141 A Uit Hohens historie v Jfcfe'v I~t Sportieve ontmoeting Bronchi leffeiri Heropesiiesg kryidenierskdrijf Voordes Kampeergewoonten OOTJE TEUR naar het eiland Orohoma lie* Voetbalwedstrijd tegen Papoea's (1-1) bracht f 375 op Zakenvliegtuigen in het straaltijdperk Verkiezing ambtsdragers Herv. Gemeente Voor het ter» Baby-huidje rTBABYDERMS^^ De voorspelling van de Holter scheper aangaande de schout Belangrijk sociaal toerisme Illllllllllllllll! MIDDENSTANDSCURSUS 1961-1962 Nieuwe leerlingen Deze sportieve ontmoeting, die op Biak of in Hollandia op Nienw-Guinea niet tot de uitzonderingen behoort, maar in Nederland toch wel een unicum mag worden genoemd, had zaterdagmiddag in het Sportdal te Holten plaats. Daar bonden n.l. in een voetbalwedstrijd elf in ons land studerende Papoea's de strijd aan tegen het le elftal van Holten, dat in de 2e klasse van de onderafdeling Twente van de K.N.V.B. speelt. Uit tal van plaatsen van ons land, t.w. Vlissingen, Zutphen, Almelo, Amersfoort, Deventer, Nijverdal en Holten waren deze jonge Papoea's hier samengekomen om een tegenprestatie te leveren voor de stichting van het studiefonds voor hun landgenoten in Nederland door de Hervormde diaconale commissie voor internationale hulpverlening, die onder de bezielende leiding van Ds. C. C. Addink, alhier, reejds zulk een goed werk heeft verricht. De opbrengst van deze wedstrijd zou n.l. ten goede komen aan dit studiefonds voor Papoepa-jongeren en zij bedroeg met inbegrip van de giften, die na afloop werden ingezameld ruim f375Een mooi bedrag, waarmede de stichters van het fonds zeer tevreden zijn. die zijn club na ongeveer 20 minuten spe len de leiding wist te geven. Te voren had de lat bij de thuisclub al redding ge bracht. Bij de Holtenaren miste rechts buiten Wansink na een half uur spelen de kans van de dag om de score op ge lijke voet te brengen door hard naast te schieten. In deze periode waren de gast heren steeds een tikkeltje te langzaam tegen de vlugge Papoea's. TELEVISIE De voetbalwedstrijd zelf was niet van een bijzonder gehalte, maar de ontmoe ting kreeg een aparte sfeer, doordat de Ned. Televisie Stichting en Polygoon met hun opname-apparatuur aanwezig waren om haar op het celluloid vast te leggen. Maandagavond gaf de N.T.S. een aantal beelden van de wedstrijd in het journaal en wij verwachten, dat ook in het jour naal van de bioscopen de komende dagen opnamen zullen worden vertoond. Na een inleidend woord van de voor zitter der voetbalvereniging „Holten", de heer H. Klein Velderman, die het bestuur van het studiefonds, het bestuur der VVV, de zomergasten en andere aanwe zigen, maar in het bijzonder Saul Hin- dom, de Papoea-student, die deze wed strijd tot stand bracht, welkom heette, bonden de beide ploegen de strijd aan. De Papoea's in blauwe shirts en witte broek en de Holtenaren in rode shirts en zwarte broek. De wedstrijd werd geleid door de bondsscheidsrechter de heer G. J. Kamerling uit Almelo, door het bonds- bestuur voor deze ontmoeting aangewe zen, waarvoor de arbiter als de bond dank werd gebracht. Het reeds gepubliceerde elftal der Pa- .poea's had nog al wat wijzigingen onder gaan. Het bleek te bestaan uit doel: Sem Kajoi (Holten); achter: Nikolas Liboran en Ori Hokojoku; midden: Daniël Wikom, Jack Deda en Hein Inggamer (Holten) voor: Nati Majepa, Bas Jouwe, Daniël Hanasby, Saul Hindom en Seth Roem- biak. Bij de Holtenaren was Jalving ver vangen door J. Paalman. Het Holtense elftal bestond uit: doel: A. Stokkers; achter: G. Bannink, E. Maats, J. Traanman; midden: G. H. Vin cent en J. Paalman; voor: H. Wansink, Jo ten Velde, M. Klein Velderman, H. J. Jansen en H. van, den Bos. BLOEMEN Hoitens' aanvoerder Eddy Maats bood de Papoea-aanvoerder Daniël Hanasby (speler van HVC-Amersfoort) een prach tig boeket bloemen aan. Aanvankelijk scheen het, dat de Pa poea's aan de Holtenaren een gemakke lijke partij zouden hebben. Kun samen spel was, gezieri de omstandigheid dat zij nimmer als een ploeg in .het veld geko men waren, vrij goed en ook hun indivi duele spel en baltechniek was niet on aantrekkelijk, maar in de loop van de wedstrijd wisten de Holtenaren hun aan vallen beter te pareren en hen daarom van repliek te dienen. Het was Hanasby, Het aantal zakenvliegtuigen met straal aandrijving in de VS (ca. 28.000 stuks) is thans groter dan het aantal Amerikaanse en Russische militaire straalvliegtuigen rij elkaar. De groei van het aantal zakenvliegtui gen is te danken aan het feit, dat deze toestellen niet langer worden beschouwd als een luxe of als „speelgoed" voor di- rekteuren van grote maatschappijen, maar vooral als een middel om snel en efficiënt zaken te kunnen doen en om mensen en materiaal op voor auto's en schepen onbereikbare plaatsen te bren gen. De vliegtuigen worden het meest ge bruikt door middelgrote of kleine onder nemingen; ook doktoren, boeren en aan nemers' maken er intensief gebruik van. Het maandblad PM meldt in het septem bernummer, dat volgens globale bereke ningen het aantal zakenvliegtuigen over tien jaar verdrievoudigd zal zijn. GELIJK Na de rust zakte het tempo aanmer kelijk en waren de Holtenaren het meest in de aanval. Middenvoor Jansen bracht na 20 minuten spelen de cijfers op gelijke stand (11), nadat Joh. ten Velde een prachtkans om gelijk te maken gemist had. Een der gasten kreeg last van spier kramp, zodat de wedstrijd enkele keren onderbroken moest worden. Aan beide zijden moest de doelman enkele keren handelend optreden, hetgeen beide goed afging. In de stand was geen verande ring gekomen toen scheidsrechter Ka merling, die uitstekend leidde, het einde floot van deze zeer sportieve ontmoeting. In de pauze wees dominee Addink, die bij de aanvang van de wedstrijd de aftrap had verricht, op de grote nood in de we reld en de oprichting van de gemeentelij ke diaconale commissie om deze nood op internationaal niveau te helpen lenigen. Haar werk heeft zeer stimulerend ge werkt. In 1959 bracht zij pl.m. f 300,- bij een, in 1960 f 1600,- en thans is de f 4500,- reeds gepasseerd. Ik zeg dit niet om de loftrompet te steken over ons eigen werk, aldus spreker, maar om de gedachte door te doen geven door allen die hier aanwe zig zijn. Spreker dankte de beide elftal len voor hun spel, de organisatoren en be langstellenden voor hun medewerking en de heer Schoneveld voor het gratis be schikbaar stellen van de geluidsinstalla tie. Hoestdrank in tab let vorm. 95 ct De kerkeraad der Herv. Gemeente ver zoekt ons het navolgende in ons blad te willen opnemen: Sedert het inwerkingtreden van de nieu we kerkorde behoort in oneven jaren de helft van de kerkeraad af te treden. Daar bovendien sommige leden reeds voor de tweede keer herkozen zijn, moeten ook zij aftreden. Het rooster van aftreding ziet er nu als volgt uit: I. Ouderlingen: 1 B. H. Brouwer niet herkiesbaar 2 Chr. Knijff niet herkiesbaar 3 H. A. Schutte niet herkiesbaar 4 A. Westerik niet herkiesbaar 5 De vacature W. van Diepen moet nog vervuld worden. II. Diakenen; 1 D. Aanstaat herkiesbaar 2 A. Jalink herkiesbaar 3 Joh. Lubber sen herkiesbaar 4 J. H. Schooien herkiesbaar Hl. Ouderlingen-Kerkvoogd 1 H. J. Beltman niet herkiesbaar 2 J. H. Bosschers niet herkiesbaar 3 J. Kroon herkiesbaar 4 A. Teeselink herkiesbaar Het is de bedoeling, dat de lidmaten voor iedere vacature afzonderlijk, schrif telijk en ondertekend, vóór 9 september a.s. namen opgeven van hen, die zij gaar. ne willen aanbevelen voor de vervulling van deze plaatsen. De kerkeraad hoopt, dat velen van de gelegenheid gebruik zullen maken en hun aanbevelingen indienen bij de scriba van de kerkeraad, de heer Chr. Knijff, Holter- berg 16. Bij de f oio's: De bovenste foto toont het Papoea-elftal, de onderste foto het eerstq elftal van Holten. Donderdagmiddag van de vorige week had de heropening plaats van de belang rijk uitgebreide en gemoderniseerde win kel van de heer Voordes in de H. J. Wan. sinkstraat. Namens de Holtense Handelsvereni ging werd het woord gevoerd door de heer J. M. Metzger. Hij wenste de familie Voordes van harte geluk met de prachtige winkel, die hij een aanwinst noemde voor het hele dorp en in het bijzonder voor de omgeving van de Kolweg. Hij wenste ten slotte de familie Voordes goede zaken in dit mooie pand. De familie Voordes mocht verder tal van gelukwensen in ontvangst nemen. Tal van zakenrelaties deden hun beste wensen vergezeld gaan van bloemen en ook de buren en vele klanten kwamen fe liciteren. De woorden van gelukwens gin gen veelal vergezeld van een bloemetje, zodat de winkel een fleurige aanblik bood. Onder het genot van een kopje kof fie of thee en oen glaasje bleef men enige tijd gezellig bijeen. Zeer velen kwamen in de loop van de middag of 's avonds een kijkje nemen. Het timmerwerk werd uitgevoerd door de firma Vukkink; het metselwerk door de firma Meerman en .Voordes; het schil derwerk door de firma Maats en de ver lichting door het Elektro-Technisch Bu reau Jan van Bruggen. De Holter scheper had voorspeld, dat de nieuwe schoort eerder vertrokken zou zijn dan de pastoor. Nou, daar dronken de boeren en hungers eentje op, want het volk van Holten was door alle tijden heen een vrijheidslievend volk. Het bewaarde ook de gepaste afstand. Want de nieuwe schout kreeg te Holten geen andere Ikennissen van de lui van de bezetting oip de Waardenborg. Toen hij eens aan Paiptoine de dorpsbode vroeg, waarom niemand met hem om gang wilde hebben, verklaarde Pap- tone, dat ze dn Holten de Pelkfcelherink veel te voornaam vonden. Wie is hier een Pékkelherink, brieste de schout. Bent u dat dan niet?, vroeg Paptone, iedereen noemt u zo! De nieuwe schout was te mager om van nijd te barsten, anders was 't zeker gebeurd. Nu besloot hij het gericht te span nen; er moesten slachtoffers vallen. Drie of vier personen moesten minstens een maand in de kerker worden opge sloten. Hij riep Stoffel, de bode van die Waar de nib org, om ten eerste Paptone te halen. Daarna de pastoor en ten derde de Holter scheper. Stoffel trof het niet. De pastoor was naar Le'ide van de Poes in de Beuze- berg. Leide was €|anj welgestelde we duwe en wat kwezelachtig. Zij had met de pastoor geaccordeerd, dat hij iedere maainid moest komen om haar de zonde, die zij gedurende de maand bedreven had, te helpen vergeven. Daar kreeg de pastoor dieder j aar twee hammen voor en dat moest je in die tijd niet uitvlakken. Een pastoor van Holten was ook maar een mens van vlees en bloed. En boven dien, de schout mocht hij toch niet, om dat de Raapolie Holten die schout had aangesmeerd. De pastoor wist steeds de juiste toon aan te slaan. Op de vraag van Stoffel, wanneer de pastoor dan wel thuis was, kon Hamne- ke mets zeggen. Blijft heeroom heel lang weg, vroeg Stoffel. De bode van de Waarideniborg was twee en twintig jaar en Hanneke vond hem merakels knap. Dan zal ik moeten gaan, riep Stoffel, de schout wacht op bericht. Dat kun je toch niet geven, riep Han neke. Dan op eens: Hanineke, mag ik je een zoen geven? Nee, gekkert!, riep Hanneke. Maar toen Stoffel 't tooh deed, zoende zij hem hartstochtelijk terug. Opeens dacht zij aan het riempje, dat nog naar buiten hing. Fluks l'iep zij naar de deur, trok het riempje naar binnen en sloeg haar roomblanke 'armen om de hals van Stoffel, die het eleru ogenblik benauwd kreeg. Inmiddels had de vrijpartij een uur geduurd. De pastoor kwam terug. Wat was dat? Het riempje was naar binnen getrokken. Die deerne toch! Maar neen, Hanneke was steeds een zedig meiske. Het was de schuld van die smiegel van een bode. De pastoor keek nog eenmaal door het sleutelgat; hij hoorde de zoenen klappen. Toen .riep hij door het riemgat: Doe open! Beide jongelui waren geheel van streek en Hanneke stoof naar de deur en deed deze opien. Daar stond voor hen hoog en fors de pastoor van Holten. Hanneke begon te jammeren en smeekte om vergiffenis voor haar mis stap om vlak op de morgen de tijd te gaan vervrijen. Uw zonden zijin u vergeven, sprak de pastoor en legde zegenend de handen op Hanneke's hoofd'. Maar de j ouwe niet, lelijke rekel, voegde hij Stoffel toe. Uit mijn huis en vooruit naar de Waarden- borg. Ik zal vertellen wat ik gezaieni heb. De pastoor schoof zijn hoed naar achte ren en dreef Stoffel de bode voor zich uit. Zo, zijn jullie daar eindelijk, riep de schout, gramstorig over het lange weg blijven van zijn bode en de pastoor. Maar de pastoor bleef het antiwoord niet schuldig en vertelde, wat hij gezien en gehoord had. Volgens de pastoor moest Stoffel dn de kerker geworpen worden. Feitelijk moest de pastoor in de ker ker, riep de schout. Probeer het eens, riep de pastoor, om de idienaar des Goddelijken Woords op te sluiten. Dan zal er zwavel |en pëk op de Waardenborg vallen! Nu waren zwavel en pek geen aan gename dingen en bij de schout speelde het bijgeloof ook een belangrijke rol. Dus de pastoor kon gaan, wanneer hij zondagmorgen in de mis niets over de vrijerij mededeelde. De pastoor zou dit niet doen, voornamelijk om Hanneke, Hij wilde het lieve kind niet voor schan daal zetten, maar anders Stoffel wend drie dagen lang op water en brood in de kerker gezet. De schout zou de lbod'e van de Waardenborg die kunsten afleren. Een bode behoorde zich te gedragen zoals het moest. De Holter scheper kwam die avond op de pastorie en vertelde tegen de pas toor, dat hij vreemde dingen had ge zien. Ik ook, verklaarde de pastoor. Maar eerwaarde, binnen drie dagen zult gij nog vreemder dingen zien. De volgende dag, voordat de pastoor inging, vertelde hij aan Hanneke, dat Stoffel de bode op water en brood 'in de kerker zat. Het ontging de pastoor, dat Hanneke beurtelings rood en bleek werd. Toen de pastoor weg was, schrei de zij een half uur lang, omdat haar lieve Stoffel nu 'in de kerker zat op water en brood. Daarna ging zij aan de arbeid leni werd daarbij opgeschrikt door een manspersoon, die aan de ach terzijde de pastorie binnen vluchtte. Het was Stoffel en weer vielen zij elkaar in de armen. Zij zwoeren elkaar eeuwig trouw en onderhand brandde de soep aan, waar heeroom zo van hield. Hanneke wilde weten, hoe hij uit het gevang ontsnapt was. Dit zat zo: De bewaker, de Brijtekster, had de deur op een kier laten staan en Stoffel had zijn kans gegrepen en nu nam hij afscheid van Hanneke. Hij wilde naar Deventer vluchten; daar had Stoffel een oom, die in stokvis deed. Die zou hem wel aan een baan helpen en dan konden hij en Hanneke trouwien. Maar nu moest hij giaian, want hij wend. gezocht. VAN COEVERDEN. Blijkens een ten behoeve van de Stich ting Nederlandse Kampeerraad ingesteld onderzoek naar het aantal gasten in de kampeercentra in de recreatiegemeenten op 17 juli en 3 augustus bedroeg dit aan tal in onze gemeente resp. 1209 en 1757, verdeeld naar drie categorieën, als volgt tc splitsen: In kamphuisjes, tenthuisjes (bunga lows): 17 juli: 812; 3 aug.: 825; in tenten en caravans resp. 282 en 503 en in bi- vaks en kampeerboerderijen resp. 115 en 229. In deze cijfers zijn niet begrepen de tij delijke bewoners in de vele zomerhuisjes alhier, die niet als vakantieverblijven ge ëxploiteerd worden maar zuiver voor pri- vé-gebruik bestemd zijn en natuurlijk niet de gasten in de hotels en pensions. De cursus begint <op MAANDAGAVOND 4 SEPT. a s. om 7.30 uur in gebouw „Irene". kurmen zich op deze avond alsnog op geven. Inlichtingen worden U gaarne geheel vrijblijvend verstrekt over deze inte ressante cursus. (Adv.). 3. Op naar een koele dronk. Ootje Teur vouwde de kaart van het eiland Oroboma weer dicht en zette zijn wandeling voort. „Hè!" dacht hij ondertussen, „Wat lijkt me dat toch leuk om op zo'n eiland geweest te zijn, waar nog niemand van gehoord heeftEn dan met een schip, dat „De Vergulde Aerent" heet! Wat een romantische naam! Echt een naam om avonturen mee te beleven! Ja, eigenlijk is het hier in die bergen maar saai.... Altijd maar hetzelfde, nooit eens een afwisselingetje. Hij zuchtte diep en dacht aan Abra ham Diederick Steng, die het geluk had gehad, schipper te zijn geweest op een schip, dat natuurlijk overal geweest was. „Daar ga ik een boek over schrijven!" bedacht Ootje Teur. „De avontuurlijke reizen van Abraham Steng met zijn schip „De vergulde Aerent"! Dat zal ge lezen worden! Ja, dat doe ik!" Hij had echter van het lopen dorst gekregen en, toen hij een herbergje in het oog kreeg, besloot hij een groot glas koele limonade te gaan drinken.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 6