ma Uit Holten's historie m Ipl E IC© 1© H EK 0 2 mSPüO's -enfit.' OOTJE TWJJH naar hat ailand Orohoma Tienjarig bestaan Hervormde Vrouwengroep !50ra et Labora" Bij botsing om ?i leven gekomen Wijziging R.K. kerkdiensten Rijssen Prachtige opbrengst In het stamboek hengelo De schietsport in nieuwe banen Eerste dag enveloppen Kinderpostzegels Opleiding gezinsverzorgsters Vergadering Plattelands vrouwen afd. Dijkerhoek Voorkom f k m J Welke dag wordt bij U benendag? Zaterdag II november 19bl UUJLlXiJNIS JNIEUWSBJLAJLJ pagina z Donderdagavond j.l. was de Hervorm de Vrouwengroep „Ora et Labora" in feestelijke vergadering bijeen. Dit jubi leum werd in intieme kring gevierd met een gezamenlijke broodmaaltijd. De presidente, mevr. Israël, opende de avond en gaf een kort overzicht over: „Hoe het in hst verleden was en hoe het in het heden is". Enige dames zorgden voor een bijdrage in de vorm van een voordracht of gedicht. Bij het gedicht werd de presidente een prachtige voor zittershamer aangeboden. Aan het eind van deze avond hield Ds. Israël een cau serie over: ,,De oecumene". Zondagmorgen is onze plaatsgenoot, de heer G. J. Meilink van de Borkeld op tragische wijze om het leven gekomen. Toen hij op weg was naar zijn aanstaan de vrouw, die bij de „Drie Kieften" woont, is hij op het kruispunt van de Dorperdijk en de Doorlopende Dijk met zijn bromfiets op een bestelauto gereden van de heer Fr. H. uit Laren (G.). De botsing kwam hard aan, waardoor het slachtoffer ernstig aan het 'hoofd werd gewond en met een schedelbasisfractuur per ziekenauto naar het St. Geertruiden Gasthuis te Deventer moest worden ver voerd, waar hij zondagavond aan zijn verwondingen is bezweken. Het ongeluk geschiedde omstreeks half elf. Dokter Rietdijk verleende de eerste hulp. De bestelauto kwam uit de richting van de Deventerweg de Doorlopende Dijk af rijden. Meilink is blijkbaar er.g in gedach ten geweest en heeft de bestelauto, die hij voorrang moest verlenen, te laat opge merkt met het bovenstaand 'noodlottig gevolg. Het uitzicht op deze overigens stille weg is ter plaatse goed. De brom fiets werd vernield, de auto licht bescha digd. De begrafenis van het slachtoffer heeft donderdagmiddag plaats gehad op de nieuwe begraafplaats. Mej. Ter Beek dankte mevr. Israël voor hetgeen ze voor de vereniging had ge daan en ze bood haar een bloemstuk aan. waarna Ds. Israël deze mooie avond sloot. Wij vestigen er op verzoek gaarne de aandacht op, dat de R.K. kerkdiensten te Rijssen op zon- en feestdagen zijn gewij zigd en nu als volgt worden gehouden: de eerste Mis om half acht, de tweede Mis om negen uur en de Hoogmis is om half elf. De Dankdagcollecte, die tijdens het Dankuur voor het Gewas en Arbeid op Dankdag in de Geref. Kerk werd gehou den, heeft f 1247,44 opgebracht (vorig jaar f 1122,60). Door de inspecteur van 't Ned. Rund vee Stamboek, afd. Zwartbont, de 'heer E. Mastenbroek, werden de volgende runderen in 't Stamboek ingeschreven: Cornelia 8 met b76 p., eig. D. J. Bronsvoort; Liesje 5 b77 p., eig. H. J. Stegeman; Hennie 3 b77 .p., eig. A- J. de Baas te Rijssen; Janke 11 b76 p., e'ig. Hs. Brinks; Hinke b78 p., eig. H. J. Huzen; Willy 7 b 79 p., eig. E. Aaltink; Aaltje 6 b78 p-, en Aaltje 58 b77 p., eig. A. Bronsvoort ;Niesje 13 b78 p., eig. D. J. Bronsvoort; Alida 36 b76 p., eig. J. Wegstapel; Rika 3 bc+ 75 p., eig. H. J. Niemeijer te Okken broek; Diana bc+ 75 p., eig. B. J. Nie meijer te Okkenbroek; Tosca 4 b76 p., eig. Joh. Struik te Okkenbroek; Koosje b78 p., eig. H. Markvoort; Aukje 7 bc+ 75 p., eig. E. Krikkink Hzn.; Ike 3 b77 p. en Anna 3 b78 p., eig. H. J. Struik; Jantje 14 b 79 p., eig. J. Luib- bersen; Cobi be+ 75 p., eig. A. Lubfoer- sen. In het Keurstamboek werdieni de vol gende koeien ingeschreven: Jantje 19 b 79 p., eig. J. Baan te Rijssen; Janke 4 b+ 82 p., eig. H. Meijenman; Betsy 16 b 79 p., eig. H. Rensink. De schietvereniging „De Eendracht" hield op 27 oktober j.l. haar jaarlijkse le denvergadering in hotel Vosman. De voorzitter, de heer H. Klein Velder- man, die reeds geruime tijd ook het se- HOSMAN EN MINA. Hosman was nooit gewoon geweest de voeten te wassen. En zijn overige lichaam had na de dag zijner gebooi'te nooit een druppel water 'weer gezien. Behalve zijn hoofd en handen dan. Maar Juffer Mina nam dat niet. Zij maakte Hosman dui delijk, dat hij hier in Deventer was, in een behoorlijk kosthuis, en niet op de Borkeldse heide. Hosman ging naar de Raapolie, maar Mina was hem al voor- geweest. Zij had geschuimbekt tegen de Raapolie van een stinkerd van een kerel, die hij haar op haar dak geschoven had. Maar de Raapolie had verklaard, dat dat best beter zou worden. Hij zou Hosman eens onder handen nemen. En hij nam de voormalige Borkeldse scheper onder handen. En aan Mina had hij verteld, dat zij hem maar strabant aan moest pakken. En na drie maanden van ijverig bedillen, bekeek zij haar kostganger eens van alle kanten. Jonge jonge! Wat knapte hij op. En nu zij hem op de keper be schouwde was hij nog aardig knap ook. Maar zij moest hem niet laten merken, dat zij hem wel mocht. Want dan zou hij baas beginnen te spelen, en dat wens te zij niet. Intussen ging de Hosman iedere maand op een zondag naar de Borkeld op visite. Zijn broers en zusters woonden er, zijn ooms en tantes ook. Zijn vader en moe der waren reeds dood. De hele Hosman- familie kwam op zo'n dag bij elkaar om het Deventer familielid te bekijken. Egbert-oom, de voornaamste van de fa milie, vond dat het niet goed was dat de mens ongetrouwd bleef en vooral Hosman niet, nu hij een voornaam De venter burger ging worden, die zich iede re week helemaal afwaste. Wie had zo iets ooit op de viool horen spelen! Die van de Borkeld zeker niet. En Egbert-oom sprak ernstig met Hosman. Bij de schout daar diende het Wierdense Dientje, knap en hups en vlijtig. Zie'je, zoiets, dat was nou net wat voor de Hosman. Hij, Eg bert-oom, had het al voor elkaar ge maakt. Hosman hoefde maar een kik te geven en het was voor elkaar1. En Hosman ging. Bij de schout liet hij de klopper vallen. En toevallig deed Dientje hem open. Zij vond het te koud in de gang en de familie zat te eten in de kamer en vliegensvlug nam zij hem mee naar de keuken en liepen daar tegen de schout aan, die Dientje zocht. Nu was de schout op de hoogte van het doen en laten van oom Raapolie. Hij dacht bij zichzelf: oom heeft de Hosman voor Mina bestemd, ik moet hier eens op letten. Hij deelde zijn gevoelen mee aan mevrouw en die zou op Dientje let ten. Mevrouw vond het grote gekheid, dat de Raapolie aan koppelarij deed en dat haar man daar de hand ook in scheen te hebben. Mevrouw kende Hosman niet, dat wil zeggen: zeer oppervlakkig. Maar Dientje kende zij zoveel te beter. Zij hoopte dat het lieve kind nog eens een goed huwelijk zou doen, maar de eerste vijftien jaar nog niet. Gewoon dienst volk kon wachten tot het meneer of me vrouw beliefde, dat de gedienstigen gin gen trouwen. Nu zou de schoutenvrouw dit met Hosman weJ klaar gespeeld heb ben, maar met Dientje niet. Dientje wil de op tijd aan de man komen. Zij was nu twee-en-twintig jaar. En volgens Eg bert-oom was de Hosman een geschikte partij, die goed in het zadel zat, dus doortasten was de boodschap. Een week later was de Hosman weer te Holten. Mina, de hospita, had wel gemerkt, dat er met haar kostganger iets aan de hand was. Maar zij wist niet wat. De kerel was nors en nukkig. Hoe zij het ook aanlegde om hem in te palmen, niets baatte. De eerstvolgende zondagavond had Dientje vrij gevraagd en mevrouw gaf haar grif het gevhaagde verlof. Want Dientje was een dienstbode uit duizen den. De schout deed ambtshalve een boodschap op straat in het dorp Holten. Straatlantaarns waren er nog niet. Dus was het donker. Ongeveer midden in het dorp moest de schout een kleine bood schap. Bij koud weer had hij daar wel meer last van. Hij begaf zich dus achter een der grote lindebomen, dfe in het dorp stonden. Juist zou de schout begin nen, toen plotseling twee personen ach ter de linde wegsprongen. Smeerzak!, hoorde hij roepen. En daarin herkende hij de stem van Dientje, die een mans persoon bij zich moest hebben. Toen de schout thuiskwam, deelde hij zijn erva ringen mee aan zijn huisvrouw, die hem ongemakkelijk de waarheid zei en hem daarna beloofde, Dientje eens aan de tand te voelen. Toen Dientje thuiskwam was de Hosman al weer op weg naar Deventer. Hij had bij de herberg „De Ossenkop" een karreman aangetroffen en was meegereden. Want slapen in een stin- kerige bedstee op de Borkeld stond hem ook tegen. Toen Dientje thuiskwam, nam me vrouw haar onderhanden. En Dientje vertelde dat zij uit was geweest met Hosman, en dat het een droge kanis was, maar dat zou wel beter worden. Maar zij was erg geschrokken. Een schoreme kerel had haar aan het schrik ken gemaakt juist toen het mooi begon te worden met Hosman. Zij vertelde aan mevrouw, of deze er meneer eens op attent wilde maken, dat de schoutsdiena ren bij avond beter de wacht zouden houden. De schout werd kribbig toen zijn vrouw hem vertelde van die schoreme kerel. Wat verbeeldde de vlerk van een dienstbode zich wel om hem voor scho reme kerel uit te maken. Maar een geluk was natuurlijk, dat Dientje hem niet herkend had. Op dinsdagmorgen kwam de knecht van de Raapolie met een brief voor de schout van Holten. Deze dacht eerst dat Deventer van plan was nieuwe maatregelen te nemen aangaande de Waardenborg. Maar toen hij de brief voorzichtig openmaakte bleek het een vermakelijke brief te zijn. Oom Raapolie had zich in de nesten gewerkt met Mina, de weduwe van de torenwachter. Raap olie had Mina een nieuwe man beloofd. En die man dat was Hosman uit Hol ten. En nu moest er met die Hosman iets aan de hand zijn. Of de schout ook wist wat het was? De schout stuurde de boodschapper naar de keuken. Het was een fikse jonge kerel, die wat de jonge vrouwen aanging, een betere aan pak had dan Hosman. Dientje zette Gijs- bert Jansz, zo heette de knecht van de Raapolie, een fikse maaltijd voor en in formeerde zo langs haar neus weg naar het doen en laten van de Hosman. En Gijsbert deed een boekje open over Hos man, die aanpapte met de kostjuffrouw Mina, en dat meheer de hand daarin had. En Gijsbert zag, dat Dientje een duvels knappe meid was. En hij wist het zover te brengen, dat hij haar ziek praatte aan Hosman. Terwijl Gijsbert in de keuken zat te smikkelen, riep meneer Dientje, en vroeg of deze ook verkering had. met de Hos man. Welnee, zij had al lang een andere op het oog. Zo, dat was goed, meneer wist wel, dat Dientje zich niet aan de eerste de beste Borkeldse scheper ver slingerde. VAN GOEVERDEN. cretariaat vervulde, schetste in zijn ope ningswoord de steeds slechter bezochte vergaderingen en de geringe belangstel ling der leden voor de oefenavonden. Hij sprak zijn bezorgdheid uit over het voort bestaan der vereniging en zou graag in verband hiermede de oefenavonden enigszins attraktief willen maken. Op voorstel van het 'bestuur werd be sloten op deze oefenavonden een wind- buksbaan op te stellen, waarop zowel om dagprijzen als seizoenprijzen geschoten kan worden. Zij zullen georganiseerd worden alleen voor inwoners van Holten •vanaf een bepaalde leeftijdsgrens. De vergadering was algemeen van me ning, dat de mogelijkheid bestaat het le dental hiermede op te voeren. De banen zullen opgesteld worden in feestzaal Vos man. Na overleg met de plaatselijke po litie zal de datum van aanvang in Hol- tens Nieuwsblad bekend gemaakt wor den. Bij de vervolgens gehouden bestuurs verkiezing wegens het aftreden van de •heer Klein Velderman en in de vacature wijlen H. J. J. Stukker, werden gekozen de heren Jo Arfman en A. Schuppert. Het bestuur bestaat momenteel uit cle heren: G. J. Breukink, voorzitter; A. Schuppert, secretaris; F. J. Sluiter, pen ningmeester; A. Lensink, F. L. Tromop en Jo Arfman, leden. Nadat nog enkele punten aangaande contributie enz. behandeld werden, sloot de voorzitter de vergadering en wenste het gewijzigde bestuur veel succes toe met het opgezette plan. Maandag a.s. start de verkoop van de Kinderpostzegels. Het plaatselijk comité voor de verkoop van deze zegels vestigt er de aandacht op, dat voor verzamelaars zogenaamde eerste dag-enveloppen ver krijgbaar zijn, welke een aanvulling kun nen vormen van hun verzameling. Deze eerste dag-enveloppen met Kinderzegels zijn verkrijgbaar bij de presidente van het comité, mevr. C. P. K. Enklaar-van Andel, Huize „De Kroepenkaamp", Raal- terweg. Woensdagavond hadden de Plattelands vrouwen van Espelo in de school aldaar een bijeenkomst, welke werd geopend door de presidente, mevr. H. J. Hol- Groothoff, die de aanwezigen welkom heette met de mededeling, dat door ziek te van mej. Matthaeï de lezing van mej. Peddemos een paar weken vervroegd werd, zodat mej. Matthaeï haar lezing over het onderwerp: „Zelfstandig wor den" nu op 28 november a.s. zal houden. Zij gaf daarna het woord aan mej. J. E. W. Peddemos, directrice van „Het Zon nehuis", Interkerkelijk .Internaat van de Stichting Gezinsverzorging en Gezins hulp. Deze besprak op boeiende wijze de mogelijkheden, die dit internaat biedt aan meisjes van minstens 18 y, jaar, die als minimum-onderwijs moeten hebben de lagere school met goed eindrapport plus huishoudschool of landbouwhuishoudcur- sus. De meisjes verblijven een half jaar in het internaat, waar zij een veelzijdige vorming krijgen, gevolgd door een jaar praktij k. Mej. Peddemos maakte met voorbeel den duidelijk, hoe deze opleiding verloopt en welke moeilijkheden, maar tevens welke steun de leerlingen hierbij onder vinden. Het Instituut te 'Hengelo leidt op voor alle Hervormd-gezinden. Zo zijn er 7 in ons land. Totaal voor alle kerkelijke rich tingen zijn er 24 scholen, waar samen per jaar pl.m. 1000 meisjes opgeleid wor den. Door huwelijk is er steeds veel wisse ling in dit beroep. Het soort gezinnen, waar de meisjes werken, varieert maat schappelijk vanzelfsprekend veel. Met de verdeling van het werk wordt hiermee rekening gehouden, zodat de meisjes in allerlei soorten gezinnen komen te wer ken. Aan de hand van een aantal mooie kleurendia's gaf mej. Pededmos na de kleurendia's gaf mej. Peddemos na de een verduidelijkende aanvulling op haar causerie. •Hierna bedankte de voorzitster mej. Peddemos namens allen heel hartelijk voor de onderhoudende lezing, die heel erg in de smaak gevallen was. Hierna volgden nog enkele huishoude lijke besprekingen. De Dijkerhoekse Plattelandsvrouwen vergaderden maandagavond onder leiding van hun presidente mevr. M. Reilink-Kers in café ,,'t Bonte Paard" om te luisteren naar een inleiding van de heer H. Wisse- link, directeur van de lagere landbouw school te Bathmen over „Vitaminen en hormonen". De inleider schetste de grote betekenis van vitaminen in het menselijk voedsel en wees op de noodzaak van het gebruik van groente en fruit. Vooral voor kinderen, die na hun tweede levensjaar dikwijls geen extra vitaminen meer krijgen toebe deeld van medische zijde op zuigelingen en kleuterbureau, is't noodzakelijk, dat zij ook rauwkost krijgen. De moeders moe ten niet altijd, om hen te gerieven, appel tjes en peertjes bij het middagmaal op tafel brengen, maar ook zorgen, dat zij o.a. koolrapen en wortels eten, die rijk zijn aan vitaminen. Zij moeten bij voor keur geen wittebrood, maar vooral ook bruinbrood en roggebrood gebruiken. Zeer belangrijk is het kinderen vooral in de winter levertraan toe te dienen. Ook voor volwassenen is het gebruik van blad groenten zeer belangrijk. Bij de bespreking van de hormonen wees de heer Wisselink op hun betekenis voor de stofwisseling. Door het gebruik van Jozo-zout wordt tegenwoordig heel vaak struma voorkomen. Na de pauze toonde spreker dia's over het menselijk lichaam, over de werking van de schildklieren en gaf hij o.m. een uiteenzetting over Engelse ziekte. Tal van vragen werden door hem beantwoord. De presidente, die aan het begin van de avond in haar openingswoord o.m. een nieuw lid kon welkom heten, dankte de heer Wisselink aan het slot van de avond voor zijn leerzaam betoog. Er werden vervolgens nog enkele huis houdelijke zaken afgedaan. 3$ VAHÖEH VOEDlNGSRAAr; EET EENMAAL PER WEEK PEULVRUCHTEN Het koude seizoen nadert met rasse schreden. Tijd om weer eens aan peul vruchten te denken. Of denkt u er nooit aan? Bent u er ook schuldig aan, dat er tegenwoordig in ons land minder peul vruchten gegeten worden dan zo'n 50 jaar geleden? Zekerheid over de oorzaak van het verminderde peulvruchtenverbruik hebben we niet. Maar het is natuurlijk niet onmogelijk, dat de lange week- en kooktijd er iets mee te maken hebben. Hierdoor moet men een peulvruchten- maal eigenlijk 2 dagen van te voren „plan nen". Dè oplossing is een vaste peulvruch- tendag. En als u tóch vergeten bent de erwten of bonen de avond tevoren in ruim water te zetten, reken dan op wat langer koken, dus langer dan 1 tot IV2 uur, óf neem uw toevlucht tot de gesteriliseerde peulvruchten in blik of glas. Duurder? Ja, maar per slot van reke ning moet er voor het gemak iets betaald worden. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Kerrie-erwtensoep (soep vooraf). 150 g spliterwten of groene erwten, plm. 1 1 water. 1 ui, 1 prei, peterselie, selderij, boter of margarine. 1 theelepel kerrie, plm. 1 dl melk, peper, zout, aroma (citroensap of azijn). De spliterwten wassen en een nacht we ken in water met zout. De erwten met het weekwater opzetten en plm. 30 minu ten voorkoken. De ui en prei schoonma ken, wassen en in ringen snijden. De sel derijstengels wassen en klein snijden. De boter of margarine smelten, de kerrie toe voegen en de uir prei en selderij plm. 10 minuten smoren. De spliterwten toevoe gen en de soep nog plm. 20 minuten zachtjes laten koken. De soep op smaak afmaken inet de melk en eventueel peper, zout, aroma en enige druppels citroensap of azijn. Het peterselie- en selderij groen schoonmaken, wassen, fijnhakken en op het laatst aan de soep toevoegen. Kapucijnei's met gesmoorde knolselderij. 400 g kapucijners, 1 middelmatig grote selderijknol <plm. 400 gr), selderij, 2 uien (een stukje knoflook), plm. 1 eet lepel tomatenpuree, 50 g gerookt ma ger spek, 25 g (2% eetlepel) boter of margarine, zout. De kapucijners wassen en een nacht we ken in ruim water. De kapucijners zacht jes gaarkoken in 1IV2 uur: tijdens het koken zout toevoegen. De knolselderij in plakken snijden, schillen, in blokjes snij den en wassen. De uien wassen en in stuk jes snijden, evenals het spek. (De knof look schillen en zeer fijn hakken). De bo ter of margaine smelten. Het spek licht uithakken. De ui (knoflook), tomaten puree en knolselderij toevoegen en in plm. 20 minuten zachtjes gaarsmoren. De ka pucijners laten uitlekken en met de groen ten vermengen. Op het laatst het gewas sen en fijngesneden selderijgroen toevoe gen. Het gerecht zonodig nog op .smaak maken met zout. Rijst met bruine bonen en paprikasaus. 200 g bruine bonen, 200 g rijst, 4 dl bouillon of water, 20 g (2 eetlepels) boter of margarine. 20 g (3 eetlepels) bloem, plm. 2 eetlepels paprikapoeder, zout, een scheutje melk, pikante saus. De bruine bonen wassen en een nacht v/eken in ruim water. De bonen zachtjes gaarkoken in pl.m. 1'1 y. uur: tijdens het koken zout toevoegen. De rijst was sen, opzetten met 4 dl kokend water met zout of een bouillonblokje en in pl.m. y. uur zachtjes gaarkoken. Voor de saus de boter of margarine smelten, de bloem toevoegen en onder goed roeren lichtbruin laten worden. Het paprikapoeder toevoegen en bij scheutjes tegelijk de bouilon of het water onder goed roeren met de massa vermengen. De saus laten doorkoken tot hij goed gebon den is. Op het laatst een scheutje melk toevoegen. De saus op smaak afmaken met een weinig pikante saus en eventueel wat zout. De bonen afgieten. De rijst met de bonen vermengen. De saus erdoor roe ren of apart erbij geven. Wat denkt u van een slaatje witlof of •andijvie bij deze schotel? lï Op zoek naar indringers. „Zie je dat, broer?" zei Bram Steng zachtjes, toen ze allebei over de railing gekeken hadden. „Daar ligt het ding, dat zo'n geluid maakte. Een motorjacht! En de passagiers zijn langs die touwladder aan boord van de „Kniertje" geklom men. En dat hoort niet, zeg nou zelf! We zullen ze eens even gaan opzoeken en overboord gooien, broer!" „Maar we weten niet eens, wie het zijn!" zei Ootje Teur. „Misschien is het wel de loodsboot of zo iets!" „De loodsboot!" smaalde de kapitein, wat loodsboot! Zou ik niet weten hoe de loodsboot er hier uitziet? Wat denk ie wel! Nee, meneer! Er zijn hier een Daar mensen aan boord, die ik er liever niet op zie, neem dat van me aan! En als ik ze in m'n grijpkluivers krijg, dan zijn zij nog niet jarig, neem dat ook van me aan!" Bram Steng trok een vastberaden ge zicht en begon sluipend terug te lopen naar de plek, waar ze vandaan gekomen waren. „Ik heb zo'n idee, dat ze in m'n hut zitten, broer!" sprak hij fluisterend. ..Kom op!" Ootje Teur sloop mee, terwijl hij steeds voorzichtig achterom keek.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2