Verbeteringswerken Bovenloop Soestwetering bijna voltooid AGENDA Veel tegenslag door abnormale regenval van afgelopen jaar Ringsportdag C.J.V* voor de jongens Pracht handen T"ba95c'Hamea-Gelei Abonnementsgeld Tijdelijke sluiting V.V.V.-bureau Internationale Motor-zesdaagse Filmvoorstelling van A.N.B. KERKDIENSTEN Burgerlijke stand Gevonden en verloren voorwerpen ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1961 No. 36 Jaargang 13 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,floltens Nieuwsblad te Holten, Telefoon 05Jf83 - 23If Adv.-prijs 115 mm. (a contant) 2.50. Iedere mm. meer f 0.10 De eerste fase van de verbeteringswer ken, die het Waterschap „Salland" te Olst in het najaar van 1959 begonnen is ter regulering van de waterafvoer en de waterbeheersing in het stroomgebied van de Sallandse Weteringen en die naar ruwe schattingen een investering zullen vergen van 30 miljoen gulden, loopt ten einde. Zij betreft het plan tot verbetering van de bovenloop van de Soestwetering met corresponderende waterlopen, voorname lijk gelegen onder de gemeente Holten, waarvan de kosten geraamd zijn op 1,6 miljoen gulden en het plan Okkenbroek met de Averloseleiding, dat ruim 312.000 gulden zal kosten. De verbetering van de Soestwetering tot het Overijssels kanaal beslaat een oppervlakte van ongeveer 2500 ha. met 23 km verbeterde leidingen en het plan Okkenbroek 6600 ha. met 7 km leiding. Deze beide projecten zijn aangepakt, vooruitlopende op de bouw van een ge maal te Deventer, dat de waterstand in het Overijssels kanaal moet regelen, waarop de beide grote waterlopen uit- wateren, als dit straks bij Raalte wordt afgedamd en verderop voor de scheep vaart gesloten. Het zal nog wel midden 1962 worden voordat deze gemoderniseerde waterlei dingen, waarin tal van stuwen en stuw- tjes zijn aangebracht, geheel gereed zul len zijn, want men heeft in verband met de abnormale waterval van de afgelopen herfst en deze zomer nogal wat moeilijk heden ondervonden. De stand van de werkzaamheden en de oplossing der moeilijkheden was voor het dagelijks bestuur van het waterschap aanleiding voor de leden van het Ver enigd College woensdag een excursie te organiseren, waarvoor ook de pers was uitgenodigd. Na een samenkomst in café Klein Koer- kamp te Lettele werden onder leiding van de waarnemend dijkgraaf, de heer E. J. Luchtenbelt te Zwollerkerspel dijkgraaf Ankersmit was door familiebe zoek in Canada verhinderd voor en na de middag in het gehele gebied de ver beteringswerken in ogenschouw geno men, waarbij de hoofdopzichter, de heer R. do Jager, met de leden van zijn tech nische staf en de hoofdopzichter van de Ned. Heide Mij., hoofd van het Ambts gebied Zwolle, de heer G. Spanjer, en de opzichter J. Reurink te Raalte, die het plan Okkenbroek in regie uitvoeren, de nodige toelichting gaven. Ook het lid van het dagelijks bestuur, heemraad J. H. Veneklaas Slots, lichtte het gezelschap in en zorgde voor een vlot verloop van de excursie door verschillende opvallen de punten aan te wijzen. De nieuwe se cretaris van het waterschap, Mr. F. A. Vaillant, en de inspecteur van de Heide Mij., de heer A. Wagenaar, maakten o.m. de excursie mee. GOED WERK. De eerste projecten, die onderhanden genomen 2ijn, hebben wel veel geld ge kost, maar er zijn in het gebied van de bovenloop van de Soestwetering dan ook leidingen tot stand gekomen, die het overtollig water in een snel tempo kun nen afvoeren, maar waarmede men in geval van droogte, door middel van de talrijke grote en kleine klepstuwen, toezicht op de werken uitoefenen en het welke op bepaalde afstanden in deze wa terlopen zijn aangebracht, het water ook op peil kan houden. En deze waterbe heersing is naar het ons voorkomt de be langrijkste vrucht, die de grote sommen, welke in deze werken geïnvesteerd wor den, kan afwerpen. Zo zijn de Koordes- waterleiding, zoals de Soestwetering in haar bovenloop heet, de Koeweidewater leiding, de Boodewaterleiding, de Klap- hekke- en de Boerendanswaterleiding als het ware bespeelbare instrumenten geworden om de cultuurgronden wat de vochtigheidsgraad betreft, op peil te houden. Men heeft zich o.a. door middel van de Vereniging „De Soestwetering" aanvan kelijk met hand en tand tegen de komst van het waterschap verzet, omdat men meende het zelf in dit verband wel te kunnen klaren. Men is nu wel vooral na de abnormaal natte zomers van de laatste jaren en ook met het oog op de eisen, die aan de structuur van de grond worden gesteld tot de slotsom gekomen, dat dit waterschap en de daar mee gepaard gaande waterafvoer en wa terbeheersing geen overbodige weelde zijn. Al moet daaraan direkt worden toegevoegd, dat de boeren deze verbete ringen, in verband met de hun op te leg gen waterschapslasten, niet cadeau krij gen. Veel hinder hebben sommigen ook gehad van de enorme hoeveelheden uit gegraven grond, die in hun weilanden werden opgehoopt, maar ook dat pro bleem is successievelijk opgelost. Een duidelijk beeld van de belangrijke verbetering, die deze werken voor som mige boeren betekenen, kreeg het ge zelschap op het bedrijf van de heer A. Tuitert aan de Beumersteeg, wiens wei land vroeger om deze tijd dikwijls reeds zo drassig was, dat het vee er niet meer of nauwelijks in kon weiden, terwijl het nu kurkdroog was en bij normaal weer nog geruime tijd beweidbaar zal blijven. De landbouwer Niemeijer aan de over zijde van de hier pl.m. 10 meter brede Soestwetering had hier na diepploegen een weide aangelegd, die klonk als een klok. Dat zou bij de oorspronkelijke toe stand niet mogelijk zijn geweest. SUBSIDIES. Deze werken zijn mede door de subsi dies van de Cultuur Technische Dienst, die 70 pet. dezer investeringen betaalt, mogelijk geworden. In de anderhalf mil joen, die het gemaal te Deventer ver moedelijk zal gaan kosten, betaalt het Rijk maar dat is uit een andere pot 50 pet, terwijl de provincie waarschijn lijk een subsidie van 25 pet. zal geven. Ook voor de overige 25 pet. hoopt men nog bronnen aan te boren, want dit ge maal is voor de goede afwatering van dit hoger gelegen gebied van Salland, maar ook voor het peil van de- havens van Deventer, onmisbaar. Er zijn bij deze werken dingen, die de boeren, maar ook het waterschap niet accorderen. Bij de oorsprong van de Soestwetering aan de Flierweg bij de voet van de Holterberg is de nieuw ge graven leiding door het kwelwater en door de hevige stortregens tijdens een enorme onweersbui, welke zich enkele maanden geleden boven dit gebied ont lastte, over een afstand van pl.m. 500 me. ter gedeeltelijk afgekalfd en ingestort. Men had hier niet op gerekend en ook de aannemer treft in deze geen verwijt. Het herstel moet tot volgend jaar blijven liggen en ook de afgegraven grond kan hier niet weggevoerd worden. Dat is voor de betrokken egienaar van de grond uitermate vervelend en schadelijk, maar ook dit zal worden opgelost en zo heeft men zo hier en daar met het afkalven van de taluds nogal wat te doen gehad, waarvan de meesten inmiddels reeds zijn hersteld of zo spoedig mogelijk her steld zullen worden. Ook met de stuwen zijn moeilijkheden geweest, doordat de betonnen kommen niet ver genoeg wa ren doorgetrokken. Men is bezig ze te herstellen. 'Het zijn kinderziekten, die bij sommigen wellicht een wat vreemde en wrevelige indruk wekken, maar waar door de technici toch geen schuld treft. Bij dergelijke grote werken is zulks niet altijd te vermijden. Bij de Koeweidewa- terleiding wil men b.v. een proefvak met een drainage langs de boorden maken om de situatie van het kwelwater onder de knie zien te krijgen. Het aan de bovenloop in augustus 1960 begonnen werk had in december d.a.v. op geleverd moeten worden. Het is o.m. als gevolg van de overvloedige regens nog niet opgeleverd. Het volgend jaar hoopt men te starten bij Zwolle, want daar zit het grote knel punt voor het gebied ten westen van het Overijssels kanaal. Er zijn reeds onder handelingen over grondaankopen gaan de. Daarna zullen ook het Hellendoorn- se- en Holterbroek een keer van hun wa teroverlast bevrijd kunnen worden. Aan het einde van de excursie sprak in zijn dankwoord de hoofdingeland, de heer J. J. M. Beltman, de hartgrondige wens uit, dat men dan ook eindelijk eens in Wijhe en omgeving van de knellende last van het water bevrijd zou kunnen worden. Hier begint pas recht de dans der mil joenen. Terwijl het water zo goed mogelijk afgevoerd moet worden wordt hier de Averlose leide in profiel gebracht. Nadat de voorgaande zaterdag de meis jes van de jeugdring der CJV hun sport dag hielden op de weide van de heer H. J. Struik te Espelo, kwamen zaterdag j.l. meer dan 60 jongens hier samen van de afdelingen Markelo, Bathmen, Beuseberg, Dijkerhoek en Espelo.. In Okkenbroek was het dorpsfeest, zodat de jongens uit die afdeling niet waren opgekomen en de jongens uit Holten lieten om onbe kende redenen verstek gaan. De sportdag was er even gezellig om en even goed geslaagd. Het programma bestond uit balwerpen, verspringen, hoogspringen, buswerpen, hardlopen met hindernissen uit een estafette van tel kens 4 jongens en een finale-voetbalwed strijd tussen Bathmen en Espelo, die door de jongens uit de laatstgenoemde buurt schap met 3—0 gewonnen werd. De uitslag van de estafette was: 1 Es pelo, 2 Bathmen, 3 Markelo, 4 Beuseberg en 5 Dijkerhoek. De overige wedstrijden werden naar leeftijd in twee groepen verdeeld, ter wijl van iedere deelnemer de punten werden opgeteld, om zodoende tot de uitslag van de beste algemene prestatie te komen. De uitslag was; Jongens van 10 t.m. 12 jaar: 1 J. Leef- tink, Markelo, 11 jaar, 4730 punten; 2 H. Brinkman, Bathmen, 10 jaar, 4700 pt.; 3 J. Tuitert, Espelo, 12 jaar, 4210 pt. Jongens van 13 t.m. 15 jaar: 1 H. Slijk huis, Espelo, 15 jaar, 9200 pt.: 2 J. Ulf- man, Dijkerhoek, 13 jaar, 6890 pt.; 3 J. Pasop, Beuseberg, 14 jaar, 5990 pt. De heer J. Krikkink, Provinciaal Com missielid te Dijkerhoek, opende de sport dag 's middags met een woord van wel kom en gaf de nodige instructies, de jeugdring-voorzitter, de heer Henk Riet berg uit Holterbroek, reikte de prijzen uit, waarbij de winnaars op een ere schavotje moesten plaats nemen en met een luid applaus begroet werden. Hij wees er op, dat er vroeger weinig onder ling contact was, maar dat dit nu door deze ringsportdagen beter is geworden. Vandaag hebben wij uitdrukking gege ven aan de lichamelijke kant van onze bekende driehoek, aldus de heer Riet berg; er is ook nog een geestelijke en maatschappelijke kant aan ons werk en onze doelstellingen. Hij wees de jongens op de geestelijke zijde en op hun Heiland Jezus Christus. De afdeling Espelo en de leiders en leidsters dankte hij harte lijk voor de goede organisatie. Teunis Willemink zorgde weer voor de geluids installatie. Abonné's op Holtens Nieuwsblad BUITEN DE GEM. HOLTEN worden beleefd verzocht hun abonnementsgeld. 2e halfjaar ad f3.00 te willen voldoen op giro rekening 875587 van de Coöp. Boerenleenbank te Holten. Bij 't overmaken even vermelden: Abonnementsgeld Holtens Nieuwsblad. Mocht de overschrijving op 29 sep tember a-s. nog niet 'in ons bezit zijn, dan ontvangt men een post- kwitantie (plus 40 cent innings- kosten). Vertrouwende op aller welwillen de medewerking. ADM. HOLTENS NIEUWSBLAD. Het informatiekantoor van de WV aan de Gaardenstraat wordt zaterdag tij delijk gesloten. De administrateur, de heer G. H. Kers, gaat met een „welver diende" vakantie even uitblazen van de zomerdrukte. Hij heeft in de periode van januari tot 31 augustus niet minder dan 5155 mondelinge, 1399 telefonische en 1660 schriftelijke inlichtingen ver strekt. 562 personen werden geboekt voor verschillende dagtochten, 422 per sonen namen deel aan de z.g. Holterberg. rit, welke 10 maal werd gemaakt. Met inbegrip van de officiële opening kwa men 542 ingezetenen het nieuwe VW- gebouwtje bekijken. Over het nieuwe natuurbad „Twenhaars- veld" werden 312 keer inlichtingen ver strekt en 469 circulaires met gegevens uitgereikt. In genoemde periode werden 1462 wandelkaarten van Holten verkocht ij 96 dienstregelingen van de OAD. Er is dus veel werk aan de winkel geweest op het gebied van het vreemdelingenver keer. Tijdens de afwezigheid van de ad ministrateur zullen de verschillende be stuursleden eventueel gevraagde service verlenen. De internationale motor-zesdaagse, die dit jaar van 2 tot en met 7 oktober in Wales (Engeland) verreden zal worden, staat wéér voor de deur. Dick Muller uit Holten en wellicht meerdere van zijn teamgenoten zullen reeds een week van te voren naar Engeland vertrekken om zich hier te acclimatiseren. Achttien Ne derlanders zullen aan deze vermaarde terreinraces deelnemen. Ton Bakker, die als eerste reserve was aangewezen, zal niet meegaan. De opstelling is nu als volgt: Achter de namen zijn de merken der machines vermeld: A-team: Dick Muller (CZ 175), Rudi Boom (DOT 250), Jan van Dobben (CZ 175), Frits Selling (Greeves 250). B-team: Dick Muller (CZ 175), Rudi Rob Selling (Greeves 250), Gerrit Was- sink (Triumph 500), Theo Witberg (Puch 250). Als eerste reserve zal meegaan Jo Heij- boer (BSA 500), terwijl uit onderstaande individuele deelnemers waarschijnlijk nog een tweede reserve zal worden aan gewezen. Individueel: Henk Cortie (Gilera 125 of Maico 250), F. Broersma (CZ 175), A. Gerardu (Honda 125), H. van Olst (Gree ves 250), Willy van Ommeren (Honda 125), N. Pols (Jawa 250), J. Sikkema (Ja- wa 250), Frans Vos (Hercules 175), H. Wendelgeest (Greeves 250). De heer Ben Majoor zal als algemeen manager optreden, terwijl vermoedelijk ook de heer J. Bolderman als leider van één der teams optreedt. De algemeen se cretaris van de KNMV, de heer N. G. van Egdom, maakt de reis eveneens mee. De afdeling Holten van de Algemene Bouwbedrijfsbond organiseert op don derdag 28 september twee filmvoorstel lingen in café Maats, n.l. één om 4 uur voor de kinderen en één om half acht voor de ouderen. Deze voorstellingen zijn toegankelijk voor alle leden en hun kinderen van de bij het NW aangeslo ten vakorganisaties. De toegangsbewij zen zijn verkrijgbaar bij de leden van het dagelijks bestuur der plaatselijke af delingen. Er is een zeer aantrekkelijk programma samengesteld voor beide voorstellingen in „cinemascoop". ZONNEBLOEMEN De heer L. C. Verwaal aan de Markelo. seweg heeft in zijn bloementuin een aan tal zonnebloemen .geteeld van zeer grote lengte. Eén van „Flora's kinderen" bracht het zelfs tot drie meter vijf en vijftig. Zaterdag 16 september: Dansen in café ,,'t Bonte Paard". Groot bal van „De Trekkers" in „Amicitia". Maandag 18 september t.m. zaterdag 23 september: Drogisterij-Fotohandel Van Leeuwen wegens vakantie gesloten. Donderdag 21 september, des avonds om 7.30 uur: Ledenvergadering Platte landsmeisjes in Dorpshotel „Holter- man". Spreker: wachtmeester G. Hos- mar te Holten. Onderwerp: „Veilig ver keer". Zaterdag 23 september, 8 uur: Dansavond in hotel Muller (expl. P. v. d. Brink) (zie adv.). Maandag 25 september, des avonds om 7.30 uur: Classicale Zendingsavond in „Irene". Spreker: de heer H. de Bos over: „Ik was in Afrika". Na de pauze religieus cabaret uit Almelo met „Open Kaart". Maandag 25 september t.m. 2 oktober: „De Fruittax" wegens vakantie geslo ten (zie adv.). Dinsdag 26 september, des avonds om 8 uur: Vergadering van de Hervormde Vrouwenvereniging Dijkerhoek in ge bouw „Bethanië". Donderdag 28 september, des avonds om 8 uur: Vergadering van de Hervormde Vrouwenvereniging in „Irene". Donderdag 28 september, 4 en 7.30 uur: Filmvoorstellingen ANB in café Maats (zie bericht). Zaterdag 30 september: Herfst-wandel- tocht der NUW, georganiseerd door de WSV „De Trekkers". Maandag 2 oktober: 2.30 en 8 uur: Jubi leumshow fa. Wonnink in „Amicitia" (zie adv.). Maandag 9 oktober, des avonds om 7.30 uur in „Irene": Filmvertoning „Waar om zijn ze tegen ons?" (Voor de ouders in het kader van de Hervormde Gezins- week). Dinsdag 10 oktober, des avonds om 7.30 uur in „Irene": Filmvertoning „Waar om zijn ze tegen ons?" (Voor de jeugd in het kader van de Hervormde Gezins- week). Vrijdag 13 oktober: Forumavond in het kader van de Hervormde Gezinsweek, des avonds om 7.30 uur in „Irene". Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 uur Ds. Labrie van Den Ham. Extra col lecte voor geestelijke arbeid in Nieuw- Guinea. Dijkerhoek. 9 30 uur Ds. Broeyer. Ex tra collecte voor geestelijke arbeid in Nieuw-Guinea. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp. Tn beide diensten is de derde collecte bestemd voor het Gereformeerd Maat schappelijk Werk. Bij de uitgang col lecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerk Nieuw-Heeten: Iedere zondag H. Mis om 7 uur, 8.30 en 10 uur. Rijssen: Iedere zondag H. Mis om 7, 8.30 en 10 uur. Geboren: Dina Johanna, dv H. J. Aan. stoot en H. Kruimelaar. Henriëtte, dv J. Aanstoot en G. J. Vruwink. Maria Johanna Gerardina, dv P. A. Brands en H. G. Aaltink. Andreas Johannes, zv M. G. Hegeman en C. M. Heuven. Jan, zv F. de Haan en S. W. Kruimelaar. Albertha Reintje, dv H. Vasters en H. J. Nijmeijer. Gehuwd: H. Paalman, 23 jr., Hellen- doorn en W. H. Brinkman, 20 jr., Holten. BEVOLKING: Ingekomen: C. E. Molanus van Sprang- Capelle naar Oranjestraat 52. A. J. G. Veldkamp van Raalte naar Espelo 17. M. J. Luikinga van Hoogezand-Sappe- meer naar Holterberg 46. H. Aaftink van Deventer naar Burg. v. d. Borch- straat 3. Vertrokken: J. P. Beekhuis van Holter berg 31 naar Zwitserland. H. B. Pekke. riet van Beuseberg 91 naar Rotterdam. G. Meerman van H. J. Wansinkstraat 27 naar Harmeien. E. Stöcker van A. J. Goldsteinstraat 5 naar Amsterdam. M. Hooghart van Holterberg 41d naar Dor drecht. Gevonden: Muntbiljet; kinderwant; een haarborsteltje. Verloren: vulpen; parapluie-hoesje; re genbroek; inschrijvingsbewijs SV 98-66; wieldop van auto; kindervest; armband; damesportemonnaie met inhoud; jongens- vest; dubbele rijwieltas met inhoud. Weggelopen: een hond (boxer). Inlichtingen: dagelijks aan het groeps- bureau der rijkspolitie te Holten, doch uitsluitend tussen 9-13 en 14-22 uur. JEUGDBREVET ZWEMMEN Voor het „Jeugdbrevet" van de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenke lingen is geslaagd Jaap Kruk.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1