Fokdag iybailee demonsteert8ezoèk aa"!ic Canadese begraafplaats Agenda Goede vooruitgang in warmbloedfokkerij Vergadering Holtense Plattelandsvrouwen Medische dienst Gevonden en verloren voorwerpen Aanbesteding recreatieweg over de Holterberg Zaterdag 29 september 1962 No. 39 -Jaargang 14 S NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" te HoltenTelefoon 05Jf83 - 23^ Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f 2.50. Iedere mm. meer f 0.10 De vereniging te Dijkerhoek „Holbatheo" hield zaterdag van de vorige week op de terreinen van café ,,'t Bonte Paard" haar jaarlijkse paardenfokdag, welke niet alleen qua aanvoer, maar ook kwalitatief de vorige fokdagen overtrof. Zij ziet kans om elk jaar weer voor het, naar verhouding klein gebied, waar over zij werkt, een goede paardenshowdag te houden, waaraan steeds meer warmbloedfokkers deelnemen. Deze fokdag, waarbij het steeds opvalt, met welk een enthousiasme de eigenaren hun dieren ter keuring voorbrengen, geniet ook de belangstelling van tal van organisaties en particulieren, gezien het grote aantal ereprijzen en financiële bijdragen, die elk jaar weer ter beschikking worden gesteld. Zelfs de Ned. Heide Mij. stelde dit jaar een fraaie prijs beschikbaar. Zowel burgemeester Bazen van Bathmen als Holtens burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, gaven door hun aanwezigheid blijk van hun belangstelling. Wat de resultaten van deze fokdagen betreft, heeft de vice-voorzitter van de afdeling Overijssel der V.L.N., burgemeester Ganzeboom van Kaalte, aan de koffietafel na afloop van de keuringen er nog eens op gewezen hij was enkele jaren wegens ambtsbezigheden niet in de gelegenheid geweest om als jurylid op te treden dat hier toch wel een belangrijke vooruitgang in de warmbloed fokkerij valt waar te nemen. Voorzitter Starink van ^Holbatheo" knoopte daaraan de verzuching vast, dat veel jonge boeren meer belangstelling hebben voor de mechanisatie in de land bouw, met name voor de trekker en sprak de hoop uit, dat men op de land bouwscholen wat meer aandacht zal be steden aan het paard, dat toch altijd nog een belangrijke factor vormt op de bedrijven. Na een kort openingswoord van de heer Starink begon omstreeks tien uur de keuring in twee ringen. Voor het Gronings type als keurmeesters op de heren J. Zweverink uit Lochem, Z. Holt- land uit 's Heerenbroek en R. van It- tersum uit Kampen, voor het Gelders type, de heren G. J. J. Vlaskamp uit Olst en H. Schrijver ui'e Terwolde- Als av biter fungeerde de heer G. A. R. Nieu- hoff, de inspecteur-secretaris van de Overijsselse V.L.N. afdeling uit Harden- berg- OORDEEL JURY Bij de Groningers hebben de veulens, naar het oordeel van de jury, niet zo'n overwegende indruk gemaakt, al Jyas Jhejt hoogst geplaatste veulen zeer goed zowel bij de oudere als bij de jonge die ren. De éénjarige merries vormden een goede rubriek met behoorlijke uniformi teit en twee vrij sterk naar voren tre dende koppaarden. Bij de tweejarige merries was de aanvoer uitstekend, de groep overigens nogal onregelmatig met te weinig uniformiteit. Bij de driejarige en oudere stamboekmerries, zijn de beste exemplaren reeds uitgeselecteerd, omdat de besten, bij de officiële premiekeuring van de provincie stfer-bf kroonmerrie worden. Dit in aanmerking genomen ver tonen deze groepen toch zeer voldoende gehalte- De stermerries vormden een uit stekende groep, hetgeen wel tot uitdruk king kwam in de waardering door de jury, die hier enkele eerste prijzen toe kende. De allerbeste stermerries worden kroonmerries, zodat uiteraard deze groep uitermate klein is. Het getuigt voor he1 gehalte van deze fokdag, dat hier kroon merries aanwezig waren. Kampioene bij de enters en twenters van het Gron. type werd Celphine van de heer T. Boode te Espelo. Uit een van de beste merries stammend draagt het paard hiervan elk kenteken. Mooie lijnen, beste gespierdheid en beste diepte. Reserve kampioene werd Cureda van de Fa. Kol- dewee en Nieuwenhuis te Schalkhaar. Van de oudere merries werd bij de Gro ningers kampioene de 6-jarige kroonmer rie Vera Alie van de heer I-I. Rietberg te Holten, een wat forse, edele, zeer harde merrie, met rijke lijnen. Zij vertegenwoor digde de provincie Overijssel op de Nat. tentoonstelling te Utrecht en werd daar de hoogstgeplaatste V.L.N. merrie. Re serve-kampioene in deze rubriek werd de 4-jarige stermerrie Zirene van de fa. Kol- dewee en Nieuwenhuis te Schalkhaar. De Geldersen Bij het Gelders type vormden de mer rieveulens een matige klasse echter met een behoorlijk kopnummer. Bij de hengst veulens een sterk gebouwd kopnummer met matige achterbenen. Uit de rubriek éénjarige merries kwamen de kampioene en de reserve-kampioene der enters en twenters. Kampioene werd Coletta van de fa. Koldewee en Nieuwehuis te Schalk haar eenezer typische enter met wat wei nig spieren langs de rug en reserve-kam pioene Casli van de heer D. W. Brilman uit Bathmen, een sterk en goed gebouwde enter met niet te sterk achterbeen. De 2-jarige merries voormden een kleine maar behoorlijk goede klasse. De driejari ge en oudere merries vormden een goede rubriek met 3 aardige kopnummers. Van de zogende merries kan dat niet helemaal gezegd worden. Zij vormden een matige klasse met aan het hoofd een behoorlijk type. In deze afdelingen werd kampioene de driejarige Anneleke van de lieer G. I-I. Krieger te Espelo, een sterk gebouwde fokmerrie, goed foktype en reserve kam pioene Alien van de heer M. Harmei ink te Bathmen, 'n driejarige goed gelijnde mer rie met iets lang achterbeen. Het slot werd gevormd door een demonstratie met éénspan landbouwwagens. Vermelden we nog, dat de voorzitter 's morgens behal ve de beide burgemeesters nog in het bij zonder welkom heette de heer A. Wage naar inspecteur der Ned. Heide Mij en dat de heer H. J. Bouwhuis, belangrijk bijdroeg tot het slagen van de dag voor zijn me dewerking met de geluidsinstallatie. Bij 't Bonte Paard is nu het parkeerprobleem pgelost, zo bleek ons. De uitslagen van de keuringen luiden als volgt: Merrieveulen (Gron. type) jongste groep: la Debalta eig. G. H. Nijenhuis, Dijkerhoek, 2a Demonica eig- G. J. Flier- man, Heeten. Oudere groep: la N. N. eig. J. W. Hek- kert en Kruitbos, Schalkhaar, 2a Dorina eig. H. J. Reiling, Schalkhaar, 2b Dolana eig. Joh. Vosman, Okkenbsoek. 2c Dila van dezelfde eigenaar. Gelders type, jongere groep: la Dasja, eig. J. W. Reilink Mzn, Dijkerhoek. Ouderegroep: la Doriena eig. A. Roe- terdink, Bathmen, 2a Dimora, eig- Fa. Kol dewee en Nieuwenhuis, Schalkhaar. Hengstveulen (Gron. type): 2a N.N. eig. T. Boode. Espelo. Gelders type: la N. N. eig. H. J. Haar man, Heeten, 2a N. N. eig. T. Ikkink. Mar- kelo, 2b N.N. eig. G. A. Niemeijer, Lette- le- Eenjarige merries (Gron. type)la Cep- hine eig. T. Boode, Espelo. lb Cureda eig. Fa. Koldewee en Nieuwenhuis, Schalk haar, 1c Centine, eig. G. A. Niemeijer. Lettele, 2a Cioja, eig. Joh. Vosman, Ok- kenbroek, 2b Cadinski eig. C. v. d. Berg, Dijkerhoek, 2c Colda eig. Wed. T. Boode, Espelo. Gelders type: la Coletta eig. Fa Kolde wee en Nieuwenhuis, Schalkhaar, lb Casti eig. D. W. Brilman, Bathmen, lc Corrie eig- IT. J. Haarman, Heeten. ld Carole eig. A. Hofstede, Raaltc, 2a Cilly eig. C». A. Niemeijer, Lettele, 3a Celesta, eig. G. M. Twellaar, Bathmen, 3b Cirosi eig. I-I. Bosman, Dijkerhoek. Tweejarige merries (Gron. type): la Bolia eig. G. J. Boode, Espelo, lb Bumun- da. eig. H. Deten, Dijkerhoek, 2a Balidia eig- H. Bosman, Dijkerhoek, 2b Baltina, eig. J. I-I. Schotting, Markelo. 3a Bedina, eig. T. Bieleman, Espelo. Gelders type: la Balladina eig. Wed. J. E. Wagemans, Haarle, lb Beüna, eig. M. Harmelink, Bathmen. Driejarige en oudere merries (Gron. ty pe)Ia Olgetta, eig. A. Hengeveld Bath men, lb Welphina, eig. T. Boode Espelo, 2a Aletta, eig. A. Stegeman, Bathmen, 2b Amaria, eig, G. I-I. Krieger, Espelo. Geld. type: la Anelleke, eig. G. I-I. Krie ger Espelo. lb Alien, eig. H. Harmeling, Bathmen, lc Tasti, eig- D. W. Brilman, Bathmen. 2a Pimosa, eig. H. Deten, Dij kerhoek, 2b Willy eig. D. J. Kleinen Traast, Bathmen, 2c Serena, eig. A. Hen- geveld, Bathmen, 3a Upaulien, eig. M. Harmeling, Bathmen. Driejarige en oudere merries, zogende (Gel. type): la Ucora eig. H. J. Haarman, Heeten, lb Sophie, eig. T. Ikkink, Marke lo, 2a Willy, eig. G. A. Niemeijer, Lettele, 3a Vriena. eig- A. Roetedink, Bathmen, 3b Zasja, eig. J. W. Reiling Mzn, Dijker hoek. Stermerries: (Gron. type): la Zirene, eig. Fa Koldewee en Nieuwenhuis, Schalk haar, lb Vorstin Liana, eig- C. v. d. Berg en Mr. G. Vixseboxse. Holten, lc Nemeni- ca, eig- G. J. Flierman, Heeten, ld Anna Roelfina, eig. G. J. Flierman, Bathmen. Geld. type: 'la Theeroos, eig- H. J. Haar man, Heeten Kronmerries (Gron. type): la Vera Alie eig- H. Rietberg, Dijkerhoek, lb Ureda, eig. Fa Koldewee en Nieuwenhuis, Schalk haar. Merries met minstens 2 afstammel. (Geld. type): la Willy, eig. G. A. Niemeij er, Lettele, (Gron. type), la Welphine, eig. T. Boode, Espelo. Eenspan Eenspan fokmerrïes •voor landbouwwa gens (Geld. type): 1 Orina. eig. A. Roete dink, Bathmen, 2 Willy, eig- G. A. Nie meijer, Lettele, 3 Theeroos, eig- H. J. Haarman, Heeten, 4 Tasti, eig. D. W. Brilman, Bathmen, 5 Upaulien. eig. M. Harmelink, Bathmen. Gron. ype: 1 Zirene. eig- Fa Koldewee en Nieuwenhuis, Schalkhaar, 2 Nemonica, eig. G. J. Flierman, Heeten, 3 Anna Roe- lofina. eig. G. J. Flierman, Bathmen, 4 Ureda, eig- Fa Koldewee en Nieuwenhuis Schalkhaar. Eerste groep Canadese nabestaanden te gast in ons land Hiertoe uitgenodigd door het Neder lands Oorlogsgraven Comité (beter be kend als „het Klaprooscomité", omdat de activiteiten worden gefinancierd uit de opbrengst van de Klaprooscollecte) zijn in de jaren na de bevrijding reeds vele tienduizenden nabestaanden van in de oorlog hier ter aarde bestelde ge- alliëerde soldaten gast in ons land ge weest. Soms kwamen zij alleen of met enkele lotgenoten. Soms ook met tien tallen of honderden tezamen, om op één van de meer dan vijfhonderd kerkhoven in Nederland het graf van man, vader, zoon of broer te bezoeken. Dergelijke „pelgrimages" worden geheel door het Nederlands Oorlogsgi-aven Comité voor bereid, in samenwerking met „The Bri tish Legion", de Britse organisatie van oud-strijders en nabestaanden. De gas ten, waarvan de meesten nog nooit in het buitenland zijn geweest, worden hier vergezeld door Engelssprekende gidsen. Logies en vervoer zijn geregeld vóór zij voet aan wal zetten. NU OOK EEN GROEP UIT CANADA Tot heden waren het alleen nabe staanden uit Groot Brittannië, die op deze wijze in groepsverband naar Ne derland kwamen. Op 27 september ar riveerde echter de eerste groep uit Ca nada, die negen en zeventig personen telt. Deze mensen (allen nabestaanden van hen, die gedurende de bezettings jaren de dood vonden of sneuvelden bij de bevrijdingsgevechten in 1944 en 1945) zijn afkomstig uit de Canadese provin cies Quebeck, Ontario, Alberta en Ma nitoba. De oudste deelneemster aan de reis is Mrs. Elisabeth Gibbons. Zij is 88 jaar en komt om het graf te bezoeken van haar zoon, Pte. J. Gibbons, die vlak vóór het eind van de oorlog sneuvelde en op de militaire begraafplaats bij Groesbeek ter aarde werd besteld. Op 23 juni 1943 spoelden de ontzielde lichamen van twee Canadese militairen aan bij Andijk: de tweelingbroers R. D. en R. E. Tod uit St. Boniface South in Ontario werden, doov hun dood niet ge scheiden. Tezamen werden zij begraven in Medemblik en tot deze eerste groep nabestaanden behoren hun moeder (83 jaar) en hun zuster. NAAR NEGENTIEN BEGRAAFPLAATSEN Groesbeek en Medemblik zijn twee van de negentien begraafplaatsen, die deze nabestaanden zullen bezoeken. Hun familieleden zijn ook ter aarde besteld in Holten, Bergen op Zoom, Nijmegen, Amersfoort, Dalen, Nederweert, Fer- werderadeel, Nes (Ameland), Gorssel, Reichswald (vlak over de Nederlandse grens, waar o.a. bijna zevenhonderd Ca- Holten De afdeling Holten van de Bond van Plattelandsvrouwen hield don derdagavond in hotel Holterman haar eer ste ledenvergadering in dit seizoen onder leiding van haar presidente mevr. B. BroereBos. De presidente herinnerde er aan, dat in de afgelopen zomer enkele leden door fa milieomstandigheden getroffen wedden, maar dat ook tal van prettige dingen te memoreren vallen als het bezoek aan re cepties o.a. bij de opening van de boeren leenbank en de ingebruikstelling van het aardgasbedrijf. Zij hoopte op een goed en druk bezocht vergaderseizoen. Er staan belangrijke vergaderingen °P het programma, welke door de afdeling bezocht zullen worden t.w. op 16 okt. a.s. een landbouwdag te Deventer, waar de woning en kledingcommissie van de bond aanwezig zal zijn, op 18 okt, de pro vinciale vergadering te Enschede, op 24 oktober de algemene jaarvergadering te Rotterdam, waarin o.m. de contributiever hoging aan de orde zal komen en op 26 okt. een ledenvergadering met een lezing over bloemen en bollen. Verder werd door de presidente mede deling gedaan van de mogelijkheid van deelname aan een zevental cursussen, waarvan als nieuwe kunnen worden ge noemd een filmcursus, een middenstands cursus en een sociologiecursus. Hierna hield de heer M. van Aken uit Almelo een bespreking van het boek „Schip zonder haven" van de bekende schrijfster Willy Corsarie* Het verhaal speelt in België tijdens de eerste wereld oorlog. Het heeft een diep menselijke in houd en is bepaald geen roman om zo maar even uit te lezen. In alle figuren, zijn de typisch menselijke eigenschappen terug te vinden. De presidente heeft de heer van Aken aan het slot dank gebracht voor zijn boeiende lezing, die met grote inspanning werd gevolgd. Er werden een aantal busjes uitgege ven voor de collecte ten behoeve van de reclassering, die eind deze week en begin volgende week gehouden zal worden. nadezen zijn begraven, die kort tevoren in Nijmegen en omgeving waren inge kwartierd), Den Burg (Texel), Workum, Woensel, Roermond, Apeldoorn, Kilder (bij Winterswijk) en Vlissingen. Vanuit Nijmegen en Groesbeek waar de Canadese nabestaanden bij Ne derlandse families logeren worden deze kerkhoven op 29 september be zocht. Op zondag 30 september wordt er een herdenkingsplechtigheid gehouden op de Canadese oorlogsbegraafplaats bij Groesbeek. Ook staat er een aantal uitstapjes op het programma om de bezoekers een denkbeeld te geven van Nederland, het land bij de bevrijding waarvan hun fa milieleden sneuvelden. Op 5 oktober om 21.30 uur gaan zij weer met een speciaal vliegtuig naar Canada terug. Deze tocht, waarvan de voorbereidin gen meer dan acht maanden hebben ge duurd, werd door het Nederlands Oor logsgraven Comité georganiseerd in sa menwerking met The Canadian Legion. BEZOEK AAN HOLTEN Van de groep van 79 gasten brengen zaterdag 9 personen een bezoek aan de Canadese begraafplaats op de Holter- berg. Zij arriveren omstreeks 11 uur per bus uit Nijmegen en worden door het plaatselijk Oorlogsgraven Comité ont vangen in hotel Holterman, waar de be groeting zal plaats vinden en koffie zal worden aangeboden. Na een gezamenlijk bezoek aan het kerkhof wordt het samenzijn besloten met een koffiemaaltijd, waarbij ook de adoptanten der graven uitgenodigd wer den aanwezig te zijn. Het gezelschap zal om ongeveer 3 uur naar Nijmegen terugkeren. In de bossen van het kroondomein bij Hoog Soeren heeft de heer Fritfe Russ woensdagavond om plm. zes uur een prachtig edelhert een z-g.n 14 ender van plm- 12 jaar geschoten. Telkenjare worden in de bronstijd een klein aantal van de oudere bokken veelal ware heersers afgeschoten om inteelt te voorkomen. Dit najaar ontvingen van Z-K.H. Prins Bernhard acht personen een invitatie om een hert te schieten. Het exemplaar dat door de heer Russ werd geschoten weegt minstens 300 pond en draagt een prachtig gewei van zeer bijzondere grootte. (Foto Zand voortRijssen) Zaterdag 29 september: Veekeuring te Espelo. Terrein van de heer W. F. Boo de. Zaterdag 29 september: Dansen in hotel ..Müller". Zaterdag, 29 sept t.m. 8 okt. De Fruittax wegens vakantie gesloten (zie adv.) Zaterdag 29 september: Jazz-avond so ciëteit „Holten" in zaalhotel Vosman. Zondag 30 september, 7.30 uur: Film avond in „Irene". Woensdag, 3 oktober, 8 uur Gecombineer de vergadering van de afd. O.L.M. en C.B.T.B. en van de bedrijfsver. Holten en Dijkerhoek over eventuele aanstel ling bedrijfsverzorger in hotel Holter man. Donderdag 4 oktober, 4 en 8 uur: Film voorstellingen voor NVV-leden in zaal Maats (zie adv.). Donderdag, 4 oktober* 8 uur Vergadering van de tHerv. Vrouwenvereniging in Irene. Donderdag 4 oktober, 8 uur: Vergade ring van de afd. Espelo van de Bond van Plattelandsvrouwen. Zaterdag 6 oktober, 7.30 uur Dansen in café ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek (zie adv.). Maandag 8 oktober, 2-30 en 8 uur: Na jaarsmodeshow Fa. Wonnink (zie adv.). Dinsdag, 9 oktober 7.30 uur Zitting woon ruimtecommissie. wegens vervallen zit ting op 2 oktober a.s. (zie off. public.' Maandag 15 oktober, 7.30 uur: Herv. ge- zinsweekavond in „Irene". Spreker: ds R. Kaptein. Onderwerp: „Verloofden samen op reis?!" Woensdag 17 oktober, 7.30 uur: Herv. ge- zinsweekavond in „Irene". Spreker; ds F. van der Heijden. Onderwerp: „Een avondje uit". Zaterdag 20 oktober, 7-30 uur: Feestver- gadering van „Holbatheo" met uitrei king prijzen paardenfokdag in zaal ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Film. ca baret en na afloop bal. Ned. Herv. Kerk: Holten: 8.30 uur (Opening Winter werk) en 10 uur (Bed. H. Doop) ds Addink. Collecte aan de uitgang in bei de diensten voor het plaatselijk jeugd werk. Dijkerhoek: 10 uur ds Van der Neut. Collecte aan de uitgang voor „Betha- nië". Geref. Kerk: 10 en 3 uur ds Mintjes van Wolphaarts- dij'k. In beide diensten is het éne offer bestemd voor de Diaconie. Bij de uit- gang collecte voor „Eigen Kei'kbouw". R.K. Kerk: Nieuw-Heeten: 7 cn 8.30 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis. Rijssen: 7 en 8.30 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis. üéi.' Zondagsdienst dierenartsen: Weekeinde 30 sept.-l okt.: Dierenarts G. S. E. Veg- ter, tel. 394. Holten Gevonden: Plasti regenjas; fietspompje, schakelarmbend; glacé-da- meshandschoen; overhemd; damesrok. Verloren: snoer parels; gouden zegel ring. Inlichtingen dagelijks tussen 9 en 22 uur aan het groepsbureau der rijkspolitie te Holten, doch niet tussen 13 en 14 uur. OFFICIËLE PUBLICATIE ZITTING WOONRUIMTE-COMMISSIE Holten De voorzitter van de woon ruimte-commissie maakt bekend, dat de zitting der commissie niet op dinsdag, 2 oktober a.s., maar op dinsdag, 9 oktober d.av. zal worden gehouden, des avonds om 7.30 uur. Holten, 28 september 1962 De voorzitter voornoemd, J. Kroon Holten Ten gemeentehuize van Hol ten werd vrijdagmorgen bij onderhandse inschrijving voor rekening van de ge meenten Holten en Hellendoorn aanbe steed het maken van een recreatieweg over de Holterberg ter lengte van plm. 12 km. Het werk bestaat uit 3 percelen: Perceel I het tracé onder Holten plm. 6.2 km. Perceel II het tracé onder Hellendoorn plm. 5.8 km. Perceel III de massa. Ingeschreven is als volgt: N.V. Wegen bouw G. H. te Siepe, Zwollekerspel per ceel I 548.200. perceel II 374.200, per ceel III 919.400. Reef's Aannemings- en Ilandelmij., Oldenzaal I ƒ558.900 II ƒ368.900. III ƒ917.800. N.V. Noord Ne derlandse Wegenbouwmij te Harlingen. I ƒ571.000, II ƒ362.000, III ƒ933.000. N.V. Wegenbouwbedrijf H. Boesewinkel te Nijmegen, I ƒ565.000, II ƒ379.000, III 929.000. De gunning is in beraad gehouden.

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 1