Uit Hollens historie Heniiy van Geenhuizen als Braderiekoningin 1961 RHEUMA vijand van rljand Zomergasten kozen Ledenvergadering van het Sanatorium en de Dr. Homoet kliniek VOETBAL Nieuwe voorzitter Bato „Hessenheem" won beker Nieew kinderverhaal t t Holten heeft weer een nieuwe braderie koningin. Het is onze charmante 20-jari- ge kapster Henny van Geenhuizen, wier verkiezing met groot enthousiasme werd begroet. Waar wij zelf bij deze organisa tie ten nauwste betrokken waren laten wij voor onze lezers hierna volgen wat het Deventer Dagblad van woensdag over deze verkiezing schreef: „Dree! 'k Ebt 'ezegd, Karei". Een par mantige Holtense knaap, net groot ge noeg" om z'n kin te laten rusten op het plankier in Kalfstermansweide, jubelde het uit. De keuze van de jury was ook zijn keuze geweest. Dat „dree" sloeg op de 3e in de rij van Holtense „tieners en twenners" die zich dinsdagavond kandida te lieten stellen voor de titel Braderie koningin 1961. Nummer drie was de Hol tense kapster Henny van Geenhuizen, de vrijmoedigste van de tien Holtense jon gedames, die zich door commissielid W. Beijers naar het podium hadden laten pra ten. „Andere joaren was 't zo'n gezeur. Wie geft 't veurbeeld moar", veront schuldigde ze zich toen ze met drie van haar vriendinnen even nadat de heer Beijers de microfoon in handen genomen had, het trapje opklauterde. Met dat begrip was de commissie maar wat ingenomen. In voorgaande jaren voor de vijfde maal werd een braderieko ningin verkozen kostte het dikwijls veel moeite voor de jury enige keus ge boden kon worden. „Animator" Jan Wig- gers had dan heel wat overredingskracht aan te dragen voor hij een tiental vrouwe lijke dorpsgenoten op het podium had. „Laat ons niet in de steek", zei de heer Beijers met smekende stem voor de mi crofoon ten aanhoren van een paar hon derd Holtenaren en zomergasten, die op Kalfstermansweide waren samenge stroomd. Vijf meisjes stapten daarna kordaat het plankier op en lieten zich de nummers uitreiken, die het werk van de jury moes ten vergemakkelijken. Met die vijf was de commissie niet te vreden. 't Moeten er tien worden, meen de de commissie. Dat vond weerklank. Vooral bij de heren. Zij spraken daarmee de grote organisator van de Miss-verkie- zingen in Nederland tegen, die altoos be weert, dat de verloofden van de „missen" altijd de grote struikelblokken bij de aan melding zijn. Jansje van Beek kent het tegendeel, want zij werd door haar ver loofde op handen gedragen. Tot op het podium. Ook dat voorbeeld kreeg, tot gro te hilariteit van het publiek, navolging. De jury mocht daarna met het werk "W vxx diii l> Deginnen. iwaarr mannen, g.-v i.ivvuners van Holten, de meesten met vakantie in het dorp verblijvende, gaven hun ogen flink de kost en hanteerden daarna pot lood en papier. Het stembureau beleefde daarna de meeste spanning. Tot aan het laatste biljet toe toonden Henny van Geenhuizen en Jo Volkerink zich eikaars grootste concurrenten. Het laatste brief je gaf de doorslag: Henny van Geenhui zen kreeg de kroon op haar hoe kan het anders voor een kapster welver zorgde haardos. De ceremonie werd ver richt door de koningin van het vorige jaar de gezinsverzorgster Jenny Nieuwen- huis, afkomstig uit Wilp, maar in Hol ten al volkomen ingeburgerd. „Bedankt voor het vertrouwen", zei ze en daarmee nam ze afscheid van haar functie. Rijen dik stonden de Holtenaren en va kantiegangers langs de route, die de nieu we titeldraagster daarna door het dorp aflegde. De Holtense muziekvereniging HMV blies pittige marsmuziek, de La- rense Schotsers, als altijd weer present, lieten hun vaandel en vlaggen breeduit wapperen ter ere van de koningin en de jeugd begeleidde de stoet hossend en „In de ledenvergadering van !het Sana torium en de Dr. Homoet Kliniek te Hel- lendoorn werden verslagen over het jaar 1960 uitgebracht door de sekretaresse, de penningmeester en de wnd. geneesheer- direkteur. In 'het verslag van de sekretaresse werd in de eerste plaats gewezen op het grote verlies, dat het sanatorium leed door het overlijden van Dr. H. Vos. Tot opvolger werd benoemd de longarts J. van Hae- ringen. De daling van het patiëntental nam in 1960 een einde en veranderde in een stij ging- Het verslag van de penningmeester sloot met een nadelig saldo van f 37.551,81. Dank werd gebracht aan de propagandist, de heer v. d. Craats voor de goede resul taten van zijn akties. De wnd. geneesheer-direkteur atten deerde op het personeelstekort, speciaal wat het vrouwelijk huishoudelijk perso neel en de leerling-verpleegsters betrof. In verband met de toename van het aantal patiënten moest een derde onderwijzeres voor de Sanatoriumschool worden aan gesteld. Door enkele mutaties zal het Hoofd bestuur per 1 januari 1962 uit de volgende leden bestaan: W. C. Til anus te Wierden, voorzitter mej. Dr. C. J. Gelderman te Hengelo (O.), sekretaresse H. die Vries te Hengelo (O.), penningm. juichend. Bij zo'n verkiezing past ook een receptie. Dat gebeurde bij Holterman, waar Henny een lang leven werd toege dronken. Het weid voorlopig de drukste avond voor de koningin. Haar wachtte nog een bezoek aan de stands op de braderie en voorts zal ze als de ooievaar tot mede werking bereid is bezoeken gaan bren gen aan de baby's, die in de feestdagen geboren worden. De Holtense nering doenden hebben al afgesproken, dat Hen ny in die gevallen niet met lege handen behoeft te gaan. Tot zover het Deventer Dagblad. De ooievaar bleek inderdaad bereid zijn medewerking te verlenen. Hij bracht reeds de eerste dag een zoon bij de fa milie J. Beunk in de Look. Begeleid door haar beide naaste mi nisters bracht de braderiekoningin de andere dag een bezoek aan de kraam vrouw mevrouw G. H. Hoog Stoevenbeld en kweet zij zich op zeer charmante wijze van haar koninklijke taak de jonggebo rene en de kraamvrouw namens de Hol tense Handelsvereniging een presentje te brengen. De kleine zwartharige „Hendrik Jannes" had er weinig weet van welk een hoge eer hem te beurt viel. Hij lag net even lekker bij zijn moeder De collega's van de heer Beunk, het mulderspersoneel van de fa. C. A. Mül- ler had het gezin juist 's avonds op een versierde ouderwetse kinderwagen een grote krentewegge gebracht, zoals in deze streken nog dikwijls te doen gebrui kelijk is. JENNY NIEUWENHUÏS, de oude titeldraag ster, kroont haar opvolgster HENNY VAN GEENHUIZEN tot Holtens braderiekoningin Een niets en niemand ontziende vijand leeft onder ons volk. Een vijand, die niet alleen volwassenen, doch ook onze kinde ren ibelaagt. Die de schoonheid van het menselijke lichaam op ontstellende wij ze vervormt. Een vijand, die niet alleen lichamelijk, maar vooral ook geestelijk leed teweeg brengt. Een vijand, die de dood niet als metgezel heeft met als ge volg: jarenlang onnoemelijk lijden. ■Groot is de schade, die ons volk wordt toegebracht door het ontnemen van krachten aan het arbeidsproces. De lij ders aan deze vreselijke ziekte lijden niet alleen, maar ook gezinsleden zijn in het geestelijk lijden betrokken. Een controleerbare collecte in de vorm van een grote nationale loterij zal vanaf 5 augustus tot en met 29 september wor den gehouden. Op 29 september zullen hoofdprijzen en het resultaat in een speciaal radio-pro gramma bekend worden gemaakt (19.40- 20.40 uur, Hilversum 2 - 298 mtr). Het totaal prijzenbedrag bedraagt f 250.000,-, waaronder 5 woonhuizen, ieder ter waar de van f 25000,-. De loten zijn door ge heel Nederland in 5 verschillende kleuren a f 1,- per stuk op verkoop adressen, onder meer winkeliers, kanto ren van de Nederlandse Staatsloterij enz., kenbaar aan rheuma-raamlbiljetten, ver krijgbaar. De opbrengst van de aktie is bestemd voor het bouwen van meer rheuma-kli- nieken voor rheuma-zieken. Wanneer men voor huisgenoten, vrien den en relaties tenminste 10 loten per giro bestelt (gironummer: ££42 ten name van Rheuma Rotterdam) dan ontvangt men bij de loten een speciale medewerkers coupon. Aan deze coupon heeft het Ne derlandse bedrijfsleven fraaie prijzen met een totale waarde van f 20.000,- verbon den. De strijd tegen een genadeloze vijand vangt op zaterdag 5 augustus door geheel Nederland aan. Niemand mag op het ap pèl ontbreken. De strijd voor meer kli nieken voor rheuma-zieken wordt mede door Uw medewerking gewonnen in de loterij-aktie voor puur levensgeluk. De kans op geluk voor U-zelf en de zeker heid voor meer levensgeluk voor hen, die door de rheuma bezocht werdenen of nog zullen worden. In 'die jongsitebestuursvergadering van. de sportvereniging „Bato" is wegens het vertrek van de heser D. J. Bulsink tot voor zitter gekozen de heer H. Wilpshaar. Het bestuur bestaat nu uiit H. Wilpshaar, voorzitter, mej. M. G. iten Velde, secreta resse, mevr. H. Meinsma-Kooy, penning- meesteresse en de lieren H. Stokkers en J. Hommes, leden. Met ingang van 25 augustus zullen de lesupren gewijzigd worden, zoals hier onder is aangegeven. Vrijdag 17.00—17.45 17.45—18.30 18.30—19.15 19.15—20.00 20.00—20.45 20.45—21.30 21.30—22.15 22.15—23.00 Ir. H. Ver Loren van Themaat te Hengelo (O.) Mr. W. L. de Walle te Almelo Mr. H. P. Tjeenfc Willink te 's-Gravenhage Mej. R. C. Kalt te Hoogeveen Mevrouw J. M. Raymakers-van Eek te Nijverdal Mevr. M. Meyling-Willink te Hengelo (O) Mr. F. R. Crommelin te Nijverdal O. J. R. Lappöhm te Zwolle". SPORTTOTO Zij die weer willen po uien, vergeet niet om het gele (kaartje even in te vullen en naar Kol weg no. 11 te brengen. Jongens 5 tot 8 jaar Jongens 8 tot 10 jaar Jongens 10 tot 12 jaar Jongens 12 tot 14 jaar Jongens 14 tot 16 jaar Adsp. Darn,es 14 .tot 16 jaar Dames boven 16 jaar Senioren Heren. Meisjes 5 tot 8 jaar Meisjes 8 tot 10 jaar Meisjes 10 tot 12 jaar Meisjes 12 tot 14 jaar Meisjes 14 tot 16 jaar Heren 16 jaar en ouder. Zaterdag: 14.00—14.45 14.45—15.30 15.30—16.15 16.15(17.00 17.00—18.00 18.00—19.00 Per 1 september moet de leeftijd zoals boven vermeld bereikt zijn. Bij café „De Poppe" werd zaterdagavond van de vorige week een ringrijderij ge houden waaraan werd deelgenomen door twee damesteams, resp. gasten uit de vakantieceritra „Hessenheem" te Markelo en „De Haspel" te Holten. De dames van „Hessenheem" scoorden 36 punten en wonnen de fraaie beker die door caféhouder Aanstoot beschikbaar was gesteld. Het team van „De Haspel" wist 25 pun ten te behalen. Deze gezellige wedstrijd kon worden gehouden dank zij de medewerking van de landelijke rij vereniging „Bergruiters". GESLAAGD De heer F. W. Oosterkamp te Holten slaagde aan de Wilhelminaschool te Hen gelo (O.) voor het diploma Bemetel plus uitgebreid Bemetel voor het vak plaat- en constructie-bankwerker. Nationaal Jeugdvoetbal toernooi op 13 en 20 augustus in het sportpark „Het Holthuis" te Twello Deelname van meer dan 70 elftallen Activia (Deventer); ABS (Bathmen); Albatros (Apeldoorn); Apeldoornse Boys (Apeldoorn)Beekbergen (Beekbergen) Brink en Orden (Apeldoorn)Brummense Boys (Brummen); Daventria (Deventer); Diepenveen (Diepenveen); Emmeloord (Emmeloord)Go-Ahead (Deventer); He lios (Deventer); Hion (Rotterdam); Hol ten (Holten); KCVO (Vaassen); KDC (Loc-hem); Labor (Deventer); Roda (De venter); Sallatndiia (Deventer); Tubantia (Hengelo); Vaassen (Vaassen); Vlugheid en Kracht (Twello); Voorst (Voorst); Voorwaarts (Twello); Wilp (Wilp) WWNA (Apeldoorn); WWV (Deventer); IJsselstreek (Deventer); Zutphamia (Zut_ phen). Duur der wedstrijden: Hoofdklasse 2 x 15 minuten le klasse, 2 e klase, 3 e klasse, 2 x 10 mi nuten. Indeling Holtense elftallen: le klasse poule D. KCVO A (Vaassen) RODA A (Deventer) Holten A (Holten) Diepenveen A (Diepenveen) 2e klasse poule D. Apeldoornse Boys (Apeldoorn) Labor B (Deventer) Venk B (Twello) Tubantia B (Hengelo) Holten B (Holten) 3e 'klasse poule E. ABS C (Bathmen) Go-Ahead C (Deventer) Holten C (Holten) Labor C (Deventer) Programma 12 augustus a.s. Holten IABS I Aanvang 6.45 uur. Dit is een wedstrijd die gaat om een fraaie beker die 3 x achtereenvolgens of 5 maal in totaal door een vereniging ge wonnen moet zijn om er de trotse bezit ter van te mogen zijn. Halten A—(SVZW A 2.30 uur Halten B—SVZW B 3.30 uur Zondag 13 augustus a.s. We zijn ervan overtuigd, dat het jullie spijt dat ons verhaal „De 4 4 tempel van Kwunigho" is afgelo- 4 pen. Gelukkig is onze redactie er J in geslaagd een nieuw spannend vervolgverhaal voor juMie te vin- den, n.l. „Ootje Teur waar het 4 4 eiland Oröboma". Volgende week starten we met dit verhaal. J le 'klasse D KCVO A—Holten A 13.40—14.00 uur Roda AHolten A 16.3016.50 uur 2 e klasse D Apeldoornse 'Boys BHolten B 9.209.40 uur Tubantia B-Holten B 13.2013.40 uur Ven-k BHolten 17.1017.30 uur 3 e klasse E ABC—Holten C 10.20—10.40 uur Hoten CLabor C 11.2011.40 uur Holten II gaat naar Goor om in de 2e ronde te spelen tegen Markelo 3. Aanvang 2.20 uur. Vertrek om 1.30 vanaf café Jansen (per eigen gelegenheid). Zondag 13 augustus: Opstelling Holten II Doel: G. H. Paalman Achter: J. A. Nijenhuis, G. Krieger Midden: J. A. Jansen, A. Meerman, G. D. W. Brinks Voor: J. A. Ulfman, G. W. Briinks, J. G. Nij land, A. Paalman, T. Aanstoot Reserves: G. J. Brinks, M. Klein Horst man, G. J. Tuitert. 13 augustus: Junioren Tournooi Twello Vertrek per extra bus 8.30 uur (precies!) vanaf Smidsbeld. Zij die die junioren willen vergezellen naar Twello moeten zich hiervoor opge ven bij W. Dijkslag, A. J. Goldsteinstr. 3. Junioren, da opstelling voor Twello hangt in de publicatie-kast. HOLTEN OP DE HELLING Veertien dagen nadat de laatste Vrouwe van Holten uit dit leven verscheiden was, vocht men in de stad Deventer al om het kasteleinschap van de Waardenborg Hoite^ D<> (most van Salland op de Ankelstein vond het weerzinwekkend. En dat vertelde hij de ambtenaren van de bisschop ook. Maar de heren vjroegen hem of hij zevenduizend gulden voor het kasteleinschap over had. Neen, dat had de drost niet. En er zou ook wel geen enkele Sallandse Jonker zijn, die er zo'n groot bedrag voor betalen wilde. Zoiets kon alleen een stad als Deventer. Deven ter schoot aan de elkaar opvolgende bis schoppen veel geld voor, maar er kwam altijd veel voor terug. Na lang geharre war waren de regenten van Deventer het er over eens geworden, dat Holten niet meer op eigen 'benen kon staan. Deventer moest de Waardenborg in han den hebben en zo geschiedde. Rudolf van Diepholt, de drie-en-vijftigste bisschop van Utrecht, zat vreselijk verlegen om geld. Wie deed dat anno 1450 niet? Hij moest aan een andere schuldeiser-, een man, die aan Frederik van Blankenheim, geld geleend had, dit teruggeven. Maar wanneer je geen cent in kas hebt, geef dan het voor twintig jaar geleende geld eens terug. Dat gaat natuurlijk niet. Dus moest daar wat op gevonden worden. Twee hoge pieten van de bisschop togen naar Deventer. In de koekstad lag het geld bij hopen. De heren uit Utrecht kregen een onderhoud met de Deventer regenten,. En of mienen Here de bisschop in de stad geld kon lenen. Jaaaa!, riep de oudste regent^ daty zou misschien wel kunnen. En toen begon de oudste regent op te lepelen. Geld lenen zonder enige vastigheid, dat ging moeilijk. Je wist clan nooit waar je bleef. De bisschoppelijke ambtenaar vroeg of de heren soms iets op het oog hadden. Als zij het noemen mochten, hadden zij wel het een en ander op het oog. B.v. de Waardenborg te Hol ten, sprak de oudste regent. Het recht om heel de Schipbeek bevaarbaar te ma ken, sprak de tweede regent. Het in be zit hebben van de Diepenheimer water molen, sprak de derde regent. En ten slotte sprak de vierde, dat, wanneer de bisschop zo'n groot bedrag wilde lenen, de stadsrechten ook wel eens uitgebreid mochten worden. Maar wanneer er spij kers met koppen geslagen moesten wor den, dan moest onzen lieven Here de bis schop zelf maar komen. En de bisschop kwam, hij bracht een leger mee. Want de bisschop vertrouwde de Overijsselaren niet al te erg. Hadden ze lang geleden bisschop Floris van Wevelinkhoven te Goor niet in de kast gedaan? Nou ja, dat hadden nu bepaald geen Gorenaren ge daan, maar de burgers van Goor hadden ook geen hand uitgestoken om de bis schop te ontzetten. Er was net feest in Goor ter ere van de bisschop. En toen het feest in volle gang was, werd de hoogste man in den lande door een stel edelen gegrepen. En dat grapje had de bisschop veertig duizend gulden gekost. En Deventer was zoveel groter en mach tiger. Maar de eerste regent van Deven ter was een raapoliefabrikant. Dus glad als een a§l. Maar hij was de kwaadste niet. Als Deventer maar wat vastigheid had over de Waardenborg. Nou, die vas tigheid kwam. Maar de bisschop was er nog niet. De andere regenten vonden dat de bisschop nog beter over de brug moest komen alvorens de geldbuidel op tafel kwam. De bisschop dacht bij zichzelf: kom ik over de hond, dan kom ik ook over de staart. En de regenten wreven zich in de handen. Dat was klare taal, die de bisschop sprak. Maar voor de laat ste wareii Kluizend, gulden nog ongrijpbaar. Voor de Deventer heren moest de wijnfles nu de rest doen. In de loop van anderhalve dag werden er nog diverse voordelen losgeweekt en de bisschop' kreeg zijn lening. Terug te be talen na zoveel jaren, maar daar reken den de heren niet te'veel op. Drie weken later liet de drost van Sallancl bekend maken dat er vanwege de stad Deventer een kastelein op de Waardenborg zou ko men, die tevens schout van Holten zou zijn. De toenmalige schout zou wegge promoveerd worden. De nieuwe schout en kastelein was familie van de raap olie-regent en, zou dus wel een glad iemand zijn. I-Ioltenaren uit die dagen met gevoel voor humor beweerden dat te Holten in vervolg van tijd de zaken, wel gesmeer d zouden lopen. In het plakkaat van de drost stonden tevens enige aan wijzingen hoe men de nieuwbenoemde schout en kastelein hulde en trouw zou kunnen betuigen. En als groot nieuws kwam er bij, dat de straten te Holten op de dag der inhuldiging schoon moesten zijn. De Deventer heren wensten niet steeds in de koeienplakken te trappen. DIE VAN HOLTEN WILDEN DE TOEKOMST WETEN. Die vanHolten hadden in 1450 het grote voorrecht over een schaapherder te beschikken, die de toekomst een, hon derd jaar of drie vier voorspellen kon. Soms was het wel akelig. B.v. als de man aan het vertellen sloeg over de vele en rampzalige oorlogen, die nog te wach ten waren. Maar in „de Keizer", de groot ste herberg van Holten, zou de scheper zijn visie geven op de naaste toekomst. De scheper kraamde er heel wat uit. Hij vertelde, dat ondanks alles Holten nog een schone toekomst tegemoet ging. Of de scheper daarmede de zindelijkheid van het dorp of de uitgebreidheid be doelde, vermeldt de historie niet. Maar de Deventer regenten kwamen er niet te best af. Op lange termijn zag de scheper het trotse kasteel Waardenborg geheel verdwijnen en het dorp Holten ook. Dat klopte, want honderd vijf-en-twintig jaar later werd Holten met de grond gelijk gemaakt. Ook het kasteel Waardenborg verdween van de aarde, evenals de De venter regenten. De toen vijftien-jarige hulpherder knoopte het in zijn oor. Hij heette doodeenvoudig Jan van Holten. Na de uiteenzetting in de Keizer wis ten de Holtenaren voorlopig genoeg. Al leen de pastoor noemde de schaapherder een satanskind. Nu ontkende de schaap herder niet, dat hij met de Holter duivel zeer goed overweg kon. Toen de pastoor dat hoorde sloeg hij gauw een kruis, Maar behalve de duivel had de Holter scheper nog tal van demonen uit de on derwereld te vriend. Daar kon de nieuwe kastelein en schout nog plezier aan be leven, wanneer hem al die gasten dooi de dorpsherder op zijn dak werden ge schoven. De schout klaagde bij de drost over de heksende schaapherder. Maar de drost, een zeer vreesachtig en bijgelovig man, hield de dorpsherder de hand 'bo ven het hoofd, en de demonen op een afstand. VAN COEVERDEN.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2