Oude korenmolen anno 1798 door brand verwoest J KLM WERKKLEDING Kan Langer r ,Be Vijzel" 't Bents Paard Opgave standplaatsen Conny en Peter maken muziek Van de vier windmolens nog één over Verbrande molen had omstreeks 1885 reeds moeten verdwijnen KAAL? Brandpiket HORPANTfS dienstmeisje Hotel Muller DANSEN ^BWEKENHA&KSjlf Eis met klem merk KLM. want MESTKUIKENS gesloten H. HAAN en Zn. gesloten J. Reinardus Spaarbank voor Protestants Nederland Rentevergoeding 3V4 1 Filmavond „Irene" H. J. 00LBEKKINK mannelijke krachten meisjes Onze oude vertrouwde molen in de Look meer dan anderhalve eeuw de trouwe dienaar van boer en molenaar is niet meer. Deze fraaie monumentale windmolen aan de Rijssense weg, toebehorende aan de fa. C. A. Muller en Zoon, is zaterdagavond bijna geheel door brand verwoest en moet geheel worden afgeschreven. De onderbouw, het aangrenzend pakhuis en de nevengebouwen zijn door het krachtig optreden van de Holtense brandweer, die het vuur met vele stralen bestreed, behouden gebleven. De verkoolde spanten van de molen steken als armen in de lucht, die om hulp smeken. Het geheel maakt een troosteloze indruk. SNEL VERLOOP Omstreeks 8 uur 's avonds ontdekten omwonenden en voorbijgangers, dat er rook aan de bovenzijde van de molen door het rieten dak naar buiten kwam. Op het zelfde moment sloegen de vlammen reeds uit de kap en stond de gehele molen in een oogwenk in lichterlaaie. Door middel van de rijkspolitie werd de brandweer gealar meerd, die in zeer korte tijd ter plaatse was, maar tegen de vuurzee, die een enor me hitte verspreidde, weinig beginnen kon. Onder leiding van haar commandant, de heer Jac. Louwerse, werden in een mini mum van tijd talrijke stralen uitgelegd, de belendende percelen nat gehouden en de vuurhaard bestreden, maar van de zeer brandbare bovenbouw waren toen nog al leen maar de zware houten balken en spanten over. De molen was een z.g. acht- kanter met hoge stelling. De wieken waren toen nog in tact. Door dat één roede door de molenaar Beunk nog juist op tijd met kettingen aan de stel ling kon worden vastgelegd, konden zij niet beginnen te draaien, zoals dat met brandende molens zo dikwijls het geval is. Het was echter duidelijk, dat het sterke, maar door het vuur aangetaste geraamte van de molen de enorm zware last van de as met de wieken niet lang meer zou kun nen dragen en ruim een uur nadat de brand was uitgebroken stortten zij dan ook met een enorm geraas naar beneden, zon der aan de onderliggende gebouwen grote schade te veroorzaken. In zoverre stonden zij, doordat er nog een dag van tevoren gemalen was, erg gunstig. Een, door overvliegende stukken bran dend riet, ontstaan begin van brand op het dak van de schuur van de in de inmiddel- lijke nabijheid staande boerderij van de- heer H. Durberg, kon vlak na het uitbre ken van de brand door de brandweer en helpers nog juist geblust worden. Deze grote uitslaande brand aan de druk ke verkeersweg trok een enorme belang stelling, mede door het grote aantal va kantiegangers, dat momenteel reeds in Holten vertoeft. Bijna het gehele politie korps was in de weer om het verkeer ter plaatse te regelen. De burgemeester, mr. W. H. Enklaar, was geruime tijd op het terrein van de brand aanwezig. OORZAAK De oorzaak van de brand moet vermoede lijk worden toegeschreven aan kortslui ting. Eén van de zich zelf bij defecten uit schakelende elektromotoren op de hoogste verdieping was donderdag warm gelopen. Vrijdag hebben twee monteurs nog tot na middernacht boven in de molen gewerkt om een nieuwe elektromotor te plaatsen, aan welker werking, zoals later kon wor den nagegaan, niets haperde. Zaterdag is men nog betrekkelijk kort voor de brand in de molen geweest, zonder dat ook maar enig onraad werd bespeurd. Anders werd zaterdagsavonds de elektrische stroom al tijd uitgeschakeld. Deze keer had men dat niet gedaan, omdat verwacht werd, dat melkrijders van de zuivelfabriek nog meel voederprodukten zouden meenemen. Om streeks 8 uur sloegen de vlammen plotse ling naar buiten. Er moet dus waarschijn lijk reeds vuur ergens boven in de molen aanwezig zijn geweest. Zondagmiddag waren enkele leden van de vrijwillige brandweer nog met de na blussing bezig, omdat de verkoolde restan ten hier en daar nog vuur vertoonden. De schade, door deze brand ontstaan, wordt geschat op ten minste tweehonderd duizend gulden. Molen, machines en voor raad waren verzekerd. Behalve de molen zijn onder meer 13 elektromotoren, 2 ha mermolens en 1 puntmachine verloren ge gaan. Bovendien hebben de meel- en graanvorraden in het pakhuis belangrijke waterschade opgelopen. OUDE MOLEN De molen, die dateerde uit het jaar 1798, werd in dat jaar gesticht door de heer D. J. Wansink, de vader van de drie ge broeders Wansink, die vanaf de tachtiger jaren der vorige eeuw een belangrijke rol gespeeld hebben in het economisch leven van Holten. Bij het overlijden van de heer D. J. Wansink DJzn. is de molen in eigen dom overgegaan op diens schoonzoon, de heer C. A. Müller, wiens zoon ook al weer een belangrijk aandeel heeft in de bedrijfs voering. Het is de bekende motorrijder Dick Müller. De molen is in 1949 onder andere met steun van de overheid geheel gerestaureerd, waarvan de kos ten toen bijna f 10.000,— bedragen hebben. Van de vier windmolens die Holten bezat, is er nu maar een meer overgebleven, n.l. de molen van de Coöp. Aan- en Verkoop vereniging „Holten" te Dijkerhoek. De an dere, zeer fraai gelegen molen van de fa. gebr. Wansink op de Belt is in het laatste oorlogsjaar door mortiervuur van onze Canadese bevrijders verloren gegaan. MONUMENT Door deze brand is Holten weer een be langrijk landschappelijk monument armer geworden. Dat is zeer jammer, want mo lens worden na hun verwoesting niet meer opgebouwd. De eigenaar, de heer Müller, heeft destijds uit bedrijsceonomische over wegingen in plaats van de restauratie van de korenmolen gaarne een hoge silo willen bouwen, hetgeen van over heidswege, met het dog op het behoud van het landschappelijk schoon, niet kon wor den toegestaan. Hij heeft zich in zijn be drijfsvoering door andere vormen voor zijn bedrijfsgebouwen te kiezen belangrijke be perkingen moeten opleggen. Wat er nu op de plaats van de molen zal verrijzen is uiteraard nog niet bekend. Waarschijnlijk echter geen hoge silo. De heer H. Geerts te Enschede schrijft ons: „Anderhalve eeuw oude molen te Hol ten door brand vernield". Dit bijzondere bericht hoorde ik omroepen door de radio en las ik later in de krant. Het is werke lijk een groot verlies, niet alleen voor de eigenaar, maar ook voor geheel Holten en de vele bezoekers daarvan. Misschien niet iedereen weet dat deze molen reeds meer dan 75 jaar geleden op de nomina tie stond om te verdwijnen, daar hij pre cies stond in de route, die voor de nieuwe spoorlijn langs Holten, in 1886 geopend, was uitgezet. Het is reeds enige jaren geleden, dat de toen meer dan 80-jarige heer D. J. Wansink DJzn. mij daarvan vertelde ten huize van de oud-secretaris van Holten, de heer A. J. Goldstein. Beide heren zijn inmiddels reeds overleden. Hoewel de nieuwe spoorlijn van de Ne derlandse Locaalspoorweg maatschappij „Willem III", later overgenomen door de IT.Y.S.M. en vervolgens door de Staats spoorwegen werd geopend, waren de voor bereidende werkzaamheden al enige jaren begonnen en de voorlopige richting uitge zet, die dwars door de molen van Wansink zou gaan. De molenaarsfamilie Wansink voelde zich natuurlijk danig verontrust, want al had zij wellicht veel invloed in Holten, tegen de „Haagse Heren" voelde zij zich niet opge wassen. Nu woonde er destijds in de Look een eenvoudige kleermaker „Mattengethen- nik" genaamd, die bekend stond om zijn goed oordeel en vooruitziende blik. Tot hem ging ook de vader van mijn zegsman om raad en troost in zijn moeilijke om standigheden en vroeg: „Hou moue der toch met an, Gethennik? Nou wilt ze de spoorbane anleggen dwas duur oonze mölle hen". Als alle wijze lieden liet Gethennik zijn bezoeker kalm uitpraten, maar daarna richtte hij zich op en antwoordde glim lachend, maar met grote zekerheid: „Wan sink, wès meer gerös. Dee spoorbane kump neet duur oe mölle. Hee kump meer noar Riesen op an. Ik heb um al èzeene (gezien)". En door het kleine ven ster starend, vervolgde hij: „Ik heb um al ezeene, den vuurwagen, zonder peerde. Hee kwam bi-j 't Twennaarsveeld oet de groond, ging bi-j Kiekebos oaver de Rie- sense weg, ging bi-j Meermans vuer de duere hen en wieter achter 'n karkhof bie Kieftenbelt oaver 'n schossteen, dwars oaver de stroate, met ne poorte op Dem- ster (Deventer) op an". M£t lichte voeten kwam vader weer thuis, vertelde mij de heer Wansink, want DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling bij ons hu welijk ondervonden, be tuigen wij bij deze onze hartelijke dank. H. KOOPMAN D. KOOPMAN- MANENSCHIJN Holten, juni 1961 Dorpsstraat 16. vader had ten volle geloofd in de woor den van Mattengethennik, wiens voor spelling ook is uitgekomen. Dat de trein bij Twenhaarsveld uit de grond zou komen, betekende dat daar een diepe gleuf gegraven moest worden. En dat tenslotte de trein bij het verlaten van Holten, over de schoorsteen van Kief ten- bel zou razen, betekende dat daar de lijn zo hoog zou komen, dat het gewone ver keer doo;- een viaduct zou plaatsvinden. Holten was 80 jaar geleden vol van de komende gebeurtenissen en meerderen dan Mattengethennik hadden de gave van het tweede gezicht. Want ook mijn moeder, die een Holtense was van 1858, vertelde meermalen hoe met name genoemde dorpsgenoten in het eenzame veld soms plotseling verrast werden door het voor bijrazen van een vonkenschietende vuur duivel, precies op de plek waar nader hand de spoorlijn is gekomen. Of zou ook zij Mattengethennik bedoeld hebben H. GEERTS. HAARUITVAL - ROOS? Na een kuur met 's we relds nieuwste oestroge- ne haargroeimiddel bezit ook de heer Van Oirschot, Dorpsstraat 94, Putte weer 'n gezonde haardos. (Zie foto) Horpanta Haargroeipre- paraten (2.35 - 4.60 - 7.50 etc.) Horpanta Shampoo (1.10 - 1.95) Horpanta Haarcrême (ook tegen grijzend haar) (1-30 - 1.65) en Horpanta Massage-olie (1.25. - 4.60) verkrijgbaar in Holten bij: DROGISTERIJ ORANJESTRAAT 20 GEVRAAGD: voor hele dagen. Deventerweg 62. iniiiiiiiuiiiiiiiniiiiiimiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimiiiiiiininiiiii ZATERDAG 1 JULI De brandweer is er weer toe overge gaan om in de zomermaanden gedurende het weekend een z.g. brandpiket in te stellen. Het piket bestaat op 24 en 25 juni uit de volgende brandweerlieden: D. J. Bulsink, tel. 552, J. G. Maats, tel. 266, II. Koopman Tzn., tel. 552 en G. T. Jansen, Tel. 405. Brandalarm moet in de eerste plaats worden gegeven aan het bureau der Rijks politie, telefoon 352. De braderiecommissie brengt hiermede ter kennis van belanghebbenden, dat, indien men een stand plaats voor een tent of kraam wenst op de a.s. BRADERIE, welke gehouden wordt op 8, 9 en 10 augustus, dit alsnog kan opgeven. Het is het bestuur niet mogelijk iedere zakenman of geïnteresseerde hiervoor te bezoeken. Gaarne opgave vóór woensdag a.s. 8 uur bij onder staande adressen, alwaar u ook de gewenste inlich tingen kunt verkrijgen. H. KLEIN VELDERMAN, Industriestraat 5 H. J. BOUWHUIS J. DOLMAN J. W. H. SLOTMAN H. J. BELTMAN, Dorpsstraat. De commissie. wij garanderen dete K.LM.- KLEDING zonder voorbehoud bij redelijk gebruik en normaal wasser omdat voor KLM werkkleding m iedere prijsklasse de allerbeste stoffen gebruikt worden. Daarom TE KOOP RENAULT DAUPHINE 1960, gelijk nieuw. A. MULLER, tel. 320, Larenseweg. van onze bekende kwali teit leveren wij in diver se soorten o.a.: Corni Rood - Massiva - Disco ver - Limki - Esbéwé Cobbs - Corni Sussex - Witbenig Massiva. Prijzen vanaf 30-tot en met 50 per 100 st. Seizoen- en grootafne mers prijzen op aanvraag Stulen's Broederij N.V. te Wierden Telef. 05496-261 WEGENS VAKANTIE van 1 juli 12 uur tot en met 8 juli. Voor gas geopend. Ulo-leerling 3e kl. met type-diploma, ZOEKT WERK tijdens vakantie. Ook electro- of radiotechniek. Br. ond. no. 7.2 aan adm- Hol tens Nieuwsblad, Kol weg 19. Holten. WEGENS VAKANTIE van maandag 26 t.m. vrijdag 30 juni. VISHANDEL Larenseweg 32, Holten. Verkrijgbaar bij Fa. E. WONNINK CORRESPONDENTSCHAP HOLTEN Zitting na de opening op 27 juni a-s. elke dinsdag avond van 18.30 uur tot 19-30 uur in een dei- lokalen van de Geref. Kerk, Stationsstr., Holten. ongeacht de grootte van het saldo-tegoed. Open een spaarrekening voor uzelf, voor uw kinderen of voor de vereniging of organisatie, waarvan u bestuurder bent. ijijillIlllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllHlllllllllllllllllHlillllllllillllllüüllllllllüllllllllllllllllIlllllllülHIIIIIIIII^ Zondag 25 juni a.s. 7-30 uur: Een vuurwerk van kostelijke situaties en pittige muziek. Zaterdag 1 juli na 12 uur tot en met zaterdag 8 juli wegens vakantie SCHOENMAKERIJ Oranjestraat 80, Holten. A Jannink's Textiel- en Nettcnbedrijf n.v. GOOR Voor spoedige indiensttreding kunnen geplaatst worden: om opgeleid te worden tot twijner voor diverse werkzaamheden Aanmelden: kantoor Waterstraat 15.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 3