fieldt Gezang van honderden wandelaars klinkt zaterdag door Holtens dreven Hollandse Nieuwe Zondag IS juni is het Waderdag Een gsede advertentie A»s. zondag GRASBAANRACES Raalte „Bergruiters" boekten mooie successen Filmnieuws Huidverzorging Personeel van „De Halm" dagje naar Duitsland Grasbaanraces te Raalte in de Krieghuusbelten Reisje Plattelandsvrouwen Dijkerboek Duiven vlogen vanaf Creil VOETBAL op de Hoge Veluwe Zaterdag 15 juni 1963 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 2 Aan de Nationale Holterberg Mars, welke op zaterdag, 15 juni a.s. onder auspiciën van de N.U.W. door de wan delsportvereniging „De Trekkers" te Holten, in deze contreien wordt gehou den, zullen ten minste 750 wandelaars deelnemen. Inschrijvingen zijn binnenge komen, om een aantal willekeurige plaat sen te noemen, uit Deventer, Eibergen, Genemuiden, Almelo, Hengelo, Ensche de, Borculo, Den Hulst, Winterswijk, Raalte, Nijverdal, Zwolle, Apeldoorn, enz. Dit aantal kan nog aanmerkelijk stijgen, want de wandelaars wachten nog wel eens gaarne de weersomstandigheden af en inschrijving is nog mogelijk tot zater dagmiddag half drie. De start vindt plaats bij hotel Vosman in de Oranjestraat, waar ook de startbu reaus gevestigd zijn, want men zal han den tekort komen om alles precies op tijd te doen verlopen. De afstanden waarvoor kan worden ingeschreven bedragen 10, 15 en 25 km. en de tochten gaan alle door de mooiste plekjes van de Holterberg en omgeving. Fraaie vergezichten zullen de wandelaars ontmoeten, nadat zij eerst Holtens nieuwste uitbreidingsplan doorgetrok ken zijn. De routes lopen n.l. allemaal van hotel Vosman, naar de Rietmolen straat, Pastoriestraat, Boskampstraat, Schoolstraat, Gaardenstraat, Dorps straat, Burgemeester van der Borch- straat en verder door de Holterbreg. De terugweg wordt geleid door weer ande re straten van het complex de Gaarden, zodat men beide keren slechts een korte spanne tijds van de hoofdverkeersader door het dorp gebruik behoeft te maken. Een goede verkeersregeling zal niettemin aanbeveling verdienen. De geneeskundige verzorging is in handen van de afdeling Holten van de EHBO, terwijl een verplichte rust van een half uur is voorgeschreven, De aandacht van de wandelaars zal ORIëNTERIXGSRIT M.A.C. „DE HOLTERBERG" De M.A.C. „De Holterberg" gaat haar zomeractiviteiten ontplooien met het houden van een oriënteringsrit over plm. 60 km. voor auto's, motoren en brom mers op zondag, 23 juni a.s. De start is als van ouds bij het clublokaal café Vrug- gink en wel om 2 uur. Nadere bijzonder heden in ons volgend nummer. In gebouw „Irene" wordt zondagavond de enorm spannende avonturenfilm: „Tarzan en de tijger-afgod", vertoond, met in de hoofdrol de popu laire Johny Weismüller. We maken ons zeker niet aan overdrijving schuldig door te beweren, dat de Tarzan-films door de jaren heen nog altijd een grote bron van ontspanning betekenen voor miljoenen mensen van verschillende rang, stand en ontwikkeling. Deze probleemloze films, vervaardigd naar de veelgelezen boeken van Rice Burroughs, trekken over de ge hele wereld nog altijd stampvolle zalen. En geen wonder. Want deze, op zuiver fantasie berustende films, vormen een bron van vermaak en ontspanning voor jong en oud. In „Tarzan en de tijger-afgod" kunt U weer naar hartelust meeleven met de enorm spannende avonturen, die de po pulaire Tarzan wederom beleeft en waar bij de slimme chimpansee Tamba U v/eer versteld zal doen staan door zijn schranderheid. Kortom: „Tarzan en de tijger-afgod" is een film, waarvan de jeugd met volle teugen zal genieten en •hen van begin tot eind in topspanning zal laten meeleven. Met het keurig verzorgde bijprogram ma een film-menu, dat er zijn mag en dat ongetwijfeld een groot bezoek zal trekken. er op gevestigd worden, dat het in bos en heide ten strengste verboden is te ro ken. Als men, hetzij individueel of in groepsverband, de tocht goed volbracht heeft ontvangt men een orginele draag- medaille, welke bestaat uit een model paddestoel van de ANWB aan een blauw wit lint en met de inscriptie „Nat Hol terberg Mars W.S-W. „De Trekkers", Holten 1963". Zaterdag zal in Holten de feestelijke zang van de wandelaars weer klinken, zoals men dat nu al enkele jaren ge wend is. Burgemeester Enklaar heeft de deel nemers in zijn woord vooraf in het pro gramma een zonnige dag en een dag vol wandelgenot toegewenst, waarop zij we ten mogen, dat allen bijzonder welkom zijn. zacht-zuiver-gezond Puistjes drogen in met Purolpoeder 1 Directie en personeel van de Verenig- de Bakkerijen „De Halm" maakten j.l. woensdag met hun dames per O.A.D.- J touringcar hun jaarlijks uitstapje. Om pl.m. 7 uur werd gestart, waarna in vlot tempo via Oldenzaal en de dou anepost „De Poppe" naar Ibbenburen werd gereden, waar koffie werd ge dronken. Na dit korte oponthoud werd de reis voortgezet naar Tecklenburg, waar men zich kostelijk amuseerde o.a. op de Rodelbaan. Een fikse wandeling in de prachtige omgeving wekte de eetlust op en de koffiemaaltijd in hotel „de drie kronen" werd dan ook zeer „gewaar deerd". In Münster werd een wandeling dooi de binnenstad gemaakt, waarbij o.a. de prachtige Dom werd bezichtigd. De da mes hadden hier volop gelegenheid om te winkelen. De terugreis werd bij de uitspanning „De Waarbeek'' te Hengelo onderbroken niet alleen voor vermaak, maar ook voor een rijk verzorgde maaltijd. Tijdens het diner voerde de directeur van „De Halm" de heer Hospers het woord en hij sprak hartelijke woorden van dank tot allen, die meewerkten aan het welsla gen van de tocht en hij richtte zich in 't bijzonder tot de chauffeur, die de mooi ste plekjes wist te vinden. De motorraces, die elk jaar door de nu ook in de prachtige omgeving van de Krieghuusbelten, waar ook dit voorjaar de motorcross is gehouden verreden. In de Belten waar de leden van de R.A.M. al dagen in de weer zijn om de baan in orde te maken, zal het a.s. zondag weer daveren van het motorengeronk. 65 Renners hebben reeds ingeschreven, waaronder vele oude bekende zoals Wim de Haas, die vorig jaar door een valpar tij op de grasbaan in Raalte de kam pioenstitel voor zijn neus voorbij zag gaan. Dit jaar zal hij zeker een ferme gooi doen naar de nationale titel. Hij zal dit jaar weer de grote man zijn in Raalte getuige zijn overwinning op de Tweede Pinksterdag in Stadskanaal waar hij in de Internationale race de eerste prijs won. Wim de Haas heeft dit seizoen la ten zien dat hij tot Europa's sterksten behoord. Het zal een spannende strijd worden. Ook de renners J. Klok en Al- bert de Haas, de gebrs. van Heugten zullen weer de sterkste man belagen, ze zullen weer vuurwerk afsteken, zodat het een spannende middag belooft te worden. Het grasbaanrennen is bijzonder spectacullair, door de hoge snelheden wordt zowel van de machine als van de renners het uiterste gevergd. Het feit dat er met zulke hoge snelheden wordt gereden, heeft de organisatoren doen be sluiten om een nieuwe baan aan te leg gen. Vorig jaar ging het zo hard dat en kele renners zoals men dat noemt onder uit gingen, waardoor Wim de Haas en P. Verbrugge gewond werden. Zondag twee uur kan men weer genieten van deze waarlijk mannelijke sport. Dinsdag 11 juni maakten de platte landsvrouwen van Dijkerhoek hun jaar lijkse reisje. Even over acht reed de bus met 28 cïarnes het dorp uit, richting Frederiksoord. Na in Frederinksoord koffie te hebben gedronken werd de Ge rard Adriaan van Swieten Tunbouw- school bezocht. De 10 ha. grote tuin werd bekeken en vooral de kassen wekten de belangstelling. Katoen en ananas, pin da's en rijst, een kas met de prachtigste orchideeën, en heel veel andere exotische gewassen vroegen en kregen de belang stelling. Toen iedereen tenslotte uitge keken was, was het tijd voor de middag boterham, die in Wapserveen genuttigd werd. Daarna was er nog tijd voor een rondrit langs het hunebed van Havelte, langs Diever, Dwingelo, enz naar Steen- wijk. In Steenwijk werd de cocosfabriek „Nobelco" bezichtigd. Na een inleiding, verduidelijkt met dia's, werd een rond gang door het bedrijf gemaakt. De da mes zagen hoe de cocos geverfd wordt, en hoe uit al die kleurtjes dan een lo per, een mat of een vloerkleed groeit. Daarna zagen ze nog de sisal-spinnerij en de afdeling waar de Verto vloerbedek king wordt vervaardigd. Na deze leerza me excursie werd de tocht voortgezet. In Hogeveen werd even rondgekeken, in Dedemsvaart werden wat inkopen voor thuis gedaan en teggen zeven uur was men dan in Ommen, waar een brood maaltijd met soep als laatste program mapunt aan de orde kwam. Over de Holterberg werd de terugreis aanvaard. Bij half tien arriveerden de dames zeer voldaan weer in Dijkerhoek. De postduivenhoudersvereniging ,,De Bergvliegers" nam zaterdag deel aan de wedvlucht vanaf Creil. Afstand 436 km.; lossing 8 uur van 60 duiven- Aankomst eerste duif 16.34.38 uur. De uitslag luid de: 1 t.m. 4 en 8 G. Veldhuis. 5, 13 en 14 H. J. Aaftink, 6, 10, 12 en 15 J. Schone- veld, 7 L. Gazan, 9 en 11 G. Steunenberg. Eerste prijs: G. Veldhuis. Poule: J. Scho ne veld. De stand in de afdeling mid-fond luidt thans: 1 G. Veldhuis 191.3 pt.; 2 H. J. Aaf tink 120-3 pt.; 3 J. Schoneveld 115,1 pt.; 4 G. Steunenberg 109.9 pt. en 5 L. Gazan 58.4 pt. Het hippisch seizoen dat inmiddels op volle toeren draait -heeft voor de „Bergruiters" reeds enkele mooie succes sen opgeleverd. Pinkstermaandag werd deelgenomen aan een zeer sterk bezet concours, georganiseerd door de Lande lijke Rijvereniging ..De Veluwezoom" te Eerbeek. ■Bij de individuele dressuur Klasse L wist T. Beldman met „Dandy" beslag te 'leggen op de derde prijs, terwijl Jan Ja cob ter Horst met „Pusta Koning" bij het jeugdspringen de tweede prijs behaalde. Henk Vruwink leverde met „Still Bet ter" een fraaie prestatie door als tweede te eindigen bij het z.g. „Parijs' spring concours". In Lemelerveld, waar een demonstratie werd gegeven, werden door de feest commissie beschikbaar gestelde prijzen als volgt gewonnen: Jachtspringen: 1. Jan Müller met „Sjonnie" (40,1 sec.) 2. H. Schoneveld met „Invasie" (42,3 sec.) 3. H. Vruwink met „Still Better" (44,2 sec.) 4. W. Aaltink met „Wuzello" (45,1 sec.). Parijs' springconcours: 1. Jan Müller .met „Sjonnie" 2. Hettie Krekel met ..Alide" 3. T. Beldman Jr. met „Dandy". Schoonste rijpaard: 1. „Alide" van Hettie Krekel 2. „.Sjonnie" van Jan Müller. Holtens tweede elftal leed kleine nederlaag. Holten leed een onverdiende nederlaag legen ABS 2 in Bathmen; of moeten we zeggen: verdiend, omdat de rood-zwar- ten slechts twee van de vele kansen be nutten. Zowel vóór als na de rust kre gen de Höltense voorhoedespelers doel lij pe kansen, waarmee echter wel zeer slordig werd omgesprongen. Enkele scho ten vonden paal en lat op hun weg. Hol ten veroverde het eerst een voorsprong, maar nog vóór de rust had de thuisclub twee keer het net gevonden. Uit een in directe trap brachten de gasten de score daarna weer op gelijke hoogte. Vlak voor het einde werd een scherpe hoek schop door de Tloltense defensie in eigen doel gewerkt. A.s- zondag wordt om 13.45 uur de re vanche-wedstrijd gespeeld in het Sport- dal. Beide elftallen komen in gelijke op stellingen uit. Holtens jeugdteam veroverde de derde plaats. Op het sterk bezette toernooi van de voetbalvereniging Meppel behaalden de Hol tense junioren een zeer verdienste lijke derde plaats. De Holtenaren leden slechts één nederlaag en legden in de fi nale beslag op de derde plaats door met het nemen van strafschoppen aan het langste eind te trekken. De Hollandse Nieuwe is er weer! Wij zijn weer een jaartje ouder geworden, maar de nieuwe haring is altijd jong. Daarom heet hij ook maatjes-haring maagdekens-haring zo één van de uit leggingen van de naam ons vertelt. Altijd jong zijn de maatjes. Ons kun nen ze niet de eeuwige jeugd verschaf fen. Wel een hap vol gezondheid èn vol heerlijkheid. Wie ervan houdt kijkt niet op een maatje. Hij doet er zich zelf en de vissers goed mee. Eet ze zo uit i de hand of van een bord of op een toost je: 's ochtends, 's middags, 's avonds een haring komt altijd van pas; Vergeet ze niet, eet ze. Als u voor een lekker hartig hapje moet zorgen is een mootje haring op een dun stukje brood of op een toostje gemakkelijk en verrassend. Mocht u menen dat deze „goede wijn toch nog een krans behoeft" dan kunt u de haring combineren met schijfjes radijs, plakken tomaat of komkommer, fijngesneden kropsla of plakjes hard gekookt ei; als u borage in de tuin hebt - naar oud gebruik - met de bloempjes ervan. Die kunt u mee opeten ook. Wilt u er een uitgebreider hapje van ma ken, dan kunt u de haring opdienen met een schepje aardappelsla (plakjes of blokjes aardappel met olie en azijn en wat peterselie of bieslook aange maakt) of met koude gekookte spercie- bonen (niet te zuur met olie en azijn aangemaakt). I-Iet wordt zo langzamerhand bekend, dat er op een tweede zondag in mei (Moederdag) een derde zondag in juni volgt. Dan is het Vaderdag. Vele vaders zijn lang niet met die dag ingenomen. Zij mogen dan geen koffie inschenken of een spijker in de muur slaan. Met Vaderdag voelen zij zich een beetje de das omgedaan. Dat mag natuurlijk wel, want een mooie das is niet te versmaden. Er is trouwens veel niet te versmaden en de vaders verdienen het. Niet letterlijk be doeld, want dat gebeurt tegenwoordig ook al dikwijls in combinatie. We weten wel, dat vaders niet graag „Dank je wel" zeggen. Zij geven liever zelf een aardigheidje en de vreugde hierover schenkt hun een grote voldoening. Als we even onze gedachten laten gaan, kunnen we eën hele serie vaderse ver dienstelijkheden opnoemen. Maar, dat is nu de tegenstelling. Moederdag springt een beetje naar voren door'de bloemen, de taart of andere vreugdevolle attenties. Vaderdag hult zich meer in een wolkje van stil en rustig genieten in een hoekje van een sigaartje, een sigaret of een pijp. Maar vaders hebben ook wel eens een hobby, wat iets anders is dan huiselijke kar weitjes opknappen of het helpen bij een moeilijke som. Aan zo'n hobby kan nu juist een kleinigheidje ontbreken, waarover wel eens wordt gesproken, maar niet aange schaft. Denk daarover eens na en over andere dingen. Ook de vaders denken na hoe zij de positie van het gezin kunnen verbeteren en daarbij komt nog, dat elke groot of klein formaat vader altijd nog wel een klein strevertje is. Het doel mag dan wel eens voorbij worden geschoten, maar goed, daarvoor is er de vaderlijke ruimte van improvisatie. De vaders kijken tegen die derde zondag in juni op. Dat is niet nodig. Gelijk moeder mag vader worden geëerd. Alleen houdt hij niet zo van die uitbundigheid, maar stelt het wel op prijs een beetje verwend of verrast te worden. Hij zal het niet zo gauw laten mer ken, maar op de derde zondag in juni ziet hij ook verlangend naar een aardigheidje uit. De betekenis van vader is, dat hij aan het hoofd van het gezin staat, daarom niet af wacht, maar aanpakt wat op zijn terrein ligt en bijspringt, waar zgn hulp nodig is. Sommige vaders hebben het wel eens erg druk met arbeid, vergaderen of sport. Zij ontbreken daarom meer dan volgens psy chologische studies goed is. Te allen tijde blijft op hem echter de verantwoordelijkheid rusten. De plaats van dc vader, die we zb tussen de regels door trachtten te schetsen, is een speciale derde zondag in juni waard. Doe vader geen das om, maar laat hem ook niet in de kou staan, want hij speelt achter een rookwolkje, achter een krant, achter een voetbal of voor een muur, waarin een haak moet worden geslagen, zijn rol in het gezin mee. doet „wonderen" voor de verkoop! Klassen 250-350 en 500 cc Jun. en Sen. Jap en Zijspannen. Aanvang 2 uur. door otyenk aan otyeeAwyk De oudste van het drietal schudde zijn hoofd „Niets meer. We hebben hem al gevonden". „Zo?" „Ja, jou". „U bedoelt?" Ze stonden nu vlak voor hem met de handen in de zakken en de blikken in hun ogen voorspelden niet veel goeds. Plotseling zag hij dezelfde trekken in hun gezichten als die van Stien. Haar broers! flitste he'c door hem heen. On getwijfeld hadden ze het gesprek tus sen hem en Stien gehoord en daaruit hun conclusie, getrokken. „Misschien mag ik het even uitleg gen. begon hij, maar de oudste van het drietal schudde langzaam zijn hoofd. „Helemaal niet nodig. Wij zijn niet achterlijk en begrijpen alles. Hier op de Veluwe zijn we gewend de din gen zuiver te zien, begrijp je? We zien bijvoorbeeld dadelijk het verschil tus sen een heer en een schooier. En een schooier is iemand, die bijvoorbeeld probeert nette meisjes lastig te vallen. Bij voorkeur in stille, verlaten laan tjes, zoals hier. En daar gaan we even een eind aanmaken.. Dat doen wij zo op onze manier, kijk, zo En voor Karei er op verdacht was, schoot een vuist uit en raakte hein midden in het gezicht. Zijn hoofd sloeg tegen de half geopende portierdeur en voor hij gelegenheid kreeg zich enigs zins te herstellen, raakte een tweede vuist hem, ditmaal in de maagstreek. Hij kreeg een misselijk gevoel en snakte naar adem, terwijl hij half in elkaar zakte. Instinctmatig hield hij zijn handen voor de maag om die te be schermen, maar een derde dreun, nu weer op zijn hoofd, deed hem een diepe zucht slaken. Toen werd alles zwart om hem heen. HOOFDSTUK 8 Wc dachten. je hebt Gcrrit. Op de Pothovenlaan nummer 16 zat Stien van Essen in een stoel bij het raam en rookte een sigaret. Ze blader de in een tijdschrift en keek af en toe naar dc tafel, die door dc bedrijvige handen van haar moeder gereedge maakt werd voor de avondboterham. „Zal ik helpen?" vroeg ze, doch de vrouw schudde haar hoofd. „Je zult vandaag wel genoeg gelopen hebben. Houd je gemak maar. Straks mag je helpen afwassen". Vader van Essen kwam binnen en Kief zijn. hand op ten groet, ,,'t Was zeker druk vandaag?" Stien knikte. „Het hoogseizoen is al in volle gang. Maar we kunnen het wel aan". Hij ging zitten en greep naar de krant. Enige minuten later kwamen de drie jongens binnen en Stien kneep haar sigaret uit en schoof aan. Ze keek naar de drie lege stoelen en vroeg: „Waar zijn de anderen?" Wim, die tegenover haar zat, lachte verstolen en keek zijn beide broers aan. „Ze hadden nog een karweitje te doen. 't Wordt misschien een paar mi nuten later". „Nou, stilte", commandeerde de va der. Toen ze zaten te eten, kwam er een onbehaaglijk gevoel over haar. Ze keek nog eens naar de lege stoelen en daarna naar haar drie broers tegenover zich, maar ze schenen al hun aandacht nodig te hebben bij hun brood en de den net of hun zuster voorlopig niet bestond. De maaltijd was al gedeeltelijk ver lopen, toen de andere jongens in het achterhuis binnenstapten. Stien keek gespannen naar de deur, terwijl de drie oudste broers achter elkaar bin nenstapten. Ze bromden een groet en zoiets van „eet smakelijk" en namen hun plaatsen in naast hun zuster. De ze legde haar vork en mes neer en keek naar de jongeman, die nu naast haar zat. „Waar komen jullie vandaan?" Hij knikte tevreden. „We hebben even een klein misverstand opgehel derd. O. het betekende niet veel. Maar 't is in orde gekomen". „Waar hebben jullie het over?" vroeg vader van Essen. „O, niets bijzonders. We hadden al enige tijd het idee, dat er wel eens moeilijkheden konden komen in het dorp. Dat willen we voorkomen. En daar hebben we vanavond voor ge zorgd". Er. begon iets door te dringen tot het meisje. Ze werd rood en beet haar broer toe; „Je hebt toch zeker geen gekke dingen uitgehaald?" „Zeur niet, meid. We hebben er juist voor gezoi'gd, dat er geen gekke dingen gaan gebeuren. Laat dat maar aan ons over".. Met een ruk schoof ze haar stoel achteruit. Ze bevochtigde haar lippen en toen ze overeind kwam, vroeg ze op woedende toon; „Hebben jullie Ka rei geslagen?" „Meid, maak je niet druk. Er is niks meer aan de hand. En wie is Karei?" Ze greep hem bij de schouders en siste hem toe: „Heb je hem geslagen? Kon je wel? Met zijn drieën? Wie heeft gezegd, dat je dat doen moest? Nou"? „En wie zegt, dat ik er last van heb, stuk verdriet? Heb ik jou soms wat ge vraagd? Ik ben zelf mans genoeg om mijn eigen boontjes te doppen, ver sta je? Daar heb ik jullie niet voor no- dig!" Ze draaide zich met een ruk om en liep naar de deur. Van Essen, die de woordenwisseling met stijgende ver wondering aangehoord had en er wei nig van begreep, riep haar toe; „Hó, wat is er eigenlijk aan de hand? Waar ga je heen?" „Ik ga kijken, of ik kan voorkomen, dat mijn lieve broers in de gevangenis terecht komen. Als jullie hem mishan deld hebben, dan.dan. Binnen vijf minuten had ze de Hoef- weg bereikt en terwijl ze door de bocht ging, zag ze de auto staan. In het ge opende portier zag ze hem zitten met de handen onder het hoofd. Ze liet haar fiets vallen en knielde bij hem neer. „Hebben ze je erg geslagen?" vroeg ze, eigenlijk overbodig. Ze trok zijn handen weg en schrok. „O, wat zie je er uit. Hij zuchtte diep en keek haar met zijn éne, niet dichtgeslagen oog aan. „Be dankt, Stien", fluisterde hij. „Je wilde toch zo graag, dat ik een pak slaag kreeg? Nou, ik heb het zoëven gehad". Ze snikte van ellende. „Ik wist er niets van, Karei. Toe, geloof me alsje blieft. Ik.ik meende dat niet, ik wist nergens van. O, Karei, wat ziet je oog er uit. Hij weerde haar af. „Laat me maar even zo zitten", antwoordde hij met een pijnlijke trek op zijn gezicht. „Over een kwartiertje of zo zal het wel beter gaan. Ze keek rond om zich naar haar tas je, maar bemerkte, dat ze het niet bij zich had. Ze was immers in paniek het huis uitgerend. „Heb je een zakdoek?" Hij zocht in zijn zak en overhandig de haar de zijne. Ze veegde zacht het bloed uit zijn gcz.icht. weg en streek hein zucht. over het lvaar. „Hoe gaat het nou?" vroeg zc medelijdend. „O, laaf; maar. Dat komt wel weer in orde. Je broers hebben harde knuis ten, zus. (Wordt vervolgd).

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 2