Uit Holtens historie JJnrjerfll, Qilmiè Rationele varkens- en pluimveestallen BATO-oliebollen In 1009+1 gevallen Voor de boer Wat eet u bij de aardappelen en groente? FHnke deelname aan puzzelrit „Bergruiters" IN'DIT Zaterdag 23 november 1063 GöTTENGATS-DIEKS TROUWT EN LAAT HOLTEN OPKNAPPEN Jonker Gerard van den Blankenyoorde ging naar de Waardenborg met zijn Isa bella. Het Göttengat besliste dat. Freule Isabella grauwde dat zij niet gewoon was zich door zo'n bosneger als Dieks de wet te laten voorschrijven. Maar Dieks riep met verheffing van stem: hebt gij wel eens van mijn moeder gehoord? Dat was Heksen-Zwenne en daar ben ik een zoon van. Lieverd, kreet Geesken, hou je mond tot het tijd is! - De freule pruttelde nog tegen. Zij was vroeger de baas geweest in Holten. - Mens, hou je mond! Of moet ik soms de Satan roepen? - Neen, dat hoefde niet, schreeuwde Derk van de Blankenvoorde, wij gaan al. En zo installeerden zich Gerard en Isabella op de Waardenborg, tot grote vreugde van het volk van Holten. Geesken vond de hut van Göttengats-Dieks op de Hol- terberg maar een eng verblijf. Zij smeek te Dieks een beter huis te bouwen. Zij was het zo royaal gewoon geweest op de Waardenborg. De hut blijft zoals zij is! Ga ik een nieuwe bouwen, dan ben ik mijn macht over u, over de pastoor, over de Waardenborg en over het volk van Holten kwijt! Vandaag over drie weken gaan wij trouwen. Geesken dacht met heimwee aan Jonker Derk, dat was heel wat anders dan deze knuppel van een Dieks. Deze wist wat Geesken dacht. Moet ik. satan roepen?, schreeuwde hij. Neen, dat was niet nodig en bovendien zonder satan had Dieks ook macht over haar. Göttengat-Dieks ging op een mor gen met een klein leren zakje de deur uit. Waar gaat gij naar toe?, vroeg Gees ken. - O, ik ga even naar de pastoor, ik wil ons trouwen voor elkaar maken en als dat niet glad gaat dan iaat ik heer oom even aan dit zakje ruiken en dan komt het voor elkaar. Daarna ging Dieks naar de- schout. Het dorp Holten lag er de laatste tijd zo haveloos bij. De hui zen moesten opgeknapt en de straten schoon. De schout riep, of hij wel eens blikskaters wilde maken, dat hij weg kwam. Zo'n huttenkever uit de Holter- .berg. - Als gij niet spoedig voortmaakt zwavel ik heel Holten uit. Het is echte zwavel, door de duivel bereid. - Dieks ging op stap en Geesken keek eens in het achtereind van de hut. Zij dacht er aan om Jonker Derk het hof te maken als deze terugkwam. Zij opende de tus sendeur en plotseling hoorde zij een vreemd gesnuif en een paar ogen als gloeiende kolen keken haar aan. Zij kon niet voor- of achteruit. Zo bleef zij staan tot Dieks terug kwam. Deze gebood satan op te hoepelen en Geesken herstelde zich. En zij zat uren op de schoot van Göttengat-Dieks. En zij beloofde hem trouw tot in de dood, wel wetende dat zij van deze man niet af kon. De schout intussen zette er vaart achter om Holten op te knappen. De pastoor zei, dat Dieks van de duivel bezeten was. Maar ja, het was in de middeleeuwen en je moest toen rekening houden met allerlei demonen. Het bijgeloof tierde als nooit te voren. Intussen nam de schout zijn maatrege len niet voor het Göttengat alleen. Jon ker Derk met zijn schone Veluwse bruid kon ook elke dag verschijnen. De drie weken waren om en Dieks en Geesken gingen naar de kerk om voor de pastoor getrouwd te worden. De pastoor had alle voorzorgsmaatregelen genomen opdat Dieks geen vat op hem zou hebben. De pastoor van Holten had een heel sobere parochie. En daarom was er maar een heel klein gouden kruis. Dit kleinood werd naar een klooster in Deventer ge bracht, om daar gewijd te worden. De pastoor droeg het verborgen onder zijn kleren. Een aantal Holtenaren wilde zelf eens zien hoe de trouwerij afstak. Oude grijsaards voorspelden dat het nooit goed kon gaan. Maar ondanks die sombere voorspellingen liep alles als gesmeerd. Toen "de pastoor aan Geesken vroeg: Wilt gij dezen man als uw echt- en bedde- genoot?, riep Geesken volmondig: ja! Dieks betaalde de pastoor zeer royaal met hevig schitterende geldstukken. De pastoor legde na. de dienst het geld apart. De moeder van Dieks was een zeer ge vreesde heks geweest. Toen Dieks dus wettig en wel getrouwd was, zorgde hij nog voor de nodige consternatie, door te verklaren, dat heden over veertien da gen een veel grotere trouwpartij zou plaats vnden. Dan zou het huwelijk vol trokken worden tussen Jonker Derk en de freule Frida van Kalkhoven. Daar weet ik niets van!, riep de pastoor. - Maar ik wel!, riep Dieks, ik zie het op het ogénblik gebeuren. Vrouwen vielen flauw en de consternatie was groot. Dieks keerde met Geesken als zijn vrouw huis waarts. Even buiten Holten sprak hij tot zijn vrouw: Ik heb nog wat vergeten. Fluks liep hij naar de pastoor. Heeroom, zo riep hij, ik heb nog iets vergeten. Precies vandaag over een jaar wordt mijn eerste kind gedoopt. Het wordt een zoon en die zal Willem heten en de jon gen wordt met de helm geboren. Dat is dus voor elkaar. - De pastoor werd er onpasselijk van. De schout had hetgeen Dieks vertelde had, in zijn oor geknoopt. Holten werd mooier dan het ooit geweest was. Straten werden schoongeschrobt, kaf werd er op de mestvaalten gestrooid en de lindebomen opgesnoeid. Twee da gen voordat Jonker Derk zou trouwen, ging Dieks naar de Waardenborg. Isa bella had goede wachten uitgezet, maar dat belette Göttengats-Dieks niet om ongehinderd de sterke Waardenborg bin nen te dringen. Verontwaardigd vroeg freule Isabella wat dit betekende. - Dit betekent, riep Dieks, dat je zo gauw mo gelijk vertrekken moet naar de Blanken voorde in Goor. - Wat een brutaliteit. Wij zijn hier op de Waardenborg zo goed als in ons eigen huis. - Dat is wel mo gelijk!, riep Dieks, maar de freule Frida van de Veluwe, waar uw broer de Jonker mee gaat trouwen, is behekst. - De freule riep haar man. Hij, de Jonker Gerard, zou vandaag nog verhuizen. Maar Dieks zou er meer van horen. VAN COEVERDEN. Zaterdag, 23 november a.s., zullen de le den van „BATO" evenals vorige jaren huis aan huis voor een billijke prijs olie bollen gaan verkopen. We twijfelen niet of elk. gezin zal min stens één zak kopen én smullen en de ver eniging die in onze gemeenschap zo'n be langrijke taak vervuld steunen. De kwali teit van de oliebollen is weer zo! Geboren: Gerrit Hendrik, z.v. A. Jur- jeris en G. Teeselink, Neerdorp 94 - - Ma- rinus, z.v. J. Oolbekkink en M. Temmink, Holterbroek 28.* Holterbroek 28 Johanna Maria, dv. P. J. C. Romme en P. C. M. de Bruijn, Marke pad 4. Ondertrouwd: G. H. ten Dam, 20 jr en H. E. Harmelink, 19 jr, beiden wonende te Holten. Gehuwd: H. Haverslag, 24 jr, wonende te Goor, en G. Jansen, 23 jr, wonende te Holten -- M. C. T. Reisinger, 30 jr, en H. J. G. Vosman, 23 jr, wonende te Holten L. J. Klein Ovink, 25 jr, en A. ten Wolt huis, 21 jr, beiden te Holten G. Veld huis, 23 ir, wonende te Holten en D. T. Wessels. 21 jr, wonende te Deventer. BEVOLKING Ingekomen: G. J. van 't Holt van Har- denberg naar Waardenborchstraat 6 W. Harmsen van Bathmen naar Neerdorp 10. Vertrokken: G. Jansen van Neerdorp 107 naar Goor. E. Aanstoot van Laren- seweg 8 naar Nijverdal. M. C. T. Rei singer van Dorpsstraat 39 naar Dalfsen, H. J. G. Vosman van Oranjestraat 36 naar Dalfsen. wat de huid ook deert of ontsiert helpt PUROL m Naar men zegt is het een typisch Neder landse gewoonte om op de vraag „Wat eten we vandaag" te beginnen met de groente te noemen: bloemkool, lof, wortel tjes enz. Doet u het ook? Dat zal dan wel komen doordat we terecht veel waarde aan de groente hechten en omdat juist de groente zoveel afwisseling en ver rassing in de maaltijd brengt. Maar wat geeft u bij die groente? Brengt u daar óók voldoende afwisseling in aan? Bij de slager zult u meestal tientallen verschillende stukken zien liggen. Hebt u de meeste daarvan wel eens geprobeerd? Kiest u wel eens organen (lever, nier, hart, tong) of lams- of kalfsvlees, als die aangeboden worden? En maakt u gebruik van speciale aanbiedingen? Mocht u niet precies weten hoe een bepaald stukje het beste klaargemaakt kan worden, dan zal de slager u dat graag vertellen, tenzij u net op een stpitsuur met uw vraag aan komt. Vooral de meer doorregen stukken zijn hier en daar wat uit de gratie. Dat is jammer want juist door de combinatie vet en mager worden ze bij het bakken- en braden niet gauw droog. Bovendien zijn zij aantrekkelijk in prijs. Uit angst voor „de lijn" behoeft u doorregen vlees niet te laten staan. U kunt immers voor het bakken met wat minder vet (boter, mar garine of vet) volstaan? En als er nu eens geen vlees op tafel komt? U weet, dat vlees een hoge voedings waarde heeft door zijn eiwitten, voedings- zouten en B-vitamines. Deze bestanddelen komen ook rijkelijk voor in vis, eieren, kaas, peulvruchten enzoete of zure pap. Zij zijn alle goedkoper dan vlees. Maar ook wanneer u niet op een dubbel tje behoeft te kijken, bieden zij prettige afwisseling. Vooral eieren en kaas zijn zo gemakkelijke op een drukke dag omdat u er de deur niet voor uit hoeft. Vergeet naast het gekookte of gebak ken ei roereieren en hartige en zoete ome letten niet. En neem u eens voor, iedere maand een paal maal kaas in de warme maaltijd te verwerken, desgewenst, in de vorm van een toetje. Daarmee zullen voor al zij. die niet van pap of pudding houden, gelukkig zijn. Zeker aan te bevelen voor hen die niet aan hun halve liter melk toe komen. Er zijn recepten te kust en te keur. Met de kou komt ook de trek in erwten en bonensoep en andere peulvruchten- maaltijden gezond en lekker eten! Wilt u vis op tafel brengen - en daar doet u goed aan! doe dan wat we bij vlees adviseerden: wees niet huiverig voor wat minder bekende soorten. Stel dat uw visverkoper eens roodbaars heeft. Waar om zou u die vis, die u net zo kunt koken of bakken als de meer bekende soorten, niet eens proberen? Jus is geen vlees Al deze gerechten kunnen de plaats van vlees innemen. Jus kan dat niet, evenmin als vet spek. Zij zijn wel lekker pittig en zij geven wel een gevoel van verzadiging, maar ze missen de opbouwende stoffen fo.a. eiwitten), die in vlees, vis, kaas e.d. voorkomen. Alleen aardappelen en groen te met jus is dus beslist niet voldoende. Zorg dan b.v. voor een eiwitrijke toespijs. Gelden van het Ontwikkelings- en Sanerings fonds voor de Landbouw. Maatregelen worden getroffen na degelijke voorbereiding. Minister Biesheuvel zal van harte mede werken aan een spoedige totstandkoming van de wet, die het mogelijk moet maken gelden beschikbaar te stellen voor het „Ontwikkelings- en Saneringsfonds" -voor de Landbouw. De Minister van Landbouw en Visserij zal tevens een vlotte wijze van werken van het fonds, waarvoor een dege lijke voorbereiding in zo snel mogelijk tempo gewenst is, bevorderen. Het bedrag van 25 miljoen gulden, waarover het fonds bij aanvaarding van het wetsontwerp zal kunnen beschikken, acht de bewindsman voldoende om met de uitvoering van de thans beraamde plan nen, te beginnen. Het ligt in zijn bedoeling de noodzakelijke middelen van het fonds op de jaarlijkse begroting van „Landbouw en v'isserij aan te vragen, budgetair met inachtneming van de aan de landbouw toegekende prioriteit. Jaarlijks zal een verslag van de werkzaamheden en van de besteding der gelden aan de volksver tegenwoordiging worden overlegd. Verder dan deze uitspraak kan de Mi nister niet gaan. Zolang de plannen niet vaststaan en er evenmin een begroting is opgesteld, is nog niet te bepalen, hoeveel dan verder nodig zal zijn om de uitvoe ring van de plannen in een verantwoord tempo voort te zetten, i Orgaan van samenwerking. Mr. Biesheuvel wijst er verder in de thans verschenen memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Ka mer over het onderhavige wetsontwerp wijziging van het hoofdstuk „Landbouw en Visserij" der rijkSbegroting-1963 op, dat het bestuur, vanjüe bij notariële akte op 30 mei 1963 djigerichte en vrijwel algemeen toegejuicht totstandgekomen Stichting OntwikkeÖngs- en Sanerings fonds voor de Landbouw, een orgaan van samenwerking tussen overheid en be drijfsleven is en datshij op de resultaten van het nog niet beëindigde overleg niet vooruit kan lopen. De minister spreekt ten opzichte van het met het fonds te voe ren beleid alleen voorlopige meningen uit. Hij acht dit niet alleen noodzakelijk om te komen tot voortzetting van de goede sa menwerking, het is voorts nodig om te be reiken, dat de armslag, die het bestuur in uitzicht is gesteld, wordt verwezenlijkt. De minister acht het overigens zeer wen selijk, dat het bestuur van het fonds spoe dig tot het treffen van maatregelen zal overgaan, hoewel dit niet ten koste mag gaan van een degelijke voorbereiding. De bewindsman heeft er begrip voor, dat het bstuur enige tijd nodig heeft om te komen tot weloverwogen plannen, die voor de Nederlandse landbouw zeer belangrijke gevolgen kunnen hebben. Stimulans nieuwe initiatieven. Hoezeer het naar de mening van mr. Biesheuvel wenselijk is, dat zo spoedig en zoveel als mogelijk is /een einde komt aan het gevoel van onbehagen en onzekerheid in de landbouw, kan ftij, op grond van het vorenstaande, in dit s'tadium geen duide lijk omlijnd beeld geven van het fonds in de praktijk. Naar zijn oordeel zal het fonds stellig mede gezien moeten worden als stimulans om nieuwe initiatieven te steunen. De minister wacht voor de mate, waarin dit kan geschieden met grote be langstelling de plannen af, waaraan het bestuur met grote voortvarendheid werkt. Hij onthoudt zich van een oordeel over maatregelen, die nog ontworpen moeten worden, hetgeen met name geldt voor een systeem tot het verstrekken van premie op ontwikkelingsplannen, waarbij er ook op gelet moet worden op het principe, dat bij de ontwikkeling der bedrijven de eigen verantwoox'delijkheid van de ondernemer voorop moet (blijven) staan. Uitgangspunt sanerings vrijwilligheid. Voor zover nodig legt Minister Biesheu vel nog eens de nadruk op het uitgangs punt van vrijwilligheid bij de sanering. Sa nering biedt voorts automatisch mogelijk heden tot ontwikkeling van bedrijven. Daar, waar door "bedrijfsbeëindiging grond beschikbaar komt, krijgen andere bedrij ven veelal een kans hun oppervlakte te vergroten. Hoewel het fonds over het gehele land zal kunnen werken - ook pachters zullen van het fonds moeten kunnen profiteren acht de minister het geen bezwaar dat in de aanvang het accent wat meer bij de lichte gronden zal komen te liggen. De mogelijkheden voor de afwikkeling in het kader van de werking van het fonds van de verleende vooi-schotten aan de ge mengde bedrijven, zullen in hoge mate be paald worden door de maatregelen, die het fonds gaat nemen. Deze voorschotten zijn renteloos verstrekt en zijn niet voor 1 mei opzegbaar; men kan de gang van zaken dus nog wel even afwachten. De Minister is van mening, dat de voorschot ten, mede omdat zij snel konden worden verleend, een nuttige bijdrage hebben be tekend in het verlichten van de moeilijk heden. Bedrijfsgebouwen. Naar aanleiding van het rapport van het Landbouwschap (werkgroep land- bouwbedi-ijfsgebouwen) deelt de minister mede, dat hij over een doelgerichte sub sidiëring van boerderijenbouw nog geen standpunt heeft ingenomen. De bewinds man wijst anderzijds op de bevordering van de verbetering van bedrijfsgebouwen door gebruikmaking van de mogelijkhe den, die de belasting-wetgeving biedt. Reeds is de minister daarvoor in overleg getreden met de Minister van Financiën en hij verwacht op korte termijn resultaat van dit overleg, dat hem in staat zal stel len te beoordelen of en zo ja hoe op deze wijze een bijdrage tot de oplossing van het vraagstuk kan worden geleverd. Een werkgroep van het bestuur van het fonds is verder bezig met de studie over een regeling van stimuleringspremies voor modernisering en aanpassing van be drijfsgebouwen. Ontwikkeling platteland De gehele werkingssfeer van het Ont wikkelings- en Saneringsfonds moet in derdaad passen in het kader van de alge mene ontwikkeling van het platteland. Het welzijn van de boer is een kernpunt van de gehele opzet. In het bijzonder zal bij bedrijfsbeëindiging aan het opvangen van de betrokkenen en de begeleiding van de omschakeling grote waarde moeten worden gehecht. Afgezien van de werking van de "interdepartementale organen, te vens coördinerende overlegorganen: grote waarde moet worden gehecht aan een nauwe samenwerking met de sociaal-eco nomische voorlichtingsdiensten van de standsorganisatics is hierbij een eerste voorwaarde. JUDOBATO De Judo-afdeling van BATO start de volgende week, bij voldoende deelname, met een jeugdafdeling vanaf 6 jaar. Jongens en meisjes kunnen zich iedere dinsdagavond vanaf half zeven aanmelden bij do judo-leraar in het gymnastieklokaal. IIOLTENS NIEUWSBLAD DINANT PIEFERS WON WISSELBEKER Amazones en ruiters, leden van de lan delijke rijverenigingen te Markelo, Wier den. Vriezeveen, Hellendoorn en Holten hebben zaterdagmiddag deelgenomen aan een puzzelrit die werd georganiseerd door de rijvereniging „Bergruiters" te Holten. In het parcours met een lengte van 10 kilometer dat liep over de Holtense- en Markelose Borkeld en de Hoch waren 7 tijdcontroles opgenomen en enkele z.g.n. „blinde" cóntroles. Het was de deelnemers beslist niet makkelijk gemaakt wat bij het vaststellen van de uitslag ook bleek want geen der combinaties eindigde zonder strafpunten. Dinant Pieffers van de „Bergruiters" wist de „schade" te beperken tot 10 straf punten en hij kwam in het bezit van de prachtige wisselbeker die twee maal ach ter elkaar of drie keer in totaal gewonnen moet worden. 2. W. Aaltink, Holten 12 strafp.; 3. Riki Bronsvoort, Holten 14; 4. mej. Nijenhuis, Hellendoorn 15; 5. J. Aalderink, friezen veen 15; 6. T. Beldman Hzn, Holten 16; 7. H. Schoneyeld, Holten 17; 8. Kees Bra- mer, Vriezen veen 19; 9. G. Beldman, Hol ten 19; 10. J. Boode, Markelo 21; 11. H. Hommes, Wierden 21; 12. J. Abbink, frie zenveen 24; 13 J. Pot, Vriezenveen 25; 14. mej. Jansen, Holten 25; 15. mevr. Holter- man-Aaltink, Holten 25; 16. T. Beldman Tzn„ Holten 26; 17. G. Veldhuis, Hellen doorn 26; 18. mej. A. van Dijke, Hellen doorn 28; 19. J. Jansen, Vriezenveen 30; 20. H. Landeweerd, Wierden 30; 21. W. Hargeerds, Markelo 31; 22. J. Klooster man. Kampen 33; 23. Hettie Krekel, Hol ten 34; 24. Jan Jacob ter Horst, Holten 34; 25. G. H. Lammertink, Markelo 36; 26. J. Smelt, Vriezenveen 37; 27. H. Jan sen, Wierden 37; 28. G. Sligman, Mar kelo 37; 29. J. Smelt, Wierden 38; 30. mej. R. Nijhof, Wierden 39; 31. J. Veneklaas, Holten 41; 32. N. Knol, Vriezenveen 42; 34. W. Maassen v. d. Brink, Wierden 43; 35. Wim Derksen, Holten 43; 36. K. van Dijke, Hellendoorn 43; 36a. J. Pot, Vrie zenveen 44; 37. J. Dekker, Vriezenveen 45; 38. PI. Eshuis, Vriezenveen 46; 39. Joh. Bronsvoort, Plolten 46; 40. H. W. Stoel- horst, Markelo 51; 41. G. Dollen, Wierden 54; 42. P. van Dijke, Plellendoorn 56; 43. mej. N. Versteeg, Wierden 56; 44. H. Ek- kel, Vriezenveen 6145. W. v. d. Kolk, Wierden 65; 46. W. Dollen, Wierden 75. De z.g. „poedel"prijs was voor Jan Aman uit Vriezenveen die 83 strafpunten bij elkaar puzzelde. De prijzen, alle deelnemers ontvingen een prijs, werden na afloop van de ge slaagde rit in café „De Poppe" uitgereikt door do voorzitter van de Bergruiters de heer PI. Beldman die tevens een woord van hartelijke dank sprak tot de juryleden de heren PI. J. Bouwhuis en J. Wiggers en lot de dames en heren- die de verschil lende controleposten bezetten. Onrustige Zenuwen? MSjnhcrdfs ZenuwtabSetten Karnemelkse of zoete pap en pudding zijn een uitstekende aanvulling. Als u uw keus op pap bepaalt, hebt u een goede gelegen heid havermout, boekweit (grutten) en gort in ere te herstellen. Zij zijn gezonder dan custard en soortgelijke bindmiddelen en de bereiding hoeft niet voel tijd (méér) te kosten. Donderdagavond hield de P.J.G.O., afd. „Jong Holten" in hotel Müller een leden vergadering. De voorzitter, de heer G. J. Beldman, heette allen hartelijk welkom, in 't bijzon der de heer Van Boven, veevoedingsvoor- lichter van de coöperatie in Markelo, die deze avond een lezing zou houden over de bouw van rationele varkens- en pluimvee- stallen. De voorzitter deelde mede, dat zaterdag 23 nov. in zaal Rönneboom de algemene najaarsvergadering zal worden gehouden, aanvang 10.15 uur. Dat zaterdag 30 nov. in samenwerking met de Plattelandsmeisjes een dropping georganiseerd zal worden; vertrek 19.45 uur bij café De Waag. Ver der, dat de cursus Duits is begonnen en dat de M.R.IJ. fokstudieclub ook van start is gegaan. Er is een toneelspel in studie genomen, getiteld „Deining om de dorpsdokter'". Op 2 december zal samen met de Plattelandsmeisjes een gezellige avond worden gehouden in verband met Sinterklaas. Na de pauze werd het woord gegeven aan de heer Van Boven voor zijn inleiding. De inleider begon met te vertellen, hoe vroeger de kippen op een zolder boven de koeien werden gehouden en de varkens in de z.g. potstallen. Maar hierin kwam ver andering. De kippen werden later in hok ken gehouden van verschillend type. De varkenshokken kregen een betonvloer en een deurtje, waardoor kon worden uitge mest. Men moet nu vooral streven naar hokken met goede isolatie en ventilatie, aldus spreker. De kippenhokken werden groter ge maakt om mechanische voedering en eier- raping beter mogelijk en rendabl te ma ken. De zeugenstallen maakt men met de mogelijkheid van individuele voedering. Mestvarkensschuren werden groter ge bouwd en grotere hokken er in om mecha nische ontmesting mogelijk te maken en zodende meer eenheden te kunnen hou- den. De boer moet wel meer eenheden houden dan vroeger om een zelfde inko men te halen en men wil een grotere wel vaart en dit kost ook geld (dus dubbel op). De welvaart brengt teweeg, aldus spr., dat de consument geen spek of vet meer wil, maar vlees. De varkenshokken moeten hierom ook veranderen, daar een varken in een koud hok meer spek en vet vormt om zich te beschermen tegen de koude. Spreker noemde een goede stal een stal met een goede en constante temperatuur. Er moet steeds voldoende frisse lucht zijn, mest en urine moeten snel afgevoerd kun nen worden, men moet gemakkelijk kun nen voederen en het moet er behaaglijk zijn. Aan de hand van een berekening liet de spreker zien, dat het bouwen van een duurdere, doch betere schuur uiteindelijk toch nog voordeliger is dan het bouwen van een goedkopere schuur. Om "n goede isolatie te verkrijgen dient men steeds spouwmuren te bouwen en als men voor dakbedekking golfplaten kiest, dan hier onder eternit-platen aanbrengen met er tussen glaswol of iets dergelijks. Voor de ramen liefst dubbele glasramen. Nadat de spreker nog enkele vragen stellers tevreden had gesteld, vertoonde hij een aantal dia's van varkens- en van pluimveestallen en van zijn excursie naar onze Oosterburen (Duitsland), waarover hij heel aardig van alles wist te vertellen. De voorzitter dankte de heer Van Boven voor zijn uiteenzetting en voor het ver tonen van de dia's en bood hem 'n klein presentje aan. De aanwezigen werden bedankt voor hun opkomst en allen werd een ,wel thuis' toegewenst. VROUW BESTE „KLANT" VAN DE DOKTER Zutphen. Vrouwen gaan vaker naar de dokter dan mannen maar het zijn de man nen die zich hel meest laten opereren. Het is niet waar dat iemand die aangesloten is hij een ziekenfonds eerder naar de dokiet gaat dan iemand die zelf het consult en de medicijnen moet betalen. Een vijfde van de bevolking heeft geen eigen gebit meer en vijftien percent van de mensen zou het zon der dokier kunnen stellen omdat zij nooit ziek zijn. Dit alles blijkt uit een onderzoek dat de F.A.O., de Wereldgezondheidsorganisatie, heeft doen instellen in Zutphen. Dat juist deze stad werd uitgekozen voor dit onder zoek vond zijn oorzaak in het feit dat Zut phen wordt beschouwd als een echte „door snee-stad" wat betreft de verdeling oveï godsdienstige gezindten, leeftijdsopbouw enz. De F.A.O. liet soortgelijke onderzoekingen doen in Porto Rico. Zuid-Afrika, India, En geland cn Zweden. Het ging er bij deze on derzoekingen om na te gaan in hoeverre de mensen gebruik maken van de voorzienin gen die er voor hen zijn. „Tubantia".) 'fad? Q

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 6