*sm Schaatswedstrijden op de Noordpool ca. 200 perc. hout C. G. Bal goud- en zilverwerken, DE NOBELPRIJS Excentrieke vrijgezel gaf wereld uniek instituut IJS en Ijstaarten Braderie in de laatste week van juli Collecte Internationale Hulpverlening Ruwe handen Biljarten dienstmeisje Electr. lassers en-of constructiewerkers Straatmakers Doe uw voordeel en haal vlees en vleeswaren bij Kul f sterman r~ H. J. AAFTINK Zn. co mmeren Zaterdag 25 januari 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD SPORTIEVE STRIJD OM DRIE JEUGDTITELS Op de banen van de IJsclub „De Noord pool" hebben zaterdagmiddag een aantal jongens en meisjes een sportieve strijd ge leverd om de titel „Jeugdkampioen 1963- 1964". De uitslagen luiden als volgt: Meisjes tot 17 jaar (2 ronden): 1 en kampioene Truus Haan, 1 min. 5.6 sec. (waardebon van f5.2 Bertha Schip pers, 1.10.8 (waardebon van f2.50); 3 Wil ly Wegstapel, 1.21; 4 Ria Leeftink, 1.31; 5 Gerrie ten Dam, 1.36.8; 6 Annie Meijer- man, 1.37. Jongens 15-17 jaar (4 ronden): 1 en kampioen Henk Slijkhuis, 2 min. 1 sec. (waardebon f 10.2 Jopie Tuitert, 2.2 (waardebon f6.3 Egbert Voordes, 2.4.4 (waardebon f3.4 Henk Geltink, 2.7.6; 5 Henk Koopman 2.8.4; 6 Gert Pin- kert, 2.9; 7 Rein Brouwer, 2.10.6; 8 Ger- rit Bieleman, 2.12.8; 9 Mannes ter Stal, 2.18; 10 Herman Aanstoot, 2.18; 11 Henk Deijk, 2.21; 12 Stinus Huisman, 2.37. Jongens t.m. 14 jaar (2 ronden): 1 en kampioen Gerard Huisken, 1 min. 4 sec. (waardebon f5.2 Jan Reilink, 1.6 (waardebon f4.—); 3 Henk Vincent, 1.7 (waardebon f3.—); 4 Johan Meerman, 1.9.4 (waardebon f 1.5 Jan Stam, 1.13.8; 6 André Dekker, 1.13.8; 7 Albert Jansen, 1.14; 8 Wim Klein Velderman, 1.14.6; 8 Albert Vukkink, 1.16.2; 10 Gerrit Jan Bekkernens, 1.18; 11 Gerrit Sluiter, 1.18.2; 12 Wilco Dikkers, 1.18.8; 13 Jan Deijk, 1.20.8; 14 Allard Luggenhorst, 1.27.8. AFVALRACE. Voor de afvalrace hadden zich 30 rijders opgegeven, zodat het bestuur besloot in 2 groepen van vijftien te starten, waarvan de tien snelsten zich klasseerden voor de finale. De prijzen, waardebonnen van 15, 10, 7.50, 5 en 2.50 gulden werden gewon nen door S. Meinsma, W. Brinks, G. Blaauw, G. H. Paalman en J. G. Vene klaas. In het indrukwekkende Concertgebouw van Stockholm zijn begin december de nobelprijzen uitgereikt. Zoals steeds was het een grootse plechtigheid, welke extra luister kreeg door de traditionele aan wezigheid van de Zweedse Koninklijke Familie. De Nobelprijs is een instituut geworden. Het is de meest befaamde on derscheiding welke de wereld kent voor bijzondere wetenschappelijke en literai re prestaties. De prijs is het gevolg van het bijzondere testament, dat de Zweed se miljonair en springstoffenfabrikant Alfred Nobel in 1896 voor de wereld na liet. Alfred Nobel was een vreemd man met ongekende talenten. Hij was een van de grootste experts van zijn tijd op het ter rein van de chemie, beheerste naast zijn moedertaal, het Zweeds, ook op uitste kende wijze Frans, Engels, Duits en zelfs het moeilijke Russisch. Toch was hij of ficieel nooit verder gekomen dan de la gere school. Hij ontwikkelde zijn talen ten door zelfstudie. Hij ging volledig in zijn werk op. De weinige foto's, welke van hem beschikbaar zijn, tonen een strenge figuur met de destijds zo gewilde halve baard en zware knevel. Hij had diepliggende, priemende ogen, waaruit zijn grote wilskracht bleek. Zijn grote energie liet hij al spoedig de vrije teugel. Hij was nog geen dertig jaar toen hij het nitroglycerine ontdekte, een van de krachtigste conventionele springstoffen, die ooit zijn ontdekt. De springstoffen zouden hem rijk ma ken, maar zij leken hem eerst van het leven te zullen beroven. Op 3 septem ber 1864 vlogen zijn werkplaats en labo ratorium in zijn geboorteplaats Stockholm met een daverende slag in de lucht. Al fred Nobel bleef, wonder boven wonder, ongedeerd. Maar de Zweedse hoofdstad verbood hem verder te werken in de De Notarissen De Neeling te Gorssel en Pluimers te Markelo zullen op donder dag 30 jan. a.s. des nam. half twee in hotel Wit kamp te Laren publiek verkopen voor het Land goed Verwolde: geschikt voor zaaghout, balken, slieten, posten, bonenstokken en brand hout, t.w. op de Hogewal. in het Oranjewoud, bij Hendrika-Hoeve, in het Kostersveen, achter Boer Hoentjen, bij Broekschut- te, dn het Polderbos en achter de tuin. Aanwijzing doet de opzichter Tieben. Indien wij thuis zijn steeds verkrijgbaar Holterberg 49, tel. 314 HOLTEN Te koop aangeboden: ENIGE WOLLEN SMYRNA VLOERKLEDEN door groothandel in modelkamers gebr. Grote maten f 150, per stuk. Niet van nieuw te onderscheiden. Even tueel thuis te bezich tigen. Br. onder nr. 251 bur. van dit blad. GEVRAAGD: een winkelmeisje Gebr. Veldhuis, tel. 377 stad. De gevaren voor de bewoners leken het gemeentebestuur te groot. Nobel verhuisde aanvankelijk naar een schip in het Maerlarmeer, maar trok al binnen een jaar naar Duitsland, dat wel iets zag in de experimenten van de spring stoffen expert. In 1865 bouwde Nobel bij Krummel aan de Elbe een grote fabriek voor springstoffen, de grootste ter wereld. Zijn producten vonden gretig aftrek. De wereld had springstoffen nodig voor oor- logsgebruik, maar ook voor de aanleg van wegen en tunnels. Vooral toen Nobel met zijn dynamiet kwam, steeg zijn om zet fabelachtig. Binnen korte tijd had hij een reuzenconcern opgebouwd, dat vijf tien fabrieken telde in verschillende lan den. De laatste jaren van zijn leven bracht Alfred Nobel teruggetrokken door in zijn villa „Mio Nido" in San Remo. Al had hij groot zakelijk succes, het leven zelf had hem teleurgesteld. Hij stierf op 10 de cember 1896 hij was 63 jaar geworden als eenzaam en teleurgesteld man. Zijn omgeving had hem leren kennen als een excentrieke vrijgezel, vol eigen aardigheden en met een wisselvallig ka rakter. De grootste verrassing kwam na zijn dood, toen zijn testament werd ge opend. Zijn fabelachtig vermogen ruim 34 miljoen gulden moest, aldus het testament, worden besteed voor het jaar lijks verlenen van vijf geldprijzen (van ongeveer 180.000 gulden) aan hen, die zich voor de mensheid bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt. Drie van de vijf prijzen, moesten worden uitgereikt voor prestaties op het gebied van de na tuurkunde, de scheikunde en de genees kunde. Ook de beste literaire prestatie moest worden beloond, terwijl ook iemand, die zich bijzonder had ingespan nen voor de vrede en de verbroedering van de volkeren, moest worden onder scheiden. Het heeft Alfred Nobels secretaris, Ro ger Sohlman, grote moeite gekost dit vreemde testament gelegaliseerd te krij gen. Nobel had zijn testament zonder hulp van een notaris of advocaat geschreven en er waren talrijke mensen, die de rechtsgeldigheid betwistten. Maar het is er door gekomen. Inmiddels zijn meer dan 300 nobelprijzen uitgereikt. Ook Ne derlanders zijn ondei-scheiden. In totaal zelfs tien: vijf natuurkundigen, twee ge neeskundigen, twee scheikundigen, ter wijl T. M. C. Asser in 1911 de Vredesprijs kreeg voor zijn werk op de Vredescon ferentie. De laatste Nederlander kreeg precies tien jaar geleden zijn prijs, het was prof. Zernike, die de natuurkunde- prijs kreeg voor zijn onderzoekingen op het gebied van de fasemicroscopie. De Braderiecommissie heeft zich dezer dagen beraden over de organisatie van feestelijkheden in het vreemdelingensei zoen en over het houden van de jaar lijkse braderie. Besloten werd met het oog op het aantrekken van enkele attrakties om van 18 juli tot en met 1 augustus ver schillende evenementen te organiseren en de braderie te houden op 28, 29 en 30 juli met de verkiezing van de braderie- koningin op maandag 27 juli. De tweede Holtense wielerronde is met instemming van de KNWTJ bepaald op zaterdag 25 juli en op 18 juli hoopt men een grote teenagershow te organiseren. De feestelijkheden in juli en augustus 1963 heben een aanzienlijk tekort opge leverd, maar de commissie hoopt dit ver lies in 1964 weer in te lopen. 2 tot 16 februari In verband met de grote jaarlijkse huis aan huis-collecte voor Internationale Hulp verlening, die van 2 tot 16 februari a.s. gehouden zal worden, zullen in de ko mende week de folders en offerzakjes via de post huis aan huis verspreid worden. De gevulde offerzakjes zullen dan ge durende de 14 dagen van 2 tot 16 februari a.s. opgehaald worden door de vele mede werkers van de gemeentelijke diaconale commissie voor Internationale Hulpverle ning. Naar wij van Holten gewoon zijn zal zij ook dit jaar via het werelddiaconaat on getwijfeld de helpende hand reiken aan een wereld in nood en lijden. Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt waren aangevoerd 592 stuks vee. n.l. 15 runderen en 577 varkens. De prijzen van melk- en kalfkoeien wa ren van f950 tot f1150 per stuk; pinken van f600 tot f800; graskalveren van f300 tot f450; drachtige zeugen f375 tot f475; biggen van f 75 tot f 95 per stuk. De handel in rundvee was rustig met prijzen op hoog niveau. Ook bij zeugen en biggen werden hoge prijzen betaald in kalme handel. De hoge prijs van de biggen benadeelt de handel via de markten. Schrale huid Nijverdal. In de eerste klasse van de biljartcompetitie voor de biljartbond „Ons Genoegen" te Nijverdal en omstre ken gaat het eerste viertal van Ten Berge uit Enter recht op het kampioenschap af. Ook na deze wedstrijdweek heeft men haar voorsprong weer vergroot, zelf won het viertal uit Enter haar ontmoeting met 8-0 van O.B.K. 1 uit Nijverdal terwijl de naaste concurrenten: K.O.T. 1 en Kalf ster man 1 tegen elkaar met 4-4 gelijkspeelden. Ook V.I.O.S. I uit Rijssen plaatste zich in de kopgroep door een 6-2 overwinning op Spekhorst 1 uit Rijssen. In de eerste klasse werd de beste partij gespeeld door de heer W. Gerritsen van Struik 1 die de 125 caramboles vol maakte in 15 beurten. Topscorer werd de heer G. Bokhove van K.O.T. 1 uit Nijverdal met een serie van 30. In de tweede klasse zorgde het tweede viertal van Ten Berge voor een grote ver rassing door leider De Tonne 1 uit Hel- lendoorn een 6-2 nederlaag op eigen bil jart toe te brengen. Het Nijverdalse N.B.C. 2 kwam ook weer in de kopgroep door een 8-0 overwinning op plaatsgenoot Oude laar 1. Reggebrug 1 uit Rijssen is kop loper De Tonne nu tot op 4 punten bena derd door een fraaie 8-0 overwinning op het tweede viertal van H.B.C. uit Hellen- doorn. In de tweede klasse kwam de beste partij op naam van de heer A. te Lintelo, Ten Berge 2, die de 100 caramboles scoorde in slechts 19 beurten, terwijl de heer F. J. Webbink van De Tonne 1 met zijn serie van 28 topscorer werd. In de derde klasse is de spanning aan de top ongetwijfeld het grootst. Het ver schil tussen de nummers 1 tot en met 5 op de ranglijst bedraagt slechts 7 punten Leider Kalfsterman 2 uit Holten behaalde deze week een gemakkelijke 8-0 overwin ning op Kalfsterman 3. Nummer twee M.K.V'. 1 uit Raalte moest tegen N.B.C. 3 uit Nijverdal in een partij haar meerdere erkennen, zodat men met een 6-2 over winning genoegen moest nemen. Ook on deraan de ranglijst zit de spanning er nog volop in, want zowel O.B.K. 2 uit Nijver dal als De Reggebrug 2 uit Rijssen kre gen deze week een 8-0 nederlaag te incas seren. De beste partij in de derde klasse kwam deze week op naam van twee spe lers n.l. H. Dekker van Kalfsterman 2 en A. Otten van Bolscher 1, scoorden de 100 caramboles in 12 beurten. Terwijl de heer H. Dekker de eer van de hoogste voor zich alleen opeiste n.l. 30. In de 33e Rally van Monte Carlo is het de eerste keer dat ook Russische coureurs aan deze rit deelnemen. Eveneens voor de eerste keer is men in de Sowjet Unie van start gegaan. Twee Russische deelnemers Vladimir Lok- lionov en Yuri Lesovsky. GERRIT HENDRIK BOSMAN en MARIA GERHARDA TWELLAAR hebben de eer U mede namens wederzijdse ouders kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op donderdag 30 januari a.s. des voorm. om 11 uur ten gemeentehuize te Holten. Kerkelijke inzegening des middags 12 uur in de Nea. Herv. Kerk te Okken- broek door de Weleerw. Heer ds. J. Roldanus. Holten, Dijkerhoek 102 Diepenveen, Oostermaatsdijk 10 Januari 1964 Toekomstig adres: Holten, Dijkerhoek' 102. Gelegenheid tot feliciteren 's avonds na half acht in zaal „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek. Heden overleed, zacht en kalm, na een lang durige ziekte, onze ge liefde moeder, behuwd- groot- en overgroot moeder HENDRIJETTA GEERTRUIDA WONNINK, Weduwe van B. J. Wiissink in de ouderdom van 82 jaar. Heerde: J. E. van Ark Wissink G. -J. van Ark Holten: G. Wissink J. H. Wissink Meijer E. Wissink H. J. W. Wissink Nijenberg H. J. Wissink E. Wissink-Wiltink Markelo W. H. Wissink G. J. Wissink Meengs Holten. 20 jan. 1964 Oranjestraat 7. De begrafenis heeft vrijdagmiddag plaats gehad op de nieuwe begraafplaats, alhier. Heden overleed, tot mijn diepe droefheid, mijn lieve mevrouw H. G. WISSINK— WONNINK in de ouderdom van 82 jaar. Dat zij moge rusten in vrede is de wens van Gerda Stegeman Holten, 20 jan. 1964 DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling en medele ven ondervonden bij het overlijden van ons doch tertje J ANTINA betuigen wij langs deze weg, in net bijzonder ook aan de buren, onze welge meende dank. J. Foks J. FoksRaad Holten, 22 jan. 1964 DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij ons 40-jarig huwelijks feest zeggen wij bij deze aan allen hartelijk dank. D. J. Schuppert Z. Schuppert-Kolkman Holten, januari 1964 Larenseweg 9 DANKBETUIGING Onze hartelijke dank aan allen die ons 40-jarig hu welijksfeest voor ons tot een onvergetelijke dag hebben gemaakt. D. J. Schuppert J. H. Schuppert Ebrecht Holten, januari 1964 Kerkstraat 1 TE KOOP: 6 lopers en een toom zware biggen Espelo 72a, Holten. TE KOOP: Een beste twee-paards grasmaaimachine bij G. BoLink. Borkeld 71. Holten. Inplaats van kaarten: Heden is ons ontvallen, maar door God thuis gebracht, ons aller lieveling WILLEMINA MATHILDA ADDINK op de leeftijd van 7 jaar. „Jezus leeft, nu is de dood ons een ingang tot het leven". C. C. Addink W. A. AddinkMutgeert Jan Gerhard Wim Berend Holten, 22 januari 1964 Raalterweg 12 Bezoek liefst 's morgens van 10.3012 uur en 's avonds van 19.30-21 uur. De teraardebestelling zal plaats hebben op za terdag, 25 januari op de nieuwe begraafplaats te Holten, des middags om 14.30 uur. De rouw dienst begint om 13.30 uur in de Herv. Kerk. Voor hen, die van buiten Holten komen, is er in het gebouw „Irene" (Boschkampstraat) van 12.30 tot 13.15 uur en ook na de begrafenis ge legenheid iets te gebruiken. Mevrouw Ten Bos, Holterberg 61, Holten vraagt voor hele of halve dagen. Goed loon Prettige werkkring in modern in gericht huis. Mach. fabriek - Constructiebedrijf „UNIVERSAL" raagt: Schriftelijk aan te melden aan de fabriek: In dustriestraat 7. gevraagd voor werk in Gelderse Achterhoek. Bij combinatie van 3 a 4 man wordt vervoer geregeld. G. WILLEMS, Straatmakersbedrijf Geesteren, (Gld), telef. 0 5458-215. Keurslager DINSDAG: J/2 kg braadworst 185 Vz kg runderworst2^28 Vz kg varksenworst 2*55 Bij aankoop van 250 gr. rookworst het tweede 250 gram 25 cent voordeel! WOENSDAG: Vz kg speklappen 1.78 bakje hachévlees 3g grote pot ro'de kool "gg DONDERDAG: Vz kg gehakt j gg grote pot hutspot "(J9 VRIJDAG en ZATERDAG: Vz kg varkensrollade 3.28 DE HELE WEEK: 4 gelderse schijven 1.28 blik appelmoes *09 grote pot augurken gg grote pot uitjes Jg RUIME KEUZE IN kettingen en armbanden, horloge s, kerk boekjes enz. enz. Met het. oog op het a.s. aannemen komen wij U gaarne thuis bezoeken. Belt U even of stuur even bericht.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 3