Uit Holtens historie §^f§ DAF-750 blijkens eerste verkepen een enorm succes Aandacht voor de mossel Onrustige Zenuwen? In memoriam H. J. Westerik Iets over gordijnen tlamea-Geleï DSD Anti-hongeraktie De lancering van de Daf 750 en Daf fodil blijkt een enorm succes te zijn. Bin nen vijf dagen nadat de wagen van de band kwam, werden de eerste 1500 be stellingen geboekt. Het ziet er wel naar uit, dat speciaal voor de Daffodil flinke levertijden moeten worden ingesteld. Zo groot is de belangstelling voor de nieuwe wagen. Binnen enkele weken zal de dag- produktie van de 750 en 600 tot tachtig per dag worden opgevoerd. Begin 1962 hoopt men bij de Daf een dag-produktie van 100 personenwagens te bereiken. De komende maanden zal men de grote vraag snel trachten te bevredigen. Bij de van Doorne's Automobielfabrie ken wordt zeer hard gewerkt om de le vertijden, die dreigen, tot een minimum terug te brengen. Er zijn verschillende chroomstippen, die te laat van de toe leveringsbedrijven zijn gekomen. Hierdoor is de produktie van de Daffodil iets klei ner dan verwacht. Er staan vooral ge wone 750's op de band. Toch blijkt de be langstelling van het publiek voor de Daf fodil enorm. Veel groter dan werd ver wacht. In de showrooms van de dealers in Amsterdam en Den Haag hebben ze zelfs de kans niet gehad de show speciaal voor demonstraties in te richten. De be langstelling was overdag zo groot, dat 's nachts gewerkt moest worden. Van alle zijden zijn de Van Doorne's gelukgewenst met de nieuwe wagen. Begin september is weer het oester- en mosselenseizoen geopend, onder Ko ninklijke (belangstelling ien met velerlei festivteiten. Vooral de mossel verdient het om eens flink in het zonnetje en op veel vuren en tafels gezet te worden. Het is wel typisch, dat dn diverse landen om ons heen de mossel in hoog aanzien staat en in ons eigen land weinig ge geten wordt. Vroeger zag men misschien vooral tegen het schoonmaken op tegenwoordig zijn de mosselen schoon en wel in plastic zakjes te koop. Gemak kelijker kan het niet. Ook (het koken levert geen moeilijkheden en is in een ommezien gebeurd. Probeert u ze weer eens u zult er geen spijt van hébben. Mosselen zijn niet alleen lekker, maar ook rijk aan voedingsstoffen. Recepten voor 4 personen. MOSSELEN KOKEN 2 a 3 kg. schoongemaakte mosselen nakijken openstaande exemplaren 'n tik geven. Wanneer zij niet didhtblijven de misselen wegdoen. De mosselen was sen en zonder of met een bodempje wa ter in een grote pan opzetten met een paar plakken ui, wat peterselie- en sel- derijgroen en peper(korrels). De mosse len vlug aan de kook (brengew en onder af en toe omschudden gaarkoken in on geveer 10 minuten. Zij zijn gaar wan neer de schelpen openstaan. De mosse len in de schelp opdienen of voor het opdienen uit de schelp wippen. Het kooknat zeven en vermengen met azijn en zout naar smaak. De mosselen met gehakte peterselie 'bestrooien en geven met het sausje van het kooknat of op- terseliesaus. Rijst of gekookte of gebak dienen met een tomaten-, pinda- of pe- ken aardappelen en een sla erbij geven- MOSSELEN MET TOMATEN 2 kg schoongemaakte mosselen, 500 g. tomaten, 2 uien, boter of margarine, zout (peper). De mosselen nakijken en wassen. De tomaten en de uien schillen en klein- snijden. De boter of margarine smelten en de uien lichtbruin fruiten. De toma ten ermee vermieminig. De mosselen toe voegen en het geheel op een heet vuur, onder af en toe omschudden, gaar koken. Kooktijd p.m. 10 minuten. Zout en peper naar smaak toevoegen en de mosselen heet opdienen. RIJST MET MOSSELEN (en paprika) 2 kg. mosselen, 400 g. droogkokende rijst, 2 eetlepels olie, 6 dl. (4 kopjes) wa ter met een vlees- of kippefoouillon- blokje (1 paprika), 1 ui, zout, boter of margarine (citroensap, tomatenket chup). In een braadpan de olie heet laten worden. De rijst toevoegen en, onder roeren, verwarmen totdat de korrels lichtgeel van kleur zijn. Het water met de bouillonblokjes toe voegen. Het geheel vlug aan de kook brengen en de rijst zachtjes gaarkoken in ongeveer 25 minuten. Inmiddels de paprika wassen en door snijden en het zaad en de zaadlijsten verwijderen. De paprika in stukjes snij den /en deze de laatste 5 minuten met de rijst meekoken. De mosselen nakijken, wassen en in een grote pan met wat ui en peterselie vlug gaarkoken. Kooktijd ongeveer 10 minuten. De mosselen uit de schelpen nemen en met de rijst en de paprika vermen gen. Zout, boter of margarine en desge wenst wat citroensap of tomatenket chup naar smaak toevoegen. Van gemarineerde mosselen, te koop in plastic doosjes of potjes, zijn smake lijke hapjes te maken: slaajes (al of niet met aardappel of biet), „toostjes" (met wat mayonaise, ketchup of een stukje gebakken bacon) of „cocktails" (mosse len in een glas leggen, naar verkiezing vermengen met b.v. garnalen of foelek- ken met een ravigotesaus of tomaten- mayonaise). Mijnhordt's Zenuwtabletten De verkoop in deze eerste dagen be wijst beslist, dat deze lancering een vol treffer is geweest. Voor een lange reeks van jaren zal deze 750 aftrek vinden. De komende jaren zal beslist een Daf-coupé worden gebouwd, die wellicht van een op gepept 750 motortje wordt voorzien, waar door deze stijlvolle en sportieve tweezitter naar een top van 120 kilometer gaat. Ook het lichtere chassis speelt een rol. Dinsdagnacht is op ruim 57-jarige leef tijd in het St. Jozef ziekenhuis te Deven ter overleden de heer H. J. Westerik, be drijfsleider van het gemeentelijk ener giebedrijf te Holten, oud-president-kerk- voogd der Ned. Herv. Gemeente en oud bestuurslid van verschillende plaatse lijke verenigingen. De overledene is in 1920 als jong mon. teurtje in dienst van het elektriciteits- H. J. WESTERIK f bedrijf getreden, dat na de eerste we reldoorlog in de zuivelfabriek van de fa. Gebr. Wansink zelf de stroom opwek te en later als distributiebedrijf zijn stroom betrok van de N.V. „IJsselcentra- le" te Zwolle. Hij heeft de gehele ont wikkeling van het bedrijf meegemaakt en het als bedrijfsleider-administrateur, en de laatste jaren als bedrijfsleider, door zijn grote toewijding en verant woordelijkheidsgevoel tot grote bloei gebracht. Mede door het werk van de heer Westerik is er praktisch geen wo ning in Holten, die niet van elektriciteit is voorzien. Het net strekt zich zelfs uit tot delen van de gemeenten Raalte, Die penveen, Bathmen en Hellendoorn. De jongste ontwikkeling heeft de overledene door zijn ziekte niet meer mogen mee maken, n.l. de stichting van het aard gasdistributiebedrijf met de aanleg van welker hoofdleiding men deze week is begonnen. De heer Westerik was vanaf 1939 ver bonden aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente, laatstelijk als presi dent-kerkvoogd, welk ambt hij op 1 ja nuari 1960 neerlegde in verband met zijn gezondheidstoestand. Hij was voorts be stuurslid van de School met de Bijbel, penningmeester van de Chr. Oranjever eniging en vervulde in de loop der ja ren tal van andere tijdelijke functies. Bij zijn afscheid als president-kerkvoogd in januari 1960 werd hij door H.M. de Ko ningin, voor zijn grote verdiensten je gens de gemeenschap, begiftigd met de gouden medaille, verbonden aan de Or de van Oranje Nassau. De begrafenis zal plaats vinden zater dagmiddag half 'drie vanuit het gebouw „Irene". DE HELHUIZERS WONNEN DE SLAG De raapolie smeektfc om genade en men liet hem gaan. Eenmaal uit het ge zicht van Heihuizen, zwoer hij op wraak. De twintig Deventernaren moesten ten laatste vluchten. Wakel-Bats had al het heidevolk opgetromd. En die van Deven ter vluchtten zo hard ze konden. De schout had de Bezel niet gekregen en zou deze voorlopig ook niet krijgen. De raapolie reed zonder Holten aan te doen naar Deventer. In de herberg van de Maagd Maria in Bathmen legde hij even aan om op adem te komen, ging toen verder naar de stad en spuwde tegen de burgemeesters en de raad vuur en vlam over de verregaande onhebbelijkheid van de drost van Salland. Dikke brieven wer den er geschreven aan de bisschop. Onzen lieven here, de bisschop van Utrecht, diende te weten wat er zich laatstleden eergisteren had voorgedaan. Twee emi nente mannen van Deventer, zijnde een dezer de Schout van Holten, en verder de deftige ons allerbekende raapolie- regent, waren door het schorum van Hei huizen, aangevoerd en aangevuurd door de drost, zwaar mishandeld. En of zijn eerwaardige ten spoedigste eens te De venter wilde komen om daar orde op de zaken te stellen. Zijn eerwaarde heer de bisschop trok zich aan zijn baard. Hij liet zijn rentmeester roepen om te ver tellen hoeveel er nog in kas was. De rentmeester zuchtte en trok een beden kelijk gezicht. Veel te weinig eigenlijk voor een vorst, zoals een bisschop van Utrecht toen was. De bisschop besloot een bezoek te brengen aan Deventer. Maar ging eerstf naar de ArcJkelstein. Daar woonde de schatrijke drost van Salland. De diensttijd van de drost was om. En de bisschop vertelde dat iemand hem duizend ducaten voor de post geboden had. En hij, de toenmalige drost, had maar een borgstorting gegeven van vijf honderd ducaten. Dat ging natuurlijk niet. De bisschop moest ook zijn stand Beschut leven. Wij zijn moderne mensen, die meele ven met de gehele wereld wanneer wij het knopje van ons televisietoestel om draaien. Een wereld van grensincidenten en van vliegende en confererende staats, lieden om ze weer op te lossen, een we reld van atoomproeven en natuurram pen, van vreugde en verdriet, maar ook een wereld van schoonheid, van kunst, van menselijkheid, van het herkennen van de medemens, waar ook ter wereld. Mensen, die allen niets liever willen dan in vrede hun eigen leven leven. Het eigen leven, in de beslotenheid van het eigen huis, hoe klein of hoe groot ook. Beschut leven achter gordijnen. Onze huizen zijn modern of minder modern, maar altijd is daar die glazen wand net als bij de televisie tussen ons en buiten, die doorzichtbare schei ding tussen onze beslotenheid en de we reld daarbuiten: het raam. En misschien zijn wij zo modern, dat wij geen vitrages meer gebruiken, maar altijd zijn daar die overgordijnen, die ons 's avonds moeten afsluiten van de donkerte daarbuiten en ons beschutten tegen indringerige blik ken. Maar die overgordijnen maken ook deel uit van ons interieur en zij kunnen van alles suggereren. Door bijvoorbeeld voor twee smalle ramen één gordijn te hangen zal de kamer breder lijken, voor al wanneer wij een kleur kiezen, die naar ons toe lijkt te komen, dus rood, oranje en geel tot en met geelgroen van de kleu- rencirkel. Kleuren die van ons af lijken te wijken zijn donkergroen, blauwgroen, blauw. Ook kan men een vierkante ka mer langwerpiger laten lijken en een te kleine kamer groter door alleen wijkende kleuren te nemen. Ja, zult U zéggen, alles goed en wel, maar waar vind ik zo'n verscheidenheid van kleu ren en welke gordijnen verschaffen ca chet aan mijn interieur, of dat nu modern of klassiek is. Welnu, laat U dan eens voorlichten over gordijnen van velours. Velours, waarvan de Chinezen voor het begin van onze jaartelling reeds de tech niek kenden om het te weven, een tech niek die door soldaten van Alexander de Grote naar Perzië werd gebracht en door de Romeinse legers vandaar weer naar Europa. Daniël Havart, een Hugenoot, die na de herroeping van het Edict van Nantes in 1685 naar Nederland vluchtte, ophouden. Ja, dat begreep heer drost ook. Daarom betaalde hij er maar vijf honderd ducalten bij. En zij scheidden als de beste vrienden. Maar de drost dacht: oude snorrebaard, vandaag of morgen krijg ik je wel. En de bisschop sloeg zich op zijn beurs, en dacht bij zichzelf: binnen is binnen. Maar binnen niet al te lange tijd moet je ophoepelen als drost van Salland. Een oomzeger van mij moet aan een goede baan geholpen worden. En dat is het ambt van drost van Salland. En nu ging de bisschop terug naar Deventer. Te Holten had hij niets verloren. Het rechtsgebied en de heerlijkheid van de Waardenborg, het kasteleinsschap en de tol, was reeds ver kwanseld aan Deventer. Dus nu naar de machtige IJsselstad. Vorstelijk werd de bisschop er ontvangen. In Deventer wist men met grote heren om te springen. Men begon te Deventer bitter te klagen over de onhebbelijkheden van de drost van Salland. Maar die vlieger ging niet op. De bisschop bleef doof aan dat oor. Vijfhonderd ducaten was een heel bedrag, dus de bisschop bleek niet erg scheutig. En de raapolie had de overige regenten juist voorgespiegeld dat men de ganse Schipbeek in bezit diende te hebben, met het Holtdir- en het Markelose Broek. Dan de gerechtigheid om van de Diepenheim- se watermolen af tot in het Markelose Broek een nieuwe waterweg te graven. De bisschop vielen de ogen haast uit over de verregaande eisen van de stad Deventer. Maar de raapolie gooide olie op de golven. Doch dit hielp weinig. Want toen het hoge gezelschap burgers een dreigende toon aansloeg, tastte de bisschop door. Hij riep zijn rentmeester en deze telde de verbaasde heren van Deventer het geld voor wat Deventer de vestigde in Utrecht een veloursfabriek. Velours, dat de eeuwen trotseerde, en dat nu onder het merk Velours Doree door de samenwerkende Nederlandse velours- fabrieken wordt vervaardigd. Weer zo'n voorbeeld van Nederlands vernuft en Nederlands vakmanschap. Er is een keuze uit meer dan 100 ver schillende kleuren, doch ook uit verschil lende kwaliteiten en variaties. Het eeuwenoude velours is kwalitatief het zelfde gebleven, maar wat de kleuren betreft, heeft het een totale vernieuwing ondergaan. Het is een stof van alle tij den en voor alle huizen, een stof met karakter. Daarom; als de avond-valt en U is moe van alle indrukken van de gehele dag van die wereld daarbuiten, sluit Uw ve lours gordijnen. En al brengt de televi sie die wereld dan weer in Uw kamer, een blik op Uw gordijnen zal U dat heer lijke gevoel van beslotenheid geven, waarin U Uw eigen leven kunt leven. Charme voor Uw handen De voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de FAO, is vo rig jaar een internationale actie begon nen om honger en ondervoeding, die nog grote delen van de mensheid in hun greep gevangen houden, uit te bannen. In deze Anti-Honger-Actie levert ook ons land zijn bijdrage. De NOVIB, de Nedei'landse Organisatie voor Internationale Bijstand, geeft onder auspiciën van het Nederlands Nationaal FAO-Comité en in samenwer king met het UNESCO Centrum Neder land en het Nederlands Comité UNICEF aan deze actie gestalte. De Nederlandse regering geeft zijn volle steun. Hare Majesteit de Koningin betuigde aan de Directeur-Generaal van de FAO, Dr. Binaj Ran jan Sen, haar warme sym pathie met deze wereld-campagne in het volgende telegram: „Gaarne wil ik mijn persoonlijke sympathie betuigen met deze wereldcampagne tegen de honger. Dez.? campagne zal van alle mensen van goede wil een grote inspanning vragen. Alleen door gezamenlijk optreden zal het moge lijk zijn een stap te zetten op de weg, die leidt naar een wereld zonder gebrek." In 1960 bracht ons volk in totaal ruim f 1 miljoen gulden bijeen. Een belangrijk bisschop had voorgeschoten en de pacht, die Deventer had op de Waardenborg en de tol te Holten hield meteen op. En de raapolie kon meteen de Pekkeinaring terugroepen. Dit was in het jaar 1407. De Pekkelharing maakte dat hij uit Hol ten wegkwam. Holten was een pijnbank voor hem geweest. Het spreekt vanzelf, dat Holten een week lang uitbundig feest vierde, uitbundig feest. De pastoor loof de en prees de bisschop. Dit was Frederik van Blankenheim, die nog tot 1424 zou leven. Maar in ieder geval hadden die van Deventer de Waardenborg twee-en- derig jaar gebracht. En wat er tussen de bisschop en de Deventer heren was voorgevallen, daar wist men het rechte niet van. Maar de drost van Salland was in zijn nopjes. Een neef van hem werd voorlopig schout. VERDERE NARIGHEDEN Die van Deventer waren omtrent veer tienhonderd toch begonnen om van De venter uit die Schipbeek te verbreden en uit te diepen. Dit ging allemaal goed tot de bisschop oorlog kreeg met Stel lingwerf. Toen moest er geld zijn, veel geld. En de drie grote steden in Over ijssel schoten grif voor. En Deventer sloeg meteen zijn slag. De bisschop ging door de knieën. Deventer kreeg permis sie om de beek door het Holterbroek uit te diepen en daar kwam een hooglopende ruzie van. De Hol ter koeien waren ge woon de wallen van de Schipbeek af te grazen. En toen de beek vernieuwd was vertrapten de koeien het talud. De koe- scheper, 'herhaaldelijk aangemaand, schonk daar geen aandacht aan. En toen waarschuwingen niet hielpen, sloeg hem een Deventer polderwerker met de schop- pensteel in de nek. Boeren uit het Broek deel hiervan werd gebruikt voor de finan ciering van een FAO-project in het Mid den-Oosten ter verbetering van kwaliteit en kwantiteit van de graanproduktie. Te vens werden belangrijke bedragen aan het UNESCO Centrum Nederland en het Nederlands Comité UNICEF overgedra gen om voedingsprojecten uit te voeren, en werd f 50.000 ter beschikking gesteld voor de bestrijding van de hongersnood in Congo. In de week van 23 tot 29 oktober, waar in de dag van de Verenigde Naties valt, zal de Anti-Honger-Campagne door mid del van een nationale inzameling een krachtig beroep op ons volk doen om op nieuw een royale bijdrage voor dit zo be langrijke doel te geven. Overal in het land zullen comité's collecten organiseren en via pers, radio en televisie zal aan dacht voor deze inzameling worden ge- vi'aagd en een dringend beroep op ons volk worden gedaan. De opbrengst van de inzameling in 1961 zal worden besteed voor de uitvoering van een programma in Centraal Afrika ter verbetering van de land- en tuinbouw, waardoor de kwaliteit van de voeding belangrijk kan worden verbeterd. WALTER ULBRICHT, de communistische dictator van de D.D.R. in Oost-Duitsland. vonden de koescheper en brachten hem op de stortkar naar huis. De man had er nadien nog twee jaar last van. Maar de Holtenaren lieten hun goede koeherder zo maar niet door de eerste de beste pol derwerker in de nek slaan. De boerman van Holten, de ordehandhaver in de marke, riep bij tromgeroffel de Holter- naren op. Met schoppen, koezen. stokken, grepen en de boerman zelf met geweer voorop, toog men naar de Schipbeek in liet Broek en sloeg veertig polderjon gens van de sokken en in het water. Hon derdtwintig namen er de vlucht. En die van Holten dijkten de beek weer in. Na- turlijk groot kabaal van die van Deven ter. Zij zetten schutters langs de dijk der beek om op die van Holten te schieten. Maar er was geen man uit Holten te zien. Die van Holten haalden andere potten te vuur. Zij zetten in een der vele bochten, niet ver van Arckelstein, een dam in de Schipbeek en het resultaat was verbluf fend. In één halve dag zaten de polder werkers in het water. Die van Deventer klaagden bij de drost van Salland. En zo modderde men voort. Tot in oktober 1424 de bisschop stierf, en heel Overijssel in opstand raakte over het kiezen van een nieuwe bisschop. Te Holten legde men gauw nieuwe dorpsstraten aan. Zo lang er geen bisschop was hoefde men voor nieuw te bouwen huizen geen uit gangen te betalen. Holten had jaren van vrede en welvaart gekend, maar in 1429 was het weer raak. Toen vielen de Gel dersen van de Larense kant de landeh van Holten binnen en keerden met grote roof naar het Gelderse terug. Wel kwa men die van Deventer weer hulp verle nen, ongevraagd zelfs, en nestelden zich weer prinsheerlijk op de Waardenborg. Een zekere Gerrit Borre, een edelman, was er nu kastelein geworden. Maar nu kreeg Holten last van een gauwdief, een zekere Claas, die met zijn benden het dorp Holten en omgeving onveilig maakte. VAN COEVERDEN. Zeldzaam mooi en méér dan dat! De zilveren bruiloft van onze Landsvrouwe en Haar Gemaal op 7 januari 1962 is de verblijdende aanleiding tot het verschijnen van Pro Juventute's vijftiende kalender in bet teken.van deze heuglijke gebeurtenis. Deze Oranje-jubileum-kalender: hartver warmend, getuigend van Nederlands verbondenheid met het Huis van Oranje en van Nederlands helpende hand ten hate van extra zorg behoevende kinderen. Verkrijgbaar bij alle Pro Juventute verenigingen en haar verkoopadressen: f 2.90 (voor toezending per post f 0.30 extra). Waar niet verkrijgbaar volgt toezending per post na ontvangst van genoemd bedrag op postgiro 51 74 00 of per postwissel aan: Kalenderactie Pro Juventute postbus 7101 - Amsterdam zuid 2 telefoon (020) 79 09 49 pV.fi li-Jtril htutljkf.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2