Agenda Burgemeester reikte Nieuw-Buinea-kruisen uit dtcr revalidate „H.G.K." houdt verloting Woonwagen verbrand Officiële opening Recreatieweg Is het schoolfeest nog wel populair? Brand in bungalowkamp Bejaardensociëteit Van de hooiwagen gevallen Eervolle uitnodiging O.L.M. maakte reisje naar Duitsland Burgerlijke Stand Zaterdag 15 juni 1963 No. 24 Jaargang 15 LTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,floltens Nieuwsblad" te Holten, Telefoon 051^83 - 231f Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f2.50. Iedere mm. meer f 0.10 Het afgelopen weekend heeft de burgemeester in de raadszaal ten gemeente- huize aan vijf dienstplichtigen uit onze gemeente het Nieuw-Guinea-kruis uit gereikt. Het werd een prettige en ongedwongen bijeenkomst, waarin als ver tegenwoordiger van de Minister van Defensie aanwezig was de garnizoens commandant van Deventer, overste E. B. G. Büermann. Het ereteken werd uitgereikt aan de dienstplichtig soldaat I. J. Bosschers, B 137, B. J. Markvoort, Burg. v. d. Borchstraat 13, J. Smit, Burg. v. d. Borchstraat 18 aan de dpi. sol daten J. van Avesaat, Aalpolsweg 14 en O. Wanrooij, thans te Amsterdam. De dpi. soldaat R. van Dieten, tijdelijk werkzaam te Den Haag, was wegens zijn arbeid verhinderd aanwezig te zijn. V.l.n.r.: Overste E. B. G. Büermann; B. J. Markvoort; I. J. Bosschers; J. v. Ave saat; O. Wanrooij; J. Smit; burgemeester Mr. W. H. Enklaar. Mr. Enklaar heeft de jongens, toen zij uit Nieuw-Guinea terug kwamen, zoveel mogelijk thuis opgezocht. Hij sprak er deze avond zijn vreugde over uit, dat allen behouden zijn teruggekeerd en dat er uit Holten niemand is gesneuveld. De burgemeester meende, dat velen zich af gevraagd zullen hebben, waarom we naar dat verre land zijn toegestuurd, ge zien het verloop van deze geschiedenis. Door jullie uitzending hebben wij als volk laten blijken, dat het ons ernst was met het gegeven woord. Achteraf zal moeten blijken, of de gang van zaken met Nieuw-Guinea het verstandigst is geweest, maar de uitzending van de Ne derlandse soldaten is, naar de burge meester meende, toch wel van groot be lang geweest voor het verdere verloop daarvan. De jongens zijn met een schat van er varingen teruggekeerd. Ze zijn kerel ge worden. Het is van bijzondere waarde voor hun vorming geweest, dat zij deze ervaring hebben opgedaan. Spreker was blij, dat er ook in Holten jongelui zijn geweest, die dit hebben willen verrichten. Temeer, daar zij ook voor het volk van Nieuw-Guinea iets hebben mogen doen. Het is niet gelopen zoals algemeen gehoopt werd, n.l. de verdediging van de zelfbeschikking, maar het Nederlandse volk heeft door Revalidatie is een modern begrip, dat U meer en meer in krant, radio en t.v. tegen komt. Of het nu om medischè of sociale revalidatie gaat. de belangstel ling in ons land groeit zienderogen. Toch is revalidatie geen toverwoord. In tegendeel: patiënten en helpers moeten er hard voor werken, lang en geduldig. Medische behandeling, met vaak een aantal chirurgische ingrepen en maan den-, soms jarenlang oef ener) met kunst ledematen of andere hulpmiddelen, komt er aan te pas. Sociale zorg van velerlei aard de kosten van opname de verzorging van het gezin het zoeken van passend werk na terugkeer het vervoer naai en van dat werk het deelnemen aan een zoveel mogelijk normaal maatschap pelijk leven vraagt meermalen een nog langere weg, waarop anderen met de dokters de begeleiders zijn. De A.V.O. komt men op die weg ook tegen. De vereniging, die al meer dan 35 jaar de belangen van de gehandicapten behartigt. In woord en daad! Door het pleiten voor betere sociale voorzienin gen en speciale regelingen; door het ver trekken van adviezen en financiële hulp; door het deelnemen aan financiering van vervoermiddelen en andere hulp middelen. (In 1962 werd aan 325 gehan dicapten door en via de A.V.O. hulp verleend, waarmede een bedrag van f 817.832.gemoeid was.) Revalidatie, medisch en sociaal, is geen toverwoord. Het is, voetje voor voetje, langs een smalle en lange weg het doel bereiken. Het doel: opnieuw of alsnog zelfstandig door het leven gaan, een plaats innemen in gezin, bedrijf en samenleving. Helpt dit doel bereiken voor uw ge handicapte medeburger, door hem te helpen zichzelf te helpen. U kunt dit door de A.V.O.-collecte de soldaten naar Nieuw-Guinea te zen den, zijn zelfrespect mogen behouden. Met een woord van gelukwens speld de de burgemeester de jongelui vervol gens het kruis op de borst en overhan digde hij hen de oorkonde van de minis ter en de baton om op het dagelijks tenue te dragen. Overste Büermann, die een lange staat van dienst in Indonesië en in het bijzonder in Nieuw-Guinea bezit, onder streepte, mede namens de Minister van Defensie, gaarne de woorden van de burgemeester, dat het Nederlandse volk karakter heeft getoond door voor de Pa poea's in het krijt te treden. Het is sléchts te hopen, dat Soekarno woord houdt en dit volk het zelfbeschikkings recht zal geven, waarvoor jullie gevoch ten hebt. Jullie moogt op deze onder scheiding trots zijn, aldus overste Büer mann, die de jongelui met een woord van gelukwens de hand drukte. Tijdens de gesprekken, die onder het aanbieden van een verversing werden gevoerd, bleek, dat allen bijzondere er varingen hebben opgedaan. Het vlieg tuig van Avesaat strandde in Athene, zodat hij in de gelegenheid werd gesteld de eeuwenoude Acropolis te bezichtigen en Smit moest in Tokio wachten op een ander vliegtuig en heeft zodoende een kijkje kunnen nemen in deze miljoenen stad. De overigen hadden weer andere ervaringen opgedaan. Zij bewaren ge lukkig goede herinneringen aan deze uitzending. voor sociale revalidatie met gulle hand te gedenken. Volgende week is deze collecte in onze gemeente. GEEFT WAT UW HART U INGEEFT! Met het doel: aankoop van een nieuwe piano houdt Holtens Gemengd Koor (HGK) een verloting. De lotenboekjes zijn inmiddels onder de leden verdeeld en verschillenden van hen 'boekten bij de verkoop reeds mooie successen. Voor één rijksdaalder heeft men 5 kansen om de hoofdprijs (een centrifuge) of één van de vele andere mooie prijzen te winnen. Zondagavond omstreeks 7 uur is de woonwagen van de koopman H. B., zon der vaste woonplaats ingeschreven in het centraal bevolkingsregister, op het woon wagenkamp door brand geheel verwoest. Slechts het geraamte van de wagen, een paar verwrongen ledikanten en de res ten van een televisietoestel bleven over. De wagen werd bewoond door man, vrouw en vier kinderen. De eigenaar van de wagen was bij het uitbreken van de brand niet aanwezig. Zijn echtgenote zou theewater op het gasstel gezet hebben en stond met een familielid te praten, toen een jongetje haar kwam waarschuwen, dat haar wa gen in brand stond. Toen zij de deur opende sloeg een steekvlam naar buiten, zodat aan blussen al niet meer te denken viel. De Holtense brandweer, telefonisch gewaarschuwd, was spoedig ter plaatse, maar kon van de als een fakkel branden de wagen niets meer redden. De leden van het getroffen gezin zijn bij andere kampbewoners ondergebracht. De wagen was verzekerd voor f 15.000,-. Omtrent de oorzaakvan de brand valt niets met j zekerheid te zeggen. ADMINISTRATIEF AMBTENAAR GEMEENTEWERKEN Tot administratief ambtenaar bij ge meentewerken in de rang van adjunct- commies is op arbeidsovereenkomst be noemd de heer W Leemans te Goor. PERSOONLIJKE ONMISBAARHEID Aan de dienstplichtige der lichting '63, G. J. Schuppert, Larenseweg 37, is een vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens persoonlijke onmisbaarheid. Holten De officiële opening; van de z.g;. Recreatieweg;, de vernieuwde auto weg- Holten-Nijverdal zal niet zoals eer der werd gemeld op 28 juni, maar op donderdag, 27 juni a.s. plaats vinden. De officiële opening zal worden ver richt door de echtgenote van de Commis saris der Koningin in deze provincie, mevr. M. A. Th. van der Schueren-Hel- rnich. Om half vier zal in hotel Dalzicht te j Nijverdal de officiële ontvangst plaats hebben, waarbij ook de Commissaris der Koningin Ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren aanwezig hoopt te zijn. Na een welkomstwoord van de burge- m eerste van Hellendoom mr. F. R- Grommel in, vindt ergens op de weg de openingsplechtigheid plaats, waarna in hotel „De Holterberg" een officiële ontvangst zal plaats hebben door het ge- meetebestuur van Holten. Holtens bur gervader, mr. W. H. Enklaar, zal hier een beschouwing geven over het ont staan en de ontwikkeling van deze prach tige weg. DE AANLEG De weg is onder de gemeente Hellen- doorn in tegenstelling tot het gedeelte onder Holten praktisch geheel gereed. De Noord-Nederlandse Wegenbouw Mij N.V. te Leeuwarden, die hier de aanne mer was, heeft op een klein stukje na, het bestaande tracé kunnen volgen en had het dus wat gemakkelijker dan de N.V. te Siepe te Zwollekerspel, die ge deeltelijk een geheel nieuw weglichaam heeft moeten maken en die o.m. langs de Molenbelterweg riolering en een trot toir moet aanleggen. Momenteel is men bezig met het aanbrengen van de z,g, toplaag en daarna volgt nog de z.g. dich tingslaag of slijtlaag. Men moet waardering hebben voor de vlotheid waarmede het werk verloopt en voor de wijze waarop met de belangen van de hotelhouders en van de overige bewoners van de Holterberg zoveel mo gelijk rekening is gehouden. IN GEBREKE Ten opzichte van de af weg naar de Sparrenweg en naar de Enkweg is de N.V. te Siepe echter ernstig in gebreke gebleven. Vanaf de openstelling van de weg heeft een stroom voertuigen zich voor een klein gedeelte door kuilen en gaten van de hoofdweg naar de Sparren- weg moeten begeven, op een wijze die materiaalbreuk niet denkbeeldig maak te. Deze toestand duurt nog voort, ter wijl met geringe moeite een verbetering te verkrijgen is, indien hier een hoeveel heid zand gestort wordt, dat toch voor de bestrating benodigd zal zijn, en enige ijzeren rijplaten worden aangebracht Wij hopen, dat men alsnog spoedig hier in een voorziening zal treffen. De schoolfeestcommissie der o.l. dorps school heeft zich beraden over de vraag of er dit jaar weer een schoolfeest moet worden gehouden. Vroeger was het jaarlijks schoolfeest een zeer belangrijke gebeurtenis in het kinderleven, waarover dagenlang werd gesproken. Er is echter naderhand heel wat veranderd. De schoolreizen zijn in trek gekomen en praktisch nemen bijna alle .schoolkinderen daaraan deel. Ze worden door de jeugd vee! meer gewaar deerd dan het schoolfeest. Daar 'komt bij, dat de belangstelling van de zijde der ouders voor de spelletjes op het feestter rein de laatste jaren belangrijk is ge daald. De optocht is werkelijk iets moois, maar de ouders zijn er drukker mee dan de kinderen. De financiering door middel van de schoolfeestcollecte geeft geen moeilijkheden, maar van de benodigde f 1200 - wordt f 550,- besteed aan cadeau tjes; dat is voor 340 leerlingen gemid deld f 1,50 per kind. Men kan er moei lijk iets voor kopen waar de kinderen in deze tijd echt blij mee zijn. Van de zijde der leerkrachten is bij deze bespreking opgemerkt, dat de onrust in school de laatste jaren toeneemt. Er wordt schoolmelk rondgedeeld, de school arts, de schooltandarts en de schooltes- ters komen. Er wordt verkeersexamen afgenomen. De schoolsportdag is er en ce lesrooster vermeldt thans schoolzwem men. Naast de school is er dé gymnastiek Bato" judo, padvinderij, muziekles, zaterdagmorgen naaischool, zondags school, wandelclub, kerkelijke jongens- en meisjesclubs, plattelandsbibliotheek, voetbal en televisie en in de zomer voor al niet te vergeten het zwembad. Dan zijn er drie schoolreizen, waaronder één van drie dagen, feest op Koninginnedag, schoolfeest en Sinterklaasfeest. Daarbij komt nog, dat enkele gezinnen vakantie vragen buiten de zomervakantie, die al 5 weken duurt. Door al deze gebeurtenissen treden er Zaterdagmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een begin van bosbrand op het zomerhuisjesterrein op de Bor- keld. In het bungalowpark „Mooi Hol ten" was door onbekende oorzaak in een stuk heide brand ontstaan. Een paar passerende schilders uit Apeldoorn za gen het gevaar voor de omgeving en had den de tegenwoordigheid van geest om met een tuinslang van één der huisjes het vuur te bestrijden, zodat zich dit niet kon uitbreiden en slechts een oppervlak te van veertig vierkante meter verloren ging. De Holtense brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, behoefde niet op te treden. Door het kordaat op treden van de schilders bleven het na tuurschoon en de belendende huisjes ge spaard. De aandacht van de bejaarden wordt erop gevestigd, dat cr op dinsdag 18 juni a.s. namiddags 2.30 uur weer bejaarden- sociëteit zal worden gehouden in het ge bouw „Irene". Zoals altijd zijn alle be jaarden van harte welkom. voortdurend spanningen op, waardoor de aandacht van het leren in school wordt afgeleid. In verband hiermede vraagt de school feestcommissie zich af, of het niet ver standiger is om voortaan alleen nog een schoolfeest te houden wanneer er een bijzondere aanleiding toe is en dus niet regelmatig ieder jaar. In 1964 zal het b.v. tien jaar geleden zijn, dat de nieuwe dorpsschool werd geopend .Gedacht wordt aan de dergelijk lustrum. Om de opinie van de ouders te verne men heeft de schoolfeestcommissie zich tot hen gewend met het verzoek omgaan de mede te delen of zij het op prijs stel len, dat dit jaar een schoolfeest wordt ge houden, dan wel of zij zulks niet nodig vinden. Van hun oordeel zal het, naar wij aannemen, afhangen of de dorpsschool- jeugd dit jaar feest zal gaan vieren of niet. Maandag tegen de avond is de 58-jari ge ongehuwde landbouwer, de heer H. Schippers, Neerdorp 105, bij het binnen halen van de hooioogst van de hooiwa gen gevallen, waardoor hij inwendig let sel heeft opgelopen. Dr. Rietdijk, die de eerste hulp verleende heeft de patiënt met de Holtense ziekenauto naar het St. Geertruidenziekenhuis te Deventer doen vervoeren, waar röntgenfoto's hebben uit gewezen dat de opgelopen kwetsuren niet van ernstige aard waren. De toe stand van de patiënt is vooruitgaande. f „Bergruiter" Henk Vruwink zal met het paard „Still Better" op uitnodiging deelnemen aan de landen-equipe-wed- strijden voor landelijke ruiters op het grote internationale concours-hippique ,,'CJH.I," te Enschede. De wedstrijden voor landelijke ruiters worden gehouden op vrijdag 21 en zaterdag 22 juni. Voor deelname zijn verder nog uitgenodigd: Gerda Roerink (Lonneker), C. Duursema (Noord-Oost-Polde*--* en W. ter Meulen 'Groenlo). Leden van de O.L.M., vergezeld van hun dames, maakten dezer dagen een reisje naar Duitsland, met als doel Sau- erland. Na 's morgens omstreeks 6 uur te zijn vertrokken, ging men bij Win terswijk de grens over, waarna gereden werd tot Haltern. Hier werd bij de Stouwsee de eerste koffie gebruikt. Vervolgens ging het naar Heinrichten- burg, waar men de stuwen bezichtigde. Hier moeten de rijnaken een verschil van pl.m. 20 meter in de waterstand overbruggen. Na een bezoek aan het standbeeld van keizer Willem I (anno 1871) te hebben gebracht, werd de mid dagpauze gehouden in Lethmate. Na de middag volgde een bezoek aan de druipsteengrotten. De foto's hier ge nomen zijn prachtig gelukt, zodat een ieder die mee is geweest wordt aange raden ze vóór 1 juli bij café Kalfsterman Zaterdag 15 juni: Landelijke Rijvereni- ging „Bergruiters" naar Streekconcours te Enter. Zaterdag 15 juni: Nationale Holter- bergmars van de W.S.V. „De Trek kers". Zaterdag 15 juni: 1.30-6 uur. Inlevering vakantiebonnen en registratiekaar- ten bouw- en nevenbedrijven bij P. F. v. Doorn, H. J. Wansinkstraat 10. Zaterdag 15 juni, 8 uur: „Trekkers"-bal in „Amicitia" (zie adv.). Zondag 16 juni. 7-30 uur: Film in „Irene" (zie adv.). Maandag 17 tot en met zaterdag 22 juni: Winkel Fa. H. Stokkers, Oranjestraat, wegens vakantie gesloten (zie adv.). Dinsdag 18 juni, 2.30 uur: Bejaarden-so ciëteit in „Irene". Woensdag 19 juni, 11 uur: Grasverkoop in Hotel Holterman (zie adv.). Vrijdag 21 juni: Coöperatie Holten en- Dijkerhoek de gehele dag gesloten (zie adv.). Zondag 23 juni, 2 uur: Oriënteringsrit voor auto's, motoren en brommers van de MAC „De Holterberg". Zaterdag 29 juni: HMV naar Nationaal Federatief Muziekconcours te Neede. Dinsdag 2 en woensdag 3 juli: School- en Volksfeest in Dijkerhoek. Zondag 7 t.m. 21 juli: Inzameling vaste bijdragen en losse giften voor Holtens Studiefonds voor Papoea-jongeren. Ned. Herv. Kerk: Holten: 8.30 en 10 uur ds Addink. Om 10 uur Jongerendienst- in „Irene", Ex tra collecte voor de Inwendige Zen ding. De gewone Diaconie-collecte is bestemd voor de Kinderbescherming. Dijkerhoek: 9.30 uur ds Broeijer. Ex tra collecte voor Inwendige Zending. De gewone Diaconie-collecte is be stemd voor de Kinderbescherming. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer bestemd voor de Diaconie. Bij de uitgang coilectfe voor „Eigen Kerkbouw". R-K. Kerk te Rijssen: 7 uur en 8-30 uur Mis; 10 uur Hoog mis. R.K. Kerk Nieuw-Heeten: 7.30 uur Mis, 10 uur Hoogmis. Geboren: Inge Heieen, dv F. M. Mees ter en T. H. Nijiand. Waardenborch- straat 10. Ondertrouwd: J. G. P- Muller. 24 jaar. Holten en J. Nijen Twilhaar, 25 jr., Vrie zen veen. J. ten Velde, 23 jr., Arnhem en J H. Dolman, 23 jr., Holten. Gehuwd: L. H. Rensen, 21 jr. en H. Podt, 19 jr., beiden te Holten. BEVOLKING: Ingekomen: M. van de Ridder en ge zin van Deventer naar Holterberg 16a. A. Jansen van Bathmen naar Beuseberg 149. E. Westerhof van Warnsveld naar Markepad 1. Vertrokken: W. Dikkers van Dorps straat 18 naar Zwitserland. F. van der Eist van Holterberg 26 naar Harmeien (U.). Gevonden: Portemonnaie met inhoud; grijs wollen damesvest; beige wollen da- mesvést; zwempak; broodzak met inhoud; Agfa-fototoestel in etui; zwembroekje. Verloren: Blauwe zwembroek en gele handdoek; kentekenplaat RH-56-57; baby pop; damesvest (donker grijs); zwem- kaart; dubbele rijwieltassen, inhoudende gereedschap enz. Komen aanlopen: Belgische herder, reu. even te bezichtigen, waar ze ook besteld kunnen worden. Na de bus weer opgezocht te hebben, reed men door prachtige berggedeelten naar Altena, waar gelegenheid werd ge geven tot winkelen. Van hieruit ging de reis huiswaarts. Na in Münster nog even gerust te hebben, keerde men via Gro- nau weer in het eigen Twente terug. Het was bij twaalven, toen de bus in Holten arriveerde en men terug kon zien op een goed geslaagde en wat het weer betreft, prachtige dag. GESLAAGD Aan de Avondnijverheidsschool te Rijs sen slaagde voor het diploma „autogeen lassen": W. Kruik. Het diploma „elek trisch lassen" werd behaald door J. A. 1 Beldman en F. J. Haan. GEDIPLOMEERDE KAASMAKERS -* Te Zwolle zijn donderdag voor het FNZ-diploma „Kaasmaker" geslaagd de heren H. Mekenkamp en R. Reinink. Beiden zijn werkzaam op de Coöp. Fa briek van Melkprodukten „De Vrijheid".

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 1