f Uil hei plaatselijk parlement N' Goede inschrijving voor paardenfokdag Prinses Wilhelmina 81 jaar Burgerlijke stand KERKDIENSTEN Gevonden en verloren voorwerpen ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1961 No. 34 Jaargang 13 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,jH.oltens Nieuwsblad te HoltenTelefoon 05Jf83 - 23 h Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f 2.50. Iedere mm. meer 0.10 Holten nam volkomen loyaal standpunt in t.a.v. Markelose land- bouwhuishoudschool. Vergunning voor bouw u.l.o.-school met gymnastieklokaal. Aanleg 40 km. drinkwaterleiding super- onrendabele percelen. Slachthuis en recreatieweg nog in be spreking. WWWvWMSWA'vV.WMW.WAWvWV* VAVAVA» rWvWSAA De kwestie van het Iandbouwhuishoud- onderwijs, die de gemoederen in Markelo en in mindere mate ook in Holten mo menteel bezig houdt en die de goede ver standhouding tussen de inwoners van bei de gemeenten ernstig dreigt te vertroebe len, heeft ook een onderwerp van bespre king uitgemaakt in de donderdagmiddag om 5 uur begonnen vergadering van de raad van Holten. De heer Rietberg (CH) had het verslag van de persconferentie gelezen, die de se. cretaris van de OLM, Ir. Y. van der Wal, woensdag in hotel Carelshaven in Delden gehouden heeft en daarin gelezen, dat de ouders in Markelo niet genegen zijn hun kinderen in Holten naar de landbouw- huishoudschool te zenden. Spreker kon zich dat niet indenken, want Holten heeft deze school van Markelo beslist niet be geerd. Hij vroeg de voorzitter de leden nader in te lichten over het voorspel van deze vervelende kwestie. Burgemeester Enklaar noemde de over plaatsing van de Markelose landbouw- liuishoudschool naar Holten een verve lende zaak, welke ten onrechte de wre vel van de Markelose bevolking jegens Holten heeft opgewekt. Dit is des te meer vervelend nu een dagblad bedoeld wordt het Dagblad van het Oosten de heer Van der Wal woorden in de mond heeft gelegd, die slechts de halve waar heid bevatten .En halve waarheden, aldus Mr. Enklaar, zijn dikwijls erger en hard nekkiger dan leugens. (In het verslag staat: „Holten wilde er zelfs, wegens haar centrale ligging, een landbouwhuishoud- school bij". Red.). Wij hebben op de z.g. haering in De venter op 16 februari 1959 gezegd, aldus de burgemeester, dat Holten wegens haar centrale ligging, met toegangswegen uit alle richtingen, aanspraak zou willen ma ken zowel op een lagere landbouwschool als op een landbouwhuishoudschool. Dat v/as een „prineipe"-uitspraak". Wij heb ben niet gezegd: wij moeten de land bouwhuishoudschool van Markelo heb ben. Het zou waanzin zijn, dat Markelo or.ze landbouwschool zou verlangen. Even zo dwaas zou het zijn geweest als wij de nieuwe huishoudschool van Markelo had den begeerd. Het is daarom zeer te betreuren, dat in Markelo gezegd wordt, dat Holten haar de dood aandoet. Wij hebben deze school buiten onze wil gekregen en wij zijn er wel dankbaar voor, dat behoef ik, aldus de burgemeester, niet te verhelen, maar dat is nooit onze bedoeling geweest. Mr. Enklaar schetste de raad nog hoe hij met de heren Sprokkereef (commissie van toezicht landbouwschool) en Pekke- riet(voorzilter OLM-afdeling) op 15 juni I960 de avond voordat bij de OLM de beslissing viel nog een bezoek gebracht heeft aan Markelo om te trachten een mo dus te vinden voor deze netelige zaak, maar dat men daar niets van een of an- "Vbor de paardenfokdag van de ver eniging „Holbatheo", welke op woensdag 6 september zal worden gehouden op de terreinen van 't Bonte Paard van de heer H. Kloosterboer te Dijkerhoek bestaat van de zijde der fokkers weer een grote be langstelling zoals uit het aantal inschrij vingen blijkt. Het aantal opgegeven veulens is bij vorig jaar vergeleken verdubbeld. Met de eerste jaars, tweede jaars, derde jaars en oudere merries mee bedraagt het aan tal van te voeren dieren ruim 70 waar onder een groot aantal stermerries. Aangevoerd zal o.a. worden de merrie Vera-Alie van de heer G. J. Hietberg aan gewezen voor de grote show te Utrecht. Deze merrie is ingevoerd uit het NWP.- gobied. Zij was op de centrale keuring te Zwolle no. 1 in de eerste premieklasse. Ook de anderhalf-jarige merrie van de heer H. Deten te Dijkerhoek aangekocht van het paardenstamboek VLN zal ter keuring verschijnen en verder nog tal van merries, die in Raai te en Zwolle veel •goeds beloofden. Als juryleden hebben zich beschikbaar gesteld de heren A. J. Ganzeboom, bur gemeester van Raallbe, Z. Holtland te It- ■tersum, H. G. Schrijver te Terwolde, J. Zweverink te Lochem en G. J. Vlaskamp te Olst, die in Dijkerhoek en omgeving geen onbekenden zijn. De keuring zal 's morgens aanvangen om 9 uur, terwijl 's middags om 1 uur een demonstratie zal plaats vinden met aan gespannen één- en tweespannen fokmer_ ries van het Gronings- en Gelders type voor landbouwwagens. dere oplossing wilde weten, om tot een regeling te komen. Wij hebben, aldus de raadsvoorzitter, een volkomen loyaal spel gespeeld en ty pisch in de overtuiging verkeerd, dat on ze jongens, ten oosten van Holten, naar de landbouwschool in Markelo zouden gaan. Aanvankelijk dacht men, dat het hoofd der lagere landbouwschool, de heer Snijders, die hier erg gezien was, mee naar Bathmen zou gaan en toen hebben verschillende ouders gezegd: dan gaan onze jongens ook naar Bathmen. Dat is niet doorgegaan en daarom gaan dat is spreker bekend er nu Holtense jon gens naar Markelo. Burgemeester Enklaar zeide verder nog, dat de plannen bekend waren, maar dat -Holten de keus niet heeft gedaan. Spre ker is als voorzitter van de provinciale commissie voor het lager landbouwonder wijs en het landbouwhuishoudonderwijs overal buiten gehouden. De heer Brands (PvdA) zag in deze 'hele affaire een plagerij. De verbinding met Holten is veel beter dan met Lochem. Naar aanleiding van enkele opmerkin gen der leden wees de burgemeéster nog op de grief van Markelo, die met grote koppen in de kranten staat, dat men daar niet op tijd is ingelicht. In Holten is het besluit van de OLM di- rekt aan de ouders doorgegeven. In sep tember 1960 zijn de ouders bij elkaar ge weest. Het was toen heel wat korter dag dan in Markelo. Geen sterveling in Holten heeft gezegd, dat deze inlichtingen niet op tijd zijn geweest. Dat had, aldus de burgemeester, in Markelo net zo kunnen zijn. Men moet zijn verlies echter weten te nemen. Markelo is door de OLM niet slechter behandeld dan Holten. De heer Sprokkereef (Alg. Bel.) wees er nog op, dat de mensen van het land bouwonderwijs ook eerst ontzettend boos zijn geweest over de opheffing van de school. Hij vindt het echter verheugend, dat de huishoudschool door alle buurt schappen gedragen wordt. Wij moeten ho pen en vertrouwen, aldus de heer Sprok kereef, dat alles weer in goede banen zal komen tussen de naburige gemeenten. De gemeente Bathmen heefi een offer gebracht; die heeft een school prijsgege ven. Over de Holtense (huishoudschool maakt spreker zich geen zorgen; haar werkgebied is groot genoeg. Het zou jam mer zijn als Markelo en Holten elkaar boos zouden blijven bejegenen. De voorzitter verklaarde op een vraag van de heer Brands, dat de school voor twee klassen leerlingen genoeg heeft. De derde klas zullen we toch zelf eerst moe ten opleiden. Alleen de meisjes uit het Larensebroek zijn een beetje het slacht offer geworden van de onzekerheden, maar zij zijn op de duur zeker in Holten te verwachten. En na deze mededeling over een ver velende kwestie ging de raad over tot de orde van de dag. Verjaardag Prinses Wilhelmina. Bij de aanvang van de vergadering her dacht de voorzitter met het uitspreken van de hartelijke gelukwensen de ver jaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina, wier regeringsperiode wij ons met grote dankbaarheid voor de geest halen. Nieuwe Ulo-schaal. Aan het adres van de heer Soer (PvdA) deelde de voorzitter mede, dat de kos ten van de bewegwijzering bij de nieuwe aansluiting van de Rijksstraatweg naar Rijssen ad f 900,- voor de helft door de ANWB en voor de helft door de gemeente gedragen zullen worden. •De raadsvoorzitter deelde voorts mede, dat niet alleen een vergunning voor de bouw van een nieuwe Ulo-school is ont vangen, maar ook een urgentieverklaring voor het stichten van een gymnastieklo kaal bij deze school. Behalve met een rectificatie van de op pervlakte van een bouwterrein kavel, verkocht aan de heer J. Kramer te Am stelveen, ging de raad akkoord met de herziening van het onteigeningsplan van de gronden in het z.g. Kolplan, waaraan o.m. door onderhandse aankoop een groot aantal eigenaren kan worden onttrokken, waardoor er nog slechts 14 overblijven en waarvan het dagelijks bestuur hoopt, dat met hen alsnog een minnelijke schikking kan worden verkregen. Uit opportuni- teitsoverwegingen is het perceel ten oos ten van de Lage weg afgevoerd, waarvoor de heer Teeselink (OH) zich dikwijls heeft beijverd. Overal waterleiding. Ook met het sluiten van een voorlopige overeenkomst met de Waterleiding Maat schappij „Overijssel" over het leggen van buizen in gemeentegrond, stemde de raad S B Een en tachtig levensjaren En nog altijd leeft Gij mee Met de zorgen en de noden Met ons aller wel en wee! Nederland zal nooit vergeten Wat Gij voor ons hebt gedaan; Hoe Gij ons bij leed en moeite Steeds terzijde hebt gestaan! Immer staat het ons voor ogen Wat Gij voor ons zijt geweest! Hoe Ge Uw dochter wist te vormen Naar dezelfde trouwe geest! Neêrland is U dank verschuldigd, Daarvan zijn wij ons bewust! Moge Gij nog lang genieten Van Uw welverdiende rust! I. C. Boers-Bloem. tenslotte in, nadat de voorzitter verklaard had, dat dit een snelle aansluiting van de super-onrendabele gebieden ten goede zal komen. Over een nieuw contract wordt met de gemeenten overleg gepleegd. De WMO hoopt over een dag of veertien te beginnen met het aanleggen van 40 km buizen in deze gemeente voor de aanslui ting van de super-onrendabele percelen, deelde de raadsvoorzitter mede. Holten verkeert in een water-technisch voorde lige positie. De bespreking van dit contract was aanleiding, dat de heer Klein Velderman (Alg. Bel.) en nog enkele andere leden wezen op het feit, dat er nog percelen zijn, die hoewel daartoe ingevolge de bouwverordening verplicht, niet aan het leidingnet zijn aangesloten. De raadsvoorzitter beloofde, dat B. en W. deze kwestie, als alle buizen gelegd zijn, nog eens zullen bezien. Woningbouw. Bij de rondvraag stelde de heer Soer (PvdA) de vraag hoe het staat met het bouwen van woningen door Scholtens Ac countancy te Oss in de vrije sector, nu voor woningen boven f 10.000,. rijksgoed keuring vereist is. De voorzitter deelde mede, dat vóór de circulaire van de minister werd ontvan gen, aan deze onderneming grond ver kocht is en rijksgoedkeuring is verleend. Men wil ook hier een twintigtal wonin gen beneden de f 10 000,- aan bouwkosten stichten, zoals Raalte deze krijgt, maar dit is slechts een voorlopige planning, om dat de betrokken gronden nog niet bouw rijp zijn en de definitieve grondprijzen nog niet kunnen worden vastgesteld. Aangezien ook in omliggende gemeenten bouwterreinen zijn toegezegd, heeft men de verlangde 100 woningen bij elkaar ge kregen en kan men bijv. te Deventer de betrokken aannemer laten beginnen. De minister heeft laten doorschemeren, aldus de raadsvoorzitter, dat tegen het einde van het jaar een liberalisatie van de woningbouw mogelijk zal zijn. Spre ker vraagt zich alleen maar af, of de mensen er erg gelukkig mee zullen zijn, daar het woningen worden van 210-220 m3, met houten gevels. De gemeente-ar chitect zal de plannen nog eens op hun merites beoordelen. Nadat de heer Brands (PvdA) gewezen had op het pai-keren van een vrachtauto op het Kosterpad, waaromtrent de voor zitter met betrokkene wil spreken, vroeg de heer Landeweerd, die later ter verga dering kwam, naar de voortgang van de slachthuisplannen. Slachthuis. De voorzitter deelde mede, dat van de zijde van een slachthuisdeskundige advies is uitgebracht over het uitbenen onder koeling, met welke nieuwe methode nog geen rekening gehouden is. Ais we meer dan een miljoen investeren, moeten de plannen ook goed zijn. Daarom zullen nog nadere besprekingen met de deskundigen plaats vinden en is het wellicht nuttig het bestaande plan aan een revisie te onder werpen. B. en W. zijn, aldus het antwoord op een vraag van de heer Teeselink, wel teleurgesteld, dat de eigen adviseurs hier op niet een jaar eerder hebben gewezen. Maar alles gaat tegenwoordig gepaard met een stormachtige ontwikkeling, al dus de burgemeester. Spreker kon het wel met de heer Jan sen (PvdA) eens zijn, dat het natuurbad aan de kleine kant is; dat is door buiten staanders ook wel voorspeld, maar er was niet meer geld en was er helemaal geen bad gekomen. Het bad voldoet overigens uitstekend en de uitkomsten vallen niet tegen. Over de recreatieweg over de Holter- berg zijn nog besprekingen gaande met het Staatsbosbeheer, deelde de voorzitter tenslotte op een vraag van de heer Lan deweerd (AR) mede. Geboren: Jenneken Hendrika, dv H. J. Stam en J. Companje. Ondertrouwd: Hendrikus Paalman, 23 jaar en Willemina Hendrika Brinkman, 20 jaar, beiden te Holten. Gehuwd: H. J. Roelvink, 21 jaar en H. J. Brinkman, 20 jr., beiden te Holten. BEVOLKING: Ingekomen: E. S. Wijkniet en gezin v. Indonesië naar Holterberg 26. I. J. Kri- sifu van Nieuw-Guinea naar Deventer- weg 15. Vertrokken: H. P. Hol en G. F. Hol v. Espelo 1 naar Haarlem. T. P. M. Hof stede van Holterberg 46 n. Hellendoorn. Zaterdag 2 september; Veekeuring in Es pelo. Terrein: W. F. Boode. Zaterdag 2 september: Ringsportdag CJV. Terrein H. J. Struik, Espelo 3. Zaterdag 2 september: Drumband HMV naar concours te Bathmen. Zaterdag 2 september, 2 uur: Zwemwed strijden Holtense gediplomeerden van .10-14 jaar in natuurbad „Twenhaars- veld". Zondag 3 september: Puzzlerit MAC „De Holterberg". Start om 2.30 uur bij café Vruggink. Maandag 4 t.m. vrijdag 8 september: He- renkappersbedrijf annex sigarenmaga zijn Fa. J. F. van Geenhuizen en Zn., Dorpsstraat 60, wegens vakantie geslo ten (zie adv.). Dinsdag 5 september, Hotel „Vosman": 's avonds van 7-8 uur: Inschrijving danscursus Dansschool „Reiners" (zie adv.). Dinsdag 5 september: Smederij Maats ge sloten (zie adv.). Woensdag 6 september: Oranjefeest „School met de Bijbel" in „Kalfster- mansweide". Woensdag 6 september, 9 uur: Paarden fokdag „Holbatheo" te Dijkerhoek (zie adv.). Woensdag 6 september, 's avonds 7.45 uur: Vergadering Chr. Plattelandsvrouwen. Spreekster: zuster Loeff en dokter J. P. Nagelhout. Onderwerp: „Kankerbe strijding". Gasten, zowel dames als he ren, hartelijk welkom. Donderdag 7 september: Schoolfeest o.l. school in Kalfstermansweide. Donderdagavond 7 september. 7.30 uur: Aanvang danscursus „Dansschool Her man Ruitenberg" in café „De Waag" (zie adv.). Donderdag 7 september, Café „Het Bon te Paard": 's avonds van 8-9 uur: In schrijving voor danscursus van Dans school „Reiners" (zie adv.). Vrijdag 8 september: Laatste dag inleve ring aanbeveling kandidaten kerkeraad Herv. Kerk (zie bericht). Zaterdag 9 september: Fokveedag in Kalfstermansweide. Zaterdag 9 september: Ringsportdag CJV. Terrein H. J. Struik, Espelo 3. Woensdag 13 september, 11 uur: Eind- veiling woonhuis door notaris Pluimers in hotel Holterman (zie adv.). Donderdag 14 september: Eerste dansles Dansschool G. Ganzevles in hotel Mul ler (zie adv.). Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 uur Ds. Israël. Extra collecte Zuiderzee- fonds. Dijkerhoek. 3.30 uur Ds. Addink. Extra collecte Zuiderzeefonds. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor het eigen jeugdwerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerk bouw". R.K. Kerk Nieuw.Heeten: Iedere zondag H. Mis om 7 uur, 8.30 en 10 uur. Rijssen: Iedere zondag H. Mis om 7, 8.30 en 10 uur. Gevonden: meerdere muntbiljetten; een regenjas; regencape; damesvest; porte- monnaie met inhoud; rekenliniaal; zonne bril; regenmantel. Verloren; zonnebril in etui; -nuissleutel; regenbroek; regenmantel; overall; porte feuille met inhoud; meerdere zwembroe ken. Inlichtingen dagelijks (uitsluitend tus sen 9-12 en 14-22 uur) aan het groepsbu- reau, Dorpsstraat 22, Holten, tel. 352. OFFICIËLE PUBLICATIES ONTEIGENING Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Holten maakt bekend, dat het raads besluit van 31 augustus 1961, nr. 2217, tot wijziging van het raadsbesluit d.d. 24 no vember 1960, nr. 2902, inzake onteigening van gebouwde en ongebouwde eigendom men in het complex ten westen van de Rijssenseweg, vanaf 4 september 1961 ge durende een en twintig dagen voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage zal liggen. De gemeente dient over de nog in het onteigeningsplan overblijvende eigendom men de beschikking te hebben, teneinde het uitbreidingsplan in onderdelen voor het dorp Holten te kunnen uitvoeren. Holten, 1 september 1961. Het Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. WIJZIGING SPREEKUUR De Burgemeester van (Holten maakt bekend, dat hij zijn wekelijks spreekuur in het vervolg niet meer op woensdag morgen maar op MAANDAGMORGEN zal houden van 10-12 uur. Holten, 30 augustus 1961. De Burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1