Uit Holtens historie ffiïuin Uitverkoop P1GMA-DERM Nieuwe wet op de bestrijdingsmiddelen in de landbouw Bevorderingen er toelating op de openbare u.l.o.-school Zonnebrillen-praat Kort allerlei Mijnramp De Holterkermis anno 1350 was voor bij. De straten waren voorzover moge lijk gereingd en de kooplieden zaten op de schampstenen voor de niendeuren en tel den hun geld. Grada, de heks, had een slechte dag gehad, weinig had zij verdiend. Weini gen had zij de toekomst hoeven te voor spellen. En dit weet zij aan twee per sonen. Ten eerste aan de koster, die over haar geroddeld had. De koster moest de dag na de kermis, eieren halen bij de boeren in de Beuzeberg. Grada de heks, hield zich daar op in een plekje dennen, daar stond haar hut. De boeren lieten haar met vree, en zij de boeren, maar zuivere koffie nee, dat was het niet! Want de grijze geit van Grada gaf veel meer melk, dan de beste boerenkoe van de Beuzeberg. Maar de koster dan, liep van de ene boer naar de andere, en daar stond plot seling Grada de heks. op het voetpad. Zo loeder! Daar heb ik je! siste de heks. Kom mee in mijn hut dan zal ik een zwarte kat van je maken, labbegasterd! Maar de koster sloeg een kruis en zette het op een lopen. Ginds in het noorden stak de spits van Holtens kerk boven het land uit en die kerk was zijn enige redding, dat meende hij tenminste. Maar pas had de koster tien minuten gelopen of zijn benen wer den zwaar als lood. Zijn tong werd dik en stijf, en zijn ogen werden groot. De Jonker van de Waardenborg was daar met een gezelschap edelen ter jacht. Op een afstand, zagen zij de koster voor een monster aan! Maar dichterbij geko men zagen zij, dat het een mens was. En toen zij er heel dicht bij waren herken den zij de man, naast hem stond de mand met eieren, foei foei! Wat was de man er naar aan toe. De heren edelen die daar ter jacht waren geloofden natuurlijk aan hekserij. Zij zonden een klopper, naar de pas toor en deze vertelde wat- er gaande was. Jan Beentjes de manke kleermaker uit Holten werd op de stortkar geladen en die moest mee. Want met Jan Beentjes was het ook geen zuivere zaak. Jan had drie weken gekleermakerd bij de schout van Holten, en eenientwintig maal had deze een neusbloeding gehad. De Vrouwe van Waardenborg, de feeks van een freule uit Goor, kende een mid del om de schout van het neusbloeden af te helpen. De Schout moest op het rog geland een roggeaar stelen. En was er op het land geen rogge dan bij een boe renhuis. De schout volgde de raad op, en het neusbloeden was afgelopen. Maar zolang de schout met de gestolen roggeaar in de zak liep, gebeurde er niets. den zonde Tube 2.95 - Flacon 7.50 en 2.95 bij Uw drogist MAAIDORSEN VAN ZAAIZAAD? Ook dit jaar is het aantal maaidorsers in onze provincie weer sterk toegeno men en ongetwijfeld zullen vele hon derden hectares goedgekeurd, zaaizaad met de maaidorser geoogst worden. Door de praktijk wordt ons herhaaldelijk ge vraagd, of dit voor de kiemkracht van het geoogste zaad ook nadelige gevolgen heeft. Het antwoord op deze vraag luidt, dat tegen maaidorsen van zaaizaad geen en kel bezwaar aangevoerd kan worden, mits de partij direct na het dorsen ge droogd wordt. Dit drogen is vrijwel al tijd noodzakelijk, ook bij mooi oogst- weer, omdat de partij nooit geheel ho mogeen is. In een partij met een gemid deld vochtgehalte van 16 pet. kunnen ge deelten voorkomen met veel hogere vochtpercentages, vooral wanneer 's mor gens vroeg wordt begonnen of 's avonds laat wordt doorgewerkt. De ervaringen van voorgaande jaren hebben geleerd, dat speciaal gerst zeer gevoelig is voor vochtpercentages boven 17 pet. De kiemkracht loopt dan zeer snel terug. Ook bij de andere granen is ditzelfde verschijnsel, hoewel in minde re mate, geconstateerd. In het algemeen kunnen bij het maaidorsen van zaaigra nen de volgende adviezen worden gege ven. 1. Maaidorsen van zaaigranen moet bij voorkeur plaats vinden op droge da gen tussen 's morgens 10 uur en 's avonds 6 uur. 2. Controleer vooraf of de machine goed schoon is, om vermenging van uw zaaizaad met andere granen te voorkomen. 3. Reken er bij voorbaat op, dat alle gemaaidorste zaaizaad gedroogd moet worden. Gerst tot ongeveer 15 pet., andere granen tot ca. 16 pet. Niet het gemiddelde van de partij is doorslag gevend, maar elk onderdeel moet vol doende droog zijn. 4. Kan de partij niet direct gedroogd worden, zorg er dan voor dat de par tij zo luchtig mogelijk wordt opge slagen, b.v. in losse zakken op de dorsvloer (niet stapelen), losgestort in een dunne laag op een schone dro ge zolder of losgestort in een aard appelbewaarplaats, waar koele bui tenlucht door geblazen kan worden. 5. Bij bewaring in silo's dient men het zaad zo mogelijk regelmatig te laten omlopen, terwijl ook het doorblazen van verse lucht zeer gunstig werkt. Rij kslandbouwvoorlichtingsdienst Keuringsdienst Overijssel. Jan Beentjes dan, kwam bij de be hekste koster. De kleermaker betaste en bevoelde de koster in het bijzijn van de Jonker van Waardenborg en zijn gezel schap. Na een vrij langdurig onderzoek vertelde de kleermaker dat de koster on der de foefel zat. Tegenwoordig kent men in Overijssel de foefel niet meer. Ten minste de naam niet. Onze geleerden hebben er een andere naam voor en ook geneesmiddelen. Jan Beentjes kon de foefel niet ver drijven. Maar hij wist wel een mens, in Holten die dit wel kon. Dit was de hoge Vrouwe van de Waardenborg. De heren Jagers keken hun gastheer Wolfert van de Waardenborg aan, net of zij wilden zeggen, ben jij met zo een getrouwd? Na enige aarzeling stuurde Wolfert een zijner bedienden naar het kasteel, om de Vrouwe te halen. En daar kwam de kleine lichtblonde Vrouwe aangereden op haar schimmel, het lievelingspaard, dat zij als geschenk gekregen had van Adam Splinter een Markelose Jonker, die haar graag tot vrouwe had gehad. Maar de pastoor van Markelo had de Jonker gewaarschuwd, dat de freule niet zuiver was op de graad. En toen was' de verkering uitgeraakt. Maar de schimmel had zij mogen houden. Fier gelijk een veldheer kwam de Vrouwe van de Waardenborg aangere den en bekeek de behekste koster van Holten. De Vrouwe streek enkele malen met haar poezele handjes over haar schimmel en daarna over het gelaat van de koster. De dikke tong verdween, de gelaatskleur kwam terug en de koster stond op en wandelde naar huis. De pastoor nam daarna de koster ge ducht onder handen. De eerwaarde riep dat de koster een goddeloze kerel was waar heksen, lichte vrouwen en toverende kleermakers vat op hebben. Kom hier gasterd! Riep de pastoor, ik zal je zui veren! En de pastoor nam de koster mee naar de deel en ranselde hem af met een eikenhouten kruis, en sloeg de man bont en blauw. Een week lang moest de koster te bed blijven. Men had tijdens de kastijding om hulp horen roepen. En Spek Willem die naast de pastorie woonde had de koster vrese lijk horen kreunen. De Vrouwe van de Waardenborg hoorde er ook van. Zij stak tegenover haar man, haar verontwaardi ging niet onder stoelen of banken. De heer Wolfert verbood haar over de pastoor te praten, zoals zij deed. Zij richtte haar kleine postuur fier op, en vroeg zeg Wolfert wie is er baas op de Waar denborg ik of jij? Ik ben heer van de Waardenborg en niemand anders. Dat dacht je maar! Ik ben niet alleen de baas op Waardenborg maar over heel Holten! Daarmee stapte zij de deur uit, nam haar rijzweep en begaf zich naar de stal, wipte op haar schimmel en reed het dorp in om de pastoor in de zweep te laten dansen. Maar Grada de heks, die dit alles wist, doodgewoon, omdat zij een heks was, had om vier uur in de morgen de pas toor gewekt. Zij was geruisloos binnen gekomen. En zat in de beddemand toen de pastoor wakker werd vanwege het ge- kietel onder de kin. Mathijs, riep de heks, Mathijs hoor eens! Om tien uur in de morgen wil die hel leveeg van de Waardenborg je met de zweep afranselen. Maar de pastoor had de gewoonte een klein zilvpren kruis mee naar bed Je nemen. Voorzichtig tastte zijn rechterhand onder het bed en jawel, daar was het kruis. Snel hield hij het Grada de heks onder de neus, en met een akelige gil was Grada verdwenen. De pastoor was het met zichzelf niet eens, of hij gedroomd had of niet. Het was in ieder geval een akelige nacht ge weest. En om negen uur hoorde hij dat Jan Beentjes de kleermaker weg was. Om 10 uur daar stond de schimmel van de Vrouwe van Waardenborg snuivend voor de deur. De Vrouwe van Waarden borg zwiepte met haar rijzweep. En juist toen zij de pastoor wilde afdekken mar cheerde daar onverhoeds een leger De- venternaren binnen. Om het kasteel de Waardenborg in te nemen. De Deven- ternaren hadden de kermis netjes laten verlopen. En nu zou Holten overrompeld worden. De pastoor liet nog gauw de schimmel binnen halen, sloot de deyren af en ver borg daarna de hoge Vrouwe en zich zelf, in het donkerste van de pastorie. VAN COEVERDEN. «awaited. +lwb+-A#r*ï*T/,,', De uitverkoop is weer begonnen, Moe is vroegtijdig opgestaan. Als zij een van de eersten is, Hoopt zij een goede slag te slaan. Pa keert zich nog eens om in bed: Het zaakje laat hèm koud. Dat is een kwestie voor de vrouw, En.'t is haar toevertrouwd! Moe staat al uren in de rij De zaak is nog niet open! Maar.eind'lijk is het dan zo ver, Zij kan naar binnen lopen! Nu wordt gekeurd, betast, gekocht, En moeder is tevreê! Dan keert zij huiswaarts, zwaar belast, Met lege portemonnee! Als vader, 12 uur, huiswaarts keert, Weet hij, wat dat betekent: Een kouwe prak! En inderdaad Heeft hij al bij een automaat Daar heim'lijk op gerekend! I. C. BOERS—BLOEM Memorie van antwoord verschenen De moderne landbouwpröduktie kan het onder de huidige omstandigheden onmogelijk zonder doeltreffende midde len tot bestrijding van ziekten en plagen stellen. De stormachtige ontwikkeling der toe passing van bestrijdingsmiddelen heeft een toenemende behoefte aan controle op de deugdelijkheid der middelen ge schapen en de vlucht der industriële ont wikkeling op dit gebied maakt regulering van de handel dn bestrijdingsmiddelen geboden. Gestreefd moet worden naar een evenwichtige behartiging zowel van de economische belangen als van de ge zondheidsbelangen, of, met andere woor den, naar een regeling, waar-in zowel de deugdelijkheid van de bestrijdingsmid delen als de veiligheid en de gezondheid tot hun recht komen. Het bovenstaande is ontleend aan de thans verschenen memorie van antwoord van de ministers van landbouw en visserij en van sociale zaken en volksgezondheid op het voorlopig verslag der Tweede Ka mer op het ontwerp Bestrijdingsmidde lenwet, die nieuwe regelen bevat met betrekking tot de handel in en het ge bruik van bestrijdingsmiddelen in de land-, tuin- en bosbouw. Juist met het oog op een evenwichtige belangenbehartiging stelt het wetsontwerp overeenstemming tussen de betrokken bewindslieden tot eis en daarmede de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid. De ministers zetten uiteen, dat de labiele eenvormige culturen in de land bouw niet in stand gehouden kunnen worden zonder het gebruik van chemi sche bestrijdingsmiddelen, hoewel in de richting van evenwichtige cultuurme thoden, o.m. door middel van grondbe werking, bemesting, rassenkeuze en vruchtopvolging meer bereikt kan wor den. Dé zgn. biologische bestrijdingswijze kan nog niet in wetgevende maatregelen doorwerken, hoogstens kunnen de resul taten van het wetenschappelijk onderzoek in de toepassing van maatregelen tot ui ting komen. Het wetsontwerp, dat het onderzoek van de bestrijdingsmiddelen voor dat deze tot de markt worden toegelaten en de bij die toelating te geven voorschrif ten, tot kern heeft, brengt een codificatie en afronding van bestaande regelingen, waarmede de Kamer, naar de bewinds lieden constateren, zich in het algemeen kan verenigen. Over de vast te stellen uitvoerings voorschriften zal de alzijdig samenge stelde Bestrij dingsmiddelencommissie, die een wettelijke status krijgt, worden gehoord. Op de openbare Uloschool zijn vrijdag de volgende leerlingen bevorderd naar een hogere klas van de 3-jarige en 4-ja- rige afdelingen. Voor de le klas zijn momenteel 98 leer lingen ingeschreven voor het schooljaar 1961-1962. Voor de school voor economisch en ad ministratief beroepsonderwijs (voortgezet onderwijs 5e klas Ulo) hebben zich thans reeds 11 leerlingen aangemeld. Bevorderd van 1 naar 2 (4-jarige afd.): B. Aanstoot, E. Aanstoot, J. Bieleman, H. Biesters, H. Bosschers, R. Bronsvoort, G. Dassclaar, A. Egberts, F. Elbraeht, J. Fuit, J. Gijsbers, D. ter Harmsel, J. Hendrik- sen, H. Kettelarij, W. Krijgsman, H. Len- sink, M. Nieuwenhuis, D. Oolbekkink, J. Paalman, G. Pinkert, H. Rensen, B. Schreurs, H. Assink, W. Schreurs, J. Slot, H. Sluiter, A. van Veen, B. Vene klaas Slots, G. Vosman, H. Vosman, J. Welmer, J. Slijkhuis, J. Rückhörmann, A. Bouwhuis. Bevorderd van 1 naar 2 (4-jarige afd.): Jenny Tempelman, Dini Brinkmans, Di- ny Wolthuis, Willy Dollekamp, Andien- tje Schutte, Bertha Schippers, Johan Le- verink, Bea Geurtsen, Zwaantje Slagter, Dinant Pieffers, Wim Lubbersen, Jan Sinnema, Ab Hoefman, Gerrit Oolibek- kink, Arnold Nijmeijer, Henny Haver slag, Frans Visser, Bertus Wansink, Thea Elkink, Jenny Keuper, Paul Ta- lens, Jan Bolink, Gerrit Arfman, Johan Stukker, Reind Brouwer, Dini Berend- sen, Trijntje Piek, Hans Vincent, Barend Breukink, Gerrit Jan Stegeman, Henny Schöppers, Wim Maats. Bevorderd van 1 naar 2 (4-jarige afd.): Annie Beffers, Gerrit Beltman, Gerrie Beunk, Reini Bos, Hans Bosman, Minie Bosschers, Grietje Bronsvoort, Geke Bronsvoort, Wim Bronsvoort, Minie Bronsvoort, Jan Dennehoom, Gerard Ger- ■vedink Nijhuis, Gloria Glasmacher, Wim Helsdingen, Frans Heuvelman, Henk Kerkdijk, Ivonne Londt Schulz, Gerda Meyer, Willy Muilerman, Alie Paalbe- rends, Dinie Smeyers, J. Stegeman, Wim Reylink, Herman Vosman, Tinneke Lub- binge, Egbert Klouwen. Bevorderd van 2 naar 3 (4-jarige afd.): J. H. Aanstoot, J. Kolkman, J. W. Stege man, J. A. Haverslag, A. J. Peters, J. W. Tempelman, G. Ziggers, F. Dollekamp, M Koopman, D. Koopman, G. Boode, A. Jansen, B. Mulder, M. Waanders, M. Ca- pelle, E. Verwaal, B. Dekker, W in 't Hof, H. Paalman, Joh. Aaftink, W. Hos- pers, T. Deijk, A. J. Tempelman. Bevorderd van 2 naar 3 (4-jarige afd.): H. ten Berge, E. G. S. Buigholt, H. A. Dikkers, W. A. Geerts, H. Geltink, D. I. Goorman, V. W. Glasmacher, J. Haan, E. F. Heuvelman, G. F. Hol, H. H. Koop man, H. J. Krekel, J. H. Littink, Anton A. H. v. d. Maat, Albert J. A. v. d. Maat, G. M. Markvoort, M H. Nieuwenhuis, W. Nijmeijer, H. Rensen, W. Schoolderman, S G. Soeters, W. Stegeman, H. Temmink, J. A. Wilmerink, E. H. G. Wissink. Bevorderd van 1 naar 2 (3-jarige afd.): H. J. Kuipers, J. Nat, E. Oosting. Bevorderd van 1 naar 2 (3-jarige afd.): Arend Jan Pijffers, Mannes ter Stal, Henk Koopman, Henny Nep, Herman Bekkernens. Bevorderd van 1 naar 2 (3-jarige afd.): Gerrit Tuten, Wim Rechterschot, Elisa beth Weitering, Henk Sehorfhaar. Bevorderd van 2 naar 3 (3-jarige afd.): J. Pasop, J. Meyer H. Broekimaat, J. H. Vruwink, M. Tijhof, B. Slettenhaar, J. W H. Dijkerman, T. Kistemaker. Bevorderd van 2 naar 3 (3-jarige afd.): A. Beumer, W. E. Pakkert, E. Reijlink, C. H. Schöppers. Bevorderd naar 3 (3-jarige afdeling): Herman Gazan, Hans Hol, Anne Jansen, Bertie Koopman, Jan Müller, Gezien Pluimers, Jan Scholten, Gerrie Voort man, Johan Wolters. Bevorderd van 2 (3-jarige afdeling) n. 2 (4-jarige afdeling): Ans Beumer, Jetje Slettenhaar. Bevorderd van 3 naar 4: J. Bekkernens, H. Beldman, S. Biezemaat, H. Bluemink, P. Boer, S. Boonstra, C. ten Brummeler, J. Grave, J. ter Harmsel, M. Hartenberg, T. Haverslag, W. Hulst, G. Kettelarij, D. Klein Lebbink, G. Kolkman, D. Meyer, H. van Moorselaar, H. Muller, J. Nij- land, T. Oostdijk, G. Pluimers, G. Rat- tink, E. Reilink, M. Rozendom, H. Slijk huis, J. Visser, C. v. d. Wal, M. Zweers, H. Inggamer, A. Valkman. Bevorderd naar de 4e klas: P. v. d. Bo- venkamp, B. Konijnenberg, E. Voordes, B. Beijers, H. Haan, H. Hommes, A. Klein Gepolariseerde glazen de beste bescherming voor de ogen Als de zon hoog aan de hemel staat en witte wolken statig door een stralend blauwe lucht zeilen ,dan wordt het tijd om uw zonnebril op te zetten Want al zijn zon en witte wolken nóg zo feestelijk om te zien, hun licht is zo scherp, dat u onwillekeurig uw ogen dichtknijpt om ze tegen de dikwijls scha delijke straling te beschermen. Nu staat het bepaald niet charmant om op een zonnige dag steeds met half dicht geknepen ogen rond te lopen; boven dien kweekt u zo menig kraaiepootje en dat kan toch óók niet de bedoeling zijnWeest u daarom wijs en zet u een zonnebril op een goede dan, wel te ver staan. Zonnebrillen staan heel charmant en voor ieder gezicht is er wel een passen de zonnebril te vinden. Tieners kunnen een passende vlinderbril op de neus zet ten met een fel gekleurd montuur of met steentjes versierd. Voor 't jonge vrouw tje zijn er iets minder kleurige, maar toch evengoed opvallende monturen. Voor wie bepaald niet opvallen wil en voor he ren is er ook keus genoeg. Nee, wat de monturen betreft, is het gemakkelijk genoeg om een bril te ko pen. Maar wat de glazen betreft: daar mee moet u oppassen. Dan gaat het om het belang van uw ogen. In haast iedere winkel zelfs de krui denier verkoopt tegenwoordig zonnebril len hangt wel ergens een hele rij don kere brillen. Ze zien er leuk uit en de prijs is uiterst laag. Daarom ook is het in de zonnebrillen- hoek zo druk: vier gulden heeft ieder een nog wel over voor een zonnebril. Maar de mensen die deze zonnebrillen kopen, hebben ongelijk. Ze vergeten op dat moment, dat ze slechts twee ogen heb ben. Op die ogen moeten ze zuinig zijn, want ze moeten nu eenmaal een heel leven mee. Niet ieder gekleurd glaasje is namelijk geschikt voor een zonnebril. Van de tien zonnebrillen, die u in een daarin niet ge specialiseerde zaak koopt, zijn er zes van niet-optisch glas gemaakt. Dat betekent, dat een dergelijke niet-optische bril welis waar donker is en het hinderlijke licht absorbeert, maar ook het beeld vervormt iets wat niet alleen lastig, maar boven dien schadelijk voor de ogen is. Slechts optisch glas is goed voor uw ogen. En wilt u uzelf eens verwennen, koop dan een zonnebril waar het etiketje „Po laroid" op staat, een wonderbril. Of, in dien u een bril draagt, een Polaroid-voor- zetbril. Niet alleen dat deze brillen het infra rode- en ultra-violette licht absorberen, zij nemen om het eens technisch te zeggen ook de horizontale reflex weg. Dat wil zeggen, dat u in de auto geen last meer hebt van gevaarlijke reflexie op de weg; en doet u aan watersport, dan heeft u voortaan geen hinder meer van de weer spiegeling op het wateroppervlak. U kunt dan dwars door het water heenkijken als of u onder water zwemt. Franse sportvissers bijvoorbeeld mogen bij het vissen geen bril met polariserende glazen dragen, omdat het vissen dan geen sport meer is; de vis is dan zo maar in het water te zien en je hebt hem als het ware voor het opscheppen. Duurder dan andere zonnebrillen zijn deze polaroid-brillen niet. Wat weerhoudt u er dus van om uw ogen eens een wel daad te bewijzen? CHINEES-NOORDKOREAANS VERDRAG De Chinese volksrepubliek en Noord- Korea hebben dinsdag' te Peking -en vriendstihaps-, samenwerkings- en weder, zijds hulpverleningsverdrag gesloten. De twee landen hebben zich verplicht elkaar te hulp te komen in het geval van een aanval op één van hen. Verder voorziet het verdrag is samenwerking bij de so- cialistsche opbouw. DOODVONNISSEN IN DE V.A.R. Het hooggerechtshof in Cairo heeft ze ven mannen en een vrouw ter dood ver oordeeld wegens spionage voor Israël. De vrouw, de Duitse echtgenote van één der beklaagden, werd bij verstek veroor deeld. De mannen zijn allen onderdanen van de Verenigde Arabische Republiek. Weer is een grote ramp geschied - Nu in het Tsjechisch mijngebied - Een aantal mannen kloek en sterk, Verrichten daar hun dag'lijks werk En d&n opééns is het geschied! Wat de oorzaak is men weet het niet. Ruim honderd-tachtig lotgenoten Zijn reddeloos daar opgesloten. Een vreselijk lot is hun beschoren. Hun hulpgeschreeuw kan niemand horen! Ze zijn ten dode opgeschreven, Want alle hoop is opgegeven! En bij de ingang van de mijn, Waar vrouwen - moeders - kinderen zijn Daar klinkt een hartverscheurend wenen Hun dierb'ren zijn voor altijd henen! J. C. BOERS-BLOEM Velderman, J. Stukker, D. Veneklaas. W. Lensink, I. Dollekamp, D. Welmer, G. Aaftink, M. Wibbelink, T. Haan, I. Brou wer, G. Ras, D. Klein Velderman, G. Dik kers, J. Alb. Oolbekkink, S. Markvoort, D. Olydam, W. Hargeerds, V. Braunius, L. Oostendorp, I. Brouwer en G. Soer.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2