■i I ASPRO Uit Holten's historie m Een goede OOTJE TEEM naar het eiland Orohoma ■■0HUfit/ Jaarvergadering „De Noordpool" Tracé autosnelweg Twente-West-Nederland vastgesteld Herv. Vrouwenvereniging „Ora et Labora" Last van zenuwen? ^TBABYDERMSg?3if Vreemd ongeval met geheugenverlies Uitvoering „H.M.V." advertentie tOfl Bescherm U tegen r" m Als u zich maar 2 'ISPW'5 even rillerig of onprettig voelt: Geslaagde uitvoering van Hollens Oemengd Koor en Kinderkoren Zaterdag 25 november 1961 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 2 Afscheid van de heer Snijders De heer C. Broersma tot voorzitter gekozen In Holten noordelijker dan aanvankelijk voorgesteld werd In café „De Waag" (Jan Haverslag) werd vrijdagavond de jaarlijkse ledenvergade ring gehouden van de IJsclub „De Noord pool". Na een kort openingswoord en een woord van welkom waarbij de voorzit ter de heer A. J. Snijders zich in 't bij zonder richtte tot de ere-voorzitter de heer P. G. Dijkstra, las de secretaris de heer G. J. Aaftink, de notulen en werd te vens jaarverslag uitgebracht. Het aantal leden bedroeg op 31 oktober 146 en de club had toen 243 donateurs. Batig saldo Blijkens het financieel overzicht van de penningmeester de heer J. Wiggers, be droegen de inkomsten over het afgelopen boekjaar f 1186.09 en uitgaven f 1042,08, zo dat er een batig saldo was van f 144,01. De commissie voor kascontrole, die be stond uit de heren H. W. Tulier en G. T. Jansen had boeken en bescheiden keurig in orde bevonden, weshalve werd de pen ningmeester decharge verleend voor zijn beheer. Als leden van de kascontrole commissie 1961-1962 werden benoemd de heren H. W. Tuller en G. J. Breukink. Met het plaatsen van renteloze aandelen groot vijf gulden, waarmee in verband met de uitbreiding van de baan en het plaat sen van een dure pompinstallatie, het vorig jaar een begin werd gemaakt, heeft men bevredigende resultaten geboekt en binnenkort zal de heer Bosman de ingeze tenen die nog niet werden bezocht een bezoek brengen om enkele aandelen te plaatsen. Door een aandeel te nemen wordt men tevens lid a f 1,50 per jaar, terwijl men als donateur f 3,50 per jaar kwijt is. Bestuursverkiezing. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de heren G. J. Aaftink eni A. Jansen herkozen, terwijl als baancommissaris herkozen werd de heer J. A. Jansen Johzn. Inplaats van de heer A. J. Snijders werd tot voorzitter gekozen de heer C. Broers- ma. De heer P. G. Dijkstra, die vele jaren voorzitter van de vereniging is geweest sprak een persoonlijk woord van dank tot zijn opvolger de heer Snijders, onder wiens leiding „De Noordpool" tot grotere bloei kwam. De heer J. Wiggers sprak namens bestuur Egbert-Oom op het vrijerspad Egbert-Oom zou in het knollentrekken zestig jaar worden, maar dat wilde hij niet weten. Hij vertelde aan iedereen, dat hij goed vijftig was. Egbert-Oom zat er warmpjes bij; naar Borkeldse begrippen dier dageni dan. Op de Borkeld was men voor vierhonderd jaar eni langer geleden, met honderd gul den, een rijk man. Maar Egbert-Oom had een eigen boer derijtje, en een flinke koppel schapen. Hij had een meid en een knecht. Wildvreemd volk. De meid kwam van de Markelder Borkeld en de knecht van Bathmen. Sinds Deventer kermis was de Hosman korzelig en ongenietbaar. Niets kon Mina hem voor dank doen. En Gijsberts Janz en hij waren rivalen. De eerste steeg in de achting van de Raapolie.. Het Wierdense Dient je verdiende bij mevrouw Raapolie één keer zoveel als bij de Schout. Zij was bekwaam, gewillig en knap. Maar me vrouw hield haar man in de gaten, want als het er op aankwam waren mannen, mannen. Maar ook de Hosman werd niet vergeten. En meneer liet doorschemeren, dat wanneer Hosman maar éénmaal met Mina getrouwd was, dan werd het pas goed. Maar Hosman dacht aan het vlotte en knappe Wierdense Dientje, waar Eg bert-Oom hem aangeholpen, en die loe ris van Gijsbert Janz, hem weer afgehol pen had. Mina was de wanhoop nabij. Het had nu zo mooi kunnen worden, zij met haar drie kinderen en de Hosman als haar man. Maar in plaats van op zaterdag avond bij haar te blijven, ging hij naar de pompgang en ging met andere gezellen zitten kaarten bij Foezeljannes. Zij had er de Raapolie al op attent gemaakt, maar deze had gezegd, een man als Hosman, moest geen huishen zijn.. En giftig was Mina uitgevallen dat alle mannen hetzelf de waren. Toen was de Raapolie vies uit de slof geschoten en had geschreeuwd, dat als Mina de mond niet hield, dan trok hij voorgoed de handen van haar af. Mina had een week lopen denken en toen was zij er. Haar kinderen werden toever trouwd aan haar zuster, en Mina zou met VélBats, een felle kerel op de kar meerij den tot aan de Borkeld. Het was voor Mina geen aangenaam gezelschap. Maar haar zuster had haar verzekerd, dat Vèl Bats een goed kalf van een kerel was, waar haar niets mee overkwam. Het enige bezwaar was dat Bats zo akelig stonk. Mina werd er onder het rijden soms mis selijk van. Te Holten zag zij de schouten vrouw voor de deur staan. „Gasterd", dacht zij bij zichzelf. Op de weg van Holten naar Markelo vroeg Bats, haar waar ze moest wezen. Op zo'n vierhonderd pas afstand van het huis van Egbert-Oom stapte zij van de kar. Zij wilde niet dat de boer-vrijgezel, zou zien dat zij bij de Vilder op de kar had gezeten. Zij bedankte de voerman vriendelijk en stapte naar het erf van Egbert-Oom. Een middelgrote heemhond sloeg een paar maal aan, besnuffelde Mi na eni sprong toen steeds tegen haar op. Egbert-Oom keek nieuwsgierig achter de deur heen. Het behoorde op de Borkeld tot de grote zeldzaamheden dat er vreemd bezoek kwam. Toen Egbert-Oom zag dat er een dame op hem afkwam stevenen, snorde hij het losse huis door en de weef kamer binnen. Daar had hij zijn kleer- en geldkist staan. Onder op de bodem der en leden een woord van dank en grote waardering tot de heer Snijders, die sinds 25 november 1955 als voorzitter veel en belangrijk werk voor „De Noordpool" heeft gedaan. Hij bood de scheidende voorzitter een kleine attentie aan. In zijn woord van af scheid zei de heer Snijders o.m. getroffen te zijn door de woorden van lof en waar dering, doch de bereikte resultaten zijn mede een gevolg van goede Samenwerking en vriendschap tussen de bestuursleden en de baancommissarissen. Ik heb aan „De Noordpool" niet anders dan genoegen eit plezier beleefd en ik In gebouw „Irene" gaven de gemengde zangvereniging „H.G.K." en de kinder koren zaterdagavond onder leiding van de heer J. K. Warmink te Goor hun jaarlijk se uitvoering waarvoor een goede belang stelling bestond. De avond werd geopend door de voor zitter van H.G.K. de heer D. Aaftink die zich in zijn woord van welkom in 't bij zonder richtte tot de afgevaardigden van enkele plaatselijke vereniging en de ge mengde zangvereniging „Ons Genoegen" te Bathmen. In zijn openingswoord gewaagde de heer Aaftink van een goed jaar voor het koor. Het ledental steeg en in de afgelopen zo mer werd op het concours te Eerbeek een kist lag een linnen zakje met geld er in, en' boven op lagen de kleren. Egbert-Oom was, zo hij er bijliep, niet in staat bezoek te ontvangen.De onderbroek en boven broek waren niet meer dan vodden. Maar de boer vond, dat hij die op de Borkeld best af kon dragen. Mina kwam binnen achterdochtig be groet door Dika de dienstbode. Ook Luuks de knecht keek met een lange hals tussen de koeiem dooi*, wie of daar was. Dika sloeg met een gore handdoek over de zit ting van een der stoelen, en riep: Juffer ga zitten! Want de Juffer zou wel moe zijn, want zij kwam bepaald niet uit de buurt. Mina raapte al haar moed bij el kaar en vroeg of meneer ook thuis was. Bedoel iej de boer?, wilde Dika weten. Ja, dat zou wel; Mina wilde de baas spre ken. Dika schreeuwde achter de deur van de weefkamer: Baas, doar is volk veur ow! N'en juffer! Een grommend geluid bewees dat de baas het verstaan had. Het was een kruis, wanneer er des morgens zo vroeg bezoek kwam, en nu deed het scheermes het nog zo sleciït. De meid zette de bezoekster een kom méé voor. (Dit was een honing drank). Mina dronk er smakelijk van. Wat een wonen anders, dacht Mina. Koeien, kippen, varkens, katten en eenden liepen over de vloer als gewone mensen. Einde lijk was Egbert-Oom klaar. Hij begroette Mina, en kon al raden wie het was. Hij stuurde de meid en knecht voor een tijdje naar het land, en toen had de Juffer gele genheid om uit te pakken! over Hosman. Egbert-Oom luisterde en keek. Toen Mina uitgesproken was, sprak Eg bert-Oom, och hij is zijn levenlang zo ge weest, als ik in zijn plaats was, dan had ik allang toegeslagen. Met grote ogen keek Mina hem aan. Hosman had verteld, dat zijn Egbert-Oom een rijke stinkerd was, waar de hele fa milie op de duur wel van zou erven. Al hield de suffert, zo had Hosman gezegd, alle neven en! nichten op een afstand. Hos man had ook nog in het geheim aan Mina verteld, dat die oude draak nog gek ge noeg was om een vrouw aan de haak te slaan, wanneer er een passende vrouw kwam. En Egbert-Oom bekeek Mina, en hij werd er dadelijk verkikkerd op. Hij vroeg of de Juffer wilde blijven eten. Ja, als het niet te veel moeite was. O nee, niks geen moeite! Hij liep naar de deur, en floot Dika. Zij moest dadelijk beginnen te koken. En Eg bert-Oom deed nu, wat hij maar zelden deed. Hij haalde een ham uit de wiem en sneed er een hoek af, dat het liefhebberij was. De meid vertelde stiekum tegen de knecht, dat die oude kanis nog kuren had. Na een overvloedige maaltijd spande Eg bert-Oom de ezel voor de kar en reed naar Deventer. Hij had de meid en de knecht extra op het hart gedrukt geen babbelegeesjes te maken, en niemand van de familie binnen te laten. Nou, op beiden kon hij vertrouwen, want Dika had al ja ren verkering met de Toreninke uit Rijs- seri en dat was een goede partij voor haar. En Harm de knecht, was een vrouwen hater. Dus dat was wel in orde. De ezelskar hobbelde door Holten en de Raapolie was juist op visite bij de schout. De schoutenvrouw maakte Oom Raapolie er op attent, dat zijn beschermelinge Mina het ook groot aan had. Van Coeverden. hoop van harte dat het de club onder lei ding van mijn opvolger de heer Broersma goed mag gaan, zo besloot de heer Snij ders. Wedstrijden IJs en weder dienende, zullen in ieder geval de wedstrijden om het Schoolkam- pioenschap en het kampioenschap van Holteni voor dames en heren worden ge houden, terwijl in principe werd besloten tot het organiseren van een groot gekos tumeerd avondfeest. Ook zullen dit seizoen op de banen van ..De Noordpool" de langebaan-wedstrijden worden gehouden om het clubkampioen schap, waaraan 6 heren en 4 dames zullen deelnemen van de club's „Rowinkel" te Larensebroek, „Diekingsriet" te Groot Dochteren en „De Noordpool". „Diekingsriet" zal dit jaar de fraaie wis selbeker moeten verdedigen die gewon nen werd in het seizoen 1958-1959. prachtige eerste prijs behaald en dit bete kende promotie naar de „Superieure" d.i. de hoogste afdeling. De financiële zorgen die er waren kon den dank zij de koffieschenkerij op de deze zomer gehoudenj Braderie worden weggewerkt. Ook met de beide kinderkoren loopt het aardig al zouden in 't bijzonder op koor A een aantal jongens en meisjes hartelijk welkom zijn. Elk die graag zingt, zullen wij bij „H.G.K." en de kinderkoren met open armen! ont vangen', zo besloot de heer Aaftink. Afwisselend programma Het programma, dat deze avond werd geboden, mag zonder meer afwisselend en populair worden genoemd. Dat dirigent en koor „voorliefde" heb ben voor het zingen in duits en latijns bleek deze avond weer duidelijk al willen we er direct bij voegen dat dit niet ging ten koste van de kwaliteit. Integendeel. De uitspraak was goed verzorgd en alle liederen kregen! een goede vertolking. Er wai-en wel enkele „smetjes" maar die hebben aan het geheel van de uitvoering geen afbreuk gedaan. Het koor opende met de beide concours nummers „Lauda Sion" een compositie van Hendrik Altink en „Exultate Deo" van Scarlatti. Vooral het tweede nummer kreeg een zeer gave vertolking. Van de liederen; die verder gezongen werden noemen we het bekende „Die Fo- relle" van Schubert; „Viel schoner blu- melein" van Joh. Scheln (uitgevoerd door de dames) en een tweetal minneliedjes „Als ik u vinde" en „Een meisken zuiver- lijk". Besloten werd met „O, pepita" van A. Muller een' werkje dat zangtechnisch aan de uitvoerenden niet al te hoge eisen stelt maar wat ritme betreft van begin tot einde van alle partijen het uiterste vraagt. De heren-koorleden brachten op zeer verdienstelijke wijze het bekende „Old black Joe" en „When Jhonny comes marching home." Cor Sprokkereef zong in beide nummers de bas-soli en hij deed dit zuiver en be heerst. Ook de beide kinderkoren zagen hun optreden vele malen met een spon taan applaus beloond. Van de liedjes die ze zongen noemen we „Gilde broeders maakt plezieren", „Als ik eens mocht doen wat ik wou", „Als de lente weer voorbij is" en „Een kip imiteren". De 12-jarige Ineke Wansink Md. zong met begeleiding van de heer Warmink op keurige wijze het bekende „Schlafe mein Prinzchen schlaf' ein" van W. A. Mozart. Uitstekend toneelspel Na de pauze bracht een toneelgroep die bestond uil de koorleden mevr. Sprokke- reef-Slotman( als mevr. Augustina E. G. van Peppelkonen) J. Wegstapel Jzn (Haba- kuk, haar man), mevr. Oolbekkink-Keve- lam (hulp in de huishouding), G. T. Jan sen (Ernst hun schoonzoon) en mej. T. Wegstapel Ed. (Angelie zuster van Ernst), op zeer verdienstelijke wijze het blijspel „O, die mannen" voor het voetlicht. Het stuk - van A tot Z kolder - ontlokte aan de zaal bij het vallen van het doek een stormachtige ovatie. Aan het slot van de geslaagde avond Zoals men in de dagbladen heeft kun nen lezen; en op situatietekeningen heeft kunnen zien, is thans eindelijk het tracé van de autosnelweg, die Twente met het westen des lands moet verbinden - de vóór zijn aanleg reeds bijna vermaard ge worden E-8 - eindelijk door de Minister van Verkeer en Waterstaat vastgesteld. Reeds meer dan een jaar geleden werd de voorlopige situering van deze weg, die op den duur als autosnelweg Am- sterdam-Berlïjn-Warsehau-Moskou moet dienen, aan de betrokken gemeentebestu ren en andere instanties voorgelegd. Volgens die plannen zou de weg even ten noorden van café „De Poppe" onder de gemeente Markelo, de rijksweg Holten- Markelo overkruisen en wat verder het territoir van de gemeente Holten bereiken om dit bij de boerderij „Jan van Bath men" langs de Schipbeek weer te verla ten. Natuurbeschermers en andere instanties hebben echter weten gedaan te krijgen, dat de Rijkswaterstaat een ander tracé ontwierp, veel noordelijker gelegen, dat op zijn beurt ernstige bezwaren opriep o.a. bij het gemeentebestuur van Holten, wel ke bezwaren gedeeld werden door Gede puteerde Staten onzer px*ovincie. Met name burgemeester Enklaar heeft zich veel moeite getroost om aan te tonen dat het nieuwe tracé niet alleen voor het natuurschoon in de omgeving van het zo merhuisjesterrein, maar ook voor de land bouw funest zou zijn in verband met een veel grotere versnippering van landbouw gronden en een grotere mate van ongerief voor de boeren in de in twee delen te snijden buurtschap Beuseberg. Wij hebben de indruk, dat het nieuwe, door de minister vastgestelde tracé noch het-eerste, noch het tweede ontwerp gaat volgen. Het nieuwe tracé zal waarschijnlijk het bungalowpark „De Haspel" niet onge moeid laten, maar daarna meer gaan in de richting van het oude tracé om het ma ken van kunstwerken voor het passeren van de nog maar vrij kort door de ge meente verharde Langstraat en Gagelweg zoveel mogelijk te vermijden. Overigens is het door de Minister vast gestelde tracé nog maar een globale lijn, die pas zijn definitieve vorm zal krijgen, wanneer alle belangen nauwkeurig tegen elkaar zijn afgewogen. Men wil vooral vermijden dat veel dure kunstwerken moeten worden gebouwd, terwijl ook zo veel mogelijk met de landbouwbelangen rekening zal worden gehouden. Gezien de aard van het dijk- en weg- lichaam, dat een kruinbreedte van 45 me- Op donderdag 16 november kwamen de leden der Hervormde Vrouwenvereniging weer bijeen in „Irene". De presidente mevr. Israël, heette de gast van deze avond, de heer J. Kroon, hartelijk wel kom. De heer Kroon besprak het boek van Anne de Vries: „De man in de jacht hut". Op boeiende wijze werd dit boek weergegeven; vooral de verhouding tus sen man en vrouw en de jachttaferelen werden prachtig weergegeven. De presidente dankte de heer Kroon, die reeds voor de vijfde maal een boekbe spreking voor de Vrouwenvereniging hield en bood hem als dank een boeken- bon aan. Hierna volgden nog enkele huishoude lijke mededelingen. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U eroverheen sprak de heer Aaftink een hartelijk woord van dank tot de dirigent, de heer Warmink die in het afgelopen jaar „H.G.K." en de kinderkoren weer op eminente wijze leid de. Hij bood de heer Warmink een roker tje aan, terwijl bloemen werden aangebo den aan mevr. Warmink. Aan mej. W. H. Vrieze, die iedere week assistentie verleent bij de repetities van de kinderkoren werd een boekenbon overhandigd. Een hartelijk woord van dank - dat hij vergezeld deed gaan van een krentebrood - sprak de voorzitter tenslotte nog tot de heer en mevr. Wolters die spontaan hun medewerking verleenden bij het beschikbaar stellen van het ge bouw „Irene" - toen wegenp omstandighe den de uitvoering niet in zaal „Amicitia" gegeven kon worden. ter zal krijgen, kan men rustig aannemen, dat niettemin heel wat vruchtbare cul tuurgrond verloren zal gaan. Zijn wij goed ingelicht dan zal de aanleg van de weg gepaard gaan met een ruilverkavelings plan, waarbij misschien dan ook nog weer iets goeds uit de bus zal komen. Het thans vastgestelde tracé mondt in Twente uit op de bestaande rijksweg Bor- ne-ITenjgelo en zal ten zuiden van Deven ter de IJssel overkruisen ter hoogte van de meelfabrieken van Noury en van der Lande. Het zal echter nog heel wat jaren duren voordat dit weggedeelte in gebruik zal kunnen worden genomen. Op de begroting van Verkeer en Waterstaat voor 1962 zijn nog maar de gelden uitgetrokken voor grondaankoop. Met het oog op de steeds groter wor dende behoefte aan een rechtstreekse ver binding van Twente met het Westen des lands zou het van groot belang zijn, in dien ook de gelden voor de wegaanleg zo spoedig mogelijk ter beschikking konden worden gesteld. U«aJd»* Voor het Ier» Baby-huidje De heer S. van der Veen, kaasmaker bij de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid" is een ongeval overkomen, zonder dat hij zich kan hei'inneren hoe dit heeft plaats gevonden. Bij terugkeer van een bezoek aan de heer S. op de Holterberg vervoeg de hij zich donderdagavond bij dokter Rietdijk met de vraag of er een dokter in de buurt was. Deze zag aan verwondin gen in diens gelaat, dat de heer v. d. V. een ongeluk had gehad en achtte het raadzaam hem per ambulance naar het St. Geertruiden Gasthuis in Deventer te laten overbrengen in verband met een hersenschudding. De getroffene kon zelf geen enkel uitsluitsel geven van hetgeen hem overkomen zou kunnen zijn. Zijn rij-, wiel noch kleding waren noemenswaar dig beschadigd. Zijn toestand was don derdagavond vrij redelijk. Het herinne ringsvermogen was echter nog niet te ruggekeerd. REPETITIE-AVOND HERVORMD KERKKOOR Men verzoekt ons te berichten, dat in verband met de bazar in „Irene" de a.s. repetitie-avond van het Hervormd Kerk koor dinsdag a.s. zal worden gehouden in de School met de Bijbel. De Holtense Muziekvereniging „HMV" zal tijdens de op zaterdagavond 25 no vember (heden) in gebouw „Irene" onder leiding van haar dirigent Jan Diepenveen te Glanerbrug te geven uitvoering de vol gende nummers ten gehore brengen: 1 Charmain Fox, mars P. B. Bisselink. 2 La Rosière du Village, petite ouverture H. Goitre. 3 De twee kleine Vinken H. Kling. 4 ..Houdt Gij mijn handen beide", paraphrase Jan Zuidema. 5 „Lucie de Lammermoor", opera-potpourri G. Donnizetti. 6 Carmen Sylvia, wals J. Ivanovici. 7 De Rossinanten, mars J. Ros. Na de pauze zal worden vertoond de komische film „De Jantjes". doet „wonderen" voor de verkoop! 13. Een verraderlijk touw. „Wat plan!" brulde Bram Steng. „Niks te plannen! Een zeeman maakt geen plannen als het er op aankomt een inbreker te ge ven wat hem toekomt! Een zeeman gaat recht door zee, meneer!" Hij maakte de deuir van zijn hut open en stormde naar binnen. „Maar het is veel beter, om eerst een plan te maken!" riep Ootje Teur, die hard achter Bram Steng aanholde. „Je kunt nooit weten, wat er allemaal kan gebeu ren! Je moet Maar ja, je kon wel zien, dat onze schrij ver nog maar zelden aan boord van sche pen was geweest, want dan had hij gewe ten, dat zeelieden altijd erg slordig zijn met touwen en emmers en zo. Zo'n touw rol len ze op en dat leggen ze dan ergens neer, in de hoop dat degene, die er langs komt, het zal zien en er omheen lopen. Maar Ootje Teur had het te druk om uit te kij ken waar hij liep. Hij raakte met een voet in het touw verward en het geval wilde ook nog, dat 'er 'n zwaar takelblok aan vast zat. 1-Iij struikelde dus volgens alle regelen der kunst en kwam met zijn kin op een bijzonder onzachte wijze met het dek in aanraking.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2