Cross Country Bergruiters yemarkfè '$m Kimstclub adopteert kunstschilder K?"r?Dainpo Kindersamenkomst Internationale Hulpverlening Feestcommissie O.L. Dorpsschool Schietsport Uitslag schaakwedstrijden Nieuw plan Dr. Nagelhout Honderdste leerlin? van 1961 Een gelukkige moeder met haar kind Hoe nat het was in Holten Zaterdag 2 december 1961 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 2 Ruiters en amazones uit Markelo, Ha- velte, Delden, Zuidwolde (Dr.), Neede, Die- penheim, Wierden en Holten hebben za terdagnamiddag op hun vurige paarden over een parcours van plm. 2200 meter dat was uitgezet op de Hoge Borkeld gedraafd in de jaarlijkse Cross Country, die door de landelijke rijvereniging „Bergruiters" ge organiseerd werd. De lengte van het parcours was voor alle deelnemers gelijk, doch door de com binaties die in de zwai*e klasse uitkwamen moesten een tiental hindernissen worden genomen. De waterplas die genomen moest wor den bracht verschillende deelnemers tijd verlies doordat de viervoeters pas na enige aarzeling „te water" gingen en en kelen schudden zo beslist neen dat er voor de ruiters niets anders opzat dan om de plas heen te gaan wat dan helaas diskwa lificatie betekende. In de lichte cross werd door G. Knippels uit Havelte met „Voske" de snelste tijd gemaakt en in de zware cross bleek Teu- nis Beldman jr. met „Amigo" de snelste. De volledige uitklagen luiden als volgt: Lichte Cross: 1. G. Knippels met „Voske" te Havelte 4. 43.04; 2. G. Sligman met. „Uria" te Markelo 4.51.06; 3. Joh. Veeneklaas met „Siska" „Bergruiters" 4.52.08; 4. J. Werning met „King" te Delden 4.59.02: 5. H. Buiten met „Roland" te Zuidwolde 5.07.02; 6. A. J. E. Wes met ..Rezemier" te Delden 5.07.04; 7. G. J. Haarman met „Besta" te Neede 5.09. 02; 8. J. Schoemaker met „Sonja" te Ha velte 5.09.08; 8. J. Schoemaker met „Sonja" te Halvelte 5.09.08; 9. J. K. Dorenbos met „Marino" te Havelte 5.12.08; 10. E. ten Cate met „Voske" te Zuidwolde 5.17.06; 11. H. Wibbelink met „Wonny" te Markelo 5.21: 12. J. Hendriks met „Eduard" te Havelte 5.22.08; 13. A. Steenbergen met „Erik" te Zuidwolde 5.29; 14. H. Slot met „Winfield" te Wierden 5.29.06; 15. H. W. Stoelhorst met „Pedro" te Markelo 5.38: 16. B. J. Barvelink met „UIex" Bergruiters 5.39.02; 17. Marry Wemmenhove met „Wiltsnuit" te Zuidwolde 5.44; 18. N. Versteeg met „Zoedan" te Delden 5.57.06; 19. D. Pief- fers met „Sultan" Bergruiters 6.01.04; 20. Jenny Fieten met „Alfred" te Zuidwolde 6.05; 21. E. Aal tink met „Ufista" Bergrui ters 6.21.08; 22. H. tën Cate met „Fury" te Neede 6.28.02; 23. Jenny Oosterga met „Gulfax" te Zuidwolde 6.41.06; 24. B. Le vers met „Winfried" te Diepenheim 7.04. 04; 25. Aly Buter met „Baronet" te Zuid wolde 7.13; 26. mevr. Luttikhedde met „Omita" te Diepenheim 7.35.02; 27. J. We ver met „Corrie" te Zuidwolde 12 min. Zware cross. 1. T. Beldman jr. met ..Amigo" 4.33; 2. J. Müller met „Sjonnie" 4.49; 3. H. Vruwink met „Still Better" 4.56; 4. G. Beldman met „Ortrude Felddahlie" 5.11.02; 5. H. G. Wes Delden met „Hubertus" 5.16.02; 6. H. Schoneveld met „Ivasie" 5.17; 7. J. Koe slag, Neede met „Uline" 5.23; 8. E. Exter- cate, Delden met „Invasion" 5.23.08; 9. W. Aaltink met „Wuzello" 5.35.04; 10. D. H. Hidders, Markelo met „Mirzam" 5.38; 11. W. J. Stoelhorst, Markelo met „Cor" 5.39. 08; 12. J. Wes, Delden met „Paldania" 5. 42.02; 13. H. Broeze. Wierden met „Wi- baut" 5.53; 14. J. Smelt, Wierden met „Ni co" 5.53.04; 15. Jan Jacob ter Horst met „Poesta Koning" 5.57; 16. J. J. ter Weele, Delden met „Wolanda" 6.06.06; 17. G. Bo- link met „Hettie" 6.10.02; 18. B. Wolberink Neede met „Tubor" 6.39. Prijsuitreiking De prijzen die bestonden uit kunst- en gebruiksvoorwerpen werden in café „De Poppe" door de voorzitter-instructeur van de Bergruiters de heer H. Beldman met een gepast woord uitgereikt. De prachtige beker die door de Veren. Veluwse Melkbedrijven „V.V.M." te Nun- speet beschikbaar werd gesteld voor de ruiter die driemaal achtereen of vijf keer in totaal de beste prestatie leverde kwam thans definitief in het bezit van Teunis Beldman jr. die ook in 1959 en 1960 deze mooie trophee had gewonnen. De heer Beldman sprak verder een har telijk woord van dank tot de dierenarts Th. A. Oostenbrug (veterinaire dienst), tot de tijd waarnemers de heren E. Rottink te Welsum en B. Lievestro te Almelo, die tevens de Kon. Federatie van Landelijke Rijverenigingen vertegenwoordigde, tot de dames en heren die met de controle in het parcours waren belast, tot de eigenaren Aangevoerd: 1055 stuks vee, runderen 77, varkens 978. Prijzen: 9 vette koeien van f 2,70 tot f 3,05 per kg slachtgewioht 40 melkkoeien van f 900,tot f 1050, per stuk. 17 pinken van f 525,tot f 600,per st. 11 graskalveren van f 325,tot f450, per stuk. 13 zeugen van f 275 tot f 335,— per st. 26 lopers van f85,— tot f 110,— per stuk. 939 biggen van f 55,tot f 70,per stuik. Overzicht handel: Rudvet: Handel kalm, prijzen onver, anderd. Biggen: Handel matig, prijzen iets hóger. Zeugen: Handel matig, prijzen onver anderd. van de gronden waarop het parcours was uitgezet en tot de leden van de afd. Hol ten van de E.H.B.O. van wiens diensten men gelukkig geen gebruik hoefde te ma ken. De heer Lievestro die namens de Fede ratie een enkel woord sprak noemde de cross zeer geslaagd en had veel waarde ring voor de sportiviteit die er heerste. In aansluiting op de gemeente-avond op dondex'dag 23 november j.l. organi seerde de gemeentelijke diaconale com missie voor internationale hulpverlening op vrijdagmiddag 24 november j.l. een samenkomst voor kinderen in „Irene". Nadat de voorzitter van de gemeente lijke diaconale commissie voor interna tionale hulpverlening een kort openings woord gesproken had, waarin hij inzon derheid mej. Sybranda welkom heette. Met gedeeltelijk weer andere dia's dan donderdagavond ontlokte mej. Sybranda de meer dan 250 kinderen, die ..Irene" vulden, meermalen kreten van bewon dering, terwijl er soms ook hartelijk ge lachen werd om gewoonten in West-Pa kistan, die hen wel heel vreemd voor kwamen. Ook de kinderen zagen de ..melk-drinkende kinderen in West-Pa kistan, waarvoor velen hunner zich vo rig jaar tijdens de „Melk-aktie" zo inge spannen hadden. Bij het besluit van deze bijeenkomst sprak de heer Knapen, de secretaris van de gemeentelijke diaconale commissie voor internationale hulpverlening, een slotwoord, waarin hij in de eerste plaats mej. Sybranda hartelijk dank bracht voor -wat zij vertel'd en vertoond had. Ver volgens riep hij een tweetal jongens, n.l. Rikus Dikkers en Jan Gerhard Addink, die vorig jaar bij de „Melk-aktie" het meest hadden ingezameld, naar voren, die het volgende rijmpje voordroegen: ..Hierbij willen wij U iets geven om de kinderen in Pakistan te laten leven. Zelf hebben wij onze buikjes vol en rond en zijn wij vrolijk en gezond. Daarom zijn wij dankbaar en blij. en hopen dat door deze gaven ook zij in gezondheid en vreugd' kunnen leven dan is er niet vergeefs gegeven" Waarna zij namens de gemeentelijke dia conale commissie voor internationale hulpverlening nogmaals een enveloppe met f250,- aan mej. Sybranda aanboden voor het Melkproject in West-Pakistan. Daar bij de uitgang nog ruim f 5.- aan vrijwillige gaven binnenkwam, kon mej. Sybranda, na deze beide dagen in Hol ten, met ruim f 525,- voor haar mooie werk vertrekken. Natuurlijk sprak zij hiervoor namens de kinderen in West- Pakistan haar hartelijke dank uit. Met het oog op de Sinterklaasviering vergaderde de Feestcommissie der O.L. Dorpsschool onlangs in het schoolgebouw, onder leiding van de voorzitter, de heer B. H. Brouwer. In deze bijeenkomst werd het volgende besloten. 1. Er zal gelegenheid geboden worden aan niet-schoolgaande kleuters met begeleiders om Sinterklaas in de hal der school te ontmoeten. Ze moeten om 9 uur aanwezig zijn op 5 december. 2. 's Middags gaan de klassen 1, 2, 3 en 4 naar Amicitia, waar een aantal films zullen worden gedraaid. De klassen 5 en 6 zullen op donderdagmorgen 7 december naar de Deventer Schouwburg gaan om de operette „Vrouwe Fortuna" te zien. 3. Traktaties e.d. voor kleuters en leer lingen als vorige jaren. 4. Er zal een schrijven worden verzonden aan de Hol tense Handels Vei-eniging, met verzoek in 1962 af te zien van het in halen van Sinterklaas vóór 5 dec. opdat de oude hoogtijdag weer in ere wordt her steld en daarmee de tx-adïtie, dat de Sint alsdan weer door de schoolkinderen kan woi-den ingehaald. Aftredend was de heer Joh. Aaftink. Hem werd hulde gebracht voor zijn ijver en toewijding. In zijn plaats werd benoemd de heer G. M. Markvoort. Verder werden benoemd tot nieuwe leden mevi\ H. R. Moiller-Lanting en de heer G. H. Koop man. Vrijdagavond is de schietvereniging „de Eendracht" gestart met de wekelijkse schietavonden, in de zaal van Hotel Vos man. Hieronder volgen de uitslagen. Competitiekaart 1. J. Haan, 39 punten, 2. G. J. Aaftink, 37 punten, 3. Joh. Paalman, 35 punten, 4. H. Klein Velderman, 35 punten. Fazant: I. A. Schuppert, 40 pnt, 2. H. Klein Vel derman, 33 pnt, 3. A. J. Leusink 33 pnt. Vrije kaart: A A. Vincent met 44 punten. Haas Luchtbuksbaan: 1. Joh. Arfman, 34 pnt er om kampen, 2. J. Paalman, 34 pnt, 3. A. Schuppert, 33 pnt. De uitslagen van de donderdagavond in het Clublokaal, hotel Holterman gespeel de onderlinge eompetitiewedstx-ijd van de schaakclub „De Pioniers" luidden als volgt: W. G. Maats-J. Beltman 01; H. StukkerG. J. Kromdijk 10; T. J. Bx-au- nius—H. J. Hol-Groothoff 0—1; G. J. HoeveW. G. v.d. Hui'k 10; H. H. J. Stukkei-A. J. C. Brands 01 en F. J. HolJ. Broere 10. In de dinsdagavond in Amicitia ge houden bijeenkomst van de Holtense Kunstclub „H.K.C." heeft dokter J. P- Nagelhout, bekend van zijn uitwisse lingsplan van Nederlandse en buiten landse kunstschilders, waardoor in sa menwerking met de N.R.V. reeds heel wat kunstenaars met ons land en het buitenland kennis maakten, een nieuw plan ontwikkeld om ook in meer locaal verband de schilderkunst te stimuleren en Nederlandse schilders opdrachten te verstrekken. Dokter Nagelhout bracht zijn plan ter sprake, nadat de bekende radio-kunst- ccmmentator Jelle Troelstra, kunst schilder te Amersfoort, voor een aan dachtig 'gehoor een causerie had gehou den over het onderwerp: „Caricatuur in de schilderkunst". In zijn toespraak schetste de heer Troelstra het ontstaan en het verder verloop van de caricatuur de eeuwen door, waarbij hij aan de hand van lichtbeelden werken liet zien van de 16e-eeuwse Vlaamse schilder Pieter Breughel, de Spanjaard Goya en de Fransman Daumier, die als de eigen lijke vaders van de caricatuur in de kunst kunnen worden aangemerkt. Deze schilders waren allen mensen, die het meest geïnspireerd werden door de zelfkant van het leven en zodoende vaak fel realistische werken schilder den. Met „zevenmijls laarzen", zoals de heer Troelstra het noemde, nam hij zijn gehoor mee door de ontwikkeling van de caricatuur in de achter ons liggende eeuwen om in het huidige tijdsgewricht uit te monden. Daaribij werden tal van lichtbeelden vertoond. De pottembaikster mevr. Ans de Mik- de Boer gaf een demonstratie van het vormen der te bakken voorwerpen op haar draaischijf door enkele werkjes te scheppen uit een homp klei. VERLOTING. Na de pauze had de gebruikelijke verloting plaats van kunstvoorwerpen, o.a. 4 tekeningen van de kunstschilder W. ten Broeke uit Goor, een aquarel van de Haagse kunstschilder Huob Ger- retse, een werk van kunstschilder H. te Reehorst uit Neede, een tekening door L. Kruger in Zuid-Frankrijk gemaakt, een door de Holtense kunstschilder Kees Stoop beschikbaar gestelde 'krijt tekening en enige boeken over schilder kunst. Het plan van dokter Nagelhout om een 'kunstschilder te adopteren door de Holtense Kunstclub, die dan over een aantal jaren gedurende 4 maanden voor de club zal werken, werd met veel in stemming begroet. Het is de 'bedoeling om deze schilders te honoreren en in ruil daarvoor een aanftal werken van hen te ontvangen, die beschikbaar zullen komen voor de verloting van de club. De eerste schilder die hiervoor zal worden aangezocht is onze plaats genoot Kees Stoop, die deze uitnodiging gaarne heeft aanvaard. Nadat de heer Troelstra zich nog vol lof had uitgelaten over het nieuwe plan van dokter Nagelhout, werden door de heer J. Kroon twee korte kleurenfilms vertoond over de schilders Jeroen Bosch en Pieter Breughel, die evenals destijds de prachtige film van de groot ste schilder aller tijden, Rembrandt van Rhijn, bijzonder mooie beelden boden. In zijn slotwoord bracht de heer Na gelhout, behalve mevr. De Mik en de heren Troelstra en Kroon, allen dank, die aan het welslagen van deze avond medewerkten. De Hervormde Zondagsschool kon dit jaar op 26 november j.l. de honderdste leerling begroeten en inschrijven. Een opname van 50 per jaar is vrij normaal, doch in 1961 het dubbele! Al geruime tijd was er een gewoonte van gemaakt, dat degene, die een nieuwe leerling mee bracht, in de hal der Dorpsschool in het bijzijn van alle leerlingen gedecoreerd werd met een NZV-speldje, waarop de bekende kinderkopjes prijken. Jan Stegeman van de Deventerweg bracht zijn zusje Alie Stegeman mee. Hij ontving onder spontaan handgeklap een dikke Kinderbijbel cadeau en het be kende speldje. Óok Alie kreeg Iets. Zij als honderdste kreeg het Groot Vertel boek. De volgende zondag ontvangen alle aanwezige leerlingen een verrassing. Dit Is een van de eerste foto's van Prinses Margaret van Engeland, Gravin van Snowdon, met haar baby, Burggraaf Linley, die op 8 november in het Clarence House in Londen is geboren. De foto is in Clarence House gemaakt door de vader van de baby, de Graaf van Snowdon, vroeger als fotograaf bekend onder de naam Tony Armstrong Jones. Flinke publieke belangstelling Zaterdagavond wei-d in gebouw „Irene" kwai-t voor acht de voorzitter van -HMV- een concert gegeven dat uitstekend ge slaagd mag worden genoemd. De zaal was bijna geheel bezet toen om kwart voor acht de voorzitter van „HMV", de heer A. Westerik, een kort woord van welkom sprak, waarbij hij zich in 't bij zonder richtte tot" de afgevaardigden van enkele verenigingen uit Holten, de zuster verenigingen uit de omgeving en de leden van de drumband. De heer Westerik sprak vex-der een woord van dank tot de dona- teux-s voor de financiële steun die in het afgelopen jaar weer werd verleend en tot het gemeentebestuur voor de ontvangen subsidie en hij wenste de muzikanten J. Oolbekkink en J. Oosterkamp, die beiden in het ziekenhuis worden verpleegd een spoedig herstel toe. Afwisselend programma Onder leiding van directeur Jan Diepen veen werd daax-na een aanvang gemaakt met het concert, dat over het geheel ge nomen zeer behoorlijk was. Het programma bestaande uit 7 num mers opende met de mars „Chairman Fox" en de wijze waarop deze mars werd „ge presenteerd" hield een belofte in ten op zichte van de restex-ende nummers, een belofte die het korps ten volle heeft inge lost. De ouverture „La Rosièx'e du Village" (te norsolo B. Maats) kreeg een goede vertol king evenals „De twee kleine vinken" van H. Kling. Een welkom wex-kje met ver dienstelijke trompetsoli van Henk Kappert en Egbert Vooi'des. Het gewijde nummer „Houdt Gij mijn handen beide" van Jan Zuidema werd goed gespeeld. Kwalitatief kan echter nog meer worden bereikt als de pianissimo's uitgevoerd worden in overeenstemming met de aanduidingen van de componist en de gevoelens van de tekstdichter. Donnizetti's opera-potpouri „Lucia di Lammei'moor" was niet vrij van „smet jes" doch waar het hier eigenlijk een werk betreft voor harmonie orkest was de ver tolking ruim voldoende. Als zesde nummer werd de pi'ettig in het gehoor liggende wals van Ivanovici „Carmen Sylvia" gegeven. Wim van Geen huizen (sopraan-sax) excelleex-de in dit nummer met enkele soli. „HMV" besloot met de pittige mars „De Rossinanten" of beter gezegd: dacht te besluiten met deze mars, doch de ovatie die werd gebi-acht, dwong tot een toegift, waaraan natuurlijk graag werd voldaan. Deze toegift, de Hudsonmax-s, die voor zitter Westerik met enige schroom aan kondigde om z'n jazz-stijl werd door jong en oud met een minutefti lang applaus ge waardeerd. Al met al een concert, een vaandelkorps waardig. HAMEA-C handen ruw of schraal HAMEA-GELEIE5HHI Dat de neerslag in het afgelopen tijd- vak van 1961 in Holten abnormaal hoog is geweest blijkt duidelijk uit het ons dooi de heer C. G. Bal, Holterberg 49, die deze waarnemingen voor het K.N.M'.I. verricht, verstrekte staatje: 'januari gemidd. neerslag 53 mm, gevallen neerslag 130 x/z mm> 'boven normaal 7714 mm; februari 40 mm. 80 mm, 40 mm; mrt 46 mm, 541/» mm, 814 mm; april 44 mm, 67 mm, 23 mm; mei 48 mm, 6714 mm, 19U De heer J. Wiggers, voorzitter van de supportersvereniging, was de tolk van al len toen hij het korps en dirigent dankte voor het gebodene. Hij bood de heer Die penveen een rokertje aan terwijl aan me vrouw Diepenveen bloemen werden aange boden. De heer Wiggers sprak verder een woord van dank tot de leden van de Sup portersclub voor de ontvangen donatie en tot de zakenmensen die prijzen schonken voor de verloting en hij $eed tenslotte een hartelijk beroep op alle ingezetenen om „HMV" financieel te steunen. Na de pauze - waarin de loten vlot Van de hand gingen - werd de komische film „De Jantjes" vertoond. Boekbespreking Bij de Ned. Uilgevers Mij „Numij" NV te Leiden is verschenen: Belasting-gids voor de huizenbezitters door A. J. Woeldei's. Er heerst nog steeds woningnood in Ne derland, en dat heeft velen er toe gebracht die er andex-s niet over zouden denken een huis te kopen, de gi-ote stap te doen met alle verantwoordelijkheid voor de finan ciële consequenties die daaraan verbon den zijn. De (adspirant)huizenbezitters moeten ech ter niet alleen letten op de problemen bij de koop, maar ook op de hoogte zijn van de toekomstige, steeds weerkei'ende lasten die het bezit van een huis met zich mee brengen. Een zéér belangi'ijk aspect daar van vox-men de belastingen bij het ver- krijgen van een huis. De Belastinggids voor de huizenbezitters is een gids voor allen, die zich ieder jaar weer moeten bezighouden met de vele pro blemen rond huizenbezit, een wegwij zer voor al diegenen die in een eigen huis wonen of huizen verhuren, om hel volle profijt van hun bezit te tx-ekken door het zo voordelig mogelijk toepassen van de fiscale voorschx-iften op dit gebied. Bij dezelfde uitgevex-ij is van de pex-s ge komen: Uw toekomstvoorzieningen en de fiscus (vijfde druk) door H. C. Hagelen. De belangi-ijkheid van deze handleiding blijkt uit de snelheid waarmee de drukken elkaar opvolgen: 3e druk in 1958, 4e druk in 1960, thans is x-eeds de vijfde druk! „Uw toekomstvoorzieningen en de fiscus" is door een bij uitstek deskundige ge- schx-even. De naam van de heer Hagelen is in verzekeringskringen een begx-ip voor practische en wetenschappelijke voox-lich- ling. Met vele voorbeelden uit de praktijk wordt toegelicht, hoe men tewerk moet gaan waaraan gedacht moet worden bij het afsluiten van levens- en pensioenver zekeringen, lijfx-enten, kapitaal- en scha- devex-zekeringen. Ook deze nieuwe druk te weer geheel bijgewerkt aan de hand van nieuwe bepalingen en jurisprudentie. De prijs van beide pocketboeken is f 3,25. mm, juni 49 mm, 5014, l/> mm, juli 71 mm, 170 mm, 99 mm; augustus 79 mm, 129 mm, 50 mm; september 64 mm, 66 mm 2 mm; oktober 74 mm, 131 mm, 57 mm; november 62 mm, 8014 mm, 18mm. Over 11 maanden 630 mm, 1026^ mm en 39614 mm. De maanden januari, juli, augustus en oktober zijn wel bizonder nat geweest. Zij steken met pieken boven het gemiddelde

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2