X- KERKDIENSTEN Vijftiende bijeenkomst Sfloltense Kunstclol Aijenda WERELDCONTACT Duel: Burgemeester contra Adj. Petter Zondagsschoolwerkers in contact met de ouders FEESTAVOND N.V.V. BESTDBRBFDSBCM Spreekuur burgemeester Ik kom over twaalf dagen al Let op ®le ^PuizendguMeaislag* Holtense winkeliers Zaterdag 23 november 19G3 No. 47. Jaargang 15 HOLTENS NIEUWSBLAD Of abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,floltens Nieuwsblad te Holten, Telefoon 051/83 - 231f Adv.-prijs 115 mm. a contant) 2.50. Iedere mm. meer f 0.10 De heer Witmer hield boeiende causerie over handenarbeid. In de dinsdagavond in zaal „Amicitia" gehouden bijeenkomst van de Holtensë Kunstclub „H.K.C." heeft de heer J. Wit mer, hoofd van de o.l. school te Dijker- hoek bij Holten een buitengewoon boei ende en leerzame causerie gehouden over „Enkele facetten van de kunstnijverheid" aan de hand van door hem zelf vervaar digde fraaie pullen, schalen van iepen-, kersen- en afseniahout, figuren van kunst steen en aquarellen. Het gaat bij de kunst en ook bij de handenarbeid niet om virtuositeit maar om het uiten van wat je beleefd. Handenarbeid heeft twee kanten een ar tistieke en een technische. Als de techniek goed beheerst wordt komt men tot een schoon geheel. Kunst begint daar waar het materiaal vorm gekregen heeft en al les wat gemaakt wordt heeft een functie. De ou.de handenarbeid als het figuurza gen was een gezellige bezigheid maar ze bleef in het platte vlak zonder iets ruim telijks er in. Het waren steeds weer de zelfde hertjes en eekhoorntjes die uitge zaagd werden voor lampekap of kranten hanger. Bij het beoefenen van handenarbeid moet men de kinderen techniek leren die op het artistieke vlak ligt en het is fout als men een jongen of meisje of alleen met hout of alleen met metaal laat wer ken. Men moet zo wel het een als het ander in bewerking nemen. Bij het be oefenen van handenarbeid is het van zeer groot belang dat men belangstelling heeft voor alles wat de maatschappij biedt al dus de heer Witmer die aan het slot van zijn causerie de wens uitsprak dat het hem gelukt mocht zijn om in deze bijeen komst meer belangstelling te kweken voor dit prachtige werk. Dokter J. P. Nagelhout was ongetwij feld de tolk van allen toen hij de heer Witmer dankte voor zijn leerzame cause rie en zijn dankwoord werd dan ook met een hartelijk applaus onderstreept. De .avond werd geopend door burge meester mr. W. H. Enklaar die in zijn openingswoord dank bracht aan de orga nisator van deze bijeenkomsten dokter J. P. Nagelhout die zich bij dit prachtige werk in het belang van de kunstenaars gedragen mag weten door de sympathie van velen. Dit werk verdiend onze bij- Zaterdag 23 nov. half acht in „Irene": Mu ziekuitvoering H.M.V. Zaterdag 23 nov. 7.30 uur: Populaire mu ziekavond van de Holtense Accordeon vereniging in Amicitia. Zaterdag 23 nov.: Aanvang van de win kelweek met uitgifte bonnen. (Geen sterbonnen en dergelijke.) Zaterdagavond 23 nov. 7 uur: Verwerping krentebrood, gebak enz. in De Halm. Zaterdag 23 nov.: Huis-aan-huisverkoop van oliebollen ten bate van de Gym nastiekvereniging BATO. Woensdag 27 nov. 2.30 uur: Bijeenkomst Bejaarden in Irene van de Alg. Bond van Bejaarden. (Zie adv.) Donderdag 28, vrijdag 29 en zaterdag 30 nov.: Bazar van de Waardenborch- groep dfer N.P.V. in Irene. Donderdag 28 nov. 8 uur: Lezing in hotel Holterman van de Ned. Ver. voor Sexu- ele Hervorming. (Zie adv.) Donderdag 28 nov. 8 uur: Herv. Vrouwen groep in Irene. Spreker: Ds Addink over „Crematie". Donderdag 28 nov. 8 uur: Trekking verlo ting W.S.V. „De Trekkers" in clublokaal De Waag. (Zie adv.) Donderdag 28 nov.: Vergadering Herv. Vrouwengroep in de School met de Bij bel. Spreker: Ds Addink. Donderdag 28 nov. 7.30 uur: Feestavond voor genodigden i.v.m. 30-jarig bestaan L.R. „Bergruiters". Zaterdag 30 nov.: Verwerping van kren tenbrood, speculaas enz. in café De Wip- pert. Zaterdag 30 nov. 2.57 uur: Aankomst van St. Nicolaas aan het station N.S. alhier. Zaterdag 30 nov.: Trekkersbal in Amici tia. (Zie adv.) Zaterdag 30 nov.: Bijeenkomst Ned. Zon dagsschoolver. in de Buitensociëteit te Deventer. (Zie adv.) Zaterdag 7 dec.: Dansen in café ,,'t Bonte Paard". Maandag 9 dec.: Inlevering van de winkel weekbonnen en van de schattingskaar- ten in Amicitia. Dinsdag 10 dec. 7.30 uur: Bekendmaking prijswinnaars van de winkelweek in café Maats. Zaterdag 14 dec. 7.45 uur: Toneeluitvoe ring van de Toneelclub Dijkerhoek in zaal ,,'t Bonte'Paard". Zaterdag 14 dec.: Verwerping van kren tenbrood, speculaas enz. in café De Wip- pert. Zaterdag 14 dec.: Trekkersbal in Amicitia. Zaterdag 14 dec.: Forumavond A.R. Kies vereniging. Zaterdag 21 dec.: Kerstoratorium-uitvoe ring „Soli Deo Gloria" van Holten en „Looft den Heer" van Neeede in de N.H. Kerk te Holten, m.m.v. Riek Bolink- Landeweerd (sopraan) en Fokke Gnod- de (bariton). zondere waardering en wij moeten als Holtenaren hier achter blijven staan zo besloot mr. Enklaar. Dokter Nagelhout deelde tijdens de bij eenkomst nog mede dat eind februari be gin maart 1964 een boek zal verschijnen van de kunstcriticus Charl Wentinck over de Holtense kunstschilder Kees Stoop. Het boek dat alle leden van de Holtense Kunstclub zullen ontvangen, zal worden geïllustreerd met 12 reproducties van Kees Stoop. VERLOTING Na de pauze had de gebruikelijke verlo ting plaats van kunstvoorwerpen t.w. 3 grote en 2 kleine tekeningen, een olieverf schilderij en 2 etsen van Kees Stoop, drie prachtige pullen van de Holtense potten bakster mevr. Ans de Mik-de Boer en een fraaie houten schaal van de heer Witmer. De hoofdprijzen, 3 grote tekeningen van Kees Stoop, werden gewonnen door mevr. A. Godeschalk-van Leeuwen, mevr. F. ter Doest-Bos en de heer T. Keestra. PRACHTIGE FILMS Als sluitstuk van de zeer geslaagde avond werden door de heer J. Kroon ver toond de twee prachtige kleurenfilms „Het open venster" en „Spel van ruimte en be schutting". In de eerste film werd een duidelijk beeld gegeven van de ontwikkeling van de lanschap-schilderkunst door Vlaamse, Hol landse, Britse en Franse schilders. Hoe het ene land het andere beïnvloed tot men komt tot de uiterste verfijning van licht en kleur in het West-Europese impres sionisme. „Spel van ruimte en beschutting" toonde duidelijk dat elk volk leeft zonder de in vloed van de cultuur van vroegere gene raties. Deze invloed doet zich vooral gel den in de schilderkunst, de expressie ech ter wijzigt zich met iedere generatie. In zijn slotwoord bracht de heer Nagel hout allen dank die aan het welslagen van deze avond medewerkten. (Vereniging van ouders van emigranten). In 1958 werd deze vereniging te Arnhem door enige ouders en familieleden van emigranten opgericht. Thans is het een organisatie die haar leden door het hele land heeft speciaal op het platteland en in verschillende Europese landen. Het doel is de contacten tussen ouders en kinderen in de emigratielanden te ver stevigen en te stimuleren. Door de door haar aangezochte contact personen hier en in de landen overzee werd vooral in de eerste jaren veel morele steun gegeven. Ook vonden er uitwisseling van musici en jongeren plaats. Sinds 1961 bemiddelt Wereldcontact ten aanzien van ledenreizen per chartervliegtuig naar Ca nada, U.S.A. en andere emigratielanden. Enige honderden bezoeken werden op deze wijze reeds gemaakt. Daar deze ledenrei zen steeds onder deskundige leiding staan, zijn er voor de deelnemers geen taal- en reismoeilijkheden. Bovendien worden deze groepen in Ca nada opgevangen door leden van Wereld contact daar. De leiding hebben hier de heren J. Heersing, vice-consul te Burling ton (Ont.) en L. J. Dorgelo, 705 Maple Ave Burlington. In Nederland is de ver eniging gevestigd in Ochten (Gld.) Post bus 3. Alle inlichtingen worden aldaar verstrekt. Aan de laatste ledenreis in 1963 namen 80 leden deel. Gereisd werd per KLM-ma- chine vanaf Schiphol. Vertrokken werd half juli vanuit Amsterdam, terug vanuit Toronto eind augustus. De kosten bedroe gen voor de leden alle verzekeringen inbegrepen Amsterdam-Toronto 950,-. Uit uw omgeving namen aan de leden- reizen deel fam. Kamerling, Holterberg 72, Holten; fam. Schuurman, Kolonieweg 1, Wierden; G.H. Paalman, Blesdijk 3, Markelo. Deze zullen U gaarne alle gewenste in lichtingen over Wereldcontact verstrek ken. Ook voor het komende jaar heeft het bestuur zijn plannen klaar. U ziet, veel kan er gedaan worden mits men het ge zamenlijk doet. Laat „Wereldcontact" U de weg wijzen. Men schrijft ons: Volgende week donderdag - 28 november - zal het voor Holten een bijzondere dag worden. Op die dag namelijk zullen de Burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, en de Groepscommandant der Rijkspolitie, Adjudant R. Petter, een duel aangaan, een duel op de buks. Er deden al geruime tijd geruchten de ronde over een dergelijk tref fen; maar nu - donderdag 28 november, 's avonds 7 uur - gaat het ge beuren en wel in het gebouw Irene tijdens de bazar van de Waarden- borchgroep. De burgemeester en de adjudant zullen eikaars krachten beproeven. Heel Holten houdt de adem in, want de spanning zal ten top stijgen. Maar na de uitslag van dit duel zal er gelegenheid genoeg zijn zich te ontspannen. De bazar biedt n.l. een enorm aantal attracties: verwerping van kren tenbroden en taarten, schieten op de buksbanen, speerwei-pen, een flikkerlichtspel met de namen van 80 middenstanders en bedrijven, en nog een leuke attractie, die nog geheim blijft. U kunt er donderdag, vrijdag en zaterdag van de volgende week beslist Uw hart ophalen. Men zie de aankondiging in dit nummer. voorlichting" en „Opvoeding en Oecu mene". De bezoekers krijgen gelegenheid ook hun vragen en opmerkingen in alge mene zin te maken, waardoor het contact tussen de landelijke leiding van de Neder- landsche Zondagsschool Vereeniging en de plaatselijke leiders wordt verstrekt. 's Middags en 's avonds komen de ouders ook. Mejuffrouw T. de Vries uit Amsterdam, adjunct-directrice van de Ne- derlandsche Zondagsschool Vereeniging, vertelt, wat de kinderen op Zondagsschool eigenlijk doen. De heer A. Kroeze te Am sterdam, directeur der vereniging, spreekt over: „Het gebed met en voor de kinde ren". Ook zal men de nieuwe Kerstliturgie 1963 bespreken. 's Avonds wordt de prachtige film „De Vreemdeling" vertoond. Kinderen hebben zich een voorstelling over Christus ge vormd aan de hand van hetgeen ze van ouderen hoorden of op platen zagen. In een „vreemdeling", die ze in een schuur ontdekken, menen ze Christus te herken nen, die is teruggekomen. Ze verzorgen hem zo goed ze kunnen, want als de grote mensen hem ontdekken, vrezen ze nieuwe moeilijkheden. Geen wonder, want deze vreemdeling is een ondergedoken misda diger en het geheim van de kinderen blijft niet verborgen. Een film, die vele vragen oproept, op het terrein van de godsdienstige opvoe ding. De conferentie voor onze omgeving wordt gehouden zaterdag 30 november a.s. te Deventer in de Buitensociëteit a.d. Twelloseweg. Aanvangsuren van de bij eenkomsten 10.30 uur v.m., 2 en 7 uur n.m. De tentoonstelling is reeds van 9.30 uur v.m. af te bezichtigen. De conferentie staat onder leiding van ds J. ter Scegget, hoofdbestuurslid van de Nederlandsche Zondagsschool Vereeniging. Er is een groeiende belangstelling voor het contact tussen ouders en Zondags schoolwerkers. Meer en meer wordt de betekenis ingezien van een goede samen werking tussen zondagsschool en gezin op het terrein van de godsdienstige opvoe ding. De ouders hebben vaak vele vragen, waarover ze eens praten willen en de Zondagsschoolwerkers willen graag de ouders leren kennen en vertellen van hun werk. Elf regionale conferenties. De Nederlandsche Zondagsschool Ver eeniging is daarom op de gelukkige ge dachte gekomen, om ook ouders uit te no digen voor de jaarlijkse regionale najaars conferenties, die op elf plaatsen overal in het land gehouden worden. De eerste was in Leeuwarden op 21 september j.l. en verliep zeer geanimeerd. De laatste zal in Deventer zijn op 30 november. Ouders en Zondagsschoolleiding zijn dan samen be zig geweest met de voorbereiding van de kerstviering en met de bespreking van problemen, die de godsdienstige opvoeding van de kinderen raken. Men verwacht enige duizenden bezoekers en door dit ge zamenlijk overleg wordt een sterke steun gegeven aan het Zondagsschoolwerk. Op een tentoonstelling van moderne hulpmiddelen, die thans op de Zondags scholen in gebruik zijn, kunnen de ouders kennis maken met de nieuwe aanpak van het werk. Drie bijeenkomsten. Elke conferentie bestaat uit drie bijeen komsten. In de morgenvergadering, waar voornamelijk de zondagschoolleiders en -leidsters zullen komen, zijn onderwerpen aan de orde, die direct met de eigen arbeid te maken hebben: „Bezinning op onze Afscheid van G. Runneboom als secretaris. Toneelspel van Heijermans. In een feestelijke bijeenkomst in Amici tia georganiseerd door de N.V.V. Bestuur- dersbond is afscheid genomen van haar secretaris, de heer G. Runneboom, die van af de oprichting, op 20 januari 1947, deze functie heeft vervuld. De woorden van dank en waardering, die de voorzitter, de heer H. Koopman, tot het scheidende bestuurslid en zijn echtgenote richtte, werden door de tal rijke bezoekers met een spontaan applaus onderstreept. Hij bood de heer Runne boom een boeken!>on en mevr. Runne boom bloemen aan. De heer Runneboom meende, dat zijn tijd gekomen was om zijn werk neer te leggen en dit over te laten aan jongere krachten, die hij een -vruchtbare samen werking toewenste. Bij de oprichting telde de bestuurdersbond ongeveer 150 bij de verschillende vakbondsafdelingen aange sloten loden. Thans naderen wij de 300, zo verklaarde hij. Dat hij zijn functie 17 jaar heeft kunnen verrichten, dankte hij aan het vertrouwen, dat de andere be stuursleden der vakorganisaties hem heb ben willen schenken. Na een kort propagandistisch woord van de oud-voorzitter, de heer Beijers, over de situatie aan het loonfront, bracht de toneelclub O.C.H. het bekende toneelstuk van Herman Heijermans „Op hoop van zegen" voor het voetlicht. Dit zware stuk, met zijn diepere achter grond, dat een aanklacht vormt tegen de wijze waarop de zeevisserij werd bedre ven aan het einde van de vorige eeuw, boeit nog steeds. Het werd door O.C.H., dat dit jaar reeds meer dan twintig ver schillende toneelvoorstellingen heeft ge geven, op een gave wijze vertolkt. Met stille aandacht hebben de bezoekers, de dikwijls aangrijpende momenten, op het toneel meebeleefd, maar ook van de hu mor genoten, die in dit „spel van de zee in vier bedrijven" is neergelegd. De rol van Kniertje werd door Amy Bruintjes- Kleen.e op bijzonder loffelijke wijze ver tolkt, maar ook komt lof toe aan Jan Ko- Inlichtingen dagelijks aan het groeps- bureau der Rijkspolitie, Holten. Niet tus sen 13 en 14 uur. Gevonden: 1 portemonnee, 1 bankbiljet, 1 pr. dameshandschoenen (zwart). Verloren: 1 pr. regenpijpen, 1 pr wollen handschoenen, 1 lap geruite stof, 1 vul pen (rood), 1 wollen das, 50 postzegels van 20 cent, 1 bril m. donker montuur. nijnenberg als de reder Clémens Bos, aan Jan Dosterkamp als de opstandige zoon Geert, aan Jan Holterman als de jongere zoon van Kniertje, die niet naar zee wilde. In een adem mogen genoemd worden Lieuwe Meinsma als de oude Cobus, Ger- rit Kooiman als Kaps, de boekhouder, Ada Wierbos-Koopman als Jo de nicht van Kniertje, Joke Konijnenberg als Marietje, de aanstaande van Mees, Marie Meinsma- Kooy en Fenna Nijerees-Jonker, als de vissersvrouwen Saart en Truus, Riek Ke- velam, als de dochter van de reder en Hendrik Kromdijk, als Daantje het dia kenhuismannetje. Een minder omvattende rol, maar overigens niet minder goed ver tolkt, hadden Kees Stoop, als Simon, de .scheepsmakersknecht, Marietje ten V'elde als Mathilde, de vrouw van Bos, Jan .Krikkink als Mees, de matroos en Gerrit Brinks, als een van de rakkers (veld wachters van de schout). Gerrit Kooiman speelde ook de rol van Jelle, de bedelaar. De regie had Wim ten Berge, de grime ring was bij de heer Joh. van Geenhuizen in goede handen, terwijl licht en geluid (o.a. de huilende storm werden verzorgd door de heer Jan van Bruggen. Voorzitter Koopman boor de dames, on der een hartelijk applaus, bloemen aan. Na afloop werd er nog geruime tijd ge zellig gedanst op de muziek van de Swin ging Stars. Zondag 24 november 1963 Ned. Herv. Kerk: 8.30 uur Ds Israël en 10 uur Ds Israël (Bed. H. Doop). In beide diensten collecte regionale commissie voor het Zuiden. .7 uur Eerw. Heer Jansen Klomp uit Amsterdam. Jeugdddienst met mede werking van het Vrije Evang. Gemeen tekoor uit N ij verdal. Collecte voor het jeugdwerk. Dijkerhoek (Bethanië): 10 uur Ds Addink. Collecte voor Bethanië. Gc-ref. Kerk: 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer voor de Kerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". OFFICIËLE PUBLICATIE De Burgemeester van Holten maakt be kend, dat hij op maandag, 25 november 1963 geen spreekuur zal houden maar op dinsdag, 26 november d.a.v. op de gebrui kelijke tijd. Holten, 21 november 1963 De Burgemeester voornoemd, W. H. Enklaar. ZIE DE SPECIALE PAGINA OVER DE WINKELWEEK Denkt U bijtijds aan Uw inkopen voor mijn verjaardag bij de U VINDT EEN KEUR VAN AANBIEDINGEN IN DIT BLAD.

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 1