Uit Holtens historie School- em Yolksfeest te fepel© Jaarlijkse collecte voor het Kon» Wilhelmitm Wonds Westerse worstjes Volksspelen nog zeer in trek op Bestrijdt het leed Dat kanker heet! Zwemwedstrijden Het spook op de Waardenborg Hij die rekent, 't is nogal glad, adverteert regelmatig in dit blad! ZATERDAG 36 AUGUSTUS 1961 No 33 Jaargatlff 13 (Tweede blad) HOLTENS NIEUWSBLAD De buurtschap Espelo vierde donder dag haar traditionele school- en volks feest onder naar verhouding gunstige weersomstandigheden. Terwijl in vele delen van ons land een druilerige regen viel, joegen hier wel donkere wolken langs het zwerk, maar bleef het tot de avond droog, zodat oud en jong van de kinder- en volksspelen konden genieten. Dat is dan ook in een prettige en blijde sfeer geschied. 's Morgens om 9 uur trok de school jeugd met een door het dagelijks werk wat gedecimeerd HMV naar de feest- weide tegenover de Marchhoeve aan de Raalterweg om de gebruikelijke spelle tjes te doen en verscheidene rondjes te maken in de draaimolen, 's Middags ver maakte de rijpere jeugd zich met talrijke volksspelen, terwijl de ouderen geamu seerd toekeken. TONEEL. Het feest begon, zoals gebruikelijk, de avond tevoren met de opvoering van een toneelspel in de grote tent van de heer K. ter Horst. De toneelclub OCH bracht hier voor het voetlicht het reeds voor de 15e keer gespeelde toneelspel „In een andere wereld" van de auteur Joh. Bla zer. De uitvoering werd geopend door de voorzitter van de Volksfeestcommissie, de heer F. J. Hol, die in het bijzonder wel kom heette de burgemeester Mr. W. H. Enklaar; de oudste wethouder, de heer B. J. Veneklaas Slots en de gemeente-se. cretaris, de heer G. J. Langenbarg, als mede de leden van OCH. Hij bracht dank aan de commissieleden, die reeds veel werk verzet hebben om het feest te doen slagen en dankte in het bijzonder de heer Ter Horst, die wegens het uitblijven van de swing mill-exploitant Zeggelink, nog op het laatste nippertje kans zag om de heer Peters met de draaimolen naar Es pelo te krijgen, zodat dit wegblijven geen teleurstelling voor de kinderen behoefde te worden. Het talrijk opgekomen publiek heeft zeer genoten van dit vrolijk spel, dat ook nu weer uitstekend vertolkt werd en be loonde de spelers met een gul applaus. Aan de heer J. Konijnenberg, die voor de 50ste keer bij OCH op de planken stond, werd door haar voorzitter, de heer J. Oosterkamp, met een toepasselijk woord een geschenk aangeboden, terwijl mevr. Konijnenberg bloemen kreeg. De grimering was bij de heer Joh. van Geenhuizen weer in goede handen, ter wijl de heer J. van Bruggen de verlich ting enz. verzorgde. GOOCHELAAR. Tijdens het kinderfeest, de andere mor gen, trad in deze tent voor de school jeugd op de bekende goochelaar Pierre Duro uit Hengelo, die weer een bijzon der aardig programma bracht. Alle kin deren kregen een cadeautje, terwijl de winnaars van de spelletjes nog een extra prijsje kregen. Allen werden getrakteerd A/WWsA*A/WVVWWWWWVVWvWVWWWWWWWVV>AA/WSA'WV^ Het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding (houdt zijn grote jaarlijkse collecte van 31 augustus tot 9 september. De huis aan huis-collecte wordt verzorgd door de leerlingen van de Holtense schotten. Zolang in Nederland nog één van elke vijf sterfgevallen zijn oorzaak vindt in kanker, is de bestrijding van deze ziekte een zaak waaraan) niemand zich kan onttrekken. Behalve het feit, dat kankerbestrijding zoveüen aangaat, vergt het ook enorm veel geld. Voor het onderzoek naar de oorzaak van kantteer, voor de inrichting en instandhouding van kostbare labora toria en ziekenhuizen, voor alttes wat er verder nog aam zorg komt kijken, zijn kostbare materialen /en zeer veel deskundigen nodig. Bovendien moeten apparatuur en uitrusting steeds worden ver nieuwd om de patiënten te laten profiteren van de nieuwste vindingen. Dat alles kost onnoemelijke hoeveelheden geld. Voor dit geval, waar geluk en gezondheid zo nauw aan geld zijn gekoppeld, willen wij (graag een beroep doen op onze lezerskring door te zeggen: geeft wat U missiën bunt en /doe er dan nog iets extra's bij. Kankerbestrijding is een taaik van het gehele Nederlandse volk. WW1/WWVS^(VWS(WWW»A*WVV\WWWVWVWWVVWWWW*/WW op limonade, krentebollen, koek en snoep. Meester Hol en juffrouw Van de Ridder werden hierbij geassisteerd door de leden van de schoolfeestcommissie. De jeugd genoot naar hartelust. STERKE BROEDERS. Bij de volksspelen, die 's midags ge houden werden, bestond er voor het ring steken op het losse paard en met karre tjes niet zo'n grote deelname. Anders was dit bij de bromfietsenrace met hin dernissen, waaraan 18 jongelui deelna men. Ook de nummers stoelendans voor dames en voor jongens trok een grote deelname. Het publiek heeft bijzonder genoten van het kruiwagenrijden voor paren en van het touwtrekken, waarvoor twee ploegen van vier man in het veld kwamen. Het werd een spannende strijd, waarbij de ploeg, bestaande uit de vier gebroeders Jansen (Hengeveld), n.l. Jannes, Hendrik Willem, Arend Diederik en Gerrit Jan, als winnaars uit het strijd perk traden. De verliezende ploeg die overigens geen slecht figuur sloeg bestond uit Herman Baltes, Joh. Toorne- man, Wim Vruggink en A. Schutte. Toen het melkenstijd was geworden, lag het feestterrein verlaten, maar 's avonds keerde bijna geheel Espelo te rug om in de feesttent nog geruime tijd te dansen. UITSLAGEN. Wij laten hieronder nog de uitslagen volgen van de kinder- en volksspelen: Kinderspelen: le klas vlaggetjes steken 1 Wim Boode, 2 Gerrie Boode, 3 Minie Prins. 2e klas kralen uit emmer halen 1 Johnny van der Linden, 2 Toosje Lub- bersen, 3 Johan Marsman. 3e klas flessen legen 1 Minie Bek- kernens, 2 Janny Stevens, 3 Willy Tui- tert. 4e, 5e en 6e klas jongens zaklopen 1 Herman Boode, 2 Henk Baltes, 3 Antoon ten Dam, 4 Freek Beklcernens. 4e en 5e klas meisjes zaklopen 1 Anneke Beumer, 2 Gerrie Lubbersen, 3 Dinie Klein Horsman, 4 Dika Krikkink. 6e klas meisjes zaklopen 1 Ger rie Bekkernens, 2 Toos Marsman, 3 Rikie Paalman, 4 Dika Baltes. 4e, 5e en 6e klas jongens blokken rapen 1 Herman Boode, 2 Henk Nik- kels, 3 Anton ten Dam, 4 Freek Bekkei'- nens. 4e en 5e klas meisjes eierlopen 1 Minie Jansen, 2 Annie Meilink, 3 Dika Krikkink, 4 Dinie Klein Horsman. 6e klas méisjes eierlopen 1 Dilde Baltes, 2 Gerrie Bekkernens, 3 Dinie Rei- link, 4 Toos Marsman. Volksspelen: Ringsteken losse paard: 1 B. J. Barve- link, 2 A. D. Jansen. Ringsteken karretjes: 1 G. Prins en echtgenote, 2 H. J. Baltes en echtgenote, 3 B. J. Barvelink en verloofde. Stoelendans dames: 1 Corrie Bekker nens, 2 Cobi Rosendaal, 3 Minie Mark voort, 4 Mevr. J. A. Krikkink-Aij tink, 5 Mevr. Prins-Schippers. Stoelendans heren: 1 Js. Jansen, 2 Henk Kolkman, 3 G. J. Jansen, 4 Wim Rensen. Hardlopen hindernissen dames: 1 Ger- da Stegink, 2 Bertha Schippers, 3 Willy Wegstapel. Mastklimmen heren: 1 A. Paalman, 2 A. D. Jansen. Hardopen hindernissen heren: 1 Wim Lubbersen, 2 Freek Schippers, 3 A. D. Jansen. Kruiwagenrijden voor paren: 1 G. Ren sen en echtgenote, 2 B. J. Boode en mej. G. Nekkers, 3 E. Krikkink en echtgenote. Fietsen hindernissen dames: 1 Marie- tje de Grote, 2 Ja^nie Toorneman, 3 Willy Wegstapel, 4 Henny Boode. Bromfietsenrace heren: 1 G. Krieger (voor B. J. Boode), 2 M. Jansen, 3 G. Krieger, 4 H. Baltes. Door de badmeesters van het natuur bad „Twenhaarsveld" zullen op zaterdag 2 september a.s., 's middags om 2 uur zwemwedstrijden worden georganiseerd voor Holtense jongeren van pl.m. 10 tot 14 jaar, die in dit bad deze zomer een diploma behaalden. De deelname is gra tis. Opgave voor deelname is mogelijk tot dinsdag 29 augustus a.s. aan het bad. ii Bibberend zat de raapolieregent met de zijnen op de grote zaal toen de scheper mededeelde, dat voor deze nacht de zaak gezuiverd was, maar dat hij er niet voor in kon staan, dat de demonen van de Waardenborg weg zouden blijven. Want het dorp Holten was vergeven van de heksen en spoken. Maar de raapolieregent liet een onderzoek instellen door Bazaltar van Groeneveld, de opperbevelhebber! De ze smakte op zijn nachtpantoffels naar de plek waar de egel uit het raam was gegooid, struikelde over het ondier en viel met zijn hoofd in de stekels. Boven gekomen, verklaarde hij, dat de duivel hem in het gezicht had geslagen en nu begon men de Holtense schaapherder te geloven. De raapoliebaron, overigens niet bang, gaf bevel dat de rijtuigen voor moesten rijden. De visite ging terug naar Deven ter, achter de muren was het veiliger dan in een spookgat als Holten. De nieuWe kastelein van de Waarden borg, die men te Holten de bijnaam van Pekkelherink had gegeven, waarom we ten wij niet, ging de volgende morgen in de vroegte naar de pastoor. De pastoors meid keek eerst door het riemgaatje van de deur. Wat een riemgaatje was zullen wij eerst duidelijk maken. Vroeger, voor een zestig jaar geleden nog, kon men ze bij sommige oude huizen nog aantreffen. Bij deze huizen had men geen handvat of deurknop. Dus niets te poetsen met mooie koperen deurknoppen. Er werd gewoon een gaatje in de deur geboord, men deed aan de binnenzijde een lederen riempje aan de deurklink, net zoiets als een lede ren schoenveter van een vetschoen. Men schoof des morgens het riempje door het gat naar buiten en iedere bezoeker kon trekkende aan het riempje, de deur open maken. Des avonds bij het naar bed gaan trok men het riempje naar binnen en verder geen nachtslot of iets van dien aard. Een bel was niet nodig, want op de vuurplaat bij het openhaardvuur, lag steeds de kwade huishond, die er voor zorgde dat niet gewenste bezoekers op een eerbiedige afstand bleven. En zo geschiedde het dan, dat de schout kastelein, korenkoperszoon, al vroeg bij de pastorie was. Het gebons op de deur hield aan. De hond sloeg geweldig aan, maar Hanneke, de pastoorsmeid, keek eerst door het riemgaatje om de bezoe ker op de korrel te nemen. De pastoor werd gewekt door het ge bons op de deur. Terwijl hij zich aan kleedde, riep hij achter de deur: is daar goed volk? Dat was een gewoonte van de pastoor geworden, want er kwam ook vaak kwaad volk. Mannen en vrouwen, die biechten wilden en dan meteen af gluurden, hoe zij bij een andere gelegen heid het best in konden breken. De nieu we kastelein werd binnen gelaten, de man was overigens beleefd genoeg. De pastoor vroeg of de hoge heer kastelein zich be zwaard voelde. Neen dat niet, maar er was wat anders. Ondanks de inwijding van de burcht, die de vorige avond ge schied was, waren er duivels en demonen op de Waardenborg. De pastoor vroeg aan de nieuwbakken kastelein of hij soms heksen in de fa milie had. De pastoor meende het goed. Maar de eerste man van Holten sinds gisteren, was danig in de wiek geschoten, want zijn grootmoeder zaliger was een toverheks geweest. De nieuwe schout en kastelein maakte rechtsomkeert, ging naar de burcht en liet het paard zadelen, dat hij pas de vorige dag van de Holte naren gekregen had, en reed snorkend en snauwend naar Deventer om de raapolie regent op de hoogte te stellen van de ongemanierdheid van de ITolter pastoor. De pastoor deed verder zijn gewone be zigheden. Hij voerde zijn kippen en be wonderde zijn haan, ging aan het ontbijt waarbij hij steevast een ei moest hebben, niet te hard en niet te zacht gekookt. Onder de maaltijd kwam de koster mel den dat de schaapherder van Holten weg was. De pastoor at rustig door. De koster kreeg ten antwoord dat aan de scheper toch niet veel verloren was, de man ver stond de vrije kunst en keek altijd een eeuw vooruit. Wie kon nu voorspellen, dat er na een bepaalde tijd het sterke slot Waardenborg er niet meer zou staan. De mening van de pastoor over de schaap herder zou binnen veertien dagen anders worden, maar dat komt straks. De kas- telein-korenkoperszoon klaagde te De venter bij de Raapolie. En deze zette zich aan zijn omvangrijke schrijftafel en schreef een lange brief aan de bisschop over de toestanden in Holten en over de pastoor aldaar, die het gezag beledigde en die hoognodig weggepromoveerd moest worden. Hij, de Raapolie, had nog een verre neef, die zou voor die post uitste kend op zijn plaats zijn. Het volk van Holten moest gehoorzaamheid leren. Er moest een pastoor komen die alle Holte naren verwenste, dan zou Holten nog eens een parel worden van het drostambt Sal- land. Zo schreef de oliekoning, terwijl de ganzeverenpen vlug over het papier dans- De worsten, die een Berlljnse slager hier met zich meedraagt, gaan aan de neus van de Vopo's voorbij. De slagerij ligt precies aan de sectorgrens. Het huis staat in Oost-Berlijn, maar de ingang van de winkel is in het Westen. De slager moet verhuizen. Aangevoerd 1654 stulks vee, runderen 97, varkens 1557. Prijzen: 12 vette koeien van f 3,- tot f 3,30 per kg slachtgewicht; 36 mel'k- en kalfkoeien van f 1000,tot f 1100,per stuk; 28 pinken van f 575,tot f 675,per stuk; 21 gras- kalveren van f 375,— tot f 450,— per stuk; 23 drachtige zeugen van f 350,tot f 475,- per stuk; 26 loopvarkens van f 90,tot f 115,per stuk; 1508 biggen van f 60, tot f 80,per stu'k. Overzicht handel: Rundvee: Handel kalm, prijzen iets la ger. Zeugen: Handel redelijk, prijzen onver anderd. Biggen: Handel redelijk, prijzen onver anderd. te. Hij schreef nog een tweede brief, die aan de pastoor van Holten. Die gaf hij de pasbenoemde kastelein mee. Deze brief zou de boodschap overbrengen. En de boodschap kwam over. De eerstvolgende zondag las de pastoor de brief voor. De kerk zat vol. Boeren en burgers zetten hun oren wijd open. En de jonge kaste lein van de Waardenborg werd beurte lings rood en bleek van woede. Daar le verde hem de dorpspastoor een koopje waar de hele gemeente nog dagenlang om moest lachen. Maar de toestand werd anders toen de pastoor ziek werd. Nu zou de pastoor dood gaan en volgens de kas telein van de Waardenborg was het zijn verdiende loon. Drie dagen was de sche per weggeweest. De vierde dag dook hij weer op. Hij hoedde de schapen weer als steeds. Dergelijke streken had hij wel meer. Wanneer de mensen veronderstel den dat de pastoor het wel niet lang zou maken, liet de schaapherder zich ontval len dat de pastoor het langer maakte dan de kastelein van de Waardenborg, en kreeg de scheper gelijk. Nergens was in die dagen een dokter te Holten. Rijssen, Goor, om van de kleinere dorpen en ge huchten maar niet te spreken. De mensen dachten bij zich zelf, de meeste kwalen gingen ook zonder dokter wel weer over. Maar de pastoor was er erg aan toe. De dorpsscheper ging naar de pastoor en belas deze en gaf de man kruiden en de pastoor genas. VAN COEVERDEN.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 5