Uit Hoitens historie Salland ernstig ongerust over stijging van lasten Bedrijfsverzorging Zilveren jubileum postbesteller Minister en Kamerleden voor bezoek uitgenodigd Filmavond van de A.N.B. Gezellige avond biljartclub V.O.P. «neren op de Hoge Veluwe Zaterdag 4 januari 1964 IIOI,TENS NIEUWSBLAD DE HEKS VAN WEGGESTAPEL. Zij was meegekomen uit het Zuiden van Europa, de jonge heidense, ook wel de heks van Weggestapel genoemd. De gele jonker Polick van Weggestapel was een avontuurlijk ridder en had meer willen zien van de wereld. Hij was tegen de Turken gaan vechten, maar die versloe gen de verenigde legers en heer Polick wilde wel lopen. Deze jonker was omstreeks 30 jaar, toen hij in Holten terugkeerde, overladen met roem en met ontelbare littekens, waaraan men zien kon, dat de Turken hem vaker dan eens afgerost hadden. Maar dit was nog het ergste niet. Hij had betrekkingen aangeknoopt met Mizaantje, de mooie jonge heks, die hem binnen enkele weken helemaal in haar macht had. Toen jonker Polick vechtensmoe was, verlangde hij naar de koeien en paarden van de Weggestapel en vooral naar de bij en, want hij was een verwoed imker, en hij pakte zijn biezen. Een maand had hij nodig om vanuit het Oosten weer naar zijn haardstede op het Weggestapel te rei zen. Bij zijn vertrek daar had hij innig afscheid genomen van Mizaantje, maar zij had hem met haar koolzwarte ogen even venijnig aangekeken, zodat een schok voer door het lichaam van de jonker. Hij was behekst. Dat was de straf er voor, dat hij het zwartharige en zwart-ogige Mizaantje in de steek wilde laten. Zij volgde hem van stad tot stad en van herberg tot herberg. Wilde hij ergens wat eten, dan zat Mizaantje al aan tafel vol ongeduld te wachten. En de spijzen waren precies zoals hij zich gedacht had. Wilde hij zich ter ruste begeven, tien tegen één, of Mizaantje had 't bed al warm gemaakt. Het vreemde was, dat hij haar onderweg nooit zag. Wanneer zij hem aankeek, had zij jonker Polick onder haar invloed. Ook wist de heks wat hij dacht. Eens, het was in Paderborn, wilde hij zich van de heks ontdoen door te klagen bij het stadsgericht, maar Mizaantje had hem door en zij hekste zijn mond wijd open en daar stond de jonker, de mond wijd opengesperd. Hij keek haar hulpeloos aan en met één handbeweging maakte zij de kaken weer normaal. Toen vertelde zij hem, dat hij een smerige kerel was, die verdiende voor de leeuwen geworpen te worden. Maar Mizaantje had de jonker van Weg gestapel lief gekregen en zij bleef bij hem. Eenmaal in Holten kreeg zij jonker Derk van de Waardenborg in het vizier. Deze was veel knapper dan Polick en spoedig nestelde zich de mooie zwarte heks op de Waardenborg. Alles ging goed tot op de dag, dat de heer van de Waardenborg verkering kreeg met de freule van Hol tot Heuvelstein. Mizaantje keek jonker Derk zeer drei gend aan met haar koolzwarte ogen en siste hem toe: Derk, ik wil je alleen hou den! Daarop ontstak Derk in gramschap en riep: Heks, ga naar het land van je vaderen. Had hij dat maar niet gezegd, want het heidinnetje nestelde zich in de torenka mer en zon op wraak. Dit nam een Hoi tens ridder niet en daarom gaf hij het Kuik-ei bevel naar de torenkamer te gaan om de heks, die zich daar ophield, van de tinne des torens te gooien. Het Kui-ei ging naar boven. Barend Kuik-ei was altijd een goede knecht geweest. Vol moed beklom hij de toren en stapte de deur binnen. Daar zat het donkere Mizaantje op een bank. Het eerste wat zij deed was de ziel van het Kuik-ei doorboren met haar blik. De man was met stomheid geslagen over zoveel schoonheid. Ofschoon Barend Kuik-ei een zeer respectabele vrouw had en negen knappe kinderen, lag hij in minder dan geen tijd met de heks aan zijn borst. Na een half uur gebood zij hem te vertrekken met de boodschap, dat nu de jonker zelf moest komen. Woedend over de lafheid van zijn die naar stormde jonker Derk zelf naar boven met de degen in de hand. Hij wilde het cornalje van een meid doorsteken, zo brieste hij. Maar de heks Mizaantje kreeg de burchtheer zo klein als een muis. Zij bezwoer hem, dat hij nog grote moeite zou hebben. Zij daalde de torentrappen af en was ineens verdwenen. Dit was ongeveer een half jaar voor de trouwpartij gebeurd en plotseling op het trouwfeest van Derk van de Waardenborg met Johanna van Hol tot Heuvelstein was zij er weer. Zij had Derk even aan ge keken en toen was de ridder flauw ge vallen. De Veluwse juffer keerde Mizaan tje flink de kast uit.Heidinne, riep ze, verwijder U! Ga naar uw land en uw volk en laat Holten en zijn beste mannen met vrede. Mizaantje bleef het antwoord niet schul dig. Ik blijf in Holten om uw man en U te kastijden! Het eerste kind, dat U word geboren zal een draak zijn, begrepen? En weg was de heks. Dezelfde mórgen was de jonker van Weggestapel in alle vroegte weer naar het land van de Turken vertrokken om Mo hammed de zesde te helpen verslaan. Nu had Mizaantje de heks ook een hekel aan die Mohammed en zij reisde de jonker van Weggestappel achterna, maar haar vloek over de Waardenborg had zij achterge laten. DE BRAND. De gasten waren weer vertrokken en de rust daalde over de Waardenborg, terwijl Bokken Albert zich over de stallen had ontfermd. Hij had veel gedronken en was na het sluiten van de stallen lekker met twee dekens om in het hooi boven de paarden gekropen. Rustig hoorde hij de dieren aan de ruif, maar niet lang. Weldra sliep de Bok en snurkte er op los, ofschoon hij was aangenomen om tijdens de nacht een hazenslaap te houden. Jonker Derk en zijn jonge vrouw lagen in het nieuwe ledikant met het hemelbed. Klokslag twaalf uur verscheen voor een ogenblik Mizaantje de heks. Zij gaf alle wachters aan de poort een dronk. Dit was een afscheidsdronk, zo zei ze, want zij ging terug naar haar vaderland. De nachtwaker van Holten deed om 2 uur in de nacht zijn derde ronde. Vreemde voerlieden reden door het dorp in beide richtingen. Rustig keek hij de straten af. Het was aardedonker. Plotseling scheen een rosse gloed aan de oostelijke hemel. De nachtwaker liep de kant van de Waar denborg op en daar sloegen de vlammen uit het dak. De wind wakkerde de vuur gloed aan. Alom heerste rust op de Waar denborg, toen de nachtwaker alarm sloeg. Hij dacht, dat vreemde troepen een aanval deden op de burcht. Jonker Koteker van de Schipbeek had er die avond zijn genoegen niet aan gehad. Hij bracht zijn vrouw naar huis en keerde met twee bewakers terug naar de Waar denborg. Juist naderde hij over de es het dorp. Daar zag hij de eerste vlammen. Hij realiseerde zich, dat het kasteel vol men sen zat en sneller spoedde hij zich voort. De kamenier Mientje met de paarden staart ontwaakte door het knetteren van de vlammen. Zij sprong uit haar bed en riep luid gillend, dat er brand was. Het volk liep links en rechts. Gelukkig was de brede trap nog vrij. Men drong, jammerde en vloekte, maar eindelijk was al het volk in veiligheid. Jonker Derk en zijn jonge vrouw ston den midden in de nacht buiten. Met veel moeite was het bewakingspersoneel wak ker geworden door het geroep en ge schreeuw van Hoitens burgerij. Niets was gered kunnen worden, maar jonker Derk dacht aan de wraak van de heks. VAN COEVERDEN. GEZINSVERZORGING In verband met het bedanken van mevr. H. J. Sprokkereef-Slotman als leidster van de gezinsverzorging, heeft het bestuur van de Algemene Stichting voor Maat schappelijk Werk i.o. met ingang van 4 januari 1964 tot haar opvolgster benoemd mevr. H. Maats-Kevelam, Holterberg 2, alhier. Voor het verkrijgen van gezinshulp kan men zich telefonisch met haar in verbin ding stellen onder no. 721. De Commissie voor Bedrijfsverzorging, die er door samenwerking met Bathmen voor zorgde, dat ook voor Holten desge wenst een bedrijfsverzorger beschikbaar is, deelt ons mede, dat gedurende de maand januari «voor boeren de gelegen heid bestaat om zich als donateur van de Bedrijfsverzorging op te geven a ƒ20, per jaar. Alléén voor donateurs wordt, wanneer zij gebruik maken van de Be drijfsverzorging, voor de berekening van de kosten van de verleende diensten, de volgende schaal naar inkomen gebruikt: Inkomen p. jaar Gevr. vergoeding 4.000 en minder 1,per uur 4.000—5.000 ƒ1,10 per uur 5.000—6.000 1,20 per uur 6.000—7.000 1,30 per uur 7.000—8.000 1,40 per uur 8.000—f 9.000 1,50 per uur 9.000—10.000 ƒ1,60 per uur f 10.000—11.000 ƒ1,70 per uur 11.000—12.000 ƒ1,80 per uur f 12.000—13.000 ƒ1,90 per uur 13.000—14.000 2,— per uur 14.000 en hoger 2,25 per uur Iedere boer, die bedrijfsverzorging no dig heeft, kan dit aanvragen bij de heer H. Vosman, Schoolstraat 3, tel. 360 (in dien afwezig dan bij de heer J. W. Jansen, Neerdorp 55 (van 7.3012.30 telefonisch bereikbaar op Zuivelfabriek, tel. 203). Iedereen wordt, indien enigszins mogelijk, geholpen, maar van niet-donateurs moet de Commissie helaas de werkelijke kos ten van 3,25 per uur in rekening bren gen. Geeft u daarom in de loop van januari op als donateur bij één der commissiele den: J. W. Aanstoot, Look 64; C. C. Ad- dink, Raalterweg 12; H. J. Arfman, Hol- terbroek 47; A. v. d. Brink, Dijkerhoek 40a; D. J. Bronsvoort, Dijkerhoek 32; G. J. Hulsman, Bessinkpasstraat 3; A. Ja- link, Gaard enstraat 1; J. W. Jansen, Neerdorp 55; J. H. Schooien, Beuseberg 69; J. W. Wesseldijk, Lichtenberg 10, Rijs- sen. Na januari is de aanmelding voor dona teurs voor 1981 definitief gesloten. V'oor de 50 donateurs, die zich vorig jaar reeds meldden zal de commissie in februari a.s. een bijeenkomst houden om hen over de gang van zaken in het afgelopen jaar in te lichten en over de verdere plannen der commissie. Op nieuwjaarsdag was het 25 jaar ge leden, dat de heer A. Stukker, beter be kend als Bets Stokkers, vanwege zijn voet balloopbaan, als besteller in dienst trad van de P.T.T. Donderdagmiddag heeft de directeur van het Post- en Telegraafkantoor te De venter, de heer A. Dekker, de zilveren ju bilaris, te zijnen huize toegesproken en hem namens het bedrijf dank gebracht voor de accuratesse en plichtsbetrachting waarmede hij zijn taak al die jaren heeft vervuld. Er werden daarbij tal van herin neringen opgehaald hoe de jubilaris aan vankelijk als losse kracht, vervolgens als hulp-besteller en ten slotte als besteller in vaste dienst zijn loopbaan heeft ver vuld. De heer Dekker overhandigde hem het P.T.T.-insigne en de gebruikelijke enve loppe met inhoud. Van het plaatselijk P.T.T.-personeel heeft de heer Stukker een ligstoel aan geboden gekregen. Vanwege de nieuw- jaarsdrukte bij de posterijen is de meer intieme herdenking tot zaterdagavond uit gesteld. Bets Stokkers is vele jaren een bekende voetballer van Holten I geweest, die heel wat doelpunten op zijn naam heeft staan. Bovendien is hij een enthousiast deelne mer aan de vierdaagse van Nijmegen ge weest, waarvan hij de hoogste onderschei ding in zijn bezit heeft. VRIJGESTELD WEGENS KOSTWINNERSCHAP De dienstplichtige der lichting 1963, D. Tempelman, Dijkerhoek 24, is voorgoed van de dienstplicht vrijgesteld wegens kostwinnerschap. Het Verenigd College van het Water schap Salland heeft in grote ongerust heid over de hoogte van de waterschaps lasten, welke in de toekomst geheven zul len moeten worden, de minister dringend getelegrafeerd om een onderhoud. Daarbij refereerde het waterschapsbestuur aan zijn enkele jaren reeds geformuleerde me ning, dat het onverantwoord is door te gaan met de uitvoering van •verbeterings- werken indien niet een subsidie van min stens zeventig procent beschikbaar komt. Geruime tijd geleden vroeg het Ver enigd College de minister om een onder houd. Dit verzoek werd bij herhaling on dersteund door Gedeputeerde Staten. Maar tot de dag van vandaag heeft de mi nister nog niets van zich laten horen. KANAAL WORDT VERBETERD Het waterschapsbestuur, vrijdagavond in vergadering bijeen, nam met zorg ken nis van de voortdurende stijging van de lasten, welke de ingelanden te dragen krij gen. Nog is het eind niet in zicht. Er is nog maar een klein gedeelte besteed van de omstreeks 45 miljoen gulden, welke nodig is om de waterhuishouding in Sal land op redelijk peil te brengen. Voor het waterregelend gebied zal in het komende jaar ruim een ton meer moeten worden opgebracht als gevolg van de stijging van de rente en afschrijvingen op reeds uitgevoerde kapitaalswerken. Deze lasten drukken niet alleen op het verbeterde, maar ook op het niet verbe terde gebied. In het verbeterde gebied zullen de las ten in het komende jaar variëren van 52 tot 5,20 per hectare-tegen 42 tot ƒ4,20 per hectare in het thans lopende jaar. In het niet-verbeterde gebied zal de omslag variëren van 26 tot 2,60 per hectare tegen 21 tot 2,10 per hectare in 1963. In totaal zullen de ingelanden een bedrag van 640.000 moeten opbrengen tegen ƒ530.000 in 1963. Daarbij komt dan nog een bedrag Van 90.000 voor waterkering. Dat is 0,2 procent meer dan thans. ZEKERHEID NODIG Hoofdingelande Graaf van Limburg Sti- rum herinnerde er aan, dat het Verenigde College een aantal jaren geleden als zijn mening heeft uitgesproken, dat het niet verantwoord was de werkzaamheden in Salland uit te voeren wanneer niet zeven tig procent subsidie beschikbaar kwam. De ervaring van de laatste jaren heeft ge leerd, dat er voor Salland maar zestig pro cent subsidie ter beschikking wordt ge steld. Heemraad A. J. Ganzeboom merkte op, dat nu zekerheid verkregen dient te wor- De afdeling Holten van de Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond organiseert op dinsdag, 7 januari a.s. in zaal Maats voor alle le den van de bij het N.V'.V. aangesloten vak bondsafdelingen en voor de kinderen dier leden een tweetal filmvoorstellingen. De kindervoorstelling begint om 4 uur en bevat een uitgebreid programma met kleurenfilms, kleuren-tekenfilms en ko mische rolprenten met Stan Laurel en Oli ver Hardy en Abbot en Castello. Het avondprogramma, dat om 8 uur aanvangt heeft als hoofdfilm „De mooiste dag van mijn leven". Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij de bestuurders der verschillende afdelin gen. SUCCESSEN DUIVENLIEFHEBBERS Een tweetal leden van de postduivenhou- dersver. „De Bergvliegers" behaalde op de grote jubileumshow van de Ned. Bond van Zaterdagvliegers, te Hilversum, waar 5300 postduiven waren ingezonden, fraaie successen. De heer G. Veldhuis behaalde met. zijn duiven één le, twee 5e en één 7e prijs en de heer G. Steunenberg een le, 2e 4e en 10e prijs. den over de financiën. Het is tegenover de ingelanden niet langer verantwoord zo verder te gaan. Op zijn voorstel werd be sloten om de minister telegrafisch in ken nis te stellen van de bezorgdheid in Sal land. Dijkgraaf H. J. Ankersmit deelde mee, dat Gedeputeerde Staten de minister van Landbouw hebben uitgenodigd voor een werkbezoek. Zij willen de minister con fronteren met de moeilijke situatie in het Land van Vollenhove en in het water schap Salland. De Landbouworganisaties in Overijssel hebben de agrarische specia listen van de Tweede Kamer-fractie voor een bezoek aan Overijssel uitgenodigd. Zij willen de Kamerleden in het bijzonder in formeren over de toestand, welke in Sal land dreigt te ontstaan. In principe ging het Verenigde College akkoord met een verbetering van het Overijssels kanaal, waardoor dit dienst baar wordt aan de waterafvoer. Door uit voering van een aantal kunstwerken zal het kanaalpeil verlaagd kunnen worden, zodat het Ranerveld, het Hellendoornse broek en een gedeelte van het Schaner- broek vrij op het kanaal kunnen afwate ren. Deze werken behelzen onder andere het maken van een afdamming bij Han- kate, het maken van een afdamming bij Raalte met een afsluitbare duiker en het bouwen van stuwen en het vervangen van diverse beweegbare bruggen door vaste bruggen. De Nederlandse Heidemaat schappij heeft becijferd, dat uitvoering van deze werken een uitgave van-onge veer 1,3 miljoen zal vergen. (Deventer Dagblad). De leden van de biljartclub ..V.O.P." hielden vrijdagavond in café „Kalfster- man" hun jaarlijkse gezellige avond die tevens toegankelijk was voor niet-leden. Dat er deze avond zeer druk gespeeld werd is duidelijk maar het bijzondere van deze avond was dat zij die van het biljart spel weinig of helemaal geen kaas had den gegeten, toch met pot- of bandstoten een mooie prijs konden en hebben gewon nen. Tevens had deze avond de jaarlijkse ver loting plaats waarbij de prijzen vielen op de volgende nummers; 1. damesrijwiel 186 2. electrisch scheerapparaat 642 3. electrisch strijkijzer 865 4. flikkerlamp 894 5. koffiekan 69 6. autowasser 944 7. zaklantaarn 150 8. fruitmand 993 9. lampje 644 10. drinkglazen 62 31. pot kersen 207 12. doos zeep 444 13. 3 potjes jam 298 14. kop en schotel 704 15. blik worst 138 16. zoutbak 430 37. snelbinders 302 18. toiletzeep 27 19. rollade 470 20. asbak 165 21. kop en schotel 380 22. badhanddoek 381 23. toiletzeep 265 24. tandpasta 933 25. sigaretten 858 De prijzen kunnen op vertoon van het prijsbepalende lot worden afgehaald bij de Heer LI. J. Aaftink, Tuinstraat 32. Prij zen die op zaterdag 1 febr. a.s. niet zijn af gehaald vervallen aan de club. door ctyenk van cfyeeóivyk En voor ik er goed en wel erg in had, bleek Stien zwaar verliefd te zijn op die knul. Wat moet je dan? Zeggen: dat kan niet? Wij hebben wel eens gepraat met Gerrit, maar het hielp niet veel. Enfin, je zal er wel wat van weten. Hij ging varen en toen was het helemaal mis. De laatste keer hebben ze tramme lant gehad en is Gerrit met een boze kop weer naar zijn schip gegaan. Jij kwam er voor in de plaats en nu je een keer bij ons over de vloer geweest bent en wij je hebben kunnen bekijken, hebben we wel aan jullie gezien, dat Stien en jij best met elkaar overweg kunnen- Stien is een nette meid en bovendien verbazend serieus. Ik ben een beetje haar vertrouweling en zij heeft mij zo het een en ander over jou vertreld. En over het feit, dat jij met haar wilt trou wen. Stien voelt zich nog niet vrij en heeft een paar weken geleden naar Ger rit geschreven. Een ander meisje zou zónder meer die vent de bons gegeven hebben en in de armen van haar nieuwe vrijer gekropen zijn, maar dat doet onze Stien niet. Ik zei al: ze is verschrikke lijk serieus. Ze heeft jou, meen ik, ook gezegd, dat ze eerst haar woord van Gerrit terug wil hebben, niet?" Karei knikte- „Zoiets ja." „Dat is voor jou niet leuk, maar dat moet je toch in haar respecteren." „Maar dat doe ik! Wat denk je wel?" „Weet ik. Stien heeft het me verteld. Nou, om maar spijkers met koppen te slaan: er is vanmorgen een brief geko men van het schip van Gerrit. Door een ander geschreven. Gerrit heeft in een dronken bui haar brief voorgelezen aan de bemanning en er zich over ver maakt. Ik zal verder maar niet in bij zonderheden treden, maar de inhoud komt hierop neer: Gerrit moet Stien niet meer- Veel te degelijk en zo." Karei keek hem ontzet aan. „En heeft Stien die brief gelezen?" Kees knikte bevestigend. „Ja,»ze heeft vandaag late dienst. „Nou, je begrijpt wel, wat het gevolg was: tranen met tuiten." „Houdt ze dan nog van die vent? O, sorry. „Laat maar, Karei. Je weet, hoe vrou wen zijnOf laat ik liever zeggen: van vrouwen kun je nooit hoogte krij gen- Achteraf blijkt nu, dat ze zo heel voorzichtig met jou was en zich in geen enkel opzicht wilde binden. Zo is ze nu eenmaal. Moeder heeft haar wat gekal meerd en ik heb de Koperen Kop gebeld, dat ze niet lekker was en misschien niet kwam. Maar een uurtje later was ze in zoverre weer zichzelf, dat ze aan het werk wilde gaan. Om elf uur is ze weg gefietst. Misschien wel het beste- Werk geeft afleiding." Karei dacht na. „Dat zal haar een hele schok gegeven hebben." „Ja, jong, dat is het rechte woord. Je begrijpt, dat de jongens razend zijn. Dat koelt wel af en Gerrit zal wel zo ver standig zijn om voorlopig niet thuis te komen. Wij zijn op onze manier natuur lijk allemaal gek op onze zus. Per slot van rekening hebben we er maar één. Zo, dat is het dan. Ik meende er goed aan te doen jou op de hoogte te stellen vóór ze thuis is. Misschien weet jij er wat op? Ik bedoel: je houding te bepa len." Karei dacht een poosje na en knikte langzaam. „Wellicht is het beter, als ik nu ga en een paar dagen wegblijf?" Kees keek de ander aan. „Ik ben blij, dat je er zelf over begint. Wij, de jon gens, we mogen je wel. En de oudjes eveneens. Ik heb zo eens gesnuffeld in Ede en ik heb geen kwaad woord over je gehoord. Dat grapje met die schilde rijen, daar kun je ook niets aan doen. En als jij weer werk krijgt, zal niemand hier in huis er bezwaar tegen hebben als jij onze Stien te zijner tijd weghaalt, zie je? Maar ik geloof, dat het voor jou en Stien, voor jullie beiden beter is, als jij een paar dagen bij haar uit de buurt blijft. Ze zal dit wel alleen willen ver werken. Ik ken haar en zo zijn we alle maal. En reken verder maar op ons. Je hebt aan den lijve ondervonden, hoe gek wij op onze zus zijn. Daarom heb ben we aan jou nog wat goed te maken. Wij houden wel een extra oogje in het zeil." Karei drukte dankbaar de uitgestoken hand en stond op. „Afgesproken, Kees, ik smeer 'm. Ze zal nu onderhand wel klaar zijn. Apropcfè, ik ga de 16e aan het werk. Dat is vrijdag. Als ik dan donderdagavond eens aanwip?" „Je hebt thuis telefoon, hè? Als ik je niet bel, is het in orde. En anders hoor je het wel. Fijn, dat je weer werk hebt." „Tot ziens." De week ging voorbij en Karei be reidde zich voor op zijn nieuwe werk kring. Liet zijn wagen nakijken, zodat deze zo bedrijfsvaardig mogelijk zou zijn en verlangde er naar weer naar z'n klanten te kunnen gaan. Donderdags morgens kreeg hij een briefje thuis van zijn nieuwe werkgever, een gedrukte kaart er bij, die blijkens het briefje, aan alle klanten van de voormalige firma Ganzevoort was verzonden en waarin werd medegedeeld, dat per 16 septem ber aanstaande de heer K. Welsenaar weer als vanouds de vertegenwoordi ging op zich zou nemen, nu voor de Fa. Spaander en Berg. Met welk schrijven Karei bizonder in zijn schik was. Enerzijds een eerherstel, anderzijds zouden zijn klanten vóór zijn komst weten, dat de firma Ganzevoort was opgegaan in de firma Spaander en Berg en dat er verder niets veranderen zou, omdat de oude vertegenwoordiger bleef reizen. Donderdags in de vooravond werd er gebeld. Vader Welsenaar nam de tele foon aan en riep: „Karei, voor jou!" „Met Welsenaar." „Met Kees van Essen, Karei. We had den afgesproken, dat je zonder bericht vanavond zou komen, hè?" „Ja. Kan het soms niet doorgaan? Is er wat met Stien?" „Ja, jong, er is zeker wat met onze zus." „Is ze er nog steeds van overstuur?" „Wat ze heeft, moet je zelf maar uit kienen. Maar ondanks de afspraak, wil de ik voor alle zekerheid nog maar even bellen, zie je? We verwachten je van avond. Wat denk je? Heb je zin?'" „Nou, dat hoef je niet te vragen, Kees", antwoordde de aangesprokene verheugd. „Maar hoe is het met Stien?" „O, maak je maar geen zorg. Die is er zo'n beetje overheen. Ze weet natuur lijk niets van ons gesprek van maan dagavond en doe jij nu ook maar net of je nergens van weet, hè? Een leugentje voor bestwil, zullen we maar zeggen. O ja, dat is waar ook. Vanmorgen had ze het net over je." „O ja? En wat zei ze?" vroeg Karei gretig. „Ze zei: Gek, Karei is ook al in dagen niet geweest. Hij zal toch niets hebben? Ik zei toen zo langs m'n neus weg: Ge duld, misschien komt-ie vanavond wel onverwacht. En weet je, wat ze daarop antwoordde?" „Nou?" Karei stond op hete kolen van nieuwsgierigheid. „Ze zei: 't Zal eens tijd worden. Ik verlang echt naar 'm." „Jeetje, Kees!" „Het zit wel snor, Karei. Wat doe je? Kom je?" „Allicht, grapjas. Hier staat er nog één die brandt van verlangen." „Moe'k de brandweer bellen?" „Moe'k nou lachen?" Kees grinnikte. „Je lijkt Stien wel. Tot ziens, geluksvogel. Acht uur is ze wel thuis." (Wordt vervolgd).

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2