Uil Hollens historie hengelo's bier DAMPO Iferlotsng Hslfsosc Muziekvereniging Ei^gMa^EWE«affEP8siafE8i EPIPT3H T HI J Et naar het eiland Oralmma Het spook op de Waardenborg Spit, Spierpijn Puzzle-wandeltocht Openlucht filmvoorstelling Veilig Verkeer hengelo's bier Zangavond Hooi en haver door hooibroei in brand Middenstandscursus 1961-1962 Prciehi hesrsden J"1'"Hamca-Geiei ook hier! De scheper 'had het verteld, grote din gen stonden nog te gebeuren, maar het meeste hing inog in de lucht. Als alles na verloop van tijd eens naar beneden kwam, dan kon het nog erg genoeg wor den. De scheper had in het geheim ver teld aan Malle Jan (de laatste was een leurder langs de deur, eten man met een geestelijk mankement), dat het op de Waardenborg spoedig zou spoken en wel zo hevig, dat de nieuwe kastelein zou zitten te wippen op de stoel. Malle Jan ging het vertellen. Ieder, die het maar horen wilde, werd het ge waar. Maar de Holtenaren hechtten er vooralsnog niet veel waarde aan. Alleen de pastoor, die steevast geloofde aan heksen en spoken en ander tuig uit de onderwereld, was er niet gerust op. Hij liet Malle Jan biechten en Jan had een halve dag nodig om alle zonden op te lepelen. En nu wist de pastoor zéker, dat de schaapherder met de duivel on der één deken lag. En dat Malle Jan, als het niet veranderde, in de hel zou belanden. Maar de inhuldiging was op handen). Holten maakte zich op om de neef van de raapolieregent een hartelijk welkom te bereiden. Wel niet zo mooi als met de braderie in 1961, maar dat hoefde ook niet. Jeneveilbes, kamperfoelie en wilde en reumatische pijnen wrjjft U eveneens weg met Aan de laatste puzzle-wandeltocht, die de WSV „De Trekkers" woensdagavond in het kader van het VW-vakantiepro- gramma in dit seizoen organiseerde, na men 33 wandelaars hoofdzakelijk zo mergasten deel. De tocht ging vanaf café „De Waag" over de Holterberg. langs het Canadese kerkhof, via de Molenbelterweg, weer naar het punt van uitgang terug. Er moest een drietal vragen beantwoord worden, hetgeen de meeste deelnemers wel goed afging. Na afloop reikte de heer G. Voortman, de leider van „De Trekkers", aan de vol gende winnaars de prijzen uit: 1 de heer Hemminga uit Assen; 2 mevr. H. Baron te Emmer-Compascuum; 3 mevr. H. Geertsema te Zeist; 4 mevr. R. Drent te Ter Apel; 5 mevr. M. Ebrecht te Holten, terwijl mevr. W. Hospers uit Holten een troostprijsje werd toegekend. Het Verbond voor Veilig Verkeer dat in samenwerking met een aantal VW's in de grootste vacantie centra in ons land openlucht filmvoorstellingen geeft ver toonde donderdagavond in „Kalfster- mansweide" voor plm. 150 belangstellen den op een doek van 15 M2 enkele prach tige films hoofdzakelijk op verkeersge bied. Vertoond werden dte films „Verkeers bespiegelingen" een samenvatting van een aantal korte T.V.-filmpjes; de nieuws te wielrijdersfilm „Oom Joaohims's tes tament" en de automobilistenfilm „Een van die vijf bent U". Het doel van deze filmavonden is het wegverkeer in welke vorm dan ook verantwoordelijkheidsbesef bij te brengen. Negentig procent van alle ver keersongevallen zijn een gevolg van men selijke fouten en tekortkomingen die ge maakt worden. Voordat de films werden vertoond sprak de heer H. Escabaohe, chef buitendienst, namens het verbond een kort woord van welkom terwijl namens het VW-bestuur de heer J. Wiggers een woord van dank sprak tot het Verbond voor het vertonen van de films. De heer M. W. Nonhebei, propagandist, gaf bij de verschillende films een korte explicatie en hij dankte het VW-bestuur voor de verleende medewerking. Het Verbond voor Veilig verkeer zal in de zomer van 1962 graag nog eens naar Holten komen om in het hoogseizoen een filmvoorstelling te geven. Ongetwijfeld zal men dan evenals in andere recreatie centra (b.v. Epe) ook in Holten 1000 bezoekers trekken. ook hier! rozen waren voor het grijpen en daar kon een kastelein en schout van Holten vain gewone 'burgerhuize, het wel mee doen. De scheper was des morgens gewoon met zijn wolvee uitgetrokken. De buren vonden, dat (hij een zeer plichtsgetrouw herder was, bijna evengoed als de pas toor. Maar de laatste had de-hoede over het volk van Holten, dat er bepaald niet schaapachtig uitzag. Maar de herder dan nam zijn hulp scheper mee en dit jongmens leerde van zijn meester alle vrije kunsten op het gebied van toverij. Zo vingen ze op die gedenkwaardige dag een egel en dit dier was voor de herder goud waard. Toen de talrijke kudde in de late mid dag van de heide kwam, klonk het hoorngeschal van de herder en iedere eigenaar der schapen haastte zich zijn wolvee binnen te drijven en de feeste lijkheden voort te zetten. De raapolieregent had namens de stad Deventer zijn neef al geïnstalleerd als schout. De pastoor had de koster last gegeven 'de klolk in de toren zacht te luiden, vooral niet harder dan op zon dag, want er zat een barst in de klok. Daar meikte het publiek nog niet veel van, maar de pastoor kon het duidelijk horen. En dat deed de eerwaarde pijn, want het was nog een klok, die de bet overgrootvader van de laatste Vrouwe van Holten aan de keik geschonken had. Dit zachte klokluiden was miet naar de zin van de Deventer raapolieregent. Die dacht bij zich zelf: dat doen ze er om, die smakkers! Zij tellen te Holten mijn neef niet voor vol. Hij gaf dan ook opdracht, dat men de klok in de toren, harder moest luiden. Bibberend liep de koster naar de pastoor en de pastoor sprak: bevel is bevel. De raapolieregent moet gehoorzaamd worden. Nou, en de koster haalde los. Even later barstte de (klok en de stukkeni vie len de koster om de oren. Hij liep naar de Waardenborg en vertelde, dat er niet meer geluid kon worden. Dan maar zonder gelui. Het was op de Waardenborg druk genoeg. Een De venter wijnkoper had er een anker wijn gebracht voor de heren en de burgers kregen goed bier, en het Jan Hagel, ver zamelnaam voor het mindere volk, dat kreeg goedkoop söhudde'bier. Dit alles had de raapolieregient als eerste burger van Deventer verordineerd. Er was zeer veel sdhuddebier en de scheper verteldé aan iedereen, dat die soepjas van een olieslager een grote ver beelding had. Het Holter volk zou zulke streken niet uithalen. De Holteniaren gaven prompt wat ze hadden te verge ven. Maar wacht maar! Wacht maar! Zo had de schaapherder geprofeteerd. De duivel komt vannacht nog op de Waardenborg. De herder en zijn maatje hadden zich in hun zondagse kleren gestoken en begaven zich naar het kasteel de Waardenborg om hulde en eed te doen aan de nieuwe kastelein. Zij hadden meteen gelegenheid 't pas gerestaureer de kasteel te bezichtigen. Een huisknecht leidde de scheper rond. De hele middag had de scheper gerepeteerd, hoe zijn hulp doen moest met het stekelvarken. Dat moest, het koste wat het wilde, in het hemelbed van de nieuwbakken kas telein. Zo'n doodgewone korenkopers- zoon moest weten, dat hij kastelein.' van Holten was geworden. De huisknecht van de Waardenbong, de meester-'huisknedht dan, de inten dant werd hij in later eeuwen genoemd, had veel aan de scheper te danken op het gebied van de iemen. Dus kreeg de dorpsscheper alles te zien. Ook de slaap zaal met het hemelbed. Het herderSknechtje stond steeds bij zijn baas. Op de slaapzaal zijnde, riep de herder: blijf even hier, tot ik je roep. Dit was het sein, waarop de 'knaap ge wacht had. Meesterlijk stopte hij de egel tussen het veren bed. En een 'halve minuut later riep de scheper: Harm, kom hier! En Harm kwam, de onschuld zelf. Toteru het feest ten einde liep, beloof de de raapolieregent, d^t er voor de klok te Holten te Deventer een collecte zou worden gehouden. Dat sloeg zo in, dat de pastoor besloot alle kamers van de Waardenborg opnieuw in te wijden, het stekelvarken ook. Maar daar was de goede man onkundig van. Wel viel het de pastoor op, dat er om de mond van de dorpsscheper een duivelse glimlach speelde, maar het kon ook verbeelding zijn. Het feest liep ten einde. Nog eenmaal liep de nieuwe schout van Holten met de tekenen zijner waardigheid door het dorp. Het viel hem tegen; de meeste mensen waren al naar bed. Alleen Mal le Jan speelde nog luidruchtig op een soort doedelzak. De nieuwe schout gaf hem een geldstukje en Jan was blij als een kind. De een na de andere hadden zich de heren hun slaapstee laten wijzen, want zij waren oververzadigd van spiis en drank. Als laatste ging de jonge kaste lein te bed. Hij kleedde zich uit bij de gedachte, dat hij een fijne baan had en dat de lucht nog vol dagen hing. Hij sloeg het bed op en liet zich behagelijk vallen. Maar sprong meteen met eeni doordringende gil weer op. Buiten, beschut door de schaduw van de bomen, stond de herder te wachten. Hij stormde naar de deur. die meteen werd open geworpen. Een dienaar riep om de wacht. Geen wacht, riep de herder, een boze geest is in het kasteel en ik ga die ver wijderen. Mijn zienersgaven bedriegen mij niet; laat de heren op de grote ka mer igaan, opdat ik mijn verlossende werk kan doen. Even later hoorde men hem een) be zweringsformule prevelen. Daarna schoof hij het raam open en met een: „Er uit, smeerlap!" smeet hij het stekel varken naar buiten. „Zijne hoogheid", riep hij enigszins spottend, „uw kamer is gereinigd, de boze geest is weg. Slaap zacht." VAN COEVERDEN. Dinsdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk een zangavond worden gehouden, waaraan medewerking zal worden ver leend door Holtens Gemengd Koor on der leiding van de heer J. K. Warmink te Goor; het Hervormd Kerkkoor onder lei ding van de heer J. op den Dries te Njj- verdal en de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" onder leiding van de heer W. van Erkelens te Enschede. Elk koor zal 4 of 5 liederen zingen en de koorzang zal worden afgewisseld met orgelspel van de organist Anton Koop man. De toegang is vrij. Tot dekking van de onkosten zal een collecte worden ge houden. Maandagmiddag omstreeks 5 uur brak brand uit in een hooimijt achter de boer derij van de heer H. Deten, Dij'kerhoek 88, bij de grens van Diepenveen. Hoewel de vrij krachtige wind van de boerderij afstond, was het gevaar niet denkbeeldig, dat door overslag van het vuur op een belendende schuur ook de kapitale boerderij in brand zou geraken. De bewoners en toegesnelde buren wis ten uitbreiding van de brand voorlopig te De cursus begint op maandag 4 sept. a.s. Aanmelding van leerlingen op maandag 28 aug. a.s. 's avonds 8-00 uur in gebouw Irene of voordien bij W. Müller, Borkeld 16 te Holten. Vraagt vrijblijvend inlichtingen over deze interessante cursus. Voor de gasten en Holtenaren die tijdens de Braderie loten hebben gekocht in de stand van „HMV" volgt hier een lijst van nummers waarop prijzen zijn gevallen: Trekking dinsdagavond: 106 (wit) pantoffels 138 (wit) schemerlamp 176 (wit) kaas 201 (wit) elec. strijkijzer 241 (wit) fles wijn 245 (wit) worst 252 (wit) blik vis 307 (groen) Yz pond koffie 340 (groen) fles wijn 395 (groen) 5 mud kolen (hoofdprijs) 433 (groen) blik conserven 483 (groen) worst 512 (groen) fles wijn 524 (groen) trommel biskwie 570 (groen) plastic emmer 632 (groen) fles wijn 844 (groen) tuingereedschap 880 (groen) herenpantoffels 898 (groen) worst Trekking woensdagavond: 31 (wit) plastic emmer 67 (wit) pak wasmiddel 85 (oranje) pakket taai taai 87 (rood) sierlepeltje 92 (oranje) 5 mud kolen (hoofdprijs) 123 (rood) krentebrood 150 (rood) tafelmatjes 279 (oranje) flacon parfum 326 (rood) fles wijn 330 (oranje) fles wijn 333 (oranje) sigarettenkoker 335 (oranje) blik conserven 379 (wit) lYz pond rollade 390 (wit) melkstel 418 (rood) flacon conserven 502 (rood) fles wijn 518 (oranje) pakket biskwie 519 (rood) worst 524 (oranje) pantoffels 591 (wit) wekker 612 (wit) toiletzeep 617 (rood) fles v.ijn 654 (rood) lYz pond rollade 655 (oranje) fles wijn 712 (oranje) fles wijn 723 (wit) leeslamp 734 (oranje) pak wasmiddel 745 (rood) kaas 752 (rood) worst 892 (wit) toiletzeep 893 (wit) fles wijn 964 (rood) blik vis 983 (wit) Yz pond koffie Trekking 10 augustus: 729 (blauw) plastic emmer 85 (blauw) hamer en nijptang 15 (blauw) fles wijn 908 (blauw) pantoffels 981 (blauw) glazen stolp 799 (blauw) naaimachinelamp 738 (blauw) 1 kilo rollade 163 (oranje) blik soep 354 (blauw) snelkoker 385 (blauw) taai-taai 376 (blauw) Yz pond koffie 774 (blauw) pak wasmiddel (Avnejq) gg^fles wijn 582 (rood) blik soep 13 (blauw) kaas 675 (blauw) taart 468 (blauw) fles wijn 998 (blauw) fles wijn 804 (blauw) fruitschaal 741 (blauw) 451 (blauw) 602 (blauw) 164 (blauw) 716 (blauw) 808 (blauw) wandkleed bandhanddoek svhoorsteenloper krentebrood of taart schoorsteenloper 5 mud kolen De niet afgehaalde prijzen kunnen op vertoon van het prijsbepalende lot wor den afgehaald op zaterdag 12 augustus bij de heer H. Oolbekkink, Boschkampsstraat 22. Prijzen die vóór 3 september a.s. niet zijn afgehaald, vervallen aan de vereni ging. verhinderen en waarschuwden de Dijker- hoekse brandweer. Toen deze door moei. lijkheden met dc trckker-manschaippen- wagen niet spoedig genoeg arriveerde, werd ook de Holtense brandweer gealar meerd, die met de nevelbluswagen en de motorspuit liitrukte, maar niet behoefde op te treden. Inmiddels waren n.l. de Dij- k er hoekse brandweerlieden aangekomen, die het vuur van de fel brandende hooi mijt en de schuur, die ondertussen ook vlam had igevat, met twee stralen van de motorspuit bestreden. Het opgetaste hooi en de daar juist opgebrachte haver moes ten geheel uit elkaar worden gehaald om het vuur de haas te worden. Plm. 10.000 kg vers hooi, 1500 kg over jarig hooi en 1500 'kg haver, moeten hoewel lang niet alles is verbrand als verloren worden beschouwd, omdat het vee dit rookdoortrofcken hooi niet consu meren wil, terwij 1 een z.g. 'luchtbanden wagen die naast de hooimijt stond bijna geheel verbrandde. De schade moet worden geschat op een paar duizend 'gulden. De heer Deten heeft zijn roerende goederen verzekerd. De brand is ontstaan door hooibroei. Het is gelukkig dat de brand op tijd bedwongen kon worden, anders zou zeer zeker de boerderij en ook de 'graanoogst verloren zijn gegaan, die oostelijk van 'e boerderij in tal van mijten stond opge tast. Hel is de Hamamelis die 't 'm doet EEN JAAR VRIJGESTELD Aan de dienstplichtige der lichting '62 G. J. Beldman, Holterbroek 48, is een jaar vrijstelling van de dienstplicht ver leend wegens persoonlijke onmisbaar heid. voetbal Voetbalwedstrijd Holten 1 Papoea-elftal ten bate van Holtens Studiefonds voor Papoeajongeren De voetbalwedstrijd, die een Papoea elftal (samengesteld uit in Nederland studerende jonge Papoea's, die ook gaar ne iets voor het Holtens Studiefonds wil den doen) tegen Holten 1 zal spelen in het Sportdal te Holten, is nu definitief vastgesteld op zaterdag 26 augustus a.s., des middags om 4 uur. Daar er in wijde omtrek bekendheid aan deze bijzondere wedstrijd is gege ven, wordt, indien de weersomstandighe den meewerken, een grote belangstelling voor deze ontmoeting verwacht, zodat het aan te raden is zich op zaterdag 26 augustus tijdig naar het Sportdal te be geven. HOLTEN 2—MARKELO 3 Op de goed georganiseerde serie wed strijden van de voetbalvereniging Hector te Goor plaatste het tweede elftal van Holten zich voor de halve finale, door de derde editie van Markelo uit te schake len. Hoewel de Holtenaren gedurende de ge hele wedstrijd de sterkere ploeg waren, wisten de rood-zwarten in twee keer een (half uur spelen toch geen geldige treffer te scoren. De kansen waren in ruime ma te aanwezig. Tot driemaal toe schoten de Holtenaren tegen de paal en lat en de moedige Markelose keeper wist ook een strafschop, door J. Ulfman genomen, on schadelijk te maken. De Holtenaren kunnen toch wel op een goede wedstrijd terug zien en toen de HVC-ers bij het strafschoppen nemen het gelukkigst waren, kon iedereen zich daar mee verenigen. LANGEVEEN 1—HOLTEN 1 8—0 In een erge rommelige en sleoht geleide wedstrijd werden de Holtenaren tegen de j te fors spelende thuisclub naar een neder- laag gespeeld. Na de 'grote nederlaag tegen RKLSV uit Donneker was het Holtense elftal op niet minder dan acht plaatsen gewijzigd. Holten was overwegend sterker, maar de snelle uitvallen van de thuisclub werden tot driemaal toe op de juiste wijze afge rond. De rood_zwarten brachten het niet verder dan enkele schoten tegen de lat en in het zijnet, j Een verdiende nederlaag, die echter wel wat te ruim uitviel. JUNIORENTOURNOOI TWELLO 20 AUGUSTUS De opsomming van de deelnemende junioren is aangebracht in de aanplakkast van de vereniging aan het Aaltinkshuis. Opstelling Holten 2Twen the 2 Aanvang 13.10 uur. Hectorseries te Goor. Doel: H. Paalman. Achter: A. Nijenhuis, G. Krieger. Midden: J. A. Jansen, A. Meerman, G. D. W. Brinks. Voor: J. ten Velde, G. W. Brinks, J. G. NijJand, A. Paalman, T. Aanstoot. Reserves: G. J. Brinks,M. A. Bosschers. Vertrek vanaf café Jansen om 12.15 uur precies. m 1. Vast en zeker het begin van een nieuw avontuur. Een poosje nadat Ootje Teur zijn ver haal over dte wenshandschoenen klaar had, besloot hij op een dag weer eens een wandeling te maken. Hij had van zijn eerste avontuur de smaak te pak ken gekregen en dacht dat hij, als hij nu maar veel wandelde, beslist nog wel eens iets zou beleven dat de moeite van het vertellen waard was. „Joho, johee!" zong hij, terwijl hij opgewekt over een bergweggetje stap te, „wat heb ik toch een mooi uitzicht hier! Dat hebben mensen in zo'n plat land toch maar niet! Ik ben eens in een land geweest, nu, ik ben vergeten hoe het heette, maar dat was zo vlak als een dubbeltjeEn het regende er al tijd, vooral in de vakanties en als je ergens naar wees, moest je al belasting betalen. En bovendien. Maar toen hield hij plotseling op met zijn alleenspraak. „Dit is vast en zeker het begin van een nieuw avontuur!" fluisterde hij zachtjes, terwijl hij een in zessen ge vouwen stuk papier opraapte. „Dat is een landkaart.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2