Uit Hokens historie WuvtjëAijke OOTSE TEUR naar het eiland &r&hmsm AGENDA KERKDIENSTEN Hollens eerste melen I Vergadering vervoerpersoneel Puistjes Geen mond- en klauwzeer meer Verkiezing leden gemeenteraad Markelo Vooruit-Holten 1-4 Zaterdag 19 mei 19P>2 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 2 In vroeger eeuwen was het voor de Holter volksgemeenschap verboden om een eigen molen te hebben. Onder eigen molen moet verstaan worden een parti culiere of een dorpsmolen, die tegen een bepaalde prijs verhuurd werd aan een mulder. Dit verbod gold vermoede lijk tot 1797. In 1794 was de oude republiek inge stort met een nasleep van grote gevol gen. Alle heerlijke rechten en privile ges van de adel waren met één penne- streek van de kaart geveegd. De baron van Dordt, de naastbije edelman, was nu burger van Dordt. Net als Schadden Jans, de veenpoet uit Hol ten. Deze was ook burger, en alles wat tussen de baron van Dordt en Schadden Jans in was, was ook burger. Vóór 1794 waren de wind en het stro mend water een heerlijk recht, dat al leen de adel toekwam. De boeren en burgers waren verplicht het graan op een bou- of herenmolen te laten malen, al was dat ook soms anderhalf uur rijden. Wij willen niet beweren, dat zulks altijd gebeurde. Er waren ook wel Hol tenaren, die clandestien hun graan maalden, maar in het groot kon dat niet, want de molenboeken wezen van jaar tot jaar aan, hoeveel een ieder liet malen. Op de markevergadering van 17 aug. 1797 was er een adres van Albert Wyg- mannik en zeventien anderen. In dit adres verzochten zij en gaven meteen hun toestemming, dat de nog ongemeten aangegraven gronden gemeten zullen worden en aan de gebruikers verkocht. De gelden, die daarvoor binnen kwamen zouden worden gebruikt voor de bouw van een molen, te stichten voor de ge meenschap van Holten. Wie mocht menen, dat de Holter mar kegenoten gelijke tred hielden met de decreten van Napoleon, heeft het mis. De markegenoten bleven bij hun eigen wetten. Eén stem tegen en het nest lag onder de boom. Napoleon kon veel, maar de markewetten veranderen, daar is hij nooit in geslaagd. Zeer tot spijt van de vooruitstrevende Albert Wygmannik en zijn zeventien gezellen kwam de molen er voorlopig niet. De boeren en burgers van Holten wilden de aangegraven grond niet op gemeten hebben en daarmee uit. Nu leest men in de geschiedenisboe ken wel, dat Napoleon ons helemaal overweldigde, maar dat is slechts ge deeltelijk waar. De boeren in Twente en Salland modderden op de oude voet voort. Zo deden ook de hofmeijers in de hoven van Twente. Ook zij handhaaf den de hele Franse bezetting door hun eeuwenoude hofrechten. Op de markevergadering van 22 dec. 1701 was er een heel gewichtig agenda punt. In onze bijdrage van 5 mei ver telden wij, dat men diep in de soep zat. De belasting kwam slecht binnen. De belastingpachters konden wel een schot hagel krijgen, wanneer ze bij de boeren op het erf kwamen. Daar waren de land lieden nogal gul mee. Guller dan met 't afdragen van de belastingpenningen. De markerichter en de gedeputeer den hadden alles geprobeerd, maar niets hielp. Men besloot als uitzonderings middel de onwilligen te arresteren en meteen paarden en wagens in beslag te nemen. Acht jaar later moet Holten door een ramp zijn getroffen, want in 1709 kwam de markerichter voor de boeren op. En deze markerichter was Arend van Such- telen, een Deventer heer. Hij klaagde, dat het onmogelijk was de belasting te innen vanwege de oorlogstijd, schaars heid aan geld en misgewas. Wat zal het er in dat jaar gespannen hebben. KERKENSPRAKE Vanaf haar stichting betekende de kerk te Holten zeer veel voor de ge meenschap als beschavingscentrum. Niet alleen hoorde men er urenlange preken en gebeden. Men bad voor alles en nog wat, want de mens was vroeger geheel weerloos. Alles hing van Gods gunst af. Zelfs over heksen en demonen sprak de dominee in'zijn preek en hij wenste alle boze geesten in zijn gebeden heel ver weg. Na de kerkdienst kwam de kerken- sprake. Wanneer de predikant zeer ver heffend gepreekt had en de kerkgangers kwamen buiten, dan werden zij weer met de neus op de daagse werkelijkheid gedrukt. Dan kwam de kerkenvoorlezer buiten op het kerkplein op een verho ging te staan en haalde een officieel stuk ie voorschijn, dat de markebode hem bezorgd had. Hij trok dan van leer tegen de boeren en kotters, want die waren altijd het kind van de rekening. Met luide stem ving de voorlezer aan: Markerichter en gedeputeerden doen kond: mitsdezen, aan een iedr, die dit aangaat bekend te maken en te waar schuwen, dat het niet opvolgen van het geen markerichter en gedeputeerden be volen hebben, dat het aangraven van markegronden bij markencedule verbo den is. En dat ter voldoening van deze resolutie alle aangegraven gronden in- gelijkt zijn. (Bedoeld werden hier de sloten om de aangegraven percelen.) Op een boete van twintig goudgul dens. Ook in de toekomst zullen zware boeten geheven worden. Nou zou je toch zeggen, riep Harm Jan, een der aangravers, terwijl hij bij Jannes Meerman bij de kerk zijn borrel door het keelgat goot. Nog geen uur ge leden had de predikant nog de tien geboden voorgelezen. Dat deed hij vaak iedere zondag. En als klap op de vuurpijl moest dan de markerichter strabant op treden tegen grondontvreemding. Het schijnt echter, dat de preken en de kerkensprake beiden niets uitge werkt hebben, want het bidden en ste len ging onverminderd voort. DE SCHOUT VAN BATHMEN EN DE DROST De schout van Bathmen had namens een aantal armen aan de drost van Sal land een verzoek gericht om zeventien arme gezinnen in de marke van Holten toe te laten, maar daarover een volgen de keer verder. VAN COEVERDEN. In de woensdagavond in het Stations koffiehuis van de heer M. Kalfsterman on der voorzitterschap van de heer G. L. Scholten gehouden ledenvergadering van de afdeling Holten van de Alg. Bond van Vervoerspersoneel heeft het hoofdbestuurs lid. de heer J. de Later, uit Utrecht ge sproken over de komende CAO. die mo menteel in behandeling is bij het College van Rijksbemiddelaars. Verder sprak de heer de Later uitvoe rig over de z.g. merrit rating, de vorm van personeelsbeoordeling, waarbij aan de be oordeelde werknemers een toelage van 0- 15 'A kan worden gegeven, boven hun nor male loon, zoals deze in de meeste grote bedrijven en -bij de overheid reeds bijna algemeen is ingevoerd. Toekenning van een vast percentage voor alle werknemers beantwoord niet. aan de doelstelling van dit systeem. Bij de verdere bespreking van de ar beidsvoorwaarden van het personeel bij het wegvervoer kwam o.a- ter sprake, dat bij de O-A.D. wel een ondernemingsraad is ingesteld, maar dat deze tot nu toe nog onvoldoende heeft gefunctioneerd. De be treffende leden van de afdeling zouden daar gaarne een verbetering in zien, zo werd verklaard. Door de secretaris, dc heer G. J. Vene man, werd een opsomming gegeven van de activiteiten der afdeling in het afgelopen jaar. Het aantal leden is van 47 gestegen tot 49. Twee kinderen bezochten een kin derkamp, terwijl met 16 kinderen van de afdeling een uitstapje werd gemaakt. Men wil proberen deze zomer in samen werking met de afdelingen in de omlig gende gemeente een uitstapje voor de jeugd te organiseren, naar Arnhem en om geving. Voor kinderen geboren in het jaar 1949 wordt dit jaar van 28 juli—4 augustus een kinderkamp gehouden in Vierhouten. Op gave voor deelname moet zo spoedig mo gelijk geschieden bij de secretaris der af deling, de heer Kappert of bij de voorzit ter de heer Scholten. PUROL-POEPER OVERIJSSELRIT IN JULI De Overijsselrit van de K.N.M.V. welke telken jare in het voorjaar wordt gehóu den, maar in verband met organisatorische omstandigheden, dit jaar was bepaald op 1 september a.s. veertien dagen voor de internationale motorzesdaagse, die van 14-21 september a.s. in Garmisch Parten- kirchen (Did), gehouden zal 'Wórden, is in verband met bezwaren van de rijders, nu verzet naar zaterdag, 14 juli. De verplichte deelname aan deze tra ditionele betrouwbaarheidsrit zo vlak voor het grote internationale motorevenement leverde n.l. voor de eventuele kandidaten- deelnemers aan de zesdaagse dermate ge gronde bezwaren op, dat de K-N.M.V. be reid gevonden werd de datum in de sport kalender te wijzigen. Start en finish van de Overijsselrit zul len dit jaar weer in Holten zijn op de bekende plaats, hotel Muller aan de De- ven ter weg. Sedert 6 april zijn in deze gemeente geen aangiften meer gedaan van tongblaar on der de varkensstapel. Ook de gevallen van vavkensp'est behoren tot het verléden. Vanaf het uitbreken van de eerste ge vallen van het mond- en klauwzeer op de Lichtenbei'g zijn 647 varkens afge maakt. Met de kosten van de reiniging en ontsmetting der varkenshokken en de verleende schadeloosstellingen heeft dit in de gemeente Holten alleen al een be drag van meer dan f 84.000,gevorderd. Wegens varkenspest moesten in deze pe riode 91 varkens worden afgemaakt het geen een bedrag van ruim f 14.000,vor derde. Waakzaamheid blijft echter nog ten zeerste geboden opdat deze zeer besmette lijke ziekten niet weer opnieuw optreden. DE LIJST VAN CANDIDATEN VOOR DE STEMMING TER VERKIEZING VAN DE LEDEN VAN DE RAAD DER GEMEENTE HOLTEN OP 30 MEI 1962 ZIET ER ALS VOLGT UIT: 1 2 3 4 C.-H.U. P.v.d.A. Algemeen Belang- V.V.D. A.R. Veneklaas Slots. B. J. Soer, H. Klein Velderman, H. Landeweerd, G. Rietberg, J. Jansen, A. Sprokkereef, J. H. Rietman, A. Westerik, A. Brands, G. ten Berge, W. Beldman, D. Bosschers, J. H. Meerman, II. Nagelhout, geb. van der Meulen, J. Slegeman, H. Broere, geb. Bos, B. Klijzing, J. W. Nijkamp, A. J. Rietberg, G. J. Veneklaas, L. Wegstapel Jzn, E. Beldman, J. Beldman, H. van den Bos, G. van Geenhuizen Jr, Rietman, G. W. Pekkeriet, A. J. Scholten, G. L. J. F. Wiggers, J. Dikkers, E. Calkhoven, J. Nikkels, J. Aanstoot, Joh. Struik, H. J. ten Wolthuis, J. Kalfsterman, J. H. Landeweerd, H. Wechstapel, J. A. Stukker, H. D. Veneklaas, H. W. Meijerman, G. J. Viet, P. Brinks, J. Voordes, E. Jansen, G. J. Vlogtman, W. Nijland, J. W. Krikkink, B. J. Oosterkamp,. J. In de, bijna plaatselijk te noemen, wed strijd tusen Holten en Markelo Vooruit, zagen de talrijke toeschouwers een aardige wedstrijd. Markelo, dat dit seizoen'nog maar één puntje heeft veroverd, had blijk baar niet veel zin in een nederlaag tegen Holten. Met open aanvallen werd keeper Vincent belaagd, het duurde dan ook niet lang of het eerste doelpunt was een feit. Uit een verdedigingsfout kreeg de Marke- lose rechtsbinnen een goede kans, die hij ook met een mooi doelpunt benutte. De Holtense voorhoede vond een hechte bl-. witte verdediging tegenover zich. Vooral de Markelose stopper en keeper Scholen waren de struikelblokken. Bij een gevaar lijke doorbraak van Holten werd in het strafschopgebied hands gemaakt en de goed leidende scheidsrechter besliste een strafschop. In tweede instantie, werd dit de gelijkmaker door A- Traanman. Tot de rust bleef deze stand gehandhaafd', gezien het vertoonde spel van beide ploegen een juiste stand. Na de thee pakte Holten de zaken energieker aan. De voorhoede van de roodzwarten, deze keer zonder Jansen, miste echter enkele goede kansen. Rechts half Jalving probeerde het zelf eens uit een vrije trap. Onhoudbaar voor keeper Scholen, schoot hij de bal in de uiterste bovenhoek. Zowel Huub als Gertie Brands spelen de laatste wedstrijden wat onder hun normale vorm en daarom kon Holten eerst in de slotfase de strijd beslis sen door doelpunten van de Holtense mid- voor. Hoe meer het eind van de competitie in zicht komt des te spannender wordt de strijd om het kampioenschap van de 2de klasse. Koploper Haarlese Boys moest al weer een punt afstaan, dit keer aan SOS, dat zelf ook nog een kansje heeft. Voorts liggen ook Langeveen, KOSC en Holten zelf nog volop in de running. A.s. zondag krijgt Holten weer een moei lijke opgave: uitwedstrijd tegen KOSC in Ootmarsum- Er moeten nog vier wedstrij den gespeeld worden. De stand in de kopgroep is momenteel: Haarlese Boys 17 Langeveen 16 Holten 15 KOSC 16 SOS 16 - 25 - 24 - 21 - 21 36. Er zijn nog meer honger lijders. Nu, Ootje Teur en Bram Steng lieten zich niet onbetuigd! Ze aten allebei net zoveel scheepsbeschuit als ze konden en na een half uur hadden ze geen van beiden meer honger. „Dat was een feest!" zuchtte Bram Steng met de handen op zijn buik. „Nu voel ik me weer tot alles in staat! Nu kan ik weer bergen verzetten!" „Verzet er dan maar eens een paar!", stelde Ootje Teur voor, „Wat dat be treft kun je hier je plezier wel op! Maar zeg, Bram, heb je gezien, dat wij hier niet alleen zijn op Oroboma? Als ik me niet vergis, staan daar in de verte Jan met de Handjes en Jan met de Tandjes met afgunstige en hongerige gezichten naar ons te kijken.... Wat denk je?" „Ik had ze een paar dagen geleden al gezien!" zei Bram Steng, „maar ik wil de je niet ongerust maken, dus heb ik er niets over gezegd. Maar wat bedoel je? Je wilde die twee inbrekers toch ze ker niet van onze kostelijke beschuiten laten mee-eten?" „Waarom niet?" vond Ootje Teur. „Het zijn toch ook mensen! Of ze nu hebben ingebroken of niet! Daarom be hoeven ze toch niet te verhongeren? Je mag geen kwaad met kwaad vergelden, heb ik altijd geleerd!" - 21 HOLTEN 2NIJVERDAL 3 10—1 In een doelpuntenrijke wedstrijd ver pletterde Holten de Nijverdalse groenwit- ten met de dubbele cijfers. Door deze ne derlaag degradeert Nijverdal waarschijn lijk naar de vierde klasse. Het was de laat ste thuiswedstijd van de Holtenaren, die er deze zondag wel een schuttersfestijn van maakten. Schutterskoning werd G. Traanman, die maar liefst vier goals voor zijn rekening nam. Met de rust keken de gasten al tegen een 4achterstand op. Pas daarna be nutten ook zij een van de vele goede kan sen. De Holtense achterhoede liet nog al eens een steekje vallen en als reserve keeper Paalman niet zoveel reddingen had verricht, was de stand ook heel anders uit gevallen Enkele minuten voor afloop plaatste midvoor Ulfman uit een hoek schop van links de tiende treffer achter de Nijverdalse keeper, die deze wedstrijd niet gauw zal vergeten, denken wij. Ove rigens had deze zege geen betekenis meer voor de plaats op de ranglijst voor de rood-zwarten. Door een 15 overwinning op Haarlese Boys 2 behaalde Wjerden 2 ongeslagen het kampioenschap; zeer ver diend- Holten 2 leverde verdienstelijk werk door een goede tweede plaats in te ne men. A.s. zondag spelen de Holtenaren hun laatste wedstrijd in Wierden tegen Om hoog 2. JUNIOREN De Holtense A-junioren verdedigen met hand en tand de laatste kans op 't kam pioenschap. Zaterdag werd Wierden A met een zware 50 nederlaag nar huis ge stuurd. Winnen de Holtenaren ook de laatste wedstrijd tegen het Nijverdalse SVViN a, a.s. zaterdag in het Sportdal, dan moeten de rood-zwarten een beslissings wedstrijd voor het kampioenschap spelen, tegen het Wierdense SVZW a. Er is dus een mogelijkheid dat de rood-zwarten het kampioenschap kunnen prolongeren. Veel succes! SPORTPROGRAMMA: Zondag: KOSC 1—Holten 1 Omhoog 2Holten 2 2-00 uur 2.30 uur Zaterdag: Holten ASVVN A Holten CEnter A De Zweef DHollen D Er rijdt zondag een extra bus naar Oot marsum. Vertrek 1 uur vanaf Smidbeld. Opgave hiei'voor bij W. Oolbekkink. Vrijdag 18 en zaterdag 19 mei: Grote Farmshoprit en bezoek aan de Farmshop te Okkenbroek. Zaterdag 19 mei van 3-5 uur: Verkoop meubelen, serviesgoed enz., Markepad 2 (zie adv.). Zaterdag 19 mei: Ronde van Overijssel. Zaterdag 19 mei, 7.30 uur: Dansavond in „Amicitia" als slot van de 10 x 10 actie (zie bericht) Maandag 21 mei, 8 uur: Ledenvergade ring van de hengeisportvereniging „De Rietvoorn" in hotel Holterman. Zaterdagavond 26 mei: Dansen in hotel „Müller (zie adv.). Maandag 28 mei tot 9 juni: Collecte Ned. Roode Kruis. Dinsdag' 29 mei, 20 uur: Kinderoperette in „Amicitia" met opvoering van „Marjo- lijntje in sprookjesland". Donderdag 31 mei (Hemelvaartsdag): Con cours hippique Landelijke Rij vereniging „Bergruiters" bij café „De Poppe". Zaterdag 2 juni: Dansen in café ,,'t Bonte Paard". Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 uur Ds. Israël. Extra collecte Inwendige Zending. Om 10 uur Jongerendienst in „Irene". Dijkerhoek. 10 uur Ds. Addink. Extra collecte Inwendige Zending. Geref. Kerk: 10 en 3 uur ds K. v.d. Meulen van Landsmeer. In beide diensten is de derde 'collecte bestemd voor emeritus predikanten, predikantsweduwen en -wezen. Bij de uitgang: collecte voor „Eigen Kerkbouw". Zondagsdienst dierenartsen: Weekeinde 19-20 mei: Dierenarts G. S. E. Vegter, tel. 394. Geboren: Arendina Johanna, dv. W. Baltus en D. J- Temmink. Frits, zv. Ph. Bartelds en B. Giffard Gerrit Jan, zv. H. Rozendom en W. Timpers Egbert, zv. E. Aaltink en G. O vermeen. Gehuwd: H. J. Enderink, 23 jr-, wonen de te Gorssel x J. H. Slitteler, 22 jr., wo nende te Holten. BEVOLKING Ingekomen: B. J. Paalman en gez. van Bathmen naar Bessinkspasstraat 11 Joh. Sehupper.t van Harderwijk naar Stations straat 5 C. Smit van Deventer naar Pastoriestraat 11. Vertrokken: H. A. G. Grosfeld van Gaardenstraat 40 naar Zwitserland H. J. Kettelarij en gez. van Neerdorp 31 naar Laren Gld. H. Oplaat van Holterbroek 53 naar Diepenveen J. H. Stevens van Holterberg 36 naar Hellendóorn (Marle) J. H. Stitteler van Beuseberg 169 naar Gorssel. 4.15 uur 3.00 uur 4.00 uur Gevonden: militaire regencape.; oedel- armbandje; boodschappen tas; witte kip; 2 portemonnaies met inhoud; dames- glacéhandschoen; een paar hcreri-'gïacé- handschoenen; kanarie. Verloren: poitemonnaie met inhoud; wieldop van auto; weekendtas met in houd. Inlichtingen: dagelijks aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie te Holten, doch uitsluitend tussen 8-13 en 14-22 uur. DE DUIVEN VLOGEN WEER De duiven van „de Bergvliegers" heb ben zaterdag deelgenomen aan een vlucht vanaf Maastricht. Afstand 1'66 km. Zij werden gelost om 11.15 uur. De uitslag was: 1. G. Veldhuis, 13.32;36 uur; 2. J- Schoneveld, 3. L. Gazan, 4. J. Schoneveld, 5. G. Veldhuis, 6- L. Gazan, 7. J. Schone veld. 8. W. v. d. Pluym, 9 J. Schoneveld, 10. C. W. Reves, 11. J- Schoneveld, 12. G. Steuneberg, 13. L. Gazan, 14 en 15 J. Scho neveld, 16. G. Steunenberg, 17. G. Steu nenberg, 18- J. Schoneveld, 19. G. Steu nenberg, 20. G. Veldhuis en 21. J. Schone veld. De stand na 3 vluchten is thans: 1. J. Schoneveld, 2. L. Gazan, 3. G. Veldhuis, 4. C. W. Reves, 6. G. Steunenberg en ,7. W. v. d- Pluym. De prijs in natura en de poule van bo venstaande vlucht werden gewonnen door de heer J. Schoneveld. Aangevoerd: 234 runderen. Prijzen: vette koeien van f 3,10 tot f 3.25 per kg geslacht gew.; melk- en kalf- koeicn van f 8001000 per stuk; pinken van f 700850 per stuk; graskalveren van f 500650 per stuk- Overzicht handel: rundvee: handel kalm prijzen onveranderd.

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 2