Uit Holtens historie LENTESHOW van de firma Wonnink Er komt een groot Oranjefeest Vrije boeren strijden voor rechten van de mens Daittp®bevrijd| Waarom LIJST 1 hengelo's bier Voetbal Jaarvergadering afdeling Roode Kruis Ook Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad Jeugd ontmoet Koninklijk Bruidspaar Zaterdag 24 maart 1962 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 2 Mei kwam in het land en de rimmetiek van Egbert-Oom verdween met de zon, hetzij met of zonder dokter. De oude Tante Grada, zo noemde de kinderen van Egbert en Garritjen de Schoutenweduwe. De oude schoutinne was jarig; zij was 75 jaar geworden. Toen moeder Garritjen dit aan haren Sander, de beestenkoper, mee deelde, was diens commentaar: nu wordt het een keer. tijd dat het oude mens op stapt. Woedend was Garritjen uitgevallen dat Sander ook al tot de pruttel behoorde van het veekopersgilde. De drie studenten kwamen er expres voor naar Holten. Zij brachten alle drie hun muziekinstrumen ten mee- Zij wilden er een pleizierige dag van maken. De avond te voren kwamen zij thuis. Zij wilden bij vader en moeder eens musiceren. De drie dochters waren ook thuis en Sander ook. De Bolstaart uit Bathmen kwam ook. Sientje had in het geheim al een half jaar verkering met de Bolstaart, natuur lijk ook een beestenkoper net als Sander. Sander wist van de vrijerij. Hij mocht de kwieke jongen uit Bathmen wel. Sander j had de Bolstaart geld geleend om de han del te kunnen beginnen en het floreerde J best. En bij Sander had hij ook Sientje gezien. Sientje met haar gracieuze figuur- Sientje, die net als Sander en de Bolstaart naar koeien rook. Op een maandagmorgen toen Sander en de Bolstaart samen naar Deventer togen naar de beestenmarkt had de Bolstaart gevraagd of Sientje al verkering had. San- der had gelachen en had de Bolstaart ge vraagd of hij zin aan Sientje had. De Bol staart keek zijn collega eerst schaapachtig aan. Zou ze willen? vroeg hij hoopvol. Het is in ieder geval te proberen. Met moeder zul je meer moeite hebben dan met Sien tje, lachte Sander. Nu was de Bolstaart de jongen die Sientje zich gedroomd had. Dank zij San- der kon de verkering een half jaar geheim blijven. Maar op de vijfenzeventigste ver jaardag van Tante Grada moest het dan maar wezen- Sientje had haren Bolstaart gevraagd om te komen. En Sander had gezegd dat moeder hem niet de deur uit zou gooien. En nu was de hele familie bij elkaar. Egbert-Oom zat genoegelijk aan de haard. Jan, Berend en Geert vertelden van hun belevenissen in Deventer. De dochters des huizes zaten deftig opgedoft naast elkaar, Roelofje, Sientje en Kaatje. Onder het drinken van een glas en on der gezellige kout, kwam daar Sander binnen met de Bolstaart. Garritjen die naast haar man zat keek scherp naar de voor haar/vreemde jongeman. Sander be gon de Bolstaart aan zijn broers voor te stellen en aan zijn zusters. Egbert-Oom had al lang in de gaten gehad, dat er iets aan de hand was tussen Sientje en de Bol staart. De drie studenten schudden de Bolstaart hartelijk de hand- Daarna kwamen de meisjes aan de beurt. Garritjen was even de kamer uitgegaan. Zij kwam terug. En Sander riep moeder, hier is mijn vriend de De wedstrijd Holten 1-Va'bo 1 werd evenals de vastgestelde Holtense junio renwedstrijden afgelast. Holten 2 omzeil de een zeer lastige.klip door de moeilijke uitwedstrijd tegen de Rijssense reserves met duidelijke cijfers te winnen. Na de goede oefenwedstrijd, die Holten 3 speel de tegen Witkampers 2 (5-5) werd ook afgelopen zondag de wedstrijd tegen Om hoog 3 in ruime winst omgezet. In de tweede klasse B werden de vol gende wedstrijden gespeeld: Haarlese Boys-Manderveen 60 SDOL-Dinkelland 1--6 Langeveen-Sportiust 2-1 SOS-KOSC 5—4 De stand is nu als volgt: Langeveen 1017 Haarlese Boys 1017 SOS 11—15 KOSC 11—14 VABO 9—12 Sportlust 1010 Dinkelland 109 Holten 88 Manderveen 93 SDOL 9—3 Markelo Vooruit 110 Holten is in de onderste regionen te recht gekomen en al hebben de rood zwarten nog -nkele wedstrijden achter stand, toch geloven we niet, dat ze nog in staat zijn bij de bovenste vijf te eindigen. Vooral niet als ze zo speeLden als in de wedstrijd tegen Vorden, waarin de Hol tense defensie veel overeenkomst ver toonde met een vergiet. A.s. zondag ontvangen de Holtenaren de huidige leider Langeveen in het Sport- dal. We verwachten een harde wedstrijd én het zal aan de Holtense defensie lig gen hoe de eindstand zal zijn. Holten 2 krijgt weer een zeer lastige uitwedstrijd tegen de Haarlese Boys 2. Twee enthousiast spelende elftallen, die elkaar weinig zullen toegeven. De Holte naren hebben nu nog slechts één puntje achterstand op leider Wierden 2. Een toch wel opmerkelijke prestatie van de rood-zwarten, die dit seizoen bijzonder sterk voor de dag komen. Programma 24 en 25 maart 1962. Zaterdag: 'Holten a-Combinatie-elftal Aanvang 2 uur. Holten b-DES b. Aanvang 4.15 uur. Twenthe a-Holten c. Aanvang 4.15 uur. Hollen d-SOS b. Aanvang 3 uur. Zondag: Holten 1-Langeveen 1 Aanvang 2.30 uur. Haarlese Boys 2-Holten 2. Aanvang 12 uur. Holten 3-SDOL 3. Aanvang 12 uur. beestenkoper, net als ik. En Arie Bolstaart komt vandaag een gunst vragen. Hij wil graag verkering hebben met onze Sientje. Garritjen keek eerst verbouwereerd en dan woedend. Zij schraapte haar keel en riep dreigend tegen haar dochter: Sientje één beestenkoper in de familie is genoeg! Jan, Berend en Geert vonden het kostelijk dat er een beestenkoper naar de hand van hun zuster Sientje dong. En Berend die straks naar de Oost zou gaan om daar fortuin te maken, greep zijn harmonica en speelde een hartveroverende melodie voor de verloofden in spé. Toen Garrit jen nogmaals met de vinger op tafel tikte, riep Berend, doe niet zo gek moeder! En alle drie zetten de studenten een nieuw lied in en allen zongen uit volle borst mee, zelfs Arie Bolstaart- Toen het lied uit was bracht Berend een dronk uit op Sientje en haar beestenkoper. Egbert- Oom vond de Bolstaart een reuze knappe kerel, zoals hij zelf zei. Het was tien uur in de avond, naar Hol- ter begrippen tamelijk laat. toen aan de gezelligheid een einde kwam. Morgen zou den allen de gast zijn van Tante Grada, de Bolstaart ook, hadden de studenten beslist. Men ging te bed. De Bolstaart moest de In de gezellige, goed verwarmde zaal van Amicitia. bracht de firma Wonnink de lentesfeer met haar gebruikelijke voor jaarsshow. De enorme collectie bestond uit niet minder dan 80 officieel aangekondigde nummers, terwijl de extra's ook nog een behoorlijk aantal in beslag namen, de kin deren die een aardige, vrolijke noot vorm den nog niet eens meegerekend. Het was opmerkelijk, dat de nieuwe mode, die op het eerste gezicht met haar zéér korte, zéér nauwe rokjes zo onprak tisch lijkt, bij nader inzien veel kleine, technische bijzonderheden vertoonde, die maken, dat de kleding toch over het alge meen zeer goed draagbaar is. De leidster, mevrouw Kint Couperus, wees dan ook herhaaldelijk o.a. op de splitten en stolpplooien aan de onderkant van de rokjes, waardoor het lopen, maar vooral het zitten gemakkelijk gemaakt werd. De pakjes, zowel als de deux-pièces, werden op een enkele uitzondering na, ge bracht in korte, rechte rokjes met onge tailleerde, recht vallende jasjes, een model dat door elke maat en elke leeftijd met succes gedragen kan worden. De stoffen waarvan deze pakjes, maar ook de groep mantels gemaakt waren, vertoonden veel variaties. Gebruikt werden zuiver wollen stoffen, maar ook gemêleerde, het bekende praktische kreukherstellende terlenka, het pied de poule, prince de Galle, zowel tij den- als linnenstructuur stoffen en aller lei fantasiestoffen en weefsels. Om dan nog eerst even bij de mantel pakjes en de deux-pièces te blijven, noe men wij graag een paar beeldige pakjes met een gouddraadgarnering en een fraai mantelcostuum van wollen frotté stof. Behalve de deux-pièces, waren er ook een paar troix-pièces, driedelige combi naties dus bestaande uit rok, (lange) blouse en 3/4 jas, de laatste gevoerd met dezelfde stof van de blouse. Verder muntte de mantelgroep uit door een grote verscheidenheid van modellen, stoffen en motieven. De moderne lijnen waren natuurlijk' vertegenwoordigd maar ook de min of meer klassieke swagger- Fleurige, kleurige zomerjurken waren er te kust en te keur en vanzelfsprekend ook de bekende Dolly Dayjurken met de aar dige détails van kantjes of strikjes. Opvallend waren de fijne jumpers, pull overs en vesten in de prachtige kwalitei ten, o.a. Setterlaine, Zwitserse en Italiaan se import, om de Shetlandwolkwaliteit niet te vergeten. Als extra nummers werden door een paar snoezige kleine meisjes op een hart veroverende manier de kinderkleding ge toond, waaruit bleek, dat de firma Won nink ook op dit gebied zeer ruim is gesor teerd. Pyama's en babydolls in alle moge lijke tinten en modellen werden getoond door vlotte teenagers. Ook in de sportkleding was zeer veel moois te zien. Lange pantalons met fijne wollen jum pers, vesten, vaak gecompleteerd met een suède jasje van bijzonder mooie kwaliteit. Windjacks en regenmantels, zowel de klassieke lange jassen als de korte, met capuchon veelal gemaakt van gevoerde poplin. Heel deze uitgebreide collectie, met veel smaak en vakkennis ingekocht en samen gesteld door de heren firmanten, werd op voortreffelijke wijze getoond door de charmante mannequins. Niet alleen de jonge mannequins in de maten 38 en 40 maar ook de maat 46. die speciaal voor de niet meer slanke figuren onder het pu bliek boel veel elegante kleding demon streerde, had veel succes- deur uit! commandeerde Moeder Garrit jen. Zij wilde niet hebben dat een voor haar vreemde jongen overnachtte met drie dochters in één huis. Kaatje was ook al bezig zich te verslingeren aan een Bor- keldse scheper. En moeder zelf dan? riep Geert, komt vader zelf niet van de Bor- keld? Wat vader is geworden, is hij geworden door mij! schreeuwde Garritjen, uilskui ken! Wat vader werd kan de Borkeldse scheper worden door Kaatje! De zure Roelofje zei maar niets. Zij dacht bij zichzelf: kwam er voor mij ook maar een beestenkoper of een scheper, dan sloeg ik toe- Spoedig sliepen allen de slaap des recht vaardigen. Sander had de Bolstaart naar Varkensjan gebracht, waar hij overnacht te. In het mooie hemelbed van Garritjen en Egbert-Oom, was het nog verre van rus tig. Garritjen vloekte tegen Egbert, dat deze een man van niks was, Egbert wist zijn stand niet op te houden, in plaats van die blagen van meiden voor de zweep te laten dansen vond de oude draak het goed dat zij zich vergooiden aan Jan en alle man. Laat mij met rust, schreeuwde Eg- bert, morgen is het weer vroeg dag. Ik hang me nog liever op dan dit alles te moeten meemaken, riep Garritjen. Hang je dan maar op aan de mooiste eik die er in Hokten is, zei Egbert-Oom. VAN COEVERDEN. Als sluitstuk van de show verschenen vier bruiden, de één al mooier en schitte render dan de ander in hun feeërieke rijke bruidstooi. Het was een feest voor het oog zoals trouwens de hele show een kleurig festijn was geweest, dat velen er naar deed verlangen, in deze fleurige garde robe, de lente in te gaan! Met o.m. vendelzwaaiers, Na het gemeenschappelijk beraad van beide plaatselijke Oranjeverenigingen, waarvan wij onlangs reeds gewag hebben gemaakt, heeft de uit beide besturen ge vormde feestcommissie, welke de organi satie op zich genomen heeft van de fees telijkheden ter gelegenheid van het zilve ren huwelijksfeest van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden op 30 april a.s., maandagavond onder voor zitterschap van de burgemeester, Mr. \Y. H. I-Inklaar, m grote lijnen een program ma uitgestippeld en enkele belangrijke be sluiten genomen om dit feest te doen slagen. De morgen van de 30ste april zal ge heel in beslag genomen worden door een feest voor de kinderen, waarbij onder lei ding van de hoofden der lagere scholen, in de verschillende zalen filmvoorstellin gen 'zullen worden gegeven en een trae- tatie zal plaats vinden. Wellicht zal de feestdag door klokgelui worden aange kondigd en zal er nog meer geschieden, maar deze details zijn nog niet geheel ge regeld. 's Middags wil men een grote histori sche en allegorische optocht houden, waaraan zowel de schooljeugd als de ouderen mee zullen kunnen doen. waar bij niet alleen gedacht wordt aan lopende en versierde groepen, maar vooral ook aan groepen op wagens voortbewogen door tractoren of eventueel paardekrach- ten en waarmede alle mogelijke gedach ten uitgebeeld kunnen worden. Voorlopig is hiervoor een bedrag van ruim f 500. aan prijzen beschikbaar, maar het is niet uitgesloten, dat ditbedrag nog aanmer kelijk verhoogd kan worden, wanneer de opbrengst van de geldinzameling, welke nu zo langzamerhand binnenkomt, hoger zal zijn dan tot nu toe kan worden nage gaan. V EN D E LZWAAI EN In het middagprogramma komt daarna het optreden van het St. Gangulphus- en St. Laurentius Gilden, de bekende vendel zwaaiers uit Huissen bij Arnhem, die voor hun voorstelling eerst een rond gang door het dorp zullen maken. Het avondprogramma begint met oen tweetal toneeluitvoeringen in Irene en Rehoboth, terwijl in Amicitia gelegenheid zal zijn om te dansen. De voorstellingen zullen van niet te lange duur zijn, omdat de muziekvereniging „H.M.V.", later op de avond, op het plein voor de zuivel fabriek „De Vrijheid" in samenwerking met de drumband een taptoe zal houden. VUURWERK De feestviering in de openlucht zal dan besloten worden met een groot vuurwerk neus. keel en borst van vastzittend slym De afdeling Holten van het Ned. Roode Kruis hield maandagavond in hotel Hol- terman haar jaarvergadering onder voor zitterschap van de vice-voorzitter, de heer Ch. Knijff. De vergadering was matig beJ, zocht. Nadat de voorzitter dokter C. H- Rietdijk in zijn welkomstwoord een spoe dige beterschap had toegewenst, gaf de heer Knijff het woord aan de secretaresse mej. E. H. Vincent, die een uitvoerig jaar verslag uitbracht, waaraan wij het vol gende ontlenen. De jaarlijkse collecte bracht bruto op f 1503,54, waarmede blijkens mededeling van het hoofdbestuur 109% van het streefbedrag werd bereikt. Voor de hongersnood in de Kongo werd f 50,- gezonden. Op kosten van de afd. is in april een patiënt zes dagen op reis geweest met de prachtige salonboot „Hen-i ry Dunant". In de maand oktober kon een tweede patiënt eveneens 6 dagen deze tocht meemaken. Een andere patiënt heeft in oktober het invaliden-weekend in hotel ..De Uitkijk" in Hellendoorn kunnen mee maken. Met Sint Nicolaas werden 22 fruit- bakjes gezonden aan patiënten in Hellend doorn en Harderwijk en aan langdurige zieken in de gemeente. Aan de bloedtrans fusie in Rijssen namen op initiatief van de afdeling 30 personen deel. Dit aantal do nors bleef bij andere gemeenten vergele ken ver onder de middelmaat. De nodige voorbereidingen zijn getrof fen om in samenwerking met de afdelin gen Goor en Markelo een welfare-cursus te houden. Hieraan zullen indien 't hoofd bestuur deze cursus goedkeurt 3 Holtense dames deelnemen. Op verzoek van de burgemeester ver zorgde de afdeling een collecte voor de anti-honger-actie, welke ruim f 1900, bruto opbracht. Vijf ingezetenen werden bereid gevonden de rondgezonden geld zakjes bij de bewoners op te halen. In een deel van de gemeente werd een ledenwerfactie gevoerd- De heer H. Bos-| man heeft het dorp en omgeving bewerkt met als resultaat 103 nieuwe leden, zodat het ledental op 31 december jl. 337 be droeg. Uit het financieel verslag van de pen- ningmeesteresse mevr. H. J. Bal-Keiler bleek, dat de inkomsten der afdeling be-i droegen f 2032,51 en de uitgaven f 1762,27, zodat het batig saldo bedroeg f 270,24. Haar werd evenals aan de secretaresse hartelijk dank gebracht voor de betoonde activiteit en het gevoerde beheer. Tot le den van de kascommissie werden aange wezen de heren J. M- Metzger, A. Nekkers en G. Wissink. Bij de bestuursverkiezing werd de heer W, ten Berge, die aftredend was, herkozen, terwijl in de plaats van de heer R. Heeres, wegens vertrek naar elders, werd be noemd de heer M. Tromop. een taptoe en vuurwerk op de achtergrond van Kalfstermanswei- de, indien de omstandigheden een vuur werk aldaar toelaten. Er moeten nog tal van details geregeld worden; de feestcommissie zal nog moe ten worden uitgebreid met helpers op verschillend terrein, zodat in het voren staande nog slechts sprake is van een voorlopig programma. De vendelzwaaiers zijn echter al aangezocht en het vuurwerk is reeds besteld, zodat enkele voorname punten zeker zullen doorgaan. De heer H. Tolsma, te Lunteren, propa gandist voor de Landelijke Vereniging voor Bedrijfsvrijheid in de Landbouw (B.v.L.) heeft woensdagavond bij verhin dering van de heren Harmsen en Ir Adams in Dorpshotel „Holterman" een gezelschap van plm. 75 personen (vrije boeren, met. deze organisatie sympathiserenden en een aantal op sensatie belusten) in een toe spraak van plm. een uur o.a. gewezen op de gevaren die er dreigen voor de demo cratie en de individuele vrijheid en rechten van de mens. De samenwerking in E.E.G. en verschillende andere westelijke grote organisaties dreigt uit te lopen op vernie tiging van de democratie en op knechting zoals we die hebben gekend in de nazitijd. Wij willen niet zo geknecht worden tot we straks niets meer overhouden. De vrije boer wil uiteraard volledige rechten en vrijheid voor de boer als zodanig. De integratie van Europa gaat door en we zullen naar elkaar toe moeten groeien doch we zullen deze groei, deze ontwikke ling met volle interesse moeten gadeslaan en de grote gevaren die er schuilen in centralisatie dringen ons tot grote waak zaamheid en activiteit. Wanneer wij de beperkte vrijheid die we nog hebben willen behouden en als vrije mensen in dit land en in het zgn. vrije westen willen blijven leven dan moe ten we zeggen tot hiertoe en niet verder. De vrije boeren organisatie heeft de vinger waarschuwend opgeheven. Wij strijden voor de vrijheid. Wij willen doen wat onze plicht is maar wij laten ons niet vermoorden, zo besloot de heer Tolsma, die tenslotte nog een beroep deed op de aanwezigen om woensdag 28 maart a.s. te stemmen op de boerenpartij, waar eigen bedrijf en bestaan veilig zijn. Nadat door spreker nog verschillende vragen over verkoop van boerderijen in Drente, verkoop van grond van boer Koe koek, landbouwschap enz. waren beant woord, werd deze bijeenkomst, door de heer H. W. van Schooien, bij wie de lei- Advertentie Ingezonden mededeling APARTHEID? Een groot verkiezingsbord in de Tuinstad-Slotermeer heeft een spe ciale opwekking die blijkbaar niet tot alle kiezers is gericht. U kunt er op lezen: „Christenen, stemt uw mede-christenen Stem Evangelisch (b.v. AR)". Het is dus alleen maar bij wijze van voor beeld dat de AR genoemd wordt, hoewel het lijstnummer 4 er ook bij staat. Niet aardig tegenover de andere confessionele partijen. Maar wel een sprekend staaltje van de vervalsing in de politiek, deze apartheids- oproep. Want men kan maar al te goed weten, dat de scheidingslijn in de politiek niet loopt tussen christenen en niet-christenen. Op de lijsten van de Partij van de Arbeid treft men belijdende lidmaten aan van ver schillende kerken. Eén der kandidaten op een der Overijsselse lijsten is bij voorbeeld het hoofd van een Chr. Nat. School te Al melo. Een overtuigd christen én een overtuigd socialist. De apartheid is een kwalijke zaak, ook als het gaat om vraagstukken "an po litiek en maatschappij. Het AR-bord prijst die apartheid aan en dan nog onder het twijfelachtige „b.v.". „Stem Evangelisch", welnu: er zijn reeds tienduizenden belijdende christenen die naar geweten en overtuiging dat doen, door hun politieke stem te geven voor het de mocratische socialisme. Zij willen niet, uithoofde van hun geloof, ingedeeld worden in één van de politieke hokjes: de gereformeerden in de A.R., de hervormden in de C.-H.U. en de katholie ken in de K.V.P. Die apartheid vinden zij betreurenswaardig. Zij willen in de Partij van de Arbeid met de mannen en vrouwen van verschillende levensovertuigingen strijden voor gerech tigheid in onze maatschappij. Niet de min ste woningen voor de minst bedeelden, niet de grootste belastingverlaging voor de hoogste inkomens, niet steeds maar min der gelden voor structuurverbetering van de bedrijven en de ruilverkaveling voor de boeren, die het steeds moeilijker krij gen, niet de grootste salarisverhoging voor de hoogste ambtenaren, maar een waarlyk (christelijke) sociale politiek, die het thans heersende onbehagen onder ons volk. zo' spoedig mogelijk zal wegnemen. Als u mét óns wilt strijden stemt dan woensdag UW PLAATSGENOOT: W. BEIJERS. INVALIDEN, BEJAARDEN en anderen die zich niet te voet naar het stembureau kun nen begeven, kunnen zich voor autover voer melden bij G. Brands en H. Soer. ding berustte, met een woord van dank tot de heer Tolsma gesloten. 5 mei In verband met hun zilveren huwelijks feest zullen H. M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden op 5 mei in Zwolle het huldebetoon van de bevolking van Overijssel in ontvangst nemen. Bij die gelegenheid zal het Koninklijk Bruidspaar een ontmoeting hebben met de, in de Buitensociëteit, verzamelde jeugd, bij welke gelegenheid. Koningin Juliana d.e jeugd o.m. de vraag wil stel len hoe zij de toekomst ziet. Als afvaardiging naar deze jeugdbijeen- komst zijn door de burgemeester aange wezen Marietje ten Velde en Kees van Bruggen. Diezelfde dag zal in de Stadsschouw burg in Arnhem een jeugdmanifestatie plaatsvinden, waarbij de Koningin en de Prins aanwezig zullen zijn en welke ver zorgd wordt door de Ned. Jeugdgemeen schap in samenwerking" met de Gerei'. Jeugdraad. Afgevaardigden uit de jeugd van de provincies Overijssel, Gelderland en Utrecht zullen hier bijeenkomen. Voor deze bijeenkomst zijn door de bur gemeester aangewezen Marietje Jansen en Hennie Achterkamp. Allen hebben deze eervolle aanwijzing gaarne aanvaard. ook hier! X

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 2