Bedrijf svereeneoudiging in de landbouw liwerteerders, attentie! Opinie-onderzoek vleesverbruik VOOR DE BOER KERKDIENSTEN Raadsvergadering Diploma zwemonderwijs Holten won schaakmatch Ernstig gewond De heer H. Holterman bij verkeersongeval omgekomen Bijeenkomst Plattelandsmeisjes Burgerlijke Stand AGENDA Gevonden voorwerpen ZATERDAG 18 NOVEMBER 1861 No. 45. Jaargang 13 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 perr kwartaal *%^SWad" Adv.-prijs 115 mm. (d contant) f 2.50. Iedere mm. meer 0.10 De P.J.G.O. afdeling „Jong Holten" hield woensdagavond in hotel Müller een goed bezochte ledenvergadering, waarin de heer J. W. Lubbersen uit Bathmen, rayon assistent van de landbouwvoorlichtingsdienst een inleiding hield over „Bedrijfsver- eenvoudiging en de toepassing hiervan." Voordat de heer Lubbersen aan het woord kwam, deed de voorzitter, de heer Joh. Nikkels, een aantal mededelingen. Op 6 decmber a.s. start de afdeling met een cursus „Spreken in het openbaar" in de landbouwhuishoudschool, nadat daar op 24 november de eerste lessen zijn be gonnen van de cursus „veeverloskunde". De ontspanningsavonden van de beide P.J.G.O.-afdelingen „De Plattelandsmeis jes" en „Jong Holten" zullen worden gehouden op 14 en 16 december a.s. in Ami- citia. Door een toneelgroep uit de leden wordt onder regie van de heer A. J. Snij ders, oud-hoofd van de voormalige lagere landbouwschool, thans te Hengelo (O.) het toneelstuk opgevoerd „Vandaag is morgen" van de auteur Herbert E. Bates. Door het bestuur is een nieuwe bonds- vlag aangeschaft, terwijl van het hoofdbe stuur van de P.J.G.O. bericht is ontvangen dat het nieuwe bondslied, dat een paar jaar geleden reeds in het vooruitzicht werd gesteld thans gereed is en aan de afdelingen zal worden toegezonden. Hierna hield de heer Lubbersen zijn in leiding, waarin hij deed uitkomen, dat zich momenteel grote veranderingen vol trekken in de landbouw en dat de be- drijfsgenoten zich daarbij zullen hebben aan te passen. •Eigenlijk is dit geen nieuws want in het verleden heeft de boer zich steeds aange past. Denken we maar aan de jaren rond 1900 en de crisis van 1930. De afgelopen 10 jaar hebben zich ook enorme veranderingen voorgedaan en heb ben de boeren in Nederland een produktie- stijging" weten te bereiken van 30% en dit alles met 15% minder arbeidskrachten. Verder zijn de lonen in de afgelopen 10 jaar sterk gestegen en hebben zich in deze periode bijna verdubbeld. De gegevens van de L.E .T boekhoudingen vertellen ons dat de totale kosten van het landbouwbe drijf de loonkosten meegerekend, bijna verdubbeld zijn in de afgelopen 10 jaar. De opbrengsten zijn ook belangrijk geste gen maar toch niet geheel in die mate als de kosten. Dit maakt ons duidelijk dat het inkomen van de boer in deze periode wel belang rijk gestegen is, maar toch wat achter blijft in verhouding met vele andere be volkingsgroepen. Bij verdere bestudering van gegevens blijkt dat op vele bedrijven de produktieomvang niet voldoende is. Het aantal hectares cultuurgrond is niet bepalend, maar veel meer de veebezetting koeien, varkens en kippen alsmede de vakbekwaamheid van de boer. Door de Landbouwvoorlichtingsdienst worden bedrijfsbegrotingen gemaakt en uitgedrukt in produktie eenheden. Aan de hand hiervan kan men een een voudige berekening maken of de produk tie omvang" op het bedrijf voldoende is ten opzichte van het aantal arbeidskrachten •De gemeenteraad zal bijeen komen op donderdag 30 november a.s., des avonds om 7.30 uur. De agenda zal nog nader worden bekend gemaakt. BENOEMINGEN IN VASTE DIENST De heren A. Schippers en G. Bakker (Bathmen), bestellers op arbeidsovereen komst bij de PTT te Holten, zijn met in gang van 1 december a.s. benoemd tot be steller in vaste dienst. De heer J. A. Pietje, badmeester bij het gemeentelijk zwembad „Twenhaarsveld" slaagde te Groningen in het „Helpersbad" voor het diploma zwemonderwijzer. De Hol ten se Schaakclub „De Pioniers" speelde donderdagavond in haar clublo kaal, hotel Holterman, haar eerste schaak wedstrijd in de competitie klasse lila van de Twentse Schaakbond tegen de Schaak club „Rijssen" en won deze ontmoeting met 51/0De uitslagen van de indivi duele partijen luiden als volgt: F. J. Hol—H. Waanders 1—0; P. M. van WalravenJ. ter Harmsel 10; G. A. BrandsT. Groothedde 01; H. H. J. StukkerN. W. Rengers 01; G. J. Hoeve G. J. Koedijk J- Broere—E. Das- selaar 1—0; H. Roelofs—M. Baltus 10; H. J. Hol-Groothoff—W. ter Harmsel 1-0; A. de VriesR. de Goeyen 01; G W. KnapenJ. Lammers 01. Maandagavond om pl.m. 6.45 uur is de heer J. Oosterkamp even voor Deventer met zijn scooter geslipt. Hij verloor de macht over het stuur en werd tegen het wegdek gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Een Deventer arts, die spoedig ter plaatse was, liet de heer O. naar het Bint Geertruiden Ziekenhuis waar mevr. Oosterkamp wordt verpleegd over brengen, waar men een zware hersen schudding en inwendige kneuzingen con stateerde. In de zorgwekkende toestand is woensdag verbetering ingetreden en hel levensgevaar i;; thans geweken. om een voldoend inkomen te verkrijgen. Een dergelijk begrotingsformulier werd aan alle aanwezigen ter hand gesteld. Wanneer de produktie-omvang wel vol doende is en dat is een eerste vereiste, dan wordt het moeilijk om dit werk op tijd klaar te krijgen. Daarom is een zekere mate van bedrijfs- vereenvoudiging noodzakelijk. Door de snelle technische ontwikkeling liggen hier ook mogelijkheden van toepassing. Door de komst van de maaikneuzer is het inkuilen veel vereenvoudigd met behoud van een goede kwaliteit kuil. Bij dit jaar genomen monsters blijkt dat de kneuskui- len gemiddeld goed geslaagd zijn. Enkele monsters genomen van kuilengras zonder toevoeging met de hand gemaakt gaven gemiddeld veel slechtere resultaten. Kui len gemaakt met toevoeging van voeder bieten zitten hier tusen in. Bij onderzoek van hooi bleek dat het eiwitgehalte aan de lage kant was. De hooiwinning kan door het gebruik van doelmatige machine's direct en veel schudden, alsmede in sommige gevallen toepassing van ventilatie vereenvoudigd en verbeterd worden. Voederbieten is een prima gewas. Hoge opbrengst en zeer smakelijk voor het vee, maar vergt zeer veel ai'beid. Dondei'dagmiddag is onze plaatsgenoot, de heer H. Holterman, vei-tegenwoordiger van de N.V. Daalmeijer, door een ver keersongeval om het leven gekomen. Het ongeluk geschiedde op de gx-ote verkeers- weg Zwolle-A'melo ter hoogte van de uit spanning „De Bagatel" onder de gemeen te Raalte. Doordat een hem tegemoetko mende personenauto (stationcar) plotse ling een klapband kreeg, kon de bestuur der zijn wagen niet in bedwang houden en kwam deze in bijna frontale botsing met de Volkswagen van de heer Holter man, die door de hevige klap, waai-mede de aanrijding plaats had, bijna onmiddel lijk moet zijn gedood. Zijn auto werd to taal vernield. Van de drie inzittenden van de cara van, die uit Zwolle kwamen, konden de beide ouders van de bestuui-dex\ na in het R.K. Ziekenhuis voorlopig verbonden te zijn, per ambulance naar hun woning te- rugkex'en. Hun toestand was niet ernstig. De bestuurder kx-eeg een shock en moest in het ziekenhuis te Raalte woi-den opge nomen. Ook zijn auto wei-d zwaar be schadigd. De begi-afenis van de heer Holterman, die de 56-jarige leeftijd bereikte, zal plaats vinden 00 maandagmiddag a.s. op de nieuwe begraafplaats alhier. Snijmais geeft ook een hoge opbrengst en veel minder werk. Bij een behooxdijke rundveestapel is een melkmachine gauw vex-antwoord en geeft een belangrijke ax-beidsbesparing. In de varkens en pluimveehouderij zijn ook ver eenvoudigingen mogelijk. Enkele voorbeel den zijn hier, toepassing waterleiding, doelmatige voedei'bakken, tot een zekere grens grotere hokken, waai-door per var ken en per kip minder ai-beid nodig is. Na de pauze werden zeer veel vragen gesteld en ontstond een goede en leerzame discussie. De voorzitter heeft de heer Lubbex-sen aan het slot van de avond hartelijk dank gebracht voor zijn leerzame causerie. De geschiktste data voor Uw Sint Nicolaas-annonces zijn zaterdag 25 november en zaterdag 2 december. Wilt U ons uw opdrachten zo vroeg mogelijk doen toekomen? Er kan dan veel zorg aan de opmaak van uw aankondigingen worden besteed. HOLTENS NIEUWSBLAD. Nederlanders eten weinig vlees Nederlandex's eten weinig vlees. In 1960 bedx'oeg het vleesvex'bi'uik per hoofd van de bevolking 44 kilo. In Europa eten al leen Italianen, Grieken en Portugezen nog minder vlees. De grootste vleeseters ter wereld zijn de Eskimo's, die jaai'lijks x'uim 300 kilo per man veroi'bei'en. In Nederland beschouwt men het vlees nog te veel als luxe. Dit is gebleken uit een dezer dagen in opdx-acht v. d. „Stich ting Voox-lichtingsbureau Vlees, Vleeswa- ren en Vleesconserven" door het Instituut voor psychologisch Markt- en Motieven- onderzoek, onder ruim 1000 Nedei'landse huisvrouwen! ingestelde opinieonderzoek. Uit dit ondex-zoek blijkt o.a. dat bij 32% der Nedei'landse gezinnen hoogstens vier maal per week vlees op tafel komt. 37% der ondervraagden eet per maaltijd tus sen de 75 en 100 gram vlees, 36% x-ekent 75 gram of minder per persoon per keer. Bij gezinnen die meer malen of elke dag vlees eten, zijn ook de hoeveelheden per maaltijd gi-oter. De Nederlandse huisvrouw vindt vlees duur; misschien een gevolg van het feit dat er misverstanden bestaan over de voe dingswaar-de van vlees. Namelijk 60% der ondei-vraagden nam aan dat in vlees vooral eiwitten voorkomen, 40'/ meende vetten en 27% antwoordde vitaminen. Vele ondervx-aagden menen dat kinde ren minder vlees nodig hebben dan vol wassenen. Een hoeveelheid van 7 ons per week wordt door de ondervraagden vol doende geacht voor alle leef tij dsgi'oepen. Waai-dering voor de smaak van vlees was bij 85% der gezinnen aanwezig. De helft der huisvrouwen zou wel gi'aag bij elke maaltijd meer vlees geven; dit vergt echter te veel van het gezinsbudget. Ontbijten met vlees In de enquête waren tevens vragen op genomen over het verbruik van en de waardering voor vleeswaren en vleescon- sex-ven. Het bleek dat ongeveer de helft van de ondex-vx-aagde personen doordeweeks geen vleeswaren op de ontbijttafel heeft. Vleeswai'en beschouwt men namelijk meer nog dan vlees als luxe. Moor dan een dorde der huivromvcn heeft ook zondags bij het ontbijt geen vleeswaren op tafel. De meeste huisvrou wen beschouwen dan ook vleeswaren voor de bi'oodmaaltijd minder essentieel dan vlees bij het warme eten. Vleesconserven zien de huisvrouwen slechts als een uitkomst in noodgevallen. Niettemin antwoordde 40% van hen wel eens vleesconserven te gebruiken. De resultaten van het opinieondex-zoek hebben! duidelijk gemaakt, dat voorlich ting vooral over de voedingswaarde en gebruiksmogelijkheden van vlees in de toekomst wenselijk is. Woensdag 15 nov. j.l. hielden de plat telandsmeisjes afd. Holten van de P.J.G. O. een ledenvex-gadering in hotel Holtex-- man. De presidente mej. W. Slijkhuis heette in haar openingswooi'd allen hartelijk wel kom, in het bijzonder de heer J. Kroon. Er wex'd o.a. meegedeeld dat de jaar lijkse ontspanningsavonden samen met „Jong Holten" zullen worden gehouden op donderdag 14 dec. en zaterdag 16 dec. a.s. De algemene najaarsvei'gadering van de P.J.G.O. wordt op zaterdag 25 nov. a.s. in de „Runneboom" te Almelo gehouden. Aanvang 10 uur. Door de aanwezige leden werd met algemene stemmen aangenomen een vooi'stel tot het aantx-ekken van dona- teurs voor een bedx-ag van minstens f 2, per jaai\ Tevens werd er speciaal op aangedron gen de 12-daagse meisjescursus op de Volkshogeschool „Diependaal" te Max-ke- lo te bezoeken. De cursus duurt van 22 ja^ nuari3 februari 1962 en dx-aagt de titel „Voorhuis-achterhuis-wex-eld". Ongetwijfeld zullen er dit jaar evenals voorgaande jaren één of meer leden naar toe gaan. Na de pauze besprak onze plaatsgenoot de heer J. Kroon het boek „De Gantel- boer" een christelijke sti'eekroman van ds. Straatsma. De heer Kroon wist de inhoud Geboren: Fx-ederik, zv H. Blankena en J.' F. Veneklaas, Dijkei-hoek 100. Aal- tjen Jannie, dv A. Kampman en B. J. Stevens, Larenseweg 26. Herman, zv A. Kampman en B. J. Stevens, Larense weg 26, geboren te Deventer*. Ovex-leden: Hermanus Holtei-man, 56 jr., Dox-psstraat 4, overleden te Raalte. BEVOLKING: Ingekomen: H. Poortman van Rijssen naar Kolweg 38. J. L. Tuts van Indo nesië naar Holtex-berg 26. G. W. Jan sen en kinderen van Canada naar Neer- dorp 77. J. H. Schuux-man en gezin v. Vriezen veen naar Jeurlinksweg 6 Officiële publikatie ONTTREKKING AAN HET OPENBAAR VERKEER Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter kennis van belangheb benden, dat zij vooi'nemens zijn de raad dier gemeente voor te stellen een weste lijk gedeelte van de Tromopsweg (nr. 56 van de wegenlegger), het verbindings weggetje tussen deze weg en de School- weg, alsmede de Veneklaasweg (nr. 57 van de wegenlegger), alle gelegen in de buurtschap Dij kei-hoek, aan het openbaar verkeer te onttrekken. Bezwaren tegen deze onttx-ekking kun nen binnen 14 dagen na heden schriftelijk bij hun college worden ingebracht. Holten, 16 november 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Demonstratie met stoppelknollenplukmachine Stoppelknollen is een gewas, waaraan bijna elke boer zeer veel aandacht hecht. En terecht, want de voederwaarde, voor al voor de melkkoeien, is zeer goed. De stoppelknol heeft een hoog eiwitge halte en een goede zetmeelwaarde. Geeft men naast 50-60 kg stoppelknollen flink wat hooi, dan kan men hier pl.m. 10 kg melk uit verkrijgen. De teelt van stoppelknollen is tot op •heden in deze streek nog praktisch ge heel handwerk, maar ook hier begint ver- andex-ing te komen. Verschillende jaren is men reeds bezig met een zaairol achter1 de plueg, hetzij de knollen machinaal te zaaien, hetzij met een gewone zaaimachine, waarvoor sommige typen zich goed lenen. Het blijkt dat dit goede i-esultaten geeft. In som mige streken wordt i'eeds meer dan de helft op rijen gezaaid. Ook is men reeds enkele jaren bezig met het construeren van machines voor het oogsten van de stoppelknollen. AanvankelijK. waren dit grote machi nes, die het wex'k goed deden, maar te duur voor individuele aanschaf en voor de loonwerker bleken ze niet aantrekke lijk te zijn. De laatste jaren maakt een kleinere machine, getrokken door een paard, vrij veel opgang. Deze machine werkt het beste bij op rijen gezaaide stoppelknollen. In de prak tijk blijkt dat het mogelijk is per dag meer dan een halve ha stoppelknollen te plukken. De kosten van deze machines bedi-agen pl.m. f 800,-. Hier is dus indivi duele aanschaf mogelijk. Ook een aan schaf in combinatie van 2 of 3 boeren zou hier mogelijk zijn. In de praktijk plukt men met deze ma chine voor een veestapel van pl.m. 15 melkkoe en twee keer per week pl.m. 1 uur met deze machine. Dit bespaax-t dus zeer veel ai-beid en ook juist vaak min der aangename arbeid. ■In de praktijk ziet men ook nog zeer veel dat het knollen plukken vrouwenar- beid is. Bij het machinaal plukken wordt dit ovei-bodig. Bij een kleine oppervlakte stoppelknollen zal de behoefte aan ma chinaal oogsten niet zo groot zijn. maar op vele bedrijven met wat meer stop pelknollen en kx-appe arbeidskrachten zou dit toch zeer welkom zijn. Om deze xnechanisatie onder Uw aller aandacht te brengen, ox-ganiseert de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in sa menwerking met de Vereniging voor Be- drijfsvoorlichting een demonstratie met deze machine, verzox-gd door de Firma Hoopman uit Aaïten. Deze demonstratie zal gehouden wor den op dinsdag 21 november, des middags van 13 uur op een perceel van de heer J. Lubbersen, N 93. Het perceel is gelegen tussen de boer derij van E. Jansen (Hengeveld) en G. J. Lubbersen. Bezoekt deze demonstratie en bekijkt welke mogelijkheden deze machine voor U biedt. J. W. LUBBERSEN. Bedrij fsvoorlichter. op een uitex-mate boeiende wijze naar vo- ren te bx-engen. De presidente bedankte in haar slot woord de heer Kroon namens allen en bood hem als blijk van waardering een boekenbon aan. Zaterdag 18 november van 12-1 uur in „Irene": Plaatsbespx-eking voor uitvoe ring „Holtens Gemengd Koor" (zie ad vertentie). Zaterdag 18 november. 7.30 uur: Uitvoe ring HGK en Kinderkou-en in gebouw „Irene" (zei adv.). Zaterdagavond 18 november: Verwer ping, schieten enz. bij W. Beldman, Markeloseweg (zie adv.). Zondag 19 november, 10.15 uur: Uitze»- dingsdienst Dr. F. H. Weisz in Herv. Kerk te Nij verdal. Opgave deelname vóór 15 november a.s. (zie adv.). Maandag 20 november. 8 uur; Filmvoor stelling Bendien's Confectie Atelier in café Maats (zie adv.). Dinsdag 21 november: Winkels Gebr. Dikkex-s gehele dag gesloten (zie adv.). Dinsdag 21 november, 1-3 uur; Demon stratie stoppelknollentrekmachine bij J. Lubbersen, Neex-dorp 93 (zie art.). Dinsdag 21 november, 8 uur: Vergade ring Hervormde Vrouwenvereniging Dijkerhoek A gebouw „Bethanië". Woensdag 22 november, 8 uur: Vergade ring afd. Holten Plattelandsvrouwen in hotel Holterman. De wijkverpleegsters spreken over „Ziekenverpleging thuis". Donderdag 23 novembex-, 7.30 uur: Mej. A. Sybranda, met verlof in ons land, spreekt aan de hand van dia's over haar werk in West-Pakistan in „Irene". Donderdag 23 november: Prijsuitreiking fokveedag in café Kalfsterman met film NRS-tentoonstelling enz. (zie ad vertentie). Vrijdag 24 november, n.m. 4 uur: Kin dersamenkomst in „Ii'ene". Mej. Sy- bx-anda verteit aan de hand van dia's over haar werk in West-Pakistan. Zaterdagmiddag 25 november: Jaarlijkse Cross-Country Landelijke Rijvereniging „Bergruiters". Zaterdag 25 november, 's avonds om 7.30 uur: Jaarlijkse uitvoering Holtense Mu ziekvereniging HMV in „Irene". Zatex-dag 25 november, 's avonds om 8 u.: Groot bal in hotel „Müller" (zie adv.). Zaterdag 25 november, 7.30 uur: Verwer pen krentenbrood enz. in zaal „De Wip- pert" (zie adv.). Zaterdagavond 25 november: Verwer ping, schieten enz. bij W. Beldman, Markeloseweg (zie adv.). Dinsdag 28 november, 8 uur: Ledenver gadering,, Volksonderwijs" in de o.l. Dox-psschool. Dinsdag 28 november, 8 uur: Vergadering Plattelandsvrouwen Espelo. Spx-eekster mej. Matthaeï over: „Zelfstandig wor den". Woensdag 29 novembex-, 7 uur: Verwex-- pen bij Fa. A. M. Nij kamp te Dijker- hoek (zie adv.). Dondex-dag 30 november, vrijdag 1 de cember en zaterdag 2 december: Ba zar in „Irene". Woensdag 6 december, 's avonds 7.30 uur in café M. Kalfsterman: Gecombineer de vergadering OLM. CBTB en Be drijfsverenigingen Holten en Dijker- hoek. Spreker: de heer G. J. ter Heege uit Enschede over: „Wat betekent het Landbouwschap voor de boer". Zatex-dagavond 9 december: Groot bal in hotel „Müllex-". Woensdag 13 december: Lezing voor de Buurtvex-eniging Dijkerhoek, ernpl. Raiffeisenbank Utrecht in ,,'t Bonte Paard". Donderdag 14 decembex-, 7.30 uur: Ge- spreksavond: Hervormden - Gerefor meerden in „Reboboth". Ondex-werp: „Gemeenschap in Bijbelse zin". Inlei ders: Ds. Bouwman en Ds. Juckema van Nij verdal. Donderdag 14 december, 8 uur: Ontspan ningsavond „Jong Holten" en 'Piatte- landsmeisjes in „Amicitia" met toneel- uitvoex-ing. Zatei'dag 16 december, 7.30 uur: Ontspan ningsavond „Jong Holten" en Platte landsmeisjes in „Amicitia" met toneel uitvoering. Zaterdag 16 decembex-, avonds om 8 uur in de Ned. Hei-v. Kerk: Uitvoei-ing Kerstoratorium „Het Licht der Wereld" door de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria". Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 uur Ds. Addink. Extx-a collecte: Inwendige Zending. Om 10 uur Jongerendienst in „Irene". Dijkerhoek. 10 uur Ds. Israël. Extx-a collecte: Inwendige Zending. Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Evangelisatie in de px-ovincie. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kex-kbouw". R.K. Kerk Nieuw-Heeten: Iedere zondag H. Mis om 7 uur, 8.30 en 10 uur. Rijssen: 7.30 uur eerste Mis; 9 uur tweede Mis; 10.30 uur Moogmis. 'Grijs vilten herenpet; herenrijwiel; ro de badtas met inhoud; dubbele rijwieltas. Inlichtingen dagelijks op het Groeps- bux-eau der Rijkspolitie te Holten. Dorps straat 22, uitsluitend van 813 en van 14—22 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1