Uit Hoitem historie Feestavond AR Kiesvereniging Voorrangs- k ruisingen jaarvergadering VVV Waarom 00PTSE TEUH naar het eiland Orohoma HIJST 1 De Fries-Hollandse had goed jaar Bemesting Holten na Ommen het grootste toeristencentrum in Overijssel Zaterdag 17 maart 19G2 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 2 Advertentie De welvaart stijgt! Dat is prettig. Pijnlijk en verontrustend is het echter, dat miljoenen buiten en duizenden binnen onze grenzen deze welvaart niet ervaren. In grote delen van de wereld leven onze mede-mensen onder schrijnende omstan digheden. Deze pijnlijke situatie eist mede leven en offers van ons allen. Bepalen wij ons tot de vraag, betreffen de de verdeling van het nationale inko men, van de produktie van onze gezamen lijke inspanning binnen onze grenzen, dan is het antwoord evenzeer in hoge mate on bevredigend. Het feit, dat ruim 40 pet. van de Nederlandse bevolking moet leven van f 6000.en minder per jaar waarvan velen van belangrijk minder is in strijd met de sociale gerechtigheid. Ook de verdeling van de nationale wel vaart tussen de publieke sector (scholen, ziekenhuizen, wegen, krotopruiming, wo ningwetwoningen, waterbeheersing, sport terreinen, recreatie) en de particuliere sec tor (luxe auto's, bungalows, luxe flats, miljoenen voor reclame) is niet redelijk. De PvdA verlangt daarom dat de vraag: hoe kan de opbrengst van ons aller arbeid rechtvaardiger worden verdeeld, als één van de eerste punten op de agenda's van de bestuursorganen wordt geplaatst. Bij de behandeling daarvan eist ook de vraag meer voor ons zelf of meer ons al len te zamen, beantwoording. H. BAKKER, Gedeputeerde van Overijssel. Als u het bovenstaande kunt onderschrij ven en met ons mee wilt strijden stemt dan UW PLAATSTGENOOT: W. BEIJERS. Maar één ding is zeker: al de hierbij betrokken instanties hebben uitsluitend de veiligheid van het verkeer voor ogen. Slechts uw veiligheid bepaalt, of een bepaald kruispunt „voorrangskruising" zal worden. En als dat kruispunt dan is „gepromoveerd"' houdt u dan ook aan de erbij geplaatste borden, die immers slechts zijn geplaatst met het oog op uw veiligheid! Dit houdt echter niet in dat een chris telijke overheid het recht heeft om dege nen die deze dag anders zien dan wij, de gelegenheid te ontnemen de zondag in te delen en te beleven zoals zij dat. wen sen. De overheid heeft wel te waken voor zondagsrust. Over de eenwording van Europa werd gezegd dat deze hoofdzakelijk betrekking heeft op het economisch terrein, nl. de E.E.G. en het militaire, de N.A.V.O. De E.E.G. om een sterke markt-econo- mie op te bouwen en de N.A.V.O. om een sterke weerbaarheid te vormen tegenover het dreigende gevaar uit het Oosten. De mening van het forum over het huidige kabinet was dat de regering op detailpunten wel eens een scheve schaats heeft gereden. Maar, ondanks dat, een zeer sterk beleid heeft gevoerd in de fi nanciële, sociale en economische sector. Het is een zeer grote verdienste van dit kabinet dat een zeer reële loonsverbete ring tot stand kwam, zonder dat de prij zen zijn gestegen. Geen van de na-oorlog- se kabinetten heeft dit weten te bereiken. Geen samenwerking met CH Het bestuur deelde mede dat er een schrijven was ontvangen van het bestuur van de plaatselijke CH-kiesvereniging, waarin werd medegedeeld dat men niet wenste in te gaan op het verzoek van de AR-kiesvereniging om bij de a.s. gemeen teraadsverkiezingen" met een gezamenlij ke lijst uit te komen. Meerdere leden spraken hun spijt en teleurstelling uit over het besluit van de CH, temeer waar hierdoor een grote kans bestaat dat, even als de vorige keer, door het grote stem- menoverschot van rechts een zetel ver loren gaat. Ook vond men het jammer, gezien de vele gesprekken die in alle sectoren ge voerd worden om te komen tot meer een heid van de christenen. Men moet op een gegeven moment ook niet te bang zijn om de uitgestoken hand te grijpen. Nadat de voorzitter nog enkele mede delingen had gedaan over het mooie re sultaat dat werd bereikt bij het winnen van nieuwe leden en een beroep op de leden was gedaan om met het oog op de a.s. verkiezingen propaganda te maken voor een christelijke politiek, werd deze bijeenkomst met dankgebed geëindigd. DE ZONEN VAN GARRITJEN EN EGBERT De jaren verstreken; in Holten leefde men het leven van alle dag. Er waren goede en magere jaren. Oorlogswee en vrede. Op bepaalde uren van de dag kwa men reiswagens en postkarren binnen. Op de ogenblikken van aankomst kon het er druk zijn bij de Zwaan. De koetsiers van de vaste wagens van Deventer op Hamburg en Bremen, op Osnabrück en Münster, vertelden het laatste nieuws. Dat was toen net zo boeiend als nu Pa norama. Er was altijd veel nieuws, waar of verzonnen. Daar was b.v. Menne Be rend, een jongen uit de Holter Beuzeberg, die het te Deventer tot eerste koetsier op Hamburg had gebracht; die bracht uit Duitsland altijd het meest spannende nieuws mee. Nieuws, waar men te Hol ten minstens een week mooi mee was. Niet alleen uit het buitenland maar van een groot deel van Salland en Twente was men ook gedurig op de hoogte. Toch spande Menne Berend de kroon. Hij wist de Holtenaren wijs te maken, dat er in Luneborg een stier gekalverd had. Het was een mooi roodbont kalf gewer den, een vaarskalf nog wel. Egbert-oom kon zo langzamerhand wel Egbert heten; zijn rug was door de loop der jaren breed geworden, hij had een goedverzorgde sikbaard en liep dagelijks in het laken gekleed. Garritjen had haar doel bereikt: van een Borkeldboer had zij een heer gemaakt. Egbert had het geld van Garritjen goed weten te benutten. Vele dagwerken weiland en vele mid- delands akkerland waren in zijn handen overgegaan. In kerk en marke sprak Egbert-oom mee. Hij was nu zestig jaar. Garritjen had haar wil doorgedreven. Jan, Berend en Geert studeerden te De venter. Sander vond het tot grote erger nis van zijn moeder niet nodig om zich het hoofd te breken met geleerde proble men. Hij werd tot grote ontzetting van moeder beestenverkoper. De schoutinne, een bejaarde weduwe, had hemel en aarde bewogen om een goede baan te zoeken. Verbeeld je, een beestenkoper in de familie. Egbert-oom had er heimelijk plezier van. Sander was een jongen naar zijn hart en een nette oppassende jongeman, die veel borrels weggaf voor de goede gang van zaken, maar zelf geen drank aanraakte. Het werd een groot gedonder thuis tussen moeder en zoon. Vader Egbert be sloot om aan zijn groot huis een bijvank te bouwen, waar Sander de veehouders kon ontvangen. Een deux- met glas er in verbond de bijvank met de ouderlijke wo ning. Had vader Egbert dat maar niet gedaan, want nu luisterden de maagden verstolen naar de taal die de beestenko pers tegen elkaar uitsloegen. Voor de Boer In de afgelopen herfst en winter heeft men weer een flink aantal grondmonsters laten nemen. Totaal pl.m. 450 stuks in het rayon. Wat leert ons dit onderzoek? Er blijken nog veel percelen bouw land een te lage kalktoestand te hebben. Vooral 'bij de gewassen haver, gerst, snij- mais en voederbieten veroorzaakt dit be langrijk lagere opbrengsten. Ga dit voor Uw bedrijf eens na en wan neer nodig, strooi voldoende kalk, liefst bij droog weer en werk deze kalk goed in. De fosfaattoestand op de bouwlandper celen is in de meeste gevallen van dien aard, dat met veel minder fosfaat vol staan kan worden dan voorheen gestrooid is. In de meeste gevallen is alleen stalmest al voldoende. De gewassen aardappelen, snijmais en voederbieten zijn dankbaar voor een gift fosfaat in de vorm van di- rekt oplosbaar fosfaat, b.v. super. De kalitoestand op de bouwlandperce len was voor 70 pet. te laag en de rest was normaal. De natte herfst en winter heeft zeer waarschijnlijk nogal wat kali uitgespoeld. Dit leert ons dus, dat een flinke gift kali op granen en andere voorjaarsgewassen op zijn plaats is. B.v. de granen, rogge; haver en gerst zonder stalmest 600 kg K 20 pet. of 300 kg K 40 pet. is een normale bemesting. Wan neer stalmest gegeven is, dan nog 400 kg K 20 pet. of 200 kg K 40 pet. per ha is een normale bemesting. In vele gevallen zal wat meer nodig zijn. Gieren is voor de granen in het algemeen niet wenselijk in verband met de stevigheid. De magnesiumtoestand was op 40 pet. der percelen niet voldoende, zodat een extra kieserietbemesting nodig is. Bij het grasland blijkt, dat op de mees te percelen een flinke voorraad fosfaat aanwezig is, zodat over het algemeen minder fosfaat nodig is dan voorheen ge geven is. De kalitoestand is op de meeste perce len vrij goed te noemen. Een flink aantal percelen heeft ook nog een te hoge kali toestand. Bij de bemesting is belangrijk, dat U rekening houdt met het gebruik van het grasland, b.v. weiden of maaien. Bij weiden is maar de helft nodig van wat nodig is bij maaien. De gier past dus het best op percelen, die gemaaid zullen worden. Een normale kalibemesting is bij weiden: 300 kg K 20 pet. of 150 kg K 40 pet. Bij maaien 600-700 kg K 20 pet. of 300-350 kg K 40 pet. Wanneer flink ge gierd wordt, is geen extra kali nodig. Bij het sporenelementen-onderzoek, b.v. koper en cobalt, blijkt, dat nog veel per celen te weinig van deze stoffen bevatten. Dit geldt ook voor bouwland, waar ook nog vrij veel kopertekort voorkomt. Deze sporenelementen zullen ook de no dige aandacht moeten hebben. J. W. LUBBERSEN, Bedrijfsvoorlichter. Garritjen was met haar man meege groeid in diens welstand. Haar hoogmoed steeg met de dag, de krop was haar da nig gezwollen. Een grote ergernis voor haar waren haar drie dochters. Zij aarden alle drie naar het aloude Borkeldvolk. Harde sobere werksters waren het. En dat was volgens moeder Garritjen niet nodig. Er waren nog onveranderlijk twee maagden in huis. Lientje, het tweede meisje, aarde naar Sander, zij hield bij zonder veel van vee. Het was het oude boerenbloed van Holten dat in haar ade ren stroomde. In haar vrije tijd was Sien- tje veel meer juffer dan b.v. Roolofje. Roelofje was knap en gewillig, maar de jongens, die voor haai" in aanmerking kwamen, vonden er niets aan. Sientje daarentegen kon, ondanks dat ze melkte en koeien borstelde, om ze voor de markt meer ogelijk te krijgen, aan iedere vin ger wel 'n vrijer krijgen. Maar ze wachtte slim af, tot er vandaag of morgen een beestenkoper zou komen, die naar haar hand zou vragen. Want dat stond voor haar vast. En dan was er nog het nederige Wil- lemke, een meisje met vlashaar, dat thuis grote zorgen baarde. Zij had het voorzien op een Borkeldscheper. Bij moeder Garrit jen was de maat vol. Zij riep haar veel oudere man om Willemke te kastijden. Maar Egbert-oom was door de jaren heen een wijs man geworden. Dat drie zijner zonen studeerden vond hij onzin. Straks zouden zij de wereld ingaan, in de vreem de een vrouw zoeken, en dat was de be doeling van Egbert-oom niet geweest. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat had hij gewerkt en geworsteld om in De Vereniging voor Vreemdelingenver keer „Holtens Belang" hield maandag avond in café Maats haar jaarvergade ring. In zijn openingswoord wees de voorzit ter, Mr. W. H. Enklaar, op de steeds voort gaande ontplooiing van Holten als re creatie-centrum en hij herinnerde aan de opening van het VVV-bureau aan de Gaardenstraat en bracht dank aan de be langhebbende ingezetenen, die f 3400,- bij een brachten voor de inventaris van het nieuwe gebouw. Een belangrijk gebeuren was ook de opening van het prachtige natuurbad „Twenhaarsveld", welk bad in het afgelo pen seizoen ondanks de regenachtige zo mer vele duizenden bezoekers trok. De plannen tot verharding van de recreatie- weg over de Holterberg vorderen gestaag en verwacht mag worden, dat in het be gin van 1963 het eerste gedeelte in ge bruik zal kunnen worden genomen. Veel medewerking wordt verleend door rijk en provincie, zulks in tegenstelling met en kele bewoners van percelen aan het be gin van de weg, die met gefronste wenk brauwen rondstappen. Burgemeester Enk laar besloot zijn openingswoord met zijn grote waardering uit te spreken voor het werk van de administrateur, de heer G. Kers, die weer tot aller genoegen zijn taak vervulde en hij deed tenslotte een beroep op de zakenmensen en ingezete nen om de vele duizenden gasten, die over enkele maanden Holten weer zullen be zoeken, een nog grotere service te bieden, opdat wij de goede naam, die wij hebben, zullen houden en onze positie nog zullen versterken. JAARVERSLAGEN Blijkens het jaarverslag van de secre taris, de heer J. Wiggers. trok Holten in 1961 ondanks de minder gunstige weers omstandigheden, meer gasten dan ooit te voren. Het aantal verstrekte inlichtingen be droeg in 1960 9002 en in 1961 10962. In 1960 verbleven hier 14070 personen met 101744 overnachtingen en in 1961 wa ren dat resp. 14719 personen met ruim 111000 overnachtingen. Voor de dagtoch ten van de O AD werden aan het VVV- kantoor 630 personen ingeschreven (vo rig jaar 452), terwijl aan de door de VVV uitgeschreven Holterberg-tochten d ooi- ruim 400 gasten werd deelgenomen. Er werden in 1961 ruim 5000 folders uitgegeven en meer dan 7000 holel-pen- sionlijsten. Voor de wandelkaart van Holten toonden 1388 personen belangstel ling. Bij het bieden van verstrooiing werd weer de zeer gewaardeerde medewerking ondervonden van verschillende plaatse lijke verenigingen. Een hoogtepunt vorm de de Braderie van de Handelsvereniging, het jubileumcongres van de Plattelands vrouwen en de hieraan verbonden „Feest- markt". Onder de „Feestbomen" op de Holter berg bracht OCH in samenwerking met de Landelijke Rijvereniging „Bergruitérs" twee keer het boeiende spel „Zingani". FINANCIëN Blijkens het financieel overzicht van de penningmeester, de heer W. ten Berge, stemt, wat de financiën betreft, het afge lopen jaar tot tevredenheid. Aan contri- buie kwam een bedrag binnen van f 3202,50 en aan subsidies f 2394,-. Voor advertentiereklame werd in 1961 uitgege ven ruim f 1500,-. De begroting voor 1962 vertoont een nadelig slot van f 535,-, waarbij moet worden opgemerkt, dat een post „onvoorzien" is geraamd van f 500,-. Aan inkomsten rekent men voor 1962 op f 6400,-. Holten tot macht en aanzien le komen. En daar zaten Jan, Berend en Geert te Deventer in dure kosthuizen en als ze zo nu en dan thuis kwamen, waren ze altijd verlegen om geld. Zij vroegen nooit aan vader, maar smoesden altijd met moeder en dan kwam het wel terecht. Berend studeerde voor dominee en dat vond moeder Garritjen iets geweldigs. Verbeeld je, dat straks, na een jaar of wat, haar zoon, haar Berend, te Holten de kansel beklom. Om de mensen uit te schelden had Sander schamper gezegd. Maar moeder was bits uitgevallen over de goddeloosheid van de Holter beesten kopers. En Sander had gelachen, zijn heldere schaterende lach, en Sientje lachte mee. Op een dag bleef Egbert-oom aan het haardvuur zitten. Hij had een Stijf been. Sander ging naar. Goor met paard en sjees en haalde de beste dokter van héél Overijssel, dr. de Meijer uit Goor. Sander en de dokter kenden elkaar. Wanneer de dokter een goed stuk vee wilde hebben, dan stuurde hij een boodschap naar Hol ten. want Sander had niet alleen verstand van vee, hij was ook een tijd lang bij de veelzeggende dokter August Hieskhaus in Soest in Westfalen in de leer geweest. Daar in dat Duitse Soest was indertijd een bloeiende beestenmarkt. En zo waren zij samen naar Holten ge reden, dr. de Meijer en Sander. En dé dokter had geconsulteerd en had bij het vertrek Garritjen op de schouder geklopt en haar in het oor gefluisterd: Juffer, het is de oude dag. Een hele winter zat Egbert-oom bij het haardvuur. De studenten kwamen, maar die spraken niet over het vee en de land bouw. Dit kon alleen Sander, die kon zijn vader opvrolijken met boeiende verhalen, over de praktijken van de vele beesten kopers die hij op de markten ontmoette. VAN COEVERDEN De commissie voor kascontrole, die be stond uit de heren P. G. Dijkstra en J. H. W. Slotman, had boeken en bescheiden in orde bevonden: weshalve werd de pen ningmeester, de heer W. ten Berge, onder dank voor het vele werk decharge ver leend. Als leden van de kascommissie '62 werden benoemd de heren J. H. W. Slot man en P. M. van Walraven. BESTUURSVERKIEZING Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de. heren A. Nekkers en J, Wiggers, met bijnh algemene stemmen herkozen. Bij de rondvraag werd gewezen op de grote behoefte aan een speeltuin en op het tekort aan kampeerruimte. Nadat de voorzitter nog mededeling had gedaan van het optreden van de kapel van de Rijkspolitie op zaterdag 14 juli a.s. en alle belanghebbenden een goed sei zoen had gewenst, volgde sluiting dei- vergadering. In de woensdagavond onder voorzitter schap van de heer E. Aaltink gehouden jaarvergadering vari de Fokvereniging „De Fries-Hollandse", werd inplaats van de heer G. Meijerman, die niet herkies baar was, als bestuurslid gekozen de heer J. Haverslag. Voor het vele werk dat de heer Meijerman als secretaris verrichtte werd hem door de voorzitter hartelijk dank gezegd. Uit het door de controleur-administra teur, de heer J. W. Jansen, uitgebrachte verslag bleek dat ruim 200 kalveren ge registreerd werden en 43 koeien werden in het stamboek opgenomen. Ook de productiecijfers zijn in het afge lopen jaar weer sterk gestegen. Na af handeling van de agenda hield de heer B. Oosterveld, inspecteur NRS een le zing over „De ontwikkeling van de zwart bont fokkerij". Spreker stond uitvoerig stil bij de groei van de Drents-Overijssel se Bond van zwartbont fokkers. Deze bond maakt zeer veel reclame met de Centrale Fokveedag te Ommen c-n ook de Centrale Stierenkeuring te Ommen trekt elk jaar zeer veel bezoekers uit het ge hele land. 27. Een balk. Ja, Ootje Teur was gewoon overboord geslagen, zoals dat heet. Eerst voelde hij een hele tijd geen grond onder zijn voeten, maar daarna kreeg hij het in eens erg koud en proefde een zoute smaak in zijn mond. Hij deed zijn ogen dicht en probeerde te gaan staan, maar dat lukte natuurlijk niet. Het is een goed-Nederlandse gewoonte om op gezette tijden te mopperen op di verse dingen, bijna op alles. En het valt niet te vermijden dat op zo'n tijd óók het verkeer in die mopperpartij wordt be trokken. Zo van die kerel deed Maar ook wel eens: „Kunnen ze daar Ja, kunnen ze daar nu niet een voor rangskruising van maken? U weet wel, dat. kruispunt waar het voorrangs,,recht" zo duidelijk zichzelf schijnt te wijzen, maar waar de verkeersregels toch anders voorschrijven. ..Een voorrangskruising van maken", riet is zo gemakkelijk gezegd, maar niet zo gemakkelijk gedaan. Want voordat een bepaald kruispunt wordt aangegeven als ..voorrangskruispunt", moet er nog wel wat werk worden verzet. In eerste instantie zal de verkeerspolitie zich beraden of een dergelijke stap nood zakelijk is. Dit geschiedt aan de hand van de ongeval!len-statistieker*. Aangenomen dat de politie-autoriteiten van mening zijn dat het in het belang van de veilig heid van het verkeer nodig is, dan zal de verkeersingenieur trachten te berekenen of ook de vlotheid van het verkeer hier door niet al te ongunstig zal worden be- invloed. Hij berekent in de eerste plaats het tijdverlies van het verkeer, hij vraagt zich bijv. af of er niet zulke lange files zullen ontstaan, dat de veiligheid van het verkeer elders in gevaar zal worden ge bracht. Maar goed, aangenomen dat hij akkoord gaat met de door de verkeers politie voorgestelde wijziging" en dat ook de stcdebouwkundige zijn fiat geeft, dan nog zal de veiligheidscommissie inzage moeten hebben van alle stukken, teneinde haar advies te kunnen uitbrengen- Want ook deze commissie mag niet beslissen: dat doet de gemeenteraad. Tenminste als deze zaak uitsluitend betrekking heeft op een kruising van gemeentelijke wegen; want als het een kruising van bijv. een gemeentelijke weg met een provinciale of rijksweg is, dan komen er nog andere autoriteiten aan et pas De A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" hield onder leiding van haar voorzitter, de heer A. J. Nijkamp, maan dagavond een forum-avond in gebouw „Rehoboth". In het forum hadden zitting de heren Joh. Aanstoot, D. Beldman Gzn., G. Beid- man Tzn., ds. R. A. Hoogkamp en Js. Schuppert. Een drietal vragen, welke van te voren bekend waren gemaakt, handelden over: a. Georganiseerde sportbeoefening op zondag; b. Europese eenwording; c. De huidige regering. De forumleden gaven o.a. als hun me ning te kennen dat georganiseerde sport beoefening op zondag niet in overeen stemming is met het gebod van God. Deze dag is niet alleen een rustdag maar ook een heiligingsdag. Dat Drente en Overijssel meetellen, moge blijken uit het feit dat niet minder dan 45 procent van het in 1960 geëxpor teerde vee in deze provincies weid ge kocht. De heer Oosterveld toonde zich een warm voorstander van het oprichten van kalver-opfok en studieclubs en hij gaf een duidelijke uiteenzetting van het doel dezer clubs. Er werden naar aanleiding van de le zing van de heer Oosterveld verschillende vragen gesteld die op duidelijke wijze werden beantwoord. Al met al een leerzame avond waar voor helaas slechts een matige belang stelling werd betoond. GESLAAGD Te Utrecht slaagde voor Tailleuse mej. M. Meesterberends te Dijkerhoek. Zij werd opgeleid door mevr. Boode-Koop- man te Holten. „Och heden!" dacht hij, „Ik ben over boord geslagen! Nu is het gebeurd! Nu staan de kranten morgen vol: Tragisch einde van Groot Schrijver. Jong Talent Komt Jammerlijk In De Golven Om. En. Maar toen zag hij de balk drijven. „Wacht even!" zei hij, sniffend met zijn verkouden neus. „Het bericht wordt anders. Jong Auteur Drijft Wekenlang Op Oceaan Rond! Balk Redde Schrijver Het Leven!" Hij klom er op en zag nog juist, voor dat hij het bewustzijn verloor, de „Kniertje" met de voorsteven omhoog in de golven wegzinken.

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 2