hengelo's bier Vakantie programma €^OTJE TEUR naar het eiland Orohoma Telefoon zoekt nieuwe wegen Kabels zuilen verdwijnen Middenstandscursus 1961-1962 ook hier! Voetbal Holten 1-Papcea elftal H.M.V.-dnim!ïand naar concours Mooie successen Htiidgeraezirag 13TWTE P.V. „De Bergvliegers" Dansen en Dixieland-miraek Naar de Hector-series Zwemdiploma's behaald Vier gewonden bij autobotsing Onrustige Zenuwen? De PTT heeft een uitgewerkt plan op tafel liggen om de steden in Nederland onderling te verbinden door middel van een straalzendernet. In verschillende ste den zullen grote radiotorens worden ge bouwd. Het straalzendernet werkt op het prin cipe van die hoog-frequentietrHlingen, die langs radiografische weg 'worden over gebracht. Door dit straalzendernet wordt het leggen van lange interilocaile kabels overbodig. He bestaande kabelnet zaïl nog worden gebruikt. Het nummer moet op de vertrouwde manier worden gekozen. Het telefoontoestel in huis moet via ka bels met da telefooncentrales verbonden blijven. De uitvinding van straalzenders en de toepassing in het telefoonverkeer zijn niet nieuw. In Amerika werd al tien jaren ge leden een straalproject uitgevoerd. Op het ogenblik worden in de Nieuwe Wereld ongeveer dertig procent van alle interlo kale telefoongesprekken via straalzenders gevoerd. Ook in het bergachtige Zwitser land, waar het leggen van telefoonkabels geen gemakkelijk weik is, loopt een groo-t deel van het telefoonverkeer via straal zenders. De PTT gaat nu tot de bouw van zo'n zendernet over omdat het huidige kabel net langzamerhand te klein wordt om aan die steeds 'groeiende vraag naar ver bindingen te voldoen. De telefoon is in de maatschappij langzamerhand een on misbaar instrument geworden. Op het ogenblik belt de Nederlander gemiddeld iedere week eenmaal op naar een andere stad. Het aantal telefoontjes binnen de stad loopt in de miljarden. De vraag naar het wond erinstrument van Alexander Craham Bell, die in 1876 voor het eerst de menselijke stem door electro-magne- tische energie over enige tientallen me ters 'hoorbaar maakte, is zo sterk toege nomen, dat het telefoonverkeer eens in de zeven jaren verdubbelt. Graafwerk en rivieren De telefoon is razendsnel in opkomst gekomen. Ruim vijftien jaren na de uit vinding in 1892 werden in Neder land al 82.000 interlokale gesprekken ge voerd. Vorig jaar waren het er 440 mil joen. Al deze gesprekken werden gevoerd via kabels. In de beginjaren werden die kabels opgehangen aan masten, waardoor het poëtische beeld van zwaluwen, die een muziekstuk schrijven op de „balken" van de telefoonkabels, kon ontstaan. Maar deze „luchtige" verbindingen waren uitersit kwetsbaar en leden bovendien onder de niet-ideale 'klimaatomstandig heden. De PTT heeft daarop steeds meer overgeschakeld op ondergrondse kabels. Maar ook die hebben nadelen. Voor die verbindingen tussen Noord en Zuid-Ne-' derland moeten heel wat rivieren en brede zee_armen (Zuidhollandse* en Zeeuwse eilanden) worden „over wonnen". Wanneer kabels eenmaal zijn gelegd, kunnen ze gemakkelijk bescha digd worden door de uitvoering van grondwerken. Bovendien bleek in 1953 bij de grote watersnood hoe kwetsbaar deze verbin dingen zijn. Bij het straalzendernet is het ingraven van ontelbare kilometers kabel niet meer nodig. Torens In de provincie Zeeland wordt al ge werkt aan een straalzendernet, dat bij noodgevallen de verbindingen kan over nemen. Het straalproject, 'dat nu op het programma van de PTT staat, voorziet in een wijdvertakt verbindingnet over ge heel Nederland. De eerste lijn is bijna gereed. Het is het traject Eindhoven- Maastricht. De zendtoren in Maastricht is al gebouwd. In 1963 hoopt de PTT het net voor de Randstad-Holland de verbinden tus sen de steden Amsterdam, Den Haag, Rot terdam en Utrecht gereed te hebben. Ruim dertig torens moeten dan in de loop van enkede jaren in andere, minder grote steden worden gebouwd. De torens moeten gemiddeld zo'n kleine zeventig meter hoog worden. Op de spits komen twee parabolische antennes, die wel wat lijken op de oude radarantennes. Dezie dienen voor het, overbrengen van de gebundelde electrojnagnetLsche energie. In de grote steden moeten de torens zoveel mogelijk buiten de stadskernen ko men, maar dat zal in de kleinere plaatsen niet altijd nodig of mogelijk zijn. Omdat de 'torens in het stadsbeeld misschien een storend element kunnen vormen, zal de PTT contact opnemen met de plaatselijke stedebouwkundige diensten voor het na der uitwerken van dc plannen. Het plan, zoals dat door de PTT is uit gewerkt, voorziet in het aanwijzen van de volgende steden als centrales ©f zetels van doorzendstations: Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Hil versum, Alphen, Alkmaar, Purmerend, Lopik, Loon op Zand, Breda, Tilburg, Roosendaal, Goes, Den Bosch, Mierlo, Eindhoven, Roermond, Maastricht, Venlo, Wolder (bij Maastricht), Nijmegen, Dru- ten, Arnhem, Ugchelen, Deventer, Mar- kelo, Hengelo, Zwolle, Lelystad, Zwol lerkerspel, SmiMe, Groningen en Leeu warden. Met de uitvoering van dit plan zijn tientallen miljoenen guldens 'gemoeid. De nieuwe zendcentrales zullen geheel automatisch werken. Bij de nieuwe me thode van overbrengen van het geluid dat getransformeerd wordt in hoge tril lingen blijft het onmogelijk om ge sprekken af te luisteren. De PTT hoopt door deze maatregelen de niet te stuiten groei van het telefoonverkeer voor te De cursus Ibegint op anaamidag 4 sept. a.s. Aanmelding van leerlingen op maandag 28 iauig. a.s. 's avonds 8-00 uur in gebouw Irene of voordien bij W. Müller, Borkeld 16 te Holten. Vraagt vrijblijvend inlichtingen over deze interessante cursus. Het Papoea-elftal, dat zaterdagmiddag om 4 uur in het sportdal tegen Holten 1 zal uitkomen is als volgt samengesteld: Doel: Sem Kajoi. Achter: André Maioepa en Ori Sueboe Midden: Daniël Sibi, Sjakie Gosar, Hein Inggamer. Voor: Natan Maioepa, Bas Jouwé, Da niël Hanasbij, Saul Hind om en Seth Roembiak. De middenvoor Daniël Hanasbij is een betaalde voetballer van het Amersfoortse ZANGAVOND IN HERV. KERK DINSDAG 22 AUGUSTUS zullen de beide plaatselijke zangverenigingen „Holtens Ge mengd Koor en de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" en het Herv. Kerk koor een zangavond verzorgen in de Herv. Kerk. Het programma wordt afgewis seld met orgelspel van de organist der Herv. Gemeente, de heer A. Koopman. Aanvang 8 uur. Het kerkgebouw is geopend vanaf 7.30 uur. Verwezen wordt naar een bericht elders in dit nummer. VVV HOLTERBERGRIT WOENSDAG 30 AUGUSTUS wordt bij voldoende deelname de bekende VVV-auto- bustocht georganiseerd over de Holterberg, Haarlerberg en Nijverdalse berg met prachtige vergezichten over Salland en Twente. Er is een wandeling aan verbonden van pl.m. 20 minuten door de schone dreven langs de westelijke helling van de berg. De kosten bedragen f 1,25 en men moet zich zo spoedig mogelijk opgeven op het VW-informatiekantoor Gaardenstraat, hoek Dorpsstraat. A.s. woensdag wordt een middagtocht gehouden om 2 uur. De administrateur gaat mee voor een explicatie. NAT. HIST. MUSEUM HOLTERBERG VRIJDAG 1 SEPTEMBER om 8 uur, wordt in het Natuur Historisch Museum van de heer Piet Bos op de Holterberg een rondleiding gehouden door de eigenaar of diens zoon Kees Bos. De heren Bos zijn gezellige en deskundige causeurs. Zij vertellen de bezoekers zeer interessante dingen over de fauna van de Holterberg en omgeving. Het museum is uitgebreid met een tropisch gedeelte van een bijzondere en kleurrijke schoon heid. VOETBALWEDSTRIJD PAPOEA-ELFTAL ZATERDAG 26 AUGUSTUS speelt in het Sportdal een Papoea-elftal van jonge, in Nederland studerende Papoea's, een voetbalwedstrijd tegen Holten I, ten bate van het alhier opgerichte studiefonds voor deze jongeren. De wedstrijd begint om 4 uur. Verwezen wordt naar een bericht in dit nummer. TOURINGCAR-TOCHTEN O.A.D. DE OVERIJSSELSE AUTOBUSDIENST „OAD" houdt met comfortabele touringcars tal van dagtochten o.a. naar Twente, Giethoorn en Tecklenbnrg (Duitsland). Elke donderdag is er een speciale Twentetocht onder auspiciën van de Bond van Plattelandsvrouwen en de Ov. Landbouw My ter kennismaking met het platte land. Een zeer interessante rit voor ingezetenen en zomergasten. Ket WV-bureau belast zich gaarne met de reservering van de nodige plaatsen, waar ook verdere inlichtingen worden verstrekt en dienstregelingen van spoor en bus verkrijgbaar zijn. Nog late bus- en treinverbindingen des avonds. Tel. 533. KOPJE KOFFIE NA KERKDIENST Na afloop van de 2e dienst in de Herv. kerk bestaat gelegenheid in het gebouw Irene in de onmiddellijke nabijheid van het kerkgebouw in tegenwoordigheid van de dienstdoende predikant en eventuele ambtsdragers, een kopje koffie te drinken. Tot nu toe hebben tal van gasten van deze gelegenheid tot nadere kennismaking gebruik gemaakt. HVC, Bas Jouwé speelt bij UD in Deven ter en Seth Roembiak bij de Huizense Boys. Het Holtense elftal ziet er als volgt uit: Doel: A. Stokkers. Achter: G. Bannink, E. Maats en J. Traanman. Midden: G. H. Vincent en H. Jalvin'g. Voor: H. Wassink, Joh. ten Velde, M. Klein Velderman, H.J. Jansen en H. van d'en Bos. Reserves zijn: A. Meerman en J. Paal man. De ontmoeting tegen dit uitheems elf tal wordt hier met spanning tegemoet ge zien en als de weersomstadigheden mee werken zal de belangstelling zeer zeker groot zijn. Zoals reeds eerder 'gemeld komt de op brengst van deze wedstrijd er wordt een matige entree geheven geheel ten goede aan het Holtense Studiefonds voor ■jongeren. De drumband van de Holtense Muziek- verenigng HMV zal op zaterdag 2 sept. a.s. deelnemen aan een groot drumband- concours dat georganiseerd wondt door de Bathmense Muziekver. „ORPHEUS". Tevens is er die dag een groot natio naal muziekconcours. Door de HMV-drumband zullen worden uitgevoerd: a „De Schuintamboers" van Gerard Boedijn b „De Garde defileert" van Gerard Brinkman Op de donderdag te Borne gehouden slachtveetentoonstelling heeft slager J. Dolman in da rubriek „Vaarzen" een ere- en een eerste prijs behaald alsmede het reserve-kampioenschap. De vorige week werd alhier het huwelijk voltrokken tussen de heer G. J. Nikkels eni mej. Ali Koning. Vrienden-terrein coureurs uit Harfsen vormden een ere-haag en escorteerden het 'bruidspaar. (Foto J. H. Rutgers, Deventer) Huidzuiverheid -Huidqezondheid En puistjes-verdrogen door Putolpoedoff De duivenklok registreerde. Lossing Roermond. 1, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 18 en 21 J. Schoneveld 2, 4, 6, 15, 20 en 22 G. Veldhuis 11, 16 en 19 H. J. Aaftink 12 G. Steunenberg 13 en 17 C. W. Reeves 14 L. Gazan De heer J. Schoneveld won de door de fa Gebr. Veldhuis beschikbaar gestelde prijs. Lossing Giessen (Did.) 1, 4, 7, 8, 9, 11 en 14 J. Schoneveld 2, 3, 5 en 13 G. Veldhuis 6 H. J. Aaftink 10 L. Gazan 12 C. W. Reeves De prijs die de heer Reeves beschikbaar stelde werd gewonnen door de heer G. Veldhuis. Stand na vier vluchten. 1 J. Schoneveld 350,7 punten 2 G. Veldhuis 331,3 punten 3 H. J. Aaftink 171,1 punten 4 C. W. Reeves 136,9 punten 5 G. Steunenberg 133,8 punten 6 L. Gaizan 122 punten Lossing Maastricht. 1, 12, 14 en 15 G. Veldhuis 2 H. J. Aaftink 3, 4, 5, 9, 10, 13, 16, 17 en 18 J. Schoneveld 6 G. Steunenberg 7 L. Gazan 8 en 11 C. W. Reeves De heer G. Veldhuis won de door de „Radio Ter Hamsel" beschikbaar gestelde prijs. De prijs voor de meeste punten is niet gewonnen en deze blijft staan voor de vlucht Giessen. Door een aantal jongelui is alhier op gericht de „Sociëteit Holten". Het doel van deze vereniging is het op verant woorde wijze houden van balavonden en tevens om het publiek nader kennis te laten maken met Dixieland-muziek. Zij heeft reeds verschillende orkesten, bekend van de radio, t.v. en grammo foonplaten, gecontracteerd. De te organiseren bijeenkomsten zul len uitsluitend toegankelijk zijn voor de leden, waarbij waarschijnlijk een zeer beperkte introductie mogelijk zal zijn. Eind september zal de eerste avond ge houden worden, waaraan medewerking zal worden verleend door de bekende „Cotton-Town Jazz Band" uit Enschede. Het bestuur van de „Sociëteit Holten" bestaat uit de heren G. Haarman, H. F. Klein Velderman, H. B. Beltman. A. Vin cent en H. J. J. ten Velde. De ledenkaarten moeten zo spoedig mogelijk afgehaald worden aan het adres: Industriestraat 5. Holten 2 zal zondagmiddag op de serie- wedstrijden van Hector in Goor uitkomen tegen Markelo 3. Het vertrek van deze ploeg is vastge steld op 1 uur vanaf café Jansen. De opstelling is als volgt: Doel: H. Paalman. Achter: G. Krieger en Nijenhuis. Midden: G. D. W. Brinks, Meerman en J. A. Jansen. Voor: Aanstoot, A. Paalman, J. G'. Nij- land, G. W. Brinks en Ulfman. Reserves: J. ten Velde en G. J. Brinks. Dinsdagavond werden in het natuurbad „Twenhaarsveld" weer een aantal jonge lui geëxamineerd voor verschillende zwemdiploma's. De proeven werden afge nomen door de chef-badmeester, de heer G. van Lemel, geassisteerd door de bad meester, de heer A. J. Fietje. Van de zij de van de KNZB was aanwezig de heer J. Hageraats uit Almelo. Na afloop wer den aan de volgende geslaagden diplo ma's uitgereikt: Diploma A: M. Hoogkamp, M. K. Enk laar, H. J. Stam, M. Hosmar, A. Batting, J. Brands, J. W. Manenschijn, B. Wan- sink, J. Fuit en A. Dikkers. Diploma B: D. Brands, H. Brands, F. Smit, J. M. Ketting, J. W. Ketting, J. Wansink, J. ten Wolthuis, I. ten Wolt huis, J. Vruggink, Gerdien J. Langen- Diploma C: L. Harmeijer en G. J. Har- meijer, beiden te Rotterdam. Dinsdagmiddag omstreeks 12 uur had op de Markeloseweg ter hoogte van de Pannenweg een auto-ongeluk plaats, waarbij vier inzittenden van een Duitse personenauto, bestuurd door de heer D. W. uit Hamburg, verwondingen opliepen. Op dat moment wilden, terwijl zij voorsorteerden, twee auto's linksaf de Pannenweg oprijden. De Duitse bestuur der wilde nog passeren, omdat ter plaat se met witte strepen geen inhaalverbod is aangegeven, terwijl de bestuurder van de eerste auto, de heer P. L. de L. uit Bussum, bij het afslaan de achter hem aankomende Duitse wagen niet tijdig op merkte. De heer W. wist nog juist tus sen de beide voor hem rijdende auto's door te glippen, maar kwam door deze manoeuvre met een boom in aanraking, waardoor zijn auto zwaar werd bescha digd en hij en drie inzittenden kwetsu ren opliepen. Zij zijn naar het ziekenhuis in Hengelo overgebracht, maar konden na daar geholpen te zijn hun reis naar Hamburg per trein voortzetten. De zwaar beschadigde auto moest achterblij ven. De beide andere auto's kregen geen last. Mijnhardfs Zenuwtabletten 2. Het eiland Oroboma. Ootje Teur had; dus de landkaart opge raapt en vouwde hem nu nieuwsgierig open. Eerst hield hij hem op zijn kop, maar toen hij het papier omgekeerd had, kon hij lezen, wat er boven ge schreven stond. Kaert van het Eilant Orohoma, schael 1 1000, naer naugesette meetinghe mette hant getheelcent doir Abraham Diederick Steng, naast God schipper van de „Ver gulde Aerent" in het jaer onses Iieeren seventienhondert drie en „Tsjonge-jonge!" zuchtte Ootje Teur. „Zeventien drie en zestig! Dat is een machtige tijd geleden! Dat was in de Gouden Eeuw, als ik me niet vergis! Hoe komt die kaart nu hier? In de ber gen nog wel! Zeker weggewaaid Hij keek een poosje naar de tekening, maar hij kon er niet veel uit wijs wor den. „Merkwaardig!" zei hij na een tijdje. „Ik denk, dat iemand hem verloren heeft.Nu, dan zal ik maar probe ren, Ide eigenaar te vinden, want ik denk wel, dat die hem terug zal willen hebben!"

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2