Brandweercommandant Louwerse nam afscheid Onderbrandmeester W. Oolbekkink onderscheiden Melkaanvoer „De Vrijheid" 2/10 hoger op 18 millïoen kilogram Praktisch gelijke melkplas bracht 2 ton meer op Jeugddienst met mede werking van een zangtrio Zaterdag 4 januari 1964 No. 1 Jaargang 16 HOLTENS NIEUWSBLA De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2.per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telefoon 051/88 - 231/ Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f 2.50. Iedere mm. meer 0.10 De Holtense brandweer heeft vrijdag avond afscheid genomen van haar com mandant, de heer Jac. Louwerse, wegens diens benoeming tot directeur van de dienst van gemeentewerken te Zierikzee en van de onder-brandmeester, de lieer W. Oolbekkink, die om gezondheidsredenen zijn functie bij de brandweer heeft neer gelegd. Dit geschiedde tijdens een gezellig diner in hotel Holterman, waarbij ook de burge meester, nu*. Enklaar, en de dames van de brandweerlieden aanwezig waren en waar bij tal -van waarderende woorden gespro ken zijn aan het adres van de scheidende functionarissen. Daarbij heeft de burge meester, de heer Oolbekkink het kruis van verdienste opgesteld, dat verleend wordt door de Ned. Vereniging van Brandweercommandanten. De burgemeester heeft er daarbij op ge wezen, dat de Holtense brandweer een uit stekend korps is, door de wijze waarop het steeds zijn taak heeft willen vervullen. In de jongste raadsvergadering heeft spreker herinnerd aan de behoefte van een betere alarmering en o.m. aan de noodzaak om het z.g. bellewagen-garni tuur te vervangen! Voorlopig zal men ech ter het risico van het gemis van deze za ken nog even moeten nemen. De burgemeester roemde de verdienste van de heer Oolbekkink, die als een van de oude getrouwen, eerst bij de luchtbe schermingsbrandweer en van 1946 af bij de gewone brandweer een zeer gewaar deerde kracht is geweest. Daarna wendde hij zich tot de heer Lou werse, die na zijn benoeming tot ge meente-architect de eerste beginselen van de brandbestrijding zijn bijeengebracht door de voormalige commandant, de heer Beijers, en die diens taak op 1 april heeft overgenomen. Hij heeft zich ontwikkeld als een commandant, die er wezen mag getuige o.m. het feit dat de heer Lou werse benoemd werd tot lid van de exa mencommissie-Oost en ook ten aanzien van de bosbrandbestrijding zich grote autoriteit verworven heeft. Spreker bracht de scheidende commandant dank voor het vele werk, dat hij voor de brandweer heeft verricht o.a. ten aanzien van de op leiding der brandweerlieden en voor de goede sfeer, welke hij in het korps heeft weten te onderhouden. Mevr. Louwerse bracht spreker dank voor haar aandeel in de alarmering als haar mah reeds was uit gerukt. De burgemeester zeide vertrouwen te hebben in tijdelijke leiding fan de onder commandant, de heer Pekkeriet, en wees op de relatie gemeente-architect-comman- Brandmeester D. J. Pekkeriet neemt als waarnemend commandant namens 't korps afscheid van de vertrekkende comman dant, de heer Jac. Louwerse, nadat hij deze een grote foto van het korps en me vrouw Louwerse bloemen heeft aangebo den. 1 Redaktie en Administratie 9 wensen allen een GELUKKIG en VOORSPOEDIG 1964 2 In de gebruikelijke oudejaarsvergade- ring van de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrij heid", welke vrijdagmiddag werd gehou den in hotel Müller van de heer P. v. d. Brink, onder voorzitterschap van de heer J. H. Sprokkereef, hebben de bestuursver kiezingen plaats gehatl en heeft de direc teur, de heer C. Broersma, een voorlopig overzicht gegeven van de bedrijfssituatie over het afgelopen kalenderjaar. Terwijl de gemiddelde melkaanvoer lan delijk met 5% is gedaald in Zuid-Hol land en Utrecht zelfs met 11%, vanwege de onttrekking van weidegronden ten be hoeve van stedebouw en de omschakeling naar veeweiderij is de aanvoer in Gelder land en Overijssel praktisch gelijk geble ven en steeg de aanvoer van „De Vrijheid" zelfs nog met 0,2% tot ruim 16 miljoen kg. Deze praktisch gelijke melkplas heeft de boeren door de verhoogde richtprijs echter ƒ220.000,meer in het laadje ge bracht, aldus de directeur. De heer Broersma deed deze medede ling, nadat de voorzitter, in zijn openings woord, de algehele situatie in de land bouw, in korte trekken had weergegeven. De heer Sprokkereef zei o.m.: Nog on der de indruk van het kerstgebeuren, mo gen we dankbaar zijn te kunnen vaststel len, dat wij ook in het bijna afgelopen jaar 1963 weer met ons land en volk in vrede mochten leven met alle volkeren der aarde. Want alleen in een vreedzame samenleving, groeiende naar een een drachtig samenwerken, is een heilzame opbouw mogelijk. Zo is het ook voor onze coöperatieve zuivelfabriek. Ook 1963 heeft ons weer geleerd, hoe de beloning van de boer o.m. afhangt voor een belangrijk deel van de weersomstandig heden en van de hoogte der prijzen van onze veredelingsproducten (het marktver- loop). Deze twee factoren bepalen voor een belangrijk deel mede de financiële uit komsten van onze bedrijven, terwijl daar naast, aldus spreker, de boer zelf als on dernemer een belangrijke rol speelt. Ondanks de lange winter en het in het algemeen vrij natte jaar is er genoeg ge groeid, doch het was moeilijk om, zowel het hooi als het graan, tijdig binnen te ha len, zodat de kwaliteit te wensen overliet. Boven verwachting waren de knollen vrij goed, doch door de te vroeg invallende winter begin december is de kleinste helft nog maar vervoederd. Vleesprijzen. Wat het vee en vlees betreft, kelderden de prijzen in de eerste maanden van dit jaar tot en met mei, z§ begonnen zich ge lukkig in de zomer te herstellen en deze opwaartse prijzen gingen door, zodat we momenteel van goede prijzen kunnen pro fiteren. Het blijkt meer, dat wanneer er maar iets meer vraag is dan aanbod, de prijzen snel oplopen, terwijl als er, zoals we de laatste jaren gekend hebben, een soms be trekkelijk klein overschot boven de markt hangt, dit een stex'ke prijsdaling tot gevolg heeft. Melkopbrengst. Dit jaar zijn er in ons land minder melkkoeien en is ook de melkproductie met enige procenten gedaald. Ook deze ontwikkeling is de melkprijs ten goede gekomen. Vergelijken we de huidige voorschot- prijs, aldus de heer Sprokkereef, met die van het vorige jaar, dan ligt deze tot plm. 6 cent hoger. We willen hopen en hebben ook ver trouwen, dat onze nieuwe Minister van Landbouw, een zodanig landbouwbeleid zal voeren, dat ook onze boeren hun rede lijk deel van de welvaart zullen kunnen incasseren. De fabriek. Onze fabriek, met al onze medewerkers, heeft in het afgelopen jaar gelukkig de aangevoerde melk weer kunnen verwer ken. Eindelijk is in de zomer, na twee jaar te hebben gewacht, de gevraagde bouw vergunning afgekomen om de uitbreiding van de kaasmakerij mogelijk te maken. Om geen tijd te verliezen is de bouw on derhands opgedragen aan de fa. H. Koop man Zn alhier. Zij is thans voor de helft gereed. Samenwerking. De onderhandelingen om tot regionale Zondag 5 januari 1964 Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds Israël (beves tiging ambtsdragers) en 7 uur Ds Bos nia van Nijverdal. In beide diensten collecte voor de Reg. Commissie boven 't IJ. Dijkerhoek. 10 uur: Zie Holten. Geref. Kerk. 10 uur (Voorbereiding H. Avondmaal) en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer voor de Diaconie. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". Wijziging aanvangsuur doopzitting De doopzitting op donderdag 9 januari a.s. is niet om 8 uur, maar om 7 uur in de consistoriekamer der Herv. Kerk. dant brandweer, welke het gemeentebe stuur wenst te handhaven. De heer Louwerse heeft de heer Ool bekkink toegesproken en hem namens het gehele korps een boekwerk over de hen gelsport aangeboden. Namens het brandweerkorps bood de heer Pekkeriet de scheidende comman dant, die 11 jaar, eerst als brandmeester en daarna als commandant op zo'n rustige wijze aan het korps leiding heeft gegeven, een grote groepsfoto van het kox*ps aan, terwijl hij mevr. Louwerse een boeket bloemen aanbood. Ook werd de heer Louwerse nog toege sproken door de heer M. den Heijer. In een uitvoerig overzicht heeft de scheidende commandant de geleidelijke verbetering en cpbouw van de brandweer de revue laten passeren en in het bijzon der de burgemeester dank gebracht voor de wijze waarop deze als hoofd van de brandweer haar belangen heeft helpen be vorderen. Hij verzocht de brandweerman nen zijn opvolger met open oog en open hart te willen benaderen. Hij dankte de burgemeester en het korps voor de onder vonden medewerking en vriendschap. Tenslotte heeft de oud-commandant, de heer Beijers, de scheidende functionaris sen nog toegesproken, en er zijn vreugde over uitgesproken destijds een paar uit stekende krachten ar. i het korps te heb ben mogen verbinden. Aan de maaltijd was een korte jaarver gadering van het korps voorafgegaan. Zondag, 5 januari 1964, is er des mid dags om drie uur in de Hervormde Kerk van Markelo een Jeugddienst, die zal wor den geleid door ds D. Zinkstok, Ned. Herv. Pred. te Deventer. Het onderwerp waar over hij zal spreken, luidt: „Dure men sen Aan deze eerste Jeugddienst van het nieuwe jaar zal worden medegewerkt door een muziek- en zangtrio uit Goor. Zij zullen deze dienst opluisteren met het zin gen van enkele geestelijke liederen met guitaarbegeleiding. HOLTEN Geboren: Hendrikus Hendrik Jan, z.v. H. H. J. Stukker en J. H. Koopman, Oranjestraat 70. Gehuwd: W. J. Fikkert, 23 jr, Holten en J. G. Beldman, 21 jr, Hellendoorn. Overleden: H. G. Tuitert, echtgen. v. H. Vreeman, 80 jr, Beuseberg 25. Ingekomen: L. Klaver van Enschede n. Deventerweg 55. D. Th. Wessels van Deventer naar Larenseweg 12. G. J. Biesters v. Rljssen n. Deventerweg 55. H. Mensink van Wierden naar Bergman straat 10. G. J. Stam van Almelo naar Look 55. J. H. Baard en gez. van Apel doorn naar Look 40. F. M. Muller en gez. van Ommen naar Binnenstraat 1. J. M. Wansink van Wageningen n. Dorps straat 17. Vertrokken: B. Krijgsman van Deven terweg 61 naar Markelo. -A. Vincent v. Burg. v. d. Borchstr. 41 naar Markelo. B. Westerik van Kerkplein 4 naar Mar kelo. - B. Bouman van Neerdorp 78 naar Zuidwolde. G. W. Ketting en gez. van Look 40 naar Renkum. E. Berends van Aalpolsweg .36 naar Vlaardingen. - M. E. Bekkering-I-Ierfst van Holterberg'39 naar Leidschendam. De burgemeester speldt de heer W. Ool bekkink, scheidend opperbrandmeester, het kruis van verdienste op. samenwerking te geraken hebben nog geen resultaat opgeleverd, toch heeft dit de volle aandacht van ons bestuur. Ook is dc definitieve "frekening met Isalacta nog niet voor elk' v\ Waar moge lijk zal ons bestuur bev -'eren, dat hier wordt afgerekend. Het hieromtrent door de G.O.Z. uitgebrachte rapport met de cij fers is voor ons aanvaardbaar. Dierziekten. Wat de dierziektebestrijding betreft deelde de voorzitter, aan de hand van een overzicht van de administrateur nog mede, dat men hiermede op de goede weg is. Hoewel aan het begin van het jaar nog 8 bedrijven niet abortusvrij waren, is door overname van dieren een abortusvrije si tuatie ontstaan. Er werden een tweetal dieren overge nomen als verdacht van tbc. Deze over name geschiedde in overleg met de betrok ken veehouders. Er werd bij slachting geen tbc geconstateerd. Door 4 onthorzelaars werden bij de le rondgang 44 dieren, bij een 2e bezoek 35 dieren en bij een 3e controle nog eens 8 dieren behandeld. Men is hier derhalve praktisch van de horzelplaag verlost, al is het noodzakelijk, dat aan de controle en de behandeling der dieren de hand wordt gehouden. Ook de inschaarweiden werden een tweetal malen apart op horzels gecon troleerd. Er werden in 1963 door de administra teur ruim 2000 verklaringen afgegeven. P r od uc tieg'ege ven s Bij de bespreking van de productie heeft de dix*ecteur medegedeeld, dat de kaasbereiding volgens het modernste sy steem geschiedt. Een ogenblik kampte men met bacteriologische moeilijkheden, maar deze zijn overwonnen, zodat Holten van de 4 zilveren en de 4 bronzen bekro ningen, die de G.O.Z. bij 32 nieten, kon uitreiken, een bronzen medaille verwierf. Ook de kwaliteit van de melkpoeder liet aanvankelijk te wensen over de nieuwe apparatuur kan een beter product afleve ren maar verwacht wordt, dat zij de ko mende zomer beter zal zijn. De aflevering van room aan „IJsseldal" werkt bevredigend. Er werd bij de bemon stering een verschil in vetgehalte van 0.059v geconstateerd ten gunste van „De Vrijheid". De karnemelk voldoet wel aan de eisen, maar zij is kwalitatief toch nog niet zo als men haar wel zou willen hebben. De vraag naar kaas blijft vrij gunstig. De prijs blijft gestabiliseerd van ƒ2,40 2,45 vol vet. De s'ituatie van de overige producten is gunstig. De internationale vraag neemt toe. Hoewel Frankrijk de condens zwaar subsidieert is Nederland nog steeds het grootste producerende land, -/der pro- ductie gaat naar de Aziatische landen. De kwaliteitscontrole van de melk is in ons land nogal in opspx*aak. De oorzaak moet voornamelijk gezocht worden in de melkmachines. Het is niet de technische kwaliteiten dezer machines, dat de kwa liteit er niet beter op wordt. Ook is het geen onwil, maax* hoofdzakelijk onkunde d.w.z. onvoldoende inzicht in de behande ling. Fabrieken, die niet aan kwaliteits controle doen zullen daartoe, naar aange nomen mag worden, dit voorjaai* verplicht worden. De voorzitter heeft de heer Bi*oersma cn ook het personeel der fabi'ick dank ge bracht voor hun goede arbeid. Uit diens woox'den heeft men mogen be luisteren de ommekeer in de opbrengst der melk. Dit was ook hai*d en hard nodig en is niet in het minst bereikt door de noodki-eet van de landbouworganisaties. Verkiezingen. Bij de verkiezingen werd de heer J. W. Boode als bestuurslid met grote meerdex*- heid van stemmen herkozen. In de plaats OFFICIËLE PUBLIKATIES ONTTREKKING AAN HET OPENBAAR VERKEER Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter kennis van belangheb benden, dat zij voornemens zijn de raad dier gemeente voor te stellen een gedeelte van de Jacht weg (weg nr 113 van de wegenlegger) voor zover dit is gelegen tussen het nieuwe tracé van de toeristen- weg over de Holterberg en de Blikkert- weg (weg nr 112 van de wegenlegger), aan het openbaar verkeer te onttrekken. Bezwaren tegen deze onttrekking kun nen binnen 14 dagen na heden schriftelijk bij hun college worden ingebracht. Holten, 2 januari 1964. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen voor het z.g. zomerhuisjes terrein Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat vanaf 6 januari 1964 gedurende veertien dagen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt het beshxit van de raad dier gemeente dd. 24 december 1963, nr 3335, tot vaststelling van een herzie ning van het uitbreidingsplan in onder delen voor terreinen, gelegen in de omge ving van de Markeloseweg en de Bor- keldsweg (het z.g. zomerhuisjesterrein), met de daarbij behorende bebouwings voorschriften. Het besluit heeft betrekking op uitbrei ding van de terreinen waarop de bouw van zomerhuisjes mogelijk is, alsmede op de bouw van een kampwinkel. Binnen zes weken na afloop van boven genoemde termijn kunnen belanghebben den, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, bij gedeputeerde staten der provincie Overijssel bezwaren tegen dit besluit indienen. Holten, 4 januari 1964. Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. MACHTIGÏNGEN VCUEWAPENWET 1919 Met het oog op de afloop van.de geldig heidsduur van de aan belanghebbenden verleende bijzondere machtigingen inge volge de Vuurwapenwet 1919, verzoek ik hen dringend deze machtigingen vóór za terdag 11 januari 1964 ter gemeentesecre tarie in te levei'en. Desgewenst kan de geldigheidsduur, in dien daar overigens geen bezwaren tegen bestaan, worden verlengd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bij niet-tijdige verlenging der machtiging een stx*afvervolging moet worden inge steld wegens het onbevoegd voorhanden hebben van de betrokken vuurwapenen. Holten, 31 december 1963. Het Hoofd van de plaatselijke politie in de gem. Holten, W. H. Enklaar. Gevonden: bankbiljet, damessjaal, kin derwantje, sigarettenkoker, portemonnee, pak gordijnstof, zwarte glacéhandschoen, kromme rookpijp, heienpolshoxdoge, kra len halssnoer. Verloren: wollen handschoen, wollen want, paar grijze handschoenen. GESLAAGD Onze oud-plaatsgenoot, de heer H. G. J. Schuppert te Almelo, slaagde te Zwolle voor het Staatspraktijkdiploma Boekhou den. van de heer H. Bronsvoort, die wegens zijn leeftijd i'eglementair niet. hex*kiesbaar was werd na drie stemmingen en loting benoemd de heer J. Oolbekkink. In de plaats van de heer H. J. Schorf- haar (Rijssen) en de heer E. Krikkink, die reglementair niet herkiesbaar waren werden als commissaris gekozen de he ren J. W. Wesseldijk (Lichtenberg) en W. ten Den (Haarle). De voorzitter heeft in het bijzonder de heer Bronsvoort, die een drietal perioden commissaris en vanaf 1952 bestuui'slid was, dank gebracht voor zijn belangrijke arbeid in het belang der fabriek. Hij ont ving een presentje. Ook de heren Schorf- haar en Krikkink kx*egen een hartelijk dankwoord. Bij de rondvi*aag deelde de directeur nog mede, dat de melkprijstoeslag op oudejaarsdag in het bezit van de leden en leveranciers zal komen. Hoewel de situatie niet gemakkelijk is, levert het personeelsbeleid geen ernstige moeilijkheden op. Het personeel ontving een kerstgave en het schenken van koffie in de winter aan de melkrijders, zoals aan het personeel, wil het bestuur gaarne in overweging nemen, aldus deelden direc teur en voorzitter op enkele vragen mede.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1