Êm Overijsselse Plattelandsvrouwen vierden in Hollen succesvol jubileumfeest f 30 jaar bondswerk in opgaande lijn (ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1961 No. 31 Jaargang 13 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave^van^Stwhtrng^floltemN^Mmblad" Adv.-prijs 1—15 mm. fa contant) f 2.50. Iedere mm. meer f 0.10 Hoe druk het was in de tent dente, zullen we trots zijn, dat we een deel zijn van het grote geheel, de We reldbond van Plattelandsvrouwen, al zullen we niet uit het oog verliezen, dat onze eerste plicht in Overijssel ligt. Dat zoveel hoofdbestuursleden aan wezig zijn, verheugt ons ten zeerste, Het is belangrijk, dat ons hoofdbestuur weet, wat er in de provincie leeft. En waar we het meeste blij mee zijn, dat is de grote opkomst van onze le den. De feestelijke herdenking van het 30-jarig bestaan van de afdeling Overijssel van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen met kramen- markt, tentoonstellingen en diverse andere attracties in onze dorps kern en op Kalfstermansweide is een groot succes geworden. Een enorme toeloop van leden en belangstellenden, een stroom van artikelen, die praktisch geheel van de hand ging, een druk bezoek aan de kleine, maar keurig verzorgde exposities en een uitstekende organisatie waren de kenmerken van dit echt vrouwelijke feest. Even dreigde op de eerste dag de straffe zuidwesterstorm nog roet in het eten te gooien, doordat kramen omwaaiden en het dak van de grote tent gedeeltelijk uiteenscheurde, maar de volgende beide dagen was het weer zo mooi, dat men het niet beter had kunnen wensen. De schade was gauw hersteld en zo konden de talrijke vrouwen hun plaatsen in de goed voorziene kramen weer innemen. Veel lof voor al die vrouwen en meisjes uit alle delen van de pro vincie, die vaak vooral ook wat het boerenrestaurant betreft voor een schier hopeloze taak stonden, maar vooral ook voor de Holtense dames, die dag en nacht in de weer geweest zijn om de organisatie tot een sluitend geheel te maken. Bij de oprichting van Uw bond, thans 31 jaren geleden, hébt U Uzelf een taak van wijde strekking opgelegd, „de be vordering van de belangen in de ruim ste zin van de bevolking van het plat teland" is voorwaar geen geringe op gave, die te zwaarder wordt in een tijd als waarin wij sedert de laatste oorlog hebben geleefd. lijke daarbij inbegrepen, wordt in deze naoorlogse tijd zozeer overrompeld door al het nieuwe, dat als een lawine over ons komt, dat bezinning dringend gebo den is. Van het platteland uit, waar wij de dingen vaak wat rustiger en beschou- wender op ons af laten komen, zou mis schien een invloed ten goede kunnen uitgaan op de stedelijke samenleving. Ons leven en werken ten plattelande is steeds sterk beïnvloed geweest door de stad; het wordt tijd, dat er een heil zame tegenkracht van het platteland uitgaat, die beiden ten zegen kan strek ken. Ik' wbnf TT. Mevrouw de Presidente, en in U Uw gCut^C van de Bond van Plattelandsvrouwen, geluk met Uw jubileum. Ik wens dit gewest geluk, dat daarin een bond als de Uwe leeft, bereid tot dienen van,' en tot werken voor dc plattelandssamenle ving, die dit zozeer verdient. Op onze voorjaarsvergadering heb ik U meegegeven: blijf enthousiast, wees propagandist, wees gezellig en voel U verbonden met al onze leden over dë gehele wereld. We hadden toen niet durven denken, dat zo gauw al al de ze gevoelens in een zo grote demonstra tie tot uitdrukking zouden komen. Het is ontroerend hoe letterlijk iedereen in gesprongen is om dit feest zo goed mo gelijk te doen slagen. Een bewijs, dat onze Bond springlevend is. Dertig jaar geleden hebben de vrou wen gevoeld, dat ze zich moesten ver enigen, omdat er op het platteland zo veel te doen was en de behoeften van voor dertig jaar zijn er nog. Ondanks al onze adviesbureaux en ondanks al les wat er gebeurd is, zijn er nog altijd streken, die verstoken zijn van water leiding en elektrisch licht. Daarbij duiken nieuwe problemen op. Ik behoef maar te noemen: de vijf daagse werkweek, een probleem voor de man zowel als voor de vrouw. Er zitten hier een paar dames, oude getrouwen van het begin af, als mevr. Van Dijk en mevr. Meengs, maar ook komt er steeds jong bloed in onze Bond en dat houdt de zaak levend. Zo is er onlangs de afdeling Mariënfoerg bijge komen. Dat men door enthousiaste samen werking wat bereiken kan, bewijst onze feestmarkt. De cadeaux zijn binnenge stroomd en zowel de hoeveelheid als wat er gemaakt is, heeft onze verwach tingen verre overtroffen. Steeds heb ben we met bewondering de pakjes uitgepakt, die ons uit bijna alle afde lingen van de provincie gebracht wer den. Veel werk is er verzet om alles voor t.Qre Lda —Jj) f mMkicogaa??,' voor een zware taak, maar enthousiaste Holtense leden verleenden hulp tot laat op de avond. Ook de restaurantcommis sie had het niet gemakkelijk, toen zich steeds meer leden opgaven voor de maaltijden. Mevrouw Nagelhoutde presidente van de afd. Overijssel heet de aanwezigen welkom. Deze toespraak werd met grote warm te beantwoord door mevr. Nagelhout, die als presidente van de afdeling Overijssel het volgende zeide: Geachte genodigden, beste Bondsvriendinnen, Met grote vreugde heet ik U namens het PB en de feestcommissie hartelijk welkom op deze bijzondere bijeenkomst ter gelegenheid van het 30-jarig be staan van de Bond van Plattelandsvrou wen in Overijssel. In de eerste plaats burgemeester Enk laar van Holten. We zijn blij, dat U s feest hebt willen openen cn danken U voor de hartelijke wijze waarop U dit gedaan hebt. Graag zou ik U, genodigden, persoon- lijk welkom heten, maar we willen de ze herdenking in een uur behandelen, dus is kortheid geboden. Het verheugt ons bijzonder, dat bijna iedereen aan onze uitnodiging gevolg heeft gegeven. Voor ons een bewijs hoe er van de kant van de organisaties, voorlichting en particulieren met de Plattelandsvrou wen wordt meegeleefd. Een uitzondering wil ik maken voor onze wereldpresidente, mevrouw Van Beekhoff. We waarderen het buitenge woon, dat U naar Holten hebt willen komen om luister bij te zetten aan ons feest. Als U ons straks iets zult vertel len van Uw ervaringen als wereldpresi- De tentoonstellingscommissies heb ben hard gewerkt. Gelukkig ondervond het antieke platteland veel steun van de afdelingen Zwollerkerspel en Lon- neker en van mevr. De Groot van het Kampereiland. De bustochten door Twente, die in samenwerking met OLM en OAD' iedere donderdag gereden worden en die bedoeld zijn om de stedeling en de plattelander dichter bij elkaar te bren gen, zijn een groot succes. Voor een deel danken we dit aan de afdeling Al. melo, die twee maal per dag de deel nemers op de boerderij van de familie Holsbrink een gezellige ontvangst be reidt. De medewerking, die we van alle kanten ondervonden hebben, was ge weldig. De financiële steun van 't Insti tuut voor Landbouwcoöperatie met een ruime gift was ons zeer welkom en ook de OLM en ons hoofdbestuur heb ben zich niet onbetuigd gelaten. Ook met de Holtense middenstand, die zich met haar aktiviteiten bij ons aansluit, hadden we een prettige sa menwerking. Ik mag dit welkomstwoord besluiten met de wens, dat deze dagen mogen slagen. Vervolg op pag. 1 (tweede blad) De plattelander, bescheiden van aard als deze is. zal er diep van doordrongen dienen .te zijn, dat hij tot taak heeft deze waarden van het platteland uit te dragen in de wereld, waarin wij leven en dat hij heeft te getuigen van de din gen, die hem het leven waarde geven. Wij leven in een zich snel evolueren de tijd, waarin wij met dankbaarheid al datgene mogen aanvaarden, wat ons aan nieuwe vindingen, moderne hulp middelen, snelle communicatiemiddelen en nieuwe opvattingen wordt geboden. Waakzaam echter moeten wij zijn voor 'dl'htt 5a8Ö88ê-$»?sm*m<le invloeden, die ons van uit de sri^-kf" reiken. Plet is daarom,, da vwij als plattelan ders en gij als plattelandsvrouwen U bewust van eigen kracht en eigen ka rakter ons moeten bezinnen op datgene wat de plattelandssamenleving haar waarde en haar bekoring schenkt, ons daarbij openstellende voor nieuwe idee- en en nieuwe vormen. U versta mij hierbij niet verkeerd; ik zou bepaald een terugkeer tot die „goe de" oude tijd, hoe schilderachtig en ro mantisch deze ook moge schijnen, niet wensen. Neen, wij zijn mensen van deze tijd, die van ons platteland geen openlucht museum, tot ontspanning en vermaak van de stedeling, begeren te maken, doch ik moge er voor waarschuwen, dat wij niet alles, wat ons van de stede lijke agglomeraties bereikt, klakkeloos en kritiekloos als het alleen zaligma kende, aanvaarden, wij niet alles, wat ons van de stede slaan en te zorgen, dat nieuwe voren worden getrokken en dat wij niet te rug vallen in de oude vastgeslepen groeve. De pogingen tot vernieuwing van on ze plattelandssamenleving zal dus moe ten zijn het vinden van nieuwe vormen voor het leven van de enkeling en van de gemeenschap. Voor de vervulling van deze op dracht, Mevrouw de Presidente, heeft ook Uw bond zich, zoals blijkt uit Uw 30-jarige geschiedenis, een taak ge steld. Ik had er behoefte aan aan dit facet van Uw opdracht op deze dag nog eens bij zondere aandacht te schenken. Onze gehele samenleving, de stede- Het platteland werd sedertdien in sterke mate geconfronteerd met nieu we ideeën en nieuwe inzichten, de be drijfsvoering op de boerenbedrijven on derging grote veranderingen, de opvat tingen omtrent de levensvatbaarheid van het kleine boerenbedrijf kwamen in het middelpunt van de belangstelling te staan. Kortom de stelling van Poot: „Hoe genoegelijk glijdt het leven een's gerusten landmans heen" heeft in deze naoorlogse tijd wel definitief haar ein de gevonden, en daarmede werd de op gave te zoeken naar frisse ideeën en een nieuwe voor het platteland perspec tief gevende aanpak aktueler en drin gender dan ooit. De vele plattelandsorganisaties, wel ke in Nederland aktief zijn, hebben zich in de achter ons liggende jaren van De feestelijk opgezette lustrumviering begon met een ontvangst in de ruime hal van de o.l. dorpsschool, waar ook de ex positie „Antiek platteland" was onderge bracht en waar door het gewestelijk be stuur en feestcommissie de talrijke gas ten, waaronder het dagelijks bestuur der gemeente en een aantal prominente figu ren uit de gewestelijke agrarische we reld, ontvangen werden. De burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, sprak hier een kort welkomstwoord; de presidente van de afdeling Overijssel, me vrouw J. W. Nagelhout-Klijzing, hield een korte toespraak en daarna wandelde men langs de tentoonstellingen in de school en „Irene" langs de met groen witte vlaggen gepavoiseerde kramen naar de grote tent op Kalfstermansweide, die •uitpuilde van de meer dan 1500 bezoe kers en vooral bezoeksters, want iedere 'afdeling had een grote afvaardiging ge zonden. Op het met groen en bloemen versier de podium had het bestuur en o.m. me vrouw G. J. van Beekhoff-van Selms, de presidente van de wereldbond van plat telandsvrouwen, plaats genomen, geflan keerd door vrouwen in prachtige ouder- i'v/etse boerenklederdrachten. Burgemeester Enklaar sprak, toen allen gezeten waren, de volgende rede uit: Mevrouw de Presidente, Mijne Dames leden van de jubile rende Bond van Plattelandsvrou wen in Overijssel, Dames en Heren, In Uw rijk voorzien programma, I waarmede U het dertig-jarig bestaan van de provinciale afdeling in Overijs sel van de Bond van Plattelandsvrou- wen wilt vieren, hebt U ook voor mij als burgemeester der gemeeente, waar in de herdenking van Uw jubileum en de deswege georganiseerde feestviering mag geschieden, een plaats ingeruimd. Ik ben U erkentelijk, dat U mij hebt verzocht ter gelegenheid van de ope ning van Uw tentoonstelling en Uw I feestmarkt, welke ik zojuist heb ver richt, een enkel woord te zeggen, om dat U mij hiermede de gelegenheid hebt geschonken nog eens uiting te ge ven aan de bijzondere waardering, wel ke het werk en het streven van Uw bond alom ontmoet. hun verantwoordelijkheid in dezen ter dege bewust getoond. Uw organisatie, Mevrouw de Presi dente, heeft in deze aktiviteiten een be langrijk aandeel genomen. Dit samen zijn biedt een welkome gelegenheid hiervan nog eens met grote erkentelijk heid en waardering te getuigen. Het was m i. een wijs besluit van Uw organisatie, dat U door de wijziging van Uw oorspronkelijke naam, duidelijk hebt willen uitspreken, dat U Uw ar beid, aanvankelijk meer gericht op de vrouw werkzaam in het boerenbedrijf, wilde verruimen tot de gehele platte lands-samenleving. Bundeling van krachten en het bren gen van alle plattelandsvrouwen onder het vaandel van Uw bond, is ongetwij feld onze plattelandssamenleving ten zegen geweest. Hij kon daardoor meer kracht ontwikkelen en won daardoor belangrijk aan autoriteit. Het is een voorrecht om op het plat teland van Nederland en wel in het bij zonder van Overijssel te mogen" leven en werken. Wij hebben daarbij echter te beden ken, dat wij ons niet mogen opsluiten binnen onze eigen kring, maar dat wij als plattelanders de wereld hebben in te gaan en mede hebben te bouwen aan de ontwikkeling van deze tijd. Wij mogen ons daarbij laten leiden door de overtuiging, dat onze platte landscultuur een eigen aard vertoont, maar dat deze in beginsel gelijkwaardig is aan die van de stad, al zal de onze in omvang en uitdrukkingsvorm be perkter zijn en blijven. Staphorst oud en jong, showden hun klederdrachten.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1