Uit liet plaatselijk parlement Bronchi letten Kent U de regels van het voethalspel? i s i i Mm ideeën en hogere beloningen l C.A.O. en vakantiekampen Inzate onroerend goed i i t Opening cafetaria O.A.D. bus botste tegen vrachtauto Voetballers op de schaats m t Forse verhoging reinigingsrechten Benoemingen bii onderwijs en gemeentewerken Orediel voor bouw van 11 woningen Extraatje voor gemeente-arbeiders Kleuters in bankgebouw Aan het begin van de dinsdagavond gehouden raadsvergadering heeft bur gemeester nir. W. H. Enklaar een har telijk woord van dank en grote waar dering gericht tot de mensen van de Gemeente, Prov. en Rijkswaterstaat die de laatste weken onder veelal zeer moeilijke omstandigheden hun werk zaamheden moesten verrichten. Bij de bestrijding van de gladheid en het ruimen van de sneeuw heeft men steeds weer gedaan wat mogelijk was en wij zijn als gemeentebestuur hier voor zeer erkentelijk. Wij zijn ons er zeer wel van bewust dat niet altijd vol doende kon worden geholpen maar we moesten roeien met de riemen die voorhanden waren en we hebben ge daan wat we konden. Burgemeester En klaar stelde hierop voor om de gemeen tearbeiders voor bewezen diensten en nog te bewijzen diensten een gratifica tie te verlenen van J 50 een voorstel waarmee de raad gaarne aceoord ging. Benoemingen. Als uitvoerder bij de dienst van ge meentewerken werd met algemene stemmen benoemd de heer J. H. Mid- delveld te Twisk. Tweede op de voor dracht was de heer G. Huzen te Wier- den. Tot arbeider bij gemeentewerken werden benoemd de heren H. M. Kette- larij, Beuseberg 172 en A. Tempelman. Look 68, terwijl tot onderwijzeres aan de o.l. Dorpsschool werd benoemd mej. G. Ham te Dedemsvaart. Op zijn verzoek werd eervol ontslag verleend aan de heer H. Willems, ge meente-arbeider. Aankoop, -verkoop, huur en verhuur. Besloten werd tot aankoop van een klein strookje grond van de heer A. Paalman aan de H. J. Wansinkstraat voor vijftig gulden en tot verkoop van bouwterrein aan de Kolweg aan de heer W. Wevers te Hellendoorn voor f8775. Eveneens ging de raad aceoord met het voorstel om voor 1200 gulden per jaar inclusief verlichting en verwar ming een lokaliteit te huren van de Coöp. Boerenleenbank ..Holten' aan de Gaardenstraat ten behoeve van de openbare kleuterschol. Aan de Kolweg zal zo spoedig moge lijk een noodschool worden gebouwd. B. en W. hebben om uit de moeilijkhe den te geraken ook nog gedacht aan de boerderij van de heer Teeselink aan de Rijssensèstraat maar aangezien met het geschikt maken hiervan een bedrag van minstens zeven mille gemoeid zou zijn heeft men hiervan afgezien. Dank past jegens het bestuur van dc Boerenleenbank voor de spontane me dewerking die werd verleend bij het zoeken van een oplossing. Do heer Westerjk zou liever uitbouw van de kleuterschool aan de Tuinstraat hebben gezien. Men haalt op deze manier de school uit elkaar. Burgemeester Enklaar verklaarde het hiermede wel enigzins eens te zijn doch er is geen andere op lossing voor dit probleem. Wanneer ho pelijk over niet al te lange tijd de nieu we school in het Kolplan is gebouwd zal voor deze school een hoofdleidster worden benoemd. Een voorstel van B. en W. om het perceel Smidsstraat no. 1 te verhuren aan de C.V. Gebr. Wansink te Holten ontmoette geen bezwaren en ook ging men gaarne accoord met de huurprijs van 30 per maand. Reinigingsrechten bijna verdubbeld. Het voorstel van B- en W. om de rei nigingsrechten met bijna 100% te vei- hogen lag verschillende leden niet pret- Te Brighton is de tiende Engelse speel goedbeurs geopend. Ongeveer driehon derd fabrikanten laten hier bun produk- ten zien, een sprookjesland voor kinde ren. dill Moore (5) heeft haar vrienden al gevonden, twee reuzen „speelgoed"- beren. Prijs*100.per stuk. Dat was te duur voor maniïe. tig. Het thans geldende tarief vond men algemeen te Jaag maar een ver dubbeling hiervan toch te drastisch. De heer Rietberg zou de sprong liever in 2 keer willen maken en ook de heer Sprokkereef zou gezien de extra uitga ven die de laatste maanden als gevolg van de strenge winter gedaan moesten worden liever iets kalmer aan willen doen. Nadat de voorzitter op een vraag van de heer Klein Velderman nog had medegedeeld dat de thans voorgestelde tarieven beslist niet hoger liggen dan in andere gemeenten werd het voorstel z.h.st, aangenomen. Burgemeester En klaar deelde bij dit agenda punt en pas sant nog mede dat in de toekomst moet worden gerekend op nog meer verho gingen. Het kost steeds meer moeite om de eindjes aan elkaar te krijgen en wil men hierin blijven slagen dan zullen ook de personele, de riool- en honden belasting verhoogd moeten worden. De heer W. ten Berge zou bij de zo merhuisjes en bungalowbedrijven het vuil fop laats van op dinsdag af willen laten halen op zaterdag. De gasten die zaterdags vertrekken hebben dan bijna een hele week afval in de emmer gede poneerd en de nieuwe gasten zitten dan met een volle emmer tot het begin van de komende week. De voorzitter verklaarde wel begrip te hebben voor een dergelijke situatie maar het vinden van een oplossing is niet eenvoudig. Het beste zou zijn e^en tweede emmer bij de huisjes te plaat sen. Maatregel tegen brommers. Een voorstel van B. en W. om de Al gemene Politieverordening aan te vul len op grond van artikel 168 der ge meentewet te verbieden. Ie het onnodig aan of op de openbare weg op hinderlijke wijze in werking hebben van motoren van rijwielen met hulpmotor, en 2e op straten en wegen met rijwielen met ingeschakelde hulpmotor op hin derlijke wijze zonder redelijk doel voortdurend heen en weer te rijden, werd met algemene instemming be groet. Op een vraag van de heer W. ten Berge deelde de voorzitter mede dat ook parkeerplaatsen hieronder vallen en ook pleinen die grenzen aan de openbare weg. Ook de heer Westerik verklaarde zich met het voorstel zeer content en hij hoopte dat men hierdoor excessen zal voorkomen. Het meeste la waai wordt zondagsavonds gemaakt op het plein bij de OAD en op het tiajet Molenhei ter weg-Koninginnéla an en Burg. v. d. Borchstraat. Krediet voor elf woningen. Een voorstel tot het verlenen van een crediet, alsmede tot. het aanvragen en aanvaarden van Rijksvoorschotten en exploitatiebijdragen voor de bouw van elf woningwetwoningen wérd z.h.st. aangenomen. De woningen Q*e ^e~ bouwd zuilen worden zullen een huur prijs „doen" van iets minder dan 13 en er zal meer variatie in de bouw zijn. Van de toewijzing van totaal 14 wo ningwetwoningen werden drie gereser veerd voor het personeel van het. nieuw te bouwen slachthuis. Op een vraag van de heer W. ten Berge of de bouw van deze woningen zal wor den aanbesteed onder de Holtense aan nemers deelde de voorzitter mede dat dat ter zijner tijd hierover een beslis sing zal worden genomen. Het gaat er om voor de laagste prijs klaar te ko men. Rondvraag. Bij de rondvraag pleitte de heer G. Landeweerd voor verbetering (verbre ding) van het begin van de Beuseberg- weg. De heer Westerik zou enkele licht punten willen plaatsen en de heer Jan sen zag in een fietspad een belangrijke verbetering van de gevaarlijke situatie. Een van dc aangrenzende eigenaren zou bereid zij om grond ai' te staan. Burgemeester Enklaar deelde mede van de toestand op de hoogte te zijn maar 'n afdoende oplossing kost enorm veel geld aangezien de weg niet al leen verbreed maar ook belangrijk op gehoogd moet Worden. Door de heren Bosscher en Meerman werd geattendeerd op de te lage span- ing va het electrische net in Espelo en het Neerdorp. De voorzitter bereikte hierover ook reeds een „noodkreet" (zelfs electrisch scheren zou somsmoeilijk gaan) een verhoging van spaning is in voorberei ding. De heer Sprokkereef informeerde naar de stand van zaken betreffende de verkoop van gemeente woningen. Men sen die plm. lw-> jaar geleden n.a.v. een publicatie van het gemeentebestuur lieten weten wel voor het kopen van een huis te voelen, althans graag nader hierover wensten te worden ingelicht, hebben tot op de dag van heden niets meer gehoord, iets wat toch op z n minst een wonderlijke zaak moet wor den genoemd. JDe voorzitter deelde de heer Sprok kereef mede dat het niet in de bedoe ling ligt om bijv. van een blok van 4 of 6 één woning te verkopen. Er is over de verkoop van woningen intern overleg geweest maar de zaak is nog steeds niet rond. Hij was het met de heer Sprokke- reel eens dat men gegadigden wel even had kunnen inlichten. De heer Klein Velderman vroeg of het op het terrein van het gemeentebe stuur ligt om te controleren of de dienstleidingen van de waterleiding op voorgeschreven diepten werden gelegd. Men hoort zo hier en daar fluisteren dat dit niet het geval is en dat toevoerlei dingen bevroren omdat de dekking minder dan een meter zou zijn. De Voorzitter zal betreffende de op merking van de heer Klein Velderman een schrijven richten tot de Waterlei ding Mij te Zwolle. Nadat de voorzitter naar aanleiding van een vraag van de heer Klein Vel derman nog had mede gedeeld dat ge zien de te dunne humuslaag in het Sportdal niet gerekend mag worden op goede sportvelden en dat nu voor het stichten van een modern sportpark moet worden uitgezien naar een ander terrein volgde sluiting der vergadering. dee* Gevonden: Diverse handschoenen en wanten; 2 halsdoeken; 1 kinderblik 1 zilveren halsketting; bumper van vracht wagen. Verloren: 2 Portemonnaies m. inhoud; 1 achterdeur van vrachtauto; diverse handschoenen en wanten; 3 halsdoeken; 1 f ietspompje; 1 bruine ceintuur. Inrichtingen aan het groepsbureau der rijkspolitie te Holten, Dorpsstraat 22, tel. 352, dagelijks van 8-12 en 14-22 uur. Ho est dra nki n tab let vorm. 95 ct De afdeling Holten van de Algemene Bedrijfsbond voor de Textiel- en Kleding industrie „De Eendracht" heeft zaterdag 26 januari vergaderd in het Stations- koffiehuis van de heer M. Kalfsterman. Behalve dc districtsbestuurder, de heer B. Nijkamp. heette de voorzitter, de heer J. Mossink Jr.. in het bijzonder welkom enkele ongeorganiseerde collega's. De heer Nijkamp heeft een uitvoerige uiteenzetting gegeven van dc nieuwe c.a.o., welke momenteel voor deze be drijfstak op de helling staat, maar nog niet getekend is door de werkgeversorga nisatie. Voor het eerst kan dit jaar een begin worden gemaakt met deelname aan de kindervakantiekampen. De leden of on gehuwde leden, die kostwinner zijn kun nen kinderen, die in 1.950 geboren zijn, opgeven voor deze kampen. Dit moet uiterlijk 20 februari a.s. geschieden bij de secretaris der afdeling, de heer H. Koopman, A. J. Göldsteinstraat 7. Bij de rondvraag werden enkele vragen door de heer Nijkamp beantwoord, waar na de voozitter de vergadering sloot. In Dorpshotel „Holterman" had woensdagmorgen ten overstaan van no taris B. H. Pluimers te Markelo ten verzoeke van de erven van wijlen mej. A. Bosman de inzate plaats van een woonhuis met tuin aan de Oranjestraat 78. ter grootte van 3 are en 95 ca. Het perceel werd door de heer D. J. Schuppert, Kerkstraat, ingezet voor de som van 20100. Do toeslag vindt plaats op woensdag 13 februari. UITSLAGEN SCHAAKCOMPETITIE Vr In de 13e ronde van de onderlinge schaakcompetitie, welke donderdag avond in het clublokaal, hotel Holter man, door de leden van de schaak club „De Pioniers" gespeeld werd lui den de uitslagen als volgt: J. BeltmanH. Stukker 10, A. H. v. d. Bosch—W. G. Maats 1—0, G. W. KnapenF. Groenewoudt 01, H. H. J. Stukker—A. M. Mudde 0—1, J. Steenbergen—G. J. Kromdijk 10, J. Broere—H. Roelofs afgebr.. H. D. Greb ben—Mevr. Hol 1—0. W. D. Koopman G. A. Brands afgebr., F. J. HolG. J. Hoeve 10. e In de uitslag van dc 12e ronde, welke vorige week gespeeld werd, zijn van de drie eerste partijen de namen verwis seld, zodat deze nu gerectificeerd wor den weergegeven: Mevr. Hol—G. A. Brands 1—0, F. Groenewoudt—II. II. J. Stukker 0—1 en II. Stukker—H. D. Grobben 01. Het antwoord op de vraag, welke wij in ons nummer van 26 januari j.l. publiceerden, luidt: GEWOON DOOR LATEN SPELEN. De vijfde vraag luidt: De linksbuiten, wiens schoenveter is gebroken, gaat even over de zijlijn en trekt zijn schoen uit om de vetereinden aan elkaar te knopen. Plotseling wordt de bal in zijn richting gespeeld. Op één schoen loopt hij het speelveld op en weet met een hard schot te doelpunten, Is dit een geldig doelpunt? Het antwoord kan ingeleverd worden bij één van onderstaande adressen: G. Paalman, Pastoriestraat 27 Jan ten Velde, Look 1 Joh. Stukker, Kolweg 5 De ideeënbus van 140 bedrijven <"met een gezamenlijke personeelssterkte van 495.000 personen), die aan de over 1961 door de NIVE-Ideeënbuscentrum gehou den enquête deelnamen, produceerden in dal jaar 44.000 ideeën. Van deze ideeënstroom werd ruim 31 beloond. Dit percentage ligt hoger dan in het voorafgaande jaar. De landelijk ge middelde beloning is in vergelijking met vorige jaren sterk gestegen (1955: 27.—; 1957: ƒ38. 1960: 48.— 1961: ƒ55.— De laagste beloning was ƒ2.50; de hoogste ƒ10.000(bij de Rijksdienst). In totaal werd een bedrag van bijna 800.000.-— uitgekeerd. Naast beloningen gaf 87 van de be drijven ook aanmoedingspremies. Het gemiddelde hiervan lag tussen de 5. en 10.— per bedrijf. Deze premies wor den verstrekt als een idee, ofschoon niet bruikbaar, toch goede elementen bevat. Uit het onderzoek bleek verder, dat klei nere bedrijven er eerder toe overgaan om een idee te belonen dan de gotere. Bij deze laatste zijn de beloningen in het al gemeen echter hoger. Interessant waren ook de antwoorden op de vraag hoeveel besparingen de toe gepaste ideeën hebben opgeleverd. De opgaven varieerden van ƒ100.(in een bedrijf met minder dan 200 werknemers) tot zelfs 4.500-000.— (in een bedrijf met meer dan 1000 werknemers). Andere voordelen die door het ideeën bussysteem werden bereikt waren o.m.: betere communicatie tussen leiding en ondergeschikten, waardoor liet mededen- ken over allerlei problemen bevorderd wordt en bovendien een betere binding aan het bedrijf ontstaat. Op het terrein van TONEELUITVOERING VAN DE AGRARISCHE JONGEREN OP KOMST Uit de P.J.G.O.-afdelingen heeft zich onlangs een nieuwe toneelgroep gevormd, welke op 15 en 16 februari a.s. voor liet voetlicht gaat brengen het toneelspel in 3 bedrijven van do auteurs R. Feenstra en IC. Spierings.,.Achter de wolken schijnt toch de" zon". Het stuk wordt opgevoerd in Amicitia onder regie van de heer en mevr. Wisselink uit Bathmen, hoofd van de lagere landbouwschool aldaar. In tegenwoordigheid van enkele fa milieleden cn zeer vele genodigden heeft donderdagmiddag om 4 uur burge meester mr W. H. Enklaar de officiële opening verricht van de cafetaria van de heer Hartsuiker in de Oranjestraat. Inplaats van de sleutel werd aan de burgemeester een kwartje aangeboden door Henk Hartsuiker, waarna door in- worp van dit geldstuk in één van de automaten beschikt kon worden over dc sleutel. Aan mevrouw C. P. IC. Enklaar-van Andel werd door Anneke Hartsuiker een prachtig boeket rode anjers aangeboden. Nadat de heer Hartsuiker allen wei- kom had geheten, waarbij hij zich in het bijzonder lichtte tot burgemeester en mevrouw Enklaar, werd het woord gege ven aan mr Enklaar, die de heer en me vrouw Hartsuiker namens het gemeente bestuur hartelijk gelukwenste niet de prachtige cn naar de eisen van de tijd ingerichte zaak, die voor Holton een grote aanwinst betekent en met het oog op het steeds toenemende vreemdelin- genbezoek in een grote behoefte voor ziet. Na de officiële opening maakten de talrijke bezoekers een dankbaar gebruik van de gelegenheid om de nieuwe zaak te bezichtigen, waarbij het niet moeilijk viel om te constateren, dat de firma A. Koopman en Zn. (timmer- en metsel werk); firma A. Schipper (schilder werk); firma Jan van Bruggen (ver lichting); firma B. Visser en Zn. (sani- tari); firma H. Stokkers (verwarming); firma Wonnink (meubilair) en het Koel- technisch bureau Gebr. Gouma te En schede iets tot stand hebben gebracht wat gezien mag worden. Donderdag avond waren een groot aantal familiele den cn de buren de gasten van de fami lie Hartsuiker en ook zij werden even ais de bezoekers, die bij dc officiële ope ning aanwezig waren, getrakteerd op een kopje koffie met gebak, een glaasje en hartige hapjes. de fabricage leidde de ideeënbus tot een efficiënter gebruik van machines, snellere doorstroming van de produkten en kwali teitsverbetering van het artikel. Over de hoeveelheid ingezonden ideeën blijkt 21% van de geënquêteerde bedrij ven wel, 56 matig en 23 n>Gt ten-e den te zijn; m.b.t de kwaliteit zijn deze percentages respectievelijk 19 63 7b en 18 9c. In vergelijking tot 1960 viel het oor deel over de hoeveelheid ontvangen ideeën ongunstiger uit. In het oordeel over de kwaliteit kwam geen wijziging van enige betekenis. Aanla! passagiers licht gewond. Op het gevaarlijke kruispunt bij de fa. Schuppert (Stationsstraat-Dorps straat) had dinsdagavond om plm. half zeven een botsing plaats tussen een dienstbus van de O.A.D. en een zware vrachtauto met aanhangwagen van een expeditiebedrijf uit Tiel. De chauffeur van de vrachtauto de heer P. H. v. T. te Tiel moest op een gegeven moment snelheid verminde ren omdat een voor hem rijdende luxe wagen bij het afslaan aarzelde. Hij remde en kwam door de gladheid van de weg op de linkerweghelft terecht toen juist de bus van de O.A.D. naar Hengelo kwam aanrijden. Een botsing was onvermijdelijk en met een geweldi ge klap vloog de bus tegen de vracht wagen. Verschillende passagiers werden van hun plaats geslingerd en anderen kwa men door de schok met hun hoofd te recht op de metalen leuning van de zitplaats voor hen. De heer W. T. te Markelo klaagde over pijn in de borst en mej. M. W. eveneens uit Markelo werd in het ge zicht verwond. Dokter C. H. Rietdijk constateerde verder bij mevr. M. A. C. uit Hengelo een gescheurde bovenlip en een been kneuzing, bij de heer W. G. M. S. uit Hengelo een kaakfractuur en bij mej. B. W. uit Holten een gebroken neusbeentje. De chauffeur van de vrachtauto de heer T. werd licht ge wond evenals de chauffeur van de bus de heer D. J. T. te Borculo. Door de Rijkspolitie en de Verkeers politie te Almelo werd proces-verbaal opgemaakt. EI LM NIEUWS In gebouw „Irene" draait /leze week zondag de prachtige en alom bekende Duitse amusementsfilm „Der Bet t eist u- dent". Dc onsterfelijke operette van Carl Millöcker nu als prachtige kleurenfilm met populaire schlagers, vrolijke melo dieën en daverend amusement. Een ju weel van een film met in de hoofdrollen o.a. de bekende sterren Gerhard Ried- mann, Waltraut Haas, Elma Harlowa, Fita Benhoff, de bekende tweeling Alice en Ellen Hessier en vooral niet te verge len hel populaire duo Günther Philipp en Rudolf Vogel, die door hun dolle streken de toeschouwer doen schudden van het lachen. „Der Bettelstudent" is de weer galoze combinatie van verhaal, muziek en humor. Een combinatie die u recht in het hart treft en onvergetelijk blijft. Kortom, een film die alles heeft wat men graag hoort en ziet. Een zeldzaam goed pro gramma. A.s. zondagmorgen half elf organiseert de voetbalvereniging voor de spelers van de junioren A en B en voor Holten 1, 2 en 3 schaatswedstrijden op de Noordpool. Er wordt gestart met estafette-wedstrij den van vijf spelers van elk elftal. Daar na wordt vervolgd met individuele sprint- wedstrijden. De wedstrijden worden be sloten met een grote afvalrace. IJs en weder dienende vernachten we alle spe lers op de Noordpool. De prijsuitreiking is pl.m. 12.15 uur-

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 3