Twee jaren Euromarkt Uit HoHens historie Duitse jongens pleegden baldadigheden Energiek zakenman door gemeentelijke overheid gehuldigd Voor de boer hengelo's bier Met de kinderen naar Apeldoorn Openluchtspel Oriënteringsrit M.A.C. „De Holterberg" TEMPEL Vil KWUNGH0 STERKE ECONOMISCHE BUNDELING Om de economische betekenis van de Europese Unie naast de andere „blokken" beter te verstaan, is het noodzakelijk een blik op de landkaart te werpen. Wat ziet men? Het nieuwe blok wordt omgeven door drie van 's werelds drukst bevaren zeeën, te weten: de Atlantische Oceaan, de Noordzee en de Middellandse Zee. Meer secundair: de Oostzee en de Adria- tische Zee. Voorts een keten van haven steden, welke stuk voor stuk een wereld naam hebben: Hamburg, Bremen, Am sterdam, Rotterdam, Antwerpen, Le Ha vre, Marseille en Genua. Van Rotterdam tot Bazel: Europa's klassieke en van onschatbaar belang zijn de transportader, de Rijn. Welk een machtige industriële concentratie geven de industrieën van Duitsland, Frankrijk en Italië. Hoeveel Fiats, Renaults en Volkswagens verlaten niet dagelijks de fabrieken? Hieronder volgen enige pro ductiecijfers. Staalproductie (in miljoenen tonnen). Engeland 21 Euromarkt 56.8 U.S.S.R. 48.6 U.S.A. 104 Steenkoolproductie (in miljoenen ton nen). Engeland 225.6 Euromarkt 249.2 U.S.S.R. 304 U.S.A. 481 Melkproductie (in miljoenen tonnen gemiddelde jaarproductie 1952-1955). Engeland 11 Euromarkt 53.3 U.S.S.R. 40 U.S.A. 54.6 De verhoudingen in de Euromarkt zelf: Buitenlandse handel (in miljoenen dol lars) Italië 2.157,2 België-Luxemburg 3.167,5 Duitsland 7.357,7 Nederland 2.861,7 Frankrijk 4.541,4 Aantal personen voor één personenauto: Frankrijk Luxemburg België Duitsland Nederland Italië 1 14,3 1 14,7 1 18,5 1 28 1 40 1 55 Aantal personen voor één televisie toestel: België 1 148 Frankrijk 1 197 Duitsland 1 252 Italië 1 269 Luxemburg 1 312 Nederland 1 432 Aantal personen voor één radiotoestel: Luxemburg 1 3,8 Duitsland 1 3,8 Nederland 1 4 België 1 4,2 Frankrijk 1 4,5 Italië 1 7 DE PLAATS VAN NEDERLAND Ons land staat bij de andere marktpart- ners goed aangeschreven. In het algemeen kan men zeggen, dat er in Nederland de gelijk en efficiënt gewerkt wordt. Op agrarisch terrein staat ons land qua kwa liteitsproducten en vakkennis vooraan. In de buitenlandse landbouwperiodieken wordt Nederland herhaaldelijk met ere genoemd met name in Italië en Frank rijk. Genoemde landen hebben reeds veel van de doeltreffende Nederlandse land bouwmethoden overgenomen. Elk persar tikel, dat aan de landbouw in Nederland is gewijd, wordt met intense belangstel ling gelezen. Nederlandse pootaardappe- len, zaden en vruchtstruiken worden in aanzienlijke hoeveelheden geëxporteerd. „Floriade" heeft ongetwijfeld Nederlands prestige in deze sector nog eens onder streept. Grote kansen liggen er tevens voor de Nederlandse transporteurs. In het buiten land worden onze transporttarieven bil lijk genoemd en volkomen is het ver trouwen voor wat betreft een zorgvuldi ge en tijdige aflevering. Vele tonnenwe- gende vrachtwagens met „N.L."-indicatie zijn in het buitenland een alledaags ver schijnsel geworden. Meer en meer gaat men in het buiten land belangstelling tonen voor de ver maarde Hollandse huiselijkheid en de daarbij onmiddellijk aansluitende „wo ninginrichting". Buitenlandse binnen huisarchitecten komen gaarne naar ons land en geven dan hun ogen goed de kost. Ons meubelwerk en de kleinere, typisch Nederlandse huiskamerattributen, zoals schemerlampen, boekensteunen, rook- standaards enz., zullen over de grens hoogstwaarschijnlijk een gunstige markt vinden. DE MENS Na twee jaren is reeds veel bereikt. Bergen werk werden verzet, talrijke ta riefbarrières zijn gesneuveld, gecompli ceerde export- en importformules zo een voudig mogelijk gemaakt. Harde woorden zullen nog vallen. Discriminatie zal be streden moeten worden. De eerste resul taten van de Euromarkt zijn echter bui ten verwachting en geven zeer zeker een stimulans om op de ingeslagen weg voort te gaan. Het materiaal laat zich uiteinde lijk wel kneden, maar hoe staat het met de mens zelf, om werkelijk tot een Euro pese gemeenschap te komen? Hoe zullen deze 165 miljoen mensen, gescheiden door vier talen, met totaal afwijkende karak tereigenschappen en zeden, tenslotte sa menwerken? Het is een treurig feit, dat de man van de straat bedroevend weinig afweet van wat er in zijn buurland eigen lijk plaats heeft. Wel schrijdt men meer dan voorheen over de grenzen, raast men in één dag langs zes hoofdsteden en kiekt men voor deze mocht omvallen de toren van Pisa, maar zich iets meer oriën teren omtrent de landen en volken, wel ke worden bezocht, dat wordt niet of heel weinig gedaan. De Nederlander vindt het in Frankrijk niet al te helder, doch hij vergeet, dat het in Scandinavië weer helderder is dan in eigen land.Zolang op internationale kampeerterreinen een Frans en een Duits „blok" bestaat, zal de Rijn een onverbiddelijke grensrivier blijven. Zowel de Fransman als de Duit ser, de Italiaan als de Belg heeft naast slechte tevens goede eigenschappen. Als men minder op de slechte en meer op de goede hoedanigheden gaat letten, dan kan men pas tot een hechte samenwer king komen. Dit kan met veel vallen en opstaan bereikt worden. Maar.... het zal een zware proef blijken, want sterk, hqel sterk spreken de nationale sentimenten. Laat men echter optimist blijven en het beste hopen. 1 Januari 1971 is de streefdatum van een volledig en zonder haperen functio nerende Euromarkt. De huidige gang van zaken wijst er op, dat deze datum juist zal zijn en de gedurfde onderneming zal slagen. 1971 wordt eèn „jaartal". In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben naar thans is gebleken twee Duitse jongens, die te veel gedronken had den, baldadigheden bedreven en veel bu rengerucht gemaakt in de Dorpsstraat toen zij op weg waren naar hun vakantie verblijf in het Neerdorp. Zij hebben ge tracht de melkautomaat van de zuivelfa briek „De Vrijheid" te molesteren en toen dat niet gelukte hun krachten beproefd op een sigarettenautomaat van „De Fruit- tax", in verschillende tuinen bloemen af gerukt, heesters vernield en o.a. in het gemeenteplantsoentje bij de OAD heesters uitgetroken. Zondagmorgen heeft de rijkspolitie de beide boosdoeners, de 16-jarige D. J. P. uit Unterlind en de 17-jarige R. L. uit Liemke, aangehouden en proces-verbaal tegen hen opgemaakt. Het waren geen uitgesproken nozems of „halbstarken", zoals de Duitsers zeggen, maar in hun dronkenschap zij hadden vrijdagavond verschillende café's bezocht onvoldoen de controle over zich zelf gehad. Zij zijn daarover goed onderhanden genomen. VOOR HET RODE KRUIS De jaarlijkse Rode Kruis-collecte, die ook nu weer georganiseerd werd door de afdeling Holten van het Nederlandsche Rode Kruis en waaraan in het bijzonder medewerking verleenden de heren H. Bos man, J. Paalman en H. J. Pinkert, heeft het bijzonder mooie bedrag van f 1493.04 opgebracht. DE HEKS GRADE SPEELDE DE BAAS IN HOLTEN. De bisschop was inderhaast vertrok ken. Binnen de veilige muren van De venter namen de burgemeesters hem onder het mes. Nog meer voorrechten en privilegiën moesten er komen. Deven ter wilde een bevaarbaar water naar Twente. De Schipbeek was maar een gewone regenwaterbeek uit het Markelose broek. En nu hield men de bisschop zo lang aan de lijn, totdat het geval met die beek zijn oplossing had gevonden. De heer van de Stoevelaar werd naar Goor teruggeroepen. Men had hem daar no dig. Deventer wilde het water van de Buursebeek, dat langs Goor stroomde, in de Schipbeek leiden en dat moest voor komen worden. En de Jonker van de Stoevelaar moest er voo'r zorgen, dat zulks niet gebeurde, daar was hij nu eenmaal Jonker voor. De bisschop jammerde en. klaagde te Deventer dat hij op zijn vlucht van Hol ten naar Deventer was aangevallen door een vrouwmens, dat men in de wande ling Zwarte Grade noemde. Zij was een heks, en zij moest gegrepen worden en te Colmschate op de brandstapel haar leven eindigen. Jawel, jawel!, vonden de Deventer bur gemeesters dat was ook wel zo, maar dat was een kwestie van later orde. Het voorkeursrecht op het graven van de Schipbeek was een zeer brandende kwes tie. En wat Holten aanging, daar zou men te zijner tijd ook wel doortasten. Dat kon natuurlijk dadelijk niet. Deven ter moest zich eerst toerusten op een strijd tegen het onwillige volk van Hol ten., maar daar kon de eerste maand niets van komen, want Holter kermis was in zicht. En al was Holten dan een klein dorp, dat volgens de burgemeester Dapper tussen duim en vinger stuk ge wreven kon worden daarom moest men Holter kermis niet verwaarlozen. Menig Deventernaar deed er goede zaken DE HEKS ZET HOLTEN OP STELTEN. De Sik was verliefd geworden op Grade de heks. En Zwarte Grade hield wel van een avontuur. Nu was de Sik van Holten niet zo beroemd als Mannes Kikvors uit Holterbroek De Kikvors was blij geweest, dat hij onbeschadigd weer bij zijn vrouw en twaalf spruiten was. Maar ook de Kikvors had zijn zorgen. De boerrichter uit de marke had hem aan gezegd, dat wanneer hij bij de bisschop pelijke partij bleef, zijn hut, die op mar- kegrond stond, uit elkaar geslagen zou worden. Heer Wolfert van de Waarden- borg had verordineerd, de Kikvors met al zijn jongen op te hangen, dan was dat adderengebroed verdwenen. Het was dus zaak, aldus de boerman, dat Man nes de partij van Wolfert van de Waar- denborg koos. Maar mijn hart is van de stad Deventer! riep Mannes. Daar zit hem juist de kneep!, riep de Holter boerman. En de stad Deventer krijgt geen. Ver gunning om je hut te vergroten, smerige gauwdief!, riep de boerman verontwaar digd. (Een boerman was zoveel als burge meester i'n de marke). Zat de Kikvors in angst en beven in het Holterbroek, met de Sik stond het anders. De Zwarte Grade inspireerde hem tot alleriel lied jes, en de Sik speelde door Holten dat het daverde. Wolfert van de Waardenborg zou gaan trouwen. Hij had er niet veel zin in gehad, maar de schele freule van de Stoevelaar had hem het vuur.zo na aan de schenen gelegd, dat Wolfert van de Waardenborg door de knieën was ge gaan. Veel bezwaar had hij gemaakt over de onzekere tijden, waarin de Waarden borg en het dorp Holten verkeerden. Maar Agnes had hem uitgescholden voor lapzak. En dat diet een heer van de Waardenborg zich niet zeggen. Ik trouw!, had Wolfert woedend geroepen maar al les wat er van komt is voor jou! Nou, en toen was Juffer Agnes aan het blèren geslagen. Maar Wolfert, overigens een dapper ridder, kon geen vrouwentranen zien. En vooral geen tranen uit het rech ter schele oog van freule Agnesje. En toen. wist hij op dat ogenblik geen raad. En de freule liet haar tranenstroom rij kelijk vloeien. Alles wat er van komt is voor mij!, brulde zij. het is vreselijk. De Jonker en de freule stonden onder de drie linden vlak bij de Runneboom. Daar klonken plotseling de opgewekte harmo- nicatonen van speelman de Sik. Mooier!, riep Zwarte Grade de heks. Nog mooier, en de Sik draaide de ogen links en. i-echts. En de harmonica galmde haar liefste geluiden. Daar kreeg opeens de heks Wolfert en Agnes i'n de gaten. En hoe gaat dat? Vrouwen zijn vrouwen. De heks kreeg innig medelijden met de freule en riep woedend: Wat heeft die rood- baard je misdaan? Bij het onverwachts zien van Zwarte Grade schaamde de schele fx-eule zich diep. Kerel, zeg op! Wat heb je met de Juffer uitgevoexxl? Wolfert keek om zich heen. Hij had toe vallig geen dienaren bij de hand. Het vrijen en, ruziën met Agnes kon hij al leen wel af. Kerel!, riep Wolfert veront waardigd, ik ben de ridder van de Waar denborg. Juffer, vertel mij, wat heeft die bruut u misdaan? Mij?, piepte Ag nes, niets; de Jonker heeft mij lief. Zo, zo, ri'ep de heks nu minder nors, dan wordt het tijd, dat jullie ti'ouwen. En wij ook!, riep Zwarte Gx-ade tot de Sik. Ikke?, riep angstig de muzikant en liet zijn speeltuig vallen van scihi-ik. Sik!, ri'ep Zwarte Grade, jij tx-ouwt met mij; zo niet, dan laat ik heel Holten stijf staan. Maar de Sik herstelde zich en riep: Met zulk een wijf trouwen, ik denk er niet aan. De Sik x-aapte zijn gevallen speeltuig op en speelde mooie wijsjes, liedjes uit lang vervlogen tijd, die hem zo maar te binnen schoten, omdat Zwarte Grade erbij stond. En de Jonker van de Waardenborg omhelsde zijn lieve fx-eule Agnes en riep: Liefste, wij gaan trou wen, hier onder de drie linden. Juist op dat moment naderde de pastoor van Hol ten. Heex-oom zag de Jonker van de Waax-denburg en de fx-eule van de Stoe velaar De pastoor sloeg een kruis en vx*oeg: Wat is hier aan de hand? De Jon ker trouwt, riep Zwarte Gx-ade. Duivels kind!, riep de pastoor en haalde een zil- vei'en kruis van onder zijn kleed te voor schijn. Daar had de heks niet van terug. Met een luide kreet was zij verdwenen. En de Sik stond er bedremmeld bij. Moi-- gen de hele dag bidden, gasterd!, voegde de pastoor hem toe. En daarna, met min der strenge stem, tegen Wolfert en Ag nes: Drie zondagen lang zal ik u afkon digen en dan zult gij waardig tx-ouwen, zoals de Here het wil. Als vader dat goed vindt, beet de fx-eule van zich af. Wie is in Holten pastoor? Uw vader of ik? De Sik had zijn muziekinstrument over de rug geslagen en liep naar Hol tens De heer H. J. Beltman, manufacturer in de Dorpsstraat, herdenkt dezer dagen, zo als wij reeds in ons vorige nummer meld den, het feit, dat hy zich voor 25 jaar hier vestigde. Het dagelijks bestuur der ge meente heeft dit zilveren jubileum aange grepen om hem te huldigen voor het vele belangeloze werk dat hij sedert tal van ja ren voor de plaatselijke gemeenschap ver richt. De heer Beltman is oan. voorzitter van de industriecommissie, die hier in de na-oorlogse jaren werd ingesteld, hy is reeds vele jaren werkzaam op kerkelijk terrein als lid van de kerkeraad der Herv. gemeente, ontwikkelde de initiatieven welke tot oprichting van de openbare ulo school hebben geleid en heeft zich o.m. de laatste jaren als lid van de Irenecommissie en de comimissie Klein Velderman bezig gehouden met een geslaagde en verant woorde poging de jeugd van de straat te houden door het geven van filmvoorstel lingen in het jeugdgebouw. Tijdens een intieme plechtigheid in de raadzaal, waarbij behalve de naaste fami lieleden van de heer Beltman, de industrie- commissie aanwezig was en het college van Burgemeester en Wethouders als gastheer optrad, heeft de burgemeester, mr. W. H. Enklaar, de gevoelens van dank baarheid vertolkt, die het gemeentebestuur koestert jegens deze militante zakenman en hem, mede namens de industriecommis sie, een geschenk ovex-handigd, bestaande uit een zilveren viex-kleuren potlood. In zijn toespraak zei de burgemeester, dat men niet iedere zakenman kan ontvan gen, die zijn zilveren jubileum viert, maar BE VOORSCHOTUITKERINGEN OP MELK VERHOOGD De Minister van Landbouw en Visserij heeft besloten de voorschotuitkeringen aan melkveehouders uit hoofde van de garantieregeling voor melk ten laste van het Landbouw Egalisatie Fonds te verho- gen van f 1.per 100 kg melk plus f 0.25 per procent vet 'tot i-espectievelijk f 1.50 en f0.40. De Minister heeft voorts zich kunnen verenigen met het besluit van het Pi-oduktschap voor Zuivel, de voorschot- uitkei-ingen uit het Zuivelfonds gelijk tijdig te. verhogen van fl.— per 100 kg melk plus f0.25 per pi-ocent vet tot resp. f 1.25 en f0.31. Het lopende melkprijsjaar heeft thans voldoende inzicht in de te verwachten op brengst van de melk kunnen verschaffen om deze verhogingen te rechtvaardigen. Door beide verhogingen wordt het to tale voorschot op de van nov. '60 tot nov. '61 afgeleverde en nog af te leveren melk ong. 5V2 ct. per kg; tot dusver bedroegen de voorschotuitkeringen samen onge veer 4 cent per kg. Over de reeds vei-- streken periode zal de uitkering in de vorm van een bedrag ineens geschieden. De zuivelfabrieken zullen in staat wor den gesteld de betreffende uitkeringen reeds in de loop van de volgende week aan de melkveehouders uit te betalen. ook hier! kerk, die vanwege de vele ooi-logen niet in een al te beste staat verkeerde. Hij zette het speeltuig naast zich neer en knielde en begon te bidden. Nauwelijks was hij aan de gang of een halve dak pan viel naar beneden, op het hoofd van de Sik. De koster hoorde gehuil en ge klaag en vond de Sik met een diepe hoofdwonde. De koster rende naar de pastoor en brulde: De Sik heeft de hele kop kapot! VAN COEVERDEN. dat de verdiensten van de jubilaris van dien aard zijn, dat het gemeentebestuur daaraan toch niet ongemerkt voorbij wilde gaan. Hij schetste de verdiensten van de heer Beltman op een zeer uiteenlopend terrein en wees er op, dat diens vasthou dendheid een van de factoi-en is geweest, die tot de oprichting van de openbare ulo school hebben geleid, een initiatief, dat naar thans blijkt, met groot succes is be- m H. J. BELTMAN kroond. De bevordering van de industriali satie vond in de jubilaris altijd een krach tig pleitbezorger. De daarvoor noodzake lijke voor- en nazorg heeft hij steeds goed begrepen en zich daarvoor dan ook steeds een grote inspanning getroost. Men heeft elkaar daarbij wel eens kritisch bekeken, maar er is de laatste jaren een eenheid van standpunt gegroeid die alleen maar bevorderlijk kan zijn voor een juist beleid in deze. Wij hebben u leren kennen als een man met grote burgerzin, die niet in de eerste plaats zichzelf maar de gemeenschap zocht en daarvoor zijn wij u zeer dankbaar, al dus de burgemeester, die het echtpaar Beltman nog veel voorspoed in zaken toe wenste. Spreker complimenteerde ook de jongste zoon en de ouders van de heer Beltman. De heer H. Klein Velderman, lid van de raad en van de industriecommissie her innerde o.a. als vriend aan de oprichting van de openbare kleuterschool waarin de heer Beltman destijds een belangrijk aan deel had. Spreker hoopte op een veeljarige samenwerking en bood een elektrische koffiemolen aan. De heer Beltman heeft mede namens zijn echtgenote en ouders de aanwezigen bedankt voor de hulde die hem werd ge bracht en gewezen op de initiatieven van de burgemeester en de vooruitstrevend heid van het college, die de aanpak van belangrijke zaken in de gemeente mogelijk maakten. Nadat de erewijn was rondgediend heeft men in hotel Holterman nog enige tijd ge zellig doox'gebracht. De afdeling Holten van de Ned. Bond van Vervoerspei-soneel maakte zaterdag-' middag van de vorige week een tochtje met de kinderen van de leden naar Apel doorn, waar het jonge volkje veel plezier had in het vogelpai-k annex speeltuin. Ook werd nog een bezoek gebx-acht aan de speeltuin in Teuge, waar de kinderen volop genoten en getracteerd werden. Dit uitstapje geschiedde onder leiding van een di-ietal bestuursleden en een van de dames der leden. Het was een bijzonder pi-ettige middag. De, toneelclub O.C.H. zal het openlucht spel „Zingani" behalve in het VVV-va- kantiepx-ogx-amma in Holten ook spelen in Rijssen en Markelo. De motorclub „De Holterberg" houdt zondag 'n oriënteringsrit voor auto's, mo toren en bi-omfietsen over pl.m. 46 km. Als een bijzondere attractie is aan deze rit een reis voor twee personen naar het buitenland verbonden. Deze zal woi'den toegekend aan degene, die tijdens deze rit de beste prestatie levert. De start is om 2.30 uur bij het clublokaal, café Vruggink in de Stationsstraat. X nerqc»« 43. Bij de tempelpoort richtte kapitein Fraser, die men op de heenreis onbewust als leider had beschouwd, een bemoedi gend woord tot zijn groepje. „Heel veel kan ons nog wachten ons proviand is zo goed als uitgeput wilde dieren loerende vijanden, die slechts naar wraak dorsten. Maar voor ons is er maar één parool: Op naar ons schip zo vlug mogelijk! Daar vinden we veiligheid, rust en eten!" Die „riem onder het hart" was wel no dig, want de terugtocht, lxoe vol goede moed begonnen, was wel heel zwaar. Hon ger, dorst en moeheid kwelden de man nen, die daarboven nog steeds waakzaam tot het uiterste moesten zijn. De zon stond als een laaiende vuurbol aan de hemel en bx-andde op de vermoeide mannen, die hun honger met bladeren en hun dorst Slechts de nachten gaven wat koelte en daarvan werd gretig gepx-ofiteerd om te proberen, een ogenblik te x-usten. Eindelijk doemden op een ochtend aan de horizon de hoge, blauwe rotsen op een teken, dat men de zee begon te na deren

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 6