jaarvergadering afcL OLM Jaarvergadering C.B.T.B. Ouderavond Openbare ULO school AGENDA Geref. Holten offerde voor kerkenbouw VOETBAL Dixieland Jazz-dansavond Actie 10 x 10 KERKDIENSTEN Gevonden voorwerpen Burgerlijke stana ZATERDAG 17 MAAKT 1902 No. 11 Jaargang 14 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,JELóltens Nieuwsblad te HoltenTelefoon 05^83 - 23lf. Adv.-prijs 115 mm. (d contant) f2.50. Iedere mm. meer f 0.10 Afscheid van voorzitter Pekkeriet Lezing over de gemeente-financiën Denk aan de 10 miljoen De afdeling van de OLM hield maan dagavond in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman een algemene le denvergadering onder voorzitterschap van de heer A. J. Pekkeriet. Deze heette in het bijzonder welkom de afgevaardigden van „Jong Holten", nu het een goede gewoonte geworden is, dat men over en weer in eikaars vergadering een afvaardiging zendt. De voorzitter vroeg 'de medewerking van de leden in verband met een schrij ven van de PJGO, om als ouders vooral mede te werken aan eventuele uitwisse lingen, zoals die door de jongerenorgani saties worden georganiseerd. DE E 8. Uitvoerig werd gesproken over het tra cé van de autosnelweg E 8, welke binnen afzienbare tijd het Holtense territoir zal doorsnijden voor een snelle oost-west verbinding en waaromtrent door het be stuur nadere inlichtingen waren ge vraagd. Aan de hand van een situatiete kening konden de aanwezigen kennis ne me van het tracé met zijn onderdoorgan gen of ongelijkvloerse wegen. Door de heer Groteboer werd de vraag gesteld of er geen mogelijkheid bestaat de weg iets zuidelijker te leggen, zodat deze dan aan de Holtense kant komt. De secretaris, de heer J. W. Wesseldijk, gaf een uiteenzetting omtrent de moge lijkheid van bedrijfsverzorging, waarmee men nog niet goed raad weet, maar waar omtrent het bestuur de nodige inlichtin gen heeft ingewonnen. U.it het jaarverslag van de penning meester, de heer G. Rensen, bleek, dat de financiën over het afgelopen jaar een ba tig saldo hebben opgeleverd van f 236,77. De kascommissie adviseerde bij monde van de heer A. Reilink de penningmees ter decharge te verlenen, waartoe werd besloten onder dankzegging voor het ge- v voerde beheer. Tot leden van de nieuwe kascommissie werden aangewezen de heren A Reilink en E. Keuterman. BESTUURSWISSELING Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature wegens periodiek aftreden van de heer A. J. Pekkeriet, die reglementair niet hei'kiesbaar was. gekozen de heer W. Stevens en in de vacature G. Rensen, eveneens niet herkiesbaar, de heer Joh. Lubbersen. De beide overige aftredende bestuurs leden, de heren E. Voordes en D. B. Nij- land, werden met bijna algemene stem men herkozen. De voorzitter bracht de aftredende pen ningmeester, de heer G. Rensen, dank voor zijn arbeid in het belang der afde ling. Aan de heer J. W. Boode werd als laag ste inschrijver de inning van de contribu ties opgedragen. GEMEENTE-FINANCIëN Vervolgens hield cle gemeentesecretaris, de heer G. J. Langenbarg, op uitnodiging van het bestuur, een causerie over: „De financiën der gemeente", waarin hij de aanwezigen in grote trekken een beeld schetste van de financiële huishouding der gemeente met haar talrijke facetten. Spreker nam daarbij als voorbeeld het huishoudelijk budget van een gewoon ge zin, om vervolgens wat dieper in te gaan op de taak, welke de gemeente te vervul len heeft uit hoofde van haar autonome bevoegdheden de zorg voor de volks gezondheid, openbare orde, zedelijkheid enz. en uit hoofde van het zelfbestuur, haar plicht om mede te werken aan de uitvoering van de wetten des lands, als b.v. de armenwet, lager onderwijswet en nog tal van andere wetten. Sprekende over de begroting der ge meente, wees inleider er op, dat deze is Uit het één dezer dagen verschenen overzicht van de in het afgelopen jaar ge voerde aktie voor de Stichting Steun Kerkbouw (S3K) blijkt, dat Gerefor meerd Holten f 11.521,heeft bijeenge bracht; d.i. per kerklid (kinderen inbegre pen) f 13,26. In de classis Deventer is dit per lid de hoogste opbrengst; en wat de provincie Ovevijssel betreft kwam Hol ten na Delden (225 zielen gemiddeld' per ziel f22,59), Oldenzaal (317 zielen gemiddeld per ziel f 13,50), Zwartsluis (1478 zielen gemiddeld per ziel f 13.31) op de vierde plaats. De Gereformeerde Kerk van Holten telde tijdens de aktie 869 zielen. verdeeld in een gewone dienst en een ka- pitaaldienst, waaruit, zoals de titels i-eeds aangeven, de normale jaarlijks terugke rende uitgaven, resp. de kapitaalsuitga ven worden bestreden. Met tal van voor beelden werden de vele uitgaven aange toond en de beschikbare middelen ge noemd, waaruit deze uitgaven worden be streden. Aan het slot van zijn causerie wees de heer Langenbarg er nog op hoe het met de rijksuitkeringen voor de gemeente Holten voor de komende jaren door de nieuwe wet op de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten, niet zo best gesteld is, doordat een belangrijke garantie-uitkering in de loop van de ko mende jaren van de begroting zal moeten verdwijnen. Bij de bespreking van verschillende vragen, welke werden gesteld, was de vergadering het er over eens, dat de or ganisaties aktief zullen moeten zijn om uit de tien miljoen gulden, welke door de minister van landbouw voor de lichte zandgronden zijn beschikbaar gesteld, het nodige te verkrijgen voor cultuurtechni sche werken, erfverharding, vrijwillige ruilverkaveling en dergelijke. Bij de rondvraag werd gesproken over het mesten van varkens op contract, de daarmee samenhangende financiering en wat hiermede verder samengaat. De heer J. H. Sprokkereef bracht als lid namens de vergadering de scheidende voorzitter dank voor het vele werk, dat deze voor de afdeling heeft gedaan en voor wat onder zijn leiding tot stand kwam en sprak de hoop uit, dat de afde ling straks onder haar nieuwe voorzitter de vaan van Holten als georganiseerde landbouw zou weten hoog te houden. Na een dankwoord van de voorzitter werd tenslotte nog besloten, dat het be stuur een reisje voor de leden zal uihjtip- pelen. PROGRAMMA 17 EN 18 MAART Zondag: Holten I Vabo I 2.30 uur 11.00 uur 12.00 uur R.V. II Holten II Omhoog III Holten III Zaterdag: Holten A - SVVN A 4.50 uur Holten C Enter V. B 3.40 uur Holten D De Zweef D 2.30 uur Nijverdal A Holten B 3.00 uur OOSTELIJKE JUDOKAMPIOENSCHAPPEN TE ENSCHEDE De oostelijke judokampioenschappen voor A- en B-teams worden zaterdag avond (aanvang 19.30 uur) onder auspi ciën van de NJJB gehouden in de con greszaal van de Twentse Schouwburg. De wedstrijden worden afgewerkt in drie poules van drie teams, die een halve competitie spelen. De winnaars vormen de finale-poule. De kampioen wordt naar de landelijke kampioenschappen, die op 25 maart worden gehouden, afgevaardigd. De toegangsprijs bedraagt f 1,25. NOG WEER MOND- EN KLAUWZEER Onder de varkens op het bedrijf van mevr. de wed. D. J. Luggenhorst, Holter- broek 83, is mond- en klauwzeer gecon stateerd. 28 varkens zijn afgevoerd om te worden afgeslacht. TANK SCHOOT VAN TRUCK Vrijdagmorgen om goed half negen schoot een zware melktank van het expe ditiebedrijf A. M. alhier in de Dorpsstraat voor het gemeentehuis plotseling van de truck, waarmede zij verbonden was, en kwam met een zware klap op de straat te recht. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. De tankwagen is later door de taker.', agen- .van het be drijf weggesleept. De leden van de plaatselijke afdeling van de Chr. Boeren- en Tuinders Bond (GBTB) kwamen vrijdagavond in jaar vergadering bijeen in gebouw „Reho- both" onder voorzitterschap van de heer Hm. Landeweerd, die deze goed be zochte bijeenkomst opende met gebed en Schriftlezing (Psalm 8). Na een hartelijk woord van welkom, waarbij de voorzitter zich in het bijzon der richtte tot de heer A. G. van Ingen, propagandist bij de Kali Mij. te Amster dam, las de secretaris, de heer J. W. Huls man, de notulen en het jaarverslag. Uit net laatste bleek o.m., dat het aantal le den met 67 hetzelfde was gebleven. De penningmeester, de heer D. J. Brons voort, boekte over het afgelopen jaar een voordelig saldo van f 95,77. De inkomsten en uitgaven bedroegen resp. f2741,12 en f 2645,35. De commissie voor kascontrole, die be stond uit de heren J. Meijer en J. Stam, had boeken en bescheiden in orde bevon den; weshalve werd de penningmeester decharge verleend. Tot leden van de kas commissie 1962 werden benoemd de he ren J. Meijer en M. Stam. Bij de gehou den bestuursverkiezing werden de perio diek aftredende leden H. Landeweerd H.zn. en J. Rietberg met grote meerder heid van stemmen herkozen. Nadat de voorzitter nog mededeling had gedaan van plannen, die er bestaan om in samenwerking met de OLM en de Bedrijfsvereniging te komen tot aanstel ling van een bedrijfsverzorger, werden door de heer Van Ingen de prachtige kleurenfilms vertoond: „Het waardevolle gras", „Omwenteling in de landbouw" en De Sociëteit Holten, de onlangs ge vormde groep van jongelui, die zich ten doel stellen, op meer culturele wijze hun vermaak te zoeken, o.a. door de jazz muziek voor hun dansavonden te introdu ceren, houdt op zaterdagavond een exclu sieve dansavond, waaraan de Rivertown Dixieland Jazzband uit Zutphen haar medewerking zal verlenen. Deze dans avond wordt gehouden in het restaurant „De Wielen" op de Holterberg, waar deze Dixieland muziek zeker goed tot haar récht zal komen. Dit orkest behaalde in Loosdrecht in 1961 het nationale kampioenschap, afde ling Dixieland. I-Iet trad verschillende keren op voor de T.V. en geniet een grote populariteit in Oost-Nederland en West- Duitsland. Ondanks het bezette program ma van deze musici is het bestuur van de Sociëteit Holten er toch in geslaagd ze naar Holten te krijgen. De avond is niet alleen voor de leden, maar tegen be taling ook voor niet-leden toegankelijk. „Kalibemesting van grasland". De. gezel lige vergadering werd door de heer H. Landeweerd met dankgebed gesloten. De collecte die tijdens het jaarfeest van de CJV „Dorp" werd gehouden, ten bate van de aktie „10 x 10", heeft f 75.op gebracht. De totale opbrengst is hierdoor gestegen tot f 620. Over de verkoopaktie van de Land- bouwhuishoudschool, die zeer goed is ver lopen, hopen wij de komende week nade re mededelingen te doen. Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 en 10.30 uur Ds. Rietveld van Markelo; 7 uur Ds. v. d. Waal van Weerselo. Jeugddienst. Aan de uitgang in de morgendiensten: Collecte Inwendige Zending. Dijkerhoek. 10 uur- Ds. Israël. Aan de uitgang: Collecte Inwendige Zending. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Generale Kas hulpbe hoevende kerken. Bij de uitgang: col lecte voor „Eigen Kerkbouw". Portemonnaie met inhoud; een paar glacé's; rechter dameshandschoen; lam- pekap; bankbiljet; wollen sjaal; meisjes bloesje met geborduurde naam: G. Paal man. OFFICIËLE PUBLICATIES PRAALWAGEN VOOR DEFILé De Burgemeester van Holten vraagt ge durende pl.m. 3 dagen te huur of in ge bruik: EEN GROTE PLATTE WAGEN ter lengte van pl.m. 6 meter of langer om te dienen ALS PRAALWAGEN in het voor H. M. de Koningin op 5 mei te Zwolle te houden défilé. De wagen dient getrokken te kunnen worden door een trekker. Gedacht wordt aan een aanhanger van een vrachtauto. Ook een grote platte melkwagen komt in aanmerking. Opgaven worden gaarne spoedig inge wacht ten gemeentehuize. Holten, 15 maart 1962. De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. HERINENTING TEGEN DIFTERIE EN TETANUS Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter algemene kennis, dat van gemeentewege de gelegenheid wordt ge boden kosteloos te worden heringeënt te gen difterie en tetanus. Deze herinenting zal worden toegepast aan kinderen, geboren in de periode van 1 oktober 1955 tot 1 september 1956. De behandeling is volkomen ongevaar lijk. Aangezien vooral kinderen voor aan tasting van deze ziekten vatbaar zijn, is het zeer gewenst deze zoveel mogelijk de herinenting te doen ondergaan. De eerstvolgende kosteloze herinen ting zal plaats vinden op woensdag 21 maart 1962 in het wijkgebouw van het Groene Kruis, Gaardenstraat alhier, des namiddags vanaf 4 uur. Verzocht wordt bij de inenting mede te brengen de bij de geboorteaangifte uitge reikte inentingskaart of het na de ge boorte toegezonden oranje inentingsboek je. Holten, 15 maart 1962. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Blijk van een gezonde groei Experiment vindt steeds meer navolging Dinsdagavond werd in Amicitia, onder voorzitterschap van de heer L. C. van de Bovenkamp, de z.g. zakelijke ouderavond van de openbare ulo-school gehouden. In zijn welkomstwoord heette de voor zitter in het bijzonder welkom de nieuwe leerkrachten, de heren II. Huigen, A. Schimmel, D. Klein Burink en T. Keestra en de in liet afgelopen jaar aangestelde concierge, de heer G. W. Knapen, die een belangrijke steun vormt voor liet hoofd, de lieer Sinnema, en (le overige leerkrach ten. Besloten werd de heer Broere, een van de leerkrachten die momenteel ziek is, een fruitmand te zenden. De heer van de Bovenkamp herinnerde er aan, dat van de 32 leeringen, die in 19(51 voor hel examen opgingen, er 32 slaag den, hetgeen hij een compliment noemde voor het team van leerkrachten dat aan de school verbonden is. De school telt momenteel 358 leerlingen. Mevr. Kleiboer nam de plaats in van mevr. Verloop als vakleerkracht in handwerken. De voorbereidingen van de bouw van de nieuwe school in het complex de Gaar den, is thans zover gevorderd, dat zeer binnenkort de eerste schop in de grond gestoken zal kunnen worden. De gemeen teraad zal zich nog moeten uitspreken over een aanvullend krediet van 1' 24.000. De voorzitter herdacht mevr. PI. Wan- sink-Holterman, die de oudercommissie door de dood ontvallen is. De penningmeester, de heer J. H. Bos- schers, bracht het financieel verslag uit over twee schooljaren tot 1 sept. 1961. Er is een batig saldo van f 275,30 en een schoolfonds, dat bestemd is voor het nieuwe schoolgebouw. De heren J. W. Reilink en F. J. Sluiter onderzochten de bescheiden, die keurig in orde werden bevonden. De penning meester werd dank gebracht voor zijn uitstekend beheer. Oudercommissie Hierna werd overgegaan tot de verkie zing van een zestal leden van de ouder commissie, wegens het overlijden van me vrouw Wansink, het niet verkiesbaar meer zijn van de heren Krikkink. Roeter - dink en Dollekamp en de uitbreiding van de commissie met een lid uit de gemeente Hellendoorn. In iedere vakature waren 2 kandidaten'gesteld. Met meerderheid van stemmen werden gekozen mevr. D. Vin- cent-Hoiterman. dorp; F. W. W. H. Bekker- nens, Espelo; H. PI. Meijer, Lettele; G. Slagter, Markelo; van Veen, Schoonhe ien en mevr. Florijn-Lubberdink, Nijver- dal. Onderwijsmogelijkheden Het hoofd der school, de heer J. Sinne ma, gaf hierna aan de hand van een schematische voorstelling, een uiteenzet ting van de mogelijkheden welke de Hol tense ulo door haar experimentele ka rakter, dat in den lande steeds meer na volging vindt de leerlingen heeft te bieden. Voordat hij hiertoe overging, wees hij er nog op, dat in samenwerking met de ulo-scholen te Rijssen, Nijverdal en Goor op 17 april een zitting zal worden gehou den in het Parkgebouw te Rijssen, waar 22 vertegenwoordigers van het bedrijfs leven voorlichting zullen geven over be roepskeuze. Behalve de leerlingen zijn ook de ouders hier van harte welkom. Moch- Zaterdag 17 maart, des avonds om 7.30 uur: Uitvoering van de Dijkerhoekse Toneelclub in „Het Bonte Paard". Na afloop: bal. Zaterdag 17 maart, 8 uur: Dansavond van de Sociëteit „Holten" in zaal „De Wielen", Holterberg, met de „River town Jazzband" Zaterdagavond 17 maart: Dansen in hotel „Müller". Maandagavond 19 maart van 7 uur tot half 8; Aangifte gitaarlessen bij Gebr. Wansink (zie adv.). Maandag 19 maart, 8 uur: Voorjaarsmode show fa. Wonnink in Amicitia (zie adv.) Maandag 19 maart, 8 uur: Ledenvergade ring afd. Plolten van het Ned. Roode Kruis. Dinsdag 20 maart, 8 uur: Ledenvergade ring Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting „Holten" in hotel Holterman. Dinsdag 20 maart, 8 uur: Ledenvergade ring Controlevereniging „Holten en Omstreken" in café M. Kalfsterman. Woensdag 21 maart, des avonds om half acht: Grote Boerenvergadering in Dorpshotel „Hoiterman". Spreker: de heren E. J. Harmsen en Ir. Adams (zie adv.). Woensdag 21 maart, 8 uur: Jaarvergade ring CH-Kiesvereniging in de School met de Bijbel. Donderdag 22 maart, half acht, in de Landbouwhuishoudschool: Bijeenkomst „Plattelandsmeisjes" onder leiding van mej. W. Willemsen van de VHS uit Markelo. Donderdag 22 maart, 8 uur: Ledenverga dering Fokvereniging „Holten en Om streken" in café M. Kalfsterman. Spre ker de heer A. Landeweerd, Inspecteur NRS. Donderdag 22 maart: Jaarlijkse uitvoe ring Gymnastiekvereniging „BATO". Donderdag 22 maart, 7.45 u..: Vergadering Herv. Vrouwenvereniging in „Irene". Spreker ds Ponsteen van Borne over „Reis en verblijf van emigranten in Canada". Zaterdag 24 maart: Jaarlijkse uitvoering Gymnastiekvereniging „BATO". Zaterdagavond 24 maart: Dansen in hotel „Müller". Maandag 2 april, 8 uur: Lezing en demon- monstratie v. d. heer Grutterink over sportvisserij voor „De Rietvoorn" in hotel Holterman. Maandag 2 april: Lezing van mevr. Lede- boer-Tideman, vrouwenarts te Wierden voor leden en niet-leden van de Dijker- hoekse Plattelandsvrouwen in :t Bonte Paard. Zaterdag 14 april, 7.30 uur: Bal van de W.S.V. „De Trekkers" in Amicitia- Geboren: Jan, zv J. Haverslag en G. A. Meilink, Espelo 86. Dirk Jan, zv H. M. Kappert en W. A. Kolkman, Smidsstraat 6. Gerrit Jan, zv G. H. Schoneveld en J. G. Schoneveld, Neerdorp 69. Gehuwd: A. H. J. Groteboer, 27 jr. en J. E. van Schooten, 19 jr., beiden wonen de te Holten. T. de Winter, 26 jr.. Rot terdam en H. J. Lammers, 21 jr., Hol ten. Overleden: Marga Faber. 4 jr., H. J. Wansinkstraat 14. A. Meijer, 52 jaar, Markepad 2. BEVOLKING: Vertrokken: G. G. Westerik van Laren- seweg 1 naar Eersel. H. A. P. de Lep- per van Holterberg 46 naar Groenlo. J. Raad van Holterberg 25 naar Borne. ten zich nog kandidaten voor andere groe pen aanmelden, dan zal men trachten ook hier nog in te voorzien. In een uitvoerig betoog gaf de heer Sinnema de talrijke ouders hierna een inzicht van de opbouw der school, die aanvangt met een brugklas, van waaruit de leerlingen de normale 4-jarige nlo opleiding kunnen volgen of wanneer hun aanleg en capaciteiten hen hiertoe niet in staat stellen de 3-.jarige oplei ding kunnen meemaken, die na een school examen recht geeft op een zgn. ulo-certi ficaat. Vanuit de 4-jarige ulo kunnen zij de bovenbouw, de school voor econo misch- en administratief onderwijs in de 2e klas volgen of na het behalen van het ulo-certificaat, de le en 2e klas van deze school. Het einddiploma ulo en het ulo-certifi caat geven de mogelijkheid tot het door lopen naar voortgezet onderwijs, middel bare onderwijs en o.a. hogere technische scholen. Op elke richting is het onderwijs op de ulo reeds gedeeltelijk ingesteld. Veel wordt gelet op de aanleg van de leerlingen voor een bepaalde verdere ont wikkeling, waarbij in het ene geval het accent sterk gelegd wordt op wiskunde e.d. en in het andere geval op de handels vakken. De leerlingen hebben op deze school 7 mogelijkheden om examen af te leggen. Bij de vragen, welke na de inleiding van de heer Sinnema werden gesteld, kwamen o.m. de hogere textielschool, de stormachtige ontwikkeling van de mecha nische administratie, de aansluiting aan het I.V.I.O. en de behoefte aan een folder, met een weergave van het gesprokene, aan de orde. Nadat de voorzitter de heer Sinnema dank had gebracht voor zijn duidelijke uiteenzetting, wees deze er nog op, dat het lerarenkorps elke woensdag van 4-5 uur voor de ouders te spreken is, behalve op de eerste woensdag van de maand.

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 1