Hiervan komti twee derde deel in de binnenlandse concump- tie en is één-derde bestemd voor export. De zes landen van de EEG zijn gezamen lijk zelfvoorzienend. Nederland heeft een belangrijk export-overschot, maar de an deren landen behoefte aan import. Onze produktie is 10 pet. van de totale EEG- produktie. Na uitvoerig te zijn ingegaan op het stelsel van heffingen, dat de in voerrechten heeft veiwangen, kwam spr. tot zijn bovenstaande conclusie, waarbij hij suggereerde, dat er plaats is voor een hogere produktie in ons land, ib.v. naar de 6 a 7 miljoen varkens. Momenteel, zo bleek uit de latere gedachtenwisseling, worden varkens uit Polen en andere lan den ingevoerd. Deze handel is momenteel niet aan belemmeringen onderworpen, terwijl er geen heffing plaats vindt. Bij rund- en kalfsvlees is de produktie ontoereikend voor de consumptie, zodat ook hier bepaalde perspectieven zijn waar te nemen. De heer Rouwenhorst zag wat de pluim veehouderij betreft, zich een z.g. koude sanering voltrekken. Men zal o.a. moeten streven naar eenheden van 1000 kippen, hetgeen echter wel op de boerderij kan geschieden, maar dan zo efficiënt moge lijk in één hok- 's Middags verenigden de deelnemers zich aan een broodmaaltijd, hen aange boden door de particuliere en coöpera tieve veevoederhandelaren en instellin gen. Door de beide sprekers werden tal van vragen beantwoord. Gevonden: 2 sleuteltjes aan kettinkje; een dameshandschoen; een snoer kralen. Verloren: een handschoen; een honden halsband met penning hondsdolheid; een opsteekklep van oplegger; een bankbil jet van f 100,-. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie te Holten, doch uitsluitend van 8 tot 13 en van 14 tot 22 uur. £*/W*A/VVVWVVWVSAiWVW\A/WSA/WWVWS/VWVVVW>AA/VWV/WVVV* Wij publiceren in onze agenda vergaderingen, filmavonden, bijeen komsten ten dergelijke, die nog vrij ver in bet verschiet liggen, met het oogmerk, dat zij, die nog bijeenkomsten, vergaderingen en uit voeringen moeten beleggen, daarmede zoveel mogelijk rekening zullen houden. Het zal niet altijd mogelijk zijn om het samenvallen van data te ontgaan, maar men kan er toch zoveel mogelijk rekening mede houden dat (dit niet geschiedt. Dit is in het belang van alle partijen. Daarom is het belangrijk, dat men ons (aan het adres Holterberg 13, telef. 234, of Kolweg 14, telef. 356) zo vroegtijdig mogelijk met voor genomen activiteiten en evenementen op de hoogte brengt. In vele aankondigingen schuilt een verkapte advertentie. Wij zijn gaarne bereid het algemeen belang te dienen, maar zouden ook gaarne zien, indien dit op een of andere wijze mogelijk is, dat een betaalde aankondiging (in de vorm van een advertentie) in ons blad plaats vindt. „Voor niets gaat de zon op", zegt een spreekwoord. REDACTIE HOLTENS NIEUWSBLAD- Foto: Max Koot. V^W^^WVVVWWVWWWNMVVWWWM^VWVWVWVVVVVWVV Holten. - Het onderlinge veefonds „Hol ten e.o." heeft een gunstig jaar achter de rug. Ondanks hel feit, dat 12 dieren ont eigend moesten worden behoefde slechts 2% premie te worden geheven. Dat bleek in de donderdagmiddag in café Vrugging onder voorzitterschap van de heer H. J. Bolink gehouden ledenvergadering, uit het jaarverslag van de secretaris-penning meester de heer J. Aaftink. In deze vergadering heeft voorzitter Bolink, na 18 jaren de leiding der vereni ging te hebben gehad, in verband met zijn gevorderde leeftijd, de voorzittershamer neergelegd en deze vervolgens overgedra gen aan een jongere kracht, de heer J. A. Wegstapel Azn., die als zodanig werd ge kozen. De heer Bolink sprak voor 't laatst een welkomstwoord tot de leden en wens te hen nog een voorspoedig 1964. Uit het jaarverslag van de heer Aaftink bleek o.m., dat het fonds 106 leden telt met 740 runderen met een verzekerde waarde van f 356.425,Van de 12 ont eigende runderen konden er slechts 5 verkocht worden. Zij brachten f 1350.60 op. De inkomsten bedroegen met inbegrip van hét' batig saldo van vorige boekjaren f 8726,29 en de uitgaven f 6083,59, zodat er een batig saldo was van f 2642,70. Blijkens het verslag van de heren J. Manenschijn en H. Kriger was de admini stratie keurig in orde bevonden. In ver band hiermede werd de secretaris-pen ningmeester, onder dankbetuiging voor zijn arbeid, decharge verleend. Tot leden van de nieuwe kascommis- sie werden aangewezen de heren A. M. Tuitert en J. G. Wissink. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. Aaftink, secr.-penningm. en de comissarissen de heren D. Aaftink, S. de Vries, D. J. Vrielink (Loo-Bathmen), H. W. Meilink, J. Aanstoot, M. Schoneveld en H. J. Stegeman met bijna algemene stemmen herkozen. Het was na deze verkiezingen, dat de secretaris-penningmeester de scheidende voorzitter dank bracht voor het vele werk dat hij voor de vereniging heeft gedaan en voor de prettige samenwerking welke steeds heeft bestaan. Namens het fonds bood hij hem een wandelstok aan. De heer J. A. Wegstapel werd hierna tot voorzitter gekozen en in zijn plaats tot commissaris benoemd de heer J. Manen schijn. Op voorstel van het bestuur werd be- besloten het maximum verzekerd bedrag per rund te brengen van f 550,op f 600. De subsidieregeling voor enting tegen hondsdolheid (rabies) van jonge honden tot de leeftijd van zes maanden zal ook dit jaar gelden. Dit heeft de minister van landbouw en visserij besloten teneinde het peil van onvatbaarheid van onze hon denstapel te handhaven. In 1963 hebben zich in ons land geen gevallen van honds dolheid onder dieren voorgedaan. Dit is mede te danken aan de georganiseerde enting-campagne, gevolgd door de enting van jonge honden. Daarmede werd ruim 80% van de honden in ons land voor deze gevaarlijke ziekte onvatbaar gemaakt. De geldende regeling houdt in, dat de overheid de entstof gratis ter beschikking stelt en dat het geldende inentingstarief voor de dierenarts eveneens voor reke ning van de overheid komt. De eigenaar behoeft slechts 2,per hond aan leges- kosten voor het inentingsbewijs te beta len. Eigenaars van een jonge hond, die de enting thuis willen laten verrichten, kun nen eveneens van de subsidieregeling pro fiteren. Vanzelfsprekend zal dan echter, behalve 2,aan legeskosten, een visite tarief moeten worden betaald. Honden, die voor 3 december 1962 zijn geënt met een zgn. zenuwweefsel-vaccin en voor welke tijdens de georganiseerde rabies-entingen een rijks-entingscertifi- caat is afgegeven, dienen opnieuw te wor den gevaccineerd. Voor deze entingen geldt dezelfde subsidieregeling als voor jonge honden. In zijn slotwoord heeft voorzitter Bo link nog gewezen op de goede wijze waar op in de loop van vele jaren de belangen van het fonds door bestuursleden en com missarissen behartigd zijn en heeft hij nog de beste wensen voor het voortbestaan van het fonds uitgesproken, waarbij hij de leden dank bracht voor het hem aan geboden cadeau. Donderdag 23 januari j.l. hielden de le den van de Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Espelo en de leden van de Bouwver eniging hun jaarlijkse, gemeenschappe lijke avond. Als spreker voor deze avond was uitgenodigd ds. van Arkel uit Delden, die een zeer interessante lezing hield over het onderwerp „de Stijl van onze Platte landssamenleving". De stijl van samenleving in dorp, buurt schap, gezin en de verhouding groot ouders - kinderen - kleinkinderen in één huis, werden van alle kanten belicht. Diverse punten van het onderwerp wer den met treffende voorbeelden geïllu streerd, gekruid met een flinke dosis hu mor. De aanwezigen volgden de lezing met grote belangstelling. Na de pauze werden enkele vragen op een doeltreffende ma nier beantwoord. De besturen van beide verenigingen hadden de opkomst der leden graag wat groter gezien. Uit deze avond bleek weer eens dat de thuisblijvers heel veel gemist hebben. HOLTEN Geboren: Jenneken Johanna d.v. H. J. Kolkman en J. G. Ezeman, Neerdorp 9; Harmen Jochum z.v. J. W. Hielkema en J. Akkerman, Oranjestraat 66; Jan Hendrik Frederik Willem (Jonkheer) z.v. Jhr. F. W. W. H. van Coeverden en H. Schottink, Beuseberg 132; Gerrit Jan Hendrik z.v. W. Schöppers en W. Beid- man, Industriestraat 6. Ondertrouwd: E. Stam, 29 jr, en G. J. Stam, 24 jr, beiden te Holten. Gehuwd: G. H. Bosman, 24 jr, te Holten en M. G. Twellaar, 23 jr, te Diepenveen. BEVOLKING Ingekomen: A. W. in 't Veld, van Raalte naar Pastoriestraat 13. Vertrokken: J. Bondor van Holterberg 46 naar Heerlen; W. C. Bekkering van Holterberg 39 naar Almelo; W. Eng- berts, van Zomerhuisjesterrein G 13e n. Curagao; H. J. van Petersen, v. Beuse berg 178 naar Langedijk. OFFICIËLE PUBLIKATIES OPENBARE KENNISGEVING Burgemeester en wethouders van Hol ten maken bekend, dat gedurende drie maanden ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd een besluit van de raad dezer gemeente d.d. 4 november 1963, nr. 2809, tot vast stelling van een wijziging van de verorde ning op het vellen van houtopstanden kap verordening OPENBARE KENNISGEVING Uitbreidingsplan in onderdelen voor het dorp Holten. Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat het besluit van de raad d.d. 11 maart 1963, nr. 936 tot vaststelling van een par tiële herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen voor het dorp Holten, bij beschikking van 23 december 1963, nr. 80285, 4e afd. van gedeputeerde staten der provincie Overijssel is goedgekeurd. Het besluit heeft betrekking op een wij ziging van de aard der bebouwing op een gedeelte van het industrieterrein in het complex Kolweg en op de bouw van een dubbele ééngezinswoning aan de Diessen- plasstraat. Holten, 1 februari 1964. Het hoofd v. h. gem. bestuur voornoemd, W. H. Enklaar. Zaterdag 1 februari: Verkoop van olie bollen ten bate van de Gymnastiek vereniging „BATO" (zie bericht). Zaterdag 1 februari, 's middags om 2 u.: Heropening Hotel „Vosman". Zaterdag 1 febr.: Dansen in café 't Bon te Paard. Zondag 2 febr. t.m. 16 febr. Jaarlijkse grote collecte voor internationale hulp verlening. Zondagavond 2 februari, 7.30 uur: Film avond in „Irene" (zie adv.). Maandag 3 tot en met woensdag 5 fe bruari a.s.: Fa. Gebr. Schuppert we gens inventarisatie gesloten (zie adv.). Dinsdag 4 februari, des avonds om 8 u.: Feestavond „Volksonderwijs" in „Ami- citia" (zie adv.). Donderdag 6 februari, 's avonds kwart vóór acht in gebouw „Rehoboth": Jaarlijkse ledenvergadering van de Geref. Kerk. Donderdag 6 februari, 8 u.: Bijeenkomst Herv. Vrouwengroepen in „Irene". Vrijdag 7 februari, des namiddags om 2 uur: Raadsvergadering. Behandeling van de begroting 1964. Vrijdag 7 februari om 7.45 uur in ge bouw „Rehoboth": Vergadering van de A.R. Kiesvereniging. Spreker: de heer Van Heek te Almelo. Zatex-dag 8 februari, 7.30 u.: Groot teen agerbal in „Amicitia" (zie adv.). Dinsdag 11 februari, des avonds om 8 u.: Ouderavond openbare kleuterschool in 'het schoolgebouw. Donderdag 13 februari, 7.45 uur: Gecom bineerde ledenvergadering PJGO-af- delingen „Jong Holten" en Plattelands meisjes in café Kalf sterman. Donderdag 13 februari, 8 uur: Filmavond School met de Bijbel in de hal van de school („Dreimadlerhaus"). Vrijdag 14 februari, 7.30 u.: Vergadering van de afd. Holten van de GOS in ho tel Holterman. Vrijdag 14 februari, 8 uur: Vrouwen-we reldgebedsdag in „Rehoboth". Dinsdag 18 februari in gebouw „Irene": bijeenkomst bejaarden. Woensdag 19 februari, 19.30 uur: Zen dingsavond in „Irene" met kleuren film: „Land aan het eind van de we reld". Donderdag 20 februari, 19.30 uur: Zen dingsavond in „Bethanië" met kleuren film: „Land aan het eind van de we reld". Donderdag 20 februari, 7.45 uur: Gecom bineerde bijeenkomst afd. Holten, Dij kerhoek en Espelo van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Christ. Bond van Plattelandsvrouwen en Her vormde Vrouwengroepen in „Amicitia" met Loode van Gent over: „In de greep van het oerwoud". Vrijdag 21 februari, 19.30 uur: Zendings avond in school te Espelo met kleu renfilm: „Land aan het eind van de wereld". Zaterdag 22 februari: Ontspanningsavond van de P.J.G.O-afdelngen in „Amici tia". Dinsdag 25 februari, 8 uur: Dorpsschool- filmkringavond in de Dorpsschool. Vrijdag 28 februari: Film over Holten in zaal ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Zaterdag 29 februari: Ontspanningsavond P.J.G.O.-afdelingen in „Amicitia". Zaterdag 29 februari: Film over Holten in het gebouw „Irene". Donderdag 12 maart, 8 uur: Filmavond School met de Bijbel in de hal van de school („Eeuwig zingen de bossen"). Vrijdag 13 en zaterdag 14 maart: Uitvoe ring Gymnastiekvereniging „BATO" in Amicitia". Dinsdag 17 maart, 7.30 uur: Jaarverga dering van de School met de Bijbel in de hal der school. Vrijdag 20 maart, 8 uur: Vergadering af deling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. De heer M. van Aken spreekt over: „De vrouw en de opvoeding van het 'kind". Zondag 2 februari 1964 Ned. Herv. Kerk: Holten; 10 en 7 uur ds Israël (Viering en Dankzegging Heilig Avondmaal). Om 10 uur Jongerendienst in „Irene". Dijkerhoek: 10 uur ds Kronenburg van Hellendoom (Viering en Dankzegging Heilig Avondmaal). Ds Addink is van 30 januari-11 februari afwezig. Geref. Kerk: 10 en 3 uur ds Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer bestemd voor de Wereldhulp-aktie. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat betaling van kosten van ge zinsverzorging niet kan geschieden ;bij de leidsters van de gezinsverzorging, de dames J. H. Schuppert-Ebrecht en H. Maats-Kevelam, doch moeten plaats vin den bij mevr. A. Wierbos-Koopman, Sparrenweg 10, alhier. De voorkeur wordt echter gegeven aan betaling per giro, postgirorekening no. 812327.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1