Bronchi letten Duivensport trekt nieuwe beoefenaars Holten kon het doel niet vinden Afdeling Alg. Bond van Bejaarden opgericht Schaken Plattelandsvrouwen Dijkerhoek Dia's van Joegoslavië Bescherming Bevolking op de Hoge Veluwe Herdenkingsdienst in de Geref. Kerk Zaterdag 23 november 1963 110LTENS NIEUWSBLAD In de dezer dagen in café Kalfsterman gehouden vergadering van de postduiven vereniging „De Bergvliegers" heeft de voorzitter, de heer L. Gazan, in het bij zonder welkom geheten een aantal nieuwe leden. De vereniging telt thans 17 duiven sportbeoefenaars hetgeen betekent, dat de belangstelling voor deze sport toe neemt. Hij reikte aan de kampioenen de prij zen uit en overhandigde hen een mooie beker. Het beste resultaat bereikte de heer H. J. Aaftink, die het totaal-generaal veroverde, met welk succes de voorzitter hem extra gelukwenste. Aan de heer M. Kalfsterman werd een prachtige rollade overhandigd als dank voor het gebruik van diens schuur om de duiven in te manden. Nadat nog verschillende zaken voor het seizoen 1964 waren besproken sloot de voorzitter de bijeenkomst met dank aan de leden voor de goede opkomst. EERSTE PRIJS BIJ HET SCHIETEN Bij de op 13 dezer in zaal V'osman ge houden schietwedstrijden van de groepen Goor, M^rkelo en Holten der reserve- rijkspolitie behaalde de reserve-wacht meester I-I. J. Vorkink van de groep Hol ten de eerste prijs, beslaande uit een kunstvoorwerp. VOORGOED .VRIJGESTELD De dienstplichtige der lichting 1962, H. J. Wansink, Look 27, is voorgoed vrijge steld wegens persoonlijke onmisbaarheid. De talrijke bezoekers, die zondagmid dag het Sportdal bevolkten, hebben met de ontmoeting van Holten tegen het Ootmarsumse KOSC een soms wat har de, maar overigens sportieve en vaak zelfs spannende strijd te zien gekregen, met aan weerszijden tal van gemiste kansen. Het pechduiveltje was er ook niet helemaal vreemd aan, dat de wed strijd in een 00 gelijkspel eindigde. Erg jammer was het, dat ongeveer 10 minuten voor het einde de Holtense linksback, Gerrit Bannink, een been brak en naar het St. Geertruiden Ziekenhuis in Deventer vervoerd moest worden. De beenbreuk is echter meegevallen, zijn toestand is vooruitgaande en als de krant verschijnt is hij misschien al weer thuis, al zal hij nog wel geruime tijd rust moe ten houden. Wij wensen hem gaarne van harte spoedige beterschap. Een vermakelijk incidentje deed zich in deze wedstrijd voor toen scheidsrech ter Slaa plotseling de wedstrijd affloot en niemand begreep, welke overtreding er begaan was. Het bleek, dat de referé zijn stopwatch verloren had, die echter spoedig werd teruggevonden toe beide elftallen aan het zoeken gingen. In de eerste helft deden zich geen bij zonderheden voor. Aan beide zijden wer den snelle aanvallen opgebouwd, waarbij goed gecombineerd werd en beide doelen beurtelings in gevaar kwamen. Beide' defensies ruimden tal van ballen op. Op het zware terrein was het voor de doe len moeilijk schieten. Eén minuut voor de pauze bracht de paal redding toen KOSC op de linkervleugel doorgebro ken was. Na de pauze namen de Holtenaren ge ruime tijd het spel in handen, al bleven de aanvallen van KOSC uitermate ge vaarlijk. Toen er 20 minuten gespeeld was, miste Mans Klein Velderman, de Holtense rechtsbinnen, die op de linker vleugel doorgebroken was, een pracht kans om zijn club de leiding te geven door naast te schieten toen hij zelfs de Ootmarsumse doelman gepasseerd was. Zo gingen trouwens aan beide zijden door slecht schieten kansen verloren. Het was net of er ook niet gedoelpunt mocht worden, want aan de kracht van de beide defensies lag het beslist ook niet. Of zou het gebrek aan schotvaardigheid van de voorhoedes geweest zijn? Het is soms moelijk te zeggen, want bij alle techniek blijft voetbal toch ook nog vaak een kansspel. De kans om raak te schie ten. De overige uitslagen in IA waren: TwenteNij verdal 24, SOSRV 02, UD—RSC 4—2, KSCV—Langeveen afge last, zodat de competitiestand luidt: Nij- verdal 9—18, Holten 10—12, SOS 10—11, KSCV 9—10, KOSC 10—9, Langeveen 9—8, RV 10—8, UD 10—8, RSC 9—6, Twenthe 106. HET PROGRAMMA: Zaterdag: RKSV aHolten a 2.30 uur Holten cNij verdal b 3.00 uur Zondag: Holten 1Langeveld 1 2.30 uur La Première 4Holten 2 11.00 uur Holten 4Bornerbroek 2 12.00 uur Op initiatief van het Rayonbestuur voor Overijssel is op een onlangs in het gebouw Irene gehouden vergadering van bejaar den een afdeling van de Algemene Bond van Bejaarden opgericht, welke o.m. be oogt de materiële belangen van do be jaarden te behartigen. Er is een voorlopig bestuur gekozen, dat als vólgt is samengesteld: D. Schöp- pers, voorzitter, mevr. Sprokkereef, se cretaresse en J. Traanman, penningmees ter. De afdeling belegt op woensdag 27 no vember een bijeenkomst in het gebouw Irene voor alle bejaarden van 55 jaar en ouder. Een aankondiging in dit nummer verschaft nadere bijzonderheden. De donderdagavond en hotel Holterman gespeelde 7e ronde van de onderlinge schaakcompetitie van „De Pioniers" le verde de volgende uitslagen op: F. J. Hol—W. D. Koopman VzVz P. M. v. Walraven—H. D. Grobben afgebr. H. StukkerJ. Steenbergen 01 A. J. C. Brands—H. H. J. Stukker 1—0 A. M. MuddeJ. Broere VzV2 G. W. Knapenmevr. Hol 01 I-I. I-I. Koopman- A. Stukker afgebr. Het tiental van „De Pioniers" spoelde maandagavond te Hardenberg een wed strijd voor de 3e klasse A van de Twentse Schaakbond tegen het 2e tiental van de schaakclub „Hardenberg", welke door de Holtenaren met 4Vz514 gewonnen werd. De uitslag daarvan luidde M. JoninkP. M. v. Walraven 01 I-I. ReitsmaF. J. Hol Vz-Vz K. W. HovingG. A. Brands VzVz L. van Eppingen -J. Broere 01 H. J. VogelsanghG. J. Hoeve 10 J. MeinderinkH. H. J. Stukker 01 J. W. Banismevr. Hol VzVz A. J. van DeldenA. J. C. Brands VzVz A. BornemanA. Stukker VzVz A. BrandsmaJ. Steenbergen 10 Hoestdrank in tab lef vorm. 95 ct Dinsdag, 12 november, kwamen de plat telandsvrouwen van Dijkerhoek bijeen in café „Het Bonte Paard". Deze avond sprak mevrouw Jonkhans-Steenbergen over het onderwerp: „De vrouw in proza en poë zie". De spreekster vertelde dat wij allen, net zoals wij hebben kunnen leren breien, kunnen leren genieten van wat we lezen. Deze avond zou het, wat dat lezen betreft, dus gaan over de vrouw. De vrouw als het onderwerp door vele dichters bezongen én als schrijfster. Mevrouw Jonkhans las ver schillende gedichten voor, van Nijhof, Ge- zelle e.a. Daarna kwamen verschillende vrouwelijke auteurs aan do beurt; Annie M. G. Schmidt en Ina v. d. Beugel o.a. mevrouw Jonkhans liet ons genieten van vele vormen van humor, ze las kinderge dichten, maar ook ontroerde ze ons met meer serieus werk. Wel zeer voldaan trok iedereen na afloop naar huis. De leden van de afdeling Espelo van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen heb ben woensdag. 13 november genoten van de reisverhalen van hun presidente mevr. II. J. IIol-Groothoff en van de door haar vertoonde dia's. Dit geschiedde, nadat men voor de pauze de huishoudelijke zaken had afgehandeld. Mevr. Hol maakte met haar echtgenote een vakantietocht door Joegoslavië en was tijdens de aardbeving, die de stad Skolpje bijna geheel verwoeste, ongeveer 20 km daarvan verwijderd, nadat men er eerst gelogeerd had. Op boeiende wijze vertelde zij van de leefgewoonten in dit land en 09k van de armoede, die ze er gezien had. Het was een prettige avond waarvan allen zeer ge noten hebben. Het is gebleken dat enkele dames die de vorige winter verhinderd waren om de cursus „Bescherming bevolking" te volgen thans nog graag aan deze cursus zouden willen deelnemen. Bij voldoende deelname zal op een nader te bepalen avond een 'cursus die uit twee lessen bestaat worden gegeven. Dames die willen deelnemen worden verzocht zich 7.0 spoedig mogelijk op te geven bij mevr. Assink-Schutten, Dorp straat 37, tel. 597 of mej. A. Stam, Bor- keld, tél. 595. #WVA/WWWWVWWV/WVWWWtAtVlff«fl/WWWVV\ (VVVWWWWWW door "3-tenk oan V-l&e&wi Leuk hè?" Ze sloot de deur achter zich en liep naar hem toe. Ze legde een arm om zijn hals en trok een stoel bij en toen hij niet reageerde, trok ze zijn handen weg en nam hem in haar armen. „Wat men ook van je gezegd heeft, Karei, ik geloof in je, hoor je? Jij bent geen misdadiger, jij bent mijn lieve knul." En ze drukte een lange zoen op zijn lippen. Hij keek haar even aan en lachte grimmig. „O ja, dat is waar ook: be dankt voor je advies. Ik heb je raad op gevolgd en het museum op nrn gemak bekeken. Nou, echt de moeite waard, hoor! En dat voor één kwartje. Mooi Mariabeeldje bijvoorbeeld. En dat schil derijtje van Jan Steen, die pijproker, ook bijzonder interessant. Ik zou het je kunnen aanraden, alleen is er nu de moeilijkheid, dat die dingen er niet meer zijn, zie je? Gestolen." Ze schudde hem door elkaar. „Dat ga je nu allemaal van je af zetten, ver staan? Niet meer over piekeren. Dat is achter de rug. Die schilderijen en dat beeldje komen wel terecht. En de da ders krijgen ze ook wel. Jij hebt het in. ieder geval niet gedaan, dat is het be langrijkste en jij kunt iedereen recht in de ogen kijken. Net zo goed als ik." „O ja? Dacht je, dat ik dat allemaal zo maar nam? Ik ga morgen naar een advokaat en laat hem een klacht indie nen. Wegens onwettige vrijheidsbero ving of hoe dat dan ook heet. Eens kij ken, of dat allemaal maar zo mag en wie er nu aan het langste eind gaat trek ken." „Dat doe je niet, Karei," „Dat doe ik wel." „Nee. Luister nu eens, eigenwijze ape- kop, wat schiet je er mee op? Nou? Kom je juist in het openbaar daglicht te staan. Wat heb je aan al die publiciteit? Je hebt geen werk. Als je straks weer aan de slag komt, weet men in een wip, dat jij die man bent, die ze van de mu seumdiefstal verdachten. En je weet, hoe de mensen zijn. Die oordelen zelf en gaan dan zeggen: nou, er zal toch wel wat aan de hand geweest zijn, anders zouden ze hem toen niet opgepikt heb ben. En dan moeten ze niets van je heb ben. Heb je daar wat aan? Je hebt meer aan orders. Laat lopen. Er gebeurt da gelijks zoveel onrecht in de wereld en daar trok jij je nooit wat van aan. Nu ben je een keer zelf het slachtoffer en meteen sta je op je achterste benen. Denk wat je wilt. Gedachten zijn tolvrij. En lach er verder om. Je ouders kennen je en zijn ervan overtuigd, dat jij vol komen onschuldig bent. Ik ken je en ik denk er net zo over. En de rest is onbe langrijk. Laat ze allemaal ontploffen. Wij hebben elkaar en dat is toch zeker het voornaamste?" Hij keek haar aan en streek over haar wang. „Je bent een schat, Stien. Het mankeerde er nog maar aan, dat ze jou oók opgepikt hadden." Ze verblikte noch bloosde, toen ze antwoordde: „Zeg dat wel, Karei. Dat mankeerde er net nog aan. Hoe heb je het gehad?" „O, reusachtig. Een eigen zit-slaapka- rner en vrij licht overdag. Leuke ge sprekken met prettige mensen, die hoop volle toekomstplannen voor me had den." Ze greep zijn hand en liefkoosde die, terwijl ze hem opmerkzaam aankeek. „Ze hebben je toch zeker niet geslagen of zo?" Hij keerde met een ruk zijn hoofd naar haar toe. „Hadden ze het lef eens moeten hebben. Ik geloof, dat ik me dood gevochten had." Ze trok zijn hoofd naar zich toe en omarmde het. „Stil maar, apekop, dat is nu allemaal voorbij. Niet meer aan denken. Je hebt mij toch zeker? Of niet soms?" Zijn trekken verzachtten en hij keek naar haar omhoog, terwijl hij begon te lachen. Hij trok haar hoofd naar zich toe en drukte een kus op haar lippen. „Stien je bent een zeldzame schat. Hoe wist je, dat ik vast zat?"' „Dat was op de Hoge Veluwe al gauw bekend," antwoordde ze voorzichtig. „Ik heb al die tijd aan je gedacht. En van daag is het door de radio gekomen, dat ze je in vrijheid gesteld hebben. Ik ben na m'n werk meteen door gereden hier heen." „O Stien, zullen ze bij je thuis dan niet ongerust zijn?" Ze schudde haar hoofd. „Ik heb opge beld. Ze begrepen best, dat ik naar jou wilde." Hij trok opnieuw haar hoofd naar zich toe. „Stien, je maakt me stapel. Je moest eens weten, hoe gek ik op je ben. Tegen half elf zei het meisje, terwijl ze de haren begon te kammen: „Heb je hier radio? Misschien is er wel nieuws." Hij haalde onverschillig zijn schouders op. „Kan me totaal niet schelen." „Zoals je wilt, jongeman," ant woordde ze koel. „Ik dacht alleen aan jou." „Aan mij? Waarom?" „Nou? Iemand moet het toch gedaan hebben, nietwaar? Ze hadden geen poot jes, die schilderijen, vanzelf tippelden ze het museum niet uit. Met jou waren ze op het verkeerde spoor. Misschien heb ben ze wat anders ontdekt. Je kunt nooit weten." Hij stond langzaam op. „Laten we dan maar naar de voorkamer gaan. Daar zijn vader en moeder ook. En daar staat de radio. Jeetje, Stien, ik heb er hele maal niet aan gedacht, dat je wel een kop koffie zou lusten...." Ze kwam ook overeind en greep zijn arm. „Loop heen met je koffie-, dat drink ik de hele dag al. Kom op, we gaan naar voren. Ze zouden er wonderwat van kunnen denken, dat we hier zo lang hebben gezeten." Bij de deur hield hij haar staande en nam haar in zijn armen. „Wat bijvoor beeld, Stien?" „Hè? Wat bedoel je?" „Nou, wat zouden de oudjes gedacht kunnen hebben?" Ze gal' hem speels een tik tegen zijn wang. „Apekop, daar mag je heel niet aan denken." Ze zaten nauwelijks in de ruime voor kamer, toen de nieuwsberichten begon nen en over de schilderijenroof vertelde de nieuwslezer: „De directie van het Rijksmuseum Kröller-Müller heeft medegedeeld, dat in de loop van de avond de ontvreemde schilderijen van Jan Steen en Breitner, alsmede het Vlaamse Mariabeeldje teruggeplaatst zijn in het museum. De drie kunstvoorwerpen, die eergisteren werden vermist, zijn door drie studen ten van de Amsterdamse' Vrije Univer siteit per auto op de Hoge Veluwe teruggebracht. De kunstvoorwerpen ble ken onbeschadigd. Nader vernemen wij, dat de drie stu denten inmiddels zijn aangehouden en ondervraagd. Het bleken eerstejaars studenten te zijn, die in het kader van de ontgroening opdracht gekregen had den om twee schilderijen en een beeldje uit het rijksmuseum Kröller-Müller weg te halen en te deponeren in de sociëteit van de studenten. Woensdagsmiddags zijn zij pér auto op het Nationaal Park gearriveerd, bezochten het museum en hebben kans gezien praktisch onder de ogen der suppoosten de drie meerge noemde kunstvoorwerpen los te haken en ze onder hun kleding mee te smokke len naar buiten. Dit is omstreeks kwart over vier in de middag geschied. Men i.s daarna terstond het Park uitgereden naar Amsterdam en heeft daar de schil derijen en hel beeldje bij de studenten, die daartoe opdracht gegeven haddon, afgeleverd. (Wordt vervolgd) bestaan moet gericht zijn op het feest van alle tijden. De wereld gaat in Christus' naam naar de verrijze- nis. Of er geen zorgen zijn en problemen, die ons benauwen. Zeker. Zeer vele. Het antwoord op heel veel grote vragen blijft uit. Het probleem van blank en bruin vraagt om oplossing. De verdeeldheid der kerk, rassendiscriminatie, honderdduizenden sterven door gebrek aan voedsel, enz. enz. Allemaal dingen, die ons benauwen en die wij als jeugd van heden aan moeten pakken. Met het con stateren van feiten zijn we niet klaar. Zullen wij in de toekomst in staat zijn tot grote dingen? Ongetwijfeld. Maar dan zullen we moeten vertrouwen op die God, die droeg ons voorgeslacht in tegenspoed en kruis. Hij wil dan ook voor ons een gids zijn in storm en nacht en eeuwig ons tehuis. De herdenkingsavond waaraan op zeer gewaar deerde wijze medewerking werd verleend door het zangduo „Diana's" uit Nijverdal, die zichzelf op de gitaar begeleidden werd besloten met het zingen van Gezang 46 (Dankt, dankt nu allen God). Receptie. Na de herdenkingsdienst recipieerden de besturen van de 90-jarige in gebouw „Rehoboth" en velen kwamen hier hun gelukwensen aanbieden. Namens de Geref. kerkeraad werd het woord ge voerd door ouderling G. W. Rietman. Hij herinnerde aan het 50-jarig bestaan van de vereniging in 1923. Prof. J. Waterink hield toen de feestrede en hij sprak o.a. zijn blijdschap uit over de bloei van de vereniging en de warme belangstelling, die door de jongelingen werd getoond. Het is jammer, dat we dit vanavond niet kunnen zeggen, integendeel, we moe ten constateren, dat het met de J.V. niet zo goed gaat. De kerkeraad weet zeer wel dat veel jongeren moeten studeren of door andere belangrijke zaken in beslag worden genomen, maar de daling van het ledental is met deze argumenten beslist niet ver klaard. In de toekomst wil de kerkeraad graag reke nen op meer medewerking. Wat o,p de jongelings vereniging werd geleerd, is van groot persoonlijk belang en heeft ook voor de kei-k grote waarde. De heer G. Landeweerd, die namens de oud-voor zitters een enkel woord sprak, herinnerde aan het verleden, toen elke gereformeerde jongeling niet al leen lid was van de j.v. maar ook trouw de weke lijkse vergadering bijwoonde. Ongetwijfeld heeft een groot deel van de jeugd veel meer aan het hoofd dan 20 of 30 jaar geleden, maar is het misschien momenteel ook niet zo, dat men heel gauw een reden heeft om maar weg te blijven. Kees van Bruggen, die kwam gelukwensen namens het Chr. Jóngeren Verbond, wees op de goede sa menwerking tussen de gereformeerde en hervormde jeugdverenigingen. Als christen jongeren kunnen en moeten we samenwerken en ernstig proberen elkaar te aanvaarden. De oecumene moet betracht worden, waar we ook staan in het leven. Aan het einde van de receptie dankte de voorzitter, de heer Joh. Aanstoot, voor de gelukwensen en ge schenken, die werden aangeboden. De besturen van de 90-jarige J.V. op G.G. „Prediker 12 la". Zittend van links naar rechts: J. Stam Jzn., D. Kruimelaar Joh.- zn., Joh. Aanstoot Azn. en II. Stam G.Jzn. Staande van links naar rechts: J0I1. Meijerink, J. Kolkman, E. Stam Ilzn., G. Beldman Dzn., D. Bosscliers, J. Dijkink en H. Bos- schers. In de Geref. Kerk die door het ongunstige weer maar voor een deel was bezet is vrijdagavond het feit herdacht, dat 90 jaar geleden de Jongelingsver eniging op Gereformeerde Grondslag „Prediker 12 vers la" werd opgericht. De herdenkingsavond werd door de algemeen voor zitter. de heer Joh. Aanstoot, geopend met gebed, nadat staande waren gezongen het 1ste en 5de cou plet van het Bondslied. Na het lezen van enkele gedeelten uit de Heilige Schrift die werden afgewisseld met samenzang hield de ere-voorzitter der vereniging, Ds. R. A. Hoogkamp, een meditatie over de naam, die bij de oprichting Werd gekozen: „Prediker 12:1a" (Gedenk dan aan uw Schepper in de dagen uwer jongeling schap). Een passende naam voor een vereniging van jon geren, want ze worden er met name in genoemd, jè Het is ook een naam om wel even stil van te worden, §g in het bijzonder wanneer we even letten op het ver- H band. jl In hoofdstuk 11 vers 9a zegt de Prediker: „Ver- heug u. o jongeling, in uw jeugd en laat uw hart V vrolijk zijn in uw jongelingsjaren: ja, volg de lust van uw hart en wat uw ogen aanschouwen, maar f weet: om dit alles zal God u in het gericht doen i komen". Het eerste gedeelte van deze tekst wordt nog wel eens aangehaald als bijbelse grondslag voor de uit spraak „je bent maar eenmaal jong". Men moet van het leven genieten en overal van proeven, want als je ouder wordt komen er veelal moeiten en zorgen. Zo staat het er echter niet. Mag men dan niet van zijn jeugd genieten? Ja zeker, zegt de Prediker, maar denk er aan dat God eenmaal rekenschap vraagt. Ook bondelingen mogen van hun jeugd ge nieten, maar als kinderen Gods. Hoe? Daar licht de bijbel ons over in. Maar om te weten wat God er van zegt, moet de bijbel gekend worden. Daarvoor is de J.V. een uitnemend middel geweest en is zij het nog. Op deze avond danken wij God voor de rijke zegen, in de J.V. geschonken, en vragen wij Hem of Hij dit werk wil bestendigen tot in lengte van dagen, zo besloot Ds. Hoogkamp zijn meditatie. Jeugd en toekomst. Ds. K. A. Schippers, oud-voorzitter van de afd. Overijssel van de Bond van J.V. op G.G., sprak, hierna over het onderwerp: „Jeugd en toekomst". Ds. Schip pers vergeleek de toekomst met een vergezicht vanaf de Holterberg. Om deze tijd van het jaar, nu de bo men bijna kaal zijn en de akkers zonder gewas, is het verschil bij een vergezicht vanaf de berg in het voorjaar wel enorm groot. Zo is het ook met de toekomst. Zij stemt misschien vandaag hoopvol en morgen is alles donker. Voor hen, die in Christus geloven, is de toekomst een feestelijke zaak. Voor christen-jongeren moet de toekomst een levende zaak zijn. Onze toekomst is open naar Jezus. Het aardse

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 2