liit Huilens historie Erhard opvolger van Adenauer ëN DIT BLRD Onverstoord werkten de boeren verder Gcsde start van bejaardensodeteit Geem buitenfeest op Oranjedag Jaarvergadering schaakclub Vrije Boerenpartij rekent on drie zetels Openbare kennisgeving Buitenkansje werknemers Ter Horst Co. Aanrijding op de Markeloseweg Filmavond van de hengelvereniging Mond- en klauwzeer breidt zich uit Bedrijfsverzorging ^rBABYDERM Zaterdag 27 april 1963 HOLT ENS NIEUWS 151, A pagina D Ondanks zeventien jaar bezetting De burgers van Holten, die ook recht hadden op een aandeel in de marke- gronden, zagen zich benadeeld door de boeren en de bezetters. De oude Schol was de aanvoerder van de boeren en Wolter op den Waardenburg de man van de Holtenaren. De boeren en de Russen eigenden zich in 1813 de beste stukken weiland toe en Wolter op den Waardenborg liet verzamelen blazen. Op een mooie dinsdagmorgen in de maand augustus rukten de Holtenaren in gesloten kolonne op. Wolter had dat van de Fransen afgekeken en zo trok Holten ten strijde. De oude Schol stond in Broeklanden als wijlen vader Jacob temidden zijner kudden. Het was mooi weer en de boé- ren lieten vrijelijk hun koeien en gan zen grazen en zij maaiden het beste gras uit het Broekland. Boerenjongens van een jaar of twaalf visten in de waterleidingen en vingen mooie zood- jes vis. Wolter van den Waardenborg com mandeerde: Val aan! De hier en daar verspreid werkende boeren en daghuur ders zetten het op een lopen en riepen: Help, help! De eerste slagen kwamen hard aan, maar toen de oude boeren leider, de oude Schol, bevel gaf om de straatgasten op de mestgreep te nemen, werd het anders. De boeren kwamen in het offensief en de vissende jongens riepen: Hoera! Met vreselijk geschreeuw en verwen singen over en weer golfden de mannen door de Broekgronden. Inmiddels was Huzaren Willem naar Deventer gegaloppeerd om verslag uit te brengen over de slag, die woedde in het Holterbroek tussen de boeren en de burgers van Holten. De markerichter G. W. Jacobson G.Jzn. spoedde zich naar Holten en dreigde de oude Schol dood te schieten, als het rumoer niet ophield. De oude Schol bulderde, dat hij de door de boeren van Holten en Holterbroek aangewezen leider was en niemand an ders en wanneer de heer Jacobson veel praats had, hij \Vel wat voor de horens kon krijgen. Wolter van den Waardenborg trok zich terug, want een bode van de schout kwam haastig aanlopen en vertelde, dat er wapenstilstand was gesloten. De Fransen waren verslagen en de geal lieerde legers hadden overwonnen. Dit was nog niet waar en de prefect stuur de een boodschap, dat men zich kalm moest houden, anders zouden de Fran sen de boeren in de Beuzeberg en in het Broek en in Espelo om de vierde man ophangen. De schout van Holten trakteerde zo goed mogelijk de markerichter, maar er was iri Holten niet veel meer te krijgen. Met dé boeren was dat anders. De oude Schol verzamelde de boeren op een den- nenbeld en hij dronk met zijn volk van eigen gebrouwen bier en uit volle borst zongen zij het schone lied: „Als straks het uur der vrijheid slaat!" De boeren en de burgers plukten de markegronden ter dege. Laat in de herfst, op 30 november, raakte Wolter van den Waardenborg uit zijn gewone doen. Toen waren de Fransen weg en de Russen weg en de oude Schol kwam met zijn boeren naar Holten om het heugelijk feit te vieren, dat de Prins van Oranje weer in het land was. Te Holten zaten echter ook patriotten en die spraken als wijlen Janoom, dat alles moest blijven zoals het was, be halve dat de marke verdeeld moest wor den. De Beestenkop was hun aanvoer der. Deze wilde onder geen beding een feest hebben omdat de prins er weel was. De Beestenkop had goed geboerd onder het Franse bewind. Alles moest nu maar blijven zoals het was. Zeven tien jaar lang hadden de Fransen de toon aangegeven en dat moest nu zo maar blijven. De meeste patriotten zaten naar de kant van Heeten en dus te ver van het dorp om invloed uit te oefenen op het gebeuren in Holten. Wolter van den Waardenborg voelde zich werkelijk bevrijd. Hij wilde dat men eenparig de handen ineen zou slaan met de oude Schol, maar deze was achterdochtig en riep de Broekboeren toe: „Jongs, hoalt um in de gaten!" De vrede was er nu werkelijk. Acht dagen lang vierden de Holtenaren feest en toen dat feest was afgelopen, kwam de kater. Pas toen zagen zij, hoe arm zij waren en hoe uitgezogen en bestolen door de Fransen. De Beestenkop riep: „Nu heb je wat! Nu ben je vrij!" Meteen gooide hij een hand vol assignaten in het vuur. Waar deloze vodden waren het. De marke was in vier jaar niet bij elkaar geweest, maar op 21 september 1815 brandde het er weer op. Het Espe- lerbroek had in de laatste jaren van de bezetting nog al aanstoot geleden. Er was veel harde turf gemaakt en er was op zeer ordeloze wijze turf gebaggerd. Die van Holten en van Espelo hadden om het hardst gebaggerd. De Beesten kop, die met elf man had gewerkt, had men finaal uit het veen geslagen. De Espeloërs hadden zich dapper geweerd, maar de Holtenaren waren de overwin naars geworden en nu besloot de marke, dat er in het Espelose Broek niet meer gemodderd mocht worden op een boete van zeven gulden. De boeren in het Holter broek staken schadden en de nieuwe markerichter, Mr. B. J. Kronenberg, verordonneerde, dat zulks verboden moest worden. De jonge Schol, die nu aanvoerder van de boeren was, omdat de oude Schol heel oud en rheumatiekig was, verklaarde, dat de grond van de boeren was; dat hadden de Fransen indertijd zelf ge zegd, en de boeren ploegden voort, doch nu bij lichte maan. Men zal vragen, wat de markepolitie deed. Och, die kreeg bij nacht en ontij een voer schadden voor de deur en de marke veld wachters moesten overal zijn en de marke Plolten was groot. Waren zij in het Espeier broek, dan staken die van het Holter broek hun schadden en waren zij in het Holter broek, dan mod derden die van Espelo naar hartelust. In de jaren twintig kwam er te Hol ten groot nieuws. Er waren plannen voor een nieuwe straatweg van Deven ter naar de grens. Die plannen waren niet nieuw, want Napoleon had ze laten ontwerpen. Men was nu te Deventer begonnen en dit gaf werk en brood ook in Holten. Ieder, die een paard had, kon geld verdienen en vele armen konden tijdelijk worden afgeschreven. Men liet de oude wegen liggen en trok rechtlijni ge straten. Behalve in Bathmen; dat bleef bezijden de grote weg liggen, om dat men bang was voor schooiers. VAN COEVERDEN. In gebouw „Irene" werd dinsdagmiddag de eerste bijeenkomst gehouden met een aantal Holtense bejaarden. Plm. 40 bejaarden hadden gevolg ge geven aan de uitnodiging van de zeven Holtense vrouwenverenigingen om deze eerste bijeenkomst bij te wonen en zij werden door mevr. C. P. K. Enklaar-van Andel hartelijk welkom geheten. Ook sprak mevr. Enklaar een hartelijk wel komstwoord tot burgemeester mr. W. H- Enklaar, enkele afgevaardigden en een aantal genodigden. Een kwartet bestaan de uit de dames R. Schipper-Schuppert, H. Kevelam-Paalman, J. Schuppert- Stukker en M. Bulsink-Bakker zong hier na aan het orgel begeleid door mevr. H. J. Bal-Keiler een drietal liedjes die bij de bejaarden herinneringen opriepen uit de tijd dat ze nog in de schoolbank zaten. Door mevr. A. Wansink-v. d. Brink werd de film „Holten, hoe 't' reilt en zeilt" vertoond die 12 jaar geleden werd opgenomen. Van deze rolprent werd buitengewoon genoten en ook beleefden de bejaarden genodigden veel plezier aan het optreden van het dames kwartet in de muzikale komedie „Zilver draden tussen 't goud". Verschillende bejaarden verklaarden in jaren niet zo te hebben gelachen. Tussen de bekijven door werd achtereenvolgens het woord gevoerd door Er zullen dit jaar ter gelegenheid van Koninginnedag geen feestelijkheden in de openlucht plaats vinden. Wel brengen der traditie getrouw de leerlingen van de beide dorpsscholen 's morgens om 9 uur onze burgemeester, als vertegenwoordiger van H.M. de Ko ningin, een aubade voor het gemeente huis. De schooljeugd gaat dan naar de beide daarvoor gebruikelijke zalen „Amicitia" en „Irene", om van een filmprogramma e.d.te genieten en ontvangt een trakta tie. 's Avonds organiseren de beide oi'anje- verenigingen een feestelijke samenkomst. In Amicitia" zal de bekende goocheiaar Herbe Maison voor de Holtense Oranje vereniging optreden, met na afloop bal, en in „Irene" geeft de toneelclub COC een toneelvoorstelling met het blijspel in drie bedrijvien: „'Romance rond artikel 17" voor de Chr. Oranjevereniging. Beide voorstellingen zijn voor leden, zowel als voor niet-leden, tegen betaling toegan kelijk. Dé schaakclub „De Pioniers" hield don derdagavond in hotel Holterman haar jaarvergadering onder leiding van de se cretaris, de heer P. M. van Walraven, aangezien de voorzitter, -de heer F. J. Hol, door ziekte verhinderd was aanwe zig te zijn. Na een welkomstwoord bracht de heer Van Walraven het jaarverslag uit, waar in hij constateerde, dat de club een gun stig jaar achter de rug heeft, waarin de spelkwaliteit aanzienlijk verbeterd is en van een trouwe opkomst der 22 leden ge sproken kan worden. Waarschijnlijk zal het eerste tiental een derde of vierde plaats in de derde afdeling van de bondscompetitie van de TSB bezetten de uitslag is nog niet volledig bekend hetgeen een stijging bij het vorige seizoen betekent. Uit het verslag van' de wedstrijdleider, de heer F. J. Hol, kwam het volgende eindresultaat der onderlinge wintercom petitie 1962/'63 naar voren: 1 P. M. van Walraven 11 uit 13, F. J. Hol 15-19, W. D. Koopman 13-18, H. J. IIol-Groothoff 10^-18, J. Broere 7 uit 12, H. Roelofs 8 uit 14, G. J. Hoeve 8y, uit 18, H. H. J. Stukker 4^-3, H. D. Grobben 7y-15, A. J. C. Brands 6-15, G. A. Brands 5^-12, A. M. Mudde 6-12, F. Groenewoudt 4-8, J. Steenbergen 7-17, G. W. Knapen 4-13, G. J. Krom dijk 4y-14, A. H. v. d. Bosch 3K-H. J- Klaassens 1-5, G. v. d. Hurk 2y-8, H. Stukker 1-9. Uit het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer J. Steenbergen, bleek, dat er een batig saldo was, zodat het geleende geld voor de drie resteren de klokken kon worden afgelost. De heren J. Broere en G. J. Krom dijk hadden de administratie keurig in orde bevonden, zodat de penningmeester de charge werd verleend, terwijl in de plaats van laatstgenoemde in de nieuwe kascommissie werd gekozen de heer A. de Vries. De heer F. J- Hol werd met algemene stemmen herkozen als voorzitter en daar na werd in principe besloten de volgende competitie weer volgens het systeem Kei zer te spelen. Een geanimeerde gong-schaakwedstrijd aan het slot van de bijeenkomst werd ge wonnen door de heer J. Broere. VOOR „SIMAVI" De voor „Simavi" gehouden collecte heeft f 195,57 opgebracht. burgemeester Enklaar, ds. C. C. Addink en ds. R. A. Hoogkamp. Allen brachten zei dank aan de vrou wenverenigingen die het initiatièf namen tot het oprichten van de Bejaardensoc-ie- teit die in een behoefte voorziet en ze wensten de nieuwe loot van de vereni gingsboom het beste voor de toekomst. De grote dank van de bejaarden werd vertolkt door de heren W. Sprokkereef en A. de Vies. Al met al een buitengewoon geslaagde proef die hier was men het luna- niem over eens herhaald moet worden. De volgende bijeenkomst zal worden gehouden op dinsdag 22 mei. In Dorpshotel „Holterman" heeft don derdagavond vrije bóeren-leider H. Koe koek uit Bennekom, voorzitter van de Vereniging voor Bedrijfsvrijheid in de Landbouw (BVL) en hoofdredacteur van De Vrije Boer", voor pl.m. 100 belang stellenden uit Holten en omliggende plaatsen verklaard bij de op 15 mei a-s. te houden verkiezingen voor de Tweede Kamer te rekenen op drie zetels voor de Boerenpartij. Wanneer dit gebeurt, zul len er ook drie BOEREN in het parle ment zitting krijgen. Momenteel -wordt het agrarisch volksdeel (dat 12 pet. van de stemmen uitmaakt) in de 150 leden tellende Kamer vertegenwoordigd door twee heren, die mogelijk wel boer ge weest zijn, maar die nu volbloed ambte naar zijn en die er op uit zijn om de boe renstand naar dc- afgrond te helpen. Van deze heren, die verklaren, dat in de toekomst alleen een boterham ver diend kan worden op bedrijven van 15 a 20 hectare, heeft de boerenstand niets te verwachten. Zij hebben ongelijk. Een veel kleiner bedrijf kan zeker winstgevend zijn, maar dan zal men de boer vrij moeten laten. De geleide economie staat alles in de weg. De vaste lasten lopen steeds maar op en de prijzen blijven op hetzelfde peil of zakken. De heer Koekoek schonk verder zeer •uitvoerig aandacht aan het drama in Hollandscheveld, waarmee Nederland in heel de' wereld een heel slechte beurt heeft gemaakt. Na de pauze werd druk gebruik ge maakt van de gelegenheid om vragen te stellen. Aan het begin van de vergadering maakte de heer Averesch, voorzitter van het rayon Rijssen van de BVL, bekend, dat de vrije boeren uit Holten, Rijssen, Notter en Zuna f 1567,- hadden geschon ken voor hun gedupeerde collega's in Hollandscheveld. NAAR DE HOGERE -fc BOSBOUWSCHOOL Onze plaatsgenoot, de heer Eric Vin cent, slaagde te Arnhem voor het toela tingsexamen van de hogere bosbouw- en cultuurtechnisch school van de Ned. Hei de Mij. aldaar. Burgemeester en wethouders van Hol ten maken bekend dat de raadsbesluiten: 1. d.d. 28 december 1961, nr 3266, goed gekeurd door gedeputeerde staten de zer provincie bij besluit van 6 maart 1963, nr 49727, 3e afdeling, tot het onttrekken aan het openbaar verkeer van een westelijk gedeelte van de Tromopsweg (weg nr. 56 van de wegenlegger) en de Veneklasweg (weg nr 57 van de wegenlegger) 2. d.d. 27 december 1962, nr 3248, goed gekeurd door gedeputeerde staten de zer provincie bij besluit van 5 april 1963, nr49725, 3e afdeling, tot het ont trekken aan het openbaar verkeer van een (zuid-oostelijk gedeelte van de Tromopsweg (weg nr 5'.' van de wegenlegger) en de Veneklaasweg 3. d.d. 27 december 1962, nr 3249, goedgekeurd door gedeputeerde sta ten dezer provincie bij besluit van 5 1963, nr. 49725, 3e afdeling, tot 't ont- het onttrekken aan het openbaar ver keer van een gedeelte van de Essen- steeg (weg nr 73 van de wegenleg ger) 4. d.d. 29 januari 1963, nr 299, goedge keurd door gedeputeerde staten dezer provincie, bij besluit van 5 april 1963, nr. 52114, 3e afdeling, tot het ont trekken aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Meermansweg weg nr 156 van de wegenlegger), vanaf 29 april 1963, gedurende veertien dagen ter gemeente-secretarie voor een ieder tér inzage liggen. ARBEIDSONGEVAL De heer Joh. Nekkers, ploegbaas bij de Nederlandsche Spoorwegen, is in de nacht van zondag op maandag tijdens werkzaamheden bij Wierden van een wagon gevallen. Hij brak hierbij enkele ribben en in het St. Jozef-ziekenhuis te Deventer constateerde men tevens nog een scheurtje in het linker schouderblad. Voor de Kon. Jute spinnerij- en weve rij ter Horst en Co te Rijssen en Holten is 1962 een gunstig jaar geweest. In vel band hiermede is besloten aan de werk nemers, die allemaal aan dit gunstig re sultaat hebben medegewerkt een winstdeling van 3'7c uit te keren. Donderdgmiddag had op de Markelose weg bij de ingang van het woonwagen kamp een aanrijding plaats tussen een personenauto en een bestelautb, waar door de bestuurder van de personenauto, dokter J. W. K. uit Markelo, gewond werd en nogal wat materiële schade ont stond. De bestuurder van de bestelauto, J. M. J„ wilde, komende uit de richting Mar kelo, het kamp oprijden en sorteerde voor. Dokter K„ die achter hem reed, meende links te kunnen passeren, maar juist toen hij met zijn auto naast de be stelauto was, sloeg de bestuurder met zijn wagen ook linksaf, zodat een botsing onvermijdelijk was. Door scherp naar links uit te wijken botste hij op een langs de weg liggende boom, waardoor zijn auto zwaar beschadigd werd. Een passe rende collega heeft dokter K. ter plaatse verbonden. De Hengelvereniging „De Rietvoorn" organiseerde dinsdagavond in het ge bouw Irene een filmavond. Bij herhaling was er door de leden bij het bestuur op aangedrongen eens een gezellig samen zijn of filmavond te houden waarop ook de vrouwen en verloofden aanwezig kon den zijn, verklaarde de 2e voorzitter de heer G. L. Scholten. Nu het dan zover was, vond hij het wel teleurstellend, dat lang niet alle honderd leden aan de op roep gehoor gegeven hadden. De voorzit ter, de heer H. Hilvering was door dienst plotseling verhinderd aanwezig to zijn en daarom was het zijn taak deze avond van de visclub te openen. I-Iij deed een beroep op de dames om hun mannen door de vingers te zien als zij er 's morgens eens erg vroeg op uit gaan om een visje te verschalken. Men hoopt deze zomer een dag naar de Vin- keveense plassen te trekken, die een ideaal en zeer gevarieerd viswater vor men, want hier mag men vissen zoals men het zelf graag wil, op snoek of mét meer dan één hengel, uit de boot of van af de vaste wal. Hij wekte de aanwezige leden op de binnenkort te houden jaarvergadering te bezoeken. Na deze woorden doofden de lichten en werd een filmprogramma gebracht, waarvan de Duitse film „Ramona" de hoofdschotel vormde. Daaraan ging een journaal en de prachtige kleurenfilm „Tocht naar het dak van de wereld" vooraf, die de toeschouwers via Egypte en Pakistan naar het Himalaijagebergte voerde. i In de pauze werd getracteerd op koffie en gebak. Na de eerste sporadische gevallen in het begin van de maand breidt het mond en klauwzeer onder de varkens zich ook in deze gemeente snel uit. De laatste da gen werden vijf nieuwe gevallen gemeld bij de veehouders J. Rensen, D 57, J. Bekkernens, Holterbroek 49, A. Weg- stapel D 60, J. Koopman D 72 en TI. Blankena D 91. Er moesten 130 varkens worden geslacht en afgevoerde Naar alle waarschijnlijkheid zal de Be drijfsverzorging in onze gemeente, die nu reeds vijftig donateurs telt, medio mei kunnen starten. Nadere berichten hier over hopen wij volgende week te kun nen vermelden. Voor het ter» PIQ0Ö5». Baby-huidje 159 stemmen vóór - 47 tegen Dr Konrad Adenauer Begin oktober stemming in Bondsdag Adenauer: „Ik ben bereid met Erhard samen te werken en ik zal aan hem doorgeven al de ervaringen en lessen van de afgelopen veertien jaar, in het belang van het Duitse volk". Erhard: „Laat wat ons gescheiden heeft gehouden vanaf deze dag verleden tijd zijn." Aanvankelijk lag het in Adenauers bedoeling dr. Gerhard Schroder, minister van buitenlandse zaken van de bondsrepubliek, voor de a.s. vakature van bondskanselier te bestemmen, doch tenslotte ging de grijze staatsman akkoord met Erhards verkiezing om in oktober a.s. zijn plaats in te nemen. Prof. Ludwig Erhard Dr Gerhard Schroder

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 5