Door een andere bril Wie schrijft, die blijft Het bruidje de week meisje VELDHUIS wel gebakken, maar niet bezorgd. wordt niet gebakken en niet bezorgd. 1DVEITEER - telkens weer Eindexamen 3-jarige afd. der Uloschool te Holten Duizendste zwemabonnement uitgereikt Spaarbank voor Protestants Nederland P.V. „De Bergvliegers" Twee en veertig jongelui kregen zwemdiploma Bestelauto tegen een boom Onvoorzichtige hooiwagen PKïMA'DERM I duidelijk tijdig richting aangeven Proeht handen ETALEREN ADVERTEREN COMBINEREN TE KOOP EEN TOOM BIGGEN bij H. BLANKENA, Dijkerihoek 91. TE KOOP MEISJESFIETS leeftijd van 8-12 jaar. J. KOLKMAN, Gaardenstr. 13, Holten. WIE HELPT verloofd paar, dat graag wil trouwen, aan eenvou dige woonruimte? Br. ond. no. 67 aan adm. Holtens Nieuwsblad, Kol weg 19, Holten. GEVRAAGD: voor halve dagen. Larenseweg 12, Holten. TE KOOP TOOM ZWARE BIGGEN J. W. BOODE, Espelo 40, Holten. In de week van 26 juni tot en met 1 juli wordt er door onderstaande bakkers Bakkerij GEBR. DIKKERS Bakkerij NIJKAMP, Dijkerhoek Bakkerij „DE HALM" Door bakkerij J. G. P. MULLER Maandag 26 juni mag er volgens de winkel sluitingswet na 13 uur geen brood verkocht worden. Als uw huisarts medicijnen voorschrijft, bijv. zoveel druppels en/of pillen per dag, dan houdt U zich nauwkeurig aan zijn voorschrift. Zeer verstandig uiteraard, want het gaat om uw gezondheid. Een kostbaar bezit. Krijgt men bijv. als middenstander van zijn economisch adviseur de raad om de bedrijfsadministratie doeltreffender in te richten, dan staat het nog te bezien, of dit advies even nauwgezet zal worden opgevolgd als dat van de dokter. De administratie krijgt, vooral in het middenstandsbedrijfsleven, lang niet altijd die aandacht, die zij verdient. Schrijfwerk, zoals dat dan wordt genoemd, kan niet altijd rekenen op de volle sympathie van de middenstander. Maar al te gauw is men geneigd deze werkzaamheden te beschouwen als een karweitje, dat men t.z.t. wel eens in een verloren halfuurtje zal op knappen. Onbegrijpelijk is dit, want hiermede is de „gezondheid" van uw onderneming gemoeid. Eveneens een kostbaar bezit. De eerste leerlingen met een Ulo-certi ficaat hebben te Uloschool in Holten ver laten. Dit is nog een unicum in Neder land. Naast de gebruikelijke opleiding voor bet klassieke Mulo-diploma bestaat n.l. in Holten sedert enige jaren de mogelijk heid te worden opgeleid voor het z.g. Ulo- certificaat, dat verstrekt wordt door scho len, welke deelnemen aan het Ulo-expe riment van het Pedagogisch Centrum van de Ned. Onderwijzers Vereniging. De op leiding voor dit certificaat duurt drie jaar en eindigt met een examen in drie ver plichte vakken en twee keuze-vakken, terwijl de rapportcijfers van de overige vakken mede de uitslag bepalen. Donderdagmiddag reikte burgemeester Mr. W. 'H. Enklaar, in aanwezigheid van de heer E. R. Koerselman, secretaris van de werkgroep ulo-experiment; de gemeen te-secretaris, de heer G. J. Langenbarg, en het voltallig personeel van de school, met een toepasselijk woord de eerste cer tificaten uit. De geslaagden waren de meisjes A. Meinsma, A. Bolink, A. Fuit, W. Dolman, H. Ooibekkink, ff. Kulsdom te Holten, A. Kolkman te Markelo en de jongens J. Wansink, H. Stukker. J. Koop man te Holten, B. Scheppink te Rijssen, J. Landeweerd te Haarle en G. Honcoop te Nieuw-Heeten. Een aantal van de pas geslaagden wist nu reeds in aanmerking te komen voor een kantoonbetrekking; één is aangesteld als tandarts-assistente, terwijl de ande ren hun opleiding denken voort te zetten aan een kappersvakschool, technische school en kweekschool voor kleuterleid sters. Het Ulo-certificaat opent hen daar toe de mogelijkheid. VOETBAL HOLTEN I Om de promotiecompetitie eerder te kun nen beëindigen is een programma voor za terdag en zondag vastgesteld. Zaterdag 24 juni - 6 uur: Twentse Boys 1Holten 1. Terrein Hengelosestraat, Enschede. Vertrek 4.30 uur vanaf Smidsbelt. Zondag 25 juni - 2.30 uur: Holten 1Twentse Boys 1. Terrein Sportdal. Opstelling elftal voor zaterdag a-s.: Doel: A. Stukker; achter G. Bannink, H. J. J. ten Velde, H. Jalving; midden: G. J. Paalman en G. H. Vincent; voor: G. J. F. Soer, J. Nijendijk, H. F.' Klein Velderman, H. J. Jansen, H. v. d. Bos. Reserves: A. Vincent, H. Wansink, G. Paalman, A. Schippers. GESLAAGD Te Almelo is voor het diploma Gymna- sium-B geslaagd: Jan Albert Landeweerd, Beuseberg 45. Er blijkt voor het natuurbad „Twen- haarsveld" een zeer grote belangstelling te bestaan. Dinsdagmorgen werd ten kantore van de gemeenteontvanger het 1000ste abonnement uitgegeven. Het was mevr. J. H. Koopman-Bouwhuis, Burg. van der Borchstraat 47, die zich hiervoor aanmeldde. Het werd haar, in verband met het bereiken van het eerste duizend tal, gratis door de burgemeester met een toepasselijk woord uitgereikt. Onder nummer 88 is bij de Stichting Spaarbank voor Protestants Nederland in geschreven het correspondentschap Hol ten van de S.P.N. Het correspondentschap zal' worden geopend op dinsdagavond 27 juni en de eerste wekelijkse zitting zal aan sluitend aan de opening worden gehouden van half zeven tot half acht in één der lo kalen van de Geref. Kerk. Het initiatief tot oprichting van de SPN werd plm. 1 jaar geleden genomen door het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) en sinds de oprichting heeft men zich mo gen verheugen in een snelle groei. De ontvangen spaargelden worden be legd bij de zusterinstelling, de N.V. Le vens verzekerings Maatschappij UBO. Door het CNV, daarbij aangesloten or ganisaties en de N.V. UBO, werd ten be hoeve van de Spaarbank voor Prot. Neder land een garantie-kapitaal van 150.000 gul den bijeengebracht. Ieder kan bij de SPN een spaarbankboekje aanvragen en dus als spaarder worden ingeschreven, mits hij of zij de minimum-inleg van f 2,50 gelijk tijdig stort. Uitslag vlucht Giessen (Did.), afstand 245 km. 1 H. Achterkamp; 2 en 10 G. Steunen berg; 3, 4 en 8 L. Gazan; 5 en 11 J. Schone- veld; 6 C. W. Reeves; 7 G. Veldhuis; 9 en 12 H. J. Aaftink. Prijs- en poulewinnaar G. Steunenberg. De prijs was beschikbaar gesteld door de heer L. Gazan. Stand na drie vluchten: 1 H. J. Aaftink 253,6 punten; 2 L. Gazan 246,3; 3 G. Veldhuis 245,1; 4 J. Schoneveld 237,6; 5 C. W. Reeves 231,8; 6 G. Steunen berg 183,8; 7 H. Achterkamp 125,1. De nummers 1 tot 5 zitten elkaar dicht op de hielen. De spanning blijft er volop in. Wie zal zich op 1 juli na de laatste Mid- Fondvlucht (plaats van lossing Friedberg Did.) kampioen mogen noemen? Drie en veertig jongens en meisjes heb ben vrijdagavond van de vorige week in het natuurbad „Twenhaarsveld" hun kun nen op zwemgebied getoond en 42 van hen zagen hun prestaties bekroond met het zwemdiploma dat hun door wethou der D. J. Wansink werd uitgereikt. Het diploma-zwemmen had plaats on der leiding van badmeester G. v. Lemel, die geassisteerd werd door de tweede bad meester A. J. Fietje. Van de zijde der Kon. Ned. Zwembond (KNZB) was aanwezig de heer B. Reuten te Almelo. De geslaagden zijn: Diploma A (3 x 25 m schoolslag, 2 x 25 m rugslag en 1 mi nuut watertrappen): Meisjes: B. Knijff, G. v. d. Goot, M. Pekkeriet, D. Brands, H. Brands, D. Klein Velderman, I. Veldhuis, F. Smit, H. Paal man en M. Pagrach. Jongens: R. Brouwer, J. Nijendijk, M. Wansink, W. G. Maats, G. Beldman, J. Vruggink, J. Trekop, H. Vosman, G. F. Hol, H. P. Hol, W. Lubbersen, D. Pasop, J. Wansink, J. Muller, A. Hoefman, H. Inggamer, R. v. Lindenberg, J. Meuleman, J. Ulfman, J. J. Sinnema, B. Aanstoot en R. Heyenk, B. Breukink. Diploma B (50 meter gekleed, 25 meter gekleed (rug), 100 meter schoolslag, 50 meter rug met gekruiste armen en 7 me ter onder water) Meisjes: Anneke Rietberg, Jenny van Lindenberg en Hannie Reinink. Jongens: Marius Knijff, Gerrit Jan Belt man, Pieter van den Bovenkamp, Renger Veldhuis, Gerrit Slotman en Marinus Veld huis. HOGER POLITIE-DIPLOMA BEHAALD De heer G. Hosmar, wachtmeester der rijkspolitie le klas te Holten, slaagde te Arnhem voor het politiediploma B. De Markelose ingezetene, de heer G. J. Klein N., kreeg dinsdagmorgen omstreeks 8 uur op de Markeloseweg een ernstig on geluk, toen hij met zijn bestelauto een vrachtauto wilde passeren. Een uit de riohting Holten naderende tegenligger had hij niet tijdig genoeg opgemerkt, zo dat hij moest trachten tussen beide wa gens door te glippen. Deze met grote snel heid uitgevoerde manoeuvre mislukte doordat de bestelwagen de linkerzijde van de vrachtauto raakte. De bestuurder ver loor de macht over het stuur en botste tegen een paar bomen op. Met verwon dingen aan het hoofd en een hersen schudding is de heer KI. N., na door dok ter D. Duit voorlopig verbonden te zijn, naar het St. Geertruiden Zieken/huis in Deventer vervoerd. De besttlauto werd totaal vernield. De vrachtauto, die be stuurd werd door de heer F. J. H. te Hen gelo, werd flink beschadigd. Doordat vrijdagmiddag omstreeks kwart over een op de Deventerweg plotseling een hooiwagen uit ëen der Broekdijken de grote verkeersweg opreed, zag de heer G. J. Honcoop uit Holten, die met zijn personenauto uit de richting Deventer kwam aanrijden, zich genoodzaakt snel te remmen, aangezien hij door een nade rende tegenligger de hooiwagen niet meer kon passeren. Het gevolg was, dat hij zijn auto niet meer op de weg kon houden en tegen een boom opbotste. Hij werd daarbij aan het gelaat gewond, zo dat dokter D. Duit, de plaatsvervanger van dokter Rietdijk uit Holten, het nood zakelijk achtte, dat hij zich ter behande ling van een vleeswond aan de kin, naar het St. Geertruiden Ziekenhuis in Deven ter begaf. De hooiwagen werd bestuurd door de ruim 80-jarige landbouwer B. J. V., wiens schoonzoon, de heer G. J. B. A. T., op de weg uitkeek naar het verkeer, maar de auto uit de richting Deventer niet opge merkt had. Het is aan de dag van vandaag niet meer mogelijk een onderneming effi ciënt te leiden, zonder dat daarbij, op ieder gewenst ogenblik, uw administra tie U zegt, wat er wèl en niet gebeuren moet. U kunt niet alleen maar te werk met en zonder zon Onbegrip jegens onze medemens spruit dikwijls voort uit het niet vol doende kennen (of willen kennen) van andermans problemen en moeilijkhe den. Zo is het ook op de weg. Neem nu het veranderen van richting. Hoe vaak gebeurt het niet dat de automobilist van vandaag zich vóór en opzij ziet ingesloten door een zwerm fietsers en bromfietsers, waarvan hij zich verbijs terd afvraagt: waar willen ze eigenlijk heen? Rechtdoor? Naar links? Rechtsaf? In dat soort gevallen pleegt de twee wielige verkeersdeelnemer zich weinig zorgen te maken over de problemen van de automobilist. Als het nog nét kan demonstreert hij op kwieke (maar ge vaarlijke) wijze hoe wendbaar zijn tweewielig vervoermiddel wel is zon der zich te realiseren dat een automo bilist niet alleen minder kwiek „uit de voeten" kan om des fietsers capriolen te ontwijken maar bovendien ook nog met zoiets als een remweg te maken heeft. Het is duidelijk waarom fietsers en bromfietsers dikwijls zo slecht richting aangeven: ze zien er eenvoudig het nut niet van in. Zo u wilt: gebrek aan ver- keersinzicht.. Men realiseert zich niet dat de ander onze tekens op de weg nodig heeft om zijn koers en vaart te bepalen. Hier speelt dus naast noncha lance een grote dosis onbegrip. Dat laatste in begrip voor de problemen van de medeweggebruiker te verande ren is slechts mogelijk als wij alle maal van tijd tot tijd het verkeer le ren zien door de bril van de ander. In dat opzicht zou voor alle (brom)- fietsende vaderlanders een ritje naast de autobestuurder, door het met twee- wielers drukbevolkte stedelijke spits uur, bepaald heilzaam kunnen wer ken Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. I"be93ct Hamess-Geles Het is de Hamamelis die 't 'm dcet GESLAAGD VOOR TOELATINGSEXAMEN Te Deventer slaagden drie leerlingen van de o.l. dorpsschool, die een speciale opleiding kregen van de heren B. H. Brouwer en J. W. Feith, voor het toela tingsexamen van middelbare scholen. Mi ke K. Enklaar voor het gymnasium en Jan Hospers en H. J. Nijhuis voor de Rijks HBS. gaan op uw geheugen en uw feeling. Er is bij de huidige ingewikkelde constel latie veel meer nodig. Het is bovendien noodzakelijk, dat uw administratie is aangepast aan uw bedrijf en uw bedrijfstak, om nog maar niet te gewagen van een uniforme ad ministratie. De administratie moet aan hoge eisen voldoen en U op een bepaald moment precies kunnen vertellen hoe uw zaak er voorstaat. Het kan echt niet genoeg worden benadrukt hoe belang rijk een volwaardige administratie voor uw bedrijfsvoering is. Er zijn voorbeel den genoeg te geven, waarbij een on voldoende administratie het bedrijf be langrijke schade heeft berokkend. Deze eisen zijn niet van deze tijd, hoe wel die zijn bijzondere eisen stelt, doch ook vroeger was men al de mening toe gedaan, dat een onderneming het niet zonder „cijfers" kon stellen. Vader Cats dichtte destijds al: „Wie nimmer rekent, nimmer schrijft, 't Is luk, als hij een koopman blijft." In de moderne scheepvaart koerst men op radar. In uw bedrijf dient uw administratie zo'n radar-installatie te zijn, waarop u veilig kunt koersen. Nu Is het niet onze bedoeling U in deze korte beschouwing een volledig in zicht te geven iin de eisen waaraan uw administratie moet voldoen. Er bestaat voldoende gelegenheid voor U om daar over te worden voorgelicht. We noemen maar uw accountant, uw organisatie, het Economisch Instituut voor de Mid denstand, de Rijksmiddenstandconsu- lent in uw provincie: Voor Overijssel: W. MEIJER, Van Karinebeekstraat 6 te Zwolle, tel. 05200 - 17376. Toch -willen wij wel enkele belang rijke punten aangeven, waarop uw ad ministratie U beslist volledig moet kun nen informeren. Laten we beginnen met de omzet. Het verloop daarvan moet U uit uw boeken kunnen aflezen. Het omzet-ver- loop moet u nauwkeurig kennen, want dat moet U o.a. de gegevens opleveren voor uw verdere inkooppolitiek. En dan gaat het niet alleen om de totale om zet, doch ook om die van de verschil lende artikelen of artikelgroepen. Met het oog op de te behalen winst moet U niet teveel, maar ook niet te weinig in kopen. Uw voorraad moet niet te groot, maar ook niet te klein zijn. Uit de om zetcijfers moet U kunnen vaststellen welke gangmakers onder de door U ge voerde artikelen zijn en tevens moet U kunnen bepalen welke artikelen een zeer lage omzetsnelheid hebben. De kosten vormen eveneens een zeer belangrijk bedrijfseconomisch gegeven. Ook daarover moet uw administratie U volledig kunnen inlichten. En dan ook weer niet alleen over de totale kosten, doch eveneens over de verschillende soorten van kosten en het verloop daar van. Deze bepalen immers het bedrijfs resultaat. De financiële positie van uw bedrijf, het contante geld waarover U op een bepaald moment kunt beschikken, moet ook zonder veel moeite uit uw admini stratie kunnen worden vastgesteld. De stand van vorderingen en schulden bij voorbeeld. Veronderstel eens, dat U plannen tot uitbreiding van uw bedrijf hebt. Of dat U moet overgaan tot aanschaf van nieuwe (moderne) bedrijfsmiddelen en dat U zelf niet over voldoende financiën beschikt. U kunt dan een beroep doen op kapitaal van derden. Er zal echter geen enkele kapitaalverschaffer te be wegen zijn tot het verlenen van krediet, als niet uit uw administratie blijkt, dat uw onderneming „goed" is voor het aangevraagde bedrag. En dan de fiscus! Ook die stelt zijn eisen. Die stelt ook belang in uw admi nistratie. En het geeft vertrouwen als blijkt, dat uw administratie betrouw baar en deugdelijk cijfermateriaal kam verstrekken. Dit zijn zo enige zaken bij lange niet volledig die wij U hebben wil len voorhouden met betrekking tot uw administratie en de noodzaak daarvan voor een verantwoorde bedrijfsvoering. Als uw administratie niet in orde is, aarzel dan niet om U te laten voorlich ten. De weg daarvoor hebben wij U in dit artikel aangegeven. Tot slot dan nog een korte opmerking over bedrijfsvergelijking. De meest doelmatige weg tot verbetering van uw bedrijfsvoering bestaat in het uitwisse len van ervaringen met uw collega's. Doch daarvoor is een goed verzorgde administratie een eerste vereiste. Op dit onderwerp komen we binnen afzien bare tijd nog eens terug. Houdt steeds het bekende gezegde voor ogen; „Wie schrijft, die blijft". Jenny Stad uit Marle emigreerde enige jaren geleden naar Canada, waar haar beide broers Jans en Wim reeds meerdere jaren werkzaam waren. Ze maakte daar kennis met de mecanicien Henoch Henneveld, die werkzaam is op het vliegveld te Vancouver en de idylle vond haar bekroning in een burgerlijk huwelijk, dat ruim een week geleden in Vancouver werd voltrokken. Men kan zich de vreugde van de fam. C. Stad te Marle voorstellen, toen het bruidspaar daarna per vliegtuig naar Holland vloog om hun huwelijk kerkelijk te laten, bevestigen in de Geref. Kerk te Daarle, waar beiden te midden van de Hollandse familieleden en verwanten in het huwelijk werden bevestigd door ds. Torenbeek uit Den Ham. Een gezellige bruiloft werd daarna gevierd in „De Elf Provinciën" in de Hellendoomse berg en het was daar bij, dat we bijgaand plaatje van hen maakten. We waren daarbij niet de enige persfotograaf. De medewerker van het damesweekblad Eva was deze zaak ook ter ore ge komen en daarbij werd Jenny uitgekozen als het bruidje van de week, zodat we in navolging van het daar gel dende gebruik ook ons opschrift van die aanduiding voorzagen.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 2