Prins Bernliard donderdag vijftig jaar Holtenaren vingen 3.64 m. vis De ENKCO - in zondagskleed - officieel - in gebruik genomen Burgemeester sneed lint met worsten door Donderdag 29 juni verjaardag vais Z.K.H. Prins Bernhard ZATERDAG 21 JUNI 1961 No 25 jaargang 13 (Tweede blad) HOLTENS NIEUWSBLAD hij was ook zakenman. En voor het za ken- en bedrijfsleven toonde hij een le vendige en daadwerkelijke interesse. Als reizend ambassadeur legde, vergemakke lijkte en verstevigde hij contacten. Zijn agenda is dichtbezet en niet alleen maar met officiële festiviteiten en de sportieve gebeurtenissen, waaraan hij zo graag als toeschouwer, maar liever nog actief deel neemt. Opmerkelijk is daarbij hoe weinig de prins in de openbaarheid treedt, dat wil zeggen officieel. Nochtans is ieder er van overtuigd dat hij het druk heeft en dat hij zijn tijd goed besteedt. Zo'n goede opi nie verwerft men niet gemakkelijk bij ons Nederlandse volk, met z'n neiging een beetje de draak te stellen met hen, die in hoogheid gezeten zijn en te vinden, dat zij het „maar makkelijk verdienen". Zelfs in kringen, waar de waardering voor het gezag niet bijster hoog is, zal men niet gauw een verkeerd woord over prins Bernhard horen. Dat dankt deze koninklijke hoogheid, die hier als vreemdeling, nauwelijks onze taal sprekend, kwam, aan zijn wijs inzicht in de aard van het volk, dat zijn volk worden zou. Hij won genegenheid door respect. Respect, zowel door wat hij deed, als door de manier waarop hij het deed. Hij is zo volkomen onzer één gewor den, dat zijn positie niets uitzonderlijks meer heeft. En hij is er zo jong bij gebleven, dat iedereen zegt: Prins Bernhard vijftig. Is dat al weer zó lang geleden, dat hij, met zijn prinses, in zijn Fordje Nederland bin nenkwam? I-Ieel Nederland hoopt, dat het prins Bernhard, ónze prins, nog lang zo mag behouden. Want het is waarheid ge worden wat Boutens dichtte bij het hu welijk van dit vorstelijk paar: AI wat van U is, lijven w'in met U, bij Hollands huisgezin! De Holtense I-Iengelaarsvereniging „De Rietvoorn" hield zondagmorgen voor haar leden een hengelwedstrijd in het Twen- te-Rijnkanaal bij Lochem. Aan deze wedstrijd, die van 9 tot 11 uur duurde namen 27 leden deel en er was zelfs een aantal belangstellenden, die de hengelsport zelf niet beoefenden, maar van deze wedstrijd gehoord hadden, naar Lochem gekomen om de prestaties van de Holtense sportvissers gade te slaan. De omstandigheden waren deze morgen niet zo gunstig voor de visserij, zodat maar 9 deelnemers een of meer visjes wisten te verschalken. De gehele buit mat 3.64 m. De grootste vangt deed de heer B. J. H. W. J. Haan met 1.08 m en de klein ste de heer Eggink uit Laren met 16% cm, zodat de heer Haan in deze wedstrijd, die gevolgd wordt door een hengelpartij op zondag 16 juli a.s. in de Schipbeek aan de Wippert, aan de kop ligt. De nieuwe vleeswarenfabriek „De Enkco", op initiatief van een tiental keurslagers van de „Werkgroep IJsselstreek" van de Ned. Keurslagers Organisatie gesticht op het industrieterrein aan de Kerkhofsweg te Holten, is dinsdagmiddag in aanwezigheid van tal van genodigden officieel in gebruik genomen. Een lint met worsten vormde het enige beletsel, dat de burgemeester van Holten, Mr. W. H. Enklaar, weg te nemen had om zich zelf en het gehele gezelschap toegang te verschaffen tot het nieuwe gebouw. Dat was overigens niet moeilijk. De achtjarige Herman Kalfster- man, zoontje van de heer J. H. Kalfsterman, die een belangrijk aandeel had in dit belangrijke initiatief, bood hem daarvoor een scherp slagersmes aan. Zijn 5-jarig zusje Gerrie bood de burge meester een prachtig boeket rode anjers voor mevr. Enklaar aan. Voordat de burgemeester dit laatste be letsel wegnam, sprak de voorzitter van de combinatie „De Enkco", de heer A. Meijer uit Westerihaar, een kort woord van welkom tot de leden van het gemeen tebestuur, van de industriecommissie en de overige gasten en bracht hij dank aan allen, die hun medewerking verleend hebben aan de zeer voorspoedige tot standkoming van de fabriek. Op uitnodi ging 'van de burgemeester was het mevr. G. Kalfsterman-Huzen, die als eerste het gebouw binnentrad. VLEESFESTIJN. In bet gebouw, waarvan wij enkele da gen geleden reeds een uitvoerige beschrij ving gaven, was een keur van zeer aan trekkelijke en smakelijk uitziende vlees waren in een 'zeer grote variatie uitge stald. Een grote, zeer verleidelijk uit ziende collectie vleesprodukten, die in deze fabriek vervaardigd wordt en zelfs haar weg naar het buitenland zal vinden. Vele artikelen op duurzame en vooral hy giënische wijze verpakt. De daar tus sen opgestelde bloemstukken gaven met de brandende kaarsen het geheel een wel zeer feestelijk aanzien. TOESPRAKEN. Bij de toespraken, die na de bezichti ging van de fabriek in het Stationskoffie- huis van de heer M. Kalfsterman wer den gehouden, werden door de verschil lende sprekers belangrijke facetten van de betekenis van dit nieuwe .bedrijf be licht. Burgemeester Enklaar had reeds bij het openen van het gebouw verklaard, dat het aan een grote behoefte voldoet en goed past in de plannen van het gemeen tebestuur, dat op het aangrenzend terrein een nieuw gemeentelijk abattoir zal wor den gesticht. Hij schetste de voorgeschie denis van het contact met de keurslagers en wees er op, dat deze vleeswarenindus- trie meer levensvatbaarheid zal beteke nen voor het nieuwe slachthuis. Het gaf nieuwe impulsen aan de plannen van het gemeentebestuur, toen bekend werd, dat de keurslagers zich hier zouden gaan ves tigen. Dit past in de gehele opbouw, aldus de burgemeester. Het 'heeft de raad ge sterkt in het nemen van de zeer moei lijke en belangrijke beslissing over het nieuwe slachthuis. Het gemeentebestuur zal thans alles doen om de bouw daarvan zo snel mogelijk te realiseren. Spreker bracht in het bijzonder hulde aan de heer Kalfsterman voor zijn stuwende arbeid en wenste de keurslagers veel voorspoed in hun nieuwe fabriek. De heer J. Boerwinkel, directeur van de Ned. Keurslagers Organisatie, wees op enkele andere belangrijke aspecten van dit nieuwe begin. Het vormt een krachtig tegenspel tegen de verkoop van vleeswa ren door winkeliers en zuivelzaken. Mo menteel is niet alleen belangrijk het be oefenen van vakmanschap, maar de ont stane situatie maakt ook de beoefening van een gedegen verkoopkunde noodza kelijk. Het nieuwe bedrijf ibiedt de sla gers tal van voordelen, o.m. het aanpas sen van kwaliteit en variatie aan de be hoefte van de consument. Door een een voudig begin was men in staat de oprech te wil tot samenwerking aan de praktijk te toetsen. Hij bood de heer J. Kalfster man, 'die de ziel was van deze samenwer. king een oorkonde van de organisatie aan, waarna de tweede voorzitter, de heer Kropman, hem de gouden speld van verdienste op de rever speldde. Verschillende sprekers voerden hierna nog het woord. De heer H. J. Beltman, voorzitter van de industriecommissie, noemde de vestiging van het nieuwe be drijf in Holten het resultaat van verstan dig denken. Holten had enkele troeven in de hand door haar centrale ligging ten aanzien van de deelnemende keurslagers, maar ook door haar verbindingen. Op het gebied van de vleesverwerking bestaat hier bovendien een grote ervaring. Ook deze spreker roemde het belangrijk aan deel van de heer Kalfsterman in de stich- Velen onzer zullen zich nog' de gebril de, glimlachende, gebroken Hollands spre kende jongeman herinneren, die zo maar in een open auto met zijn verloofde, onze toekomstige koningin, het land 'kwam binnenrijden, dat zijn vaderland zou wor den. Die ongedwongen, conventies en proto collen doorbrekende handelwijze was reeds het symbool van de wijze, waarop prins Bernhard zijn taak in ons land zou volvoeren. En de toen gewekte verwach tingen zijn niet beschaamd. Het lijdt geen twijfelprins Bern hard is populair. Dat is niet altijd door slaggevend. Het gaat er maar om hoe die populariteit verkregen is. Prins Bernhard heeft haar niet cadeau gekregen. Hij heeft haar verdiend. Er is een prins-gemaal geweest, Albert, de echtgenoot van koningin Victoria van Engeland, die zeer grote verdiensten had en nooit populair is géworden. Het is de gelukkige vermenging van persoonlijkheid en prestatie geweest, die aan prins Berhard schonk wat aan prins Albert werd onthouden. Zeker niet te onderschatten is de in vloed van zijn opvoeding in een gezin, dat wel zeer ver verwijderd was van de toen algemeen geldende Pruisische op vattingen. Hij is niet opgesloten geweest ting van deze nieuwe industrie, zonder daarbij 'zijn deelgenoten te kort te wil len doen. De directeur van het Keurings-, Waag- en Slachthuisbedrijf, de heer G. S. E. Vegter, wees op de grote verwantschap van het nieuwe bedrijf met het gemeente lijk abattoir. Hij heeft de plannen dan ook met grote vreugde zien groeien en wenste de initiatiefnemers van harte ge luk. Een goede samenwerking zal van veel belang zijn. Namens de Holtense Handelsvereniging werden de bedrijfsgenoten gelukwensen aangeboden door de heer F. J. Schuppert, die het belang van het nieuwe bedrijf schetste 'voor de Holtense middenstand. Het geheel maakt een keurige indruk, al dus spreker. De heer J. D. Holterman sprak mede namens zijn collega's varkenshandelaren, de heren M. Kalfsterman en F. Sluiter, gelukwensen uit en bood een fraai wand bord met spreuk aan, luidende: „Al had ik Simsons krachten en Salomo's gewin, nog was het mij niet gegeven te slachten naar iedermans zin". Enkco's voorzitter, de heer Meijer, dank te de verschillende sprekers voor hun waarderende woorden en cadeaus. Tegen over de burgemeester verklaarde hij, dat de combinatie deze week nog een beroep op het gemeentebestuur zou doen om het nieuwe slachthuis groter te maken dan de plannen, die nu op papier staan. Onder de aanwezigen merkten wij be halve de wethouders, de heren >B. J. Ve neklaas Slots en D. J. Wansink en de gemeentesecretaris, de heer G. J. Lan- genibarg, nog op de heer F. van Sohoo- ten, notaris te Rijssen; de heer Meijer ink, directeur van de Middenstandsbank te Almelo; voorzitter en kassier van de Co- operatieve Boerenleenbank, de heren J. H. Sprokkereef en H. J. Oolbekkink; de gemeentearchitect, de heer J. Louwerse, en tal van zakenlieden. in het kleine vorstendom van Lippe, hij kwam reeds jong met buitenlanders in aanraking, leerde al vroeg de wereld ken nen, ging na zijn studie werken op het kantoor van de IG Farben te Parijs: Een jongeman, die, ook zonder de voorrech ten van geboorte en afkomst, zijn weg in de wereld wel vinden zou. Hij heeft zijn weg in de wereld gevon denzijn weg, ook in het hart van onze vorstin en haar volk. Uit zijn keuze heeft hij de consequen ties tot het uiterste durven trekken. Dat is wel gebleken in de jaren 1940-1945. Wélke beslissing hij zou nemen, wélke zijn houding zou zijn, hij kon er zeker van zijn, dat de critiek hem niet gespaard zou blijven. Maar bij hem geen hinken op twee gedachten. Aan zijn beslist partij kiezen in deze dagen dankte hij later het grote vertrou wen, dat, op soms aandoenlijke wijze, bleek. Er is een tijd geweest, toen na de oorlog nog niet alles in kannen en krui ken was, dat voor velen de laatste toe vlucht was: een brief aan prins Bernhard. Een ding wist men dan alvast met zeker heid: antwoord zou er komen en waar mogelijk hulp. De populariteit van prins Bernhard is stevig gegrondvest op waardering. Méde dank zij een juiste visie van vorstin en regering op de positie van de Prins der Nederlanden heeft zijn taak zich niet be perkt tot het leggen van eerste stenen en het doorknippen van linten. Prins Bernhard was niet slechts prins, Foto Paul Huf Bernhard, Prins der Nederlanden, Donderdag zijt Gij vijftig jaar En wij zijn met U verbonden, Immer hechter, jaar op jaar. Voor de Koninginne zijt Ge Steeds een grote steun geweest Zo bij plechtige bezoeken Als bij een herdenkingsfeest. Vaak bezocht Gij verre landen In 't belang ook van ons land, In verband met de belangen Van handel en van emigrant. En Gij deeldet met Oranje Alle vreugd' en alle smart Ook voor onze vier Prinsessen Zijt G' een vader naar hun hart. Donderdag zijt Gij vijftig jaren, En wij vieren dankbaar feest. Want Gij zijt ook voor ons allen Steeds een goede Prins geweest! I. C. Boers-Bloem.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 5