Plattelandsvrouwen vierden jubileumfeest Gezellige Braderie bracht veel vertier AGENDA KERKDIENSTEN 900 Jannen en Jennekes namen deel aan de Jennekesmarkt Interkerkelijke samenkomsten Uitnodiging voor allen Burgerlijke stand Gevonden en verloren voorwerpen ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1961 No. 31 Jaargang; 13 (Tweede blad) HOLTENS NIEUWSBLAD De Holtense Middenstand kan, naar het ons voorkomt, terugzien op een geslaag de bi'aderie. Er heerste een grote en ge zellige drukte in de dorpskern, waarbij behalve de zomermaanden ook veel men sen uit omliggende plaatsen o.a. uit De venter onze plaats bezochten. Er zijn goede zaken, gedaan vooral in de comsumptieve sfeer, waarbij het sa men gaan met de plattelandsvrouwen natuurlijk een belankrijke factor is ge weest. Maar ook uit hoofde van het ver tier en de gezelligheid kan Holten op een geslaagde 7e of 8e braderie we zijn er de tel zo langzamerhand bij kwijtgeraakt terugzien. De opening van de braderie geschiedde dinsdagmiddag op de hoek van de Dorps straat-Oranjestraat-Kerkstraat in tegen- woordigheid van het dagelijks bestuur on zer gemeente, waarbij de burgemeester en mevrouw Enklaar, de wethouders de heren B. J. Veneklaas Slots en D. J. Wan- sink en de loco-secretaris, de heer W. Beijers, aanwezig waren. De genodigden en toeschouwers wer den daarbij welkom geheten door de heer H. Klein Velderman, die voor de organi satie van deze braderie bergen werk ver zet heeft. Hij zei in zijn welkomstwoord o.a. het volgende: Mijnheer de Burgemeester, leden van het dagelijks bestuur, dames en heren. Ik heet u hier namens de Holtense Handels vereniging en de Braderiecommissie, al len hartelijk welkom. Ik wil alvorens de officiële opening door onze Burgemeester verricht zal worden, nog speciaal welkom heten de talrijke zo mergasten, die momenteel in Holten ver toeven en de pl.m. 2000 leden van de Overijsselse Bond van Plattelandsvrou wen, die hier vandaag te Holten bijeen gekomen zijn om hun 6de lustrum feeste lijk te herdenken. Het is voornamelijk te danken aan de activiteit van het organiserende comité en de helpers dezer jubilerende vereniging, dat deze 8e Holtense Braderie alle voor gaande wat de opzet aangaat overtreft. Wij hebben ons dan ook als Braderie commissie en feestecommissie der jubile rende bond van de beginne af in een zeer prettige samenwerking mogen verheugen en ik ben er persoonlijk van overtuigd, dat ook deze 8e braderie in alle opzichten wat de opzet betreft, weer zal slagen. Wat onze plaatselijke deelname met stands betreft, deze laat nog steeds te wensen over en ik geloof, wanneer het aantal -deelnemers niet toeneemt, deze 8e braderie wel eens onze laatste kon zijn, tenzij deze leden eens gaan bezien, Onder het motto „Vier avonden van bezinning" zullen op initiatief van de kerkeraden van de Hervormde Gemeente en van de Gereformeerde Kerk, inter kerkelijke samenkomsten worden gehou den in een grote tent in „Kalfstermans- weide". Deze bezinningsavonden zuilen plaats vinden op zondag 13, maandag 14, dins dag 15 en woensdag 16 augustus a.s. Zondagavond zal Ds. E. J. Oomkes, Geref. predikant te Leeuwarden spreken 'over het onderwerp maar Mtedewerking wordt verleend door het Hervormd Kerkkoor. Maandagavond spreekt Ds. W. v. d. Zwaan, Geref. predikant te Amersfoort over het onderwerp „Je moet maar dur ven". Aan deze bijeenkomst zal „Holtens Ge mengd Koor" medewerking verlenen. Dinsdagavond zal Ds. H. J. van Achter berg, Hervormd predikant te Leiden, spreken over het onderwerp „Worstelen met God". Deze avond zal de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" voor een vocale omlijsting zorgen. „Vrijheid en vrije tijd" koos Ds. A. Jörg, Hervormd predikant te Den Haag als titel van zijn onderwerp, waarover hij op de slotbijeenkomst van woensdag avond hoopt te spreken. In deze bijeenkomst zal de Holtense Muziekvereniging „IIMV" medewerking verlenen. De uitnodiging van de beide kerkera den is gericht tot hen, die met vakantie in deze gemeente vertoeven en tot alle ingezetenen. Wij hopen, zo zeggen zij in de inmid dels rondgezonden „huis-aan-huis" folder, „dat u de tijd en de wil zult hebben om te komen luisteren naar en gesterkt te worden door de boodschap van Jezus Christus. In deze tijd van ontspanning en inspanning, van rust en onrust, is het goed om gehoor te geven aan Hem, Die ook u roept". dat de medewerking in deze niet ons be lang is, doch van de gehele middenstand van Holten in 't algemeen. Dames en heren, mag ik met deze wens eindigen: Geen opheffing van de brade rie, doch het volgend jaar een dubbele deelname van onze eigen middenstan ders. Ik wens u allen tevens hiermede 3 zeer gezellige en goede dagen toe. De burgemeester hield voordat hij het over de Kerkstraat gespannen oranjelint doorknipte een korte toespraak, waarin hij o.a. zeide: verheugd te zijn, dat voor al door het toedoen van de heer Klein Velderman de braderie in Holten weer nieuw leven is ingeblazen. Er is een dankbaar gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot samen werking met de plattelandsvrouwen, die hier met o.m. een feestmarkt hun 6e lustrum wilden herdenken. De samenwer kende mannen en vrouwen hebben elkan der een (Stimulans gegeven, waardoor men iets goeds heeft weten te bereiken. De burgemeester achtte het verstandig, dat de Holtense middenstand laat zien wat zij de mensen te bieden heeft. Er komen hier duizenden van buiten en er zijn dus velen die in Holten hun inkopen doen. Hierdoor wordt Holten een verzorgings centrum niet alleen voor de eigen inge zetenen en tijdelijk verblijvenden, maar ook voor de mensen uit de omliggende gemeenten. Op het gebied van het onderwijs is dit n.l. reeds het geval. Mr. Enklaar sprak de hoop uit, dat dit ook in de consump tieve sfeer het geval zal worden en sprak de hoop uit, dat de leden van de Holtense Handelsvereniging op de ingeslagen weg mogen voortgaan en wenste hen nog veel geluk en succes met deze braderie. Nadat het lint was doorgeknipt brach ten de genodigden een bezoek aan de braderie en werden de talrijke stands en kraampjes bezichtigd. Het braderieterrein wat dit jaar goed bezet, terwijl ook verschillende vereni gingen van de gelegenheid gebruik ge maakt hebben om hun lege kas wat aan te vullen. Een overzicht te geven van alle winkeliers en firma's die op de bra derie vertegenwoordigd waren, houdt slechts het gevaar in, dat wij er wat zouden kunnen vergeten, waarom wij ons dus tot bovenstaande vermelding beper ken. Deze invalide meisjes en jonge vrou wen komen uit alle delen van het land en logeren momenteel op huize „Gerner" te Paltsen, vanwaar hun dit bezoek aan de feestmarkt werd aangeboden. KONINGSSCHIETEN Ook nu was het boerenrestaurant in deze grote tent weer druk in de weer om in een. minimum van tijd de nodige maaltijden door te geven. Grote belangstelling bestónd er voor het Koningsschieten, dat plaats vond op het Industrieterrein. Wel arriveerde, door een misverstand in de organisatie, de man met de karabijnen, waarmede de op een hoge paal tronende vogel moest wor den bestookt, wat later dan oorspronke lijk gepland was, maar dit deed niets af aan de schotvaardigheid van de Holtense schutters, die zich voor dit vogelschie ten hadden opgegeven. Onder grote be langstelling werd door de schuttersko- ning van 1960, de heer B. Veneklaas, met de titel Bertus de Eerste, het eerste schot gelost en snel voortgang gemaakt met dit schuttersfestijn, met het resultaat, dat reeds een uur later de houten vogel ont zield ter aarde stortte en Holten een zeer jeugdige schutberskoning kreeg. Het was de 21-jarige Henk Bolink, die deze eer te beurt viel. Tevox-en was door de heer H. Stukker de kop neergehaald, de heren G. Broekhuis en Chr. L. Tromop schoten de rechter en linker vleugel neer, terwijl de heer H. J. Bekkernens de staart voor zijn rekening nam. Een dave rend applaus klonk op toen Henk Bolink tenslotte de romp naar beneden haalde. DUIZEND BALLONNEN Tijdens het Koningsschieten op het in dustrieterrein werden op Kalfstermans- Na deze hooggestemde toespraken zong men, onder leiding van mevr. H. L. Es- huis-Reijsembach uit Markelo, vol gloed het bondslied en nog het lied „Gilaebroe- ders" van Vlaamse origine, dat de feest stemming tot motief had. Mevr. Beekhof, met een hartelijk ap plaus 'begroet, vertelde van de wereldor ganisatie, die de bond van plattelands vrouwen geworden is met 6 miljoen le den en 142 (landelijke) afdelingen. In Scandinavië begonnen heeft onze bewe ging zich als een olievlek over de ge hele wereld uitgespreid. Zij is een kracht ten goede geworden, die in nauwe samen werking met de Unesco, de wereldvoed- selraad en de wereldgezondheidsraad ze genrijke arbeid verricht. Spreekster gaf een uitvoerig exposé van de omvangrijke taak, die zij zelf in het kader van dit wereldomvattende werk te vexTichten heeft. De wereldhanddoek, die zij haar gehoor toonde en die voor ieder Ld te krijgen is, bood wel een duidelijk beeld hoever het werk van de platte landsvrouwen doorgedrongen is. Zij be wegen zich niet op politiek terrein en be moeien zich niet met de godsdienstige overtuiging der leden. Spreekster zeide groot respect te hebben voor wat hier in Holten tot stand gebracht was ter vie ring van dit jubileum en wenste de afde. lxng veel succes toe in de komende dagen. Na mevr. Beekhof, die door de presi dente bedankt werd voor haar blik op het wereldvenster, kwamen nog een 4-tal pex'sonen de afdeling complimenteren. Met het oog op de plaatsx'uimte moeten wij ons in de weergave van hun toespra ken bepexken. Mevr. J. D. Toncken-Hardex-s, hoofdbe stuurslid van de bond te Valthermond, bracht de gelukwensen over van 't hoofd bestuur en wenste de afdeling ook voor de toekomst dezelfde geest en enthousias me, die bij dit jubileum aan de dag wordt gelegd. Zij noemde mevr. Jonkhans voor- zitster van het feestcomité, de geestelijke moeder en stimulans van deze herdenking en feestmarkt. De voox'zitter van de OLM, de heer D. J. Jonkhans te Hardenberg, bracht de hartelijke gelukwensen van zijn hoofdbe stuur over. Wij zien de OLM, de PJGO en Uw afdeling als het convent der algemene plattelandsorganisaties, aldus spreker. Daax'om, dat wij nu zelf ook een beetje jubilerexi. Na de tweede wereldoorlog zijn weide door een groot aantal kinderen, dat zich hier met hun begeleiders verza meld had, 1000 ballonnetjes opgelaten, die voor het merendeel in oostelijke rich ting verdwenen en waarvan wij van onze oosterburen zeker nog wel meer zullen horen. De balloimetjes droegen als op schrift „Bezoekt Holten Overijssel". INHULDIGING SCHUTTERSKONING 's Avonds werd de nieuwe koning, Hen drik de Eerste, met muziek van H.M.V. in gezelschap van de bradex'ie-koningin door het dorp geleid, waarbij de boeren- kapel „De Hooiplukkers" de nieuwe ko ning bij hotel Vosman een serenade bracht. Ook H.M.V. en de drumband lieten hun gelukwensen met een muzi kale omlijsting vergezeld gaan. In de feestzaal van hotel Vosman reik te de heer H. Klein Velderman namens de schietvex-eniging „De Eendracht" de prijzen uit, waarbij het zeer gezellig toe ging en ver-scheidene vaatjes bier wei-den. aangeboden, o.m. door de schuttersko- ning. Voordat deze plechtigheid plaats vond, waarbij reeds een grote toeloop naar de braderie te constateren viel, gaf de Folkloristische jeugdgroep van de boe- rendansers uit Markelo op Kalfstermans- weide een bijzonder aaixhge demonstra tie, die door een groot aantal bezoekers werd bijgewoond. Met muzikale begelei ding van de heer Berendsen met zijn ac cordeon, werden door deze kindergroep i'n hun ouderwetse kledij van pl.m. hon derd jaar geleden, aardige dansjes uit gevoerd. Vooral toen kinderen uit het de jongeren zich gaan bezig houden met het culturele werk en in dat opzicht heb ben de 3 plattelandsorganisaties de han den ineen geslagen. Als goed huisvader van het gezin bood spreker de jubileren de afdeling symbolisch de van dit feest te maken film aan. Mevr. T. E. Waalkens Poll, lid van het gewestelijk bestuur van de IJsselmeer- pcldex*, die zich van de Overijsselse afde- lxng heeft afgescheiden en nu een zelf standige afdeling vormt, bood met haar woorden van gelukwens een bestuurs tafelkleed aan, door de leden zelf ver vaardigd en met verschillende bondsem- blemen versierd. Namens de PJGO spx-ak haar voorzit ter, de heer E. Meilink, de gelukwensen uit. Hij wees er op, dat bij het werk van de PJGO de stem van de moeder in het gezin wat de verschillende doelstellingen van zijn organisatie betreft, van zeer groot belang is. De heer Meilink bood ar- chiefbakken aan. Mevr. Nagelhout bedankte de sprekers en spreeksters en ook de afdelingen Friesland en LJsselmeerpolders, die fraaie bloemen aanboden. MAALTIJDEN In het z.g. boerenrestaurant werden genodigden en leden successievelijk ver enigd aan een maaltijd, 'bestaande uit soep, spek- en gewone pannekoeken en yoghurt, welke gerechten met veel zorg door de damesleden van het restaurant klaar gemaakt, zich uitstekend lieten smaken. Stapels pannekoeken kwamen de pannen uit en waren in een minimum van tijd weer verdwenen in de magen der hongerige bezoeksters. Alles was voortreffelijk verzorgd. Ondertussen zorgde het huisvrouwen- orkest uit Hasselt voor een muzikale om lijsting, die paste in de sfeer van deze feesttent. KLEDINGSHOW Gedux'ende de middagen weid in de tent onder leiding van mevr. Kranenburg, lerares van de huishoudschool te Nij- verdal met een aantal van haar leerlin gen een zeer charmante show gehouden van „100 jaar mode in papier" bijzonder aardig. Deze show werd afgewisseld met een klederdraoht}errshow, begeleid 'door een bijzonder aardige explicatie van mevr. De Groot-De Lange van het Kam pereiland. Wat zijn deze oude kleren toch een rijk bezit. Bathmen was er, het Kam pereiland met gevarieerde costuums, Staphorst oud en jong en Lonneker met een vijftal costuums: Een bruid van 50 a 60 jaar geleden, een bezoekster het was Hendrika Sprokkereef, nu mevr. Ro- bers een markbezoekster, lichte rouw en de dagelijkse dracht van minstens 100 jaar geleden. Alles nog in uitstekende staat. EXPOSITIES Van de gelegenheid om de exposities „Modern Platteland" in Irene en „Antiek Platteland" in de dorpsschool te zien is een zeer veelvuldig gebruik gemaakt. Van het „Antiek Platteland" gaat een sfeer van weldadige rust uit. Het zijn ontel bare prachtige voorwerpen van zeer uit eenlopende aard. Het „Moderne Platteland" ademt een heel andere geest uit. Het is op rationali satie en de moderne economie ingesteld met ruilverkaveling, landbouwvoorlich ting en dergelijke problemen, maar ook het culturele en rustige vindt men er in de verzorging van bloemen en planten, in de plattelandsbibliotheek en dei-gelijke. Ailes keurig verzorgd. De fototentoonstel ling van de ANV „Het Groene Kruis" gaf de bezoekers een beeld van de grote ta ken, die door de kruisverenigingen wor den verricht en waarvan men dikwijls geen weet heeft. Wij hebben het diaprogramma van het publiek mochten meedansen heerste er grote vrolijkheid. JENNEKESMARKT Na de huldiging van de schuttersko- ning in hotel Vosman was de braderie druk bezocht en bestond er een enorme belangstelling voor de Jennekesmarkt, die iiï het dorpscentrum gehouden werd. Met omhoog gehouden plankjes, karton nen box-den en papieren stroken en zelfs verlichte borden werden de nummers zichtbaar gemaakt in de hoop, dat men spoedig de corresponderende nummers zou ontmoeten. Het waren Ineke Schuppert uit Holten en H. Thijs uit Wierden, die zich als eer ste paar aan de radiowagen bij de doi-ps- toren meldden. De 2e prijs werd gewon nen door Riekie Pi-enger uit Westerboi'k en Wouter Warmooij uit Holten en de 3e prijs door Cobie Ekkelenkamp en Jan Wansink, beiden uit Holten. Zij ontvin gen een prijs van x-esp. f50.f30. en f20.van de braderiecommissie, wel ke hen na een rondrit met het bi'adexle- treintje in hotel Holterman werd uitge reikt. Er heerste een zeer gezellige druk te op de braderie en in de hotels en café's, die. tot fli'nk na middernacht voortduui-de. Instituut voor Landbouwcoöperatie in Gelderland en Overijssel en de demon straties van het Ned. Zuivelbureau we gens tijdgebrek niet gezien. Ze zullen effi ciënt en aantrekkelijk zijn geweest. Veel belangstelling trok het pottenbak ken aan de straat door mevr. Ans de Mik- de Boer, het klompenmaken en het goa- stoksnijden, het linnen weven en linnen rollen en het spinnen op verschillende plaatsen der feestmarkt. Het was een pracht idee, deze evene menten. De plattelandsvrouwen kunnen op succesvolle dagen ook financieel waarschijnlijk terugzien. VOORGOED VRIJGESTELD Aan de diens'tpliohftige der lichting 1961, F. Klein TeseMnlk, B 174, is voorgoed vrij stelling van die dienstplicht verleend we gens persoonlijke onmisbaarheid. Zaterdag 5 augustus tot en met maandag 14 augustus: G. J. Schuppert, Oranje straat, wegens vakantie gesloten. Zaterdag 12 t.m. 21 augustus: Smederij J. G. Maats wegens vakantie gesloten (zie adv.). Zondag 13 t.m. woensdag 16 augustus: Bezinningsavonden, uitgaande van de Hervormde en Gereformeerde Kerk in de grote tent in „Kalfstermansweide". Aanvang 8 uur. Maandag 14 t.m. woensdag 16 augustus: Gebr. Steunenberg, Larenseweg 23, wegens vakantie gesloten (zie adv.). Maandag 14 augustus t.m. 24 augustus: Drogisterij „De Vijzel" gesloten we gens vakantie. Maandag 14 en dinsdag 15 augustus: Kle- dinghuis Henk Beltman wegens vakan tie gesloten. Zaterdag 19 augustus, 8 uur: Prijsuitrei king schietwedstrijden „De Zaagmolen" in café „Het Bonte Paard" te Dijker- hoek. Zaterdag 26 augustus: Voetbalwedstrijd Holten 1-Papoea-elftal. Woensdag 30 augustus, 's avonds om 8 uur: Feestavond in zaal „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek. Donderdag 31 augustus: School- en volks feest in Dijkerhoek. Zaterdag 2 september; Veekeuring in Es- pelo. Terrein: W. F. Boode (zie adv.). Zaterdag 9 september: Fokveedag in Kalfstermansweide. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 uur Ds. Kranendonk van Emmen (Voorb. H. Avondmaal). In beide diensten collecte Jeugdwerk. Dijkerhoek. 9.30 uur Ds. Israël (Voor bereiding H. Avondmaal). Collecte Jeugdwerk. Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds. Brussaard van Den Haag. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Kas Al gemeen Christelijke Doeleinden. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerk bouw". R.K. Kerk Nieuw-Heeten: Iedere zondag H. Mis om 7.30 en 10 uur. Rijssen: Iedere zondag H. Mis om 7, 8.30 en 10 uur. Geboren: Hendrik Jannes, z.v. J. Beunk en G. H. Hoog Stoevenbeld, Look 22. Ondertrouwd: A. J. G. Veldkamp, 24 jaar, Raalte, en M. W. Herder, 27 jaar, Holten. BEVOLKING Ingekomen: T. P. M. Hofstede van Hel- lendoorn naar Holtei'berg 46. Mevr. A. L. Corné en gezin van Indonesië naar Holtex-berg 26. J. de Lange en gezin van Indonesië naar Holterbei'g 26. H. J. Paalman van Rijssen naar Espelo 4. R. Temmink van Bathmen naar Beuse- berg 91. W. van den Brink en gezin van Ede naar Bessinkpasstraat 17. Vertrokken: J. Kevelham en gezin van Industriesti'aat 8 naar Goox\ H. J. H. Buigholt van Gaardenstraat 21 naar Roo sendaal en Nispen. K. A. Koekkoek en gezin van A. J. Goldsteinstraat 15 naar Dubbeldam. E. J. Hut van Hol- terberg 46 naar Zuidlaren. Inlichtingen dagelijks aan het groeps- bureau der rijkspolitie, Dorpsstraat 22, tel. 352, uitsluitend tussen 9 en 13 en 14 en 22 uur. Gevonden: kindei'schoenje; portemon- naie met inh.; pet; muntbiljet; nylonkou sen; motorhandschoen; sigarettenkoker; hondje (reepincertje)huissleutel; zilve ren armbandautoslinger; zilveren doosje m. rozenkrans; zwarte keeshond; huis sleutel; muntbiljet; poremonnaie m. inh.; bankbiljet; plastic regenjas; zijden hoofddoek; vulpen; portemonnaie met inh.; contactsleutel „Peugeot"; rijwielslot- sleutel; bromfietsslot-sleutel „Sparta". Verlox-endamespolshorloge; 2 dekens; kabelslot; kinderportemonnaie met inh.; damesportemonnaie met inh.; kwitantie boekje; zwemkaart; dameshorloge met bandje; damesparapluie; leren damespor temonnaie met inh. Holten heeft woensdag op de tweede dag van de braderie een feest gevierd zoals het de laatste jaren niet heeft meegemaakt. Reeds vroeg bestond er een grote belangstelling voor de feestmarkt van de plattelandsvrouwen, die om 11 uur hun kramen openden. Deze belangstelling werd nog geaccentueerd door de komst van een groep meisjes van de Stichting „Het vierde Prinsenkind", die ont vangen werd in de hal van de o.l. dorpsschool, waar de presidente van het feestcomité, mevr. Jonghans, een kort welkomstwoord sprak. De meisjes bezochten de feestmarkt en woonden daarna de kleder drachtenshow bij in de grote tent op Kalfstermansweide,. die ook door tal van groepen van plattelandsvrouwen uit Overijssel werd bijgewoond.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 5