j§t Henk Beltman KALFSTERMAN SlIVTKIiKLAAS hezoclil de scholen Gezellig Kerstboom tl. van Bruggen rvwwwvwwwvwwvwww Uitvoering iioltions Nn:u\vsm,AD Er behoefden geen. kinderen in de sak Sespreksavsnd berverpiden-gereformeerden Sprekers Ds. Bouwman en Ds. Juckema Geringe stijging arbeidsreserve Vitamines en wintervoeding Verkiezing ouderlingen Richtlijnen voor het land- en tuinbouwbedrijf bij optreden van radio-actieve neerslag V oetbalprogramma Nijverdalse drukken) Nijverdal A Agent: JAN WIGGERS Keiweg 14 - Telef.356 ONTSPANNINGSAVOND „Vandaag is morgen" Zaterdagavond BAL NA r-\ ervaren chauffeur J. OOLBEKKINK 'V warme WINTERJAS Kledinghuis Mevrouw hier is uw Keurslager Electrische Kerstboomverlichting „Het Licht der Wereld" 15 DECEMBER G00RSE WINTERMARKT Verkooplokaal W. TEN BRINK Goor Zaterdag 9 december 1961 Sint Nicolaas was door omstandigheden al vroeg bij de Dorpsschool. Om 8.50 uui- stond hij met zijn knechtje al in de hal. Spontaan begon de maan door de bomen te schijnen en de stoomboot uit Spanje binnen te varen. De heer Brouwer wenste Sint geluk met z'ri verjaardag en heette hem welkom. Dinie Pieffers reciteerde op voortreffelijke wijze het nieuwe „Vaandel lied", waarna Alie Tiekïnk en Arend Jan Kevelam als duo dit tweestemmig zongen. De zesde klas stond als zanggroep met schilden en trommels opgesteld, terwijl Joop van der Goot het vaandel hield. On der begeleiding van trommelvuur zong deze groen verschillende liedjes. Sinter klaas zei zeer onder de indruk te zijn. De hal was gevuld met ruim 100 kleuters, de begeleidsters, enkele belangstellenden en personeel met de leerlingen. De kleuters brachten Sint een handje en Piet deelde zakjes met pepernoten uit. Bij het weggaan assisteerden enkele leden der oudercommissie met het uitdelen van een speculaaspop en een boekje. Sint Nicolaas ging door de klassen en onderhield zich met de jeugd. I-lij ver maande, luisterde en prees of laakte. Enige zieke leerlingen ontvingen nog be zoek van hem en toen riep zijn plicht hem weer elders. De leerlingen der klassen 1, 2, 3 en 4 ontvingen een grote' speculaaspop, een boekje of schoolpakket en hadden een filmvoorstelling in Amicitia dinsdagmid dag en alle leerlingen kregen een portie snoep. Ze konden allen tevreden zijn over de 5e december. In de School niet de Bijbel werd Sint Nicolaas eveneens in de ruime hal door alle leerlingen en moeders met kleuters, die de school nog niet bezoeken, opge wacht. Hij werd uit volle borst toege zongen, terwijl kinderen uit verschillende klassen voordrachtjes ten beste gaven. Er werd muziek gemaakt, de kinderen werden getracteerd en kregen snoep mee naar huis en het verdere deel van de mor gen werd gevuld met een vertoning van tal van aardige films, die het geheel tot een echte genoegelijke morgen maakte. In Dijkerhoek kwam de schooljeugd samen in het gebouw Bethanië. waar ook een vijftigtal toekomstige leerlingen met hun begeleidsters aanwezig waren. Er werd gezongen, gedichtjes gedeclameerd. De kindei'en kregen een zak speculaas en een boek naar hun leeftijd. Van de Espelose school waren de loka len geheel versierd, toen de grijze bis schop per auto arriveerde. Ook hier was de toekomstige schooljeugd present, om maar niets van het mooie kinderfeest te missen. Ook hier deden de kinderen voor drachtjes en werden gedichtjes opgezegd, terwijl door enkele kinderen op de blok fluit werd gespeeld. Naclai allen waren getracteerd en de cadeautjes waren uit gereikt, gaf de heer J. Smit uit Almelo hier een poppenkastvoorstelling, die bij de jeugd zeer in de smaak viel. Ook de leerlingen van de beide kleuter scholen hebben dinsdagmiddag een bij zonder prettig Sinterklaasfeest gevierd. De Sint kwam op bezoek en er werd ruim getracteerd, zodat de vrees die sommige kleintjes koesterden, spoedig verdwenen was. Het acrobatisch optreden van Zwarte Piet in de openbare kleuterschool viel bij de kinderen erg in de smaak. OPERETTE Donderdagmorgen zijn de leerlingen van de twee hoogste klassen der o.l. school en van Dijkerhoek en Espelo, met de bus naar de Schouwburg in Deventer geweest om daar de operette „Vrouwe Fortuna" bij te wonen. Een hele belevenis voor deze schooljeugd. Op donderdag 14 december, des avonds om half acht, zal in „Rehobo.th" een ge- spreksavond gehouden worden van Ge reformeerden en Hervormden. Zowel ds. Bouwman, geref. predikant in Nijverdal, als ds. Juckema, hervormd predikant in Blijkens het overzicht van het geweste lijk arbeidsbureau te Deventer van de ge registreerde arbeidsreserve aan mannen over de maand november 1961, vertoont deze een geringe stijging en ziet het to taal beschikbaar aanbod er op 30 nov. '61 als volgt uit: Deventer 159 (v.j. 140), Bathmen 2 <1>. Diepenveen 4 (4), Holten 6 (7), Olst 5 (8) en Raalte 16 (24). Totaal 192 (v.j. 184). Hiervan waren werkloos Deventer t.m. 18 jaar: 18, 19 jaar en ouder 141, 19 jaar en ouder: Bathmen 2, Diepenveen 4. Hol ten 6, Olst 5 en Raalte 16. De arbeidsreserve aan mannen per 1000 mannelijke afhankelijke beroepsbevolking (loontrekkènden) bedraagt: Deventer 11 (v.j. 10), Bathmen 7 (3). Diepenveen 3 (3), Holten 8 (9), Olst 3 (5) en Raalte 7 (111. Van het gewest: 9 (9), van de pro vincie. 13 (16), van het rijk 1.0 (13). Hoewel, volgens het overzicht, met het oog op het gevorderde jaargetijde een geringe stijging normaal genoemd kan worden (oktober-november 1960 165-184), valt het op. dat de geregistreerde arbeids reserve in de afgelopen maand met 38 is toegenomen (okt. 154 - nov. 192). Deze stijging werd beïnvloed door de inschrij ving van 13 jeugdige ongeschoolde krach ten, die werkzaam waren geweest bij en kele dienstverrichtingsbedrijven in Deven ter en wegens gebrek aan werk werden ontslagen (zijn intussen weer afgevloeid). Overigens steeg het aanbod door inschrij ving van enkele huisschilders, stucadoors, opperlieden en constructieschilders. Het aantal openstaande aanvragen daal de met 21 (654 - 633) door afvoering van vervallen aanvragen van jeugdige krach ten. Het aanbod van vrouwelijk personeel nam met 5 af (31 - 26) en de nog open staande aanvragen daalden met 8 (502 - 494). Het is een normaal verschijnsel, dat in de maanden oktober t.m. december de vraag naar arbeidskrachten afneemt. Nijverdal, zullen een inleiding houden over hetzelfde onderwerp: „Gemeenschap in Bijbelse zin". Na de pauze zullen de vragen van weerszijden beantwoord worden. Het is een verheugende zaak, dat de beide kerkeraden tot het houden van deze ontmoctingsavonden besloten. Immers er leven vaak zulke ingekankerde vooroor delen van gereformeerden over hervorm den en van hervormden over gerefor meerden en deze vooroordelen zijn vaak zulke dierbare voorstellingen bij deze twee grootste kerkelijke groeperingen onder de protestanten, dat het reeds zeer verblijdend is, dat zij broederlijk naar el kander willen luisteren en ernstig willen proberen .elkander beter t.e begrijpen, op dat zij elkander ook meer zullen gaan waarderen. Het is dan ook te hopen, dat de leden van beide gemeenten door grote opkomst zich in dezen achter het besluit der ker keraden stellen en deze samenkomst ma ken tot een werkelijke ontmoeting van hervormden en gereformeerden voor het aangezicht van de éne Heer. die hen tot elkander roept. Het onderwerp, hoe een voudig het er ook uitziet, heeft alles in zich om het tot zulk een werkelijke ont moeting te laten komen. Velen huldigen de opvatting, dat de voeding 's winters minder vitamines bevat dan in de zomer en dat men juist in de winter meer vitamines nodig heeft. De verkoop van vitaminepreparaten gaat in de regen- en windperiode altijd omhoog. Toch is het gebruik van vitamineprepa raten door gezonde volwassenen en kin deren 's winters evenmin nodig als 's zo mers, tenminste, wanneer de voeding ge varieerd en goed samengesteld is. En dat is in elk jaargetijde mogelijk met de normale, voor ieder bereikbare levensmiddelen. Vitamine C. Ook 's winters zijn er volop verse groen ten te krijgen; iedere dag van de week kunnen we een andere groente kiezen. En deze groenten zijn niet minder vita minerijk dan hun zomerse soortgenoten. Als we ze tenminste goed klaar maken, want dat is wel erg belangrijk. Het ligt aan onze manier van koken of veel of weinig vitamines verloren gaan: wie van de aardappelen en groente bijna iedere dag stamppot, maakt, laat extra veel vita mine C verdwijnen. Wie 's ochtends vroeg de groente gaarkookt en voor de maaltijd opnieuw warmt eveneens. Kookt u de groente kort voor de maal tijd in ongeveer een half uur gaar en dient u hem als regel apart op, dan behoeft u niet bang te zijn, dat hij minder vitamine levert dan uw kropje sla 's zomers. De aardappelen bevatten inderdaad minder vitamine C dan een paar maanden geleden, maar tellen zeker nog mee als vitamine-bron. Kijkt u maar: 250 g aardappelen gekookt 25 mg vitamine C 200 g groente (gemiddeld) gekookt 25 mg vitamine C 50 mg Met een appel erbij 12 mg komen we op 60 a 65 mg. De behoefte van vol wassenen en jonge kinderen is ongeveer 50 mg, voor de oudere kinderen (10 tot 20 jaar) en voor aanstaande moeders onge veer 75 mg per dag. Oudere jongens, clie veel aardappelen eten, komen daarmede zeker aan hun trekken. Zij. die „muizenporties" eten, minder aardappelen b.v., doen er goed aan meer fruit te gebruiken of geregeld fruit te kiezen dat rijker is aan vitamine C dan het inheemse fruit, waarover wij in de wintermaanden beschikken, b.v. een man darijn, sinaasappel of halve grapefruit. Voor iedereen is het goed om de groente af en toe rauw te eten, of naast gekookte groente of groenleslaatje. B-vitamines, die we voornamelijk uit brood. melk. vlees, erwten en bonen krij gen en vitamine A (voornaamste bron: margarine of boter) komen 's winters niet minder in de voeding voor dan 's zomers. Zij vormen dus geen speciaal winterpro- bleem. Vitamine D daarentegen weer wel. De dokter kan het daarom nodig ach ten, dat. in de zonarme tijd kinderen en aanstaande moeders levertraan of een an dere rijke vitamine D-bron nemen. Heeft men 's winters meer vitamines nodig dan anders? Veelal meent men dat vitamines be schermen tegen verkoudheid, griep en an dere seizoenskwalen. Was dat maar zó, wat zou dat gemak kelijk zijn! Maar vitaminepreparaten zijn nu eenmaal geen voorbehoed- of genees middelen tegen dergelijke ziekten en on- pagina 3 gemakken. Bij vergelijkende proeven in fabrieken is, ook in ons land b.v. niet overtuigend gebleken dat onder degenen die dagelijks een vitamine C-tablet kre gen, minder verzuim was dan onder hen die geen vitamine-tablet innamen. Natuurlijk maakt het wél verschil of men een flinke weerstand heeft. En die weerstand is voor een deel afhankelijk van de voeding. Maar dan niet alleen van het vitaminegehalte van de voeding, ook van het gehalte aan zouten en eiwitten. Is de voeding altijd goed samengesteld geweest, dan zal men b.v. van een een maal opgelopen verkoudheid sneller her steld zijn dan wanneer de voeding minder rijk was aan deze „beschermende" stoffen. Een goede gevarieerde voeding, be staande uit: dagelijks wat vlees, vis of ei, kaas, veel melk a 1), desgewenst deels in de vorm van karnemelk, yoghurt, pap, e.d., - een flinke portie groente (en niet steeds dezelfde 2 of 3 soorten), wat fruit, niet uitsluitend wit maar ook bruin of roggebrood, voorziet hierin. Preparaten kunnen dan gemist worden. Het is onverstandig erop te vertrouwen dat een weinig gevarieerde, onvoldoende voeding op peil gebracht kan worden met eenvoudig wat vitamineta bletten. Daarmee wordt b.v. het gehalte aan eiwitten niet omhoog gebracht, eiwit ten, die nodig zijn voor de vorming van afweerstoffen. Het gebruik van goed-gekozen levens middelen verdient altijd nog de voorkeur boven dat van kunstmiddelen. Op maandag 18 dec. a.s. zal te 20.15 uur in „Irene" een vergadering worden ge houden van de stemgerechtigde leden der Hervormde Gemeente ter verkiezing van een drietal ouderlingen. Maandag 18 dec. 20.15 uur verkiezing drietal ouderlingen Herv. Gemeente in „Irene" (zie bericht) Donderdag 21 dec. 19.45 uur Kerstwijding der Herv. Vrouwengroepen uit Dijker hoek en Holten in het Gebouw „Irene". De Nederlandse boeren en tuinders zul len binnenkort worden voorzien van richt lijnen, hoe zij met vee, gewas en de voor aflevering bestemde voedingsmiddelen dienen te handelen en hoe zij de bedrijfs voering kunnen inrichten ingeval van het optreden van radio-actieve neerslag ten gevolge van kernontploffingen. Het mi nisterie van landbouw en visserij deelt mede, dat aan alle land- en tuinbouwbe drijven in ons land een kaart met beknop te richtlijnen voor voorzorgs- en bescher mingsmaatregelen tegen radio-actieve be smetting zal worden gezonden. Boeren en tuinders ontvangen tegelij kertijd een meer uitgebreide brochure „Radio-actieve neerslag en Landbouw", waarin deze richtlijnen en de aanbevolen maatregelen nader zijn verklaard en toe gelicht. Bij waarschuwing voor naderende actieve neerslag, bij alarm voor onmid dellijk gevaar en in de periode na het op treden van deze neerslag, zullen op de bedrijven van land- en tuinbouw voor zorgs- en beschermingsmaatregelen moe ten worden getroffen, waartoe de voorbe- x-eiding in nox-male omstandigheden ter hand kan worden genomen. Zaterdag 9 dec. Holten cMarkelo Vooruit a 2.00 uur Holten aEnter Vooruit a 3.05 uur De Zweef dHolten d 3.05 uur Zondag 10 dec. Holten 1Haarlese Boys 1 12.30 uur Omhoog 2Holten 2 12.45 uur DE WINTER NADERT. Koopt nu een van modern karakter leverten voordelig Bezoekt de van de „Plattelandsmeisjes" en „Jong Holten" op don derdag 14 december, aanvang 8 uur of op zaterdag 16 december, aanvang 7.30 uur in zaal Amicitia. Opgevoerd zal worden het toneelspel van Herbert E. Bates (uitgave Maestro). Kaartverkoop op dinsdag 12 december bij hotel Holter- man: voor leden van 7.308.30 uur a f 1.- p.p.; voor niet-leden van 8.309.30 uur a f 1.50 p.p. Nadien a f 1.50 bij hotel Holterman. Wegens uitbreiding tegen 1 januari a.s. gevraagd EXPEDITIEBEDRIJF HOLTEN, Telefoon 256 we hebben nog ruime keus, ook voor uw zoon is er zeker wat bij. SJAALS HANDSCHOENEN enz. Voor warme winterkleding naar. 1.80 1.50 1.48 1.38 LET OP ONZE RECLAMES DINSDAG: Zz kg VERSE WORST 52 kg BRAADWORST WOENSDAG: Zz kg SPEKLAPPEN BAKJE HACHEEVLEES DONDERDAG: V2 kg GEIIAKT VRIJDAG en ZATERDAG: Zz kg RIBSTUK VERDER ALS EXTRA RECLAME DE HELE WEEK: Zz kg ZUURKOOL Zz kg ZUURKOOLSPEK, samen Doe uw voordeel en haal dagreclames by uw KEURSLAGER bij het Viaduct. rond de Geen hinderlijke storingen door afvallende kaarsjes GEEN BRANDGEVAAR Koopt bij ons een ELEKTRO-TECHNISCH BUREAU Telefoon 275 CHR. GEM. ZANGVERENIGING „SOLI DEO GLORIA" in de Ned. Herv. Kerk op zaterdagavond 16 dec, van het oratorium van Herman de Wolff. m.m.v. Willy Ebbink, sopraan Ad. Kooy, tenor Hillirand van Bolhuis, orgel Holtense Muziekvereniging Entree f 1.25. Aanvang 8 uur. Deuren open 7.30 uur. Kaarten in voorverkoop bij kapper Drent, Gebr. Schuppert, Jo Slotman en Gebr. Veldhuis. Op de avond van de uitvoering zal kaartverkoop plaats hebben in de gax-age van de heer Müller, Smidsplein, waar donateurs op vertoon van do- natiekaart 1961 per kaart een toegangsbewijs kunnen afhalen tegen betaling van 25 cent be lasting. Gaarne zullen wij ook u dan begroeten voor een vrijblijvend bezoek aan onze enorme verkoop ruimte met de reusachtige voorraden. 4 clubfauteuils met ronde tafel f 75.en f 50. 4 stoelen en 2 fauteuils (diverse keurige stellen) f 50.— en f 45.— 4 mooie kamerstoelen f 45. 2 als nieuwe Gothische Kelim-fauteuils 125. Oud Hollands haardbankje (gondel) f 7.50 2 stoelen en 2 fauteuils (pracht eiken stel) f 30.— 4 als nieuwe Gothische clubfauteuils (wol moquette bekleding) f 200. Fraaie haardfauteuils vanaf f 15 2 nieuw beklede haardfauteuils f 40. Nieuw bekl. geh. verende divans f 60 en f 45. Ruime sortering kachels en haarden vanaf f 15. Eiken dressoirs f45.1' 40.en f 30. Eiken buffetten f 40.en f 35. Eiken theemeubels f 32.50 en f 25. Divex'se eiken uittrektafels f50.—, f40.—en f 35.— Eiken kamertafels f30.—f25.—f20.—en f 15.— Enkele, als nieuwe, fraaie kloostertafels f 30. Div. schilderstukken op doek f 10.—, f 5.— en f 3.50 Wollen handweef tafelkleed f 10. Wollen tafelloper f 5. Prachtig wollen vloerkleed (230 x 320) i' 90. Jabo tapijt (pl.m. 25 m2) f 40. Schemerlampje f 2. Wol moquette kapstokkleed f 5. 2-pers. matrasdek f 4.50 Keuken -of bergkastje (140 x 60 x 60) f 20. Eiken opbei'gkastje f 30. Eiken 1-deux-s spiegelkast (90 br.. 45 dp.) f 60. Partij, als nieuwe, keukenstoelen, p. st. f 9.50 Partij, als nieuwe, keukentafels (85 x 55) per stuk f 15. Wollen gangloper (2,9 mt.) (45 bi\) f 5.— 1 px\ als nieuwe voetbalschoenen (m. 40) f 7.50 1 paar voetbalschoenen (maat 41) f 5. Ruime sortering Nieuwe goederen. Boven f 20.- franco bezorging, niet in de modder. Kerkstraat 123 Telefoon 05470-670

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 3