Uit Hohen's historie Damp® Bronchi lettert Jonge Kerk Schietwedstrijden Wie zijn de eigenaren? Geweldloze revolutie in India PUROl in itisis 1 Biljarten Recepten voor de feestdagen De beroemde film „De Tien Geboden" 2e Kerstdag in „Irene" Hij die rekent, 't is nogal glad, adverteert regelmatig in dit blad' EGBERT-OOM RIJZEN DE HAREN TEN BERGE Wantrouwig als alle landlieden in een zame streken, zette Egbert-Oom de ezel aan een berk, op zo'n honderd pas afstand van zijn huis. Hij moest haring of kuit hebben waarom er op dit uur licht brand de in zijn huis. Dus sloop hij zacht nader. Dicht genoeg bij het kleine raam waar geen nachtgordijn voor was, zag hij ze zit ten aan tafel. De meid en de knecht, de neven en nichten. Zij giechelden en stoei den en hij meende te horen dat men zei, dat die oude vrijgezel er goed voor was. Hij sloop nog dichterbij en zag nog juist hoe neef Jan Hendrik dikke plakken van een van zijn dierbare hammen afsneed én er de heerlijke roggestoete mee be legde. Hij greep het handvat van de deur, maar die was van binnen op slot. Neef Jan Hendrik, hoorde het geram mel, hij stond op en schreeuwde aan de deur dat, zo er iemand was deze op kon donderen, er werd niemand binnen gela ten. Dat werd Egbert-Oom toch te gortig. Hij ging vlak voor het raam staan en brulde: Er uit Jan Hagel! Dit had in zoverre succes, dat het hele huis aan de achterzijde leeg liep. Ook de meid en de knecht poetsten de plaat. Eg- bert-Oom keek over de tafel. Er stond ook drank, die was niet van hem, dus het was doorgestoken kaart geweest om hem te bevreten. Maar alle nichten en neven zouden van nu af weten, dat ze zijn deur gesloten vonden. Egbert-Oom bekeek nauwkeurig de ham, deze had een beste knauw gehad. De boter was nagenoeg op, en de roggestoete ook. Het was maar ge lukkig dat hij zijn zakje met geld had meegenomen. Waar was het ook weer? Hij tastte alle zakken af, geen geld. Een half uur zocht hij, maar vond niets anders dan een eindje touw. Hij besloot zich op te hangen. Het was inmiddels half zes in de morgen geworden, en het vee werd on rustig. Egbert-Oom legde het touwtje zo lang aan de kant. Want een goede boer verzorgde eerst zijn vee, voor hij zich op ging hangen. Hij molk eerst de koeien en voerde ze, voerde daarna zijn ezel en de varkens. De kippen dat kon nog wach ten. Bij het voeren der varkens werd hij in zijn arbeid gestoord, er was volk aan de deur. Hij dacht dat de meid en de knecht terug kwamen. Hij nam zijn stok om ze een flinke aframmeling te geven. Of hij één van beiden doodsloeg kon hem niets schelen. Want hij wilde zich als alles aan kant was toch ophangen. Dus liep hij met de stok naar de deur om er flink op los te slaan. Met een ruk trok hij de deur los en zwaaide met zijn stok. Maar voor hem stond plotseling de Hosman met het Wierdense Dientje. Egbert-Oom sloeg van verbazing een gat in de lucht. Hoe was dat mogelijk! Hosman vertelde dat hij Gijsbers-Jans- zoon bij de Raapolie uit de deur geslagen had. Dit was lichtelijk overdreven,maar Dientje zei er niets op, dus zou het wel waar wezen. Egbert-Oom dacht op dat moment niet meer aan ophangen. Er was nog te veel te beleven. Eerst hoorde hij Hosman uit tot en met. Toen begon hij zelf te vertellen over zijn avonturen, zo veel hij zelf kwijt wilde zijn. En toen hij thuis gekomen was. hadden meid en knecht en neven en nichten een eetpartij bij hem georganiseerd, waarvoor hij een half jaar krom kon liggen. Die lelijkerds! riep Dientje. Egbert-Oom keek schuin opzij en meteen dacht hij, een verduiveld knappe meid. Meteen bedacht hij, dat ze niets was voor een oude draak als hemt maar even later dacht hij weer hoe het kind zin kon krijgen in een kanis als Hosman was. Dat de laatste niet zo'n kanis was als Egbert-Oom dacht, bewees hij meteen. Hij haalde de duiten van Eg- bert-Oom voor de dag die bij Mina de kostjuffrouw op het ladekastje hadden gelegen. Hosman kende de geldbuidel van Egbert-Oom gelijk zijn daagse broek. Het was hem alleen een raadsel hoe de geld zak daar kwam. Daarover had Hosman zijn eigen gedachten en die waren tolvrij. Maar Egbert-Oom was zeer dankbaar. En hij tracteerde royaal uit de fles die op tafel was blijven staan. Tegen negen uur kwam er nieuw leven op de Borkeld. Een broer van de knecht kwam om de zaak van de knecht en de mieid weer goed te praten. Maar Egbert- Oom bedacht slim, dat beiden, meid en knecht nog ccn half jaar loon te goed hadden, en daar konden ze nu naar flui ten. "Wanneer ze er een zaak van maakten, voor de schout, dan kwam er meer. Dus de broer van de knecht ging ongetroost weer weg. Op een vraag wat de boer gezegd hacl, antwoordde de boodschapper, dat de boer het op 't ogenblik nog veel te warm had. Het bestuur van de Jonge Kerk ver zoekt ons het volgende mede ée delen: ,Op de laatst gehouden vergadering was afgesproken, dat we op 18 december weer •j bijeen zouden komen. Daar op die datum de bijeenkomst van de stemgerechtigde —ridmaten plaats vindt worden de leden H^an de Jonge Kerk, op dinsdag 19 dec. trof' gep' te 20 uur in Irene verwacht, om dan kerstpakjes klaar, te maken. zoel vooÈ)e uitslagen van de vrijdag in zaal Vos- Briev. gehouden schietwedstrijden van de het bu,tvereniging „De Eendracht" luiden """lgt: rbuksbaan: 1. A. Lubberdink 42 p.; EEN EI. Aaftink 41 p.; 3. H. Paalman 41 kaïfföh. Arfman 41 p. (ex equo). om een faisant na kampschieten J. A. KOI heer H. Klein Velderman gewon er de heer J. Haan. ksbaan: Om een haas: Joh. Paal- TE>i om een konijn: H. Paalman, 35 En meteen vertelde hij aan de vreesach tige neven en nichten dat Egbert-Oom een van beiden deed, hij zocht zich een vrouw of hij vermaakte alles aan Hosman. Tegen tien uur kwam de bode van de schout rrtet een expresse. Of Dientje en Hosman tegen twee uur in de middag bij de schout wilden komen, er was een zeer dringende kwestie. Hosman kende lang zamerhand het klappen van de zweep. Hij deed de bode van de schout de bood schap mee dat hij nog vóór twee uur moest weten, wat er aan de hand was. Had hij om twaalf uur geen tekst of uit leg, dan sloeg hij op de vlucht en nam Dientje mee. Dientje kookte die morgen ten huize van Egbert-Oom. Het was mjaar een heel gewone pot, maar Egbert-Oom verklaarde dat hij zijn hele leven nog niet zo lekker gegeten had. En na de maaltijd haalde hij het touw te voorschijn, waaraan hij zich had willen ophangen, en sneed het aan stukjes. Reeds des morgens had hij de bode van de schout verzocht om na de middag een schoutsdienaar te sturen. En deze kwam. Egbert-Oom wilde mee naar Holten. Hij had daar zijn reden voor Hij wilde de bemiddeling van de schout inroepen, om een vrouw voor hem te zoeken, maar dat vertelde hij de anderen niet. Toen Hosman en Dientje die middag bij de schout kwamen, lag daar een ex presse van Oom Raapolie. Deze had aan zijn neef de schout geschreven, dat zijn dienstbode Dientje er van door was ge- 'Nadat alle Dorpsschool-leerlingen de „tentoonstelling" van gevonden voorwer pen in klasseverband bezichtigd hadden en mochten meenemen wat het hunne was bleven er nog over: .94 zakdoeken, 33 handschoenen, 10 gym nastiekschoenen, 9 portemonnaies, 8 das sen, 8 ballen, 6 Sokken, 6 springtouwen, 4 mutsen, 3 jassen, 3 petten, 2 riemen, 1 regenkapje, 1 luier, 1 tas, 1 streng kralen en 1 kam. Vele gevonden voorwerpen worden dage lijks teruggegeven als er een eigenaar te vinden is. Het betreft hier een restant Op maandag 18 dec. a.s. bestaat er nog maals gelegenheid voor belangstellenden genoemde voorwerpen te bezichtigen in lokaal 4 van de Dorpsschool van 3.30 4.00 uur. Hoestdrank in tabletvorm. 95ct gaan, en dat hij haar graag terug zag. Alles vergeven en vergeten stond er on deraan de brief. Dientje had er geen oren naar om weer alleen naar Deventer te gaan. Zij wilde Hosman in haar nabij heid hebben. Gijsbert-Jansz was op de vlucht geslagen, toen de nood aan de man kwam. Maar Hosman was dapper. Er werd afgesproken dat zij twee dagen la ter samen naar Deventer zouden rijden, waar Oom Raapolie de zaak wel regelen zou. En Egbert-Oom smoesde met de schout. Maar de schout vertelde dat Eg bert-Oom dan bij de schoutenvrouw moest zijn. VAN COEVERDEN. Onlangs bezocht Devi Prasad ons land, een Indiër, die regelmatig werkt met Vi- noba Phave, een van de belangrijkste vol gelingen van Ghandi. Devi Prasad hield verschillende lezingen over dit werk. In 1951 waren in Haiderabad, een In diase provincie, met steun van de com munisten, opstanden uitgebroken onder de boeren, die met geweld het land van de grootgrondbezitters roofden. Er vielen 3000 doden en er werden 35.000 mensen gearresteerd voordat de regering de op stand de kop had ingedrukt. Voor de bevolking van India was na het verkrijgen van de onafhankelijkheid inderdaad een van de grootste problemen het landbezit. Er was een kleine groep grootgrondbezitters, die een groot deel van het land in bezit hadden en er waren miljoenen boeren met weinig of geheel geen grond. De opstand die het begin had kunnen betekenen van een bloedige bur geroorlog in India, werd de aanleiding tot een geestelijke en maatschappelijke ge weldloze revolutie die langzamerhand van historische betekenis wordt. Hij leidde tot de inzet van de „boedan"campagne, de landgiftbeweging, door Vinoba Bhave. Lopend van dorp tot dorp vroeg deze as cetisch levende geweldloze, aan rijke en arme boeren om een deel van hun grond voor de landlozen. En velen gaven! Na enkele weken had hij duizenden hectaren gekregen, en nu, na tien jaar twee en een half miljoen hectaren, dat is bijna de hele oppervlakte van Nederland. Meer dan de helft hiervan is of zeer goede grond of na investering bruikbaar te maken. Enkele jaren geleden schonken de be woners van een dorp aan Vinoba, die in middels een grote faam door heel India verworven had, hun hele dorp, het was de eerste „gramdan" (dorpsgift). Dit dorp werd hiermede gemeenschappelijk bezit van alle bewoners. Enkele jaren na dit be gin zijn er nu 5000 dorpen geschonken door hun inwoners, hiervan zijn er tot nu toe 200 gereorganiseerd. (In 1959 ver scheen bij Kluwer in Deventer het boek van Suresh Ram „Vinoba Bhave en de vreedzame revolutie in India", waarin men meer over deze hele ontwikkeling vindt). De beweging van Vinoba Bhave heeft in India de steun van alle grote partijen. Devi Prasad is zelf een „shanti senik" een lid van het Indische vredesleger („shanti sena"). Dit bestaat uit vrijwilli gers die zich geheel geven voor de dienst aan hun medemensen. Na een klein jaar aanvullende scholing gaan ze als sociale werkers naar de dorpen om zowel met medisch als agrarisch advies van dienst te zijn bij de opbouw, en te helpen bij het oplossen van geschillen tussen groepen en zelfs bij individuele moeilijkheden. Ook in Nederand kunnen we helpen bij deze- opbouw. Geld hiervoor kan gestort worden op postgironummer 31.30.40, t.n.v. Quakercentrum, Amsterdam, ten gunste van „Helpt India zich helpen", Het wordt zonder aftrek van onkosten naar India doorgezonden voor de bouw van water putten (f 900,- per stuk) of de opleiding van sociale werkers (f 90,- per opleiding van jaar). In het arme India zijn al en kele miljoenen guldens bijeengebracht voor deze hulp. In Nederland is tot nu toe ruim; f 1300,bijeengebracht en door gezonden. Op het televisiescherm heeft men dins dagavond een duidelijk beeld kunnen zien van de behoefte aan waterputten in In dia. De opbouw van de onderontwikkelde gebieden zonder geweld en dictatuur is van het grootste belang voor de wereld vrede. De kapitaalhulp hiervoor zal voor een belangrijk deel van ons in het welva rende westen moeten komen. De Indiërs zijn begonnen zichzelf te helpen, laten wij de kans niet voorbij laten gaan ze hierin te steunen. Devi Prasad zal gedurende een half jaar verschillende Europese landen doorreizen om lezingen te houden en steun te zoeken voor de geweldloze hervorming en op bouw in India. Dr. J. -J. Buskes, herv. pred. em. 'Tj. R. P Bijlsma, student Anthony van Kampen, schrijve-* Ds. G. P. Kilijn, herv. pred. hoofdred" v.d. „Open Deur" Dr. H. M. Matter, geref. pred. Prof. dr. A. J. Rasker, hoogleraar Theologie Fedde Schurer, hoofdred. „De Friese Koerier" Rabbijn drs. J. Soetendorp, rabbijn Liberaal Joodse Gem. Amsterdam Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. De eerste helft van de competitie 1961- 1962 van de Biljartbond „Ons Genoegen" te Nijverdal en Omstreken is achter de rug. Het Rijssense Vios 1 kwam in de eerste klasse nog steviger in het zadel doordat Gijsbers c.s. de derby tegen Spekhorst 1 met 8-0 wonnen, terwijl de naaste concur rent, HBC 1 uit Hellendoorn, op veras sende wijze met 62 in Nijverdal verloor van Krijt op Tijd 1. Er moet al heel wat gebeuren als Vios zich het kampioenschap nog wil zien ontgaan. Kalfsterman 1 ver loor in Enter met 62 van Ten Berge 1, maar de Holtenaren kwamen toch niet verder achterop, daar 't Groentje uit Hel lendoorn in de uitwedstrijd tegen Struik 1 met dezelfde cijfers verloor. NBC 1 was vrij in deze klasse. Het hoogste gemiddelde werd bereikt door A. te Lintelo (Struik 1) die 125 car. in 11 beurten bij elkaar speelde. Dezelfde speler zorgde ook voor de hoogste serie n.l. 67. In de tweede klasse maakte OBK 1, dat uit met 8—0 van Krijt op Tijd 3 won, een flinke sprong op de ranglijst. HBC 2, dat thuis een 44 puntenverde ling overeen kwam met Krijt op Tijd 2 blijft met flinke voorsprong op de eerste plaats. NBC 2 distancieerde zich wat verder van de onderste plaats doordat de Nijverdal- lers in Hellendoorn met 62 de baas bleven over HBC 3, terwijl hekkesluiter Ten Berge 2 de eer met 62 aan het op bezoek zijnde Reggebrug 1 uit Rijssen moest laten. Oudelaar 1 was vrij. J. Wennekes (de Reggebrug) en H. Nep (KOT 2) bereikten in deze klasse 't hoog ste gemiddelde, beide 100 car. in 25 beur ten, terwijl genoemde heren ook de hoog ste serie (18) op hun naam brachten. In de derde klasse was de grootste winst voor Kalfsterman 2, dat de plaatselijke ontmoeting tegen VOP 1 met liefst 80 won, terwijl de achterstallige wedstrijd tegen Krijt op Tijd 4 door de Holtenaren in een 62 overwinning werd omgezet. Door deze resultaten zijn de Kalfsterman- reserves opgerukt naar de 2e plaats op de ranglijst. De rol van VOP 1 is nu wel uitgespeeld, temeer daar dit viertal ook de inhaal wedstrijd tegen Hofstee 1 met 6-2 verloor. OBK 2 telt ook nog mee, want dit keer werd met 80 van Krijt op Tijd 4 ge wonnen. De Reggebrug 2 en Hofstee 1 deelden in Rijssen de punten broederlijk (44) Aangevoerd: 1092 stuks vee, runderen 33, varkens 10:^''. Prijzen: 3 vette koeien f 2,90-3.10 per kg. slachtgewicht; 10 melkkoeien van f 900 1050 per stuk; 4 pinken van f 600700 per stuk; 16 kalveren van f 425525 per stuk; 20 zeugen van f 250295 per stuk; 1012 1 biggen van f 4860 per stuk; 27 lopers i van f 85100 per stuk. j Overzicht handel: gebruiksvee: handel i kalm, prijzen onveranderd; zeugen: han- I del kalm, prijzen lager; biggen: handel vlot, prijzen lager. Dit jaar wordt van de huisvrouw wel een zeer verziende blik verwacht met de feestdagen: drie zondagen achter elkaar. Van conserven zullen we dan ook dank baar gebruik kunnen maken en we kie zen een stuk vlees, wild of gevogelte, dat enkele dagen dienst kan doen. Een rol lade, een haas of konijn, waar een lekkere „peper" van gemaakt kan worden, een kip of een tong, waarvan de minder mooie stukken een heerlijke ragout of vleessla geven. En voor alle zekerheid houden we een blikje vlees of vis achter de hand. Maak het U met de kokerij wat ge makkelijk en Jaat U de gezelligheid „bin nen" niet ontgaan. Recepten voor 4 personen. Kalfs- of rundertong met bruine champignonsaus. (Het vlees is berekend voor 2 of meer dagen, de saus voor één maaltijd). 1 rundertong of grote kalfstong, ui, wortel, peterselie, een weinig foelie en/of tijm; voor de saus 150 a 250 g champignons, 60 g (een kwart pakje boter of margarine), 60 g (driekwart kopje) bloem, 6 dl (4 kopjes) bouil lon van de tong, een stukje ui, onge veer 1 eetlepel tomatenpuree of to matenketchup, paprikapoeder, peter selie. De tong met zout schoonschuren en met water afspoelen. De tong opzetten met zoveel kokend water, dat hij juist onder staat. Zout, plakken ui en wortel, peterseliestengels en gedroogde kruiden toevoegen. De tong zachtjes gaarkoken; de kook tijd bedraagt voor een kalfstong 1 a V/2 uur, voor een rundertong 3 a 4 uur. De tong is gaar wanneer gemakkelijk een beentje uit het keel stuk getrokken kan worden en het vel gemakkelijk van het vlees loslaat. Het keelstuk van de tong snijden en de tong pellen. Wanneer het niet meteen gegten wordt, het vlees in de bouillon laten afkoelen en kort voor het gebruik in een weinig- bouillon opwarmen of koud geven. De tong in plakken snijden. Zoveel mo gelijk de plakken weer in het oorspron kelijke model schikken. Voor de saus de champignons goed wassen en afhankelijk van de grootte hal veren of in plakken snijden. Ongeveer een eetlepel boter of margarine smelten en de champignons ongeveer 5 minuten zachtjes bakken zonder te laten kleuren. De champignons uit de pan nemen. De rest van de boter of margarine smelten. Practisch geschenk voor aanstaande Moeders terwijl de beide laagstgeplaa'.sie viertal len VOP 2 en Oudelaar 2 met. 62 klop kregen resp. van de Ster 1 uit Hellendoorn en van Struik 2 uit Rijssen. De beste partij in deze klasse werd gespeeld door G. Hof stede (Struik 2), die de 75 car. in 17 beur ten vol maakte. Dezelfde speler zorgde ook voor de hoogste serie (17). De tweede helft van de competitie be gint eerst in de week van 813 januari а.s. De ranglijsten zien er bij het afsluiten van de eerste helft als volgt uit: le klasse: part. matchp. gemid. 1. Vios 1 32 53 3.93 2. HBC 1 32 41 4.01 3. KOT 1 32 38 3.63 4. Ten Berge 1 32 37 3.30 5. Struik 1 32 34 3.12 NBC 1 32 27 2.84 7. Spekhorst 1 32 20 2.51 8. 't Groentje 1 32 19 2.73 9. Kalfsterman 1 32 18 2.61 2e klasse: part. matchp. gemid. 1. HBC 2 32 49 2.54 2. OBK 1 32 41 2.33 3. KOT 2 32 39 2.90 4. Reggebrug 1 32 39 2.55 5. Oudelaar 1 32 36 2.18 6. NBC 2 32 23 1.90 7. HBC 3 32 23 1.76 8. KOT 3 32 21 2.08 9. Ten Berge 2 32 17 1.76 3e klasse: part. matchp. gemid. 1. Hofstee 1 36 52 1.83 2. Reggebrug 2 36 50 1.81 3. Kalfsterman 2 36 50 1.79 4. OBK 2 36 46 1.75 5. De Ster 1 36 44 1.71 6. VOP 1 36 38 1.68 7. Struik 2 36 38 1.59 8. KOT 4 36 20 1.28 9. Oudelaar 2 36 14 1.01 10. VOP 2 36 8 1-14 Naar wij vernemen zal 2e Kerstdag in Gebouw „Irene" vertoond worden de we reldberoemde film „De Tien Geboden". Het onvergetelijke schouwspel, dat de toeschouwer 3Vz uur achtereen zal boeien De bloem toevoegen en langzaam ond steeds roeren gelijkmatig lichtbruin ba ken. De ui en peterselie kleinsnijden evenals de tomatenpuree of -ketchup een weinig paprikapoeder met de bloe vermengen. De massa een paar minute fruiten, dan bij scheutjes gelijk de g( zeefde bouillon erbij schenken. De sa.' even zachtjes laten doorkoken, op sma; afmaken en zeven. De champignons t<x voegen. Een deel van de saus over de tori schenken, de rest apart erbij geven. De gewenst de schotel garneren met petet selie-takjes. De tong geven met aardappelen, riji of spaghetti en doperwtjes, snijbonej sperciebonen of sla. Het vlees van het keelstuk b.v. verwet ken tot een ragout, een jachtschotel, slaa tje of vleesgelei. Een tong levert wel voo drie feestdagen veel goede bouillon o; als U tenminste niet veel gasten te etei hebt. De eerste dag kunt U de bouilloi zó geven, met wat soepstengeltjes erbi en een plakje ei erin. De tweede da„ raaakt U er een groentesoep van en derde dag gaan er een paar lepels to matenpuree doorheen. Bewaart U dj bouillon op een koude plaats, dan behoef! U niet. steeds de gehele portie op te ko ken, alleen zoveel als U voor de maaltijd nodig hebt. Deze dagen 7uit U zeker wel oud brood hebben. Bezit U een wafelijzer, dan kun; L van zeer dunne sneetjes brood lekkere wafeltjes bakken. U smeert daarvoor he: ijzer in en bakt de sneetjes aan weerskan- ten -lichtbruin en krokant. Een andere smakelijke verwerking van het brood i; een zoete of hartige broodschotel. Met onderstaande schotel geeft U de koffietafel een feestelijk tintje. Bakt U het vlees en de groente wel gaar zodra U het in huis hebt. Dan kunt U ze gerust een paar dagen bewaren. Hartige broodschotel. 500 g (ongeveer 12 sneden) oud brood, 200 g gehakt, pl.m. 300 gram schoongemaakte, gemengde soep groenten, 1 ui, ongeveer driekwart liter bouillon, boter of margarine, paneermeel, zout (peper, pikante saus). De ui schoonmaken en in stukjes snij. den. Boter of margarine smelten en de hierin fruiten, zonder te laten kleuren. Het gehakt toevoegen en even meebak- ken. De soepgroente wassen, laten uitlek ken en ongeveer 20 minuten met het hakt meesmoren. De massa op smaak af maken met zout (peper en pikante saus). De sneden brood van de korsten ont doen en in de bouillon weken. Een vuur vaste schaal invetten en laag om laai met afwisselend brood en vleesmengsel vullen. De bovenste laag uit brood laten be slaan. Paneermeel erover strooien hier en daar een klontje boter of mar rine leggen. De schotel in ongeveer 25 minuten door en door warm en bruin laten worden in de oven of in een won- derpan. en in extase'brengen. Het is met recht de grootste filmgebeurtenis van het jaar. In deze enorme kleurenfilm, de grootste film aller tijden spelen 17.000 figuranten mee en meer dan 25.000 personen nemen deel aan de reusachtige scènes van de uittocht uit Egypte. De kosten van „De Tien Geboden" be droegen meer dan 60 miljoen gulden; het is de duurste film, die ooit gemaakt is! Cecil B. de Mille, één van de grootste filmregisseux-s die de wereld ooit gekend heeft, schiep met z'n firn „De Tien Ge boden" een machtig en majestueus mees terwerk, een film die iedereen gezien moet hebben. De jonge Mozes aan het hof van de Pharao, de uittocht uit Egypte en het splijten van de Rode Zee, zijn enkele van de buitengewoon boeiende en magistraal verfilmde tafex*elen uit de Mille's enorme film „De Tien Geboden". Daarenboven is deze film bijzonder ac tueel, de strijd die heden ten dage in de wereld woedt, is dezelfde strijd die in Egypte plaats vond tussen Mozes en de Pharao. De reusachtige massa-scènes, de fan tastische opnamen maken deze meer dan 6 km lange film tot de grootste filmge- beurténis aller tijden. „De Tien Geboden" is een film zoals slechts één keer in de 100 jaar gemaakt wordt. We betwijfelen het evenwel of „Ix*ene" 2e Kerstdag in staat zal zijn de te ver wachten sti'oom bezoekers te kunnen ver- werken. Zou het geen aanbeveling ver- dienen deze dag daai*om 2 voorstellingen te geven, teneinde iedereen in de gelegen heid te stellen deze monuiïientale film te gaan zien? bij W. F. TE Beusel

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2