Uit Holtens historie In speelgoed heeft de Sint een ruime keus Ledenvergadering afd. Holten van Volksonderwijs 'X(d Grote bazar in „Irene" Ledenvergadering Lagere Technische School te Rijssen ;:'-i 1 - -- - 1 - a— iitiWËzSmemBÊSÊ Zaterdag 2 december 1961 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 3 De Kerkeraad der Herv. Gemeente en in het bijzonder de Kerkvoogdij hebben de verenigingen die regelmatig gebruik ma ken van het jeugdgebouw „Irene" de huur kwijtgescholden, die zij telken jare ver schuldigd waren; echter met de suggestie dat zij op hun beurt wat zouden doen om de schuld, die nog op dit gebouw rust, te delgen. In verband hiermede hebben deze ver enigingen een commissie gevormd, die thans van donderdag tot en met zaterdag in het gebouw een grote bazar organiseert. Deze bazar werd donderdagavond door de voorzitter der commissie, de heer A. Westerik geopend, waarbij deze in zijn welkomstwoord, een uiteenzetting gaf van het besluit der kerkelijke overheid en de vele schenkers van goederen en produkten dank bracht voor hun spontane medewer king. Want bijna alle gemeenteleden, in 't bijzonder de winkeliers, hebben een steen tje bijgedragen om de bazar zo goed moge lijk te doen slagen, zodat er behalve de talrijke attracties, een paar pi-achtige verkoopsstands aanwezig zijn. Verder kan men er schieten, touwtjes- trekken, bus- en balgooien en zijn er een bommenwerper, klikkerlicht, en nog tal van andere attracties waarmede mooie prijzen te winnen zijn. Voorts is er een koffie- en theeschenkerij. Voor de kinderen is er de traditionele grabbelton, waar zij aardige dingen uit kunnen grabbelen. Zaterdagmiddag is een speciale kinder middag en zal St. Nicolaas aanwezig zijn. In verband met de zeer slechte weers omstandigheden was het donderdagavond nog niet zo druk' en bestond de belang stelling voornamelijk uit de jeugd, maar men verwacht vrijdag- en zaterdag een grote toeloop ook uit de buurtschappen, welker bewoners eveneens hun bijdrage hebben geleverd en ook met een bezoek niet achter zullen blijven. Woensdagavond hield de Technische Dag- en Avondschool, die ook leerlingen uit Holten telt, haar jaarlijkse ledenver gadering. De waarnemend voorzitter, de heer Jan sen, vond het prettig, dat er zoveel meer belangstelling bestond dan in voorgaande jaren. Hij deed vervolgens mededeling, welke bestuursleden zich niet meer be schikbaar stelden. 'Na deze inleiding vertelde de heer De Ridder, direkteur der school, in hoeverre de nieuwbouwplannen waren gevorderd en. merkte hierbij op, dat het bestuur sinds 1954 ijverig bezig is deze te verwe zenlijken. De huidige huisvesting werd belicht, zodat de aanwezige leden hiervan een goede indruk kregen en dat een nieuwe school geenszins een luxe betekent. Be gonnen met 42 leerlingen, heeft de school thans bijna 400 leerlingen en 160 leerlin gen van het leerlingenstelsel en voortge zet leerlingenstelsel, die één middag en twee avonden per week de school bezoe ken. Hierna werden de kandidaten bekend gemaakt, welke nog uit de vergadering werden aangevuld. Het bestuur meende, gezien het aantal leerlingen uil de omlig gende plaatsen, ook enkele nieuwe leden van buiten de plaats te benoemen. Hier mede gaat de vergadering akkoord. Na de stemming wordt het bestuur als volgt uitgebreid: C. B. J. Landweer, bur gemeester; J. Leusink en IT. J. Roosink, allen uit Rijssen; J. Welink uit Enter en J. Wiggers uit Holten. Hierna vertelde de architect, de heer J. ter Haar, aan de hand van de aanwezige tekeningen, een en ander van de bouw wijze en indeling van de nieuwe school. DE RAAPOLIE KWIJLDE VAN VERBAZING Knusjes hobbelde de ezelskar door Hol ten. En Oom Egbert draaide bij. Het huis naast dat van de schout was de herberg „De Gouden Varkenskop". Hier wilde Ègbert-oom Mina tracteren op een lekkere borrel. Door dag en tijd had hij op de Borkeld geen drank in huis, daar was hij veel te schraperig voor. Kiek! riep de verbaasde Schoutenvrouw, Egbert van de Borkeld heeft het groot aan. De Raapolie, een heer met een flinke buik en hangwangen, zag dat het Mina was, de weduwe van zijn knecht zaliger, waar voor hij een man had opgeduikeld, een zekere Hosman van de Borkeld, en nu ging dat wijf op eigen gelegenheid een man zoeken. De Raapolie haalde gauw een grote linnen zakdoek te voorschijn, want hij kwijlde van verbazing. Wie is die man?, wilde Raapolie weten. Oom, kom binnen, dan zal ik het u vertellen. En zo vertelde de schout in geuren en kleuren, wie Egbert eigenlijk was. De rijkste vrijgezel van de Borkeld. Holter jongens dronken bier in „De Gouden Varkenskop". En voordat het avond was, wist iedereen in Holten dat de bejaarde Egbert-oom van de Borkeld op 't vrijers- pad was. De schele tolgaarder van de Runneboom, bij de Waardenburg, die altijd op nieuwtjes uit was, haastte zich naar de schout te lopen om het grote nieuws uit te bladderen. Maar hij kwam te laat. Maar kreeg toch als troostprijs een flinke kom erwtensoep. Bij vele Hol tenaren at men destijds uit grote aarden kommen en niet uit borden. Goed verza digd. maar wel een beetje teleurgesteld, dat hij deze dag geen goede beurt ge maakt had, ging de Schele Albert weer naar zijn post. Egbert-oom had het aan de tijd. En Mina dronk met smaak vier lekkere borrels. Zoiets kreeg ze iedere dag als weduwe zijnde met drie kinderen n>et. Mina stapte op de ezelskar, galant geholpen door haar begeleider-boer. Knusjes sukkelde het ezeltje verder tot aan de Bathmense molen. Hier moest de ezel verzorgd worden, beweerde Egbert- oom. En Mina zou ook wel iets willen gebruiken en Egbeft-oom had ook wel trek in een glaasje, het was bepaald niet voor de ganzen gebrouwen. Egbert-oom dacht intussen dat hij in geen tien jaar zoveel tegelijk gedronken had als op deze dag. Het was al laat op de midadg toen de ezelskar zich weer in beweging zette. En in de bosachtige streek van de Ban- nink sloeg Mina haar arm om de hals van Egbert-oom en fluisterde: Lievert! En Egbert-oom raakte er bepaald onder ste boven van. Hij riep: hu! tegen zijn ezel en gaf Mina een zoen. In Deventer daar stonden de zaken anders. Hosman vond de deur van zijn kosthuis op slot. Hij had toch Mina ver keerd begrepen, bedacht hij. Hij beda'cht zich even en toen schoot hem het mooie Wierdenge Dient je weer te binnen. Dien- tje, waar hij zoveel van hield. Hij wilde er toch naar toe, hij wilde om een of andere reden meneer Raapolie spreken. En een reden was gauw - gevonden. Hij ZOU vertellen, dat Mina hem buitenge sloten had en dan zou er wat waaien. Hij begaf zich naar het deftige huis op het kerkhof, liet de klopper vallen en het was een verbaasde Dienje, die hem de deur opende. Nu was Dientje niet helemaal vies van de Hosman, dus liet zij hem binnen. Eenmaal binnen, kwam Hosman wel verder. Hij spelde Dientje van alles op de mouw. Hosman kwam in de keuken en smoesde zo mooi met Dientje, dat hij in de eerste plaats een kostelijke maaltijd kreeg En daarna raakten ze aan het liefkozen. De Hosman kon niet zeggen, hoe lang dat geduurd had, maar plotseling viel de klopper cn Dientje maakte zich los uit de omarming van Hosman en sloop de gang in. Dien tje kwam heel ontdaan terug. Daar stond Gijsbert aan de deur, het was vrijers- avond, had hij verteld. En Dientje had gezegd, dat ze achter even de buurman moest uitlaten. Maar in werkelijkheid sloot zij Hosman in de keukenkast. EGBERT-OOM EN DE RAAPOLIE Rustig sjokte de ezel van Egbert-oom voort. Mina had zich rustig tegen hem aangevleid. De borrels deden hun werk. Een half uur gaans achter de ezelskar reed het rijtuig van de Raapolie, met vier paarden bespannen. Tussen lijk zijn op de Borkeld en rijk zijn in de stad Deventer was nog wel enig verschil. De een was rijk met een ezel. De ander met een vierspan. Maar dit was ontegenzeg gelijk waar, Egbert-oom op de ezelskar voelde zich op dat moment veel rijker dan de Raapolie. De oude boer van de •Borkeld had op dat moment de dag van zijn leven. Hij vrijde met een Juffer en dat had bij zijn weten nog niemand van de Borkeld gelapt. Daar stonden zij voor het huisje van Mina in de Kapelsteeg. Het was er donker, net als op de Borkeld en de steeg was zeer morsig en zo smal, dat de ezelskar er niet in kon keren. Mina noodde Egbert-oom mee naar bin nen. Klompen uittrekken, gebood zij. Dat kan ik niet, riep Egbert-oom, mijn sok ken zijn niet heel. Moet toch. gebood Mina. En toen Egbert-oom aarzelend de klompen uittrok, sloeg Mina de handen van verbazing voor het gezicht. Aan de ene sok zat haast geen voet meer. En vuil waren die voeten, grondeloos vuil. Mina bleef staan met de deur in de hand. Egbert, zei ze, het is te laat, kom spoe dig een hele dag' terug. Dag lieverd! En met een smak ging de deur dicht. Eg bert-oom was nog aan het laveren in de smalle steeg. Hij had willen draaien, maar had zich vastgewerkt, en vloekte, dat hij op zijn oude dag nog zo gek was geweest om achter die sloerie van een wijf aan te lopen. O, was hij maar op de Borkeld thuis gebleven. Morgen zouden de meid en de knecht hem achter de rug uitlachen. Eindelijk raakte de kar los. En Egbert-oom maakte dat hij de Berg- poort uitkwam. Bij een boerenherberg in Colmschate gaf hij zijn ezel extra voer. En nam zelf nog de nodige borrels. Bij het wegrijden vlijde hij zich op de ezelswagen, gooide zich een deken over, en zei: hort! tegen-de ezel. En Egbert- oom sliep in. Hij droomde van Mina en van smerige voeten en van grote gaten in de sokken. De ezel wist de weg en deze sukkelde naar de Borkeld. VAN COEVERDEN. Laatste aandelen kleuteronderwijs inwisselbaar Op dinsdag 28 november j.l. werd een ledenvergadering van de afdeling Holten van Volksonderwijs gehouden in een lokaal van de openbare school. De voorzitter, de heer B. H. Brouwer, heette alle aanwezigen welkom en wees er op, dat de afdeling in de laatste tijd gelukkig geen strijd behoefde te voe ren, maar dat de vereniging Volkson derwijs nog geregeld op verschillende plaatsen in ons land de belangen van de openbare school meet verdedigen, omdat voorstanders van bijzonder en derwijs haar trachten terug te dringen. Hij wees daarbij o.a. op een. propagan- dablaadje van „De Unie een School met de Bijbel", dat hier en daar in 't land v/erd verspreid. Hij deelde verder mede, dat het aantal leerlingen van de open bare school te Holten weer stijgende is. Bij de nu volgende bestuursverkie zing werden de aftredende leden, de heren H. J. A. Koldeweij en G. Weijl, bij acclamatie herkozen, terwijl in de plaats van de heer H. Klein Velderman, die wegens drukke werkzaamheden niet voor herbenoeming in aanmerking wilde kernen, werd gekozen de heer H- ■J. Beltman. Deze meende echter te moe ten bedanken wegens gebrek aan tijd. Na een nieuwe stemming bleek de heer P. Viet te zijn gekozen. Deze nam zijn benoeming aan. De voorzitter uitte zijn dank voor het vele werk. dat de heer Klein Velderman voor de afdeling heeft verricht. Uit het vei'slag van de secretaris over het 'afgelopen jaar bleek, dat het leden tal ongeveer gelijk is aan dat van het vorige jaar. De penningmeester, de heer G. Weijl, gaf daarna een overzicht van de stand van de financiën vain de afdeling. De eerste ontspanningsavond in 1961 ge houden. leverde een batig saldo, maar de tweede was financieel minder gunstig. Er moest een nadelig saldo worden ge boekt. Toch was het saldo over het af gelopen boekjaar zo groot (f457,31), dat op voorstel van het bestuur kon worden besloten de resterende renteloze aande len van de vroegere kleuterschool in- v. 'sse'baar te stellen. Blijkens een aankondiging in dit num mer zijn de aandelen inwisselbaar bij de Coöp. Boerenleenbank te Holten. De kascontröleccmmissie, bestaande uit de dames W. E. Wolters en H. W. de Vrieze, deelde mee alles in orde te heb ben bevonden, zodat de penningmeester decharge kon worden verleend. Bij 'de rondvraag werd door ier.lkele leden de wenselijkheid uitgesproken om middelen te beramen tot versterking van de kas der afdeling. Nadat de aanwezigen op een kopje koffie of thee plus koekje waren getrac- teerd, werden enige kleurenfilms ver toond, n.l.: a. Paleontologie; b. Het meer van Maracaibo; en c. De vijand (ziek ten) in ons midden. Deze films vielen zeer in de smaak. 14. Daar gaan ze! Ootje Teur bleef eerst een poosje liggen, toen hij op zijn kin gevallen was. Hij had een zwaar gevoel in zijn hoofd, net, of hij er een harde klap op had gehad. Hij kon zijn mond nauwelijks open en dicht doen en hij had het idee, dat zijn ogen als knik kers door zijn hoofd rolden. Bovendien zag hij met die ogen allemaal sterretjes, zodat het weinig nut had, ze open te doen. De kapitein brulde, er werd met huisraad gesmeten en het geluid van rinkelend glas werd af en toe onderbroken door het doffe geplof van een vuist op een gelaat. „Oeijoei!" dacht Ootje Teur, die lang zaam weer begon bij te komen. „Dat gaat vast niet goed daar binnen! Bram Steng kan nooit tegen twee inbrekers tegelijk op! Ik moet hem gaan helpen!" Hij trachte op te staan, maar bemerkte dat zijn bewegingen erg traag waren. Nu hoorde hij binnen een klap en een bons, alsof er iemand viel. En meteen daarna schoten twee gedaanten voorbij. „Daar gaan ze!" schoot het door het zwa re hoofd van Ootje Teur. De staatssecretaris D. Itoolvink van so ciale zaken heelt het nieuwe gebouw van de stichting IVIO aan de Koninginneweg te Amsterdam geopend. Het IVIO (Insti tuut voor Individueel Onderwijs) bestaat dit jaar 25 jaar. De staatssecretaris open de het gebouw door een sloplieht voor de ingang op groen te schakelen. Op de foto v.l.n.r.: I). Roolvink, Prof. Dr. Ph. J. Idenburg (voorzitter) en C. .1. .1. Wied- haup (directeur van de stichting). Het is weer haast zover: Sint Nicolaas! De speelgoedzaken zijn bevoorraad en verbeiden met spanning de komst van de knechten van de Sint. Die zullen het dit maal gemakkelijk en moeilijk tegelijk hebben. Gemakkelijk omdat de binnen- en buitenlandse speelgoedfabrikanten voor een ongekend grote verscheidenheid van artikelen hebben gezorgd, moeilijk omdat het niet eenvoudig zal zijn uit zo'n gigan tische hoeveelheid moois een keuze te ma ken. Voor zover ook u tot dc trouwe mede werkers van de Sint behoort, hebben wij voor u op een verkenningstocht door speelgoedland een aantal waardevolle er varingen opgedaan. Zo vonden wij een enorme vooruitgang in de schaalmodellen van auto's. Aanvankelijk waren het eigen lijk slechts vrij nauwkeurig op echte au to's gelijkende omhulseltjes. Vorig jaar kregen deze auto-miniaturen, echte raam pjes; dit jaar bereiken de Gorci Toys de grens der volmaaktheid. Men brengt een serie van vier nieuwe modellen: een Con sul waarvan door een druk op het dak de motorkap opengaat en een „echte" motor zichtbaar wordt; een Corvair met zonwe ring, een Fiat 2100 met koplampen en een Bentley met automatische besturing, on afhankelijke voorwielvering, voorlampen, stoplichten en een reservewiel. Al even opzienbarend is de ontwikkeling in de spoortreinen. Uit Frankrijk komt een elektrische trein met grote locomotief en drie wagons; men zou kunnen zeggen: vol wassen modellen, die toch geheel op HO- schaal zijn vervaardigd. Dit in tegenstel ling tot de Duitse fabrikanten die zich be perken tot kleinere typen. De Franse trein kost geen 30 gulden en kan worden op gebouwd door te beginnen met een op- windbare trein. Deze is later zonder meer om te zetten in een elektrische tx*ein op batterijen of met transformator. Door de mogelijkheid ondei-stations op de ti'ansfor- mator aan te sluiten woi'dt het zelfs mo gelijk drie treinen tegelijk te laten rijden. In houten speelgoed - vooral Sio - is het aanbod uitermate kleurig. Er zijn weer prachtige blokkendozen voor ver schillende leeftijden; bij de monlagedozen treffen wij attractieve aanvullingssets en zelfs een geheel nieuwe, viei'de doos aan. Spelletjes zijn er te kust en te keur. Op- Goedkope elektrische treinen Geperfectioneerde automodellen «BW» •saj^ vallend is het eigentijdse karakter. De ge zellige huisvader met pijp is van de eti ketten verdwenen en heeft plaats gemaakt voor modernere illustraties. Aan bestaan de spelen als Ganzebord en Vlooienspel zijn weer nieuwe toegevoegd, zoals bijv. Vrolijke Knopen en Kat en Muis. Het zo populair geworden kamperen vinden wij terug in het spel Camping. Voor de scrab- 'ble-liefhebbers, en dat zijn er langzamer- nog smakelijk óók. Vraag ze bij Uw apo- hand al heel wat. is er verheugend nieuws: een scrabble-spel voor op reis, een ver kleinde praktisch uitgave die ook heel goed gebruikt kan worden, op bed. Een goede beurt maakt dit jaar ook het land van de Sint zelf. Zo treffen wij aan Spaans speelgoed in de eerste plaats prachtige speelpaarden, ezels en fantasie figuren aan, zowel rijdend als hobbelend, in een zeer natuurgetrouwe uitvoering, vervaardigd van echte dierenhuiden. Bo- venidien fabriceerde Spanje prachtige wa gons voor modeltreinen, alsmede daarbij uitstekend te gebruiken, schattige minia- tuui'-auto's. De prijs van al dit schoons loopt natuurlijk sterk uiteen en waarbor gen daardoor een goede 5 dec. voor iedere beurs. Voor f 1.95 kan men reeds een aai'dig spel, een lampje voor een spoorweg-em placement, een set blokken of een goede verfdoos kopen; voor f 3,25 tot f 5,50 beel dige schaalmodellen van de nieuwste au to's; en voor f 29,90 is er reeds een juweel van een elektrische trein. Nóg liggen al deze begeexTijke dingen in de bakken en vitrines der speelgoedmagazijnen. Via de schoen en de pakjesmand zullen zij bin nenkort echter stellig hun weg naar de NedeiTandse kindei'kamers (en huiska mers) weten te vinden. In modeltreinen vraagt een zeer voordelige Franse elektrische trein de aandacht; ook de verzamelaars van miniatuur-auto's kunnen de 5e december vol verwachting tegemoetzien, dankzij vier unieke, nieuwe corgi-modellen. Sint Nicolaas heeft de keuze uit vele nieuwe, aantrekkelijke spelen, zoals bijv.: het handige reis-scrabble (ook goed te gebruiken in bed), en Vrolijke Knopen. Voor de jetigdige knutselaars opent een aanvullingsdoos bij sio-montage geheel nieuwe mogelijkheden.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 3