Goede fokveedag braeht roodbont en zwartbont weer samen :PÉ| I I 1 Jpt|iP^|r JLi OOTJE TEUR naar het eiland Oroboma „De Pioniers" zijn weer gestart N.G.V. sticht eerste postorderbedrijf voor kruideniers in Nederland Eindveiling woonhuis ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1961 No. 36 Jaargang 13 (Tweede blad) HOLTENS NIEUWSBLAD De vorige week zaterdag werd >op Kalfstermamsiweide de jaarlijkse fokveedag gebonden/ uitgesdhrev en door de folkverenigingen „Holten en Omstreken" (M.R.IJ.-yeesliaig) en „De Fries-Hollandse" (zwartbont), alsmede door de afde lingen ivan de P-J-lG.O. en de C. J.B. Het weer iwerkte bijzónder mee en de aanvoer was wat 'groter dan vorige jaar. De kwaliteit bad naar bet oordeel van de jury wat beter kunnen zijn, indien de deelname wat groter was geweest. Helaas laten nog altijd veehouders verstek gaan, die best mee hadden kunnen doen. Hoewel jonge boeren deel uitmaken van de fokdagcommissie, ontbrak de jeugd op de fokveedag zelf en merkt men niets meer van de kalveropfokcluibs, die hier toch ook hebben bestaan en elders wel hun j ongveekeuringen houden. Een zaak, waarover zeker in breder venband nog wel eens te praten valt. fi - - 'V ülT Kampioene van de zwartbonten werd „Janke 4" van de heer H. Meijerman. Officiële opening De fokveedag werd, terwijl de keurin gen al waren aangevangen, officieel ge opend door de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, die met een kort welkomstwoord van de voorzitter der commissie, de heer H. W. Wechstapel, werd ingeleid. Het ver heugde de heer Wechstapel, dat de burge meester, die op zaterdag eigenlijk een vrije dag heeft, toch hier heeft willen zijn en steeds van zijn belangstelling voor de fokkerij doet blijken. Burgemeester Enklaar zeide deze fok- dagen te zien als een edele wedijver tus sen de veehouders om het beste vee te fokken, dat mogelijk is. Dit kan bereikt worden door een nauwe samenwerking tussen de landbouworganisaties en parti culiere zakenlieden en hij raadde zijn toe hoorders dan ook aan deze samenwerking te zoeken waar zulks mogelijk is. Hij bracht de organisatoren dank voor de energie en de activiteit, die zij in deze hebben ontplooid. Inmiddels werkten de juryleden-keur meesters in drie ringen de verschillende rubrieken vlot af. Dat waren voor de afd. roodbont de heren H. J. Brouwer, Almelo, M. Kippers, Markelo, A. Landeweerd, Barchem, F. Tuitert, Laren en voor de afd. zwartbont de heren A. Prins, Zwolle en G. J. Poffers, Hellendoorn. Als arbiter trad op de heer H. W. Nieuwenhuis, ass. veeteeltconsulent te Zwolle. De heer H. J. Bouwhuis zorgde weer als gebruikelijk voor een vlotte bekend making van de uitslagen der keuring via de geluidsinstallatie van Radio Ter Harm- sel, daartoe in staat gesteld door het werk van de administrateur der fokverenigin- gen, de altijd zeer actieve heer J. W. Jan sen, en leden van de commissie. Procluctieklasse Naar het oordeel van de jury is een productieklasse als op deze fokdag aan gevoerd een verheugend verschijnsel. Het betreft hier allemaal dieren, die stuk voor stuk ten minste 30.000 kg melk gegeven hebben en die met een goede levensduur hun productie nog behouden hebben. Bo vendien is ook in de andere rubrieken de productie van de dieren goed, waardoor zij mogelijk in enkele afdelingen wat minder bespiefing hebben. Zo trof men bij de roodbonten onder de oudere melkgevende koeien enkele knap pe kopnummers aan, terwijl de dragende vaarzen een behoorlijke middenmoot la ten zien, maar een paar kopnummers ont breken. De pinken en kalveren staan al gemeen op een hoger niveau. De zwartbonten werden aangevoerd door een kleine zeer enthousiaste groep fokkers, die hier met hun dieren in keurig toilet verschenen. De aange voerde dieren zijn van goede klasse met weinig uitschot, getuige het feit, dat in verschillende rubrieken een naar verhou ding groot aantal eerste prijzen kon wor den toegekend. Omstreeks 1 uur was men met de keu ringen zover gevorderd, dat uit de melk gevende koeien en vaarzen de kampioe nen konden worden aangewezen. Bij de roodbonten werd kampioene no. 27, „Do- ra 3", eigenaar de heer H. J. Arfman, een diepe malse goedsoortige, wat kleine koe, met iets slijtage, en reserve-kam pioene no. 31 „Libo" van dezelfde eige naar, een sterk goedsoortige, wat weinig gezonken, koe. Bij de zwartbonten viel deze eer te beurt aan no. 129 „Janke 4", eigenaar de heer H. Meijerman. Een zeer waardige kampioene en een vast ge bouwde, gevulde, goedsoortige koe, met best beenwerk. Reserve-kampioene werd no. 129 „Nieske 10", eigenaar de heer D. J. Ribbink, een typische, iets arm gespier de goede melkkoe. De volledige uitslag van de keuring was toen spoedig bekend en luidt als volgt: ROODBONTEN (M.R.IJ.) Rubriek 1. Stierkalveren: 2a Dora's Pe ter, eig. W. Reilink GWzn., 3a Gerrie's Peter, eig. H. Bosman. Rubriek 2. Melkgevende koeien, pro ductieklasse: la Dina 7, eig. H. Rietberg, lb Lida, eig. Joh. Wassink, lc Bertha 4, e.g. Wed. T. Boode, 2a Bertha 2, eig. G. Bekman, 2b Hetty, eig. Joh. Wansink, 3a Gerrie 2, eig. H. Bosman, 3b Dora, eig. H. J. Arfman. Rubriek 3a. Melkgevende koeien, geb. 1-1-53—31-12-54: la Willy 3, eig. F. J. Sluiter (kampioene van Espelo), lb Ma rijke 6, eig. H. Landeweerd, lc Mina 2, eig. A. Jurjens,' 2a Trui 3, eig. C. v. d. Berg, 2b Hertha, eig. Joh. Wansink, 2c Anna 3, eig. G. Bekman, 3a Margretha 3, eig. M. Boode, 3b Gerrie 2, eig. C. v. d. Berg. Rubriek 3b. Melkgevende koeien, geb. 1-1-551-6-56: la Dora 3 (kampioene), eig. H. J. Arfman, lb Dora 2, eig. H. J. Arfman, 2a Emma 57, eig. E. H. Harmsen, 2b Olga's Mina, eig. Wed. T. Boode, 2c Marijke 4, eig. dezelfde, 3a Etty, eig. Joh. Wansink, 3b Annie 5, eig. J. G. Holter- man, 3c Roza 3, eig. E. H. Harmsen, 3d Bertha 6, eig. G. Bekman. Rubriek 3c. Melkgevende koeien, geb. 1-12-5615-2-58: la Libo (res. kamp.), eig. H. J. Arfman, lb Anna 5, eig. G. Bek man, lc Betsie 4, eig. H. J. Arfman, 2a Helie, eig. Joh. Wansink, 2b Catrien, eig. Joh. Wansink, 2c Bertha 6, eig. H. Lande- weerd, 3a Marijke 11, eig. dezelfde, 3b Ma rie 12, eig. H. Beldman, 4a Miesje 4, eig. C. v. d. Berg, 4b Grada 23, eig. W. J. ten Den. Rubriek 4. Droogstaande koeien: la -Ada, eig. Joh. Wansink, lb Dina 10, eig. H. Rietberg, 2a Ida, eig. Joh. Wansink, 2b Willemien, eig. H. Beldman, 2c Nonja, eig. M, Boode, 3a Mina 4, eig. C. v.d. Berg, 3b Christina 3, eig. W. F. Boode, 3c Cobie, eig. Joh. Wansink. Rubriek 5. Droogst, koeien, niet stamb.: 3a Mëta 2, eig. A. Meijerink. Rubriek 6. Melkg. koeien, niet stamb.: la Janse 6, eig. G. J. Boode, lb Mien 4, eig. J. Rensen, 2a Flora 4, eig. M. Boode, 2b Toos 2, eig. J. Rensen, 3a Gonda, eig. T. Boode, 3b Coba 25, eig. Joh. G. Holter- man. Rubriek 7a. Melkgevende vaarzen, geb. 1-1-586-7-58: la Toos 5, eig. C. v. d. Berg, lb Elsje 8, eig. A. Jurjens, 2a Gx~a- da 6, eig. H. Rietberg, 3a Bertha 6, eig. Wed. T. Boode, 3b Nanda, eig. F. J. Slui ter, 4. Letty, eig. Joh. Wansink. Rubriek 7b. Melkgevende vaarzen (niet volbl.)2a Mien 5, eig. J. Rensen. Rubriek 7c. Melkgevende vaarzen, geb. 1-9-5819-4-59: la Dora 6, eig. H. J. Arf man, lb Dina 14, eig. H. Rietberg, 2a Coba 33, eig. H. Beldman, 2b Janna 3, eig. Joh. G. Holterman, 3a Dina 15, eig. H. Rietberg, 3b Coba 35, eig. H. Beldman, 4 Olga 5, eig. W. J. ten Den. Rubriek 8a. Dragende vaarzen, geb. 19-12-58—12-6-59: la Elsje 20, eig. J. W. Boode, lb Willy 6, eig. F. J. Sluiter, 2a Roza 13, eig. G. H. Lugtenhorst, 2b Roza 16, eig. dezelfde, 2c Mina 7, eig. W. F. Boode, 2d Bertha 7, eig. Wed. T. Boode, 2e Annie, eig. F. J. Sluiter, 2f Elsje 9, eig. A. Jurjens, 3a Dina 5, eig. Js Rensen, 3b Margretha E, eig. M. Boode, 3c Jansje 8, eig. G. J. Boode, 4a Mina 7, eig. A. Jurjens, 4b Marijke 2, eig. Js Rensen, 4c Cato, eig. Joh. Wansink. Rubriek 8b. Drachtige pinken, geb. 1-10-594-12-59: la Dina 17, eig. H. Riet berg, lb Elsje 24, eig. J. W. Boode, 2a Lientje 4, eig. T. Boode,* 2b Doortje 2, eig. Wed. T. Boode, 2c Wanda 8, eig. T: Boode, 3. Willy 13, eig. J. Haverslag, 4 Boukje 3, eig. Js Rensen. Rubriek 8c. Drachtige pinken, geb. 11-12-59—15-1-60: la Cillia 4, eig. H. Riet berg, lb Jantina 2, eig. J. G. Toorneman, 2a Rozanna 11, eig. F. J. Sluiter, 2b Re- bekka 8, eig. W. F. Boode, 3a Elsje 25, eig. J. W. Boode, 3b Dina 6, eig. Js Ren sen. Rubriek 9. Pinken, geb. 16-1-6029-4- 60: la Mien 7, eig. J. Rensen, lb Bertha 5, eig. H. Rietberg, lc Greata 4, eig. F. J. Sluiter, 2a Mien 6, eig. J. Rensen, 2b Naatje 2, eig. Js Rensen, 2s Betsie 5, eig. Wed. G. Teeselink, 2d Helena, eig. T. Boo de, 3a Elka, eig. J. Rensen, 3b Elsje 6, eig. G. Bekman, 4 Mina 5, eig. G. J. Boode. Rubriek 10. Vaarskalveren, geb. na. 1- 10-60: la Dina 18, eig. H. Rietberg, lb Bet, eig. T. Boode, lc Alida 21, eig. W. J. ten Den, 2a Wanda 9, eig. Wed. T. Boode, 2b Willy 16, eig. J. Haverslag, 2c Olga's Mina 7, eig. Wed. T. Boode, 3a Gerrie 7, eig. H. Bosman, 3b Grada 31, eig. W. J. ten Den. Fokfamilies best. uit moeder en 2 of 3 dochters: 1 Drie Dora's, eig. H. J. Arfman, 2a Drie Dina's, eig. H. Rietberg, 2b Hettie, Hertha, Helie, eig. Joh. Wansink, 3 Drie Bertha's, eig. Wed. T. Boode. Collecties van één eigenaar: la H. J. Arfman, lb Joh. Wansink, 2a H. Riet berg, 2b G. Bekman, 3a H. Beldman, 3b F. J. Sluiter. ZWARTBONTEN Rubriek 1. Melkgevende koeien, pro- duktieklassela Janke 3, eig. H. Meijer man. Rubriek 2. Melkgevende koeien, geb. vóór 1-5-56: la Janke 4 (kampioene), eig. H. Meijerman, lb Nieske 10 (res. kamp.), eig. D. J. Ribbink, lc Grietje 23, eig. H. Meijerman, ld Stiena 4, eig. J. W. Riet berg, le Doutje A30, eig. H. Meijerman, 2a Geertje 4, eig. H. W. Veneklaas, 2b Marietje 2, eig. E. Aaltink, 2c Maart je, eig. dezelfde. Rubriek 3. Melkgevende koeien, geb. 1-5 561-11-57: la Janke 5, eig. H. Meijer man, lb Niesje 11 ,eig. D. J. Ribbink, lc IJtje 7, eig. J. W. Rietberg, ld Hinke 6, eg. G. J. Klaasses, 2a Marie 10, eig. E. Aaltink, 2b Hiske 52, eig. J. W. Rietberg, 2c Doutje A32, eig. H. J. Stegeman, 3a Gerrie 4, eig. G. J. Klaasses, 3b Corrie 2, eig. dezelfde, 3c Hinke 6, eig. dezelfde. Rubriek 4. Melkgevende vaarzen: la Ciampie 12, eig. H. W. Veneklaas, lb Janna 6, eig. H. J. Stegeman, lc Willy 7, eig. E. Aaltink, 2a Sjoerdje 2, eig. G. J. Klaasses, 3a Niesje 13, eig. D. J. Ribbink. Rubriek 5. Drachtige vaarzen, geb. vóór 1 april 1960: la Gerrie A, eig. E. Aaltink, lb Janke 10, eig. H. Meijerman, lc Willy 8, eig. E. Aaltink, 2 Corrie A, eig. H. J. Stegeman, 3a Gerrie 7, eig. G. J. Klaasses, 3b Janke 9, eig. H. Meijerman. Rubriek 6. Vaarskalveren: la Corrie 4, eig. G. J. Klaasses, lb Janke 12, eig. H. Meijerman, 2 Gerrie A, eig. G. J. Klaasses. Fokfamilies, moeder met 2 of 3 doch ters: la Janke 3, 5, 9, eig. H. Meijerman, lb Niesje 10, 11, 13, eig. D. J. Ribbink. Collecties van 1 eigenaar: la H. Meijer man, lb J. W. Rietberg, lc D. J. Ribbink, 2a H. Klaasses, 2b E. Aaltink. 5. Een driedubbel geknoopt toeval. Ootje Teur was natuurlijk eerst erg ver baasd over de woorden van de her bergier, die gezegd had, kiat de zeeman, die in de hoek van de gelagkamer zat, een kaart verloren had. „Dat zou toch wel toevallig zijn!" mompelde Ootje Teur, terwijl hij op stond en naar de droevige zeeman toe liep. „Maar ja, het hoeft natuurlijk niet De Holtense Schaakclub „De Pioniers" is weer gestart met haar clubavond en onderlinge competitie. In oktober zullen ook de competitiewedstrijden beginnen voor de Twentse Schaakbond, waartoe zij is toegetreden. Er zullen 4 uit- en 4 thuis wedstrijden gespeeld moeten worden vol gens het voorlopig programma. Donderdagavond kwamen 16 van de 20 leden in hotel Holterman bijeen om de nodige indelingen en regelingen te tref fen. De voorzitter, de heer F. J. Hol, sprak er zijn vreugde over uit, dat men dit jaar voor het eerst, sedert de oprichting het vorig jaar, met een volledig seizoen kan beginnen en dat hij ook weer twee nieu we leden mocht verwelkomen. Men had de keuze tussen de OSBO de oostelij ke schaakbond en de Twentse Schaak bond. De laatste is gekozen, omdat men dan wat dichter bij huis kan blijven. Het is met het oog op deze competitie gewenst zo spoedig mogelijk de nodige klokken aan te schaffen, waartoe werd besloten. De onderlinge competitie zal gespeeld worden volgens het systeem Kayser. De leden zullen, mede in ver band met de bondswedstrijden, hun wed strijden moeten noteren. Bij het zonder kennisgeving wegblijven van de onder linge competitie zullen punten in minde ring worden gebracht. Voor een combinatie met een damclub voelden de leden niet wat, zodat een des betreffend verzoek werd afgewezen. De heer Hol deelde nog mede, dat de geplande simultaanpartij in het VW-va- kantieprogramma niet kon doorgaan, om dat de kosten minstens f 200,- zouden bedragen en dit bedrag kon de jonge club nog niet op tafel leggen. Er is van verschillende zijden ge vraagd, zo deelde de voorzitter nog me de, om theoretisch schaakonderricht. Hiervoor is een groot demonstratiebord nodig. De mogelijkheid van aanschaffing zal nog worden onderzocht. De clubavond werd voorlopig bepaald op vrijdagavond. Vorig jaar werd op don derdagavond gespeeld. Blijkens het verslag van de penning meester, de heer A. de Vries, sloot het vorige verenigingsjaar met een batig sal do van f63,70. Tenslotte werd de uitslag van de vo rige competitie nog door de voorzitter bekend gemaakt. Deze luidt: 1 en 2 F. J. Hol en P. M. van Walraven, 12 y2 uit 13 wedstrijden; 3 G. J. Hoeve, 81/, uit 12; 4 J. Broere, 7J4 uit 12; 5 H. Roelofs, 6 uit 11; 6 F. Groenewoudt, 6 uit 12; 7 G. A. Brands, 5 uit 8; 8 en 9 H. J. Hol- Groothuis en H. G. A. Jansen, 4 y, uit 11; 10 en 11 H. H. J. Stakker en A. de Vries, 4 uit 12; 12 T. J. Braunius, 2 uit 9 en 13 J. Steenbergen 2 uit 11. Hierna werden op deze clubavond nog tal van partijen opgezet. juist de kaart te zijn, die ik gevonden heb! Wie weet is het een rentekaart of een bonkaart. Of een doodgewone an sichtkaart. Hij tikte de man op de schouder en deze draaide boos het hoofd om. „Wat wil je van me, broer?" zei hij nors. „Laat me met rust! Ik ken je niet en je ziet er niet naar uit, dat ik je ooit zal willen leren kennen ook! Schiet op, ruk uit en smeer hem!" In de „NGV" werken 25 groothandela ren en 1265 kruideniers, verspreid over geheel Nederland, samen. De detailomzet over 1960 van de groep bedroeg circa f 135.miljoen. De „NGV" rekent zich zelf tot de zgn. Commerciële Organisaties. Merkwaardigerwijze steunt ook de le vensmiddelenhandel op 3 zuilen, zij 't dan dat dit geenszins met de concessie ver band houdt: 1. Het Grootwinkelbedrijf, met een to taalomzet van circa f 430.miljoen per jaar. 2. De Verbruikers Coöperatie „Coöp", met een totaalomzet van f 163.miljoen per jaar. 3. De Zelfstandige Middenstand, met een totaalomzet van f 1625.miljoen per jaar. Deze groep 3 is praktisch geheel geor ganiseerd in commerciële verenigingen, weer te verdelen in een aantal groeperin gen met geheel eigen kenmerken: a. Het Vrijwillig Filiaal Bedrijf, waar van de belangrijkste kenmerken zijn dat het lidmaatschap voor een kruidenier impliceert dat deze geheel vaart onder de vlag van zijn organisatie en een embleem voert op zijn winkelraam dat er in zijn winkel naast het assortiment nationale merkartikelen ook een assortiment orga nisatie-merken wordt aangeboden. b. De Commerciële Organisatie, waar de embleemvoering door de winkelier niet verplicht is en waar men geen orga nisatie-merken voert, maar consequent 't nationale merkartikel pousseert. c. De Coöperatieve inkoopvereniging, een organisatie opgebouwd door de krui deniers, die daardoor hebben geïntegreerd in de groothandel, die zich overigens min der bepalen bij collectief optreden op het reclamegebied, dan wel zich in hoofdzaak bezig houden met inkoopzaken. Nieuw voor Nederland Het postorderbedrijf, uit te oefenen door kruideniers, is een novum voor ons land. In het buitenland, met name in Duits land, wordt dit object echter reeds lang door de kruideniers gehanteerd. De Vestigingsbesluiten in Nederland maken het de winkelier onmogelijk zijn assortiment naar eigen inzichten samen te stellen. Door wijziging van het Vestigingsbe- sluit kortgeleden, heeft de levensmidde lenhandelaar weliswaar enige verruiming gekregen (hij mag nu ook o.a. tabak, si garen en cigaretten, verpakte aardappe len, verpakte groente en een enkele soort fruit verkopen), echter hij blijft sterk ge handicapt in zijn strijd tegen zijn grote concurrenten, die door het stichten van zeer kapitaal-intensieve, grote winkels, waarvoor ook gediplomeerde specialisten kunnen worden aangetrokken, wel in staat zijn grotere assortimenten te voeren. Daarnaast ontwikkelt er zich een nieu we vorm van concurrentie, in de vorm van de kleine warenhuizen, die zich voor al nestelen in de middelgrote en grote provincieplaatsen. In deze bedrijven loopt het aandeel van de levensmiddelenomzet in verschillende gevallen op tot 25 pet., terwijl men daarnaast dus een grote serie non foods kan aanbieden. Tegen deze ontwikkeling nu heeft de „NGV" voor de bij haar aangesloten win keliers het antwoord gegeven in de vorm van een postorderbedrijf. Woensdagmorgen had in hotel Holter man ten overstaan van notaris Pluimers van Markelo de eindveiling plaats van het woonhuis met erf van de Erven Mej. Oostindië aan de Oranjestraat te Holten, groot 5 are en 57 centiare. Het pand werd geveild door de heer E. Wi'ssink voor de som van f 18.400,-, voor welk bedrag de ze het oo'k veertien dagen geleden had ingezet. Het is, na verkregen vestigings vergunning, terstond te aanvaarden. Ootje Teur beleefd. „Maar ik dacht dat u misschien deze kaart verloren was?" Hij haalde de kaart van Oroboma uit zijn zak en hield hem de boze zeeman onder !de neus. „Nee maar!" brulde de zeeman, wiens humeur plotseling veranderde als het weer in dat lage land, waar Ootje Teur de naam van vergeten was. „Dat is een toeval! Dat is een driedubbel geknoopt toeval, broer!" Dit is de reserve-kampioene van de roodbonten „Libo", eigenaar de heer H. J. Arfman. (Tot onze spijt zijn de overige foto's mislukt).

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 5