H00FD- PIJN? Seizoen der lange avonden aangebroken Bescherming tegen radio actieve straling Maatregelen in eigen huis 2 rfaïtmeet fit, is Internationale laiffessen-herdenking wBFkÉg^üQÉaÊSml&v* *■- -v..®5'' Winkelzaken brengen weer hei sprookje van welverzorgde en verlichte etalages VOETBAL Ook Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad Spaardag op donderdag 19 oktober 1961 ZATERDAG 14 OKTOBER 1961 No. 40 Jaargang 13 HOLTENS NIEUWSBLAD i m 4< v "Yl^k Een speelse aankondiging van de herfst, een oplettende wandelaar kan deze paddestoelen veelvuldig aantreffen in onzo prachtige omgeving r vuHK '«BBT' -1 tytr'- Al ontkomen we niet aan de indruk, die een strenge winter op ons kan maken en die ons van tevoren al tot gevoelens van huiveren en van kou kan brengen, dit wil toch beslist niet zeggen, dat elk seizoen zijn eigen aparte bekoring niet zou hebben. Wat men van ons klimaat al te zeggen heeft en hoe teleurgesteld men zich kan gevoelen bij een verregende vakantie, feit blijft dat een mooi najaar, een mooie herfst liever gezegd, nieuwe hoop kan wekken. De herfst kan fantastisch mooi zijn. Vooral in onze om geving. Wordt daar eigenlijk wel voldoende bij stilgestaan? Maar al te vaak is de herfst in staat meer vreugde te schenken dan de zomer. Welk een schitterend en boeiend kleurenpalet kan zich aan het oog ontrollen in de bossen van Twente en Salland. De fraaiste tinten van groen tot goud stralen een ongekende kleuren pracht uit en de wandelaar, die dit eens of bij herhaling heeft onder gaan, zal er altijd naar terugverlangen. De herfst kan in deze ge westen weken achtereen staan te pronken als een hoofse ridder, die in kleurige kledij de komst van een nieuwe gast aankondigt. Die gast moge dan ai winter Iheten, wat de herfst van tevoren soms nog aan schoonheid te genieten geeft is niet ge ring. Vooral dm ons uitgestrekt rekreatie- gebied kan men naar hartelust van de herfst en haar prachtig kleurenpalet ge nieten. Ongeacht of men te voet, per fiets of per auto gaat, overal is 't mooi en onder alle omstandigheden kan de minnaar van de natuur zijn hart op halen. Dit is werkelijk een van de schoon heden van ons land en het afwisselend aspect van ons klimaat moge dan nog niet dn staat zijn dit klimaat zelf hele maal ideaal te vinden, wie eerlijk wil zijn, kan niet ontkennen, dat de herfst in vele gevallen EEN PLUSPUNT is in de wijze, waarop men zijn vrije tijd kan benutten. Dit is echter nog maar alleen de ideële zijde van het nieuwe seizoen. Er is ook een materiële kant aan. En daar op willen we ook nog even attenderen. Overtuigd als we zijn van het feit, dat onze ingezetenen steeds een bizonder levendige belangstelling voor alle as pecten van het plaatselijk en van het dagelijks gebeuren aan de dag leggen. En wel heel speciaal als het de GOEDE BEDOELINGEN van de eigen woonplaats raakt. Het seizoen dat we nu weer 'ingetre den zijn, zouden we ook mogen noemen: het seizoen van dë "lange avonden. En zit daar soms niet veel afwisseling in? De winkelzaken van onze woonplaat sen genieten een 'Uitstekende naam. GOED VERLICHTE WINKELETAlLAGESi zijn een attraktie van de allereerste soort. Alsof de zomer met haar eigen hou ding verlegen was en niet goed wist hoe ongemeikt te verglijden in de herfst, constateren we, dat het nieuwe seizoen nog maai' aarzelend is ingezet. Radio-actieve straling is een ons iniog onlbekend gevaar. Angst, uit onwetend heid geiboren, wekt de indruk, dat er niets tegen te doen is. Maar als we de zaak nuchter ibékijkeni (en nuchterheid is een spreekwoordelijke Nederlandse deugd) zien we, dat we wel ter dege maatregelen kunnen nemen. Het zijn deze maatregelen, die in het door de regering uitgegeven instructie boekje uitgebreid zullen worden aangegeven- Waarom, zo hoort men dan telkens vragen, legt de regering de last van deze besdienmimg op onze schouders? Waar om moeten wij zelf, in eigen huis, deze maatregelen nemen? Waarom (zo hoort men dan) bouwt de regering geen schuid,kelders? Laten we ook hier nuchter blijven. Na de atoomexplosie boven Hirosjima, toen we dus kennis hadden gemaakt met dit wapen en zijn eigenschappen, had de regering, en had iedere regering natuur lijk kunnen zeggen: nu rest ons niets anders dan maatregelen te nemen en de bevolking hiertegen afdoende te be schermen door de bouw van atoomvrije schuilplaatsen voor geheel de bevolking. Nog afgezien van de enorme kosten, nog afgezien van de bodemgesteldheid van ons land juist daar waar de grote bevolkingscentra liggendat zou be tekend hebben, dat we in plaats van woningen, scholen, fabrieken, alleen maar schuilkelders gingen bouwen. en daarmee zoudleni we nu nog lang niet klaar zijn. Het ongerijmde van zulk een beleid behoeft geen betoogtrouwens geen enkele Nederlander zou het ge accepteerd hébben. iDe gevaren van de „voltreffer" blij ven dus een deel der bevolking bedrei gen, vooral in de „gevaaraantrekkende" gebieden en de regering ziet als enige mogelijkheid ter bescherming hier eten evacuatie, waarvoor de plannen zijn uit gewerkt, maar die uit de aard der zaak geheim blijven. BESCHERMD HUIS- Voor het overgrote deel der bevolking (en dan denken we uiteraard vooral aan het platteland) zal echter het gevaar van de indirecte radio-actieve straling als gevolg van fall-out (in het vorig ar tikel beschreven) veel groter zijn. Men zal dan goed doen, maatregelen te nemen om het radio-actieve stof bui ten te houden en zelf binnen te blijven. De mogelijkheden daartoe worden in de door de regering uitgegeven richtlijnen omschreven. Men zal dus verstandig doen door nu reeds in zijn huis de veiligste plek, zo veel mogelijk in het midden van het huis, op te zoeken. Soms is dit de kel der, soms de ruimte onder de trap, soms de gang of een öentraal gelegen kamer, en te bekijken hoe men die ruim te zo goed mogelijk kan beschermen te gen het radio-actieve stof. Men zal moe ten bekijken hoe men het contact met de buitenwereld onderhoudt, wanneer men niet meer naar buiten kan, bij voorbeeld door middel van een transis- torradiio, waarmee mien de berichten van de beschermingsorganisatie (de BB) kan opvangen. Voor het blij ven f unctioneren van de radio zijn reeds maatregelen ge nomen. Men zal moetoni zorgen, dat men, in dien men misschien twee etmalen, mis schien eieni week lang niet buitenshuis kan komen, te eten en te drinken heeft. Men kan op geen dokter of verpleeg ster rekenen, dus men zal zelf de zieken moeten verzorgen en de beginselen van eerste hulp bij ongevallen moeten ken nen. Men zal eenvoudig moeten trachten „het uit te zingen", al zal er van zingen niet veel komen, tot de intensiteit van de straling zo gedaald is, dat men zich, al is het maar voor een paar uren, voor lopig weer op straat kan begeven. Het is dus duidelijk, dat de beste schuilplaats het eigen huis is, en dat men zelfs niet kan denken aan grote groepen, opgehoopt in „atoomvrije" schuilkelders, die daar langere tijd moe ten wonen, eten, 'drinken, slapen enz. Tot cnu toe hébben van deze voorlich ting, die reeds jaren irn verschillende vormen door verscheidene organisaties werd gegeven, slechts weinigen zic'h iets aangetrokken, omdat niemand er veel voor voelde zich voor te bereiden op zo iets onplezierigs. De voorlichting van de regering valt teovallig in een tijdperk, waarin de be langstelling begint op te leven, doordat men zich gaat realiseren, dat het wel eens werkelijkheid zou kunen worden en.dat men het dan toch graag zou overleven. Waar die wil ds, daar is in zeer vele gevallen ook de weg. PATROONSDIPLOMA Mej. Henny van Geenhuizen slaagde te Arnhem voor het patroonsdiploma da meskapper. Dit duurt echter helemaal niet zo lang, want alles herneemt nu eenmaal z'n rechten en geloof maar, dat de win kelzaken EEN DRUK SEIZOEN tegemoet gaan, waarin de kassa's af en toe wel eens warm zullen/ draaien. Men hoeft dus helemaal niet in som ber gepeins te vervallen, want ook aan de gezelligheid zal het nieuwe seizoen heus een belangrijk steentje bijdragen. Daar komt bij, dat concerten en prettige bijeenkomsten weer op het programma staan en tenslotte is het toch zo, dat men ook nog mag op merken: Het najaar eindigt met een serie huiselijke attrakties, die we niet gaarne zouden missen. Zullen we dus maar zeggen: Hoeravoor herfst en winter? Manderveen 1-Holten 1 00. In een cp laag peil staande wedstrijd lukte het de thuisclub 'het eerste puntje te bemachtigen op 'n wederom tegenval lend Holten. De rood-zwarten konden als excuur aanvoeren dat ze met niet min der dan vijf reserves .moesten aantreden. •Natuurlijk waren deze veranderingen ex- de oorzaak van dat het combinatiespel zo zelden tot haar recht kwam. Desalniette min kregen de Holtenaren enkele fraaie kansen om de score te openen, doch de schoten gingen over en naast en vei'der had de Manderveense defensie niet over gebrek aan fortuin te klagen. Ook de Holtense veste werd enkele keren zwaar onder druk gebracht, maar keeper Vin cent kwam steeds als overwinnaar te- vooi'sohijn. Verder zijn er over deze zeer matige wedstrijd niet veel bijzonderheden te vertellen. SDOL 3-Holten 3 1—5. Zonder al te veel moeite gelukte het een aardig combinerend Holtens elftal een zwak en onproduktief spelend SDOL 3 terug te wijzen. De Holtenaren brach ten de score op 10, maar toen de Hol tense keeper even geblesseerd was, pro fiteerde daar de midvoor van de thuis club snel van, 11. Daarna kwamen de blauw-witten er bijna niet meer aan te pas. Successievelijk verhoogden J. Nij- land en T. Aanstood in samenwerking met de andere voorwaartsen de score tot 15. De eerste IToltense treffer kwam van de voet van M. Kleip Horsman. Junioren; SVVN a-IIolten a 2—3. In deze belangrijke eerste wedstrijd slaagde Holten a er meteen al in een ge duchte tegenstander te verslaan. De cij fers waren niet erg overtuigend, maar als de rood-zwarten een keer beter zijn ingespeeld, dan zullen de combinaties ook wel meer doelpunten opleveren. De Hol tense defensie had in keeper Honcoop en spil Paalman goede krachten. We zijn dan ook benieuwd hoe de Holtenaren het in de toekomst zullen doen. Holten b-Vesos a 02. De Holtenaren waren in deze wedstrijd over het algemeen sterker, maar de Hel- lendoornse defensie was uitstekend op dreef. Bovendien speelden de gasten slechts met tien man. Ze probeerden het daarom met snelle uitvallen; dat gelukte hen goed. Tot tweemaal toe werd de bal achter keeper Beldman geschoten. Nij- enhuis miste voor Holten een strafschop. Hector a-Holten c 00. ■Weer .een goede prestatie voor dit Hol. tense elftal, dat een zware competitie voor de boeg heeft. Bovendien wordt er goed voetbal gespeeld en dat is belang rijk voor de toekomst. Uit vier wedstrij den behaalden de Holtenaren vijf pun ten, een goed begin! SDOL a-Holten d 3—2. Na enkele gewonnen wedstrijden kre gen de rood-zwarten dit keer een kleine nederlaag te slikken. Holten opende de score door Aanstood, doch met de rust keken de Holtenaren tegen een 31 ach. terstand op. Wel scoorde de attente Aan stood zijn tweede treffer, maar verdere doelpunten bleven uit. De Holtense de fensie ging bij de tegentreffers niet he lemaal vrijuit en dat was hoofdzakelijk de oorzaak van de nederlaag. Programma: Zaterdag: Holten a-DES a Haarle a-Holten b Holten c-Twenthe a SOS b-•Hol ten d Zondag: Holten 2-Enter 3 SOS 3-Holten 3 4.15 uur (1) 4.15 uur (1) 3.uur (2) 3.30 uur (1) 2.30 uur (1) 12.— uur (2) Aan de koude, winderige oever van het Titica-meer, 4000 meter hoog in de An des, is niet lang geleden het oude Peru viaanse stadje Puno met een sprong uit een eeuwenlange armoede en achterstand midden in de 20ste eeuw terechtgekomen dank zij een wonder van eigen hand. Zo begint een boeiend artikel in een bekend Amerikaans blad. En het wonder? Dat was niet meer of minder dan de stichting van een onderlinge spaar- en leenbank volgens de beginselen van Raif- feisen. Door het onvermoeid en belange loos werken van een handvol mensen heeft men de verarmde bevolking tot sparen gebracht en daarmede krediet- mogelijkheden geschapen ter ontwikke ling van de gemeenschap. &v. Bij opkomende hoofdpijn of verkoudheid Het opvallende resultaat van dit initia tief had tot gevolg dat binnen zes jaar tijds het voorbeeld van Puno in tal van plaatsen werd nagevolgd. Dit is zeer in het kort een moderne herhaling van de geschiedenis die in 1849 begon met de stichting van de eerste onderlinge spaar en leenbank door burgemeester F. W. Raiffeisen. Zijn voorbeeld werd overal ter wereld nagevolgd en jaarlijks wordt met een internationale Raiffeisendag hulde ge bracht aan de grondlegger. Van 1S98 tot en met heden hebben bijna anderhalf miljoen spaarders in ons land hun spaargeld toevertrouwd aan 700 Raif- feisenbanken en boerenleenbanken, ver enigd in de Coöperatieve Centrale Raif- feisen-Bank te Utrecht. Het totaal ge spaarde bedrag is nu gestegen tot ruim 2800 miljoen gulden. Op donderdag 19 oktober a.s. zullen de Raiffeisenbanken bóerenleenbanken hun deuren wijd open zetten om een ieder in de gelegenheid te stellen mede te werken aan de Raiffeisenherdenking, die ingezet wordt met „een spaarweek voor iedereen". En vele miljoenen mensen elders ter wereld zullen eveneens hun feestelijke gang naar de spaarbank maken als hulde aan Raiffeisen, die tot lijfspreuk had: „Eén voor allen, allen voor één".

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 5