ïensien Coöp. Boerenleenbank „Holten" heeft in 1382 goed geboerd O.LfL-sches! - voordat ze klaar is - al te klein Agenda Spaarsaldo thans meer dan twaalf miljoen Kredietaanvragen met half miljoen gestegen Opheffing gesloten verklaring van wegen wegens opdooi Stemmen hij volmacht Laatste herinnering betaling abonnementsgeld Extra woningtoewijzing Medische dienst Zaterdag 23 maart 1963 No. 12 Jaargang 15 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting }floltens Nieuwsblad" te Holten, Telefoon 05^83 - 23) Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f 2.50. Iedere mm. meer 0.10 In Dorpshotel „Hol terman" werd maandagavond de jaarlijkse ledenver gadering gehouden van de Coöp. Boe renleenbank „Holten" (Raiffeisenbank) onder voorzitterschap van de heer J. H. Sprokkereef, die, nadat hij namens 't bestuur en de raad van toezicht een kort woord van welkom had gesproken, waarbij hij zich in het bijzonder richt te tot de heer H. Smale (een der oud ste leden) tot de heer G. W. Reilink, oud-lid van de R. v. T. en tot de secre taris de heer G. J. Rietberg, in zijn openingswoord vrij uitvoerig stilstond bij de verschillende belangrijke dingen op landbouw-economisch en financieel terrein. NIEUWE ONTWIKKELING VRAAGT GROTE INVESTERINGEN De boerenleenbanken aangesloten bij de Coöp. Centrale Raiffeissen Bank te Utrecht kunnen wat de resultaten over OFFICIËLE PUBLICATIES Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter openbare kennis, dat zij hebben bepaald, dat met ingang van za terdag 23 maart a.s. de bij hun besluit d.d. 5 maart 1963, in verband met de op- dooi, getroffen maatregel .tot afsluiting van wegen, wordt opgeheven. Holten, 21 maart 1963. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. VERKIEZING VAN DE LEDEN DER TWEEDE KAMER 1 De burgemeester van Holten brengt ter openbare kennis, dat ter secretarie de zer gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn de formulieren voor de verzoek schriften om bij de a.s. verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bij volmacht te stem men. 2 Het verzoekschrift moet uiterlijk op 1 mei 1963 door de kiezer worden inge diend bij burgemeester en wethouders der gemeente in welker kiezersregis- ter hij op de dag der kandidaatstelling is opgenomen. 3 Bij het verzoekschrift moet een ver klaring van de 'gemachtigde worden overgelegd, dat deze bereid is als zo danig op te treden. 4 Hij, die zich bereid heeft verklaard als gemachtigde op te treden, moet op de dag van de kandidaatstellnig zijn opge nomen in het kiezersregister, waarin de naam van de verzoeker voorkomt, en bevoegd zijn tot het deelnemen aan de zelfde verkiezing. •5 Een kiezer mag niet meer dan twee aanwijzingen als gemachtigde aanne men. 6 De volmachtgever is niet bevoegd de volmacht in te trékken of in persoon aan de stemming deel te nemen. Holten, 20 maart 1963. De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. Gedeeltelijke afsluiting Molen- belterweg en omlegging verkeer. Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter algemene kennis, dat de Molenbelterweg vanaf de Burgemeester van der Borchstraat (oprit naar de Hol- terberg) tot de Koninginnelaan in ver band met vernieuwingswerkzaamheden tot een nader te bepalen datum voor alle verkeer gesloten zal zijn. Al het verkeer van en naar de Holter- berg zal gedurende deze periode geleid worden via de Koninginnelaan, waar door het éénrichtingsverkeer tijdelijk komt te vervallen. Holten, 18 maart 1963. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Uitloting obligatielening 1952. groot 60.000, Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter openbare kennis, dat in een op 26 maart a.s. te 2 uur te houden openbare vergadering van hun college zullen worden uitgeloot twee obligaties van de per 1 mei 1952 gesloten obligatie lening, groot 60.000. Holten, 23 maart 1963. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. .T. LANGENBARG, secretaris. het afgelopen jaar betreft tevreden zijn en de terugslag waarvoor gevreesd werd is niet gekomen. Het tempo van de economische groei -is veel geleidelij ker geworden, de winsten van de onder nemingen hebben een flinke daling on dergaan en de spanningen op de ar beidsmarkt verminderen slechts lang zaam. Van groot belang is in hoeverre in de naaste en verdere toekomst het peil van de investeringen gehandhaafd kan wor den. De landbouw bood in 1962 een zeer geschakeerd beeld. Enerzijds grote oogsten en goede uitkomsten in de ak ker- en tuinbouwsector, anderzijds gro te moeilijkheden en fikse verliezen voor het gemengde bedrijf en de gespeciali seerde kippen- en varkensbedrijven. Deze ongunstige ontwikkelingen heb ben voor vele banken direct of indirect gevolgen gehad. Aanpassing van de landbouwbedrijven aan de nieuwe ont wikkeling blijft grote investeringen vragen, die voor de individuele be drijven van uiteenlopende aard zijn. Meer dan ooit wordt er door de Cen trale Bank een beleid gevoerd om het de plaatselijke banken mogelijk te ma ken hun crediet verleningsmogelijkhe den aan te passen aan de speciale be hoeften van de individuele agrarische bedrijven. Uitgewerkte maatregelen hebben reeds min of meer definitieve vormen gekregen, om de jonge boeren die een bedrijf overnemen of beginnen een verbetering van crediet mogelijkhe den te geven. SPAARRECORD 1961 GEBROKEN Uit de door de Centrale Bank ver strekte cijfers blijkt dat de toestroming van spaargelden weer groter is geweest en dat het in 1961 gevestigde record werd gebroken. De minder gunstige toestand in enkele landbouwsectoren is er waarschijnijlk de oorzaak van dat de spaaraanwas in de Raiffeissen organi satie iets beneden die van andere spaar- instellingen bleef. Op het terrein van crediet verlening in de vorm van hypo theken en voorschotten werden in 1962 alle records gebroken. De Raiffeisen- banken hebben op zeer ruime schaal aan de vraag naar crediet kunnen vol doen. EIGEN BANK BLEEF GOED IN (FINANCIËLE) PAS Het is gelukkig feit te mogen consta teren dat de eigen bank op een goed jaar mag terug zien. 1962 zal in de ge schiedenis van de bank bekend blijven als een hoogstbelangrijk jaar. Het nieuwe gebouwencomplex kon op 14 september in gebruik worden genomen waardoor o.a. aan de cliëntele meer service geboden kan worden. Door het in gebruik stellen van openloketten is het soms lang wachten voor een kleine boodschap voorbij. Een grote aanwinst is ook het privekantoor van de kassier waar men nu iedereen ongestoord van advies kan dienen; en waar zonder eni ge kosten of verplichtingen deskundige voorlichting wordt gegeven. Door de voortdurende groei van de bank en het verrichten van alle bank zaken staat de bank sinds kort ook ingeschreven in het ledenregister van de Bond van de Geld- en Effectenhandel waardoor het mogelijk is meer service te geven op het terrein van de effectenhandel. Op 21 september 1962 bedroeg het spaarsaldo f 11.603.503.30 en aan het einde van het jaar werd de twaalf mil joen gepasseerd. Alhoewel het aantal aanvragen om credietvoorziening sterk is toegenomen kon aan de vraag wor den voldaan en het bedrag aan liquide middelen is zo 'groot dat voorlopig aan allo daarvoor in aanmerking komende aanvragen ruimschoots kan worden voldaan. Zowel de te vergoeden rente als de te betalen rente, kan ongeveer op het zelfde niveau worden gehandhaafd. Opvallend is dat het beproefde Raiffeis- sensysteem zeer voordelig werkt voor haar cliëntele. Wat het rentegamma be treft is ons land altijd nog een goed koopte eiland in de West-Europese sa menleving, zo besloot de heer Sprok kereef zijn openingswoord. CIJFERS De kassier de heer H. J. Oolbekking las hierna de notulen en gaf tevens een uitvoerig overzicht van de financiële uitkomsten van het afgelopen jaar. Op 31 december 1962 stonden bij de bank 4517 spaarders ingeschreven (vorig jaar 4315), het ledental steeg over het afge lopen jaar met 36 en dit bedroeg op 31 december 746. Aan spaargelden werd ontvangen f 3.945.243,92 en terugbetaald werd f3.912.259,14. Het spaarsaldo steeg in 1962 met f 32.984,78 en bedroeg op 31 december j.l. f 11.987.33,15. In de eer ste maanden van 1963 viel een fikse stijging van het spaarsaldo te constate ren en op 18 maart bedroeg dit saldo f 12.307.330,15. Aan rente werd in 1962 bijgeschre ven f380.113.34,—. Het saldo der versterkte voorschotten bedroeg per 1 januari 1962 met als ze kerheid hypotheek f 2.215.877,50. Ver strekt werden 49 hypotheken ad. f 1.117.125 afgelost 29 ad f463.033, sal do per 31 december 297 hypotheken ad f 2.869.969.50,Voorschotten met an dere zekerheden (borgstelling, effecten, auto, vee etc.) per 1 januari 1962 72 ad f 159.975. Verstrekt 28 ad f 115.300, af gelost 14 ad f 60.345, saldo 86 voorschot ten ad f214.930. De bank heeft 283 re kening-couranthouders met een uitga ven van totaal f 17.663.212,63 (vorig jaar f 15.845.186,66) en ontvangsten f 17.702.402,— (v.j. f 15.760.952,42). Hiervan hadden 124 rekening-courant houders een schuld van f 851.031.07 en 159 een tegoed van f 539.771.60,Het eindcijfer van de jaarrekening 1962 werd vastgesteld op f 53.063.031,97 en er werd over het afgelopen jaar een winst 'gemaakt van f 19.760 (vorig jaar f 17.110.74). Een bestuursvoorstel om de gemaak te winst bij de reserves te voegen werd met algemene stemmen aangenomen. Het reservefonds steeg hierdoor tot f 360.000. De voorzitter sprak een har telijk woord van dank en waardering tot de kassier de heer Oolbekkink en het verdere kantoorpersoneel voor be toonde ijver en accuratesse. BESTUURSVERKIEZING Bij de gehouden bestuursverkiezing werd met bijna algemene stemmen herkozen de heer J. H. Sprokkelxeef. Door het bestuur was tevens candidaat gesteld de heer W. Stevens BWzn. Als lid van de Raad van Toezicht werd herkozen de heer J. Lubbersen. In deze vacature was door het bestuur tevens candidaat gesteld de heer D. B. Krik- kink. Beide heren werden door de heer G. J. Rietberg gelukgewenst met hun her benoeming en dankten voor het weder om in hen gestelde vertrouwen. WIJZIGING HUISHOUDELIJK REGLEMENT Een voorstel van het bestuur om de artikelen 5 en 6 van het „Huishoudelijk reglement" te wijzigen werd na een korte toelichting van bestuurszijde aan genomen. Door deze wijziging zijn de maximum bedragen voor opname van spaargelden en het verstrekken van voorschotten verdubbeld en aangepast aan de huidige omstandigheden. PRESENTIEGELD VERHOOGD Bij het bespreken van het agenda punt „Vaststelling presentiegelden" was de vergadering unaniem van me ning dat de thans geldende vergoedin gen (vastgesteld in 1957) verhoogd moesten worden en een voorstel uit de vergadering om de presentiegeMen te verhogen tot f 10, f 15 en f 30 resp. voor avond-, middag- of een dagverga dering werd met algemene stemmen aangenomen. Ook ging de vergadering accoord met het voorstel van een der leden om boven deze vergoedingen aan de voorzitter en secretaris een toelage van f 100 uit te keren aangezien van beide functionarissen geregeld extra tijd wordt gevraagd. Nadat bij de rondvraag nog was be sloten om de leden te wijzen op het ge mak en voordeel van rekening-courant werd deze matige bezochte vergadering door de heer Sprokkereef gesloten. Het experiment aan de Holtense Ulo school zal na vijf jaar van zorgvuldige en inspannende arbeid van de leerkrach ten dit jaar worden afgesloten. Het Paedagogisch Centrum van de NOV, dat hiertoe, mede aan vijf andere scholen in Nederland, het initiatief nam, zal de han den nu van de school attrekken. Dit bete kent echter niet, dat men met de gekozen vormen van onderwijs niet zal doorgaan. Er blijft een 3-iarige opleiding, naast de normale 4-jarige school. De 5e klas, de z.g. school voor economisch en admini stratief onderwijs, krijgt een extra steun in de rug, nu door de aanvaarding van de wet op het voortgezet onderwijs, de z.g. Mammoetwet, dit MEAO een wette lijke basis zal krijgen. Ook de vorig jaar ontworpen verbinding tussen de 3-jarige cursus en de 5e klas zal tot verdere ont wikkeling worden gebracht, aldus lichtte het hoofd der school, de heer H. J. Hid- dink, de talrijke ouders in op de maan dagavond in „Amicitia" gehouden ouder avond. Tot nu toe viel het Ulo-onderwijs on der de Lager Onderwijswet. Er is reden om aan te nemen, dat dit Ulo binnen af zienbare tijd MAVO (middelbaar alge meen vormend onderwijs) zal gaan he ten. Door het aannemen van het z.g. ex perimenteerwetje wordt de mogelijkheid geschapen het Ulo-onderwijs n.l. in de z.g. Mammoetwet te gaan inpassen. Het experiment in Holten en aan de 5 andere scholen is, aldus de heer .Hiddink, mede richtinggevend geweest voor de bepalin gen van deze Mammoetwet. Het experi ment wordt aan scholen in de omgeving voortgezet. Er zullen enige jaren mee ge moeid zijn en daaruit moet blijken of het in 'grotere vorm toepassing kan vinden. DANK De theer Hiddink bracht dank aan het Paedagogisch Centrum; aan het gemeen- Abonné's op Holtens Nieuwsblad BUITEN DE GEMEENTE HOLTEN worden beleefd verzocht hun abonne mentsgeld (per halfjaar f 3,— of voor het gehele jaar f 6,te willen voldoen op girorekening no. 875587 van de Coöp. Boerenleenbank te Holten. Bij het overmaken even vermelden: Abon nementsgeld Holtens Nieuwsblad. Mocht de overschrijving op 30 maart a.s. nog niet in ons bezit zijn, dan ont vangt men een postkwitantie (plus 40 ct inningskosten). Vertrouwende op aller welwillende medewerking, ADM. HOLTENS NIEUWSBLAD De gemeente Holten heeft van Gede puteerde Staten dezer provincie een extra toewijzing ontvangen van 10 woningwet woningen in verband met een bepaalde industriële ontwikkeling. Ook mag t.z.t. in de z.g. vrije sector een verruiming der toewijzing venvacht worden. tebestuur, dat de financiële lasten op zich nam, maar ook aan de ouders, wier medewerking onmisbaar was. Vanaf 1957 heeft men constant met hen in verbin ding gestaan. Omtrent de resultaten van het MEAO verklaarde het hoofd nog, dat een inge steld onderzoek heeft uitgewezen, dat de 16 voor dit onderwijs geslaagde leerlin gen op een goede plaats in het bedrijfs leven zijn terecht gekomen. Dit onder wijs ondervindt krachtige steun van het bedrijfsleven, hetwelk ook van hoger hand krachtig bevorderd wordt. 'De ouders, die nog geen keuze voor hun kinderen hebben gedaan voor verdergaan de studie, gaf de heer Hiddink in ernstige overweging zich op dit onderwijs te be raden. Wat het huidige schoolgebouw en ba rakken betreft, was spreker blij, dat ver moedelijk dit jaar nog de nieuwe school in gebruik zal worden genomen. De toe stand, zoals die nu is, wordt onhoudbaar. Over de kwestie van het overblijven zal men zich straks nog ernstig moeten be raden. Spreker dacht daarbij aan een cafétaria-systeem. TE KLEIN In zijn opemngswoord deelde de voor zitter der oudercommissie, de heer L. C. van de Bovenkamp, mede, dat het afge lopen jaar 50 van de 60 kandidaten der 4- jarige cursus het diploma behaalden; van de 3-jarige cursus en de 5-jarige cursus slaagden alle kandidaatjes, n.l. 24 en 16- Het aantal leerlingen is van 358 geste gen tot momenteel 382. Dit brengt mee, dat de nieuwe school, die men in sep tember in gebruik hoopt te nemen en waarvoor men tijdens de voorbereiding in plaats van 12 nog 14 leslokalen heeft weten los te krijgen, te klein zal zijn, zo dat spreker meende dit te moeten zeg gen ter voorkoming van teleurstelling bij de ouders enkele noodlokalen zullen moeten worden meegendmen naar de nieuwe school. De betrokken instanties hebben het niet op kunnen brengen meer leslokalen beschikbaar te stellen. De school telt thans 14 leerkrachten, 3 vak leerkrachten en een concierge-admini- strateur. DE JEUGD Na het openingswoord van de voorzit ter hield de heer J. A. Sellenraad, direc teur van het gemeentelijk Paedagogisch Centrum te Enschede, een inleiding over: „Onze jeugd van 12 tot 17 jaar", waarin hij op vaak indringende wijze de proble matiek van de opgroeiende jeugd aan de ouders voorhield. De weg van de mens naar de volwas senheid is veel langer als bij het dier, dat dikwijls bij de geboorte reeds zelfstandig handelen kan. De afhankelijkheid van de ouders gaat echter plaats maken voor de drang naar vrijheid. Deze crisis of over gang zag de heer Sellenraad in de perio de van de 12- tot 17-jarige leeftijd, waar bij de factor van een 'goede huiselijke sfeer een belangrijke rol speelt. De ouders moeten er naar het oordeel van de inlei der voor waken, dat die drang naar zelf standigheid en onafhankelijkheid niet on nodig wordt geremd. In de periode van de sterke lichamelijke groei is de jeugd vatbaar voor harde indrukken, harde klanken, harde lichteffecten. In die perio- Zaterdag 23 maart, 7.30 uur Cabaret avond Ring Holten C.J.V. in Irene Zaterdag 23 maart, 's avonds 7.30 uur: Uitvoering Sportvereniging „BATO" (afd. Gymnastiek) in zaal „Amicitia". Zaterdag 23 maart, 7 uur: Bal in ca fé ,De Wippert" (zie adv.) Maandag 25 maart, 8 uur: Causerie van de heer Van Rooijen in de hal van de o.l. Dorpsschool. Woensdag 27 maart, 8 uur: Vergade ring Bond van Oudstrijders in hotel Holterman (zie adv.). Donderdag 28 maart, 7.45 uur: Jaar lijkse ledenvergadering afd. O.L.M. in café Kalfsterman met film „Min der moeite meer resultaat". Donderdag 28 maart, 8 uur: Ledenver gadering PJGO-afdeling „Jong Hol ten" in hotel Holterman. Donderdag 28 maart, 14 uur: Officiële opening nieuwe silo van de fa. C. A. Müller en Zn door burgemeester Mr. W. H. Enklaar. Donderdag 28 maart, 's avonds kwart voor acht, vergadering Chr. Platte landsvrouwen in gebouw „Rehoboth". Spr. Mevr. Heersink, Vroomshoop. Onderwerp: „Het gebed". Gasten hartelijk welkom. Donderdag 28 maart, 's avonds 8 uur in gebouw „Rehoboth" jaarlijkse le denvergadering Chr. Oranjevereni ging. Vrijdag 29 maart: Herv. vrouwen naar Markele, vertrek per dienstbus om 7.30 uur. Zaterdag 30 maart, van 34 uur: Opga ve van leerlingen muziekonderwijs orgel, piano, theorie) in hotel „Hol terman" (zie adv.). Zaterdag 30 maart, 8 uur: Trekkersbal in Amicitia (zie adv.). Zaterdag 30 maart, 8 uur: Contactavond van WSV „De Trekkers" met de ouders in café „De Waag". Maandag 1 april, 7.30 uur: Ledenver gadering afdeling Holten van het Ned. Roode Kruis in hotel Holten. Zaterdag 6 april: Dansen in café 't Bonte Paard. Zaterdag 13 april: Trekkersbal in Ami citia. HOLTEN Ned. Herv. Kerk: 9 en, 10.30 uur ds Schellingerhout van Markelo. In beide diensten bijzondere collecte voor het provinciale Kerke- werk. Om 10 uur Jongerendienst in „Irene". Om 19 uur Jeugddienst in „Irene". Voorganger ds Jörg van Den Haag. Collecte voor de Jeugddienst. DIJKERHOEK 10 uur ds Broeyer. Collecte provin ciale Kerkewerk. Om 19 uur: zie Holten. Geref. Kerk: 10 en 3 uur ds Meynen van Velp. In -beide diensten is het éne offer bestemd voor de Kerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". Zondagsdiensten Dierenartsen; Weekeinde 23-24 maart: Dierenarts Th. A. Oosten- brug, tel. 515. de zou men de jeugd nooit in massa bij elkaar moeten brengen. Uitvoerig schets te spreker het verband tussen lichaams- groei, verstandelijke ontwikkeling en de uitingen van de tieners. De verantwoor delijkheid van de moeder is daarbij groot, hetgeen spreker o.a. demonstreerde met een gedicht. Het was een prachtige le zing, die met een hartelijk applaus werd beloond. Bij de verkiezing van leden van de oudercommissie werden in de plaats van de heren H. Haverslag, T. NLkkels en H. J. Bekkernens met grote meerderheid van stemmen gekozen de heren G. J. Brons voort, Lettele; G. Bronsvoort, Zuidloo- Bathmen en A. L. Kettelarij, De Wippert- Laren. De aftredenden werd dank gebracht voor hun arbeid in de school. FINANCIëN De penningmeester, de heer J. H. Bos- schers, bracht het financieel verslag uit, waaraan wij ontlenen, dat de inkomsten f1149,66 en de uitgaven f900,89 bedroe gen, zodat er aan het eind van het school jaar een batig saldo was van f248,77, maar dit bleek in de loop van de laatste maanden nodig te zijn geweest voor de feestelijke ouderavond. Ër zal een beroep op de ouders gedaan worden voor de aanvulling van de 'kas. Het schoolfonds heeft nog een bezit van f 1042,99, ont staan door dotaties van geslaagde leer lingen. Na een korte rondvraag wenste de voorzitter de leerlingen veel sterkte voor het thans lopende schooljaar.

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 1