3e Elektrotechnische Vakbeurs lISÉtI Toeristen lieten acht miljoen gulden in Overijssel achter Ity.V.'s vreemdelingenstatistiek 1980 Verbond voor Veilig Verkeer Siefif bewolking voor KOEKSLMN IN EDE GETIKT Nieuwe voetgangersregeling Uitstapje gemeentepersonee! -- van 1 t.m. 8 september te Amsterdam Voor de boer Let op slakkenschade in de stoppelknollen Kort allerlei Meer bezoek dan in 1959 Polowedstrijd in het natuurbad ,Twenhaarsveld' Zoals bekend zal op 1 november a.s. een nieuwe regeling met betrekking tot over stekende voetgangers van kracht worden. Met ingang van die datum zullen de oran je knipperbollen uit het stads- en dorps beeld verdwijnen, zullen de voetgangers op de „zebra's" bescherming genieten en dient het rijdende verkeer zich op zebra's bevindende voetgangers onbelemmerde doorgang te verlenen. De Minister van Verkeer en Waterstaat heeft het Verbond voor Veilig Verkeer opgedragen het Nederlandse publiek zo uitvoerig moge lijk op deze nieuwe regeling voor te be reiden. Het Verbond organiseert daartoe in oktober en november een omvangrijke voorlichtingsactie, waarbij vrijwel alle auditieve en visuele hulpmiddelen te baat zullen worden genomen. Landelijke actie Het Centraal Bureau van het Verbond te Utrecht zal de landelijke verspreiding van affiches, raambiljetten en z.g. „wand- kranten geïllustreerde muurbladen ter hand nemen; men zal de affiches van 1 oktober af kunnen zien hangen in alle postkantoren, vele Ibankinstellingen, in en aan politiebureau's, in belastingkan toren, in bussen en wachthuisjes van een aantal vervoermaatschappijen, in Kamers van Koophandel en Fabrieken, enz.; de „wandkranten" worden aangeboden aan militaire tehuizen, poliklinieken, artsen en tandartsen, t.b.c.-consulatiebureau's, wijk- gebouwen van kruisverenigignen, enz. Met betrekking tot de afficnes kan wor den opgemerkt dat er twee soorten in om loop worden gebracht: één, een kalender- bloc met de datum 1 november, zal in ok tober worden opgehangen om de aandacht van alle weggebruikers op deze belang rijke datum te vestigen misverstanden zouden tot ernstige ongelukken aanleiding kunnen geven de andere zal in nov. worden opgehangen; deze laatste is ont- •Het gemeentepersoneel maakte donder dag met zijn dames in gezelschap van de burgemeester en mevr. Enklaar zijn jaar lijks uitstapje dat naar westelijke dreven ging. Men vertrok reeds vroeg met een paar comfortabele toeringcars van de OAD naar Hilversum waar het gezelschap zich .splitste en een bezoek werd gebracht aan de NCRV-S'tudio en de VARA-studio, in welke laatste de bezoekers ontvangen Werden met gekraai van de Holtense haan, die enkele jaren geleden door een aantal plaatsgenoten aan de VARA ge schonken werd bij de ingebruikneming van het eerste deel van dit gebouwen complex. In de NCRV-studio werd het gezelschap eerst een aantal prachtige dia's vertoond en daarna werd men in beide studio's rondgeleid, waarbij aan de bezoekers heel wat belangwekkende bijzonderheden wer den verteld. In Loosdrecht werd de koffie geser veerd en vandaar uit bracht men een be zoek aan de bloemenveiling te Aalsmeer, die door haar grote verscheidenheid van snijbloemen en potplanten aller bewon dering opwekte. Na in Amstelveen het lunchpakket te hebben aangesproken werd een bezoek gebracht aan 's werelds grootste lucht haven „Schiphol", waar men het gehele vliegveld bezichtigde door middel van het daar gestationeerde rondgangtreintje en men een indruk kreeg van de enorme be drijvigheid, welke het luchtverkeer in het huidige tijdsgewricht meebrengt. Het was bijzonder interessant. Er waren geen hoogvliegers onder het gezelschap, zodat geen gebruik werd gemaakt van de gele genheid om een rondvlucht te maken. Vervolgens vertrok men naar Amster dam waar, met een speciaal voor de Hol tenaren gereserveerde rondvaartboot, een tocht door de grachten en de havens werd gemaakt, hetgeen voor degenen, die dit nog niet eerder hadden meege maakt bijzonder interessant en leerzaam was. Deze rondvaart duurde ruim vijf kwartier. Na deze tocht bestond gelegenheid om Amsterdam in te gaan, maar de regen trad toen op als spelbreker, zodat het minder aangenaam was in de stad. Er viel echter genoeg te bewonderen. Op de terugtocht werd in hotel „Eem- land" te Soestdijk de middagmaaltijd ge bruikt, waar door burgemeester, Mr. En klaar en de gemeente-secretaris, de heer G. J. Langenbarg, aan tafel hartelijke woorden werden gesproken over het wel slagen van het uitstapje, dat allen veel plezier en voldoening bezorgde. Het was al niet zo vroeg meer toen al len in goede welstand weer in Holten aankwamen. De Gemeente-Ontvanger de heer G. J. Bouwhuis heeft de sprekers namens de commissie van voorbereiding voor hun waarderende woorden bedankt. PRIJS IN DE TOTO De heer G. J. Huisken, Borkeld 50, al hier, heeft deze week in de KNVB-toto 5 gelijke spelen goed geraden. Hij zal, zoals de situatie thans is, met 3 andere personen een bedrag van plm. 121.400.hebben te delen. worpen door Eppo Doeve en zegt: „Voet gangers, zo moet het nu", kamp. Eveneens zal door het Centraal Bureau zorg worden gedragen voor de versprei ding van dia's ter vertoning in het recla meprogramma in de bioscopen, alsmede de voorlichting via de pers, radio en tele visie; voor vertoning op de tv. werden twee z.g. „spots" korte filmpjes ge maakt. Hiertoe in staat gesteld door een biscuitfabriek wordt tevens een speciale voetgangersfi'lm opgenomen, waarin de hoofdrol wordt gespeeld door Bueno de Mesquita. Plaatselijke activiteiten De plaatselijke afdelingen van 't Ver bond de Verenigingen van Veilig Ver keer zullen contact opnemen met hun gemeentebesturen teneinde plaatselijk een aan de omstandigheden en financiële middelen aangepaste actie te kunen voe ren. Het Verbond heeft zich onlangs tot de gemeenteraden en de plaatselijke afde lingen gewend met een circulaire, waarin een overzicht wordt gegeven van de door het Verbond ter beschikking gestelde ma terialen. Naast de reeds genoemde affi ches en raambiljetten kunnen overdruk ken uit het Verbondsperiodiek „Verkeers- tijdschrift", alsmede de speciale nummers van het gezinsblad „Wegwijs", Veilig- Uit" voor de middelbare schooljeugd en Jeugdverkeerskrant" voor de la gere scholen worden besteld. Met de folder „Voetganger, zo moet het nü" en „Bestuurder, zo moet het nu" wordt een positieve beeld- en tekstin structie voor alle weggebruikers gegeven. De brochure „Veilig over" richt zich spe ciaal tot de bejaarden. Voor de scholen Uiteraard wordt een belangrijk deel van de voorlichtingsactie van het Ver bond gericht tot de schooljeugd. Voor leerlingen van de middenklassen van de lagere scholen werd een „loop-pas" en een „fiets-visum" ontworpen; dit zijn boekjes in paspoortmodel, waarin naast het instructie-element een ruilwedstrijd is verwerkt: in elk boekje zitten nl. stuk jes van een verknipte zebra, en de kinde ren die door onderling ruilen een com plete zebra weten te verzamelen en deze opzenden naar het Verbond, zullen aan trekkelijke prijzen kunnen ontvangen. Met medewerkig van een oliemaat schappij wordt voor de scholen een spe ciale kalender uitgegeven, waarvan het kalendarium loopt van 1 september 1961 tot 1 septemlber 1962. Op straat Het Verbond suggereert de plaatselijke afdelingen om voor de duur van b.v. een week „zebra-brigades" in te stellen. Deze zouden gevormd kunnen worden uit jon gelui van plm. 18 jaar, die bereid zijn hun diensten te verlenen bij het over steken van voetgangers; zij zouden dan te vens de folders kunnen uitreiken aan de voetgangers en aan het (wachtende) rij- verkeer, alsmede eventueel de zelfkle vende zebra-insignes kunnen uitreiken aan voetgangers, die op de juiste wijze oversteken. Deze zelfklevende zebra-insignes wor den verstrekt, indien door de bestelingen hiervoor een totale oplage van 100.000 wordt bereikt. Mogelijk zullen tevens bewoners van bepaalde steden en dorpen in de ochtend van 1 november witte voetstappen op de trottoirs zien, 'die naar de zebra's leiden. Dit onderdeel van de actie, waartoe het Verbond in staat werd gesteld door een schoenfabriek, zal eveneens slechts wor den gerealiseerd indien de oplage hiervoor de 100.000 bereikt In verband met de reclame, die in deze zelfklevende voetzolen is verwerkt, is deze suggestie van het Verbond bij tal van gemeenten nog in beraad, zodat op dit moment nog niet kan worden mede gedeeld of dit onderdeel van de actie voortgang zal vinden. Tijdens de toeristische dag in Ede kon den de bezoekers o.m. een paar wed strijden koekslaan bijwonen. Een strijd, waarbij het erom gaat een flink stuk koek met zo weinig mogelijk slagen in stukken te slaan. Voor de deelnemers is het een prach tige methode om hoze gevoelens af te reageren (rechts). Een spindemonstratie (links). Een soldaat van het Oostduiste „Volksleger" maakt het internationale gebaar van „getikt" tegen de fotograaf, door met zijn vinger tegen zijn voorhoofd te wijzen. Een collega van de militair bepaalde zich tot 't uitsteken van zijn tong Was-, droog- en strijkmachines, koel kasten, stofzuigers, naaimachines, brei machines, strijkbouten, electrische de kens, dompelaars, mixers, broodroosters, koffiemolens, scheer-apparaten, fornui zen, snelkookpannen, haardrogers, ver- lichtings-armaturen, verwarmingsappa raten, keukenmachines, elektrisch ge reedschap, ziehier een greep uit de vele artikelen, die men zal aantreffen op de 3e Elektrotechnische Beurs in de Apol- lohal te Amsterdam. Op vrijdag 1 september a.s. 's middags om 2 uur zal Dir. J. J. van Soest, direc teur van het Gemeentelijk Bureau voor Handels- en Indus triebei angen te Am sterdam, de officiële opening verrich ten van deze Vakbeurs, die evenals de „Firato" in de nieuwe R.A.I. tot en met 8 september a.s. zal duren. Bij de vele producten is natuurlijk weer een aantal noviteiten te vermel den. Noemen wij b.v. een échte haar droger (als bij de kapper) voor huishou delijk gébruik; een scheer apparaat met 4 koppen, 60.000 sneden per seconde, zelfslijpende messen, regelbare snijhoog- te; practische infra-rood-stralers (ook zeer geschikt voor kerkverwarming) die geen voorwarmtijd vergen; veilige ring- kookplaten met 7-standen-schakelaars, zeer geschikt voor kleine huishoudens; tegen aanraking beschermde stroom banden met continu verplaatsbare stroomafnemers; een elektrische hamer met 2000 trillingen per minuut, speciaal gemaakt voor electriciens. Vermelding verdienen) voorts ook nog de drogende Italiaanse wasmachine en de Franse koelkast, een nieuw produkt van een vermaarde vliegtuigenfaJbriek. De E.T.B. wordt bewust dn dezelfde periode gehouden als de „Firato", omdat vooral in de provincie de hande laren in radio- en t.v. apparaten ook de verkopers zijn van de elektrische huis-, houdelijke apparaten, die men op de E.T.B. bijeengebracht vindt. Uit het zeer grote aantal aanvragen om toegangskaarten, afkomstig uit ge heel Nederland, mag worden afgeleid, dat de Elektrotechnische Beurs een zeer druk bezoek van handelaren zal krijgen. Door de aanhoudende regen komen er thans op meerdere percelen slakken voor. De meeste schade wordt thans aangericht aan de pas opkomende stop pelknollen. Wanneer deze slakken in vrij grote aantallen voorkomen en de schade aanzienlijk is, kan eien bestrij ding gewenst zijn. Deze bestrijding kan het eenvoudigste uitgevoerd worden met z.g.n. slakkenkorrels. De benodigde hoeveelheid is 6-8 kg. per ha. (volgens gebruiksaanwijzing). De korrels moeten alleen dan aangewend worden, als één, liefst twee dagen droog en zonnig weer wordt verwacht. Valt er kort na de be handeling regen, dan is het effect ge ring. Ook kunt u een kg. Metaldehyde mengen met 30 kg. verse lauwe zemelen voor de bestrijding van 1 ha. Na het mengen bevochtigen met 18-20 liter water, totdat het een kruimelig en ge makkelijk stro oib aar geheel wordt. Ook hiervoor geldt, dat het weer en kele dagen droog moet blijven, indien de bestrijding succes zal hebben. J. RIETBERG. In een Engelse krant stond een ad vertentie van een vrouw, wier man was overleden in een plaats, waar zij nog niemand kenden. Het was een hartekreet met het verzoek op de be grafenis te komen, omdat zij haar echtgenoot niet wilde zien begraven „als een hond zonder vrienden". Ve len kwamen naar de teraardebestel ling, zonder de overledene te kennen. Een' groep van veertig schoolkinderen uit Londen, die enkele dagen met va kantie naar Frankrijk zou gaan, was na enkele uren weer thuis. Het bleek namelijk, dat hun reisleider zich in de datum had vergist en van de re serveringen bleek niets te kloppen. Indien de vrouwen de helft van de tijd, die zij aan haar schoonheid ten offer brengen, aan haar gezondheid wijdden, zouden zij veel schoner zijn. Een Londens bedrijf, waar men bui tenlandse hoteletiketten kan kopen, om op die wijze indruk te maken op buren en vrienden, is voornemens het bedrijf uit te breiden met een af deling, waar men briefkaarten kan krijgen, die dan worden gepost in Rome, Napels of waar men maar wil, terwijl de afzender een rustige va kantie geniet in een pension op en kele kilometers afstand van de plaats van inwoning. „Ouderdom is een eerbiedwaardige zaak, met uitzondering van braad- haantjes", aldus een uitspraak van Georg Thomalla. Beginnen kan iedereen, maar alleen de besten houden vol. „Er zijn zonen, die zo lang op de zak van hun vader teren, tot hun eigen zonen voor hen zorgen kunnen!" Naar een voorzichtige schatting heb ben toeristen en vreemdelingen vorig jaar in Overijssel ruim acht miljoen gulden achtergelaten. Provinciale VW heeft het bedrag in haar onlangs ver schenen vreemdelingenstatistiek bere kend op bijna f 700.000 méér dan in '59. De statistiek (een traditie sinds 1949) kon zeer zorgvuldig worden opgesteld, mede dank zij gegevens die verkregen werden van het CBS betreffende hotel- cijfers in vele Overijsselse gemeenten. Negen gemeenten (kleinere en op toe ristisch terrein niet belangrijk) zijn niet opgenomen. Enkele cijfers: het aantal gasten bedroeg vorig jaar ruim 289.000, waarvan 233.400 Nederlanders. Het aan tal overnachtingen kan gesteld worden op 817-500, waarvan 725.600 betrekking hebben) op landgenoten (afgeronde cij fers). Het aantal gasten nam vergeleken bij het jaar 'daarvoor, toe met bijna tien duizend, het aantal overnachtingen met bijna honderd-duizend. In de hotels steeg het aantal overnachtingen met ruim 21.600, terwijl het in de pensions daalde met 7600; jeugdherbergen en kampementen boekten 82.000 overnach tingen meer. Met name de overnachtin gen in hotels hebben uiteraard niet al leen betrekking op toerisme; een 'groot deel ervan zal voor zakelijke doeleinden zijn geweest. Van de bekende toeristencentra staan bovenaan Ommen (25.772 ga-sten, 146.369 overnachtingen), Delden, Holten, Nij- verdal, Maikelo, Denekamp, Ootmar- sum. Uit de statistiek blijkt voorts dat de 3951 beschikbare hotelbedden in Overijssel 319.000 nachten werden be zet. Gemiddeld dus per bed 80 over nachtingen. Bovenaan deze -lijst staan Zwolle met 127 ovemachtingfen per -bed, Kampen (112), Enschede (110), Steen- wijk (107), Almelo (104), Deventer (103) en Hengelo (102). De meeste buitenlanders kwamen uit Duitsland, namelijk 25.120 (exclusief mi litairen). Boven de duizend uit komen dan nog Engeland en Schotland met 4129, Zweden 3223, Denemarken en IJs land 3224, België en Luxemburg 2913, Frankrijk 2326, Verenigde Staten 2419 en Zwitserland 1192. Bij al deze cijfers, ook die betreffen de -de financiële kant van de zaak, is dus geen rekening gehouden met dagfoezoek en groepsbezoek. Wel heeft Prov. WV bij wijze van steekproef bij 47 van de grootste touringcarbedrijven in ons land een enquête gehouden aangaande het groepsbezoek. Hieruit bleek dat ruim 5000 busritten naar en door Overijssel zijn gemaakt, waahbij in totaal 164.362 personen vervoerd werden. (Zwolse Courant) Op donderdag 24 augustus om 2 uur werd hier de eerste waterpolowedstrijd gehouden, welke georganiseerd werd door de (heren Hazemeijer Jr. uit Rot terdam en Puttens uit Arnhem. In deze wedstrijd werden -de zeven tallen onderscheiden door met en zon der badmuts te spelen. Als speeltijd werd genomen 2x7 minuten. In die speeltijd werd de wedstrijd met 61 gewonnen door spelers, die geen badmuts droegen. Het was een zeer sportieve en -vrolijke wedstrijd, tevens een bewijs, dat in de toekomst zoiets wel vaker georganiseerd kan worden, hogelijk met een ietwat beter materiaal. Als scheidsrechter fungeerde de chef- badmeester, de heer S. van Lemel. GESLAAGD De heren G. Hoefman en H.A.Pessi-nk, onderwijzers aan de Openbare ULO- school -alhier, slaagden voor de akte Duits L.O. „Amerika is een land, waarin de ma chines door mannen en de mannen door vrouwen worden bestuurd", al dus de Indische paedagoog Subcha Singh. „Ik zou zo graag willen weten, waar de moeders toch de dingen geleerd hebben, die zij nu aan hun dochters verbieden", zo heeft Anna Magnani zich afgevraagd.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 6