De strijd om meer menselijkheid Iaat ook de plattelandsjongeren niet onberoerd *v. J AGENDA KERKDIENSTEN Dr. Buskes sprak op landdag „Kontakt" over rassendiscriminatie 7 -Sw Zangavond in de kerk Burgerlijke stand Gevonden en verloren voorwerpen ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1961 No. 33 Jaargang 13 HOLTEHS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,jHoltens Nieuwsblad Adv.-prijs 115 mm. (d contant) f 2.50. Iedere mm. meer f 0.10 te HoltenTelefoon 05^83 - 23If F J Bathmen. - De Overijsselse agrarische jongeren, georgani seerd in de P.J.G.O., hielden zaterdag in Bathmen hun reeds lang aangekondigde landdag, die de naam kreeg van „Kontakt" een naamgeving, welke verband houdt met het verlangen dezer plattelandsjongerien om zich gezamenlijk te beraden op de problemen, die de wereld beroeren en die ook aan hen niet ongemerkt voorbij mogen gaan. Toen de organisaties waaruit de P.J.G.O. is ontstaan, nog ge vormd werden door de verenigingen van oud-leerlingen van het landbouwonderwijs en het landbouwhuishoudonderwijs, waren het voornamelijk de agrarische problemen, die de jonge boeren bespraken. Bij de plattelandsmeisjes was dat al anders. Nu mien elkaar gevonden heeft in landelijke en provinciale gemeenschappen, zijn het ook de sociale problemen, sport en cultuur, die een voorname plaats innemen in de belangstelling dezer rijpere jeugd. De morgen van deze landdag was gewijd aan het probleem van de rassendiscriminatie. Men had de bekende Amsterdamse predikant en socialist Dr. J. J. Buskes uitgenodigd dit probleem bij de bezoekers in te leiden, van welke taak deze zich op zeer indringende wijze kweet en wiiens woorden nog meer diep gang kregen door het optreden van de Surinaamse voordracht kunstenaar Otto Sterman met fragmenten uit zijn voordracht- programma's „Ik ben een neger" en „Ebbenhout". De finales ivan de sportwedstrijden, welke 's middags zouden worden gehouden en in de versdhilJienide kringen reeds waren voorbereid met de afvaardiging van de finalisten dezer wed strijden, konden vanwege de regen niet doorgaan. Door een uitstekende improvisatie van Mevr. Visser van 't Hooft-Rou- wenborst van de Stichting „Sport en Spel" te Amsterdam be hoedde niemand zich te vervelen en werden in de grote tjent tal van spelen georganiseerd, die vaak met grote vrolijkheid gepaard gingen. De avond slaagde uitstekend door het optreden van een groot aantal bekende artiisten met een uitermate rijk gevarieerd, be schaafd, vrolijk en amusant programma. GROTE OPKOMST Vele genodigden uit agrarische kringen en naar schatting ruim duizend plattelands jonger en jongens, en meisjes waren ondanks de telkens neerstromende regen naar Bathmen ge komen om daar in eien grote tent aan de Larensew.eg bij de nieuwe lagere landbouwschool de landdag bij te wonen. Vrij wel alle provinciale gemeenschappen hadden afgevaardigden gezonden en ook de P.J.G-N. was door enkele hoofdbestuurs leden vertegenwoordigd, alsmede tal van provinciale jongeren organisaties van andere signatuur. iilliiiiiliiii# Mr. W. H. Enklaar, waarnemend burgemeester van Bathmen, in gesprek met Otto Sterman. Zij werden toegesproken door de land dagvoorzitter, de heer H. Jansen, die vanaf het met bloemen en groen ver sierde podium, dat geflankeerd werd door de vlaggen van meer dan dertig af delingen, behalve het gemeentebestuur vele genodigden speciaal welkom heette. De waarnemend burgemeester van Bathmen, Mr. W. H. Enklaar, sprak het openingswoord in de plaats van de oud ste wethouder en loco-burgemeester, de heer G. M. J. Volkers, die door een been blessure verhinderd was deze taak te verrichten. Mr. Enklaar zeide verheugd te zijn, dat een 'levenskrachtige organi satie als de P.J.G.O. het probleem der rassendiscriminatie, een van de vele, waarvoor de wereld een oplossing heeft te vinden, centraal wil stellen. Spr. wees nog op de enorme veranderingen, die Zidh in eigen kring ten plattelamde, in groter verband in de wereld, voltrekken. Een Um werking aller Werte gaat hier mede vaak gepaard. Wij leven in een wereld, die zich uitrusten moet ten oor log, omdat zij de vrede zo liefheeft. Wijzende op de woorden, welke Hui- zinga schreef in zijn boek „In de scha duwen van morgen", zeide spreker: „Wij leven in een bezeten wereld en wij we ten het". In deze wereld is de platte- landsj ongeren 'n taak weggelegd, waar van spr. hoopt, dat zij haar met kracht era moed zullen volbrengen, daarbij bet kompas gericht op God, die het ïeven leidt en tot steun wil zijn in de baaierd van deze tijd. Na dit openingswoord zoing men staande de twee bekende coupletten van ons volkslied, het Wilhelmus. De kleur van het hart. In een uitermate boeiende en dikwijl!' ontroerende rede, die 'hij de titel „De kleur van de huid en kleur van heit hart" gaf, schetste Dr Buskes vervolgens de tragische kanten van de rassendiscrimi natie in Zuid Afrika. Hij haakte daarbij in op het zesde couplet van ons volkslied dat zo juist gezongen was en -getuigt van de drang „de tyrannie te verdrijven". Het gaat in Afrika om het verdrijven van de tyrannie. Het ontbrak spreker aan de nodige tijd om de historische achtergron den dezer rassentegenstelling te belich ten, maar zij komen in feite neer op de grote sociale tegenstellingen die in Afri ka heersen.. Ook in Nederland hebben' wij tegen stellingen gekend in dia vorm van de klassenstrijd, maar dit 'is geen apartheid. In Afrika en ook in Amerika nog heerst feitelijke apartheid, omdat de kleurlingen geen politieke rechten bezitten. Met tal van, o.m. bij zijn bezoek aan Afrika zelf beleefde voorvallen, maakte spreker zijn gehoor dat in gespannen stilte toeluis terde de moeilijke en spanningvollie situatie duidelijk. Het gaat er om in deze zwarten de mens te zien. Naar sprekers overtuiging is het rassenprobleem een klassenprobleem. Het behoeft bij die zelfs in de wet verankerde tegenstel lingen niet te blijven. Men moet dankbaar zijn da-t in die strijd om -het rassenpro bleem er telkens blanken zijn, die naast de zwarten gaan staan. Die negers zijn ook zulke braven niet, maar het gaat om de menselijkheid. Spreker ds doods benauwd, dat 'het op een kwade dag in Zuid-Afrika tot een geweldadiiige revo lutie zal 'komen. Er zal een ontmoeting moeten zijn van mens tot mens. Het gaat om de vraag één wereld of geen wereld. Dr Buskes sluit zich gaarne aan bij de woorden die de bur gemeester heeft gesproken om de wereld Dr. J. J. Buskes hield een boeiend betoog over de „apartheid" te doordringen van de geest en roept allen op het ideaal der menselijkheid hoog te houden. Bij God is -de kleur van het hart beslissend. V oordrachtskunst Na deze, met een warm applaus beant woorde, toespraak accentueerde Otto Sterman met zijn declamaties over het leven der negers in Afrika en Amerika, de woorden van 'dr Buskes. Ook hij ont ving een warm applaus evenals -mevr1. Lea de Boer, voor haar zang en haar spel, waarmede zij de met grote aandacht ge volgde voordrachten van deze -uitheemse kunstenaar afwisselde. In het middagprogramma waarvan de kringsportdagfinales door het slechte weer niet door konden gaan - tijdens de morgenbij eenkom st ontlastten zich tel kens zware stortbuien spra-k de voor zitter van de PJGO de heer E. Meilink, na 'het vlagigen-defi-lé in -de tent een kor te rede uit. Hij besprak daarin de hui dige situatie in de landbouw, die geen reden geeft tot optimisme en wekte de leden op actief te zijn en open te staan De beide plaatselijke gemengde zang verenigingen en het Hervormd kerkkoor hielden dinsdagavond in samenwerking met de organist, de heer A. Koopman als een geslaagde afsluiting van het VVV-vakantieprogramma in de Herv. kerk een zangavond. -In de geest en de sfeer van de plaats van samenkomst had men een program ma samengesteld uit voornamelijk reli- gieuse en geestelijke liederen, die op zeer verdienstelijke wijze werden gezon gen en daardoor deze avond tot een ge slaagd vocaal evenement maakten, dat zeker voor herhaling vatbaar is. iHet aantal bezoekers liep niet in de honderden zo'n grote belangstelling kan men tegenwoordig nauwelijks meer verwachten voor dit soort cultuuruitin gen maar zij, die de kerk bevolkten, hebben zeker genoten van hetgeen hier geboden werd. Voor de koren was het aardig elkaar eens te kunnen beluiste ren. De Chr. Zangvereniging „Soli Deo Glo ria opende, na de samenzang van de aanwezigen, met een tweetal liederen van J. M. Timmermans en Dr. Lovell Mason, deze uitvoering. Dirigent was de heer W. van Erkelens. Beide num mers werden keurig gezongen. Bijzonder fraai klonken ook de door HGK onder leiding van de heer J. K. Warmink vertolkte liederen: „Lauda Sion" van Hendrik Altink en „Ecce Quo- modo Moritur" van Handel. Kwalitatief in een wat ander vlak la gen de liederen, die gezongen werden door het Herv. Kerkkoor onder leiding van de heer J. op den Dries, t.w. „Hoort gij die stemme" van F. Fleming, „Zon dagmorgen" van J. M. Timmermans en het volumineuse „Sanctus" van F. Schu bert. Overigens mooi gezongen. „Soli" zong nog „Nacht" van F. Schu bert en „Gezang 291" naar een arrange ment van Adriaan Kousemaker en HGK besloot het programma met het fraai voor anderen, ook voor niet plattelan ders. Het is goed te luisteren naar wat zij ons hebben te zeggen en van hen het goe de over te nemen. Er doen zich interne moeilijkheden voor, die overwonnen moe ten worden door actief te zijn en zelf de bouwstenen aan te dragen voor een 'hech te organisatie. Na zijn toespraak, die met luid applaus werd begroet, hadden de geïmproviseerde spelen plaats in de aanhef genoemd. Voor de leiding daarvan bood de voor zitter mevr. Visser-'t Hooft bloemen aan. Aardig waren ook de ritmische demon stratie van een tweetal meisjesgroepen van de Bathmense sportvereniging ABS. De vertoning van dia 'kleurenfilm van de bekende Nederlandse cineast Bert Haanstra „En de zee was niet meer" kwam niet tot haar recht omdat het in de tent nog veel te -licht was. Zij vormde het slot van het middagprogramma. Volle tent. 's Avonds heeft het publiek zeer ge noten van het door Wim Verhagen sa mengestelde ontspannings-programma, met als conferencier Frans van Dussoho- ten. Het werd geopend met muzikale klan ken van uitstekend gehalte -door het kwartet van Gerard van Krevelen, met enkele - prachtige viool soli van Bennie Beer. Christine Spierenburg en Bert Robbe zongen aria's en -duetten van be kende -opera's mét begeleiding van Co van 'der Heide Wijma, die bijzonder in -die smaak vielen, Annie Palmen en Her man Emmink wisten op charmante wijze het populaire liederengenre te vertolken. The Three Jacksons, brachten vaak een gulle en spontane lach in de volle tent en -ook Frans van Dusschoten had als con- ferenoier en imitator die lachers op zijn - hand. Goede k-unst en wat kolder wisselden elkaar af en er werd hartelijk meege zongen, maar het bleef stijlvol en be schaafd. De heer Wisselink, hoofd der lagere -landbouwschool deelde nog prijzen uit voor de speurwandeltocht, -die een grote deelname had en aan het slot -bood voor zitter Jan-sen met een hartelijk dankwoord de vrouwelijke artisten bloemen en de heren een presentje aan. Vermel-d zij tenslotte nog, dat die1 gehele -landdag uitstek-end georganiseerd was door de afdeling Bathmen, die ondanks de regen, welke veel ongerief veroor zaakte, a-lies in goede banen wist te lei den en dat de band van „de Trecordiwa- ja's" tijdens de 'lunchpauze en na het mid dagprogramma voor verpozings- en dans muziek zorgde. De -door Dr B-uskes ingeleidde collecte ten behoeve van -de strijd tegen de apart heid bracht f 304.41 op, hetgeen deze strij der tegen -het onrecht zeer zeker goed zal hebben gedaan. vertolkte „In Stillen Nacht" van Brahms en „Exultate Deo" van Scarlatti. De zangnummers werden afgewisseld door orgelspel van de heer Anton Koop man, organist der Herv. Kerk, die o.a. ten gehore bracht; Psalm 42 van Feike Asma, „Wenn dir in höchsten Noten sein" van Joh. Seb. Bach en het wat me- lodieuser „Wandel maar stillekens ach ter Hem aan" van Jan Zwart. De avond werd met een woord van welkom geopend door de voorzitter van het Kerkkoor, de heer E. J. Westerik, ter wijl de heer J. Wiggers, voorzitter van „Soli", de aanwezigen aan het slot dank te voor hun aanwezigheid en er zijn vreugde over uitsprak, dat ook de Hol tenaren blijk gegeven hadden van hun belangstelling. Voor de zomergasten kwam deze uitvoering wel wat laat, maar de toch al geringe bezetting van de man nenstemmen liet het nemen van risico in dezen door vakantie-absentisme niet toe, zo verklaarde hij. Namens de WV dankte hij de orga nist, dirigenten en koren voor hun me dewerking aan deze avond. Met het ge zamenlijk zingen van „Waarheen pel grims, waarheen gaat gij?" werd deze mooie avond besloten. Ondertrouwd: H. J. Roelvink, 21 jaar en H. J. Brinkman, 20 jaar, beiden te Holten B. J. Stevens, 25 jaar en J. G. Boode 22 jaar, beiden te Holten. Gehuwd: A. J. G. Veldkamp, 24 jaar, Raalte en M. W. Herder, 27 jr., Holten. BEVOLKING: Ingekomen: J. Aikema en gezin van Doorn naar Burg. v, d. Borchstraat. 16. Vertrokken: G. J. Beldman van Beu- seberg 77 naar Hellendoorn. A. J. Snijdersen gezin van Oranjestraat 52 naar Hengelo (O.). Zaterdag 26 augustus: Voetbalwedstrijd Holten 1-Papoea-elftal. Om 4 uur in het Sportdal. Zaterdag 26 augustus, 's avonds na half acht: Afhalen kaarten feestavond van de Schoolkring Dijkerhoek in café Kloosterboer (zie adv.). Zondag 27 augustus: Uitstapje Hengel sportvereniging „De Rietvoorn" naar Tacozijl en Tjeukemeer. Zondag 27 augustus, 8 uur: Filmavond in „Irene" (zie adv.). Maandag 28 augustus t.m. 30 augustus: Fa. H. J. Bouwhuis en Zn., B. Maats, Fa. Wonnink en Gebr. Schuppert we gens vakantie gesloten (zie adv.). Maandag 28 aug. t/m vrijdag 1 sept. Giebr. Veldhuis wegens vakantie -gesloten Zie advertentie. Woensdag 30 augustus, 's avonds om 8 uur: Feestavond in zaal „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek. Woensdag 30 augustus, 11 uur: Inzate woonhuis door notaris Pluimers' in ho tel Holterman (zie adv.). Donderdag 31 augustus: School- en volks feest in Dijkerhoek. Zaterdag 2 september: Veekeuring in Es- pelo. Terrein: W. F. Boode. Zaterdag 2 september; Drumband HMV naar concours te Bathmen. Zaterdag 2 september, 2 uur: Zwemwed strijden Holtense gediplomeerden van 10-14 jaar in natuurbad „Twenhaars- veld". Maandag 4 t.m. vrijdag 8 september: He- renkap-persbedrijf annex sigarenmaga zijn Fa. J. F. van Geenhuizen en Zn., Dorpsstraat 60, wegens vakantie geslo ten (zie adv.). Dinsdag 5 september, Hotel „Vosman": 's avonds van 7-8 uur: Inschrijving danscursus Dansschool „Reiners" (zie adv.). Woensdag 6 september: Oranjefeest „School met de Bijbel" in „Kalfster mansweide". Woensdag 6 september, 9 uur: Paarden- fokdag „Holbatheo" te Dijkerhoek (zie adv.). Donderdag 7 september: Schoolfeest o.l. school in Kalfstermansweide. Donderdagavond 7 september, 7.30 uur: Aanvang danscursus „Dansschool Her man Ruitenberg" in café „De Waag" (zie adv.). Donderdag 7 september, Café „Het Bon te Paard": 's avonds van 8-9 uur: In schrijving voor danscursus van Dans school „Reiners" (zie adv.). Zaterdag 9 september: Fokveedag in Kalfstermansweide. Woensdag 13 september, 11 uur: Eind- veiling woonhuis door notaris Pluimers in hotel Holterman (zie adv.). Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 uur (Bed. H. Doop) Ds. Broeyer. Extra col lecte voor Hulpfonds godsdienstonder wijzers. Dijkerhoek. 9.30 uur Ds. Israël. Extra collecte Provinciaal Kerkewerk. Geref. Kerk. 9.30 uur Ds. Hoogkamp en 3 uur Ds. Kamper van Wierden. In beide, diensten is de derde collecte bestemd voor het Evangelisatiewerk in de pro vincie. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerk Nieuw-Heeten: Iedere zondag H. Mis om 7 uur, 8.30 en 10 uur. Rijssen: Iedere zondag H. Mis om 7, 8.30 en 10 uur. Gevonden: huissleutel; bril; kerkboek. Verloren: damestas met inhoud; porte- monnaie met inhoud; zwempak m. hand doek; damesportemonnaie met inhoud. Inlichtingen, dagelijks (uitsluitend tus sen 9-13 en 14-22 uur) aan het groepsbu- reau der Rijkspolitie te Holten, Dorps straat 22, tel. 352. OFFICIËLE PUBLICATIES WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN IN ONDERDELEN VOOR HET DORP HOLTEN 'Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat het besluit van de raad d.d. 8 augus tus 1960, nr. 2047, tot vaststelling van een herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen voor het dorp Holten (het z.g. Kolplan), bij beschikking van Gede puteerde Staten der provincie Overijssel d.d. 21 augustus 1961, 4e afdeling, nr. 2520, is goedgekeurd, behoudens die ge deelten, waarvan de bestemming inmid dels is gewijzigd, resp. bij besluit van de raad d.d. 24 november 1960, nr. 2905, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Overijssel bij besluit van 7 februari 1961, 4e afdeling, ni\ 84708 en bij besluit van de raad d.d. 9 maart 1961, nr. 592, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Overijssel d.d. 24 juli 1961, 4e afde ling nf. 1461. Holten, 22 augustus 1961. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1