DE TWEEDE GROTE VIER OMNIBUS Agenda Laatste herinnering betaling abonnementsgeld Amsterdammers vierden boerenbruiloft Bijna een ton in „Pot voor de ton" Zij bieden bet huis aan Twintig jongelui slaagden voor „Jeugdbrevet" Ruitersport Burgerlijke Stand 4 —Zaterdag 7 september 1963 No. 36 Jaargang 15 van dit blad bedraagt f 1.50 -per kwartaal Uitgave van de Stichting ,floltens Nieuicsblad" te Holten. Telefoon 05)83 - 23) Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f 2.50. Iedere mm. meer 0.10 Verleden jaar verscheen de tiende AP- Ommibus- in successie: de Grote Vier Ommibus. Wie meent dat dit de sluit steen zou zijn van deze zo succesvolle reeks heeft zich vergist: De tweede Gro te Vier Omnibus ligt voor ons, ons toege zonden door de N.V. De Arbeiderspers te Amsterdam. De geboortedatum van deze vier auteurs inderdaad gróte auteurs liggen in de tweede helft van de vo rige eeuw. Zij behoren derhalve tol de oudere generatie; dit betekent tevens dat velen hen met een glimlach van herken ning zullen herlezen. De Tweede Grote Vier Omnibus opent met Boefje van M. J. Brusse, het beken de verhaal van het Lombrose-klantje, door Brusse zo liefdevol getekend. „Boefje" ontstond als gevolg van Brus- se's bemoeienis met Pro Juventute. Deze feuilletonreeks in de NRC, later als boek verschenen, werd zijn grote succes (om gewerkt tot toneelstuk haalde het 800 op voeringen!) en was ook van inhoud op de latere kinderwetgeving. De tweede grote figuur in deze nieuwe Omnibus is Herman Heijermans, die ook publiceerde onder de pseudoniem Samuel Falkland, Koos Habbema en Ivan Jela- kowitch. In Duczika, geschreven in zijn Berlijn- se tijd, heeft Heijermans ons een van zijn begaafste scheppingen geschonken. Hoe kostelijk is het begin als Erich Schüler met zijn vriend Poldi bij Laurie en haar dochters op bezoek komt met wijn en kreeft. Hoe zeker en onmiddellijk wor den Erich, Poldi, Lotte en het nichtje en Duczika zelf getypeerd, de barbier en zijn vrouw, de pandjesbaas, de portier en de huiseigenaar, die hele bonte, vreemde en bitter harde wereld. Het is een somber bock, Duczika, maar het is een levendig boek en de humor en het sarcasme van Heijermans vindt men er op zijn best, evenals zijn menselijkheid. Het is ook bij zonder boeiend, niet alleen omdat er een moordzaak in voorkomt, maar omdat het leven in het Berlijn van vóór de Eerste Wereldoorlog, dit onverbiddelijke leven in die wereldstad er zo duidelijk, zo on ontkoombaar juist in wordt getoond. Om die onverbiddelijkheid, omdat de tendens nergens hinderlijk naar voren schuift, omdat er zelfs een oplossing komt voor Duczika, heeft deze roman een tragische grootheid. Er zijn 'niet veel romans in de Nederlandse literatuur, die het eigen tijd perk overleven. Deze behoort tot de wei nige. De derde auteur in de Tweede Grote Vier Omnibus is een Vlaming. Een nog levende Vlaming, letterlijk en figuuurlijk Gerard Walschap. Hij werd geboren op 9 juli 1898 in Londenzeel. Hij studeerde drie jaar wijsbegeerte te Leuven en wijd de zich later geheel aan literatuur en kunst. Zo leidde hij o.m. de letterkundige rubriek in de thans verdwenen katholie- OFFICIËLE PUBLIKATIES: De gemeente-architect van Holten maakt bekend, dat zijn spreekuur niet op dins dag, 10 september maar op maandag, 9 september a.s. zal worden gehouden. De gemeente-architect, J. Louwerse. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat de schoolvakanties voor de cursus 1963/1964 als volgt zijn vastgesteld: I. Voor de openbare kleuterschool en de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs in de gemeente Holten: Herstvakantie: 27 en 30 september 1963 en van 7 t.m. 11 november 1963. Kerstvakantie: van 23 december 1963 t.m. 3 januari 1964. Paasvakantie: van 26 maart 1964 t.m. 6 april 1964. Pinkster vakantie: 18, 19 en 20 mei 1964. Zomervakantie: van 13 juli 1964 t.m. 17 augustus 1964. Deze vakantieregeling is getroffen in overleg en overeenstemming met de school met de Bijbel en de Christelijke kleuterschool, die een overeenkomstige v vakantieregeling zullen vaststellen. II. Voor de openbare school voor uit gebreid lager onderwijs in de gemeente Holten: Herfstvakantie: de 2e of 3e volle week in oktober 1963. Kerstvakantie: van 21 december 1963 t.m. 6 januari 1964. Paasvakantie: van 26 maart 1964 t.m. 6 april 1964. Pinkstervakantie: van 16 mei t.m. 20 mei 1964. Zomervakantie: van 11 juli t.m. 24 aug. 1964. III. Voor de bovengenoemde scholen zal bovendien vrij worden gegeven op: 1. de Overijsselse Dankdag voor het gewas, 6 november 1963: de gehele dag; 2. de Overijijselse Biddag voor het ge was, 11 maart 1964: de gehele dag; 3. de verjaardag' van Hare Majesteit de Koningin: de gehele dag; 4. de verjaardagen van Zijne Konink lijke Hoogheid de Prins der Nederlan den en van Hare Koninklijke Hoogheid de Kroonprinses: des namiddags; 5. de Hemelvaartsdag. Holten, 3 september 1963. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. ke weekbladen „Het Vlaamse Land" en „Hoger leven"; hij was redactiesecretaris van „Dietse Warande en Belfort". In 1940 werd hij aangesteld als Rijksinspecteur van de Openbare Bibliotheken. Hij woont in Antwerpen en is sinds 1938 lid van de Koninklijke Vlaamse Academie voor Taal en Letterkunde. Walschaps oeuvre is zeer omvangrijk. Hij debuteerde als dichter met Liederen van leed en loutering, schreef toneelstuk ken: Mascaroen. De Spaanse gebroeders, De waterleiding, kinderboeken, hoorspe len, enz. De in deze Omnibus opgenomen roman Houtekiet is de merkwaardige historie van Jan Houtekiet, heerser over een klein rijk, dat hij ergens in Vlaanderen zelf heeft gesticht. Men kan dit verhaal zien als een hulde aan het leven, de natuur en de mens, die er door zijn scheppende kracht, als held in slaagt de grenzen van goed en kwaad te verleggen en nieuwe zedelijke normen tot de zijne te maken. Ten slotte: Frans Masereel, Vlaams schilder en graficus, die de rij besluit. Hij is in Blankenberge geboren, op 30 juli 1889, en dus thans 74 jaar oud. Hij was leerling van Jean Delvin aan de Acade mie te Gent. Sinds 1910 werkte hij in Pa rijs en van 1916-1921 te Genève. Uit die tijd dateren zijn satirische prenten in pa cifistische tijdschriften. Tussen 1930 en 1940 heeft hij veel geschilderd, o.a. het Parijse stadsleven, strand- en havenge zichten te Equihen bij Boulogne-sur-Me: Zijn grote kracht schuilt echter in zijn houtsneden en hij kan dan ook onge twijfeld worden beschouwd als de grond legger van de Vlaamse houtsnijkunst. In De Etad, een „beeldverhaal" in hon derd houtsneden, dat in deze Tweede Gro te Vier Omnibus is opgenomen, heeft Masereel een kroniek van zijn tijd willen geven, en dat heeft hii gedaan op een wij ze, die zijn naam tot ver buiten de gren zen van zijn vaderland bekend en geliefd heeft gemaakt. Van al zijn werk is De stad misschien wel het treffendst. Ner gens botsen de tegenstellingen van licht en duister, van zwart en wit, van ver wachting en teleurstellingen van licht en duister, van zwart en wit, van verwach ting en teleurstelling, van recht en on recht, van weelde en armoede, van goed en slecht, van vrijheidsdrang en verdruk king, van liefde en haat, van mooi en lelijk, van leven en dood zo onbarmhartig op elkaar als in de imposante maar har de steenwoesternij van de grote stad. Op miraculeuze wijze is Masereel er in ge slaagd heel dit koortsige leven te van gen. De omvang van de Tweede Grote Vier Omnibus is méér dan 500 pagina's (540) en de prijs is f4,95, naar onze mening ongekend laag. De verleden jaar aange brachte verfraaing, door een extra kleur op de rug, is gehandhaafd. Abormé's op Holtcns Nieuwsblad BUITEN DE GEM. HOLTEN worden beleefd verzocht hun abonnementsgeld 2de halfjaar ad 3,00 te willen voldoen op giro rekening 875587 van de Coöp. Boerenleenbank te Holten. Bij 't overmaken even vermelden: Abonnementsgeld Holtens Nieuwsblad. Mocht de overschrijving op 13 sep tember a.s. nog niet in ons bezit zijn, dan ontvangt men een post- kwitantie (plus 40 ct. innmgskos- ten). Vertrouwende op aller welwil lende medewerking, Adm. Holtens Nieuwsblad. Sinds 1936 was er in de Londense die rentuin geen zebra meer ter wereld ge komen. Men moest het hebben van ge- importeerde. Dezer dagen schonk moeder- zebra Brenda het leven aan een zebraba by, die nog wat onwennig op zifii pootjes staat. De familie C. v. d. Heijden uit Am sterdam, die al meer dan 25 jaar haar vacantie in Holten doorbrengt op 't erve G. D. Tuitert in het Neerdorp, vierde daar zaterdag 31 augustus ook haar zil veren huwelijksfeest. Dat werd een bijzondere verrassing voor de overige familieleden, want in- plaats dat zij zoals aanvankelijk scheen een bustocht kregen aangebo den, bracht de bus hen naar een com plete boerenbruiloft. Toen het gezelschap pl.m. 4 uur op het erve Tuitert arriveerde, waar de deel versierd was met dennegroen en bloe men, brak dan ook een spontaan applaus van verbazing los. De Holtense band „The Swinging Stars" was in ouderwets costuum gesto ken, terwijl alles er als op een boeren bruiloft toeging. Men zal dit gezellig feest in Holten niet gemakkelijk verge ten. De gasten vonden de muziek zo leuk, dat de muzikanten reeds enkele partijen in Amsterdam kregen aangebo den. De band met Holten en de fam. Tui tert is in de oorlogsjaren ontstaan in verband met de voedselvoorziening. De Holtense rogge betekende brood voor de stadsmensen. Uit het bovenstaande kan men zien, dat de stedeling de boer heus niet is vergeten, al zegt men dit veel. OFFICIËLE PUBLICATIE Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat in verband met rio lering- en bestratingswerkzaamheden de KOLWEG vanaf 11 september 1963, voor onbepaal de tijd, voor het verkeer gesloten zal zijn. Holten, 6 september 1963 Burgemeester en wethouders voornoemd, W. I-I. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. De actie „Pot voor de ton" is geslaagd en aan het bouwkapitaal (100.000 gul den) voor een nieuwe Rode Kruis-cen- trum in Deventer ontbreekt slechts 3000 gulden, die nog ruimschoots zullen wor den opgebracht door nog te vei-wachten bijdragen van particulieren en enkele inhaakacties. Bijzonder goede resultaten leverde de spaarpotten-actie op. Pl.m. veertienhon derd van deze potjes konden dank zij de medewerking van verschillende vereni gingen worden uitgezet in Holten. De opbrengt bedroeg f 2287.46, d.i. 38 cent per inwoner. Tot diep in de avond is zaterdag 31 aug. in Deventer een grote groep ijverige vrijwiligers in touw geweest om de pot jes te openen en de inhoud te tellen. Negen gezinnen zullen, als de actie „Pot voor de ton" oficieel is afgesloten, het nieuwe huis aan het Rode Kruis overdragen. Zij werden zaterdagmiddag bij loting aangewezen. Uit de zending potjes uit de negen medewerkende ge meenten trok Yoka Berretty onder toe zicht van oud-notaris C. J. ten Cate een potje. Zij waren afkomstig van: de heer Johan Bronsvoort, Enkweg 7, Bathmen: de heer J. G. Kuppen, H 31, Ampsen; de heer H. Veluwenkamp, G 52, Herxen; mevrouw Wielinga, Bleekstraat 10, De venter; mevrouw C. B. Boogerd-Drost, Kon. Wilhelminalaan 37 F, Schalkhaar; mevrouw Beneikrik, Deventerdijk, Gors- sel; de heer H. E. Peters, Rijksstraatweg 1, Wilp; de heer G. J. Smeenk, Kreiken- laan F 80, Wesepe en de heer B. J. Vuk- kink, E 19, Holten. Hun potjes zijn zorgvuldig geopend en zullen te zijner tijd bij de eei'ste steen legging worden ingemetseld. C.O.C. BESTAAT TIEN JAAR Het is dit najaar tien jaar geleden, dat de Chr. Ontspanningsclub „C.O.C." werd opgericht. Het tweede lustrum zal op zaterdag avond 7 december a.s. worden herdacht. De club zal die avond voor het voetlicht brengen het boeiende spel „Vliegtuig vermist" van Wim Dupont. Bij het diploma-zwemmen in het na tuurbad „Twenhaarsveld", afgenomen door de chef-badmeester, de heer G. van Lemel en mej. T. Ketting, slaagden een twintigtal jongens en meisjes in de leef tijd van 10 tot 16 jaar voor het Jeugd- brevet van de Koninklijke Nederlandse Bond lot het redden van drenkelingen. De geslaagden waren: Jeugdbrevet 1: M. Holterman, H. Koop man. W. Drent, J. Paalman. G. ter Harm- sel, W. Klein Nagelvoort, I. Klein Nagel voort, G. ten Dam, G. Blumink, W. Ket- telarij. A. Meerman, A. Veneklaas, O. Weijl en T. Scheperman. Jeugdbrevet 2: H. Dolman, S. Huisman, B. Wansink en G. Jansen. Jeugdbrevet 3: H. Pekkeriet en J. Ke- velam. Wim Aaltink won handicap springconcours Op het nationaal concours hippique te Dalfsen, georganiseerd door de Lande lijke Rijvereniging „Vechtruiters", heb ben Bergruiter-combinaties verschillen de mooie successen behaald. Wim Aaltink kon met Wuzello het zware hahdicap springconcours en de 2e plaats in dit nummer was voor Jan Mül- ler met Sjonnie. Hettie Krekel bracht het met Cartoes bij het L-springen tot een 3e plaats en bij het Jeugdspringen bezetten Wim Derksen met Liesje en Jan Jacob ter Horst met Poesta Koning de 2e en 3e plaats. G. Bolink won met Nettie de 2e prijs in de L-dressuur. Op de 5e plaats in de L-dressuur werd resp. in ring 2 en 3 be slag gelegd door G. Beldman met Barry en T. Beldman Jr. met Dandy. Het achttal eindigde bij de dressuur- proef op de vierde plaats. Zaterdag 7 sept. nemen de Bergrui- ters deel aan een groot nationaal con cours hippique te Hengelo (O.). RECTIFICATIE In ons blad van de vorige week is in de advertentie van de Fa. Koopman, Spar Zelfbediening, een fout geslopen. Vermeld werd, dat de winkel gesloten was tot en met vrijdag 6 september. Dit moet zijn tot en met zaterdag 7 sept. Maandag 2 t.m. zaterdag 7 september: Koopman, Spar-zelfbediening, wegens vakantie gesloten. Zaterdag 7 september: Fokveedag in „Kalfstermansweide". Aangifte sluit op zaterdag 25 augustus. Zaterdag 7 september: W.S.V. „De Trek kers" naar Oosterbeek voor deelname aan Airborn wandeltocht. Vertrek clubhuis „De Waag", om 8 uur. Zaterdag 7 sept. Dansavond in zaal Smit te Markelo. (Zie adv.) Zaterdag 7 september. Holtense Boek handel gesloten. (Zie adv.) Zondag 8 sept. 7.30 uur: Filmavond in „Irene". (Zie adv.) Maandag 9 september tot en met woens dag 11 september, Horlogerie H. J. Bouwhuis en Zn., wegens vakantie ge sloten. Maandag 9 t.m. woensdag 11 september wegens vakantie gesloten: Sparwinke- lier B. Maats. (Zie adv.) Woensdag 11 sept. Wolauto komt in Hol ten, Dijkerhoek en Espelo. (Zie adv.) Woensdag 11 sept. 8 uur: Ledenvergade ring Plattelandsmeisjes in hotel Hol terman. Donderdagavond 12 sept. 8 uur: Film avond in „Irene". (Zie adv.) Donderdag 12 sept. 1919.30 uur: zit ting Thomassen Drijver in café Kalfsterman. (Zie adv.) Donderdag 12 sept. 8 uur: Ledenverga dering Holtense Handelsvereniging in hotel Holterman. Donderdag 12 sept. 2.30 uur: Bejaarden- societeit in gebouw „Irene". Donderdag 12 sept. 8 uur: Jaarvergade ring PJGO-afdeling „Jong Holten" in café ,,'t Bonte Paard". Vrijdag 13 sept. precies kwart voor acht Cabaret Huishoudshow „Dat had U niet verwacht" in zaal Amicitia, aan geboden door H. Stokkers, Oranjestr. (Zie adv.) Zaterdag 14 sept. 9.30 uur: Paardenfok- dag te Dijkerhoek. (Zie adv.) Zaterdag 14 september: Dansen in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek. Zaterdag 14 september: Trekkersbal in „Amicitia". Donderdag 19 sept. 7.30 uur: Aanvang schaakseizoen „De Pioniers" in hotel Holterman. Zaterdag 28 sept. „Holtens Gem. Koor" neemt deel aan zangconcours te Nij megen. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 uur Kand. Broeijer. Collecte Regionale Commissie boven het IJ. 10 uur Jongerendienst in Irene. Dijkerhoek. 9.30 uur Ds Israël. Collecte Regionale Commissie boven het IJ. Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds Hoog kamp. In beide diensten is het éne offer be stemd voor de Kerk. Bij de uitgang collecte voor eigen kerkbouw. GESLAAGD Onze oud-plaatsgenote mej. J. G. Vin cent slaagde te Assen voor het diploma Kraamverzorgster. Geboren: Geertruida, dv. H. Meken- kamp en D. Schooien, Oranjestraat 5 Gerrit Rikus, zv. G. Bolink en H. H. Landeweerd, Borkeld 71 Hendrika Johanna, dv. J. Jansen en H. M. Haver slag, Espelo 63 Engbert Jan, zv. T. Willemink en F. A. Markvoort, Marke pad 2 (geboren te Deventer). Ondertrouwd: G. J. Dollekamp, 19 jr. en J. M. van der Goot, 19 jr., beiden te Holten H. J. Menkhorst, 22 jr., Holten en A. Nijveld, 22 jr., Gorssel G. Mei link, 36 jr.. Holten en J. ten Brinke, En ter A. G. Warmelink, 29 jr., Markelo en H. Westerik, 27 jr., Holten. Gehuwd: J. Oolbekkink, 26 jr. en G. Veneklaas, 21 jr., beiden te Holten H. Borneman, 23 jr., Hardenberg en C. G. Hoogkamp, 21 jr., Holten. Ingekomen: A. Pagrach van Breuke- len naar Oranjestraat 35 G. Baan van Wierden naar Zwartepad 3 T. G. Haan van Laren (Gld.) naar Dijkerhoek 22 M. J. Boonstra van Deventer naar Molenbelterweg 24 G. Landeweerd en gezin van Canada naar Beuseberg 161 W. F. Breemer en gezin van Indonesië naar Holterberg- 26. Vertrokken: G. Paalman van H. J. Wansinkstraat 8 naar Hellendoorn W. Boekhout-Marx van Zomerhuisjester rein D 13a naar Havelte J. Paalman van H. J. Wansinkstraat 8 naar Markelo B. J. Zweers en gezin van Tuinstraat 7 naar Markelo B. E. Dezentje en ge zin van Holterberg 26 naar Nijkèrk A. Booij van Dorpsstraat 12 naar Goor A. W. M. Polders van Holterberg 26 naar Driebergen A. Schippers van Espelo 115 naar Wijhe R. van Dieten van Dijkerhoek 41 naar 's-Gravenhage.

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 1