Uil Hollens historie K?"Dampo Bezinning op de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika Kon. Ned. Heide Mij vertoonde films voor „Jong Holten" Schaatskampioenschappen Ulo-school Holten Nederlandse Blindenbond Ontspanningsavond O.L.M. Schaakuitslagen Mooie opbrengst eens schudt het leven je wakker Zaterdag 25 januari 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD De nieuwe Commandeur kreeg een pak voor de broek, waar hij drie weken genoeg aan had. Beesten-Berend was nu net klaar voor de slag. Niet trekken, heren!, riep hij, de commandeur ligt juist goed! De man nen huiten trokken niet meer en Berend gaf Wolter een flinke klap voor de broek. Er volgde ijselijk vloeken en brullen. Kalm maar, riep de beestenverkoper, er komen er nog negen bij. Het gebrul werd gehoord door de bezetting op de Waar denborg. Vijftien man kwam aanstormen om de Commandeur te ontzetten, maar die lag al voor oud vuil in de gelagkamer en Beesten Berend stapte door het ka potte raam. Hij zag de vijftien man ko men aanstormen. Jonker, zet hem op, riep hij- Hij spugde zich in de handen en zwaaide vreselijk met de erfelijke knup pel. Het is waar: in den beginne hadden ze met hun vijftienen de handen vol. maar de drost was met zijn manschappen van Arkestein onderweg en spoedig be reikte hij Holten. Hij had de schele trom petter meegebracht en die blies het volk van Holten ibij elkaar. De Commandeur zag er vreselijk uit. Zijn achterwerk was bont en blauw geslagen. Batsen-Jan, een vrachtrijder uit Goor, bleef voor de run- neboom staan. Daar stonden twee Hol tenaren op wacht. Alle voerlieden moes ten wachten, want ze sloegen zich in Hol ten. De Batse wilde weten wie er zich sloegen. Want de freule uit Goor was met haar man, de heer van de Blankenvoorde, op weg naar Holten om te zien hoe het met haar broer was. De Batse gaf een j brief over aan één der wachters bij de runneboom. De man ging temidden van het rumoer op straat. En de bezetters hadden juist de drost gegrepen. Deze, een zwaarlijvig man, zat in het nauw. BeestenJBerend sprong tussen beide, het hart vol wraak en het lijf vol lust om te doden. Hij sloeg en sloeg, maar de sol daten van de Commandeur sleepten de drost mee. De drost moest aan de galg!, schreeuwde het Deventer canaille. Dan gaat Schadden-Wolter ook aan de galg. De bezeïters vroegen om beraad. De drost werd een uur onder borgstelling vrijgelaten. De drost maakte van de gelegenheid gebruik om de toestand te overzien. Hol ten was lelijk gehavend en veel volk was gevlucht in de berg. In de Vergulde Boer lag de nieuwbakken Commandeur, ker mend van pijn. O, was ik maar dood!, schreeuwde hij. Als je graag dood wilt. dan zeg het maar, riep de dikke Berend. Twee tikken op je commandeurskop en je bent er geweest! Laat mij naar Deven ter brengen! De Batse uit Goor wilde voor drie borrels de zwaar gewonde man meenemen naar Deventer. Dat ging aan: een oud laken werd hem 'bij wijze van luier voorgebonden, enige schoven stro werden achter op de wagen gelegd. Toen de Batse de drie borrels op had en de commandeur onder een deken op de wa gen lag te kermen, riep de Batse: vort! tegen zijn paarden en daar hobbelde de zware vrachtwagen heen. Door het hor ten en stoten schreeuwde Schadden-Wol ter van pijn. Hoal 'n bek, riep de Batse, anders gooi ik der oew of! Tijdens de aframmeling was één der mannen van de bezetting naar Deventer gereden om versterking te halen. Hij spoedde zich naar de Noordenbergvaar- der Traankoker. Met permissie, baas!, riep de soldaat, die Harm de Uitkijker heette, Schaddjen-Wolter is in diggelen geslagen! Door wie? wilde Traankoker weten. Door een dikke kastelein. Is hij dood? wilde Traankoker weten. Dat weet ik niet, was het antwoord, maar wij moe ten wel versterking hebben, anders gaan wij aan de galg, die wij voor de Holtena ren opgericht hebben. Inmiddels had Beesten-Berend heü commando overge nomen. De drost was te dik om behoor lijk slag te leveren. Hij hield beraad in de Vergulde Boer. Het bier vloeide er ruim- Men dronk zich. moed in. Heer droste kreeg wijn; daar knapte hij van op. Miraantje, de zigeunerin, had van verre de toestand gadegeslagen, waarin Holten verkeerde. Zij stoof naar de heidense rille en porde de zigeunerbaron op. Er moest wat gedaan worden om Holten te helpen. 'Zij zag in haar brein, dat een macht naar HoT?en onderweg was om zich te wreken'op de commandeur. Jacob Traankoker verzamelde manschappen; geld speelde geen rol. Hij zou die van Holten eens over de kling jagen. Om de tiende man zou Holten uitgemoord wor den. Intussen stoof de witte hengst van de zigeunerbaron over velden en wegen. Mi raantje zat achterop en wees de weg. In haar gedachten, die haar nooit in de steek lieten, zag zij op de Veluwe het kasteel Boskat Heuvelstein. Het was een vermoeiende rit, maar tegen de avond was het zover. De poortwachter wilde eerst de brug niet laten zakken, maar toen Miraantje haar naam noemde, ging de brug naar beneden en de poort open en Jonker Derk van Holten verscheen op het voorplein. Roets! Miraantje gleed van de witte hengst, stoof op Jonker Derk toe, viel hem om de hals en riep: lieveling, ga direct mee en de zege is aan ons! Johan na Hol van Heuvelstein schreeuwde Sloe rie, blijf van mijn man af! Miraantje ge hoorzaamde, maar haar ogen fonkelden van haat. Inderhaast werd opgebroken. Miraantje mocht meerijden in de koets. Zij zat naast Johanna Hol van Heuvel stein. Deze sprak geen woord, maar de zigeunerbaron achtte het raadzaam snel naar Holten terug te keren en Miraantje moest weer op de witte hengst. Het was nacht, stikdonkere nacht. Maar de jonge zigeunerin zag in het donker even goed als bij nacht. En te Colmschate stoven zij een klein leger voorbij. De Batse was inmiddels te Deventer aangekomen met Schadden-Wolter. On middellijk werd hij in het grootste stad- ziekenhuis opgenomen en vier chirurgijns meesterden over hem. Voort ging de wit te hengst. En nog juist op tijd arriveerde de zigeunerkoning te Holten. Zijn man schappen stonden klaar om Holten te plunderen, maar de zigeunerbaron vroeg in de Vergulde Boer hoe de zaken ston den. Maar dat was niet mooi meer. An dreas de wannenlapper, dief van profes sie, stond achter het schap. Beesten-Be rend lag gebonden. 'De drost lag vast in de koeienstal en de waardin was opge sloten in het varkenshok. Miraantje greep onmiddellijk in. Met haar zwarte kool ogen had zij weldra iedereen onder be dwang. Mannen, aantreden! Er is ver raad, gilde zij. De drost werd bevrijd. Nou, die keek niet meer achterom. In het holst van de nacht liep hij zonder om te kijken naar de Arkelstein, liet de brug gen ophalen en kroop diep onder de ve ren en zaagde er een beste boom af. Per slot van rekening was hij de drost van heel Salland. En de bisschoppen van Utrecht papten aan met Deventer. Daar konden ze geld lenen en lieten Traanko ker en consorten hun gang gaan om baas te spelen in een dorp als Holten. Toen Beesten-Berend weer los was, schonk hij zich drie gesuikerde brandewijntjes in, klopte zich af, greep zijn knuppel, die hem nooit in de steek liet, omdat deze door een vrouw met het tweede gezicht was gezegend en riep tot de zigeunerba ron: Graaf Rovita, wij gaan. Berend voorop. Kobus met de bazuin liep voor op; hij blies op de bazuin en Holten kwam in de klompen. Snork e-Willem liep naar de toren en luidde de storm klok- Rovita riep zijn mannen op. Om de Waardenborg te zuiveren van bezetters. Nou, dat was de leiders wel toever trouwd. Want zij slopen in de nacht om de Waardenborg, de dolk tussen de tan den en het zwaard opzij. Beesten-Berend en Rovita trokken er met een twintig ge trouwe helpers op uit om mogelijke De venter aanvallers van Holten eens fris onder handen te nemen. De eerste die zij ontmoetten was Jonker Derk van de Waardenborch. Zo hard de koetsier rij den kon reed hij, om zijn kostbare lading in veiligheid te brengen. Een driehonderd pas daar achter kwamen de nieuw aan geworven troepen uit Deventer om, zo als zij brulden, Holten van de aarde weg Onder voor de schaatssport ideale weersomstandigheden, met weinig wind, werden dinsdagmorgen op de banen van „de Noordpool" de schaatskampioenschap pen voor de leerlingen van de Openbare Ulo-school te Holten verreden. Er is met grote verwoedheid gestreden, wat tot ge volg had, dat de te rijden afstand in snelle tijd werd afgelegd ofdat een groot gedeelte in zittende of geheel horizontale houding werdgegleden. Al met al was het voor de leerlingen een bijzonder prettige morgen! De uitslagen luiden: Meisjes 12-13 jaar: 1. Gerrie Lubbersen; 2. Willy Klein Vel- derman; 3. Ineke Bos. Jongens 12-13 jaar: 1. Wim Bakker; 2. Wim Klein Velderman; 3. Jan Willemink; 4. Henk Rutterkamp. Meisjes 14-15 jaar: 1. Annie Beffers; 2. Grietje Bronsvoort; 3. Gerrie v. d. Brink. Jongens 14-15 jaar: 1. Hans Klumpers; 2. Reind Brouwer; 3. Ben Winterman; 4. Joop Slagman. Meisjes 16 j. en ouder: 1. Jannie Wilme- rink; 2. Dinie Berendsen. Jongens 16 j. en ouder: 1. Wim Stel ling; 2. Dinant Legtenberg; 3. Henk Dik kers. Aan het einde van de wedstrijden kon het hoofd der school, de heer H. J. Hid- dink, aan de nrs. 1 een grote medaille overhandigen, aan de nrs. 2 een kleine medaille, terwijl de nrs. 3 en 4 hun pres taties beloond zagen met een boekenbon. Hierna kwamen aan de start de meisjes die in hun groep 1 of 2 waren geworden om te strijden om het bezit van de wissel beker en tevens om het kampioenschap van de school. Na een spannende strijd wist Annie Beffers de vorige houdster, Grietje Brons voort, met zeer klein verschil te kloppen. Bij de jongens was het Dinant Legten berg die dit kleinood met trots gebaar om hoog kon steken. Onder het gejuich van onderwijzend personeel en medeleerlingen reden beiden hun ereronde. Daarna werd nog een -estafette verre den met deelnemers uit de gemeenten: Holten, Rijssen, Bathmen, Markelo en „de rest van Nederland". Hier was „de rest" de baas over Markelo, Holten, Rijssen en Bathmen, die in deze volgorde finishten. Een afvalrace tenslotte bracht de over winning aan Bé Dekker, wiens machtige slag de anderen te veel was. FILMVOORSTELLINGEN OVER IIET LEVEN IN ONZE GEMEENTE TEN BATE VAN DE NED. BLINDENBOND Zoals bekend is, zijn er het vorig jaar verscheidene opnamen gemaakt van het dorpsleven in Holten en omgeving. Ver enigingen en groepen defileerden, enige zakenlieden verleende medewerking, de paardenkeuring te Dijkerhoek werd be zocht, evenals de kleuterscholen en la gere scholen, maar vooral werden vele ongedwongen tafreeltjes op straat op de filmband vastgelegd. De Blindenbond 1 heeft de vrijdagavond beschikbaar ge steld voor Dijkerhoek en de gehele za terdag voor Holten en omgeving, respec tievelijk op 28 en 29 februari. Te zijner tijd volgen nadere gegevens. JEUGDDIENST Aanstaande zondag zal er een jeugd dienst zijn in de Herv. Kerk. Het bijzon dere is, dat in deze dienst voorgaat ds Jac de Vries destijds predikant, alhier. Het onderwerp in deze dienst is „Van een bruiloft komt een bruiloft". te vagen, want Schadden-Wolter was dood. Beesten-Berend had hem zoveel gegeven, dat hij er genoeg aan had. VAN COEVERDEN. De afdeling Holten van de Partij van de Arbeid hield maandagavond in hotel Hol- terman een bijeenkomst waarin de gewes telijke secretaris van de partij, de heer C. de Vogel uit Almelo een drietal films ver toonde. Het ging er daarbij voornamelijk om de partijleden en eventuele belang stellenden een indruk te geven van het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika, dat ern stige vormen heeft aangenomen. De op initiatief van een Europese com missie voor een groot deel clandestien in dit land opgenomen film „Let my people go" (Laat mijn volk gaan), gaf de bezoekers een duidelijk beeld van de ont stellende toestanden, welke in Zuid-Afrika heersen met betrekking tot de rassendis criminatie. De gekleurde bevolking leeft daar onder vaak mensonterende omstan digheden en het optreden van de blan ken herinnert aan de jaren van de bezet ting tijdens de tweede wereldoorlog. „Let my people go" is het lied, dat de film begeleid en waarin de drang naar vrijheid tot uitdrukking komt. Het waren vaak navrante filmbeelden, die echter een duidelijke taal spraken. Aangezien er geen gelden beschikbaar waren om deze Engels sprekende film van Nederlandse ondei-schriften te voor zien, gaf de heer de Vogel een uiteenzet ting van de inhoud daarvan. De secretaris der afdeling, de heer Beijers, die een kort inleidend woord sprak, wees op de boycot, die vele landen reeds op Zuid-Afrika toepassen en op de polemiek in het dagblad „Trouw" met het Zuid-Afrikaanse blad „Die Burger" over de appartheidspolitiek welke op geestelijk niveau gevoerd wordt. Hij sprak de vrees uit, dat de toestanden in dat land op een bloedige catastrofe zullen uitlopen, wan neer in de houding van de huidige rege ring geen verandering komt. Naast de hoofdfilm werden nog ver toond de prachtige film van Herman van der Horst „Prijs de zee" en „De ballade van de hoge hoed" een komische vooroor logse film van Maij de Haas. De dichte mist en de gladheid waren waarschijnlijk de oorzaak, dat de opkomst beneden de verwachting bleef. Op de jaarlijkse ontspanningsavond van de OLM, welke gehouden wordt op woensdag 29 januari in zaal „Amicitia", zal de toneelvereniging „Ons Genoegen" uit Diepenheim voor de leden en even tuele genodigden opvoeren (het toneelr spel in drie bedrijven van mr H. A. Keuls „Plantage Tamarinde". Een spel met een bijzondere sfeer, dat o-a. handelt over het diep gewortelde rassenprobleem. Vóór het optreden van de toneelclub brengt de secretaris het jaarverslag uit. Onder leiding van haar voorzitter de heer G. J. Beldman hield de P.J.G.O. af deling „Jong Plolten" op donderdag 16 januari j.l. in Hotel „Holterman" een le denvergadering die druk bezocht was. De voorzitter richtte een bijzonder woord van welkom tot de adviserende le den en tot de afgevaardigden der O.L.M. Ook werden de heren Reurink en Jansen van de Kon. Ned. Heide Mij hartelijk wel kom geheten, die deze avond resp. een vraaggesprek over „grondverbetering en ruilverkaveling" en het filmprogramma zouden verzorgen. De voorzitter wenste allen nog een voorspoedig jaar toe. Alvorens de films werden vertoond werd eerst het huishoudelijke gedeelte af gewerkt. Medegedeeld werd dat de beide ont spanningsavonden, die samen met de Plat telandsmeisjes gehouden zullen worden, gepland zijn op zaterdag 22 en zaterdag 29 februari. Verder dat men een muziek- bandje hoopt te vormen uit de leden. Woensdag. 29 januari zal de Jongeren Veeteelt Commissie voor Overijssel haar vierde Technische dag houden in café-rest. „Suisse", Blijmarkt te Zwolle, aanvang 10 uur. Het programma - voor deze dag vermeldt ondermeer inleidingen en dis cussie over de fokkerij. De leden die hiervoor belangstelling hebben werden door de voorzitter aange spoord om deze dag te bezoeken. De heer Reurink gaf nog een kort voor woord op de films, die hierna door de heer Jansen werden vertoond. De volgende drie films werden de aanwezigen getoond „Door de eeuwen heen", waar in men kon zien hoe het platteland door de eeuwen heen veranderde en „Overwinning op de jungle". Deze film liet zien hoe op Suma tra een oppervlakte oerwoud in cultuur werd gebracht onder toezicht van de Kon. Ned. Heide Mij. De derde film was „De akker voedt, voedt de akker". Deze bij zondere leerzame film gaf een duidelijk beeld over de groei van de planten en dat voor die groei verschillende elementen no dig zijn en niet elk afzonderlijk maar allen tezamen om een goede groei te verkrijgen. In zijn toelichting, die de heer Reurink nog op de films gaf, zij hij onder meer dat de methodes van de grondverbetering na de oorlog sterk zijn veranderd. Vroe ger geschiedde de grondverbeteringen als diepspitten, waterlopen graven, egalise ren, bezanden, enz. allemaal met hand kracht. Dit, omdat vroeger arbeid weinig kostte en er ook nog niet zulke grote en vernuftige machines waren als tegenwoor dig. Zou men tegenwoordig nog een ob ject in handwerk willen uitvoeren dan zou dit in de eerste plaats veel te duur worden en in de tweede plaats zou het te lang duren voor het klaar was. Zo was vroeger ook de waterafvoer van belang, tegenwoordig doet men echter meer aan waterbeheersing daar anders het grondwaterpeil van de hogere gronden te laag zou worden en deze grond spoedig last zou hebben van „verdrogen". Door een bijzondere omstandigheid kreeg deze toch bijzonder geslaagde avond een iets voortijdig slot. De voorzitter bedankte de beide heren van de Kon. Ned. Heide Mij voor het ge- bodene en de bereidheid om hier naar toe te komen en dankte ook verder allen voor hun aanwezigheid en wenste allen wel thuis. De leden van de schaakclub „De Pio niers" speelden donderdagavond in him clublokaal, hotel Holterman, de 13e ron de van de onderlinge clubcompetitie. De uitslagen luidden als volgt: G. A. Brands-.H. Roelofs 01 W. D. Koopman-G. J. Hoeve 10 H. D. Grobben-H. Stukker 1—0 H. H. Koopman-A. J. C. Brands 01 A. Stukker-G. W. Knapen 10 F. J. Hol-J. Steenbergen afgebr. J. Groenewoudt-H. H. J. Stukker 10 De postzegelverkoop actie „Voor het kind" heeft opgebracht ƒ933,75. Het da mescomité zegt bij deze hartelijke dank aan allen die door het kopen van zegels het prachtige werk dat door de vereniging „Voor het kind" wordt verricht hebben ge steund. door Leida Graafland HOOFDSTUK I Het huwelijk van Roelfina Grand was nu precies het tegenovergestelde van wat ze altijd in haar jeugdvisioenen wakend had gedroomd. Er was geen knappe, hartveroverende jongeman, die slechts haar gekozen had inplaats van een uit tientallen andere, veel knappere meisjes. Er waren geen deftige rijtuigen met witte schimmels voor de bruids koets en met palfreniers achterop- En er was evenmin, een denderende bruiloft, waarover nog dagenlang daarna in het dorp werd gesproken. Tenslotte was er ook niet de schitterende huwelijksreis naar onbekende oorden, waar ze iedere dag volop met haar knappe echtgenoot zou kunnen genieten van al het schoons, dat de wereld had te bieden. Er was niets van dit alles. Geen enkel ideaal was verwezenlijkt, of het zou al leen het nuchtere feit moeten zijn, dat ze nu getrouwd was- Voor de rest was alles even grauw, zakelijk en sober ge weest. Na de dood van haar vader, die ze ge durende vier jaren als een moeder had verzorgd, realiseerde ze zich, dat ze plotseling alleen in de wereld stond. De enkele familieleden, die ze bezat, woon den verspreid over het land en nu, zo kort na de oorlog, was er ternauwer nood kontakt mogelijk- Waarbij nog kwam, dat er weken na de bevrijding nog geen kolen kwamen, zodat er ook niets verdiend werd en waar moest ze straks van leven, als al het geld op was? Dolf Burger was in de eerste moei lijke dagen haar vriend geweest. In de laatste oorlogsjaren had hij samenge werkt met haar vader, want dat was onder de gegeven omstandigheden be ter. De oude Grand was al in het begin van de oorlog gaan sukkelen en moest steeds meer overlaten aan zijn knecht. Een poosje was er sprake geweest van een fusie tussen de twee brandstofhan delaren in het dorp, maar toen de in woners dachten, dat alles zo ongeveer in kannen en kruiken was, hoorden ze, dat het toch niet doorging- En waarom niet? Dat hadden ze eigenlijk nooit goed begrepen. Roelie al evenmin. Toen ze haar va der hierover ondervroeg, had deze met zijn hoofd geschud en geantwoord: „Lieve kind, bemoei jij je nu maar niet met onze zaken. Laat dat maar aan mannen over- Het leek me beter om Burger voorlopig nog niet als compag non in de zaak te nemen." En daarbij was het gebleven. Burger had vroeger als knecht bij va der gewerkt. Enkele jaren voor de oor log trouwde hij opeens met een vrouw van boven de Moerdijk, die blijkbaar ook een paar centen meebracht, want op de dag van de ondertrouw kwam de toen 36-jarige Dolf rustig vertellen, dat hij aan het eind van de week weg ging, omdat hij voor zichzelf ging beginnen- Daar was in het dorp nogal het een en ander over te doen geweest. Zelfs de pastoor was er aan te pas gekomen, want ook hij vond, dat twee brandstof handelaren in een dorp van ternauwer nood vierduizend zielen een beetje te veel van het goede was. Dolf Burger had toen evenwel al de leegstaande schuur van de weduwe Hendriks ge kocht en liet er het een en ander aan verbouwen. Lena, zijn vrouw, kwam ergens uit Zuidholland vandaan en daar werd ook het huwelijk gesloten- Een paar dagen later kwamen ze, deftig met een auto, naar Brabant en wachtten bij moeder Burger de verhuiswagen af. Nou, de dorpelingen hadden wel gek gekeken naar al die moderne meubelen, die uit de kolossale vrachtauto kwamen. En was er ook niet een piano bij? Dat was toch maar wat! En die vrouw van Bui-- ger zag er ook al zo stads uit, als dat maar goed ging. Het ging opperbest- Dolf Burger bleek plotseling over aardig wat geld te kun nen beschikken, want toen alles ver bouwd was, kondigde hij in het plaatse lijk weekblad de opening aan van zijn handel in brandstoffen en fourage, hooi en stro, waarbij hij zich beleefd aanbe volen hield voor leverantie. Dus Grand, die hier al sinds mensen heugenis zijn zaak had, kreeg nu opeens concurrentie, en nog wel van zijn vroe gere knecht. Ja, zo gaat dat in het le ven. Eerst leer je zulke jongens het vak en als ze het eenmaal onder de knie hebben, dan zeggen ze: Aju, en begin nen zelf- In het dorp waren de meningen ver deeld over het al of niet behoorlijke van deze manier van doen. De oudere gene ratie sprak er soms openlijk schande van en die Burger behoefde er niet op te rekenen, dat hij ook maar één cent aan hen zou verdienen. De jongeren evenwel hadden respect en waardering voor zijn durf. De economische toestand van het land begon slechter te worden, het legertje werklozen groeide gestadig en de regering scheen weinig of niets er tegen te kunnen doen- En om dan de moed te bezitten een zaak te beginnen, jongens, dan moest je toch wel van goede huize komen. En zo iemand moest je helpen, dat was tenslotte christen plicht. Of niet soms? Ja, wacht eens even, dat is allemaal heel mooi geredeneerd, zeiden de oude ren, maar Grand dan? Moet die dan maar op een houtje bijten? Kom, men sen, die is zo onderhand wel binnen. Die zal z'n centen wel veilig hebben- Al die jaren alleen het rijk gehad met zijn kolen. Als-ie 't nu nog niet verdiend heeft, dan verdient hij het nooit. En dan was er tenslotte nog een derde categorie, de mensen, die niet zo spoe dig klaar waren met hun oordeel. Af wachten, zeiden ze- Eens kijken, hoe het gaat. En als het zo eens uitkemt, waar om dan niet op z'n tijd ook een paar mudjes bij Burger bestellen? Dolf Burger zelf trok zich van de oordelen van zijn dorpsgenoten niets aan. Hij ontpopte zich als een moderne zakenman, schafte zich een vrachtauto aan, waar Grand het nog deed met paard en wagen, en liet de kolen komen per trein op het naburige station, negen kilometer van het dorp. Hij loste alles zelf met zijn auto, waardoor hij een la gere kostprijs had dan zijn vroegere baas en dat drukte zich ook uit in de verkoopprijzen, want Burger was altijd een dubbeltje of vijftien centen de mud goedkoper- Als dan de dubbeltjes schaars gaan worden en je die dingetjes een paar keer omkeert voor je ze uit geeft, dan zeg je al gauw tot jezelf: Ik zal dit jaar mijn kolen maar eens bij Burger bestellen: tien mud is tien dub beltjes verdiend, dat is een gulden en dat is heel wat in deze dagen. Met de boeren was het al net zo. Bur ger begon kunstmest te verkopen en was altijd een ietsje goedkoper dan de Boerenbond. Dat was niet prettig, want de Bond behoorde je te steunen, vooral als je er lid van bent- Maar als je drie centen krijgt voor je aardappelen, waar van dan nog de helft gedenatureerd moet worden, dan ga je ook rekenen. Dus werd Burger verzocht een paar zakken slakkemeel te brengen, maar liefst vroeg in de morgen of wat laat in de avond. Burger, die best begreep waarom, dankte vriendelijk voor de klandizie en bezorgde het om half vijf 's morgens of negen uur 's avonds. Zo hadden Grand en Burger enige ja ren naast elkaar geleefd en hun klanten bediend- Eerlijk waar, niemand had er een boterham minder om gegeten. (Wordt vervolgd).

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2