I GEVAARLIJK »BOT IN KENNEDY'S KEEL CHR. ORANJEVERENIGING VEERTIG JAAR Castro s invloed op de Amerikaanse verkiezingi Mevrouw Booth-Luce valt president aan Risico van oorlog nemen" Druk bezochte herdenkingsavond in „Rehoboth" Zaterdag 27 oktober 1962 IIOLTENS NIEUWSBLAD pagina 3 CUBA Halverwege president Kennedy's ambts termijn gaan de Verenigde Staten over enkele weken oen van de belangrijkste verkiezingen sinds jaren in. De campag nes beginnen al naar het hoogtepunt te groeien in de vijftig staten waarvoor het congres gestemd moet worden, in 34 sta ten waar bovendien senatorenzetels te verdelen vallen en in 35 staten waar de kiezers zich ook nog voor een gouverneur moeten uitspreken. President Kennedy zelf bemoeit zich op intense wijze met de campagnes. Hij is vast van plan de in spanningen die zijn voorgangers Eisen hower en Truman zich bij de verkiezin gen tijdens hun halve ambtstermijn ge- EISENHOWER troostten, te evenaren en, indien enigs zins mogelijk te overtreffen. Want ston den bij de voorgaande tussentijdse verkie zingen voornamelijk binnenlandse kwes ties op het spel, nu is er ook een buiten landse zaak bijgekomen en wel de kwes- tie-Cuba die steeds meer Amerikanen on gerust maakt. Bij de komende verkiezingen moeten onder meer duidelijk worden: de samenstelling van en de controle over het 88ste Congres dat de wetten en fondsen moet goedkeuren voor de twee laatste jaren van Kennedy's ambtster mijn als president. Naar 't zich laat aan zien zullen de republikeinen lichte tot be scheiden winst boeken in het Huis van Afgevaardigden terwijl de democraten waarschijnlijk in de senaat zullen voor uitgaan. de politieke „kleur" die de voornaamste staten zullen krijgen en waarmee zij de presidentsverkiezingen van 1964 zul len ingaan. Geschat wordt, dat de re publikeinen tussen de zes en de tien goeverneurschappen zullen winnen, het prestige van Kennedy. De president streeft er energiek naar een Congres te krijgen dat welwillender staat tegen over zijn wetgevende programma's. Ook wil hij het historische feit veran deren dat presidentiële partijen sinds 1874 steeds op twee keer na aan de verliezende kant bleken te zijn bij ver kiezingen halverwege. de uitgangsposities voor de presidents verkiezingen voor 1964 en de keuze van een republikeinse kandidaat. Een grote zege bij zijn herverkiezing als gouver neur van New York zou Rockefeller wat dit betreft een grote voorsprong geven. De republikeinen hebben voor de thans aan de gang zijnde campagnes hun groot ste mannen ingezet. Generaal Eisenhower heeft reeds een aantal toespraken gehou den en heeft er nog meer op het pi-ogram. Verder zijn oud vice-president Nixon en gouverneur Rockefeller uiterst actief. Bij de democraten is Kennedy praktisch de enige figuur van nationaal aanzien. De verkiezingscampagnes draaien, zo als gewoonlijk, grotendeels orn binnen landse kwesties maar dit jaar is de in vloed van Cuba onmiskenbaar en deze kwestie kan zelfs van beslissend belang blijken. De republikeinen zijn ervan over tuigd dat de Cubaanse ontwikkelingen hen in de kaart spelen. Bij hun campagnes laten zij deze kwestie wijselijk met rust of tonen zich zeer voorzichtig maar indirect wordt gewerkt op de vele Amerikanen die het niet kunnen verkroppen dat er een communistische statellietstaat zo dicht bij Amerika is gegroeid. Beschuldiging En niemand minder dan mevrouw Cla re Booth Luce, toneelschrijfster, republi keins ex-congreslid en vroegere Ameri kaanse ambassadrice in Rome gaat deze gevoelens aanwakkeren met een serie ar tikelen die in een groot aantal Amerikaan se dagbladen verschijnen en die ook nog eens afgedrukt zullen worden in het in vloedrijke tijdschrift -van haar man „Life". In deze artikelen doet mevrouw Boo'.h Luce een vernietigende aanval op Kenne dy's Cuba-politiek, die zij „een toonbeeld van besluiteloosheid" noemt. Mevrouw Booth Luce schrijft, dat Ken nedy kort na de mislukte invasie in Cu ba tijdens een privégesprelc Cuba „een botje in mijn keel" noemde. Castro be gon als botje in de keel van de regering- Eisenhower vier jaar geleden. Twee jaren President Kennedy tijdens zijn rede. President Kennedy heeft maandag avond medegedeeld, dat de Verenigde Sta ten een „strenge quarantaine op alle of fensieve militaire uitrustingen onderweg naar Cuba" instellen om een einde te maken aan een offensieve communistische opbouw- Gouverneur ROCKEFELLER Oud-vice-president NIXON later deed de. toenmalige presidentskandi daat Kennedy alles om het beentje zo diep mogelijk in de regeringskeel te rammen. Hij gebruikte Cuba als voorbeeld om aan te tonen dat zowel onze veiligheid als ons leiderschap aan het verdwijnen is. Me vrouw Booth Luce herinnert er dan aan dat Kennedy tijdens zijn verkiezingscam pagne klaagde dat de Cubaanse vrijheids strijders zo goed als geen steun ontvingen van de Amerikaanse regering en hij sprak de hoop uit dat de zaken spoedig een gun stige keer Zouden nemen en de gelegen heid zouden brengen om in actie te komen ten behoeve van de Cubaanse zaak van de vrijheid. Steun geweigerd ,,I)e gebeurtenissen", zo vervolgt zij, „brachten de nieuw gekozen president deze gelegenheid. In april 1961 nam Kennedy, getrouw aan zijn verkiezingsbeloften, maatregelen tegen Castro en daaruit volg de de invasie. Maar in hel laatste fatale uur trok hij de aanbevolen steun van de Amerikaanse luchtmacht in". Zonder twijfel is er op het laatste mo ment ernstige druk op de president uitge oefend. Of het politieke druk was van democratische linkse zijde of wat wanr- FIDEL CASTRO President van Cuba schijnlijker is, dreigementen van het Kremlin, overgebracht op een geheim di plomatiek niveau, is nog steeds een mys terie. „Maar de geschiedenis zal getuigen dat het ogenblik waarop het Cubaanse „bot" vast bleef zitten in de presidentië le keel het ogenblik was waarop hij zelf bevel gaf de 1600 anti-Castro vrijheids strijders over te laten aan Castro's tanks, gevangenissen en executiepeletons. Tij den zijn persconferentie op 13 september 1962, die door de televisie in het hele land werd uitgezonden, gaf president Kenne dy het Amerikaanse volk de raad „hoofd en zenuwen in bedwang te houden" daar bij klaarblijkelijk vergetend dat hij beide op ietwat spectaculaire wijze zelf verloor tijdens de invasie." Mevrouw Booth Luce beschrijft dan de toeneming van Castro's macht tijdens Kennedy's bewind en verwijst Kennedy's optimisme in een revolte op Cuba zelf naar het rijk der hersenschimmen. Ook gelooft zij r.ict dat het land, met de huidi ge Russische steun economisch in elkaar zal storten. „Het is moeilijk te begrijpen waarom de president en zijn adviseurs constant nege ren dat dezelfde politieke en militaire noodzaken die het voor Amerika essen tieel maken Berlijn als 'n „etalage van de democratie" te handhaven aan de Russi sche grenzen van Moskou, van de Russen eisen Cuba te steunen als een „etalage van het communisme" aan onze kusten. Neutralen „Het straffen van democratische geal lieerde neutrale regeringen voor activi teiten van privé zakenlieden en kapiteins is duidelijk onfair en zou, zelfs als het re sultaat had. er alleen maar toe leiden dat Cuba militair, politiek en economisch nog sterker met Moskou verbonden wordt." Mevrouw Booth Luce ziet geen enkele mogelijkheid meer om de verdere uitbouw van Cuba als Sovjet-bases met vreedza me middelen te verhinderen en conclu deert: „De Verenigde Staten hebben nu met twee ontmoedigende alternatieven te maken; de Russische macht op ons half rond uit te dagen en daarbij het risico te nemen dat de oorlog op andere fronten uitbreekt en op een derde wereldoorlog uitloopt; of stil te blijven zitten en af te wachten hoe Rusland zijn militaire macht op ons halfrond versterkt en het commu nisme grote gebieden in Latijns Amerika aan zich trekt". Verder afwachten, zo stelt mevrouw Booth Luce, zal de zaken alleen maar er ger maken en zrj besluit: ..De grote meer derheid van het Amerikaanse volk, met inbegrip van de meeste critici en opponen ten van de president, zal de persident steunen als hij tot actie overgaat". (Volkskrant) Holten In het gebouw „Rehoboth" werd dinsdagavond het feit herdacht dat precies 40 jaar geleden de Chr. Oranje vereniging „Vreest God, eert de Koning" werd opgericht. De zeer druk bezochte bijeenkomst werd door de voorzitter der vereniging de heer J. Kroon met gebed geopend na het zingen van gezang 134 vers 1 (N.B.). De heer Kroon sprak hierna een woord van welkom waarbij hij zich in 't bijzonder richtte tot wethouder B. J. Veneklaas Slots (die wegens verhindering van burgemees ter mr. W. H. Enklaar het gemeentebe stuur vertegenwoordigde) tot het oud-be stuurslid de heer H. Hoeve te Oosterbeek de afgevaardigden van diverse plaatselij ke verenigingen en het ensemble „Sal- land". Het -verleden Alhoewel het eerste notulenboek in de bezettingstijd zoek raakte aldus de heer Kroon in zijn herdenkingswoord, bestaat er omtrent de datum en het jaar van op richting van de vereniging niet de mins;e twijfel want in het .oudste notulenboek schreef secretaris Schotkamp op de eerste bladzijde: Christelijke Oranjevereniging „Vreest God, eert de Koning" opgèricht 23 oetober 1922. De vereniging groeide uit de feestjes die meester Kenemans en zijn personeel organiseerden voor de kinderen ter gele genheid van verjaardagen en andere ge beurtenissen in het Koninklijk huis Meester Kenemans was terecht van oor deel dat die liefde en de belangstelling voor ons Vorstenhuis moest worden aangewak kerd en bestendigd en de geschiedenisles sen in de school werd daartoe in een feestje met tractatie een uitstekend mid del gezien. Natuurlijk was hier geld voor nodig en waren mensen nodig, die wilden helpen de feesten te organiseren, en aldus werd op 23 oetober 1922 aan dit werk een basis gegeven door het oprichten van de oranjevereniging. Het zou te ver voeren om een resumé te geven van alle activiteiten die de ver eniging sinds de oprichting ontplooide doch ik meen er goed aan te doen even te herinneren aan de feesten die gehouden werden op „Voorsweide" 's morgens feest voor de schoolkinderen en 's middags volksfeesten. Aan de optochten die op die feestdagen (31 augustus) door het dorp trokken rnet praalwagens, waarvoor blijkens de notulen de vereniging soms de opbouw en de kostuums huurde. Het wordt de vereniging bij het samen stellen van een programma door het ge- bodene voor de televisie en in mindere mate door de radio heden ten dage wel moeilijk gemaakt. Het zal zaak zijn in de toekomst zich te bezinnen op nieuwe mogelijkheden om het bewustzijn te verle vendigen dat in ons Oranjehuis de vrijheid van de Nederlanders het best wordt be lichaamd en zorg te dragen dat de rol die dit Oranjehuis in de geschiedenis van ons volk heeft gespeeld niet worde vergeten- Op een avond als deze moeten we de vraag stellen zijn we steeds getrouw ge weest aan ons devies: „Vreest God, eert de Koning. We zullen allen met schaamte moeten bekennen dat het tweede deel van dit de vies ons beter ligt dan het eerste. Het past ons Gode te danken voor alles wat Hij ons in deze veertig jaar in ons Vor stenhuis en onze vereniging schonk en voor de toekomst zou' ik willen vragen met prof. dr. W- A. P. Smit die te.r gele genheid van de troonwisseling dichtte: Dit is het, wat wij met U bidden Zie Heer dit volk. en zie zijn Koningin Dit luttel aantal dat temidden Van wereldmachten zoekt een nieuw begin Wil ons beschermen, wil verhind'ren Dat in hun botsing wij ten onder gaan En geef een kans voor onze kind'ren Om in de toekomst zonder angst te staan Leer ons met Juliana samen De taak volbrengen, die Gij op ons legt En zegen ons. dat daarop Amen Door alle Nederlanders wordt gezegd. Muziek en declamatie Na het herdenkingswoord van de heer Kroon ging het doek open en presenteer de zich het „Salland" ensemble dat onder leiding van de heer G. Spakman tal van bekende en minder bekende liedjes speel de en zong. Een ontroerend moment vormde het optreden van de Papoea Sem Kajoi toen hij het Papoa volkslied zong. Door niemand van de aanwezigen ver staan en toch door allen begrepen. De heer Hoeve te Oosterbeek die als declamator aan deze avond meewerkte deed dit voortreffelijk en hij oogste even als het „Salland ensemble" vele malen een welverdiend applaus. Gelukwensen De eerste die de „jarige"' kwam geluk wensen was de heer G. W. Rietman en hij deed dit namens het bestuur van de „School met de Bijbel". Hij wees op de goede samenwerking tussen schoolbe stuur en oranjevereniging en sprak 'n har telijk woord van dank voor het vele dat de vereniging in 40 jaar van haar bestaan voor de kinderen heeft willen doen. De heer J. Louwerse sprekend namens de Chr. Kleuterschool wenste van harte geluk met dit jubileum en hij verklaarde dat elke oranjedag steeds weer een feest wordt voor de kleuetrs dank zei de chris telijke oranjevereniging. Namens de Holtense Oranjevereniging werd het woord gevoerd dooi' de heer B H. Brouwer. Naast de vreugde die er is bij dit 40 jarig bestaan moet er vreugde zijn over het feit dat de beide oranjever enigingen het goed met elkaar kunnen vinden. Bij beide besturen bestaat behoef te om samen te werken en wat samen werking vermag is nogeens weer duidelijk gebleken bij de festiviteiten in mei van dit jaar. De heer A. Westerik sprekend namens dc muziekvereniging „H.M.V." wees op de goede verstandhouding tussen de oranje vereniging en het korps. Aan het verzoek om een oranjefeest muzikaal op te luiste ren wordt steeds gaarne voldaan en „H.M.V." zal ook graag in de toekomst een muzikaal steentje bijdragen tot het welslagen van de feestelijkheden. Namens de ontspanningsclub „O.C.H." sprak de heer J. Oosterkamp woorden van gelukwens en hij herinnerde aan de reeds meer dan 14 jaar bestaande banden van vriendschap tussen de beide vereni gingen en de goede samenwerking bij het organiseren van feestavonden. De heer Kruimelaar feliciteerde namens de Chr. ontspanningsclub „C.O.C." en hij bood evenals de andere afgevaardigden een enveloppe met inhoud aan. Nadat de heer Kroon had dank gezegd voor de ge lukwensen werden een drietal prachtige ■films vertoond van het Koninklijke huis. jf De geslaagde jubileumfeestavond werd gbesloten met het zingen van de twee be- lkende coupletten van het Wilhlmus. KAARSENACTIE ZONNEGLOREN De komende dagen zullen een vijftien- 1 jongens bij u aankloppen om een prachtige kaars te verkopen. Zoals ieder jaar, wil Zonnegloren - het hervormd sa natorium te Soest - ook nu weer aan u vragen één of meerdere kaarsen te kopen. Het is algemeen bekend, dat Zonnegloren met zijn ruim 350 patiënte^ dit werk dan goed kan vervullen, indien'ook u be reid ben een steentje bij te dragen. Van harte hopen de jongens op een flinke af name. Door een verkeerde manoeuvre reed een Amerikaanse tank in de Duit se plaats Waizendorff tegen de muur van een woning, waardoor grote schade veroorzaakt werd. Ook de slaapkamer, waarin de boerin van 73 jaar sliep werd ern stig beschadigd, maar de vrouw merkte niets en sliep rustig door. Men heeft toen het gat in de muur maar provisorisch gemaakt en is gaan wachten tot de vrouw uit zich zelf wakker werd. Iedere woensdagmiddag de schoolkinderen in het bouw te Amsterdam een dag scholieren toernooi" aan 1500 leerlingen zullen Het knn er net zo fel een interland, zoals deze wordt er voor oude R-A.I.-ge- „woensdagmid- rehouden, aar- deelnemen, toegaan als bij supporters.

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 3