f Landbcuwscliap duur, maar doelmatig voor de boerenstand De heer Ter Heege waarschuwt „Let op het tempo der ontwikkeling'' Uitslag verloting bazar in „Irene" Het vaandellied van de Dorpsschool Bergruiters naar Appingedam Verloting „B.A.T.O. l©iidagsssh@@l-Seerlingesi getracteerd IP^uijg^S Uitslag loterij van „De Trekkers" Uitslag schaakpartijen Granaat ontplofte bij het zagen Derde stuurman Vijf gelijke spelen Gevonden en verloren voorwerpen AGENDA KERKDIENSTEN Burgerlijke Stand NIEUWJAARSANNONCES ZATERDAG 9 DECEMBER 19G1 No. 48. Jaargang 13. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad te Holten, Telefoon 051/83 - 231/ Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f 2.50. Iedere mm. meer 0.10 Voor eon goed bezochte vergadering heeft de heer G J. ter Heege, practiserend landbouwer en bestuurslid van het Landbouwschap te Enschede, woensdag avond in het Stationskoffiehuis van de heer Kalfsterman, op uitnodiging van de afdelingen van de O.L M. en C B.T B. en van de bedrijfsverenigingen Holten en Dijkerhoek, gesproken over de practische betekenis van het Landbouwschap en over andere organisatorische vraagstukken. Nadat de voorzitter van de O.L.M.-afdeling, de heer A. J- Pekkeriet, de aan wezigen had verwelkomd, hield de heer Ter Heege zijn causerie, waarin hij o.m. stelde, dat we leven in een georganiseerde en gegroepeerde maatschappij, dat m°n daar bzwaren tegen kan hebben, maar dat daar overigens weinig tegenin valt te brengen. Hij wees op de perfecte organisatie der werknemers, die de betekenis van organisatie veel vroeger en beter hebben begrepen dan de boeren en hun verlangens op tafel weten te brengen, waar er naar wordt geluisterd. Zij zoeken daarbij de plekken van de minste weerstand .en spreker raadde zijn gehoor dan ook aan te zorgen, dat dit niet is de agrarische sector. Na te hebben gewezen op de vormen van overleg van de 3 centrale landbouw organisaties van voor de oorlog en op de Stichting van de Landbouw die de eigen lijke voorloopster is geweest van het Landbouwschap, vertelde hij zijn gehoor, hoe na langdurig en vaak moeilijk overleg dit Landbouwschap tot stand gekomen is. Sommigen hebben gemeend, dat de totstandkoming moest geschieden op indi viduele basis, anderen op grond van de organisatorische opbouw in de landbouw. Dit laatste is geschied, zodat het bestuur van het landbouwschap thans bestaat uit 3x4 vertegenwoordigers van de drie cen trale landbouworganisaties en 3x4 verte genwoordigers van de drie werknemers organisaties. Het landbouwschap is a.h.w. een overkoepelend orgaan van de bestaan de standsorganisaties van de boeren stand. Er zijn enorm veel problemen, die door gemeenschappelijk overleg opgelost dienen te worden en daar moet de boeren stand getrouw achter staan, aldus de heer ter Heege. De kritiek is daarbij belang rijk, mits het opbouwende kritiek is. ONGEORGANISEERDEN. Het is naar sprekers oordeel te betreu ren, dat nog zo'n grote groep van boeren niet georganiseerd is in de organisatie waar zij qua levensbeschouwelijke op vatting in thuis behoren. Spreker wilde niet ontkennen, dat het Landbouwschap een dure geschiedenis is, maar dan moet men wel bedenken, dat er heel wat moet gebeuren door economische deskundigen om de problemen te benade ren en de nodige argumenten ter tafel te brengen bij de minister en bij de volks vertegenwoordiging. Want wij moeten ons heus wel als boerenstand afvragen of wij nog wel meekomen. Wij leven bizonder snel en deze ontwikkeling is moeilijk bij te houden. 1 Na nog gewezen te hebben op de orga nisatie der productschappen wees spreker nog even op de heffing van f 4.40 per rund voor de bestrijding van de dierziekte „abortus Bang" door het landbouwschap. Het was misschien op het oog tactischer geweest om deze bijdrage via de zuivel fabrieken te incasseren, dan gaat het wat geruislozer en pijnlozer. Maar door deze wijze van heffing wordt de boer misschien ook beter bij de bestrijding van deze zeer schadelijke ziekte bepaald. SERVICE. Uitvoerig stond spreker stil bij het grote belang van de standsorganisaties en de landbouwcoöperaties, waarin de boer inderdaad de mogelijkheid bezit om mee te spreken over de problemen van deze tijd en die een service verlenen, die de boerenstand toch wei hard nodig heelt. Als voorbeeld noemde spr. o.m. de C.L.O. controle en het feit, dat ondanks de daar bestaande drukke varkensmes ter ij, er dit jaar nog voor f 100 miljoen gulden aan hammen naar Amerika ging. M Na deze inleiding werden de heer ter Heege tal van vragen gesteld over de dier ziekteheffingen, melkprijsgaranties, kost prijsberekeningen van het L.E.I., limite ring van de melkplas, invoer van slacht vee enz. In zijn antwoord wees hij er o.a. op, dat het landbouwschap op het gebied van het melkprijsbeleid zeer positief werk heeft verricht. Wat de boer vooral in het oog moet houden is naar spr. oordeel, het tempo der ontwikkeling in de landbouw. De voorzitter heeft de heer ter Heege dank gebracht voor zijn inleiding en de omstandige beantwoording der vragen stellers. De bazar-commissie voor Irene verzoekt ons te melden, dat bij de trekking van de verloting op de navolgende nummers prijzen gevallen: 56; 96; 376; 657: 718: 727: 747; "60; 820; 895; 940 (hoofdprijs); 957; 974 (2e prijs); 1037; 1139; 1190; 1219; 1254; 1357;. 1444; 1446 en 1473. De prijzen kunnen worden afgehaald bij kapper Drent. Van de Lootjes-stand zijn nog niet af gehaald de prijzen gevallen op de nrs. groen 68 en groen 133. Deze kunnen in ontvangst worden genomen bij mevr. Ja- link, Gaardenstraai. 1, waar ook de reke ningen in verband met deze bazar zo spoedig mogelijk moeten worden ingele verd. De bruto-opbrengst van de verloting bedraagt bijna f 4000,—. Maar hier moet nog heel wat af, vandaar dat men gaarne spoedig wil afrekenen om het netto-be drag der opbrengst aan de Kerkvoogdij te kunnen mededelen. Tijdens het Sinterklaasfeest in de o.l. dorpsschool heeft Dinie Pieffers een nieuw „Vaandellied" van de school voor gedragen en hebben Al ie Tiekink en Arend Jan Kevelam het lied gezongen. Het door de heer Brouwer gecomponeerde lied luidt als volgt: (Wijze: „Hup soepegruttebrij" Friese volksdanswijze) 1. Komt, met ons Dorpsschoolvaandel gaan [we allen voorwaarts, Komt met ons Dorpsschoolvaandel in een [lange rij! Achter de rode en groene kleuren Van de gemeenschap trekken wij. Het i# voor ons een groot gebeuren, Daarom zingen wij ook blij: Komt, met ons Dorpsschoolvaandel gaan [we allen voorwaaarts, Komt, met ons Dorpsschoolvaandel in een [lange rij! 2. De oude meester in T verleden Luidde de klok, het tijdssymbool. Daarom is ook de bel van heden Roepstem gebleven voor de school 3. De ganzeveer' spreekt ons van arbeid d' Eeuwen door in school verricht. 't Boek schenkt ontwikkeling en altijd Was het de steun bij 't onderricht 4. De witte bloemen zijn 6 klassen, Die ieder kind doorlopen moet, Voor het zich straks met snelle passen, Naar een and're school heenspoedt! 5. De zwarte specht der schone wouden Draagt er ons schild met gouden kroon. Boven de spreuk, waar wij van houden, Roffelt de maat met blijde toon! Holten, 27 nov. 1961. De ruiters T. Beldman jr. en H. Schone- veld zullen resp. met „Amigo" en „Inva sie" op uitnodiging va-' de Nederlandse Hippische Sportbond op 14, 15 en 16 dec. a.s. deelnemen aan een groot internatio naal concours te Appingedam, waarvoor ruiters uit Zweden, Duitsland, Frankrijk, België en Noorwegen hebben ingeschre- Zij die indertijd loten hebben gekocht van de Sportvereniging „BATO" verwij zen we naar een advertentie in dit num mer betreffende de uitslag. De eerste prijs viel op lotnumfmer 707 van de heer Klein Horstman, Oude De- venterweg 23, die door het „BATO" be stuur een centrifuge kreeg thuisbezorgd. Zoals reeds in het vorig nummer van ons blad is vermeld, kwam er dit jaar een grote toevloed van nieuwe leerlingen op de Zondagsschool. Op 26 november werd de honderdste ingeschreven. Daat dit van te voren niet bekend was, kon het perso neel er op die dag moeilijk een traktatie voor alle leerlingen aan verbinden. Dit is evenwel gebeurd op zondag 3 december. Allen kregen een reep chocolade. Er werd nog een foto genomen van Jan en Alie Stegeman, temidden van de leerlingen der lagere klassen, die we hierbij afdruk ken. De Zondagsschool telt momenteel 381 leerlingen. Ze zijn ondergebracht in de 9 lokalen der Dorpsschool en in de kelder. Alie was anders wel eerder op Zondags school gekomen, maar ze had gehoord dat ze in de kelder moest zitten. Daar stelde ze zich niet veel van voor, integendeel! Alles is haar echter erg meegevallen. Het personeel bestaat uit 28 leiders, leidsters en een organiste. De samenkom sten worden normaal gehouden tijdens de tweede morgendienst der N.H. kerk en in de wintertijd tegelijk met de enige morgendienst. De honderdste leerlinge der Zondags school, met haar broertje, temidden van een groep kinderen. Zaterdag van de vorige week had in café „De Waag" van de heer J. Haverslag de trekking plaats van de loterij van de W.S.V. „De Trekkers". Zij werd verricht door de groepscommandant der Rijkspo litie, adjudant Petter, en de uitslag luidt als volgt: Nummer waarop prijzen gevallen zijn in de rangorde van hun vermelding 852; 215: 868; 1720; 1802; 1946; 864; 1458; 1110; 887; 167; 1729; 1330; 1977; 1897; 617; 501; 721; 1377; 1816; 1893; 413; 588; 18; 1987; 1352; 1028; 1738; 236; 1944; 1282; 453 en 827. De prijzen kunnen worden afgehaald bij mej. Janny Schuppert, Larenseweg 37, al hier. De uitslag van de donderdagavond in het clublokaal, hotel Holterman, door de leden van de schaakclub „De Pioniers*' gespeelde wedstrijden van de onderlinge schaakcompetitie luidt als volgt: J. Beltman—G. J. Kromdijk Vt-V* G. W. Knapen—-J. Steenbergen 1—0 H. RoelofsH. Stukker 1—0 A. de VriesA. J. C. Brands 0—1 A. H. v.d. BoschW. Maats afgebr. H. J. Hol-Groothoff—H. H. J. Stukker 0-1 G. J. Hoeve—F. J. Hol W. G. van der Hurk—G. A. Brands 01 P. M. van WalravenJ. Broere afgebr. (Een tiental leden hebben aangeboden een renteloze lening van f 30,te ver strekken, om 10 schaakklokken te kunnen aanschaffen, in verband met de deelname aan de schaakcompetitie van de Twentse Schaakbond Zaterdagmorgen had in de houtzagerij van de heer G. H. Schorfhaar aan de De- venterweg, toen men daar aan het zagen was met een zware eikenboom, plotseling een zware ontploffing plaats. Eerst kwam uit de boom op de plaats waar de zagen door het hout gingen een grote steek vlam en daarna volgde een hevige slag. Blijkbaar waren de zware stalen zagen op een granaat uit een boorchvapen van een vliegtuig gestoten, dat daar tijdens de tweede wereldoorlog in was geschoten en niet tot explosie was gekomen. De kracht van de ontploffing richtte zich naar de kelder, zodat de heer Schorfhaar, die aan de ene kant Yan cle machine stond en zijn knechts, die aan de andere kant stonden, niet werden getroffen door scherven en met de schrik vrij kwamen. De boom was van de rijkswaterstaat en kwam uit de Bannink, waar in de oor log nogal veel op treinen geschoten is. Aan het uiterlijk van de boom was niets te zien. De ontstane opening is in de loop der jaren natuurlijk overgroeid. Verschillende omwonenden zagen in de zagerij een vuurzee en hoorden daarna de ontploffing. In de kelder van de zagerij werd geen schade aangericht. Wel werd een zaag beschadigd en de andere geheel vernield en was er wat schade aan plan ken. De heer Wilco Beijers te Holten slaagde te 's-Gravenhage voor het diploma derde stuurman voor de grote handelsvaart. De heer J. G. Nijland, speler van de voetbalvereniging „Holten" heeft 5 gelijke spelen goed in de jongste voetbal-toto. Het bedrag van de door hem gewonnen prijs is nog niet bekend. Gevonden: diverse handschoenen en wanten; armband; kindersjaal; groene ceintuur; leesbril met donker montuur; gevoerd leren vest. Verloren: herenportemonnaie met in houd; diverse wanten; aktetas met inh.; doublé dameshorloge; wit kinderschoen tje. Inlichtingen dagelijks aan het bureau der Rijkspolitie te Holten van 9-12 en van 14-22 uur. Zaterdag 9 december: „Bergruiters" ne men deel aan cross-countrv van de Landelijke Rij vereniging ..Looleerui- ters" te Almelo. Zaterdagavond 9 december: Groot bal in hotel „Müller". Zaterdag 9 december: Laatste verwer ping bij W. Beldman, Markeloseweg (zie adv.). Zaterdag 9 december: Verwerping Bak kerij Hartsuiker. Maandag 11 december om 19.30 uur: Uit slag varkensschatierij-wedstrijd in ca fé Maats. Dinsdag 12 december van 7.30-9.30 uur: Kaartverkoop ontspanningsavond Plat telandsmeisjes en Jong Holten in Ho tel Holterman (zie adv.). Dinsdag 12 december om 3 uur in ge bouw „Be'hanië": Jaarvergadering Hervormde Vrouwenvereniging te Dij kerhoek. Woensdag 13 december, 7.30 uur: Verga dering afd. Espeio Ned. Bond van Plat telandsvrouwen. De heer Vegter spreekt over: „Enkele patronen uit het diergeneeskundig mozaïek". Woensdag 13 december: Lezing voor de Buurtvereniging Dijkerhoek, empl. Raiffeisenbank Utrecht in ,,'t Bonte Paard". Woensdag 13 december, donderdag 14 de cember en vrijdag 15 december. 7.30 u.: Feestelijke ouderavond Ulo-school in het gebouw „Irene". Donderdag 14 december, 7.30 uur: Ge- spreksavond Hervormden Gerefor meerden in „Rehoboth". Onderwerp: „Gemeenschap in Bijbelse zin". Inlei ders: Ds. Bouwman en Ds. Juckema van Nijverdal (zie bericht). Donderdag 14 december, 8 uur: Ontspan ningsavond „Jong Holten" en Platte landsmeisjes in „Amicitia" met toneel uitvoering (zie adv.). Zaterdag 16 december, 7.30 uur: Ontspan ningsavond „Jong Holten" en Platte landsmeisjes in „Amicitia" met toneel uitvoering (zie adv.). Zaterdag 16 december, 's avonds om 8 uur in de Ned. Herv. Kerk: Uitvoering Kerstoratorium „Het Licht der Wereld" door de C'nr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria", met medewerking solisten en muziekvereniging HMV (zie adv.). Zaterdag 16 december: Verwerping Bak kerij Hartsuiker. Woensdag 27 dec. 7.30 uur Ledenvergade ring Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid" in zaal hotel Vosman. Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 en 10-30 uur (Viering H. Av. en Dankz.) Ds. Israël; 7 uur ds Noordegraaf van Daarle. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Addink (Viering H. Av. en Dankzegging). Om 7 uur: zie Holten. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor het Ned. Bijbelgenoot schap. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerk Nieuw-Heeten: Iedere zondag H. Mis om 7 uur, 8.30 en 10 uur. Rijssen: 7.30 uur eerste Mis; 9 uur. tweede Mis; 10.30 uur Moogmis. Geboren: Hermina Johanna, d.v. H. J. Westerik en M. Paalman. Overleden: A. J. Oolbekkink. oud 59 j, Larenseweg 32, overleden te Deventer. Ondertrouwd: G. J. Hulsman, oud 27 jaar, wonende te Holten en G. van der Meulen, oud 26 jaar, wonende te Deven ter. H. Klein Lankhorst, oud 22 jaar, wonende te Holten en G. Pinkert, oud 18 jaar, wonende te Holten. BEVOLKING Ingekomen: I. Bijma van Bathmen naar Dorpsstraat 70 G. J. Schippers en ge zin van Laren (Gld.) naar Gaardenstraat 55 H. Huigen en gezin van Rotterdam naar Bessinkpasstraat 8 D. Dikken wv Hesselberg van Rotterdam naar Bessink passtraat 8 A. Hartmans en gezin van Wageningen naar Bessinkpasstraat 10 P. Talma en gezin van Deventer naar Bes sinkpasstraat 12. Vertrokken: K. J. ten Velde van Oran jestraat 6 naar Haarlem E. A. Kemper van Espcio 9 naar Hellendoorn A Riet berg van Holterbroek 73 naar Lochem B. M. Tuts van Holterberg 26 naar Deven ter. WAWVWVWï>MVMWWW\MWWWM\WWVWMWW»W In verband met de grote drukte, die zich tegen de jaar wisseling op de drukkerij voordoet, verzoeken wij onze adverteerders hun nieuwjaarsannonce nu reeds zo spoedig mogelijk aan de bekende adressen op te geven. Er is dan voldoende gelegenheid om de nodige zorg aan de opmaak te besteden. Administratie Holtens Nieuwsblad. VvWvN^WWWVWWWWVWVN^WWVWWVWWWWW/^/l^WV

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1