Uit Holten's historie OOTSE TEUR naar het eiland Oroboma [hengelo bier Kerstoratorium „Het Licht der Wereld" Handige nieuwe brandblussers Gewijzigde P.T.T.-dienst met Kerstmis en Nieuwjaar Groenlo kreeg als in ons land 300ste gemeente school melk ook hier! IJsclub „De Noordpool" Spit, Spierpijn Barbecue Zaterdag 9 december 1961 HOLTENS NIEUWSBLAD Evenals in de afgelopen jaren, thans reeds voor de twaalfde keer, hoopt ook dit jaar de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" (directeur de heer W. van Erkelens te Enschede) een Kerstoratorium uit te voeren. Voor dit jaar viel de keus op het prach tige oratorium „Het Licht der Wereld" van de bekende componist Herman de Wolff. Het is een werk voor gemengd koor en mannenkoor, met solo's voor sopraan en tenor en wordt uitgevoerd met begeleiding van orgel. De tenor soli worden gezongen door Ad Kooy te Rotterdam, terwijl de sopraansoli worden gezongen door Willy Ebbink te Enschede, die sinds enige tijd studeert bij Erna Berger in Hamburg waar zij dezer dagen haar eerste officiële concert gaf tij dens een jubileumavond van het Ham- burgse Politie .Mannenk. „Kwartet Teu- tonia van 1901". De samenzang zal begeleid worden door de Holtense Muziekvereniging „H.M.V.". We geven bij dit oratorium een korte toelichting: Deel I: Na het ritonelle (inleiding) be gint het koor het „Advent" met het motief „Uit de diepten roep ik tot U" (psalm 130) welk deel fugatisch is doorgewerkt. Vervolgens neemt de alt het motief over: „Ik verwacht den Heere" wat door so praan en de andere stemmen wordt genomen. De sopraansoliste zingt aan het slot van het eerste deel met begeleiding van orgel het bekende lied „Op U mijn Heiland blijf ik hopen, Verlos mij van mijn bange pijn. Zie heel mijn hart staat voor U open, en wil o Heer, Uw tempel zijn". Deel II: Het gemengd koor begint met: „Verheug U zeer, gij dochter Sions" waar na de tenor vervolgt met de aankondiging van de geboorte van de Messias door de Engel Gabriël. De sopraan zingt aan het einde van dit deel de aria „Mijn ziel maakt groot den Heere" die door het ge hele koor wordt overgenomen. Deel III: De geboorte (naar aanleiding van Johannes 1). Het koor begint met: „In den beginne was het Woord" enz. en de gemeente zingt hierna: God, mens voor ons, voor mensen ja O diept' o rijkdom van gena Buig, zondig mensdom, buig U neer Aanbid Gods liefd' en zing Gods eer. De tenor vervolgt dan met de mooie aria „En het geschiedde in dezelfde dagen" (Lukas 2 1-7). Het koor antwoord hierop met „Want alzo lief heeft God de wereld gehad" waarna deel drie wordt besloten met het bekende door de gemeente te zin gen: „Halleluja, looft den Heer, Hoogste heem'len, geeft Hem eer." IV: „De engelen en de herders". Na het ritonello zingt de tenor een aria, waarin de verschijning aan de herders in Efra- tha's veld wordt vertolkt. Hierna zingt het koor het machtige „Ere zij God" waarna de mannenstemmen dit deel beëindigen met „Laten wij naar Bethlehem gaan". Deel V: „Simeon" is geschreven voor solist (tenor) en gemengd koor, waarbij het orgel een belangrijk aandeel heeft als tegenmelodie van de evangelist-partij. Deel VI: „De Wijzen" voor tenor-solist en mannenkoor, begint met de aria „De Wijzen uit het Oosten zijn te Jeruzalem gekomen" en wordt nadat het mannenkoor heeft gezongen besloten met het zingen van: „Komt laat ons knielen met d'Oos- terse wijzen" door 't gehele koor. Een „Epiloog" gebracht als besluit van deel VII, vormt niet alleen een prachtig maar tevens een machtig slot. Het koor begint vierstemmig met ,,'t Licht dezer wereld is reddend versche nen". Dit deel is ook fugatisch doorgewerkt en eindigt in massale koorklank „Heem'len wilt uw zang ons lenen, 't Licht der we reld is verschenen." Door de Minimax te Naarden is een nieuwe, praktische brandblusser ontwik keld voor huishoudelijk gebruik. Het ap paraat, dat de afmeting heeft van een normale fles, kreeg de naam Automax, omdat het zo bijzonder geschikt is voor het gebruik in auto's, caravans, jachten, e.d. 1-Iet blust elektriciteits-, gas-, vloei stof- en chemische brahden met droog- poeder, dat een bluskracht heeft die 4 tot 5 maal zo groot is als van andere appara ten van dezelfde afmetingen. Door een nieuwe samenstelling van het poeder is het thans voor het eerst moge lijk ook branden in vaste stoffen zoals autobekleding afdoende te doven. Zul ke branden ontstaan heel gemakkelijk door kortsluiting, een weggegooide siga ret of een lucifer die uit de hand valt. Eén druk op de knop van de vlot han teerbare Automax is voldoende om een dergelijk begin van brand effectief te kunnen bestrijden. De Automax is verkrijgbaar in een plastic hoes of met een beugel, waarin het apparaat overal waar dit gewenst is, kan worden opgehangen. Het oratorium wordt besloten met het gemeenschappelijk zingen van „Dank, dankt nu allen God". Ds. R. A. Hoogkamp zal deze avond openen, terwijl een kort slotwoord zal worden gesproken door Ds. C. C. Addink. Moge dit oratorium worden uitgevoerd tot stichting van velen en bovenal tot eer van God, die ons in het „Licht der We reld" alles geschonken heeft. Moge het een waardige voorbereiding vormen voor het Kerstfeest 1961. Aangezien le Kerstdag en Nieuwjaars dag op maandag vallen, zullen - ten einde een zo goed mogelijke uitvoering van de PTT-diensten te «bereiken - enige bijzon dere maatregelen moeten worden geno men. Zaterdag 23 en 30 december: In het algemeen zal de dienst worden uitgevoerd als op normale zaterdagen. Echter zullen ook aangetekende stukken, briefpakjes en (zoveel mogelijk) massa drukwerken worden besteld. Tevens zal een pakketpost-bestelling plaatsvinden. Aan de busrechthouders zal gelegenheid worden gegeven naast de gewone corres pondentie ook de voor hen bestemde aan getekende stukken en postpakketten af te halen. Zondag 24 t.m. dinsdag 26 december; zon dag 31 dec. en maandag 1 januari: De dienst zal worden uitgevoerd als op normale zondagen. Ten einde vol raken van de brievenbussen te voorkomen, zul len op deze dagen zo nodig extra buslich tingen plaatsvinden. Woensdag 27 december: De «bestelling zal geschieden als op maandag. Zo nodig zullen op de kantoren extra maatregelen worden getroffen om te bereiken dat alle tijdens de feestdagen geposte correspondentie uiterlijk met het dagnet wordt verzonden. In verband met de te verwachten ex tra drukte aan de loketten zal op deze dag op de postinriohtingen, waar de behan deling van sommige geldzaken tot 15.00 uur plaatsvindt, ook na dit tijdstip, tot het normale sluitingsuur, gelegenheid bestaan tot het verrichten van - alle - geldzaken. Donderdag 28 december: De dienstvoering is als op andere don derdagen, behoudens dat voor het ver richten van geldzaken hetzelfde geldt als voor woensdag 27 december. Dinsdag 2 januari: Ten aanzien van de briefpostbestelling en - verzending geldt hetzelfde als voor woensdag 27 december. De loket-openstel ling is als normaal op dinsdag. Nieuwsbladen, periodieken e.d.: Met de uitgevers van nieuwsbladen en andere periodieken zal door de postdirec- ties zoveel mogelijk contact worden opge nomen omtrent een zeer tijdige terpost bestelling van hun bladen. Hierbij kan als richtlijn dienen dat pe riodieken, die vóór Kerstmis, respect. Nieuwjaar moeten worden besteld, op donderdag 21 dec. resp. donderdag 28 dec. a.s. uiterlijk te 18.00 uur moeten zijn ter post bezorgd. Op beide Kerstdagen en op Nieuwjaars dag wordt de dienst op de hoofd-, bij- en hulpkantoren en stations uitgevoerd als op zondag. 15. Bram Steng knock out. Toen de twee gedaanten voorbij gerend waren, bleef Ootje Teur eerst nog een paar seconden zitten. Hij probeerde zijn ogen weer recht te draaien en na heel wat mis lukte pogingen had hij het eindelijk zo ver, dat hij niet meer zo erg scheel keek. „Nu!" dacht hij, terwijl hij moeilijk op stond, „dan moest ik maar eens gaan zien, wat er met Bram Steng gebeurd is. Had hij maar naar mij geluisterd, dan was dit niet gebeurd Toen hij om de hoek van de deur van de kapiteinshut keek, zag hij dat het er een erge rommel was. Overal lagen boeken en papieren, in een hoek van het vertrek lag een stoel die een poot miste en een mooie bureaulamp stond nog rechtop, maar was helemaal verbogen en de lamp in scherven. „Ja, dat gaat zo!" dacht Ootje Teur. „De raad van een wijs man wordt altijd in de wind geslagen! Maar waar is de kapitein?" Hij vond Bram Steng in de andere hoek van de hut bedolven onder kaarten, papie ren, stukken van zijn meubilair en allerlei andere dingen. „Bram!" riep Ootje Teur, die hem met een hand aanraakte. „Word wakker! Kom! De inbrekers willen ontsnappen! Kom mee, we moeten er achteraan!" De Raapolie werd in zijn eigen huis van de sokken gelopen. Deftig werd de corpulente heer Raapolie uit zijn rijtuig geholpen. Nijdig botste de klopper op de deur en blazend als een kater stond de rijke meneer Raapolie op de stoep. Hij was vrijgezel gebleven. Geen meisje uit de gegoede Deventer kringen had vroeger naar hem omgekeken. Tussen Holten en Bathmen had hij veel grond bezit en onder Holten ook een aantal boerenerven. Vandaar zijn geregelde toch ten naar Holten en zijn kennis van de Borkeld. Aanvankelijk had de Raapolie de schout van Holten tot zijn erfgenaam willen ma ken, maar sinds de schout getrouwd was, was oom Raapolie van gedachten veran derd. Mbar nu stond meneer op de stoep, en het overigens attente Wierdense Dienr tje liet hem in de kou staan. Dientje had intussen de handen vol. Hosman zat spinnijdig in de keuken kast en met Gijsbert wist zij geen weg. Gijsbert intussen maakte vlug aanstal ten om zich in de keukenkast te verstop pen, met, dat hij de deur opende, sloeg Hosman toe. De harde Borkelse vuist kwam ongenadige neer op de dikke kop van Gijsbertsz-Janszoon. En deze liet zich niet onbetuigd. Hij deed een schop naar de Hosman, maar schopte tussen diens benen door onder een bank met borden en schalen. En dit gaf een groot tumult van brekend aardewerk. De beide man nen schrokken zo, dat zij beiden de keu ken uitrenden en de gang in. Dientje had onder grote wanhoop haar heer en meester binnengelaten. Slaande, baanden de beide rivalen van Dientje zich een weg door de gang. Meneer Raap olie werd door de vechtende jongelui van de sokken gelopen en plofte met een zware dreun op de gangtegels. Hij raakte buiten westen en Dientje begon te gillen om hulp. Gijsbertsz-Jansz ging aan de haal. Maar Hosman bracht de Raapolie bij met water en azijn. De krachtige armen van Hosman legden de zware man op een hemelbed. En toen de Raapolie weer goed bij was draaide hij z'n snorren op, en vroeg tekst en uit leg van hetgeen er was voorgevallen. Dientje begon te snotteren en smeekte om vergiffenis en Hosman bood zijn ver- De 4de december 1961 zal de geschiede nis ingaan als de dag waarop de school- melkvoorziening in Nederland een belang rijke mijlpaal passeerde: die van de drie honderdste gemeente. Die gemeente is Groenlo en het feit dat de bierstad nu ook schoolmelkstad was geworden, ging niet zonder enig ceremonieel voorbij. In de school, vanwaar de schoolmelk- victorie te Groenlo begon de St. Cani- siusschool was een aantal genodigden bijeengekomen om het heugelijke feit te vieren. Dr. W. P. J. A. Weebers, inspecteur van de volksgezondheid voor Gelderland, meende dat een school zonder schoolmelk- voorziening niet aan de kinderen geeft wat zij behóórt te geven. jhr. mr. E. M. van Nispen tot Panner- den, de burgemeester van Groenlo, die het voorzitterschap van het plaatselijk schoolmelkcomité gaarne had aanvaard, werd daarvoor dank gezegd door ir. M. de Vos, de voorzitter van het Centraal Schoolmelkcomité. Ir. de Vos legde er de nadruk op, dat de schoolmelk in de moderne samenleving onmisbaar is en de medewerking verdient van gemeentelijke autoriteiten en school- j besturen. Toch mag schoolmelkvoorzie- ning geen gemeentezorg zijn, omdat zij nodig is voor de jeugd uit alle lagen der bevolking. De kosten worden voorname lijk door de ouders betaald en maar een klein deel uit subsidies bestreden. Dr. A. Th. M. Peters, de schoolarts, sprak als zijn mening uit, dat de kinde ren in de regel te weinig eiwit in hun voeding krijgen. Schoolmelk helpt dit te kort op te heffen. Het drinken van melk tijdens de ochtendpauzen op school heeft een gunstige invloed op de oplettendheid en 't concentratievermogen van de jeugd. Een bezoek van Sint Nicolaas aan de school kon op deze vierde december moei lijk uitblijven. Hij kwam dr. Weeber een onderscheiding uitreiken voor zijn aan deel in de ontwikkeling van de Gelderse schoolmelkvoorziening: een zilveren fles je met opschrift „Schoolmelk Groenlo 1961" en een lint in de Grolse gemeente lijke kleuren. De oorsprong van de schoolmelkvoor ziening in Nederland ligt in Rotterdam (sinds 1935-'36). Gelderland sloeg geen slecht figuur met een aantal van veertig gemeenten waar schoolmelkvoorziening is ingevoerd. Van de dertienhonderd Groen- lose kinderen nemen er 1082 deel. Van de ongeveer elfhonderd Nederlandse gemeen ten zijn er nu driehonderd waar school melkvoorziening een feit is. In deze drie honderd zijn de grootste plaatsen van Nederland begrepen. Liefhebbers van de schaatssport raden wij aan goede nota te nemen van een ad vertentie van de IJsclub „De Noordpool" betreffende de kosten verbonden aan het donateur worden van de club. Opgave kan plaats hebben bij de pen ningmeester Jan Wiggers, Kolweg 14, tel. 356. ontschuldiging aan. Maar daar waren bei den niet mee klaar. Dientje moest voor straf haar meneer het geladen geweer aangeven. De Raapolie wilde de Hosman de deur uitschieten. Maar Dientje vocht voor haar toekomst. De Raapolie werd driftig, en gebood Dientje en Hosman on middellijk zijn huis te verlaten. Dientje stormde het grote huis door; pakte haar bullen bij elkaar, en riep: Albert ga je rrfee? En Albert Hosman. ging met Dientje mee. Zij liepen de straat op het donker in. Hosman liep met het snotterende Dien tje naar de Kapelsteeg, waar zich nieuwe scènes afspeelden. Mina was juist bezig naar bed te gaan, toen Hosman met groot lawaai op de deur sloeg. Mina opende de deur op een kiertje haar neus stak door de spleet van de deur. Daar zag zij Hosman. Zij liep woedend naar de keuken en haalde de vuurlepel op om Hosman van de deur te slaan. Daar zag Mlina het Wierdense Dientje en van verbazing liet zij de vuurlepel vallen. Zij sloeg de handen voor de ogen. Hosman maakte van de gelegenheid gebruik om in het late uur weer binnen te slippen, ter wijl de beide vrouwen aan het kijven sloegen en elkaar uitscholden voor al wat lelijk was. DE VLUCHT Hosman en Dientje hadden geluk. Drie Hessenwagens wilden op dit late uur nog de Bergpoort uit. Zij voeren in convooi met het oog op de veiligheid langs de weg. De Raapolie hing voor de deur de nood lantaarn op. Nachtwakers kwamen bin nen. De stadsdienaren kwam in aktie en Gijsbertszjanz werd al gauw gegrepen. Bij Miena in de Kapelsteeg werd die nacht voor de tweede maal op de deur geslagen. Mina lag juist in een hartelijke droom. Zij droomde juist dat zij in de armen lag van Egbert-Oom van de Borkeld. Slaapdron ken stapte zij uit het bed, opende de deur en fluisterde, kom er in lieverd. De oudste der beide stadsdienaren, vol gens zijn superieuren een «braaf en plichts getrouw man en een voorbeeld voor an deren, met zegge en schrijve negen kin deren, stond bij Mina's uitnodiging met de oren te wapperen. Maar spoedig ging de goede man een licht op. Mina rook naar drank. Met verheffing van stem vroeg Jan Berend, de oude stadsdienaar of er nog een zekere Hosman in huis was. Toen schoot het Mlina pas te binnen dat ze in nachtgewaad was. Zij verzocht de stadsdienaren morgen terug te willen ko men. En de mannen hadden begrip voor het verzoek van de eenzame vrouw. Maar hebben die nacht en volgende nachten menigmaal lachend gezegd, Lieverd, kom er in! Hosman was in lussen met Dientje op de vlucht. Een der medelijdende voerlie den van de drie hessenwagens, gunde het tweetal een plaatsje in zijn wagen. De poortwachter van de Bergpoort wordt die nacht aan de tand gevoeld, rrïaar had geen vluchtelingen gezien. De volgende dag maakte Raapolie een einde aan de herrie. De schout en de stadsdienders zouden de zaak maar blauw blauw laten. Wel had de heer Raapolie een fikse buil op zijn hoofd en was er voor minstens 3 gulden aan aardewerk vernield, maar hij had het bodenloon van Dientje van negen maanden nog. Het meest waar hij over in zat, dat was dat hij Dientje kwijt was; Dientje, de accurate huishoudster. Zinde lijk, beleefd en eerlijk als goud. EN EGBERT-OOM? Rustig was het ezeltje voortgehobbeld, verlangend naar de warme stal. Want Egbert-Oom was goed voor zijn dieren. Met een schok stond de ezelskar stil. Eg bert-Oom werd wakker, keek in de lucht en zag de heldere sterren hemel en wist niet of hij waakte of droomde. Hij nep voorlopig niet. De Schele Albert had er niets mee te maken, dus draaide hij de ezelskar om. En reed een paar honderd passen terug een klein zandweggetje in en zo langs een omweg de Runneboom voor bij. Het was ongeveer vier uur in de mor gen toen hij in de hem zo vertrouwde omgeving belandde. Maar wat zag hij daar. In zijn huis brandde het lamplicht. Wat was er aan de hand? Dat zullen we hopenlijk de volgende week lezen. VAN COEVERDEN en reumatische pijnen til iCUUJilLIOÜUC piJUCU wrijft U eveneens weg met Velen zullen wel eens van het woord „Barbecue" gehoord hebben. "Maar wat het nu eigenlijk betekent, zullen in Ne derland niet zoveel mensen weten. In Amerika is dat anders, daar weet iedereen het. daar barbecuet jong en oud, rijk en. arm, in hun tuin maar toch ook binnenshuis en in elk jaargetijde. Wat is toch dat aantrekkelijke, dat de barbecue zo populair maakt bij allen die er mee in aanraking komen? Barbecue is het roosteren van vlees boven een open, meest houtskool, vuur! Tijdens het roosteren bedruipt men vaak het vlees met een pikante saus. De vlees- korst moet knappend bruin worden en de pittige smaak van verbrand hout krijgen. Niemand kan verklaren hoe de barbe cue die wij vandaag kennen, in werkelijk heid is ontstaan. Het woord is waarschijnlijk afkomstig van het Caraibische woord „Barbacoa", dat rooster betekent. In het zuiden van de Verenigde Staten wordt reeds sedert eeuwen het roosteren boven houtvuren beoefend. De cowboys, die daar de kudden dre ven, waren in de uitgestrekte wijde vlak ten aangewezen op het vlees van hun ei gen koeien, dat zij' boven houtvuren roos terden. Tegenwoordig is het ook een gezellig, ongedwongen, vlees-feest, dat men in Amerika vooral op weekeinden organi seert.- Alle vleessoorten zijn eigenlijk voor een barbecue geschikt. Wel moet een goede kwaliteit vlees genomen worden. Bij een barbecue geeft men over 't algemeen: aardappelen, sla, bier en koffie toe. Dat de barbecue ook in Nederland popu lair begint te worden., bewijst deze foto, genomen tijdens een, dezer dagen in Am sterdam gehouden, barbecue-avond. Ach ter het rooster ziet men de in Nederland woonachtige Amerikanen boven de hitte van het vuur varkenscoteletten met bar becue-saus bedruipen.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2