11 mm Wilde staking van de O.A.D.-ckauffeurs De Holtense Huishoudschool AGENDA - Holten in het wereldnieuws Bom in waterleiding Brandje in Espelo Gevonden en verloren voorwerpen KERKDIENSTEN Burgerlijke Stand ZATERDAG 24 JUNI 1961 No. 25 Jaargang 13 MEUWSBUD vandf stichting Holtens Nieuwsblad Adv.-prijs 115 mm. a contant) f 2.50. Iedere te HoltenTelefoon 05^83 - 231 HOLTENS De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.50 per kwartaal Sedert bij Koninklijk Besluit van 28 de cember 1960 te Holten een huishoudschool werd gesticht, moesten veel voorbereiden, de maatregelen worden getroffen, opdat het mogelijk zou worden, dat deze school op 1 september 1961 haar deuren zou kunnen openen. Verbouwingsplannen moesten worden ontworpen en worden goedgekeurd. De vereiste vergunningen moesten worden verkregen enz. enz. Voorts moest wor den gezorgd voor de bemanning van de school. Wij zijn ook wat dit betreft zo ver, dat wij alle leerkrachtplaatsen op een zeer goede wijze hebben vervuld. Een commis sie van bestand is gevormd, kortom, wjj kiumen thans zeggen, dat onze plannen, om per 1 september de school te openen, gerealiseerd kunnen worden. De commissie van bijstand voor de land- bouwhuishoudschool te Holten is aldus geformeerd: J. H. Sprokkereef, Holten, voorzitter; Mjevr. C. P. K. Enklaar-van Andel, Holten; Mevr. W. H. Reijlink-Kers, Dijkerhoek; Mevr. J. Willemink-Luggenhorst, Bathmen; J. W. van Schooten, Okkenbroek. Ik stel het op prijs thans het personeel van deze school aan u te mogen voorstel len. Tot directrice van de school werd be noemd: mejuffrouw C. E. Molanus, thans als adjunct-directrice aan de landbouw- huishoudschool te Sprang Capelle werk zaam. C. E. MOLANUS De nieuwe directrice is de dochter van wijlen Dr. B. H. Molanus, in leven dieren arts te Deventer. Zij is reeds enige jaren lerares in de huishoud-vakken aan de school te Sprang Capelle. Zij gaf aldaar leiding aan de plattelandsmeisjes en is Ned. Hervormd. O M. KOELEGA Tot lerares in de naaldvakken werd be noemd mejuffrouw M. Koelega, thans le rares aan de landbouwhuishoudschool te Steenwijk. L. RODENHUIS Mejuffrouw L. Rodenhuis, werd be noemd tot lerares tuinbouw. Zij is oud- m P. H. CAMMERAAD leerlinge van Rollecate en thans als lera res werkzaam aan de landbouwhuishoud- scholen te Emmeloord en Lemmer. Voorts werd aan onze school verbonden de heer P. H. Cammeraat. De heer Cammeraat zal het algemeen vormend onderwijs voor zijn rekening ne men. Hij is thans in gelijke functie ver bonden aan de landbouwhuishoudschool te Twello en voordien bekleedde hij de zelfde functie aan de landbouwhuishoud school te Heino. De heer Cammeraat is Ned. Hervormd. H. W. SCHRIJVER In de huishoud-vakken zal eveneens les geven mejuffrouw W. H. Schrijver, die thans als zodanig werkzaam is aan de landbouwhuishoudschool te Geldermalsen. Zij is de dochter van een bekende land bouwer in Dalfsen. Voordien wertke mej. Schrijver, die op Rollecate haar opleiding genoot, nog aan verschillende scholen. Als concierge aan de school te Holten is verbonden de heer J. Kruk. m J. KRUK O \9, De heer Kruk, die een jaar lang de rechterhand was van de heer Ketting op het Twenhaarsveld, was voordien chauf feur van de hoofddirecteur van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. Hij zal thans de zorg hebben voor gebouw en tuin van de huishoudschool en voorts de directrice, leraar en leraressen van de school tot een doeltreffende hulp en steun zijn. Zo is dan thans het team gevormd, dat zich zal gaan inspannen om van onze huishoudschool een goede school, laat ons hopen de beste school, te maken. Wij zullen, zoals gezegd, op 1 septem ber e.k. gereed zijn om de jonge dochters uit Holten en wijde omgeving te ontvan gen om aan deze het huishoudonderwijs te geven, dat zij begeren. Er wordt de laatste tijd wel eens ge suggereerd, dat een z.g. Nijverheidsschool Het zal ongetwijfeld alle Holtenaren in teresseren wat er in de wereld over Holten verteld wordt. Daarom willen wij niet ver zuimen te vermelden dat in de uitzendingen voor Nieuw-Guinea en Indonesië van „Ra dio Nederland Wereldomroep" in de afge lopen week het volgende nieuwsbericht was opgenomen: „De Nederlands Hervormde Gemeente in Holten heeft een speciaal studiefonds opgericht voor Papoea-jongeren. Het be sluit werd genomen door de gemeentelijke diaconale commissie voor internationale hulpverlening. Hoewel de inzamelingsactie binnen de gemeente eerst in juli en augus tus wordt gehouden, is het fonds nu al verzekex-d van gelden om tenminste één jonge Papoea te laten overkomen. Deze zal de ulo in Holten bezoeken en daarna de Tropische Landbouwschool te Deventer. De uitzending van jongeren naar Ne derland zal gebeuren in nauwe samenwer king met de heer Soer, onderwijzer in Nieuw-Guinea, dominee Slump, die jaren in dat gebiedsdeel heeft gewerkt en het studiefonds van de Evangelische Kerk van Nieuw-Guinea. De gemeente in Holten, die tot dit ini tiatief is gekomen telt 1100 gezinnen". Tot zover dit nieuwsbericht van de We reldomroep, waardoor wij dus meteen we ten, dat wat de actie voor het „Holtens Studiefonds voor „Holtens Studiefonds voor Papoea-jongeren" betreft de ogen der wereld op ons gevestigd zijn. voor meisjes anders zou zijn of meer zou kunnen bieden dan een landbouwhuis houdschool. Niets is minder waar. Het enige ver schil is, dat een landbouwhuishoudschool aan het lesprogramma tuinbouwonderwijs is toegevoegd. Ik geloof, dat deze tuin- bouwlessen voor elk meisje, of zij nu wel of niet uit de boerenstand afkomstig is, nuttig is. Men wordt op een landbouw huishoudschool beslist niet opgeleid voor bepaalde boerenwerkzaamheden. Indien dit zo zou zijn, zou een landbouw huishoudschool in Enschede, waarop voor het allergrootste deel stadsmeisjes hun opleiding ontvangen, geen reden van be staan hebben. De landbouwhuishoudschool te Ensche de bloeit echter als nooit te voren. Ik noem het dan ook een onjuiste en verkeerde voorlichting, wanneer men het wil doen voorkomen, dat er 'n wezenlijk verschil is tussen een landbouwhuishoud school en een Nijverheidsschool voor meis jes. Beide scholen hebben slechts één doel, n.l. van de leerlingen goede huisvrouwen te maken en voorts om een goede voor- De in ons vorige nummer uitgesproken verwachting, dat de chauffeurs van de OAD, die aan de directie de ultimatieve eis gesteld hadden tot toekenning van een extra toeslag op hun loon van f 1,50 per dag, wegens het rijden zonder conductrice en de daardoor ontstane verzwaarde dienst, bü niet inwilliging van deze eis, in staking zouden gaan, is uitgekomen. Na van dinsdag op woensdag in Goor 'n nachtvergadering te hebben gehouden, heeft woensdagmorgen 'n dertigtal chauf feurs het werk neergelegd en hebben z\j zich verzameld op het terras van de restau ratie van de heer J. Löhr. Het werd een z.g. wilde staking, omdat de vakbonden hier niet achter stonden. De directie, die op deze ontwikkeling was voorbereid zij had de eis van de chauffeurs met een beroep op dc c.a.o. af gewezen had de nodige voorzorgsmaat regelen getroffen. Waar het hier een fami- Bij werkzaamheden aan de Koordes- waterleiding in verband met de verbete ring van de waterlopen in het gebied van het waterschap „Salland" is men onge< veer op de plaats waar de Gebbensteeg in de Oude Diepenveenseweg uitkomt met een dragline op een bom gestoten. Men wist niet dat het een bom was, maar de ijlings toegeschoten landbouwer, de heer A. Volkerink, waarschuwde de arbeiders, dat hier nog een bom moest liggen. De hulpverlenings- en opruimingsdienst is gewaarschuwd, maar kon gisteren nog niet komen in verband met de werkzaam heden van de heer Drent en zijn mannen bij het onschadelijk maken van de V 1 in Delft, hetwelk inmiddels tot een goed ein de is gebracht. Wat voor soort bom het hier betreft kon nog niet worden nagegaan, want men heeft er wijselijk geen onderzoek naar in gesteld. Dinsdagmiddag ontstond brand in een stapel strobalen naast een kippenhok op de boerderij van de heer W. Reilink aan de Oude Diepenveenscheweg te Espelo. De Holtense brandweer was juist op tijd ter plaatse met de nevelbluswagen om het 'kippenhok vodSr ondergang te be hoeden toen het reeds begon te bran den. Ook de Dijkerhoekse brandweer was nog uitgerukt, maar 'behoefde niet op te tx-eden. De brand is waarschijnlijk ont staan doordat een kind met vuur speel de. BEVORDERINGEN BIJ DE PTT De bestellers der PTT, de heren H. J. Aaftink, B. J. Meijer, J. Oosterkamp en A. Stukker zijn, te rekenen met ingang van 1 mei j.l., bevox'derd tot besteller le klas. Gevonden: handdoek met zwembroek; kinderdriewieler; deken; trui; fototoestel; bril etui. Verloren: linker motorhandschoen; kin. derjack; gouden ring met monogram GK; ijzeren slingex-. Inlichtingen dagelijk aan het groeps- tel. 352 (uitsluitend tussen 9-12 en 14-22 bixreau der Rijkspolitie, Doxi>sstraat 22, uur). opleiding te geven voor tal van verzor gende beroepen als kinderverzorgster, twee-jarige opleiding in de naald vakken, leerling-verkoopster, gezinsverzorgster, kleuterhulp, enz. Dat het volgen van een 7e leerjaar, ge steld al, dat dit nog ergens is, bij lange na niet bieden kan, wat huishoudonder wijs kan schenken voor de vorming van Uw kind, is buiten twijfel. Indien daarvoor voldoende belangstel ling mocht bestaan, willen wij te Holten ook gaarne de meisjes, die thans in de tweede klasse van een huishoudschool zit ten, samenbrengen in een derde klasse, die de meisjes opleidt tot assistente in de huishouding. Ik meende goed te doen om hen die be langhebbende zijn bij of belangstelling hebben voor de landbouwhuishoudschool te Holten op de hoogte te stellen van de stand van zaken met onze scholen. In gemeenschappelijke samenwerking kan de school te Holten een goede school worden. Alle voorwaarden daarvoor zijn ruimschoots aanwezig. De Burgemeester van Holten, MT. W. H. ENKLAAR. lie n.v. betreft, had zij tal van vrijwillige krachten kunnep requireren om de dien sten zo goed mogelijk gaande te houden. Niet met alle diensten gelukte dat, maar de bussen liepen later in de morgen vrij regelmatig, mede omdat niet alle chauf feurs achter de staking stonden en men vijf mensen uit de garage, die normaal ook als reserve-chauffeur dienst doen, op de bussen had gezet. Zij waren in de stakings actie van hun collega-chauffeurs trouwens niet gekend. Niettemin was het voor hen wel even een vervelende situatie, maar zij meenden omdat de organisaties hier niet achter stonden evenals de werkwil lige chauffeux's, als goede bondsleden het werk niet te mogen neerleggen. VAKBONDSINTERVENTIE Na het middaguur kwam er verandering in de situatie. Nadat de stakende chauf feurs de gehele morgen op het terras in het zonnetje hadden gezeten (letterlijk en fi guurlijk) arriveerden om plm. half een twee hoofdbestuurders van de algemene en de r.k. vervoersbonden om de grieven der chauffeurs te onderzoeken. Het waren de heer Andriessen van de NBV en de heer Western van de Kath. Bond van Werknemers in het Transport- bedx-ijf „St. Bonifacius", die in café Maats een vergadering met de stakers hielden. Na afloop had een bespreking met de di rectie van de OAD plaats, die in een goede sfeer verliep en waarbij overeenstemming werd bereikt omtrent de te volgen ge dragsregels. In overeenstemming met de vertegenwoordigers van de vakbonden werd daarna door de directie van de OAD het navolgend communiqué uitgegeven: COMMUNIQUé „Hedenmiddag heeft in verband met de wilde staking, die door enige chauffeurs, in dienst van de OAD te Holten, van ochtend is gehouden, een bespreking plaats gehad tussen de directie van de OAD en de erkende vakoxganisatie. De vakorganisaties hebben zich volledig van deze staking gedistancieerd omdat de eis die de chauffeurs stelden, t.w. f 1,50 per dag extra-toeslag voor éénmansbedie- ning, niet op de c.a.o., die op het personeel van het bedrijf van toepassing is, was ge grond. Het standpunt van de directie om deze extra toeslag niet uit te betalen werd ge heel door de vakorganisaties gedeeld. Nadat de directie was gebleken, dat de staking in de loop van de dag was opgehe ven, konden de reeds eerder met de vak organisaties aangevangen besprekingen over de invoering van een merit-rating systeem worden voortgezet en kon volledi ge ovex-eenstemming wox'den bereikt. Bij het College van Rijksbemiddelaars zal op korte termijn een verzoek tot goed keuring van 'n systeem worden ingediend. Tevens zal worden nagegaan of de af- rekentijd nog nader in die dienstrooster moet worden verwerkt". Tot zoverre het communiqué. Daaruit is af te leiden, dat de genoemde bondsbe- stuurders de stakende chauffeurs hebben kunnen bewegen weer aan het werk te gaan, omdat alleen op die voorwaarden vruchtdragende besprekingen tussen twee elkaar respecterende partijen mogelijk zijn. Wij hebben daarbij de indruk, dat de gevoerde actie toch wel tot een versnel ling van de onderhandelingen tussen de directie en de organisaties heeft geleid en hopen nu maar, dat een gezonde oplossing voor de gerezen moeilijkheden zal worden gevonden. Zaterdag 24 juni: Herenkapperszaak Fa. J. F. van Geenhuizen en Zoon, Dorps straat 60, Holten, des namiddags na 2 uur gesloten; sigarenwinkel is de ge hele dag open. Zaterdag 24 juni: HMV naar concours te Haaksbergen. Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" en jeugdkoor naar Zangersdag te Wierden. Zaterdag 24 juni, 8 uv.r: Gezellige avond van de afd. Bathmen en Holten van de PJGO in café „Het Bonte Paard" te Dij kerhoek. Zaterdag 24 juni, 8 uur: Ontspannings avond PJGO-afdelingen Holten en Bathmen in café ,,'t Bonte Paard". Zondag 25 juni, 2.30 uur: Oriënteringsrit van de MAC „De Holterberg" voor auto's, motoren en brommers. Start bij café Vruggink. Maandag; 26 juni t.m. vrijdag 30 juni we gens vakantie gesloten Vishandel, La- renseweg 32 (zie adv.). Maandag 26 juni t.m. 1 juli: Vakantie le- vensmiddelenbedrijf J. G. P. Mülier. Dinsdag 27 juni van 6.30-7.30 uur nam. opening en zitting correspondentschap Spaarbank voor Prot. Nederland in een der lokalen van de Geref. Kerk (zie adv.). Woensdag 28 juni: Uitstapje personeel „De Vrijheid" naar 's-Hertogenbosch, Overloon enz. Vrijdag 30 juni, 7.30 uur: Raadsvergade ring. Zaterdag 1 juli na 12 uur tot en met zater dag 8 juli schoenmakerij Oolbekkink, Oranjestraat en H. Haan en Zoon, Oran jestraat wegens vakantie gesloten (zie adv.). Zaterdag 1 juli: Dansen in café ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek (zie adv.). Maandag 10 juli, 7.30 uur: Gemeente avond Herv. Kerk over Nieuw-Guinea in „Irene". Spreekster: mej. A. Dom- merholt (met eigen dia's). Zaterdag 15 juli: Uitvoering van de Dij kerhoekse Toneelclub in de zaal van ,,'t Bonte Paard". Woensdag 19 juli en woensdag 26 juli, 8 uur: Opvoering van het openluchtspel „Zingani", een episode uit het Kozak kenleven rond 1790, door de ontspan ningsclub „OCH" en de Landelijke Rij- vereniging „Bergruiters". Zaterdag 22 juli, 8 uur: Opvoering van het openluchtspel „Zingani" in het openluchttheater te Markelo door „OCH" en de „Bergruiters". Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10 uur (Bed. H. Doop) Ds. Israël. Extra col lecte voor het jeugdwerk. Dijkerhoek. 9.30 uur Ds. v. d. Neut van Nijverdal. Extra collecte voor „Batha- nië". Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur (Voorber. H. Avondmaal) Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Christelijke Emigratie Centrale. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerk Nieuw-Heeten: Iedere zondag H. Mis om 7.30 en 10 uur. Rijssen: Iedere zondag H. Mis om 7, 8.30 en 10 uur. OPBRENGST ZENDINGSCOLLECTE De tijdens de Pinksterdagen in de Ge reformeerde Kerk voor de Zending op Soemiba gehouden collecte heeft f 791,28 opgebracht. Geboren: Marinus Johannes, zv H. J. Lammertink en D. Stappenbelt, Industrie straat 24 Jonanna Geertruida Alberta, dv D. J. Nijland en H. Roeterdink, Espe lo 43. Ondertrouwd: H. P. Bos, 28 jr., te Roo sendaal en Nispen en H. J. H. Buigholt, 23 jr. te Holten H. Rietberg, 25 jr. te Hol ten en J. G. Lubbersen, 23 jr. te Hellen- doorn G. Harbers, 32 jr. te Rijssen en J. Kappert, 28 jr. te Holten D. Oostervelt, 22 jr. te Rijssen en G. Tuitert, 23 jr. te Hol ten. Gehuwd: P. C. N. Vos, 25 jr. te Holten en T. M. Mulder, 24 jr. te Utrecht H. W. H. Vruwink, 21 jr. en H. J. Haverslag, 21 jr., beiden te Holten. Ingekomen: F. T. Noords van Eibergen naar Gaardenstraat 17 W. Dikkers van Maastricht naar Dorpsstraat 18 E. J. Hut van Norg naar Holterberg 46 J. H. Lubbersen van Deventer naar Neerdorp 93 C. Stoop van Zwijndrecht naar Spar- renweg 1 G. Bruggink van Rijssen naar Holterberg 46 G. H. C. Dijkstra van Maastricht naar Holterberg 35a T. M. Mulder van Utrecht naar Haarstraat 4. Vertrokken: Jhr. H. J. van Coeverden, van Beuseberg 88 naar Diepenveen A. Brinkman, van Holterbroek 61 naar Die penveen.F. Rietman, van Look 34 naar Zwolle V. H. Glasmacher en gez., van Holterberg 26 naar Almelo M. Glasma cher en gez., van Holterberg 26 naar Al melo F. H. Miske, van Holterberg 32 I naar Haren (Gr.) L. J. Karssen en gez., I van Aalpolsweg 22 naar Hekelingen.

Holtens Nieuwsblad | 1961 | | pagina 1