F@©stmarkt @n braderie te Holten WELKOM IN HOLTEN Mooie toertocht MAC. „De Holterberg" PROGRAMMA FEESTMARKT en van de 7e HOLTENSE RRAHER1E op 8, 9 en 10 augustus ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1961 No. 30 Jaargang 13 HOLTEHS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad Adv.-prijs 115 mm. (d contant) 2.50. Iedere mm. meer 0.10 te HoltenTelefoon 051f83 - 231f Velen zullen zonder twijfel de volgende week naar Holten komen om deel te ne men aan wat de Bond van Plattelands vrouwen in Overijssel en de Braderie- commissie van de Holtense neringdoen den aan plechtigheden en festiviteiten zullen aanbieden. Deze feestcourant, die in Holten en wijde omgeving een feestbode wil zijn van het geen Holten op 8, 9 en 10 augustus te bieden heeft, verschaft mij de gelegen heid nog eens te verklaren hoezeer de gemeentelijke overheid van Holten zich verheugt in de activiteiten, die in deze dagen tot ontplooiing zullen komen, hoe zeer het ook zou delen in de vreugde van organisatrices en organisatoren, wanneer velen aan hun roepstem om naar Holten te komen gehoor zouden ge ven en mede zouden beleven, wat op het rijk voorziene programma dier dagen aangegeven staat. Holten wil in de dagen van de platte- landsvrouwenfeestmarkt en braderie een magneet zijn voor geheel Overijssel en daarbuiten. Mijn welkomstwoord bedoelt dan ook een bescheiden bijdrage te zijn aan het krachtveld, dat er van deze magneet uitgaat. Wij achten het een voorrecht, dat in Hol ten mag worden gedemonstreerd wat de Bond van Plattelandsvrouwen in de der tig jaren van haar bestaan heeft bete kend voor ons gewest en aan waarde heeft gehad voor onze Overijsselse plat telandsvrouw. De activiteiten van onze middenstand be tekenen een ondersteuning van het pro gramma, dat de Bond van Plattelands vrouwen in ons gewest dezer dagen aan haar leden aanbiedt in een poging ook anderen bij deze feestdagen te be palen. •Vergis ik mij niet, dan is bij de bepaling van de plaats, waar onze Overijsselse plattelandsvrouwen hun dertigjarig jubi leum zouden vieren, niet alleen de acco- modatie, welke onze plaats voor een der gelijke herdenking kon bieden van groot belang geweest, maar heeft in niet mindere mate daarbij de geografisch gunstige ligging, waardoor het punt van samenkomen gemakkelijk bereikbaar zou zijn, een belangrijke rol gespeeld. Wanneer ik U, die naar Holten wilt ko men, dan even nader mag oriënteren over Holten als typisch Sallandse plaats, ge legen op de grens van Twente en Sal- land, dan mag ik er in alle bescheiden heid op wijzen dat Holten zijn nogal in het oog lopende na-oorlogse ontwikke ling met name hieraan te danken heeft, dat wij deze gunstige geografische lig ging van Holten, waar belangrijke we gen samenkomen, waar trein en bus voor goede en snelle verbindingen zorgdragen, hebben trachten uit te buiten. VERZORGINGSKERN Wij wilden gaarne zijn en zijn het zo langzamerhand ook geworden een be scheiden verzorgingskern voor onze streek. De bloeiende winkelstand is een bewijs dat men deze verzorgende taak naar be horen weet te vervullen terwijl het on derwijs ter plaatse ook reeds lang een voor deze streek zegenrijk werk ver richt. Ik denk hierbij met name aan de school voor uitgebreid lager onderwijs, die, of schoon men zulks niet zou verwachten tot een der beste uit den lande is gaan behoren en haar tijd reeds verre vooruit is. Een geheel nieuw type school is hier gegroeid, waarop de normale leerling wordt opgeleid voor het gewone ulo-di ploma, doch in een sfeer en in een geest waardoor het platteland zich juist zo gunstig onderscheidt van de stad. Daarnaast is er plaats op deze U.l.o- school ook voor leerlingen die moeite hebben met het volgen van het normale schooltempo en die op de stadsschool zouden mislukken en daarvan hun gehe le leven een minderwaardigheidscomplex zouden kunnen overhouden. Op deze Hol tense uloschool worden deze leerlingen in aparte klassen opgevangen en in een rustig tempo na drie jaren met een ge tuigschrift - ulo-certificaat - aan de maatschappij afgeleverd als jonge men sen, die hun weg door het leven onge twijfeld zullen vinden. Voor hen die na 4 jaren een einddi ploma ulo hebben verworven, is er voorts nog een 5e klas verbonden aan onze u.l.o. school, die deze leerlingen econo misch en administratief beroepsonder wijs geeft. Leerlingen die dit onderwijs hebben gevolgd zullen op kantoren en in het bedrijfsleven begerenswaardige werkkrachten zijn. U zult verstaan, dat deze school met zijn 350 leerlingen met recht een streekschool is geworden en dat zijn werkgebied ver uitreikt buiten de gemeentegrenzen van Holten. HUISHOUDONDERWIJS Deze taak wil ook gaarne de landbouw- huishoudschool - noemt U het mijnent wege een nijverheidsschool voor meisjes, want een noemenswaardig onderscheid tussen deze beide schooltypen is nau welijks aanwijsbaar vervullen. Het is niet zonder reden, dat de Overijs selse Landbouw Maatschappij, nu de ontwikkeling van onze maatschappij er zo duidelijk op wijst, dat wij in ons dicht bevolkte land aan schaalvergroting of het groeien naar grotere eenheden, niet meer kunnen ontkomen, de concentratie van het landbouwhuishoudonderwijs in Zuid west Overijssel juist in Holten begeer de. Holten toch had met zijn ulo-school be wezen ,dat het niet alleen een centrum voor onderwijs wilde zijn, maar ook kon zijn en moest zijn, omdat het daar van nature voor aangewezen was. Het is geen verdienste van zijn be stuurders dat Holten deze functie ver vult, maar het is de geografische lig ging, die zijn bestuurders de plicht op legt deze functie te vervullen. Ten aanzien van dit huishoudonderwijs gaan wijop 1 september e.k. ons ook van deze voor onze plattelandsmeisjes zo belangrijke taak kwijten. Ik heb in dit inleidend woord tot de herdenkings- en feestdagen van de vol gende week bij de functie van Holten als onderwijscentrum van bescheiden al lure wat extra stilgestaan omdat ik U juist hierin zo duidelijk kon aantonen, wat Holten is en wil zijn in de streek waarin het gelegen is. Ik had U natuurlijk kunnen vertellen over de industrievestiging, die hier plaats vindt, over Holten als toeristenplaats par excellence en daarbij over Holten met zijn Holterberg. Ik heb dit nagelaten, omdat U Holten als toeristenplaats wel kent, omdat U Holten als mogelijkheid voor industrie vestiging wellicht maar matig interes seert, maar omdat ik meen, dat Holten als centrumplaats op de grens van Sal- land en Twente, als gemeente waar o.m gewerkt wordt aan de verheffing van de boerenstand zeker Uw belangstelling zal hebben. Ik heet U allen, die dezer dagen naar Holten komt, welkom. Ik hoop dat U hier goede dagen of goede uren zult heb ben en ik vertrouw, dat U naar Uw haardsteden zult terugkeren met een vol daan gevoel over al datgene, wat U in het goede Holten hebt medegemaakt en genoten. Tot ziens in Holten! Mr. W. H. Enkla^ar, Burgemeester van Holten. E. Lammers, Holten, won buitenlandse dagtocht Op zondag 23 juli organiseerde de MAC „De Holterberg" een grote toertocht door Twente waarvoor een flinke belangstel ling bestond. Er verschenen 92 deelne mers t.w. 42 auto's; 13 motoren en 37 brommers bij het clubhuis café Vrug- gink aan dia start. De auto's en motoren hadden 135 km af te leggen en de rit voerde hen via Mamkelo, Stokkemieres, Diepenheim, langs de watermolen Isodorushoeve, Bek- kum, Boekelo, rond Enschede, Losser, de Lutte, Denekamp Ootmarssum, Vasse, Geesteren, Vriezenveen, Hoge-Hexel, Nij_ verdal, weer terug naar Holten. Bij het bekende restaurant „Tante Sien" in Vasse had men een verplichte rust van 30 minuten, waar men even kon uitrusten. In de route waren verschillende tijd- controles opgesteld, waar men tevens enkele vragen van verschillende aard moest beantwoorden, waarmee bij ex equo gevallen rekening werd gehouden. De brommers bleven wat dichter bij huis en hadden 64 'km af te leggen. Zij iginigen vanaf die watermolen te Diepenheim via het Weldam, Goor, He- riike door het Hollands SchwarzwaM, Rijssen, Nijverdail weer naar Holten. Alle deelnemers fcoden zeer voldaan en vol lof over het prachtige natuur schoon en die zeer goede oraganisatie weer terug bij de finish bij hotel „Vos man", waar na een uurtje rekenen de prijzen werden uitgereikt door de voor zitter H. W. Goorman. Deze bracht dank aan organisatoren en controleurs en maakte bekend dat er op zaterdag 5 aug. weer een oriënteringsrit zal worden ge houden waarvan de start om 2.30 uur bij cafe Vruggink zal plaatsvinden. Prijswinnaars. De beste prestatie werd geleverd door E. Dammers uit Holten, die met zijn motor 3 strafpunten vergaarde en hiermee een buitenlandse dagtocht voor 2 personen verdiende. Uitslag auto's. 1 H. Egberts Holten 4 strafpunten 2 H. J. G. Oorsprong Ruurlo 5 strafpnt. 3 Ten Berge Almelo 6 strafpunten. 4 J. Pasman Harfsen 6 strafpunten 5 A. ter Harmsel Holten 7 strafpunten 6 E. Heuvelman Bathmen 8 strafpunten 7 J. Kamp Nij verdal 8 strafpunten 8 E. Hütte Almelo 8 strafpunten 9 J. A. Egbers Almelo 8 strafpunten Motoren: 1 E. Lammers Holten 4 strafpunten 2 B. Nijland Holten 6 strafpunten 3 G. Lens ink Harfsen 8 strafpunten Brommers: 1 J. ter Maat Hengelo 5 strafpunten ULO-DIPLOMA Van de Holtense Ulo-school slaagden (bij de te Deventer gehouden eindexamens voor het diploma A de dames T. J. Jan sen, A. W. Koopman (plus m), G. Kers, W. J. H. Wansink (plus m), B. W. Heij- enk (plus m), allen te Holten, H. A. G. Pullen (plus m), H. J. Goorhuis (plus m), beiden te Markelo en de heren G. Paal man, M. Wansink, J. H. G. Achterkamp (plus m), H. G. H. Lodeweges (plus m), J. A. Wechstapel (plus m), H. Reilihk (plus m), D. J. Nijendijk, allen te Hol ten, H. Lensink te Loo-Bathmen, H. A. Wagenvoort (plus m), Bathmen, M. C. Stokkink te Ókkenbroek en W. Denne- kamp te Rijssen. (m middenstandsdi ploma). Van de 32 leerlingen, die dit jaar exa men deden, behoefde slechts 1 kandi daat te worden afgewezen. NAAI- EN HANDWERKONDERWIJS In ons verslag betreffende de ophef fing van de naai- en handwerkschool heb ben wij geschreven, dat de voortzetting van dit onderwijs aan leerplichtige meis jes van de ouderé een bijdrage zou ver gen van 75 ct. per uur. Dit moet echter zijn 75 cent per morgen van 9-12 uur. De ouders, die reeds leerlingen hadden opge geven, zullen dit wel begrepen hébben. 2 B. H. Hoekman Almelo 6 strafpunten 3 W. J. van Zuilen Almelo 6 strafpunten 4 J. Sligman Markelo 10 strafpunten 5 J. Kruitbos Wilp 11 strafpunten 6 H. Sligman Markelo 13 strafpunten HOOFDAKTE De heer W. J. Runneboom, onderwijzer aan de o.l. Dorpsschool te Holten, slaagde te Zwolle voor de hoofdakte. B. EN U.-BOUW De heer D. J. Nijland, Espelo 43 te Hol ten, slaagde te Rotterdam voor het aan nemersdiploma B. en U.-bouw. SCHEEPSWERKTUIGKUNDIGE De heer G. L. W. Beijers te Holten be haalde te Den Haag het voorlopig diplo ma scheepswerktuigkundige. 11.00—12.00 uur: 12.00—14.00 uur: van de ter gelegenheid van de officiële herdenking van het 30-jarig bestaan van de afd. Overijssel van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen op 8, 9 en 10 augustus a.s. in het centrum van het dorp DINSDAG 8 AUGUSTUS: 10.0011.00 uur: Ontvangst van de plattelandsvrouwen in grote tent op Kalf- stermansweide. Officiële herdenking van het 6e lustrum in de tent. Besproken maaltijden in het boerenrestaurant in de tent met doorlopende kleding- en klederdrachtenshow, volks dansen en eventueel huisvrouwenorkest tot nam. 5 uur. Doorlopende poppenkastvoorstelling op de weide. 12.00 uur: Opening van de feestmarkt in het dorpscentrum, tentoon stelling „Antiek platteland" in de hall van de o.l. dorps school, tentoonstelling „Modem platteland" in het gebouw Irene, foto-tentoonstelling van het Groene Kruis in het Wijkgebouw aan de Gaardenstraat, doorlopende demonstra tie van het Nederlands Zuivelbureau in de garage van de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid" aJd. Stationsstraat en doorlopende dia-voorstelling van het Instituut Landbouw coöperaties in de kelder van Irene (ingang opzij). (Op de feestmarkt demonstraties pottenbakken, spinnen, linnenrollen, klompenmaken, gaostoksnijden, enz. enz.) 14.00 uur: Officiële opening van de braderie door de Edelachtbare heer Mr. W. H. Enklaar, burgemeester van Holten. Rond gang langs de stands en kramen. 19.00 uur: Optreden van de boerendansgroep „De Larense Schotsers" op het plankier in Kalfstermansweide. 20.00 uur: Verkiezing van de Braderiekoningin 1961 in Kalfstermans weide. 20.30 uur: Rondgang van de Braderiekoningin met muziek van H.M.V. de drumband en de Larense Schotsers. FEESTMARKT EN BRADERIE ZIJN GEOPEND. WOENSDAG 9 AUGUSTUS: 11.00 uur: Voortzetting van de feestmarkt, tentoonstellingen en de monstraties der plattelandsvrouwen. 14.00 uur: Afhalen van de Schutterskoning 1960 van hotel Vosman naar het schietterrein. 14.15 uur: Aanvang Koningsschieten op het Industrieterrein. 15.30 uur: Ballonwedstrijd voor de jeugd op Kalfstermansweide. (Deelnemerskaarten a 10 ct. een half uur van te voren op halen voor de waranda van café Kalfsterman.) 17.00 uur: Optreden van de Folkloristische Kindergroep uit Markelo op het plankier in Kalfstermansweide. 19.00 uur: Rondgang van de Schutterskoning 1961 met H.M.V., drum band, de Boerenkapel „De Hooiplukkers" en „de Larense Schotsers". 21.00 uur: Jennekesmarkt spectaculair feest voor de rijpere jeugd rondom de Dorpstoren en op de Braderie. VOORTZETTING BRADERIE EN FEESTMARKT DONDERDAG 10 AUGUSTUS: 11.00 uur: Voortzetting van de feestmarkt, tentoonstellingen en de monstraties van de plattelandsvrouwen. 14.00 uur: Rolschaatsen-revue op een plankier in Kalfstermansweide. (Speciale jeugdvoorstelling.) 15.30 uur: Volksspelen in Kalfstermansweide, o.a. bromfietsrace, meel- race, blaasslaan, stoelendans, enz. enz. (Opgave een kwartier voor de aanvang van de spelen.) 19.00 uur: Tweede optreden van de rolschaatsenrevue thans voor de ouderen op Kalfstermansweide. Eventuele andere evenementen VOORTZETTING BRADERIE EN FEESTMARKT Tijdens de feestmarkt en braderie rondgang van het braderietreintje, feestelijke verlichting van de dorpskern, muziek en gelegenheid tot dansen in de verschillende lokaliteiten. Gezelligheid en jolijt gedurende drie dagen.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1